Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

γκρίνια η μόνος μου?

Σελίδα : 1

mastroriginal

# 1 στις 10/1/2007
author
Ανδρας / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 122
'Aρεσαν+: 0%

γκρίνια η μόνος μου?

Ζητώ τη βοήθεια για ένα θέμα που απασχολεί εκτός από εμένα και πολλούς ακόμα άντρες. Εχω μια σχέση εδώ και 2 χρόνια με μια κοπέλα και αν και σεξουαλικά ειμάστε αρκετά καλά όταν ερχόμαστε στο θέμα επικοινωνίας υπάρχει χάσμα. Με πιέζει αφόρητα για την επιλογή των φίλων μου, το πως θέλει να ντύνομαι και με ποιους θέλει να βγαίνουμε. Εγώ από τη μεριά μου την δέχομαι όπως είναι, τη σέβομαι και την αγαπώ αλλα δεν αντέχω την παρεμβατικότητα της στη ζωή μου. Δεν θέλω να την αλλάξω αλλά δεν ξέρω πως να της βάλω όρια. Περιμένω μια βοήθεια γιατί αλλίως ίσως χρειαστεί να την χωρίσω!

elenoua

# 2 στις 11/1/2007
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 1.930
Δεν θα σου πω "χώρισε την" ή "προσπάθησε να την αλλάξεις"... ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική γωνία... πόσο αξίζει κάτι για να παλαίψει γι αυτό... να ξέρεις ότι οι χαρακτήρες πολύ σπάνια αλλάζουν... Αν σε παρηγορεί... όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο σε κάποια σχέση μας.

Αν θέλεις αφιέρωσε λίγο από το χρόνο σου και διάβασε τον πάρακατω διάλογο...

- Μ’ αγαπάς;
- Σ’ αγαπώ…
- Όπως στην αρχή;
- Φυσικά… Πώς σούρθε τώρα;
- Μ’ αγάπησες όταν με γνώρισες; Όπως ήμουν;
- Άντε πάλι! Βέβαια όπως ήσουν, σ’ αγάπησα…
- Τότε γιατί ν’ αλλάξω;
- Ποιος σου λέει ν’ αλλάξεις;
- Τι ποιος; Εσύ! Κάθε μέρα, περιμένεις κάτι από μένα… που
δεν θάν’ από μένα…
- Δεν καταλαβαίνω… Από πού θάναι;
- Από σένα… Περιμένεις κάτι σαν αυτά που θες εσύ, σαν αυτά που πιστεύεις εσύ… Να θέλουμε τα ίδια, να μας αρέσουν τα ίδια, να κάνουμε τα ίδια, να λέμε τα ίδια… Θες να μ’ αλλάξεις!..
- Όχι… Δεν ξέρω… Δηλαδή μόνο του γίνεται… αν γίνεται…
- Αλλιώς ήμουνα και μ’ αγάπησες, άσε με έτσι…
- Μα κι εγώ δεν γίνομαι σαν εσένα με τον καιρό; Έτσι δεν γίνεται πάντα; Εγώ θα γίνω εσύ κι εσύ εγώ. Ένα πράμα!..
-Απλώς, δε θέλω αυτό το ένα πράμα…
- Άντε πάλι! Τρομάζω…
- Μην το παίρνεις στραβά. Στο κρεβάτι, που σε καίει ένα θάμαστε! Αλλά σαν χαρακτήρας, σαν γούστα, σαν απόψεις, δύο! Πώς να στο πω;
- Μα όλα τα ζευγάρια…
- Άστα όλα τα ζευγάρια. Δε θέλω νάμαστε σαν τον πατέρα μου και την μάνα μου, σαν τον πατέρα σου και την μάνα σου. Ούτε σαν τους φίλους μας. Που αρχίζει μια φράση ο ένας και την τελειώνει ο άλλος… που σ’ όλα συμφωνούνε…
- Το λένε ταύτιση…
- Το λένε αλλοτρίωση…
- Ξέρεις πόσοι πασχίζουνε μια ζωή για να το πετύχουν αυτό;
- Δε με νοιάζει… Ας κάνουν ό,τι θέλουν ο άλλοι. Δε θέλω νάμαστε κολλημένοι. Δε θέλω εκείνο το «ένα και το αυτό»…
- Αλλού ο ένας κι αλλού ο άλλος, δηλαδή; Ωραία πράματα!.. Αυτό θες;
- Όχι… Αυτό, που λέω είναι να βρισκόμαστε πότ’ εδώ, πότ’ εκεί… Πότε θάρχεσαι εσύ προςτα μένα, πότε εγώ προς τα σένα. Όχι σαν ταύτιση, αλλά σαν να συναντιόμαστε και να
εξερευνούμε διαρκώς,. Σαν να προσπαθούμε να κερδίσουμε ο ένας τον άλλο διαρκώς….
- Και πού θα μας πάει αυτό;
- Γιατί να μας πάει κάπου; Το θέμα είναι να κινούμαστε. Όχι να γίνουμ’ ένα, ν’ αλυσοδεθούμε και ν’ αράξουμε…
- Η διαδρομή δηλαδή;
- Η διαδρομή! Αυτό είναι! Λίγο τόχεις να την κάνουμε μαζί;
- Δεν ξέρω…
- Ούτ’ εγώ… Αλλά σου λέω τι ελπίζω, τι εύχομαι… Άμα αγαπάμε κάποιον, πρέπει να τον κάνουμε κτήμα μας σώνει και καλά; Να τον δένουμε, μη μας φύγει; - Θες να χωρίσουμε… Το κατάλαβα απ’ την αρχή!
- Άλλ’ αντ’ άλλων καταλαβαίνεις… Εγώ λέω νάμαστε όπως είμαστε. Όπως είν’ ο καθένας μας! Όχι να γίνουμε εσύ εγώ κι εγώ εσύ. Σαν μπερδεμένοι ένα πράμα. Σα ζωγραφιά με νερομπογιά στο χαρτί, πούπεσε νερό και πασαλείφτηκαν τα χρώματα και
δε ξεχωρίζει τίποτα…
- Μοντέρνα τέχνη…
-!.. Δε θέλω νάμαι ιδιοκτησία σου ούτε κι εσύ δική μου… Ούτε
να γίνουμε αχταρμάς θέλω! Ξέρεις τι θέλω;
- Τι;
- Θέλω νάμαι κομμάτι σου! Κομμάτι από την ζωή σου και κομμάτι από σένα! Κι εσύ κομμάτι δικό μου, κομμάτι από μένα… Όπως στην αρχή. Αυτό είν’ αγάπη… Κατάλαβες;
- Κατάλαβα…
- Και;
- Τι και;
- Τι λες;
- Τι να πω;
Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο άνδρας και ποια η γυναίκα σε αυτό το διάλογο. Δεν είναι ανάγκη να τα ξεχωρίσουμε γιατί οι ρόλοι αντιστρέφονται ανάλογα με την περίπτωση.

Αρέσει στο μέλος Silektis
Να σκέφτεσαι με την καρδιά... Και να αισθάνεσαι με το μυαλόβ Μπορείς?

wish_

# 3 στις 11/1/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δηλαδή το μόνο πρόβλημα είναι στην επιλογή φίλων και στο ντύσιμο?!Ή γενικά στην επικοινωνία?

Κάτσε και συζήτησε το μαζί της,μίλησε της ειλικρινά...πες της τα πράγματα που σ΄ενοχλούν,κάντην να καταλάβει ότι έτσι είσαι,αυτοί είναι οι φίλοι σου,ο τρόπος που ντύνεσαι σ΄αρέσει και άστην να σου πει και εκείνη τα δικά της.
Μην καυγαδίσετε,απλά συζητήστε όμορφα και καλά.Πες της ότι την αγαπάς μα δεν σ΄αρέσει ο τρόπος που φέρεται.

pigassos71

# 4 στις 11/1/2007
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:
Originally posted by elenoua
Δεν θα σου πω "χώρισε την" ή "προσπάθησε να την αλλάξεις"... ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική γωνία... πόσο αξίζει κάτι για να παλαίψει γι αυτό... να ξέρεις ότι οι χαρακτήρες πολύ σπάνια αλλάζουν... Αν σε παρηγορεί... όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο σε κάποια σχέση μας.

Αν θέλεις αφιέρωσε λίγο από το χρόνο σου και διάβασε τον πάρακατω διάλογο...

- Μ’ αγαπάς;
- Σ’ αγαπώ…
- Όπως στην αρχή;
- Φυσικά… Πώς σούρθε τώρα;
- Μ’ αγάπησες όταν με γνώρισες; Όπως ήμουν;
- Άντε πάλι! Βέβαια όπως ήσουν, σ’ αγάπησα…
- Τότε γιατί ν’ αλλάξω;
- Ποιος σου λέει ν’ αλλάξεις;
- Τι ποιος; Εσύ! Κάθε μέρα, περιμένεις κάτι από μένα… που
δεν θάν’ από μένα…
- Δεν καταλαβαίνω… Από πού θάναι;
- Από σένα… Περιμένεις κάτι σαν αυτά που θες εσύ, σαν αυτά που πιστεύεις εσύ… Να θέλουμε τα ίδια, να μας αρέσουν τα ίδια, να κάνουμε τα ίδια, να λέμε τα ίδια… Θες να μ’ αλλάξεις!..
- Όχι… Δεν ξέρω… Δηλαδή μόνο του γίνεται… αν γίνεται…
- Αλλιώς ήμουνα και μ’ αγάπησες, άσε με έτσι…
- Μα κι εγώ δεν γίνομαι σαν εσένα με τον καιρό; Έτσι δεν γίνεται πάντα; Εγώ θα γίνω εσύ κι εσύ εγώ. Ένα πράμα!..
-Απλώς, δε θέλω αυτό το ένα πράμα…
- Άντε πάλι! Τρομάζω…
- Μην το παίρνεις στραβά. Στο κρεβάτι, που σε καίει ένα θάμαστε! Αλλά σαν χαρακτήρας, σαν γούστα, σαν απόψεις, δύο! Πώς να στο πω;
- Μα όλα τα ζευγάρια…
- Άστα όλα τα ζευγάρια. Δε θέλω νάμαστε σαν τον πατέρα μου και την μάνα μου, σαν τον πατέρα σου και την μάνα σου. Ούτε σαν τους φίλους μας. Που αρχίζει μια φράση ο ένας και την τελειώνει ο άλλος… που σ’ όλα συμφωνούνε…
- Το λένε ταύτιση…
- Το λένε αλλοτρίωση…
- Ξέρεις πόσοι πασχίζουνε μια ζωή για να το πετύχουν αυτό;
- Δε με νοιάζει… Ας κάνουν ό,τι θέλουν ο άλλοι. Δε θέλω νάμαστε κολλημένοι. Δε θέλω εκείνο το «ένα και το αυτό»…
- Αλλού ο ένας κι αλλού ο άλλος, δηλαδή; Ωραία πράματα!.. Αυτό θες;
- Όχι… Αυτό, που λέω είναι να βρισκόμαστε πότ’ εδώ, πότ’ εκεί… Πότε θάρχεσαι εσύ προςτα μένα, πότε εγώ προς τα σένα. Όχι σαν ταύτιση, αλλά σαν να συναντιόμαστε και να
εξερευνούμε διαρκώς,. Σαν να προσπαθούμε να κερδίσουμε ο ένας τον άλλο διαρκώς….
- Και πού θα μας πάει αυτό;
- Γιατί να μας πάει κάπου; Το θέμα είναι να κινούμαστε. Όχι να γίνουμ’ ένα, ν’ αλυσοδεθούμε και ν’ αράξουμε…
- Η διαδρομή δηλαδή;
- Η διαδρομή! Αυτό είναι! Λίγο τόχεις να την κάνουμε μαζί;
- Δεν ξέρω…
- Ούτ’ εγώ… Αλλά σου λέω τι ελπίζω, τι εύχομαι… Άμα αγαπάμε κάποιον, πρέπει να τον κάνουμε κτήμα μας σώνει και καλά; Να τον δένουμε, μη μας φύγει; - Θες να χωρίσουμε… Το κατάλαβα απ’ την αρχή!
- Άλλ’ αντ’ άλλων καταλαβαίνεις… Εγώ λέω νάμαστε όπως είμαστε. Όπως είν’ ο καθένας μας! Όχι να γίνουμε εσύ εγώ κι εγώ εσύ. Σαν μπερδεμένοι ένα πράμα. Σα ζωγραφιά με νερομπογιά στο χαρτί, πούπεσε νερό και πασαλείφτηκαν τα χρώματα και
δε ξεχωρίζει τίποτα…
- Μοντέρνα τέχνη…
-!.. Δε θέλω νάμαι ιδιοκτησία σου ούτε κι εσύ δική μου… Ούτε
να γίνουμε αχταρμάς θέλω! Ξέρεις τι θέλω;
- Τι;
- Θέλω νάμαι κομμάτι σου! Κομμάτι από την ζωή σου και κομμάτι από σένα! Κι εσύ κομμάτι δικό μου, κομμάτι από μένα… Όπως στην αρχή. Αυτό είν’ αγάπη… Κατάλαβες;
- Κατάλαβα…
- Και;
- Τι και;
- Τι λες;
- Τι να πω;
Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο άνδρας και ποια η γυναίκα σε αυτό το διάλογο. Δεν είναι ανάγκη να τα ξεχωρίσουμε γιατί οι ρόλοι αντιστρέφονται ανάλογα με την περίπτωση.

Εύκολα καταλαβαίνει κανείς ποιος είναι ο άντρας και ποια η γυναίκα σε αυτό το διάλογο.

Εύχομαι μόνο να μην είσαι εσύ αυτή που κάνει το διάλογο ελενουα.

Δεν διαφωνώ σε όλα αλλά πολλά από αυτά είναι από εγωιστικά έως μη πραγματικά.
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

elenoua

# 5 στις 12/1/2007
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 1.930

Παράθεση:
Από το μέλος pigassos71 - 11/01/07 04:14
... Εύκολα καταλαβαίνει κανείς ποιος είναι ο άντρας και ποια η γυναίκα σε αυτό το διάλογο.

Εύχομαι μόνο να μην είσαι εσύ αυτή που κάνει το διάλογο ελενουα.
...

Παράθεση:

Αγαπητέ μου Pigasse σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις και να γράψεις τα σχόλια σου...
Μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά για το ποιός είναι ο άνδρας και ποια η γυναίκα σε αυτό το διάλογο. Δεν είναι μονοπώλιο των γυναικών πίστεψε με τέτοιου είδους συμπεριφορές.
Για να σου λύσω την απορία...
όχι δεν είμαι εγώ η πρωταγωνίστρια σε αυτό το διάλογο. Είμαι εντελώς διαφορετικός χαρακτήρας. Καμιά φορά νιώθω ότι γεννήθηκα σε λάθος εποχή...Τζάμπα κάνω ότι κάνω...Η μάζα είναι αλλού...Μακάρι να είχα τη δύναμη ν’ αλλάξω τα πράγματα...Παραμένω αιώνια ρομαντική, σε μια κοινωνία που καθετί διαφορετικό, έχει ημερομηνία λήξης...

Τελικά τι έχει περισσότερη σημασία; Αυτό που είμαι ή αυτό που θέλω να είμαι; Αυτό που γίνομαι ή αυτό που θέλω να γίνω;

Να σκέφτεσαι με την καρδιά... Και να αισθάνεσαι με το μυαλόβ Μπορείς?

# 6 στις 13/1/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μαστορα οριγκιναλ, γκρινια η μονος, ρωτας, μαλλον υπαρχει και κατι ενδιαμεσο, αν θες, εσυ αποφασιζεις, ηδη οι προηγουμενοι σου εδωσαν ομορφες συμβουλες, εγω δε θελω να σε συμβουλεψω, ειμαστε ολοι μας διαφορετικοι κι εχουμε και διαφορετικες αντοχες, εγω παντως την γκρινια δεν την αντεχω, θα προσπαθουσα μεσα απο τη συζητηση να τα βρω με το προσωπο, αν δεν γινοταν τιποτα, ε, τοτε καλλιτερα μονη παρα ελκος στο στομαχι....
Καθως σου γραφω σκευτικα, οτι εισαι στην ηλικια του γιου μου, σε μια ηλικια που εκεινος πειραματιζεται και μαθαινει ακομα, δεν ειναι ευκολο να εχεις σχεση και να κραταει, θελει υπομονη, θελει κατανοηση, εχει πολυ δουλεια δηλ., αν την αγαπας θα προσπαθισεις και θα βρεις τον σωστο τροπο επικοινωνιας αναμεταξυ σας.
Σορυ δεν ειθελα να σε συμβουλεψω και το εκανα τελικα, καλη επιτυχια σου ευχομαι.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost