Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σχέση. Γονείς. Γάμος;

Σελίδα : 1

Biktor

# 1 στις 19/12/2006
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 282
'Aρεσαν+: 0%

Σχέση. Γονείς. Γάμος;

Γειά σας! Είμαι 25 χρόνων κ έχω μια σχέση όπου μετράει κοντα στα 5 χρόνια. Όλα είναι τέλεια! Είναι πάρα πολύ καλό παιδί αλλά δεν κάνει για τους γονείς μου. (για δικούς τους λόγους...) Υπάρχει αγάπη, σεβασμος. εμπιστοσύνη κ.τ.λ. αλλά υπάρχουν κ... οι γονείς! (μην ξεχνιόμαστε! )Τι κάνουμε όταν οι γονείς δεν θέλουν τον γαμπρό; Δεν μπορώ να τον αφήσω γιατί το ζητάνε οι γονείς αλλά δεν μπορώ να χάσω κ τους γονείς μου! Δεν έχω το θάρρος να φύγω μακριά τους. Όλα μου είναι τόσο μπερδεμένα που στο τέλος θα φύγω κ από τους 2 κ δεν το θέλω. Βοηθείστε με! Θα φτάσουμε στον γάμο που τόσο πολύ θέλουμε;

# 2 στις 20/12/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σου απάντησα ήδη στο άλλο σου θέμα.

Μόνο να προσθέσω κάτι.

Ποιο ελάττωμα του βρίσκουν;
Εχουν μάθει κάτι για κάποια κακιά του συνήθεια;
Μήπως είναι χαρτοπαίκτης; Ναρκομανής; Μέθυσος;

Η απλά θεωρούν πως αξίζεις κάτι καλύτερο;

Αν συμβαίνει το πρώτο, ψάχτο λίγο, μη μένεις στην τύφλα του έρωτά σου.
Για να αντιδρούν οι δικοί σου, ίσως κάτι να τους ανησυχεί.
Αν πρόκειται να ζήσεις μ αυτόν τον άνθρωπο πρέπει να ξέρεις ποιος είναι.

Αν συμβαίνει το δεύτερο, θα πρέπει να τους πείσεις πως σημασία δεν έχουν τα προσόντα του μελλοντικού σου άντρα, αλλά το αν εσύ θα περνάς καλά μ αυτον τον άνθρωπο, έστω κι αν δεν καλύπτει όλες τις προσδοκίες τους σαν γαμπρός.

Biktor

# 3 στις 29/12/2006
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Πιστεύουν πως αξίζω κάτι καλύτερο από αυτόν!
Το παιδί δεν έχει δουλειά κ η οικογένεια του δεν είναι "ίσως" στο ίδιο "επίπεδο" με το δικό μου. Η αλήθεια είναι πως συμφωνώ κ γω με αυτό το θέμα αλλά είναι το τελευταίο που με απασχολεί για την οικογένεια του. Με ενδιαφέρει ο ίδιος κ μόνο ο ίδιος!!! Είναι πολύ σωστός σε όλα, πολύ καλός. Μπορώ να πω οτι καμιά σχέση δεν έχει κ ο ίδιος με την οικογένεια του!
Άσπρο με μαύρο; Κάτι τέτοιο.
*** Αν ήταν η ζήλεια ψώρα... θα κόλλαγε ολη η χώρα!!! ***

ranran

# 4 στις 29/12/2006
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 634
Άνεργος ή άεργος;;;;

Έχει διαφορά...

Πως θα ζήσετε χωρίς δουλειά;;;;;
Γέλα και θα γελάσουν όλοι, κλάψε και θα κλάψεις μόνος σου...

# 5 στις 29/12/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Biktor
Πιστεύουν πως αξίζω κάτι καλύτερο από αυτόν!
Το παιδί δεν έχει δουλειά κ η οικογένεια του δεν είναι "ίσως" στο ίδιο "επίπεδο" με το δικό μου. Η αλήθεια είναι πως συμφωνώ κ γω με αυτό το θέμα αλλά είναι το τελευταίο που με απασχολεί για την οικογένεια του. Με ενδιαφέρει ο ίδιος κ μόνο ο ίδιος!!! Είναι πολύ σωστός σε όλα, πολύ καλός. Μπορώ να πω οτι καμιά σχέση δεν έχει κ ο ίδιος με την οικογένεια του!
Άσπρο με μαύρο; Κάτι τέτοιο.

Να σου πω τι φοβούνται οι γονείς σου;
Αν οι διαφορές στην οικονομική σας κατάσταση είναι μεγάλες και μελλοντικά εσυ θα είσαι το ισχυρότερο βιοποριστικό μέλος της οικογένειας, ο άντρας θα αρχίσει να νιώθει ασχημα και κάποια στιγμή αυτό θα λειτουργήσει σε βάρος της σχέσης σας. Βέβαια κανείς δεν μπορεί να ξέρει το μέλλον μιας σχέσης όσο αρμονική ή αταίριαστη κι αν δείχνει στην αρχή. Η ζωή είναι εντελώς απρόβλεπτη και μας έχει δώσει πολλά παραδείγματα ότι κανόνες επιτυχημένης σχέσης δεν υπάρχουν γιατί οι άνθρωποι εξελίσσονται με διαφορετικούς ρυθμούς και προς άλλες κατευθύνσεις.

Γνώμη μου είναι να μη βιάζεσαι και να περιμένεις να δοκιμαστεί πρώτα καλά η σχέση σας, πριν εμπλέξεις σ αυτή γονείς και σόγια. Στο μεταξύ θα βρει κι ο καλός σου μια δουλειά για να τους κλείσει τα στόματα. Η επιβίωση δεν είναι απλό θέμα που μπορούμε να το παραβλέψουμε, όσο ερωτευμένοι κι αν είμαστε.
Και κάτι ακόμα. Αν σήμερα βλέπεις διαφορά νοοτροπίας δικής σου και της οικογενείας του, αλλά μέσα στην ζάλη του έρωτα λες πως εσύ θέλεις μόνο αυτόν, σκέψου πως δεν θα μπορείς να τον αποκόψεις αύριο απ τους δικούς του και θα πρέπει να μπορείς να ενταχθείς και στο άλλο σόι χωρίς να δείχνεις απαξιωτική και υπεράνω και θα πρέπει να δέχεσαι και τη δική τους κριτική για σένα που ίσως και να μην είναι αυτη που περιμένεις. Πιστεύεις πως θα αντέξεις τη δοκιμασία;

babuska

# 6 στις 9/1/2007
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 7
Καλησπέρες και από εμένα που έλειπα για λίγο καιρό (λόγο υπερβολικής δουλειάς).

Αν και αρκετά ρομαντική θα σου πω πως καλώς η κακώς όταν παντρεύεσαι κάποιον (και αντίστροφα φυσικά) ''παντρεύεσαι'' και την οικογένειά του (και το αντίστροφο), σκέψου το....

Φλαφλάκια πολλά
και καλώς σας βρήκα και πάλι

ginara

# 7 στις 29/1/2007
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 9

η μανα του

φιλεναδα και εγω εχω περιπου ενα παρομοιο προβλημα.ειναι η μανα του.εχω σχεση μαζι του 6 χρονια θελει να αρραβωνιαστουμε αλλα πως οταν η μανα του εινα παρουσα σε ολα.ειναι 24 ετων και παρολο που εχει δουλεια καλη του παιρνει ολα τα χρηματα και του δινει αυτη χαρτζηλικη.ειναι σωστα πραγματα αυτα τωρα

Biktor

# 8 στις 2/2/2007
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Τι να πω βρε κορίτσια; Έχω κουραστεί από πολλά κ πολλούς κ δεν ξέρω τι μου γίνεται!!!!

Πάντως εγώ μια φορά το ξεκαθάρισα για την μητέρα του... Πως αν γίνει κάτι να μην περιμένει κ πολλά από μένα!!! (υπάρχουν κ κάποια πραματάκια που γίνανε αλλά είναι το τελευταίο) Δεν λέω να ξεκόψει. Δεν το θέλω με τίποτα αλλά είναι κάποια πράματα που τα βλέπει κ μόνος του. Μπορεί να κάνει τους πάντες πέρα αν μπουν στην ζωή του. Δεν είναι αυτό το θέμα!

Μακάρι να μου πέσει το ΤΖΟΚΕΡ για να κάνω την ζωή μου όπως θέλω!!!

ΤΖΟΚΕΡ!!!! Φανταστείται σε τι απελπισία έχω φτάσει! Να περιμένω το ΤΖΟΚΕΡ!!!!!
Η σχέση έχει δοκιμαστεί πιστεύω στα 5 χρόνια κ με τις καταστάσεις που περάσαμε. Το θέλουμε κ οι 2 πάρα πολύ! Απλά φοβάμαι πως αν πω το ΝΑΙ δεν θα έχω καμία βοήθεια από τους δικούς μου... Τουλάχιστον για κάποιο διάστημα για οι περισσότεροι γονείς σε τέτοιες περιπτώσεις δεν αφήνουν τα παιδιά τους...

Ουφφφφφ! Τα πήρα τώρα! Συγγνώμη....
Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
*** Αν ήταν η ζήλεια ψώρα... θα κόλλαγε ολη η χώρα!!! ***
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost