Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

δουλιες είναι αυτές?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

fullmoon07

# 1 στις 26/2/2007
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 318
'Aρεσαν+: 0%

δουλιες είναι αυτές?

Καταρχήν βρίσκομαι εν ώρα εργασίας!Είμαι αρκετά ευχαριστημένη με τη δουλειά μου ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!
Όπως βέβαια με ενοχλούσε και το εκπαιδευτικό ΣΥΣΤΗΜΑ αλλά ευτυχώς δεν είναι κάτι μόνιμο!!
Γιατί παρακαλώ να δουλεύω μόνο για 800E με βασικό τα 600, βάλε συν επίδομα γάμου συν σχολής, όταν το χρήμα που παίζει γύρω μας είναι πολύ περισσότερο? έχω ακούσει "αν δούλευες Κύπρο θα έπαιρνες περισσότερα, ή αν δούλευες Γερμανία."Πρέπει δηλαδή να ξενιτευτώ για να είμαι ευχαριστημένη με το μισθό μου? και γνωρίζω από ευρώπη και δυστυχώς συγκρίνω.
Πέρα του ότι σύμφωνα με τη ζωή που καλούμαστε να κάνουμε στις πόλεις,
κι όχι μόνο, είναι σαν να πετάμε τους κόπους του οκταώρου μας στα σκουπίδια και είμαστε κι ευχαριστημένοι!! γιατί παρακαλώ για να βάλω κουρτίνες στο σπίτι μου , καλές ε, πρέπει να δώσω χιλια ευρώ, 1000Ε, μόνο για το σαλόνι? (έβαλα κι εγώ με 150Ε από κατάλογο αγορών, πρόχειρες),γιατί για καλό χαλί που έδωσα 700Ε πρέπει να γεράσω μαυτο για να τα βγάλει τα ψωμιά του,γιατί να πάω στο σούπερ για τα εβδομαδιαία ψώνια μου και να δώσω 100Ε, χωρίς λάδια και φάρμακα ε, χωρίς δεύτερη σκέψη.Κι αν κάνεις λόγο για αυτά σε λένε και ματζίρη! Ε όχι ρε δε σασ τα χαρίζω!!
Όσο για τις δουλειές, γιατί ρε κόσμε δεν είσαι πιο κόσμιος???Δεν έμαθες Ελληνικά γιατί δε μιλάς όμορφα κι ωραία με ευγένεια και σεβασμό ?
ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΡΕ ΜΛΚ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ ???
ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙς ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΕΎΓΟΝΤΑΣ!!! ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΙΠΟΤΑ? ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ. ασε που μερικοι μάγκες εκμεταλλεύονται τη θέση σου και σαν "πέλατες που έχουν πάντα δίκιο"σου βγάζουν όλο τον τσαμπουκά τους και ταπωθημένα τους. ΒΡΕ ΜΛΚ ΕΛΑ ΟΤΑΝ ΣΧΟΛΑΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΔΥΟ ΛΟΓΑΚΙΑ ΑΡΧΔ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕς ΚΙ ΟΛΑς , ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ με το αφεντικο πάνω απο το κεφάλι μου.
Ευτυχώς που βρήκα και δουλειά με καλούς ανθρώπους, προς το παρόν γιατί τα αφεντικά μπορεί να αλλάξουν, και δεν έχω, πλέον, να κάνω και με μλκσ του είδους. Το οτι μασ πληρώνετε δεν σημαίνει πως είμαστε και οι γυναίκες σας ή οι φιλιππινέζες σας!!! Ούτε είμαστε υποχρεωμένοι για να βγάλουμε τρεις και εξήντα, 3,60Ε, ενώ εσείς πλουτίζετε από τον ιδρώτα μας και από τις κομπίνες σας να φτύνουμε αίμα.
Θα πρέπει να έρχομαι ήρεμη στη δουλειά μου να κάνω σωστα και ήρεμα την εργασία μου και να επιστρέφω στον άντρα μου και χαρώ το υπόλοιπο της ημέρας μου. Πολύ δυσκολο?
ΕΥΧΑΣΡΙΣΤΩ
I 'll try everything once. Twice if i like it!!

pigassos71

# 2 στις 26/2/2007
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:
Originally posted by fullmoon07
Είμαι αρκετά ευχαριστημένη με τη δουλειά μου [/quote

αμ δε το βλεπω!
Είχαμε πανσέληνο χθες;

Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

fullmoon07

# 3 στις 26/2/2007
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία
καταρχήν μ έκανες να γελάσω!!]
Οχι δεν είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένη απλώς προσπαθώ να συμβιβαστώ
Αλλά κι εσύ αυτό βρήκες να πείς,Έσύ δλδ έτσι τα δέχεσαι όπως έρχονται>?

pigassos71

# 4 στις 26/2/2007
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες

Παράθεση:
καταρχήν μ έκανες να γελάσω!!]
Οχι δεν είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένη απλώς προσπαθώ να συμβιβαστώ
Αλλά κι εσύ αυτό βρήκες να πείς,Έσύ δλδ έτσι τα δέχεσαι όπως έρχονται>?

Εμένα δεν με παίρνει να μιλήσω,,,
Είμαι το αφεντικό.

Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

pigassos71

# 5 στις 26/2/2007
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Το σύστημα είναι ένοχο και ποιος θα το δικάσει…
Αγαπητή συνδικτυα.

Ο μισθός που παίρνεις δεν είναι καλός, αλλά ούτε και της πείνας. δε λέω ότι δεν πρέπει να προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο, αλλά πολλές φορές πρέπει να λέμε και ένα ευχαριστώ γιαυτα που έχουμε.
Ζούμε σε μια χώρα που το βιοτικό μας επίπεδο είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.
Δηλαδή έχουμε τον κοινωνικό πολιτικό νου να ζητάμε καλύτερη ζωή αλλά όχι και να κλαιγόμαστε κιόλας.
Δεν αντιλέγω ότι πολύ συνάνθρωποι μας υποφέρουν αλλά εσύ δεν είσαι μέσα σε αυτούς.
Καλά κάνεις και προσπαθείς για το καλύτερο αλλά δεν δικαιολογώ την αγανάκτηση σου.
Το «ο πελάτης έχει πάντα δίκιο» είναι κάτι που το ανέχονται όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες ανεξαρτήτου θέσεως.

lucretia

# 6 στις 26/2/2007
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.330

Παράθεση:

Όσο για τις δουλειές, γιατί ρε κόσμε δεν είσαι πιο κόσμιος???Δεν έμαθες Ελληνικά γιατί δε μιλάς όμορφα κι ωραία με ευγένεια και σεβασμό ?
ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΡΕ ΜΛΚ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ ???

Οταν μιλας ηρεμα και ευγενικα σε καποιον, ακομη και αν αυτος ειναι εκνευρισμενος η γαιδαρος εκ γενετης, δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχισει να σου φερεται με αγενεια.

Σε πολλες περιπτωσεις που μου ετυχε, κυριως στην δουλεια, με ανθρωπους που ειχαν νευρα και μου απευθυνονταν με το "ρε κοπελια", τους επανεφερα στην ταξη λεγοντας τους σε ηρεμο τόνο "Θα προτιμουσα να μου μιλουσατε στον πληθυντικο".
Ακομη και σε περιπτωσεις που εχω βρεθει αντιμετωπη με Δημοσιους Υπαλληλους (το αποκορυφωμα της γαιδουριας) τους τα χωνω αλλα παντα στον πληθυντικο.

Τωρα για τα εισοδηματα, αγαπητη, ζουμε σε μια χωρα που επικρατει ο νομος της ελευθερης αγορας.
Αν πιστευεις οτι η δουλεια σου αξιζει καλυτερη αμοιβη, διεκδικησε καλυτερη δουλεια.
Τα λεφτα που βλεπεις να παιζουν γυρω σου, σημαινει οτι οι αλλοι που τα παιρνουν τα διεκδικησαν και τα κερδισαν, ειτε με μαγκια, ειτε με εξυπναδα ειτε με σκληρη δουλεια.
Και η δουλεια που πρεπει να βγαλεις και οι ευθυνες, ειναι πολλαπλάσιες των χρηματων που παιρνεις.

Οποτε μην γκρινιαζεις, διεκδικησε.

fullmoon07

# 7 στις 26/2/2007
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία
Σίγουρα οι απαντήσεις σε τέτοιου είδους προκλήσεις, βλ.εξαγριωμένοι από τη φύση τους άνθρωποι, εν ώρα εργασίας είναι πάντα κόσμιες με σκοπό να κατευνάσει κανείς τον θυμό, όμως ο γάιδαροσ είναι γάιδαρος κι αν δε γκαρίξει δε γίνεται!
Οσο για το οικονομικό σε σχέση με το είδος της δουλειάς ακούστε κι αυτό:
Μια τουρκάλα φίλη με ελάχιστες γνώσεις γερμανικών δουλεύει σε παιδικό σταθμό μονο τεσσερις ώρες,4, για 1000Ε, χιλια ευρώ!! Βέβαια πριν καταλήξει εκεί την παρακαλούσαν να συνεχίσει τα μαθήματα υπολογιστών για να δουλέψει στον τύπου οαεδ της περιοχής,αυτή όμως επειδή δεν τα ¨επαιρνε" εύκολα τα γράμματα την απέρριψε την πρόταση.
Γυναίκα σε γραμματεία στην benz-mercedes. με το ταγεράκι τησ και το νυχάκι της ούτε που κουνήθηκε από την θέση της για να μασ δώσει της πληροφορίες , εκτύπωσε κάτι σε υπολογιστή, τρεις σελίδες , μασ έδειξε με το χέρι τον τομέα αυτοκινήτων που μας ενδιέφεραν και μας είπε αντε στο καλό. Και είμασταν κι ευχαριστημένοι γιατι όλες οι πληροφορίες ήταν στο χαρτί. Αυτή σίγουρα πάνω από 1000 γιατί θα έκανε οχτάωρο.
Και πολλές πάμπολλες άλλες περιπτώσεις.......

fullmoon07

# 8 στις 26/2/2007
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία
ΑΥΤΟ είναι το σύστημα
όπως η μαιμού με τις τρεις αισθήσεις σε ανυπαρξία
δεν ακούω δεν βλέπω δεν μιλάω
εν έτη 2007
21ος Αιώνας
και κάπιοι άνθρωποι να μας τραβάνε πίσω πολύ πίσω
δε θάπρεπε να υποφέρει κόσμος εξαιτίας του χρήματος γιατί
σε αντίθεση με τα ναρκωτικά φτάνουν για όλους!!

# 9 στις 26/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Πολύ δύσκολο?

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο ειδικά όταν κατέχεις μία θέση υφισταμένου.

Η χωρίς έλεγχο αγοράς εργασίας, ο ανταγωνισμός, η μεγάλη προσφορά εργαζομένων δίνει την ευκαιρία στους εργοδότες να παίξουν στην έδρα τους. Το φαινόμενο δεν είναι μόνο Ελληνικό. Και σε πολλές άλλες χώρες υπάρχουν ανάλογο εργασιακό καθεστώς. Απλά υπάρχει άλλο πολιτειακό καθεστώς, διαφορετικός έλεγχος της εργασίας και του εργοδότη, πραγματική αξιολόγηση και φυσικά αποδοχές ανάλογα με τις εμπειρίες και τις γνώσεις.
Έχει δρόμο ακόμα η Ελλάδα για να υιοθετήσει (αν το καταφέρει ποτέ) τις δομές και τις αντιλήψεις άλλων χωρών. Προς το παρόν πρέπει να το παίζουμε "Κινέζοι" (υπομονή) αν θέλουμε να έχουμε ένα "κομμάτι ψωμί" στο τραπέζι. Διαφορετικά πάντα υπάρχει η δυνατότητα για ατομική εργασία, επιχείρηση, κλπ... και είμαστε εμείς οι "εργοδότες και ιδιοκτήτες"...

Φιλικά

fullmoon07

# 10 στις 26/2/2007
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία
τωρα μιλάς σωστά

είπα κι εγώ!!!!!!!

pigassos71

# 11 στις 26/2/2007
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες

Παράθεση:
είπα κι εγώ!!!!!!!

......... ειμαι η μοναδικη αριστερη εδω μεσα;

fullmoon07

# 12 στις 26/2/2007
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71

Παράθεση:
είπα κι εγώ!!!!!!!

pigassos71

# 13 στις 26/2/2007
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71

Παράθεση:
είπα κι εγώ!!!!!!!

ετσι, να βλεπουν ορισμενοι πως ειναι να εχει καποια χιουμορ

Barracuda

# 14 στις 26/2/2007
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Μη τα βλέπουμε όλα ίδια , δεν είναι πάντοτε τόσο απλά τα πράγματα.

Μεγάλα καράβια μεγάλες θάλασσες και φουρτούνες.

Ορισμένα από τα προβλήματα αυτά μπορεί να μην περνάνε καν από το μυαλό των προϊσταμένων , να τα θεωρούν ανάξια λόγου για να ασχοληθούν ή να αντιμετωπίζουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα που δεν τους αφήνουν χρόνο για ότι θεωρούν μηδαμινό.

Στο χέρι του καθενός είναι να κάνει το άλμα ή την υπέρβαση και να βελτιωθεί.

Σε μια ελεύθερη αγορά δεν χαρίζεται τίποτε και σε κανέναν.
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

# 15 στις 26/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κρίνοντας από τον τρόπο που εκφράζεσαι δε νομίζω οτι αξίζεις περισσότερα λεφτά ...

marshias

# 16 στις 27/2/2007
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868

Παράθεση:
Από το μέλος Xrusaetos - 26/02/07 12:08
... Κρίνοντας από τον τρόπο που εκφράζεσαι δε νομίζω οτι αξίζεις περισσότερα λεφτά ... ...

Παράθεση:
Θα τα δωσουμε σε σενα τα παραπανω λεφτα, να μας λες τη γνωμη σου ...

τριτη πεμπτη, μακαρονια...

fullmoon07

# 17 στις 27/2/2007
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία

Παράθεση:
Originally posted by Xrusaetos
Κρίνοντας από τον τρόπο που εκφράζεσαι δε νομίζω οτι αξίζεις περισσότερα λεφτά ...

Όλα τα λεφτά είμαι αγόρι μου
αλλά
στους ταπεινούς ταπεινά
και στους υπερόπτες, ...., υπεροπτικά

fullmoon07

# 18 στις 27/2/2007
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία
απλά ήθελα να δείξω πως
όπως μου μιλάει αυτός ο οιοςδήποτε έτσι χωρίς να με ξέρει λες κι είμαι η μάνα του ή η πεθερά του
ξέρω κι εγώ έτσι αν θέλω
αν και δεν το κάνω ποτέ outloud τουλάχιστον!!

DIMITRIS70

# 19 στις 27/2/2007
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 3.601
Έτσι είναι στη ζωή. Θα σου πώ μερικά πράγματα. Ξεκίνησα από εργάτης, έκανα πολλές δουλειές, και έφτασα ελεύθερος επαγγελματίας. Στη ζωή υπάρχουν δυό κατηγορίες: Οι υπάλληλοι, που παίρνουν λίγα (όπως λές), αλλά φεύγουν μετά το 8ωρο, χωρίς σκοτούρες, και άγχη για τη δουλειά αύριο και οι επαγγελμ-επιχειρηματίες, που φεύγουν αργά το βράδυ, μιλάνε συνέχεια για τη δουλειά τους, έχουν ακατάστατα ή ανύπαρκτα Σαββατοκύριακα και αργίες, και προσπαθούν για το καλύτερο. Το ΜΥΑΛΟ τους δεν σταματά καθόλου και ΑΥΤΟ πληρώνεται. Προσπάθησε λοιπόν και εσύ για κάτι καλύτερο. Τίποτε δεν χαρίζεται ή δίνεται δωρεάν. Και αν κάποιος υπάλληλος παίρνει κάτι παραπάνω, το αξίζει και τα παίρνει (και να μην τον ζηλεύουμε).

DIMITRIS70

# 20 στις 27/2/2007
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 3.601
Για τη συμπεριφορά των ανθρώπων-πελατών έχεις δίκιο, αλλά δείξε λίγη κατανόηση. Δεν ξέρεις ούτε την ψυχολογική τους κατάσταση, ούτε το μορφωτικό τους επίπεδο.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε