Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Είμαι σε κατάσταση φρίκης!

Σελίδα : 1

sofio

# 1 στις 8/2/2007
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Είμαι σε κατάσταση φρίκης!

Μου έχει τύχει 2 φορές μέσα σε ένα εξάμηνο, να δουλέψω μόνο για ένα μήνα κάπου, και να με διώξουν. Γενικά τον τελευταίο χρόνο χάλια επαγγελματικά...
Και καλά τη μία φορά δεν με ενόχλησε τόσο, καθώς ούτως ή άλλως υπήρχαν παράπονα από την πλευρά μου, επειδή δεν τηρήθηκαν αυτά που μου είχαν πει για πρόσληψη, &η αντιμετώπιση τους προς εμένα δεν ήταν καλή.. Όμως την δεύτερη φορά, δεν μου είχαν κάνει κανένα παράπονο, ούτε είχα εγώ κανένα. Επικαλέστηκαν ότι τελικά δεν χρειαζόντουσαν άτομο για τη θέση, &θα αναλάμβανε τα καθήκοντα μου κάποιος που ήδη δούλευε εκεί. Εγώ αργότερα έμαθα οτι προσέλαβαν κάποιον με περισσότερη εμπειρία.
Αφήστε που φοβάμαι για τον αντίκτυπο που έχουν αυτά τα γεγονότα στο βιογραφικό μου...Τώρα είμαι 3μήνες άνεργη.
Θεωρώ οτι δεν είμαι χαζή, &μπορώ να καταλάβω αν μου γίνει κάποιο παράπονο. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια σοβαρή δική μου υπαιτιότητα ως προς τη δουλειά ή τη συμπεριφορά και να μη μου κάνουν καν κάποιο παράπονο πριν με απολύσουν;;;;;

# 2 στις 8/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μην στενοχωριέσαι και μην απελπίζεσαι!

Οι επιχειρήσεις, αν μπορούσαν, δεν θα πλήρωναν ούτε δεκάρα στους εργαζόμενους σε αυτές και σχετικά εύκολα, ειδικά τα τελευταία χρόνια, απολύουν κόσμο αν θεωρούν ότι αυτό είναι η καλύτερη επιλογή τους. Αν κοιτάξεις τα θέματα στην κατηγορία "Επαγγελματικές σχέσεις" θα δεις ότι πολλά θέματα έχουν να κάνουν με την ανάποδη συμπεριφορά των επιχειρήσεων όσο αφορά την διαχείριση ανθρώπινου παράγοντα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις συστατικές επιστολές από τους προηγούμενους εργοδότες σου. Κάνε κλικ εδώ για περισσότερες πληροφορίες σχετικά. Υπό την προϋπόθεση ότι οι συστατικές που θα λάβεις δεν είναι εμπιστευτικές, ίσως η ανάγνωση τους αποκαλύψει περισσότερα για το αν και κατά πόσο ήταν δική σου ευθύνη η απόλυση.
Καλή σου τύχη!

# 3 στις 9/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και γιατι πρεπει να αναφερεις στο βιογραφικο σου αυτες τις δυο δουλειες στις οποιες απασχοληθηκες μονο ενα μηνα στην καθεμια?

# 4 στις 9/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κοίτα είναι κοινός τόπος οι επιχειρήσεις κάθε φορά που φτάνουν σε δύσκολη θέση να απολύουν τον πιο καινούργιο στην δουλειά τους. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που το κάνουν αυτό, όπως το να μην χαλάσει το κλίμα της ομάδας, να μην αισθανθούν φόβο τα παλαιά στελέχη (στα οποία έχουν επενδυθεί περισσότερα πράγματα) καθώς και επειδή η αποζημίωση (όταν υπάρχει) είναι σαφώς μικρότερη.
Πάντως έχω δουλέψει σε εταιρεία που οι εργοδότες φοβόντουσαν να κάνουν κάποιο μεγάλο άνοιγμα από φόβο να μην ατυχήσουν και αναγκαστούν να διώξουν κόσμο.
Όσον αφορά τις συστατικές επιστολές, οι επιχειρήσεις έχουν τάση να επικοινωνούν απευθείας με τον υπεύθυνο της προηγούμενης δουλειάς σου για να μαθαίνουν ό,τι θέλουν.
Τώρα, εσύ ζύγισε κατά πόσο σε ενδιαφέρει να γράψεις ότι έχεις προϋπηρεσία (έστω και ενός - δύο μηνών) σε μία δουλειά με το κατά πόσο φοβάσαι αυτά που θα τους πουν και αποφάσισε εάν και εφόσον θέλεις να τις συμπεριλάβεις στο βιογραφικό σου.
Πάντως και ο ΟΑΕΔ είναι χρήσιμος στο να σου βρει δουλειά για κάποιο διάστημα ώστε να μην κάθεσαι και αγχώνεσαι και εκεί να βάλεις τα δυνατά σου να μείνεις. Δεν ξέρω την δική σου ειδικότητα αλλά θα σου πω τι κάνω εγώ με την δική μου. Φροντίζω (φρόντιζα δηλαδή) σε κάθε δουλειά που ήμουν, να αποκτώ έναν μεγάλο αριθμό γνωριμιών ώστε όταν αποφάσιζα να ψάξω για δουλειά καλύτερη ή διαφορετική να είχα πάντα ανθρώπους να απευθυνθώ.
Ο παράγοντας ηλικία παίζει και αυτός κάποιο ρόλο ειδικά στις γυναίκες καθώς όσο μεγαλώνει και είναι ανύπαντρη κάποια, ο υπεύθυνος δυναμικού, θα έχει πάντα στο νου του πως μπορεί να σταματήσει για να κάνει οικογένεια.
Μην ανησυχείες πάντως, δουλειές υπάρχουν εκεί έξω και για μένα πάντα είναι καλή λύση και το να φύγεις απο το Κέντρο όπου ζεις και να πας σε κάποια πόλη της επαρχίας. Απο πολύ κόσμο τελευταία το ακούω να το κάνουν και κανείς δεν έχει μετανιώσει μέχρι τώρα.

Καλή επιτυχία

lucretia

# 5 στις 9/2/2007
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.330
Εφόσον σε απελυσαν, γραψου στον ΟΑΕΔ, βγαλε καρτα ανεργίας και εκμεταλλεύσου τα προνομια που δίνει η κάρτα αυτη.

Ρωτα στα τοπικά ΚΠΑ (κέντρα προωθησης της απασχολησης) αν μπορεις να βγαλεις επιδομα και ποιες επιδοτούμενες θέσεις απο τον ΟΑΕΔ (ρωτα για το stage) υπαρχουν. Σε αυτες τις περιπτώσεις, ο εργοδότης σου είναι υποχρεωμένος να σε κρατήσει για 12 μήνες (η όσο κραταει το προγραμμα). Και εμπειρία θα αποκτησεις, και τα ενσημα σου θα εχεις και μπορεί ο εργοδότης να σε κρατήσει μετά αν του κάνεις.

Δες τι επιδοτούμενα σεμιναρια μπορεις να κανεις. Αποκτάς δεξιότητες που ειναι χρησιμες για την αγορά εργασιας.

Ρώτησε φίλους και γνωστούς αν έχουν κάτι υπόψη τους.
Το καταλαβαίνω οτι εχεις απελπιστεί, αλλα φαντάσου πως θα φαινόταν στο βιογραφικό σου να εχεις δουλεψει για μια εταιρεία για καμια 10ρια χρόνια και να σε απολύσουν.
Οπως σου είπε και η Γοργω, σκεψου μηπως δεν θα επρεπε να αναφερεις αυτες τις προηγουμενες δουλειες στο βιογραφικό σου.
Επειδή για την δική μου δουλειά εχω επιλεξει συνεργατες βαση των βιογραφικών που μου εχουν στείλει, ποτε δεν εχω μπει στην διαδικασία να παρω τηλέφωνο προηγούμενο άγνωστο εργοδότη.

Να ξέρεις οτι περισσοτερη βαρύτητα εχει η συνέντευξη και λιγότερο το βιογραφικό στην επιλογή υποψηφίων.

Μυρτώ

# 6 στις 9/2/2007
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Kοπέλα μου κατ αρχήν λυπάμαι για όλα αυτά που περνάς ...

Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό λόγω οικονομικών προβλημάτων πολλές εταιριούλες έχουν βρεί την "πατέντα" να προσλαμβάνουν άτομα για ένα διάστημα και να τα διώχνουν άμεσα γιατί δεν μπορούν να τα πληρώσουν.... πράγμα απαράδεκτο και ανεπίτρεπτο.

Καλό θα ήταν να μην αναφέρεις στο βιογραφικό σου αυτές τις μηνιαίες δουλειές που βρήκες γιατί σαφώς θα μετρήσει εναντίον σου - δεν μπορεί κανείς να ξέρει γιατί έφυγες και πιθανό να σου δημιουργήσει πρόβλημα αυτή η αναφορά.

Οι σοβαρές εταιρίες , προειδοποιούν με κάποιο τρόπο πριν να σε απωλήσουν και αν όχι άμεσα... υπάρχουν ενδείξεις.

Προσπαθησε να βρείς μια δουλειά σε μια εταιρία που να είναι μεγάλη και γνωστή και όχι σε τελειωμένες εταιριούλες που βάζουν αγγελίες τις πλάκας χωρίς να έχουν πραγματική πρόθεση να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας.

Καλό κουράγιο σου εύχομαι...

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

myprecious

# 7 στις 10/2/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 68
Αυτό το είχα υπόψην από φήμες όταν κάποτε έψαχνα για δουλειά γι αυτό ποτέ δεν δεχόμουν δοκιμή ούτε για μία μέρα αν δε μου την πληρώνανε. Φέτος έτυχε σε φίλη να τη "δοκιμάζουν" για ένα μήνα. Περνόντας τα στοιχεία στο pc που της είπαν διαπίστωσε ότι ένα σωρό κοπέλες είχαν προσληφθεί για ένα δύο μήνες και της έκανε εντύπωση. Είναι τακτική να βρίσκουν κοπέλες άμαθες που ψάχνουν για δουλειά και λέγοντας ότι κάνουν εκπαίδευση ή δοκιμή τις κρατάνε τους κάνουν αγγαροδουλειές και μετά τις διώχνουν. Η φίλη μου έφυγε μόνη της γιατί της είπαν ότι αν είναι καλή στη δουλειά της τα Χριστούγεννα θα πάρει μπόνους ένα μισθό! Δηλαδή το Δώρο Χριστουγέννων που έτσι και αλλιώς δικαιούτε αυτοί το πασάραν ως μπόνους. Ευτυχώς τους το είπε και έφυγε και έστω μετά ένα μήνα κατάλαβε ότι ήταν απατεώνες. Για να μη μιλήσω για τον τρόπο συμπεριφοράς τους.

sofio

# 8 στις 12/2/2007
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Απαντήσεις: 3

Παράθεση:
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις συστατικές επιστολές από τους προηγούμενους εργοδότες σου.Υπό την προϋπόθεση ότι οι συστατικές που θα λάβεις δεν είναι εμπιστευτικές, ίσως η ανάγνωση τους αποκαλύψει περισσότερα για το αν και κατά πόσο ήταν δική σου ευθύνη η απόλυση.

Έχω συστάσεις από δυο προηγούμενους εργοδότες, στους οποίους είχα δουλέψει γύρω στο εξάμηνο. Είχαν δεχθεί ευχαρίστως. Μάλιστα μου είχαν πει και είχα συντάξει εγώ ένα κείμενο, στο οποίο έκαναν κάποιες μικρές αλλαγές και μου το υπέγραψαν όταν έφυγα από εκεί. Στους τους 2 τελευταίους που δούλεψα ένα μήνα (αν και στην τελευταία εταιρία δεν μου είχε γίνει κανένα παράπονο) δεν ζήτησα, γιατί δεν νομίζω ότι έχει νόημα..

Παράθεση:
gorgo-Δημοσιεύτηκε 08/02/07 22:29
Και γιατι πρεπει να αναφερεις στο βιογραφικο σου αυτες τις δυο δουλειες στις οποιες απασχοληθηκες μονο ενα μηνα στην καθεμια?

Μην νομίζετε οτι δεν το σκέφτηκα και εγώ να μην τα αναφέρω. Απλά η εμπειρία μου είναι αρκετά μικρή, και τα αναφέρω στο c.v μου για να μεγαλώσει έστω και κατά δύο μήνες. Ίσως πάντως τον προτελευταίο –που είχα τα παράπονα – να τον παραλείψω στις επόμενες προσπάθειες μου γιατί δεν ξέρω τι θα πει αν τον πάρει κανείς.. (??)

Παράθεση:
Εφόσον σε απελυσαν, γραψου στον ΟΑΕΔ, βγαλε καρτα ανεργίας και εκμεταλλεύσου τα προνομια που δίνει η κάρτα αυτη.

Όσο για τον ΟΑΕΔ είχα κάνει αίτηση για ένα πρόγραμμα προώθησης της γυναικείας απασχόλησης που υποτίθεται ότι θα ξεκινούσε πριν 2 μήνες &ξεκινά τώρα, και μου είπαν οτι επιδοτεί το μισθό μου για ένα χρόνο αν βρεθεί κάτι με αυτό το πρόγραμμα. Οι διαδικασίες κινούνται εξαιρετικά αργά στον ΟΑΕΔ, αλλά κάτι είναι και αυτό...
Τεσπα συγνώμη αν σας κούρασα! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

Sxeseis

# 9 στις 12/2/2007
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 358
Απαντήσεις: 1.282

Παράθεση:
Originally posted by myprecious
Αυτό το είχα υπόψην από φήμες όταν κάποτε έψαχνα για δουλειά γι αυτό ποτέ δεν δεχόμουν δοκιμή ούτε για μία μέρα αν δε μου την πληρώνανε. Φέτος έτυχε σε φίλη να τη "δοκιμάζουν" για ένα μήνα. Περνόντας τα στοιχεία στο pc που της είπαν διαπίστωσε ότι ένα σωρό κοπέλες είχαν προσληφθεί για ένα δύο μήνες και της έκανε εντύπωση. Είναι τακτική να βρίσκουν κοπέλες άμαθες που ψάχνουν για δουλειά και λέγοντας ότι κάνουν εκπαίδευση ή δοκιμή τις κρατάνε τους κάνουν αγγαροδουλειές και μετά τις διώχνουν. Η φίλη μου έφυγε μόνη της γιατί της είπαν ότι αν είναι καλή στη δουλειά της τα Χριστούγεννα θα πάρει μπόνους ένα μισθό! Δηλαδή το Δώρο Χριστουγέννων που έτσι και αλλιώς δικαιούτε αυτοί το πασάραν ως μπόνους. Ευτυχώς τους το είπε και έφυγε και έστω μετά ένα μήνα κατάλαβε ότι ήταν απατεώνες. Για να μη μιλήσω για τον τρόπο συμπεριφοράς τους.

Kαταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας!

pigassos71

# 10 στις 15/2/2007
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
mia apo ta idia

Planitarxis_

# 11 στις 20/2/2007
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Μίκρα
Απαντήσεις: 227
Εχεις σκεφτει το ενδεχόμενο...να "κατσεις" σε καποιο εργοδοτη σου?
Βαλε κανα μινι και εσυ...

Ολα θεμα μαρκετινγκ δεν λενε οτι ειναι?

ΜΠΕΣ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!!!

# 12 στις 20/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sofio

Παράθεση:
gorgo-Δημοσιεύτηκε 08/02/07 22:29

Μην νομίζετε οτι δεν το σκέφτηκα και εγώ να μην τα αναφέρω. Απλά η εμπειρία μου είναι αρκετά μικρή, και τα αναφέρω στο c.v μου για να μεγαλώσει έστω και κατά δύο μήνες. Ίσως πάντως τον προτελευταίο –που είχα τα παράπονα – να τον παραλείψω στις επόμενες προσπάθειες μου γιατί δεν ξέρω τι θα πει αν τον πάρει κανείς.. (??)

Μην σε πιάνει το άγχος της προηγούμενης εμπειρίας. Αφού υπάρχει εμπειρία, έστω και μικρή, καλό είναι. Δεν νομίζω ότι 1-2 μήνες θα κάνουν διαφορά. Όπως είπε η Λουκρητία, περισσότερη σημασία έχει η συνέντευξη και λιγότερο το βιογραφικό. Άλλωστε, πολλοί που ψάχνουν για δουλειά δεν έχουν καθόλου εμπειρία.

Σημασία έχει να δείξεις στον υποψήφιο εργοδότη σου ότι είσαι το κατάλληλο άτομο για μια συγκεκριμένη δουλεία.

Παράθεση:
Originally posted by Planitarxis_

Ειλικρινά ελπίζω να κάνεις χιούμορ... έστω και όχι και τόσο πετυχημένο.

lucretia

# 13 στις 20/2/2007
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη

Παράθεση:

και αυτα τα λεει ενα μορφωμενο παιδι, που υποτιθεται οτι σπουδασε και ειχε διπλα του συμφοιτητριες που διαβαζαν οσο αυτος, δουλεψαν οσο αυτος, αλλα οχι, επειδη τον εφτυσε μια γκομενα πρεπει να μηδενισει ολες τις γυναικες.....
Βρε πουλακι μου, ποτε θα το ξεπερασεις?
Ενταξει, σε εφτυσε, δεξου το και προχωρα.

Planitarxis_

# 14 στις 21/2/2007
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Μίκρα
Απαντήσεις: 227

Παράθεση:
Originally posted by lucretia

Παράθεση:

και αυτα τα λεει ενα μορφωμενο παιδι, που υποτιθεται οτι σπουδασε και ειχε διπλα του συμφοιτητριες που διαβαζαν οσο αυτος, δουλεψαν οσο αυτος, αλλα οχι, επειδη τον εφτυσε μια γκομενα πρεπει να μηδενισει ολες τις γυναικες.....
Βρε πουλακι μου, ποτε θα το ξεπερασεις?
Ενταξει, σε εφτυσε, δεξου το και προχωρα.

Απαλευτη εντελως!!!!!!!

Δε με πιανουν τα φιλοσοφημενα-ψυχολογικα εμενα ρε φιλεναδα...θα επρεπε να το εχεις καταλαβει...

lucretia

# 15 στις 21/2/2007
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Μα ρε χρυσο μου, γι αυτο στα λεω, μεγαλο παιδι εισαι, μορφωμενο παιδι εισαι, μπορεις να καταλαβεις, δεν μιλαω σε εναν καφρο.
Και οταν με το καλο ψαξεις να βρεις δουλεια, ελα να τα πουμε απο κοντα, κατι θα βρουμε και για σενα και χωρις να χρειαστει να δειξεις μπουτι η να κανεις υποχωρησεις.

businesswoman

# 16 στις 23/6/2008
author
Γυναίκα / 35 / Παντρεμένη
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
Πάνω απ'όλα μην αγχώνεσαι και μη στεναχωριέσαι.Ποιος ξέρει; Μπορεί να σου βγει σε καλό στο τέλος. Δουλειές υπάχουν! Κι εγώ έτσι ήμουν κάποτε. Σαν κι εσένα. Αλλά τώρα ασχολούμαι με επιχειρήσεις. Μπορεί κι εσύ να καταλήξεις σαν εμένα!ΣΤΟ ΕυΧΟΜΑΙ!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε