Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα χαρακτηριστικά της αληθινής αγάπης!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

aprovlepti_40

# 21 στις 18/8/2004
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 28
'Aρεσαν+: 0%
Text Black
Γιατι διαβαζοντας σας εχω την αισθηση οτι
ελαχιστοι την γνωριζουν πραγματικα...

Οι περισσοτεροι δινουν μια περιγραφη του ερωτα, 1-2 την περιγραφουν μεν αλλα ποιητικα και καποιος την αγγιζει πραγματικα

Η πραγματικη αγαπη δεν θελει λογια μονο με πραξεις αποδεικνυετε.

Πραξεις με τις οποιες υπερβαινεις τον ιδιο σου τον εαυτο ...
πραξεις με τις οποιες υπερβαινεις το ΕΓΩ σου

Μεσα στην καθημερινοτητα μπορει να συγκρουεσε για διαφορα ανοητα μικροπραγματα
Στα δυσκολα ομως εισαι ΕΚΕΙ ΠΑΡΟΝ-οχι ΔΙΠΛΑ του αλλα ΕΝΑ μ αυτον-ην σ ολα τα επιπεδα
Εκει που ολοι οι αλλοι θα εγκατελειπαν....
Ποναει η αγαπη και πρεπει να ξερεις και να μπορεις να πονας... να δινεις

το απολυτο ερχετε οταν γινετε η υπερβαση του ΕΓΩ και των δυο

Αγαπη ... η απολυτη ευτυχια και δυστυχια μαζι

TatOttom

# 22 στις 18/8/2004
author
Ανδρας / 56 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Σαλαμίνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6
Θα δωσω μια περιγραφη που νομιζω πως ταιριαζει στην ερωτηση ας πουμε λοιπον πως αγαπη ειναι, η ικανοτητα ενος Ανθρωπου να γνωριζει και να φροντιζει με συνεπεια, πιστη και σεβασμο Οτι αγαπα... τοσο απλα μα και με μα τοση πληρωτητα.
Η απαντησεις βρισκονται μεσα στην ζωη μας , και τυχη χαμογελα παντα, μα μερικες φορες κρυβεται.. (υ.γ. Τα ματια μου εχουν συμμετρια..)

# 23 στις 23/8/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αγάπη είναι...

....οτιδήποτε βγάζεις και εκφράζεις με ειλικρίνεια, μέσα από την καρδιά σου!!!
Δεν υπάρχουν κανόνες, ούτε όροι, ούτε δεσμεύσεις, ούτε περιορισμοί, ούτε νόμοι, άρθρα, παραπομπές, κ.λ.π.
Δεν υπάρχει τίποτα χαρακτηριστικό....το ΜΟΝΟ που πρέπει να υπάρχει είναι το ειλικρινές, ανιδιοτελές και άδολο ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!!

# 24 στην 1/9/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by feggarontimeni
Αγαπη: η αληθινη αγαπη ειναι μια βαθια δεσμευση την οποια αναλαμβανουν δυο ανθρωποι
που ενδιαφερονται ο ενας για τον αλλο και εχουν τις ιδιες βασικες αξιες, τα ιδια ενδιαφεροντα,
τους ιδιους στοχους. Δεχονται ο ενας τον αλλο οπως ειναι και σεβονται το γεγονος οτι ειναι
δυο διαφορετικες προσωπικοτητες. Το βαθος της αγαπης τους μετριεται με το βαθμο
εμπιστοσυνης και του σεβασμου που τρεφουν ο ενας για τον αλλο. Η σχεση τους επιτρεπει
στον καθενα ξεχωριστα να ειναι πιο εκφραστικος, δημιουργικος και παραγωγικος
στην κοινωνικη του ζωη. Χαιρονται οταν μοιραζονται τις ιδιες εμπειριες, παλιες και νεες,
ενω ο ενας ειναι για τον αλλο ο πιο καλος κι αγαπημενος φιλος. Αλλη ενδειξη για το βαθος
της αγαπης ειναι η ειλικρινεια που επικρατει μεταξυ τους και που σκοπο εχει την περαιτερω
βελτιωση της σχεσης.
Η αληθινη αγαπη συνοδευεται απο συναισθηματα ηρεμιας, ασφαλειας, αφοσιωσης,
κατανοησης, συντροφικοτητας, αμοιβαιας υποστηριξης και ανεσης.

Υ.Γ.αποσπασμα απο το βιβλιο <Γυναικες που αγαπουν πολυ> απο την Robin Norwood
πιστευω πως δινει τον πληρη ορισμο της αγαπης

συνεχεια απο το ιδιο βιβλιο

Η παθιασμενη αγαπη, δηλαδη ο ερωτας, ειναι το συναισθημα που νοιωθει η γυναικα που αγαπα υπερβολικα για τον αντρα που δεν ανταποκρινεται στον ιδιο βαθμο. Στην πραγματικοτητα, αυτη η μη ανταποκριση ειναι που γεννα τοσο μεγαλο παθος. Για να υπαρξει παθος σε μια σχεση, πρεπει να υπαρχουν αντιξοοτητες, εμποδια και μια βασανιστικη αναγκη για ο,τι αδυνατο. Αν θελουμε να μιλησουμε κυριολεκτικα, παθος σημαινει πονος - και οσο μεγαλυτερος ειναι ο πονος τοσο μεγαλυτερο ειναι και το παθος. Η συγκλονιστικη ενταση των συναισθηματων σε μια παθιασμενη σχεση αγαπης δεν ειναι δυνατον να υπαρχει σε μια ηρεμη, σταθερη σχεση. Απο τη στιγμη που η γυναικα παιρνει τελικα απο το αντικειμενο του παθους της αυτο που διακαως επιθυμουσε, ο πονος σταματα και το παθος σβηνει. Και τοτε ειναι ευκολο να συμπερανει οτι επαψε να αγαπα αφου δεν αισθανεται πλεον το γλυκοπικρο αισθημα του πονου.
Υ.Γ. η συγγραφεας απευθυνεται σε γυναικες αλλα εγω πιστευω οτι τα γραφομενα ισχυουν και για τα δυο φυλλα

fitzi

# 25 στην 1/9/2004
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 17

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Μιλάμε για αγάπη πολύ εύκολα! Δεν πιστεύω όμως ότι όσες φορές έχουμε ισχυριστεί ότι αγαπάμε....το εννοούμε.
Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά της αληθινής αγάπης?
Η αφοσίωση , η τρυφερότητα , η εκτίμηση , ο θαυμασμός, η αυτοθυσία , η μείωση του εγωισμού μας ????
Για σας , τι προυποθέτει η αληθινή αγάπη????

Αγαπητή φίλη Μυρτώ, για μένα η αληθινή αγάπη προυποθέτει όλα τα συναισθήματα μαζί. Και θα εκτιμήσεις και θα θαυμάσεις και θα θυσιαστείς και θα ταπεινωθείς! Όλα για τον άνθρωπο που αγαπάς. Αν υπάρχει αγάπη και από το άλλο μέρος, θα κάνει το ίδιο και για σένα. Ναι, η αγάπη είναι μαγική και ονειρεμένη, αρκεί να υπάρχει ειλικρίνεια, εμπιστοσύνη, θωράκιση της σχέσης, και καθημερινή επένδυση πάνω σε αυτήν. Όπως κάθε μέρα ξεκινά μια καινούρια μέρα, έτσι να ξεκινά και κάτι πιο όμορφο, πιο δυνατό, πιο ανώτερο για την αγάπη μας, για τη σχέση μας, για τον άνθρωπό μας.
Είναι υπέροχο να αγαπάς και να αγαπιέσαι, να θυσιάζεσαι και να θυσιάζεται κι εκείνος για σένα.
Ξέρω, είμαι αρκετά συναισθηματική, αλλά τί να κάνω........όλα για την αγάπη, αξίζει!!!
φιτζι!!!

# 26 στις 2/9/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να νιώθεις ότι δεν αξίζει τίποτα χωρίς την ύπαρξη του / της , ούτε η ίδια σου η ζωή !

george82

# 27 στις 2/9/2004
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 56
Κάπου έχουμε ξεφύγει...άλλο sex, άλλο έρωτας, άλλο αγάπη.
Για να αγαπήσουμε και για να είμαστε βέβαιοι πως μας αγαπούν πρέπει να μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα παραπάνω.

Παράθεση:
ποθούν, να είναι η πρώτη σου σκέψη το πρωϊ και η τελευταία το βράδυ., να νοιώθεις ότι χωρίς αυτόν/ην ο κόσμος θα ήταν άδειος., Μαγεία, ονείρου, φόβος, ΣΕ ΠΥΚΡΕΝΕΙ, parodika + entona, ΣΕ ΑΝΑΣΤΑΤΩΝΕΙ, Να ασφυκτιας διχως την ματια της, Να αποζητας τα φιλια της, Να ειναι τα ονειρα σου, Να φοβασαι μην τη χασεις, πονος, παθος

Πάθος, ζήλεια, πόνος, όνειρο, μαγεία, φόβος, ένταση, θυμός...είναι τα έντονα συναισθήματα που χαρακτηρίζουν έναν ερωτευμένο. Όταν κάποιος τα νιώθει όλα αυτά δε σημαίνει απαραίτητα πως αγαπά το άλλο του μισό, αλλά είναι σίγουρα ερωτευμένος.

Παράθεση:
αφοσίωση, εκτίμηση, αυτοθυσία, να δωσεις και τη ζωη σου, Να μοιράζεσαι, prosfora, antoxh ths sto xrono, δώσουμε ανιδιοτελώς, Δεν ζηλεύει, εμπιστεύεται τον άλλο, δεν οργίζεται, ειλικρινεια, κατανοηση, ηρεμια, άδολο ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ

Η αγάπη είναι κάτι πολύ βαθύτερο, χρειάζεται χρόνο για να χτιστεί δεν έχει καμία σχέση με παροδικό και έντονο συναίσθημα.
Σεβασμός, εκτίμηση, ειλικρίνεια, εμπιστοσύνη, ελευθερία, κατανόηση, ανιδιοτέλεια είναι κάποια βασικά στοιχεία της.

Στις οικογενειακές και τις φιλικές σχέσεις είναι αυτονόητο πως υπάρχει αγάπη χωρίς έρωτα.
Στις σχέσεις με το άλλο μας μισό υπάρχει πάντα έρωτας, αγάπη όμως; Εδώ υπάρχει σύγχυση.

Όταν είσαι ερωτευμένος έχεις ανάγκη το φιλί της, τα μάτια της, ζηλεύεις και τη θέλεις μόνο για σένα...για να νιώσεις εσύ ο ίδιος καλύτερα, γιατί το έχεις ανάγκη.
Όταν αγαπάς θέλεις μόνο να βρει την ευτυχία και της δίνεις ελευθερία...ακόμα κι αν αυτή θεωρεί ευτυχία το να είναι με κάποιον άλλο (μακρυά σου).

Είναι πολύ εύκολο να ερωτευτεί κάποιος, συμβαίνει συχνά ακόμα και με την πρώτη ματιά...αλλά είναι δύσκολο να μάθεις να αγαπάς και να διακρίνεις αν σε αγαπάει κάποιος.

Το σ'αγαπώ δεν έχει καμία σχέση με το sex, το ερωτικό φιλί, με τις αισθήσεις μας...είναι κάτι πολύ βαθύτερο...και απαιτεί πολύ χρόνο...

Το τέλειο είναι όταν υπάρχει έρωτας και αγάπη στην ίδια σχέση...όταν είσαι και σύντροφος και φίλος με το άλλο άτομο.

Όταν όμως υπάρχει έρωτας και αγάπη ταυτόχρονα τότε υπάρχει και σύγκρουση...
...του ΕΓΩ με το ΕΣΥ, του φόβου με την ηρεμία, της ζήλειας με την ελευθερία και την εμπιστοσύνη...
...αν έχεις μάθει να αγαπάς μόνο τότε μπορεί να υπερισχύσει το ΕΣΥ, η ηρεμία, η ελευθερία...

......
Θυμάσαι;
Σε ερωτεύτηκα και σε αγάπησα...κάποια στιγμή αργότερα σε είδα ευτυχισμένη, αλλά δεν ήμουν εγώ που σου έδωσα τόση χαρά.

Όταν σου πρότεινα να σου κάνω ένα δώρο...ένα εισητήριο...για να πας στον άνθρωπο που σε έκανε τόσο χαρούμενη. Όταν σου είπα πως θέλω πάνω από όλα την ευτυχία σου...έστω κι αν αυτή για σένα σημαίνει πως δε θέλεις να είμαστε μαζί.
Ασφαλώς και θυμάσαι, πως να το ξεχάσεις, δε σου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο.
Καλά να περνάς όπου κι αν είσαι, με όποιον κι αν είσαι.
......

Μπορείς να βάλεις τον έρωτα πάνω από την αγάπη.
Μπορείς να βάλεις την αγάπη πάνω από τον έρωτα; Έχεις μάθει να το κάνεις; Το έχουν κάνει άλλοι για σένα;

gallidoula

# 28 στις 2/9/2004
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646

Παράθεση:
Originally posted by Zedemed
Αγαπη.
Καποτε ενας φιλος μου μου ειχε ζητησει να του πω πως ενιωθα..
αδυνατο να περιγραψω την αγαπη με λογια..
Αγαπη ειναι θα θυσιαζεις την αγαπη σου για αυτην μονο για να την δεις να γελαει ακομα και αν ειναι με αλλον.
Να πονας με το λυπη της..
Να ζεις τα ονειρα της...
Να εισαι η ψυχη της και να ειναι η ψυχη σου.
Να πεθενεις μακρια της..
Να ασφυκτιας διχως την ματια της..
Να αποζητας τα φιλια της..
Να νιωθεις αδεια την ζωη σου πριν απο αυτην..
Να σου φτανει και μονο ενα χαδι μια κουβεντα της για να σε δυναμωσει..
Να ονειρευσε το αρωμα της..
Να γλυκαινεις τον πονο σου μες την αγκαλια της..
Να ξεχνιεσαι με την μορφη της..
Να ειναι το ειναι σου η ψυχη σου η αναπνοη σου το καθε σου βημα ο καθε σου χτυπος να νιωθεις πως εξασθενεις αν δεν την δεις για λιγο..
Να ειναι τα ονειρα σου..
Ο παραδεισος,..
Να μπορεις να της συγχωρεις τα παντα..
Να μην μπορεις να την πληγωσεις χωρις να πληγωθεις...
Να χανεις τα λογια σου στο χαμογελο της..
Να ευφρενεται η καρδια σου με το γελιο της..
Να νιωθεις τοσο μικρος..μπροστα στο μεγαλειο της αγαπης..
Να φοβασαι μην τη χασεις..
Αμα την χασεις...
νιωθεις αδυναμος...
μονος..φοβισμενος..δεν εχεις δυναμη για να γελασεις...
και κλαις..θρηνεις για το χαμο της αγαπης σου..
αμα τη χασεις...δεν μπορεις να αναπνευσεις....
να ζεισεις χωρις αυτην..
πως να φανταστεις το κοσμο χωρις αυτην αφου τον ειχες πλασει με κεντρο αυτην?
νιωθεις ολα σου τα ονειρα να χανονται να πεφτουν..σαν χαρτοπολεμος να γινονται στον ανεμο..
νιωθεις σαν αγγελος χωρις φτερα...
δεν ζεις απλα πεθενεις..
Η αγαπη εχει την δυναμη να σ'αναστησει..και ομως μπορει και να σε καταδικασει...αν την χασεις..η δεν την εκτιμησεις..
Αγαπη τα λογια ειναι τοσο φτωχα μπροστα της...οσα και να πω οσα και να γραψω λιγα θα ειναι..

Ακριβώς αυτό.....και όλο αυτό είναι πολύ σπάνιο στη σημερινή εποχή..
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

Lonely_Heart

# 29 στις 2/9/2004
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 77
Θα διαφωνήσω μέ κάποιους από εσάς.
Κατ εμένα, η αγάπη δεν είναι συναίσθημα. Είναι σκληρή δουλειά.

Η μάνα μου με αγαπάει, αλλά δε φαντάζομαι να κάθεται όλη μέρα και να σκέφτεται "πόσο αγαπάω το καλό μου το κοριτσάκι". Αντιθέτως, μου σιδερώνει πότε-πότε κανα ρούχο.
Η φιλενάδα μου με αγαπάει, και γι αυτό όταν βλέπει να είμαι στις μαύρες μου, έρχεται και με παίρνει με το ζόρι να με πάρει βόλτα στα μαγαζιά (shopping-therapy).
Ο αγαπημένος μου με αγαπάει, αλλά δε σκέφτεται "αχ, πόσο πολύ την αγαπάω, είναι η ζωή μου κι η αναπνοή μου, αλλά θα πάω γήπεδο ο κόσμος να χαλάσει". Αντίθετα, ξέρω οτι αρκετές φορές έχει θυσιάσει πράγματα που τον ευχαριστούν, για να κάνουμε πράγματα που ευχαριστούν εμένα.

Θέλω να πώ, δεν αρκεί να νιώθεις, να σκέφτεσαι ή να πιστεύεις οτι αγαπάς κάποιον. Πρέπει να κοπιάσεις και να εργαστείς γι αυτό.

atzispa

# 30 στις 13/4/2007
author
Γυναίκα / 40 / Παντρεμένη
Κύπρος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 398
Σ Υ Μ Β Ι Β Α Σ Μ Ο Σ

# 31 στις 13/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η αληθινή αγάπη είναι αυθόρμητη, ανιδιοτελής, έμπρακτη και χωρίς φραγμούς.
Αγάπη με υπολογισμούς δεν είναι αληθινή αγάπη.
Η αληθινή αγάπη δεν θυσιάζει τους άλλους, αλλά θυσιάζεται για τους άλλους, γι' αυτό και είναι πάνω απ' όλα.
Η αγάπη ορίζει την αληθινή αξία μας. Η ζωή μας αξίζει όσο και η αγάπη μας.

eirini_24

# 32 στις 13/4/2007
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 214
αγάπη είναι όταν είσαι αγκαλιά με Εκείνον/Εκείνη στον καναπέ μιά τυπική και κουραστική μέρα και σεισμός να γίνει να μη θες να κουνηθείς από τη θέση σου(σε περίπτωση που το καταλάβεισ δηλαδή)

Υ.Γ:Μου χει συμβεί και δε κατάλαβα τίποτα....
Του φευγιού μου όνειρα...

# 33 στις 13/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by eirini_24
αγάπη είναι όταν είσαι αγκαλιά με Εκείνον/Εκείνη στον καναπέ μιά τυπική και κουραστική μέρα και σεισμός να γίνει να μη θες να κουνηθείς από τη θέση σου(σε περίπτωση που το καταλάβεισ δηλαδή)

Υ.Γ:Μου χει συμβεί και δε κατάλαβα τίποτα....

Ρηνούλα...αυτό μπορεί να συμβεί και αν είσαι απλά ερωτεύμενος/η με κάποιον/α. Η αγάπη θα σε κάνει να πεταχτείς από τον καναπέ και να κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να προστέψεις τον αγαπημένο σου από το σεισμό, στην προκειμένη περίπτωση μια και το αναφέρεις, αλλά και από οτιδήποτε άλλο μπορεί να τον βλάψει... Γνώμη μου...

# 34 στις 13/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
αγαπη ειναι αυτο που ζω....
και να το εξηγησω δεν θα το καταλαβετε....
την αγαπη ο καθενας μας την ζει οπως την νιωθει...!

# 35 στις 13/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by atzispa
Σ Υ Μ Β Ι Β Α Σ Μ Ο Σ

# 36 στις 13/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by atzispa
Σ Υ Μ Β Ι Β Α Σ Μ Ο Σ

:yep.

Η λέξη είναι παρεξηγημένη. Συμφωνώ με τη ρεαλιστική προσέγγιση της αγάπης και όχι με την υπερβατική. Αυτό που βιώνουμε είναι η καθημερινότητα και όχι το παραμύθι. Συνεπώς ναι στην αγάπη που 'προάγει' τον ψυχικό κόσμο του άλλου μέσα απο την άδολη προσέγγιση, το σεβασμό, την αποδοχή, την αναγνώριση, την ενθάρρυνση και όχι στην αγάπη-μαγεία, στην αγάπη-αυτοθυσία και σε άλλα τραγικά παρεμφερή.

dimoss

# 37 στις 13/4/2007
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Απαντήσεις: 59

Παράθεση:
Originally posted by nalak
Η αληθινή αγάπη είναι αυθόρμητη, ανιδιοτελής, έμπρακτη και χωρίς φραγμούς.
Αγάπη με υπολογισμούς δεν είναι αληθινή αγάπη.
Η αληθινή αγάπη δεν θυσιάζει τους άλλους, αλλά θυσιάζεται για τους άλλους, γι' αυτό και είναι πάνω απ' όλα.
Η αγάπη ορίζει την αληθινή αξία μας. Η ζωή μας αξίζει όσο και η αγάπη μας.

Το παραπάνω ΙΣΩΣ να αποτελεί και τον ορισμό της υπό ανάλυση λέξης..

# 38 στις 13/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

αληθινή αγάπη

Η αληθινή αγάπη για μένα δεν είναι τίποτα άλλο από την ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑ, την ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ και την ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ . Αν συνυπάρχουν και τα 3 αυτά τότε έχουμε κερδίσει τη μάχη της μεταμόρφωσης του ΕΡΩΤΑ σε ΑΓΑΠΗ μέσα στο γάμο και μπορούμε ν΄αντέξουμε τα πάντα.

Προσωπικά αυτές οι τρείς αξίες με βοήθησην να μη λυγίσω τα τελευταία 13 χρόνια της ζωής μου ζώντας δίπλα σε έναν σύζυγο και πατέρα , ο οποίος δέν είναι νοητικά παρών... και αντέχω ακόμα θεωρώντας τον εαυτό μου τυχερό γιατί βίωσε την πραγματική αγάπη... φυσικά όπως την εννοώ εγώ !

sizifina

# 39 στις 13/4/2007
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Απαντήσεις: 21
Οταν αγαπας πραγματικα δε προσπαθεις να αλλαξεις τον αλλο-τον αγαπας γι αυτο που ειναι. Χαιρεσαι στη χαρα του λυπασαι στη λυπη. Δεν τον πιεζεις να κανει πραγματα που δε θελει. Δεν τον πιεζεις να ειναι μαζι σου μονο και μονο επειδη τον θελεις εσυ. Εισαι παντα στο πλευρο του ακομα κι αν ειστε μακρια. Οταν ζηταει τη συμβουλη σου σε κατι του απαντας οχι με βαση το προσωπικο σου συμφερον αλλα με βαση το καλο του ατομου αυτου. Να διευκρινησουμε ομως οτι αυτα τα προυποθετει η ωριμη αγαπη. Ο ερωτας ειναι εχει αλλα χαρακτηριστικα.

# 40 στις 13/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για μένα εκείνος που αγαπάει βγάζει καλοσύνη προς όλους και όχι μόνο προς ένα άτομο, αυτό που λέει πως αγαπά. Δε μπορώ να διανοηθώ την αγάπη προς έναν και την κακία προς τους άλλους. Οταν αγαπάς έχεις να δώσεις σε όλους. Γίνεσαι μεγαλόψυχος και καλύτερος άνθρωπος.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε