Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το ανθρώπινο πρόσωπο μιας επιχείρησης

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

lou64

# 1 στις 15/12/2006
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 980
'Aρεσαν+: 0%

Το ανθρώπινο πρόσωπο μιας επιχείρησης

ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΕΛΥΣΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ. ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΕΡΑΣ. ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ <<ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΗΣ>>. ΕΓΙΝΑ ΕΞΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ. ΟΥΤΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ.
ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ Ε Ξ Α Λ Λ Ο Σ.

pigassos71

# 2 στις 15/12/2006
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
οι λογοι;
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

Μυρτώ

# 3 στις 15/12/2006
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Ας μην το αναλύσω...

Και γενικότερα ας μην αναλύσω την άποψη μου περί λειτουργίας των Ελληνικών επιχειρήσεων γιατί θα με πάρετε με τις λεμονόκουπες...

Ενα μόνο θα πω :

Μια επιχείρηση που δεν έχει ανθρώπινο πρόσωπο πολύ σύντομα .... δεν έχει και μέλλον.
Κρίμα για την κοπέλα...Αγιες μέρες που έρχονται...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

pigassos71

# 4 στις 15/12/2006
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Μη βιάζεστε να κρίνετε. Σίγουρα και μόνο το άκουσμα της απόλυσης 10 μέρες πριν τα Χριστούγεννα σε κάνει και εξαγριώνεσαι.

Αλλά..

μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις

Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

Dardana

# 5 στις 15/12/2006
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71
Μη βιάζεστε να κρίνετε. Σίγουρα και μόνο το άκουσμα της απόλυσης 10 μέρες πριν τα Χριστούγεννα σε κάνει και εξαγριώνεσαι.

Αλλά..

Η απαντηση που εδωσε ο συναδελφος στον Λου, εμενα μου λεει πως η προθεση να απολυθει υπηρχε απο πριν κι οτι μαλλον ειχε μεθοδευτει η απολυση αυτη...αρα το τυχον σφαλμα της απολυμενης δεν ηταν τοσο τραγικο που να εχριζε αμεσης απολυσης χωρις προειδοποιηση, αλλιως δε θα'χε τυχει "μελετης" και μεθοδευσης.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

pigassos71

# 6 στις 15/12/2006
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό, πάλι παραμονές Χριστουγέννων όπου υπάλληλος εταιρίας τα είχε βρει με ανταγωνίστρια εταιρία και πριν προλάβει να παραιτηθεί ( το φύλαγε για μετά τα Χριστούγεννα), ο διευθυντής που είχε ενημερωθεί από κάποιον άλλο, είχε φροντίσει να βρει αντικαταστατή του. Το γνώριζε ένα μήνα πριν αλλά δεν μπορούσε να τον διώξει. Ο δε υπάλληλος φυσικά δεν ανακοίνωσε τις προθέσεις του ως όφειλε.
Εξακολουθώ να κρατώ ουδέτερη άποψη μέχρι να ακούσω τους λόγους.

ERYMANTHOS

# 7 στις 15/12/2006
author
Ανδρας / 63 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 313
α)Αγαπητε lou 64 δεν ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν αναφορα σε σενα
β)μπορει η αποφαση της απολυσης να ηταν σημερινη και να μη θελουν να το μαθεις
γ)να μη στολιζεις γιατι μπορει να δεις την πορτα και εσυ
δ)λογω ημερων οι λογοι πρεπει να ειναι πολύ σοβαροι μαθε τους πρωτα και μετα γινε εξαλλος
ε) μη γραφεις με μεγάλα

lou64

# 8 στις 15/12/2006
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71

Αλλά..

αγαπητε πηγασε ο λογος της απολυσης ειναι <περικοπες>. ας την αφηναν τουλαχιστον να κανει χριστουγεννα

pigassos71

# 9 στις 15/12/2006
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες

Παράθεση:
Originally posted by lou64

αγαπητε πηγασε ο λογος της απολυσης ειναι <περικοπες>. ας την αφηναν τουλαχιστον να κανει χριστουγεννα

Αυτή θα κάνει καλέ μου λου, αυτοί δεν πρόκειται να κάνουν ποτέ!

Μυρτώ

# 10 στις 15/12/2006
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Θα βρίσω....
Δηλαδή... για 15 μέρες ακόμα θα έπεφταν έξω;

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

lou64

# 11 στις 15/12/2006
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by ERYMANTHOS
α)Αγαπητε lou 64 δεν ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν αναφορα σε σενα
β)μπορει η αποφαση της απολυσης να ηταν σημερινη και να μη θελουν να το μαθεις
γ)να μη στολιζεις γιατι μπορει να δεις την πορτα και εσυ
δ)λογω ημερων οι λογοι πρεπει να ειναι πολύ σοβαροι μαθε τους πρωτα και μετα γινε εξαλλος
ε) μη γραφεις με μεγάλα

αγαπητε μου δεν μιλαω χωρις να ξερω. ο λογος ειναι <περικοπες> και το γνωριζω εδω και 1 μηνα. τον τυχερο που θα πληρωνε το μαρμαρο δεν ηξερα. οσο για το οτι στολιζω μην ανησυχεις. η θεση μου μου το επιτρεπει

gt_gr

# 12 στις 15/12/2006
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.275
Ειναι ελαχιστες οι εταιρειες που ενημερωνουν το προσωπικο τους για οποια κινηση σκοπευουν να κανουν στο προσωπικο τους!
Οι περισσοτερες εταιρειες διωχνουν σε ανυποπτο χρονο,
χωρις λογο και αιτια και φυσικα οταν εχουν ηδη βρει αντικαταστατη!
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα γνωριζω απο φιλους και γνωστους!
Ειναι απαραδεκτη, αν οχι αναισθητη αυτη η συμπεριφορα σε εργαζομενο!
Προφανως κανεις μας δεν δουλευει απο χομπι αλλα απο αναγκη!
Συγχυστηκα...!!!!

Αγαπη δεν ειναι να βρεις καποιον για να ζησεις μαζι του...αγαπη ειναι να βρεις καποιον που δεν μπορεις να ζησεις μακρια του.

lucretia

# 13 στις 15/12/2006
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.330
Για να απολυθει καποιος δεν σημαινει οτι δεν κανει καλα την δουλεια του.
Μπορει οντως να μην εκανε σωστα την δουλεια του. Συνηθως, σε αυτες τις περιπτωσεις δινουν καποια προειδοποιηση, σου λενε πχ αν δεν διορθωθεις, θα φυγεις.
Γενικα, αν η θεση σου σε μια εταιρεια ειναι ψηλα, ειναι πιο πιθανο να σε διωξουν.
Και αυτο μπορει να οφειλεται σε προσωπικες αντιπαλοτητες, σε αλλαγη της μετοχικης συνθεσης η της ανωτατης διοικησης της εταιρειας (ο καθενας θελει να τοποθετησει ατομα δικα του σε καιρια ποστα), σε ρουφιανια η ακομη και αν καποιος που τον επιβλεπεις εσυ εκανε μια στραβη.
Αλλα επειδη ανεφερες οτι προκειται για γυναικα, το τελευταιο φρουτο ειναι να απολυουν τις γυναικες, επειδη σου λεει το πονηρο αφεντικο, αν αρχισει και μου αραδιαζει κουτσουβελα πρεπει να την πληρωνω και να καθεται, ασε που θα θελει μειωμενο ωραριο.

Η κλασσικη ερωτηση σε συνεντευξη που μου εκαναν για δουλεια.

Εισαι παντρεμενη? Αρραβωνιασμενη? θα παντρευτεις συντομα?
Αν ειναι δυνατον, δηλαδη. Δεν εχω ακουσει αντρα να τον ρωτανει αν ειναι αρραβωνιασμενος!!!!
Ελεος!!!!
Μονο τεστ γονιμοτητας που δεν μου ζητησαν.

# 14 στις 15/12/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Μια επιχείρηση που δεν έχει ανθρώπινο πρόσωπο πολύ σύντομα .... δεν έχει και μέλλον.

Για ποια χώρα μιλάς?

# 15 στις 15/12/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by lucretia
Αν ειναι δυνατον, δηλαδη. Δεν εχω ακουσει αντρα να τον ρωτανει αν ειναι αρραβωνιασμενος!!!!
Ελεος!!!!
Μονο τεστ γονιμοτητας που δεν μου ζητησαν.

Mην το λες Λουκ....οταν πηγαινε ο γιος μου σε συνεντευξεις οι περισσοτερες εταιριες τον ρωτουσαν αν εχει σχεση( 27 χρονων ανθρωπος θα το χε βαλει στο μουσκιο δηλαδη?) και αν στα μελλοντικα του σχεδια ειναι η δημιουργια οικογενειας....και μαλιστα σε καποιες που πηγε και 3 και 4 φορες για συνντευξη και εφτασε στους 2 η 3 τελικους επιλεχθεντες καποιοι δεν διστασαν να του πουν οτι λυπουνται πολυ τους κανει μεν ..αλλα δεν τον προτιμουν γιατι ειχε σχεση και ειχε σκοπο να κανει καποτε οικογενεια!

Βεβαια ειναι δυστυχως ακομα ελαχιστες οι επιχειρησεις εκεινες που γνωριζουν τι σημαινει "εταιρικη κοινωνικη ευθυνη" και εχει να κανει οχι μονο με την ποιοτητα των προσφερομενων υπηρεσιων-προιοντων, τον σεβασμο και την προστασια του περιβαλοντος, κλπ αλλα και την συμπεριφορα απεναντι στο ...ουσιαστικοτερο και σημαντικοτερο "κεφαλαιο" τους που ειναι οι εργαζομενοι τους!

marshias

# 16 στις 16/12/2006
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868

Παράθεση:
Από το μέλος Μυρτώ - 15/12/06 03:23
... Και γενικότερα ας μην αναλύσω την άποψη μου περί λειτουργίας των Ελληνικών επιχειρήσεων ...

Παράθεση:
Tου Ελληνικου κρατους πες καλυτερα.......αλλα θα ξεφυγουμε απ'το θεμα μας.

MINOAN_prince

# 17 στις 16/12/2006
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 135
Δυστυχώς
σε όλες τις επιχειρήσεις οι αποφάσεις παίρνονται από ψυχρά άτομα
με μόνο κριτήριο την αύξηση κερδοφορίας της εταιρείας,
οι επιχειρήσεις με ευαισθησίες σπανίζουν δυστυχώς……

lucretia

# 18 στις 16/12/2006
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by gorgo-
Βεβαια ειναι δυστυχως ακομα ελαχιστες οι επιχειρησεις εκεινες που γνωριζουν τι σημαινει "εταιρικη κοινωνικη ευθυνη" και εχει να κανει οχι μονο με την ποιοτητα των προσφερομενων υπηρεσιων-προιοντων, τον σεβασμο και την προστασια του περιβαλοντος, κλπ αλλα και την συμπεριφορα απεναντι στο ...ουσιαστικοτερο και σημαντικοτερο "κεφαλαιο" τους που ειναι οι εργαζομενοι τους!

Που εισαι βρε Μανινα να πουμε για το SA-8000 να τρελανουμε την Νταρντυ!

amaretti

# 19 στις 16/12/2006
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ελλάδα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 5.225
το εχω δει το εργο......δυστυχως!
μου ανακοινωσαν την απολυση την στιγμη της πληρωμης...
"τα χρηματα σας...και δεν θα σας χρειαστουμε αλλο...."

ετσι απλα....
δεν υπαρχει λογος να σκασουν οι ανθρωποι...
το οτι εσυ εχεις ενα σωρο υποχρεωσεις που ξαφνικα δεν ξερεις πως να τις καλυψεις...ουδολως τους απασχολει!
το οτι τρεχεις πανικοβλητη να βρεις λυση...να βρεις δουλεια σε μια αγορα εργασιας που η 35άρα ειναι γρια και "ξοφλημενη"....παλι σκασιλα τους...
μερες και νυχτες εμεινα ξαγρυπνη εχοντας το ιδιο επιμονο ερωτημα στο μυαλο..
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

κι εκεινο βεβαια που μ'εξοργισε ηταν αυτη η αδιαφορια κι ο ωχαδερφισμος, να το ανακοινωσουν τελευταια στιγμη.
βλεπεις οι νομοι ειναι για μας τους φτωχους ....οι έχοντες και κατεχοντες μπορουν να τους καταπατουν γιατι "ετσι γουσταρουν".....

lucretia

# 20 στις 16/12/2006
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by MINOAN_prince
Δυστυχώς
σε όλες τις επιχειρήσεις οι αποφάσεις παίρνονται από ψυχρά άτομα
με μόνο κριτήριο την αύξηση κερδοφορίας της εταιρείας,
οι επιχειρήσεις με ευαισθησίες σπανίζουν δυστυχώς……

Και δυστυχως δεν λένε να πειστουν οτι δεν ειναι θέμα ευαισθησιας αλλα εξυπνου μανατζμεντ.

Το εχω δει παααααρα μα παρα πολλες φορες, οτι στις εταιρειες που οι εργαζομενοι δεν ειναι ευχαριστημενοι, η εταιρεια δεν παει καλά.
Για παραδειγμα, το 80% των προστιμων του ΕΦΕΤ στις επιχειρήσεις τροφίμων (και ακουσατε οτι προκειται για τρελα ποσα, της ταξης των 100 χιλ. ευρώ) οφειλονται σε αποκλισεις απο την νομοθεσια λογω "λαθων" των εργαζομένων.
Πως να πεισεις εναν υπαλληλο, που του δινεις ψιχουλα και ουτε υπερωριες του πληρωνεις, οτι πρεπει να κανει αυτό και αυτο για το καλο της εταιρειας?
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε