Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι κάνω??

Σελίδα : 1

kapostol26

# 1 στις 30/1/2007
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%

Τι κάνω??

Γειά σας. Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής: Πρίν δέκα χρόνια ο αδελφός μου είχε μια σχέση, και εγω τη δική μου. Μεταξύ μας, τα ζευγάρια, κάναμε αρκετή παρέα όλοι μαζί. Πάντοτε συμπαθούσα την κοπέλα του αδελφου μου, τη Μαίρη. Κάποια στιγμή ο αφελφός μου με τη Μαίρη χώρισαν. Έτυχε να κρατήσω μια ψευτο-επικοινωνία με τη Μαίρη. Φυσικά η επικοινωνία ήταν μόνο απο την πλευρά μου θέλοντας να κρατήσω μια φιλική σχέση. Η Μαίρη δεν έδειχνε και τόσο ενδιαφέρον για διάφορους λόγους όπως π.χ. σπουδές, όπου έφυγε στην Αγγλία 5 χρόνια. Τέλος πάντων μετά απο 10 χρόνια στο παρόν, έμαθα οτι γύρισε απο Αγγλία και προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί της θέλοντας να βρεθούμε να τα πούμε. Τελικά οι προσπάθεις άκαρπες. Να σημειώσω πως οι ηλικίες μας είναι της Μαίρης 27 και η δική μου 32. Κάποια στιγμή πρίν λίγο καιρό λοιπόν πήγα να συναντήσω την πρώην μου στην δουλειά της και ξαφνικά μπροστά μου η Μαίρη. Άρχισε ξαφνικά να μου λέει που είσαι κ.τ.λ.π. Τελικά μου ζήτησε το τηλέφωνό μου να πάμε για καφέ. Μετά απο μια εβδομάδα πήρα τηλέφωνο και επιτέλους με κάλεσε σπίτι της, όπου ζεί μόνη, να πιούμε καφέ. Πήγα τα είπαμε μετά απο τόσα χρόνια. Της πρότεινα να βγούμε για φαγητό μετά 4 ημέρες όπου είχα ρεπό. Με χαρά δεν αρνήθηκε. Ετσι και έγινε, βγήκαμε και τελειώνοντας η βραδιά μου είπε οτι της άρεσε πολύ και οτι θα ήθελε να το επαναλάβουμε. Κάποια στιγμή ξαναπήρα με κάλεσε σπίτι της πάλι για φαγητό. Στο τέλος της βραδιάς με ρωτούσε τι φαγητό μου αρέσει για να μου φτιάξει. Ελπίζω να μην σε κούρασα. Το πρόβλημά μου είναι οτι ολα αυτά έγιναν σε σχεδόν πέντε ημέρες. Έδειξα κάποιο ενδιαφέρον και καταλαβαίνω τελικά οτι με ελκύει ερωτικά και μου αρέσει σαν άτομο. Ηθελα όμως την βοήθεια σου σε όλο αυτό. Είναι πρώην του αδελφού μου βέβαια έχουν περάσει 10 χρόνια απο τότε. Να σημειώσω οτι με τον αδελφό μου που συναντηθήκαν, πριν απο ολα αυτά που συνέβησαν με εμένα και τη Μαίρη, δε μιλούντει. Δε ξέρω το λόγο. Τι στάση πρέπει να κρατήσω απένατνι σε αυτή τη κοπέλα? Μήπως θα έπρεπαι να το ξεχάσω το ολο θέμα όπου μάλλον είναι τρέλλο αυτό που μου συμβαίνει??? Απο την άλλη πάλι δε ξέρω αν το ενδιάφερον της είναι μόνο φιλικό ή και κάτι παραπάνω. Σε παρακαλώ πολύ βοήθησέ με! Αξίζει να συνεχίσω να δείχνω πως με ενδιαφέρει ή παω "επάνω στον τοίχο"? Τι να κάνω ή να μη κάνω. Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη αν σε κούρασα με την ιστορία μου!

Με εκτίμηση, Κυριάκος (Αθήνα)

amaretti

# 2 στις 30/1/2007
author
Γυναίκα / 59 / Παντρεμένη
Ελλάδα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 5.225
Πριν συνεχίσεις την οποιαδήποτε σχέση με την κοπέλα, γιατί δεν συζητάς με τον αδελφό σου?
Πες του την αλήθεια και ζήτησε την γνώμη και τα αισθήματα που έχει για κείνη (θετικά ή αρνητικά)....

Η γνώμη μου είναι πως προέχει να "διασφαλίσεις" την αδερφική σχέση....πριν οτιδήποτε άλλο...

kapostol26

# 3 στις 31/1/2007
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

θανκς...

Ο λόγος όπου δεν εχω συζητήση το θέμα με τον αδελφό μου είναι πως δε ξέρω αν η ολη ανταπόκριση της κοπέλας είναι φιλική ή ερωτική. Αφού ξεκαθαρίσει το τοπίο θέλω να ξεκαθαρίσω και το αδελφικό. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!!!
Κυριάκος

nightstalker

# 4 στις 8/2/2007
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Χαλκιδικής / Κασσάνδρεια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 16
TextΝα σου πω πως έχει η κατάσταση:ή μπερδεμένα τα λες ή μπερδεμένα είναι από μόνα τους.Θέλεις κάτι ερωτικό ή φιλικό???Αν θες ερωτικό τότε δείξ'της έμμεσα ότι ενδιαφέρεσαι.Αν φυσικά φοβάσαι ότι αν το καταλάβει θα χαθεί η φιλία σας τότε βρίσκεται στα χέρια σου το πως θα το αντιμετωπίσεις.Σε συμβουλεύω να προχωρήσεις και να της δείξεις τι αισθάνεσαι,αλλιώς μπορεί να σου μείνει και απωθημένο.Και αν δεν θέλει δεν έγινε και τίποτα.Αλλα 2 δισ. γυναίκες σε περιμένουν.Τώρα αυτό που λες για τον αδερφό σου,πιστεύω ότι αφού έχουν περάσει τόσα χρόνια δεν θα υπάρχει πρόβλημα.Εκτός αν η κατάσταση αυτών των δύο είναι κάτι που δεν το γνωρίζεις.

elenimia

# 5 στις 10/2/2007
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 299
γιατί όλα αυτά μου φένονται πολύ επιπόλαια;Γιατί όλα αυτά μου φαίνονται πολύ επιπόλαια;
Δεν ξέρεις για ποιο λόγω χώρισε με τον αδερφό σου και εσύ προχωράς.
Αν δεν «χώρισαν» αλλά τον «χώρισε αυτή»; Αν ο αδελφός εξακολουθεί να τη θέλει;
Αν προχωρήσεις μαζί της σε μια σχέση που καταλήξει σε γάμο; Πως θα νοιώθει ο αδελφός σου;
Βέβαια όχι πως δεν συμβαίνουν τέτοιες καταστάσεις στην κοινωνία μας.
Εξαρτάται τι νοιώθεις για τον αδερφό σου.
Αν όλα αυτά δεν σε απασχολούν τότε μην κάθεσαι. Προχώρα. Σκέψου όμως μήπως στην πορεία ξανά καταλήξει στον αδερφό σου ή σε κανένα ξάδερφό σου, ή και σε κανένα κολλητό σου. Ψάξε καλά τον περίγυρό σου γιατί απότι φαίνεται η κοπέλα δεν έχει και πολλές αναστολές.
« α ρε Φώσκολε .......»

# 6 στις 10/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Καλημέρα, φίλοι.

Κυριάκο η κατάσταση είναι πραγματικά στα όρια. Εάν και εφόσον δεν την επιθυμείς διακαώς άστη να φύγει και μην έχεις καμία επαφή μαζί της. Έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν θα οδηγήσει σε καλά πράγματα. Μόνο αν τρελαίνεσαι για κείνη μίλα στον αδερφό σου και ''πάρε την άδειά του'' και μετά σε κείνη.

Ό,τι και να γίνει, πρώτα μίλα στον αδερφό σου και μετά μάθε τι θέλει αυτή.

Χαιρετώ σας

# 7 στις 10/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πρώτον έστω κι αν έχουν περάσει 10 χρόνια κάποτε ήταν με τον αδερφό σου γι'αυτο αστο καλυτερά θα τα κάνεις μαντάρα έστω κι αν ο αδερφός σου το παιξει ανετός και πει σε σένα προχώρα..να δούμε πόσο ανετος θα είναι όταν σας βλέπει αγκαλίτσα!
Δευτερόν ακόμα κι αυτη να θέλει κάτι με σένα όταν θα τυχει να βρεθείτε καπου με τον αδερφό σου και ανταλλάξουν βλεμματα παει...θα τους βρεις σε κανένα δωμάτιο να φασώνονται!

Τρίτον αν την γουστάρεις απλά σαρκικά προχώρα και μην πεις κάτι στον αδερφό σου αλλά μην δεθείς συναισθηματικά με την συγκεκριμένη...την πάτησες και μετά τρέχα γυρευε!

Τέταρτο και τελευταίο ψάξε κάτι άλλο να γουστάρεις τόσα θυληκα κυκλοφορουν και ψάχνονται...η καλύτερη λύση Κυριάκο μου αυτή δεν λέει,κάποτε την βόλευε ο brother σου!!!!!

Love_actually

# 8 στις 10/2/2007
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 82
Από όλο το λεκανοπέδιο αττικής η πρώην κοπέλα του αδερφού σου σου γυάλισε?

Τι να πω ρε γαμώτο, μόνοι μας βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας.

Λόγια και σιωπές...όλα ψάχνουν για μια λύση.

# 9 στις 10/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο λόγος όπου δεν εχω συζητήση το θέμα με τον αδελφό μου είναι πως δε ξέρω αν η ολη ανταπόκριση της κοπέλας είναι φιλική ή ερωτική. Αφού ξεκαθαρίσει το τοπίο θέλω να ξεκαθαρίσω και το αδελφικό. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!!!
Κυριάκος
Εγώ θα έθετα μερικά ....... ασήμαντα ερωτηματάκια
Δηλαδή έχει μεγαλήτερη σημασία τι σχέση πας να κάνεις με την πρώην του αδέλφού σου ή οτι θα την κάνεις εν αγνοία του ?
Αν έχει αντίρρήσεις ο αδελφό σου αφού κάνεις σχέση τι θα κάνεις? θα χωρίσετε?
Αξίζει να χαλάσης την σχέση με τον αδελφό σου για μια γυναίκα ?

# 10 στις 10/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πρόσεχε , γιατί αν δεν μιλιούνται, ενδεχομένως να σε χρησιμοποιεί για να κάνει κακό .

kapostol26

# 11 στις 14/2/2007
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για το ενδιαφέρον σας να απαντήσετε στα ερωτήματά μου. Απο οτι βλέπω το ενδιαφέρον της κοπέλας σιγά-σιγά εκδηλώνεται... Άλλωστε δεν ήξερα τι θέλει η κοπέλα και για αυτό δε θεώρησα σωστό να του μιλήσω. Κάποια στιγμή συζήτησα με τον αδελφό μου για ποιό λόγο δεν θέλει να της μιλάει στη συγκεκριμένη κοπέλα. Δυστυχώς είναι ακριβώς ο ίδιος λόγος που τελικά τον κρατάει μακρυά απο πολλούς ανθρώπους γύρω του. Ο λόγος αυτός λοιπόν είναι πως: "Όποιος δεν σκέφτεται με το δικό του μυαλό και δεν έχει τις ίδιες απόψεις... είναι λάθος". Θέλω να ξεκαθαρίσω εδω το εξής. Ο "λάθος" τρόπος σκέψης του είναι παρατηρημένος εδω και χρόνια, δεν λέει να αλλάξει μυαλά, παρ΄ ολο της άπειρες κουβέντες που έχουμε κάνει θέλοντας να τον βοηθήσω να καταλάβει πως είναι απίθανο και τελείως μη φυσικό να σκέφτεται ολος ο κόσμος γύρω του όπως ο ίδιος. Αλλωστε θα είμασταν όλοι το ίδιο χωρίς να ξεχωρίζουμε ανα μεταξύ μας. Οσες κουβέντες και να έχουμε κάνει ο τρόπος σκέψης του δεν άλλαξε και ούτε βλέπω να αλλάξει δυστηχώς για αυτόν. Θέλω επίσης να ξεκαθαρίσω πως δεν με δικαιολογώ ρίχνοντας ευθήνη στο πως σκέφτεται. Ο λόγος που δεν της μιλάει είναι οτι κάποια στιγμή, πρίν 2 μήνες περίπου, βρεθήκανε μετά απο χρόνια ήπιανε φιλικά καφέ εκείνος της ζήτησε να του βγάλει κάποια διατροφή (σημείωση πως η κοπέλα είναι διατροφολόγος) και επειδή η κοπέλα για τους δικούς τις λόγους δεν ανταποκρίθηκε σε 1 ή 2 τηλεφωνήματά του θεώρησε καλό, όπως πάντα, να βάλει και αυτή όπως και πολύ κόσμο στο παρελθόν, στην μαύρη λίστα. Μέσα σε ολα αυτά να προσθέσω πως ίσως στη μέση να υπάρχει και αρκετή δόση εγωϊσμού μιας και τότε πρίν 10 χρόνια είχε πληγωθεί απο την συγκεκριμένη κοπέλα οταν αυτή ήταν το πολυ 17. Ξέρω πως είναι λίγο "κάπως" η ολη κατάσταση αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: 1) Είναι λογικό να κατηγορεί (αν είναι το πάλιο γεγονός) ακόμη και μέχρι σήμερα τη κοπέλα για την τότε συμπεριφορά της? 2) Εφόσον βλέπω πως κάτι προχωράει με την κοπέλα να συνεχίσω και να επεκτήνω την κουβέντα πως ισως παίζει κάτι ερωτικό ανάμεσα στη κοπέλα και σε εμένα? 3) Να πιστέψω πως ισχύει αυτό που λένε πως ο έρωτας πολλές φορές τυφλώνει? 4) Να τα παρατήσω όποια και αν είναι η γνώμη του για το όλο θέμα? Ξέρω πως η ζωή δε τελειώνει σε μια γυναίκα αλλά αν "ισως" αν η συγκεκριμένη κοπέλα είναι "ίσως" ο έρωτας της ζωής μου...??? Πραγματικά χρειάζομαι την άποψη σας για το ολο θέμα. Σας ευχαριστώ θερμά όλους σας για το πολύτιμο χρόνο που αφιερώσατε στο θέμα αυτό που με απασχολεί. Να είστε όλοι καλά!!! Με εκτίμηση, Κυριάκος

anemona_62

# 12 στις 14/2/2007
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

Κάτι τρέχει με τη Μαίρη...

Νομίζω ότι σύντομα θα δούμε το έργο "Ο Κυριάκος και η Μαίρη" ό,τι και να σου πούμε, εφόσον τόσο από σένα όσο και από εκείνην υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον...

Με τον αδερφό σου χώρισαν πριν δέκα χρόνια, σωστά? Άρα παραγράφονται τα περί "η κοπέλα του αδερφού μου". Αν εκείνος θα έχει αντίρρηση θα είναι από εγωισμό και μόνον. Βέβαια ο εγωισμός του αδερφού μας είναι παράγων σημαντικός για την αδερφική μας σχέση.

Μίλα του και πες του ευθέως ότι ενδιαφέρεσαι για την κοπέλα. Άσε να σου δώσει εκείνος το οκ. Μετά δε θα το πάρει πίσω κι έτσι κανονικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα, θέλω να ελπίζω. Άσε που λόγω σχέσης μαζί σου θα του φτιάξει όσα διατροφικά προγράμματα θέλει.
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 13 στις 14/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ισως μπορείς να κάνεις μια άνιχβευτική συζήτηση με τον αδελφό σου

Πχ
θυμάσαι την Πόπη, εκείνη που ήσουν ερωτευμένος στο δημοτικό; Την είδα στο δρόμο χτες και έχει γίνει μια κουκλαρα... Σκρόφα; γιατί καλέ; Δηλαδή άμα τώρα εγώ σου έλεγα πως θα ηθελα να της ζητήσω να βγουμε για φαγητό, θα σε πείραζε;

κλπ, κλπ
Βλεποντας και κάνοντας...

kapostol26

# 14 στις 15/2/2007
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Καλημέρα κορίτσια!!! Κατ' αρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας οσο αφορά τις απαντήσεις που στείλατε! Υστερα να σχολιάσω οτι συμφωνώ και με τις δύο σας και ειδικότερα με την άποψη της "Anemona62". Είμαι της άποψης πως είναι πολύ παλιό το θέμα και αν κάτι θα ενοχλίσει τον Little Bro θα είναι καθαρά θέμα εγωϊσμού. Αυτό οχι για να ρίξω το δίκιο στη μεριά μου, αλλά πάνε 10 χρόνια απο την τότε παιδική τους σχέση. Ούτε αρραβωνιασμένοι ήταν, ούτε πήγαιναν για κάτι πιο σοβαρό. Ωστόσο ακόμη δεν εχω ξεκάθαρα δείγματα απο τη Μαίρη ώστε να είμαι σίγουρος πως ενδιαφέρεται 100% Απλά είχα σκεφτεί να του μιλήσω εφόσον καταλάβω πρώτα τι παίζει μεταξύ εμένα και της Μαίρης. Δε βλέπω και το λόγο να κάνω τη κουβέντα εαν πρώτα δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο στο αν είναι φιλικές οι προθέσεις ή ερωτικές. Και πάλι σαςι ευχαριστώ, φιλάκια!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost