Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καμία ιδέα κανείς;;;

Σελίδα : 1

LAGOUDITSA

# 1 στις 20/3/2007
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 46
'Aρεσαν+: 0%

Καμία ιδέα κανείς;;;

Καλημέρα

δουλέυω εδώ και τρία χρόνια σε ενα μεγάλο κατάστημα τεχνολογίας. Το προβλημα που αντιμετωπίζω ειναι πως ενα τεράστο ποσοστό των πελατών μας εχουν συνδιάσει πως οι πωλητές για τέτοιου είδους προϊοντα πρέπει να είναι αντρες και το αντιμετωπίζω καθημερινά. Ειμαι η μόνη πωλήτρια στο κατάστημα και έχω προσπαθήσει πάρα πολύ να μπορέσω να μάθω τα πάντα που αφορούν τη δουλεία μου.Εχω ξενυχτήσει πάρα πολλά βράδια για να διαβάσω και να ενημερωθω για όλα μιας και η ενημέρωση απο την εταιρία ειναι σχεδον ανύπαρκτη...Αυτό που με τσακίζει ειναι πως περίπου το ογδόντα τις εκατό των πελατών με προσπερνάνε σαν να μην υπάρχω μεχρι να βρούν καποιον αντρα να τους εξυπηρετήσει.Πολλοί μου το εχουν πει κιολας!Το θεωρώ αδικο γιατί κανένας απο αυτους δεν μου εδωσε την δυνατοτητα να του δείξω πως γνωρίζω,πως μπορώ να βοηθήσω.Εχω δοκιμάσει τα πάντα, χαμόγελο, τσαμπουκά, χιουμορ, σοβαρότητα, ψυχρότητα...Δεν εχω καταφέρει κάτι. Το θέμα ειναι πως η εταιρία θέλοντας να αλλάξει τους πτοτικούς τζιρους θα καταφύγει σε απολύσεις οι οποιες θα βασίζονται και στους προσωπικούς μας τζίρους. Οπως καταλαβαίνετε ο δικός μου ειναι ισως ο χαμηλότερος. Το ξέρουν στο κατάστημα πως ειμαι καλή αλλά δεν μπορώ να πουλήσω. Δεν μπορουν να με βοηθησουν γιατί η τελικές αποφάσεις θα παρθούν απο τον Διευθυντη της αλυσίδας που αμφιβάλω αν με εχει δει ποτέ!Αναρωτιέμαι τι αλλο θα μπορούσα να κάνω γιατί μου αρέσει πολύ η δουλεία μου ομως οταν με αγνοουν οι πελάτες με ρίχνει πολύ ψυχολογικά και φυσικά δεν θέλω να απολυθώ!!

Καμία ιδέα κανείς;;;;

# 2 στις 20/3/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Από το μέλος LAGOUDITSA - 19/03/07 11:23
... Το προβλημα που αντιμετωπίζω ειναι πως ενα τεράστο ποσοστό των πελατών μας εχουν συνδιάσει πως οι πωλητές για τέτοιου είδους προϊοντα πρέπει να είναι αντρες και το αντιμετωπίζω καθημερινά. ...

Παράθεση:
Είναι τελικά ζήτημα χρόνου. Βλέπεις όπου η τεχνολογία είναι ανακατεμένη, τελικά όλοι θέλουμε να γίνει η δουλειά μας σωστά και αποτελεσματικά. Και τελικά επειδή όπως σωστά αναφέρεις η τεχνολογία θέλει διάβασμα, στο τέλος ο κατέχων τη γνώση ανταμοίβεται. Κανείς (εκ των πελατών) δεν θέλουμε να μας πει ο πωλητής ότι το λάπτοπ αυτό είναι "καλό", αλλά γιατί είναι καλύτερο και πως θα μας εξυπηρετήσει καλύτερα.

# 3 στις 20/3/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
μηπως ειναι και θεμα εμφανισης?αν υιοθετουσες πιο συντηρητικο-σοβαρο στυλ? δεν εννοω οτι ντυνεσαι προκλητικα, μην το παρεξηγησεις. αλλα καμια φορα ενα σοφιστικε γυαλακι, παντελονι σιγουρα, οχι φουστα, λιγο πιο επαγγελματικο στυλ και υφος μπορει να εχουν καλυτερα αποτελεσματα. ξερεις μερικες φορες μια ομορφη κοπελα μπορει να μην πειθει ως επαγγελματιας στα μυαλα μερικων. δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω απο τη στιγμη που λες οτι οι γνωσεις σου ειναι αψογες. ευγενεια, κομψοτητα, διαθεση για επικοινωνια και εμφανιση αναλογη, ειναι νομιζω το σημαντικοτερο για να σε παιρνουν στα σοβαρα αλλα οχι κι απο φοβο.

marshias

# 4 στις 20/3/2007
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868

Παράθεση:
Από το μέλος LAGOUDITSA - 19/03/07 11:23
... Εχω δοκιμάσει τα πάντα, χαμόγελο, τσαμπουκά, χιουμορ, σοβαρότητα, ψυχρότητα...Δεν εχω καταφέρει κάτι. ...

Παράθεση:
Ξεχασες τα πιο βασικα.
Επιμονη και υπομονη.

τριτη πεμπτη, μακαρονια...

# 5 στις 20/3/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μην το αφήσεις, κυνήγησε το...

Επειδή καταλαβαίνω απόλυτα ότι δεν θέλεις να χάσεις τη δουλειά σου και από ότι διαβάζω εργάζεσαι και σε αλυσίδα πληροφορικής, το μυστικό για να παραμείνεις είναι ο Διευθυντής.
Θα πας στα κεντρικά της αλυσίδας και θα του ζητήσεις, ευγενικά να αλλάξεις πόστο. Φαντάζομαι ότι ως αλυσίδα θα έχετε και κάποιο e-shop ή κάποιους in-door πωλητές, οι οποίοι ως επί τον πλείστον είναι κοπέλες. Ζήτα του ευγενικά (εφόσον θέλεις) να πας σε αυτό το team. Επίσης μπορείς να πας στο team του Business Communication ή στο τμήμα Marketing, και να απασχοληθείς με τις επικοινωνίες με τους συνεργάτες και τους προμηθευτές σας πάντα στο κλάδο της πληροφορικής και της τεχνολογίας.

Εγώ το βλέπω σαν ευκαιρία για να μεταβείς και σε κάποιο άλλο τμήμα με περισσότερες προοπτικές και ευκαιρίες καριέρας. Δυστυχώς η θέση του απλού πωλητή έχει τα ρίσκα της οπότε είναι ευκαιρία να διεκδικήσεις κάτι καλύτερο...

Μην το αφήσεις, κυνήγησε το και όλα θα πάνε καλά...
Φιλικά

Παράθεση:
Originally posted by LAGOUDITSA
...oι τελικές αποφάσεις θα παρθούν απο τον Διευθυντη της αλυσίδας
...
...
Καμία ιδέα κανείς;;;;

Barracuda

# 6 στις 20/3/2007
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Δεν νομίζω ένας Διευθύνων Σύμβουλος να πάρει ο ίδιος την απόφαση για απολύσεις συγκεκριμένων ατόμων χωρίς την γνώμη του διευθυντή προσωπικού και του διευθυντή του υποκαταστήματος.

Μια αλυσίδα καταστημάτων υψήλής τεχνολογίας θα κάνει οπωσδήποτε ποσόστωση των πωλήσεων των πωλητών της. Δηλαδή θα φαίνεται το ποσοστό πελατών που εξυπηρέτησες και σε πόσους κατάφερες από αυτούς να πουλήσεις και εκεί ο μέσος όρος σου δεν θα είναι ο τελευταίος αφού δεν είναι πλέον αριθμητικό αλλά ποσοστό επί % και είσαι καλή ( όπως λες ) στη δουλειά σου.

Μπορείς να απευθυνθείς στον προσωπάρχη σου ή στο διευθυντή του καταστήματος και να του εξηγήσεις το πρόβλημα έτσι ώστε αν δεν το πρόσεξε ( κακώς φυσικά ) νωρίτερα , να δώσει εντολές και να στέλνουν και στο πόστο σου πελάτες οι υπόλοιποι πωλητές ή το προσωπικό υποδοχής και ταυτόχρονα να ξέρει το λόγο για τις χαμηλές σου πωλήσεις.
Η γνώμη του θα ζητηθεί να είσαι σίγουρη γι'αυτό.

Πλασάρισε λίγο καλύτερα την εικόνα σου ( χωρίς να με παρεξηγήσεις γι' αυτό) πρόσεξε που απευθύνεσαι και στήσου καλύτερα απέναντι και στο χώρο και στούς πελάτες .
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και οι φόβοι σου να αποδειχθούν αβάσιμοι.

Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

LAGOUDITSA

# 7 στις 20/3/2007
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω πολύ ολους σας.

ALINA: όλοι εχουμε την ιδια εμφάνιση, μπλουζες της εταιρίας και τζιν και φοράω και γυαλια!και πολλές φορές πηγαίνω και αβαφη γιατι το εχω σκεφτει αυτο που μου λες... δεν εχει καποια διαφορα αναμεσα στις ημερες. κλαψ!

marshias: ειμαι τρια χρονια στη δουλεια αυτη εχοντας το ¨προβλημα¨απο την αρχη.Αυτο δεν δείχνει επιμονή και υπομονή;

ageras:Η εταιρία δεν εχει τετοιο τμημα στη Θεσσαλονικη και δεν ειμαι διαθετιμένη να αφήσω τον αρραβωνιαρη μου και τη ζωη μου εδω για να παω στα κεντρικά. Δεν ειμαι δα και καμια γυναικα καριερας.Δεν εχω τα φόντα! Σε κάποια τμήματα που ισως θα μπορούσα να απασχοληθώ θέλουν το αντιστοιχο πτυχιο.Το ρωτησα οταν ειδα την απάντηση σου.Εγω οτι ξερω το εμαθα οχι σε καποια σχολη αλλα μονη μου.

barracuda:Ο διευθυντης μου τοξερει το ζορι μου. Απλά καταλαβαινω πως κάθε εταιρία και καθε διευθυντης καταστηματος θα προτιμούσε αυτα τα εξακόσια ευρω να τα δωσει σε κάποιον άλλο που θα του φερει μεγαλύτερο τζιρο. Λογικό κι εγω μάλλον το ίδιο θα έκανα.

Ισως τελικά θα ήταν καλύτερα να ψάξω κάποια άλλη δουλειά...

Και πάλι ευχαριστώ πολυ.
Ειστε τέλεια παρέα!

konnina

# 8 στις 29/3/2007
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Αρκαδίας / Τυρός
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 195
Λοιπόν, δεν ξέρω τι εμφάνιση έχεις αλλά εγώ θα πήγαινα ντυμένη με φοβερά μίνι καi κούκλα. Όχι ξέκολο αλλά να πλησιάζω…..
Μετά θα βλέπαμε αν οι άντρες πελάτες θα πήγαιναν να εξυπηρετηθούν από τους συναδέλφους μου ή από την καυτή γκόμενα.
Μην θυμώσεις, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Γεννιόμαστε γυμνοί, υγροί και πεινασμένοι. Μετά τα πράγματα χειροτερεύουν...

konnina

# 9 στις 29/3/2007
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Αρκαδίας / Τυρός
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 195
Τώρα διάβασα για το ντύσιμο, και πάλι όμως επιμένω.
Πριν ψάξεις για άλλη δουλεία προσπάθησε να ψυχολογείς τον πελάτη. Αν είναι άντρας, όλοι οι άντρες είναι λάτρες του ωραίου. Πάρε το ποιο ελκυστικό ύφος σου, απαραίτητη η προσεγμένη εμφάνιση , μην ξανακούσω ότι πήγες άβαφτη, δεν καταφέρνεις κάτι με αυτό, και όρμα στο ψητό με όπλα : Εμφάνιση=δόλωμα
Γνώσεις = πώληση
Αν ο πελάτης είναι γυναίκα, πάρε το ποιο συμπαθητικό και γλυκό σου ύφος.

Καλή επιτυχία.
Γεννιόμαστε γυμνοί, υγροί και πεινασμένοι. Μετά τα πράγματα χειροτερεύουν...

LAGOUDITSA

# 10 στις 29/3/2007
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
φιλενάδα οι μπλούζες ειναι σαν μπιτζάμες!!δηλαδή ποσο θυληκό να το παιξω με τη πυτζάμα;;να ειχε και λιγη δαντελίτσα! ενα θα σου πω...ειναι πιο μακριες απο το μινι!!!!βρε μπας και να πηγαινω μονο με τη μπλούζα;;;;;;
Θα χαρει και ο διευθυντης που θα του κάνω τζίρο!!!!!

φιλάκια!

EVINA

# 11 στις 29/3/2007
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 14.228
αχ βρε Λαγουδιτσα, ποσο σε νιωθω

οταν ξεκινησα τη δουλεια που κανω τωρα, βρεθηκα ξαφνικα σ΄εναν
ανδροκρατουμενο χωρο, οπου οι μονες γυναικες ηταν ή τηλεφωνητριες ή
γραμματεις το πολυ....

να πω την αληθεια, στην αρχη τρομαξα...
οπου και να πηγαινα εβλεπα κουστουμια και γραβατες και ενα εκπληκτο υφος... οταν βλεπανε γυναικα να ασχολειται στο συγκεκριμενο τομεα!

δεν το εβαλα ομως κατω!!!
ουτε την εμφανιση μου αλλαξα, ουτε το ντυσιμο μου ουτε τιποτα αλλο επανω μου!
το μονο που αλλαξα ηταν το πεισμα μου....
ειπα θα τα καταφερω και τα καταφερα!!

τωρα, μετα απο ουτε 2 χρονια, με παιρνουν τηλ. ατομα τα οποια ασχολουνται πανω απο 30 χρονια στο συγκεκριμενο τομεα να ρωτησουν τη γνωμη μου...

πανω απ΄ολα, μην απελπιζεσε και αν αυτο που κανεις πραγματικα σε
ενδιαφερει, δειξε επιμονη...

δεν εξαρταται η επαγγελματικη μας επιτυχια και σταδιοδρομια απο το φυλο...

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε