Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ρατσισμός στην Ελλάδα.

Σελίδα : 1

GEORGE_M

# 1 στις 5/8/2003
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

Ρατσισμός στην Ελλάδα.

ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΕΥΘΕΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ.
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΒΑΝΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ,ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ Η΄ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ.ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΠΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΟΥΣΑΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!!!!!!!!
ΤΕΛΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ;[ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.]
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Η’ ΟΧΙ;

Joe-73

# 2 στις 6/8/2003
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Καναδάς
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 167
Προσωπικά δεν είμαι ρατσιστής "αλλά'' όταν ακούμε απο την τηλεόραση οτι ...ένας Αλβανός σκότωσε κάποιον ...ομάδα Αλβανών επιτέθηκε σε Ελληνα...Αλβανός έκανε το ένα Αλβανός έκανε το άλλο, τι να κάνεις τότε, κάπου αρχίζεις και τους αντιπαθείς.
Και δεν είναι μόνο η τηλεόραση αλλά αυτά γίνονται και μπροστά στα μάτια μας πολλές φορές.
Σπάνια ακούμε οτι κάποιος Νηγιριανός η Πολωνός η Φιλιππινέζος έκανε κάτι κακό.
Και εμείς πήγαμε (και πάμε) Γερμανία Αμερική κλπ αλλά δεν κάναμε η κάνουμε αυτά που κάνουν αυτοί.
Φυσικά και υπάρχουν Αλβανοί οικογενειάρχες που ήρθαν εδω μόνο για να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί και είναι σωστοί.Αλλά οι πιο πολλοί εδω κλέβουν σκοτώνουν απειλούν κλπ.
Ισως φταίμε και εμείς που τους δώσαμε το δικαίωμα να τα κάνουν αυτά.Και στην Ιταλία και στην Γερμανία είναι Αλβανοί αλλά εκει είναι διαφορετικά.
Ακόμα και όταν ήμουν στο Τορόντο βρήκα Αλβανούς αλλά ήταν.... σούζα.Οι νόμοι αλλά και το σύστημα είναι διαφορετικό και δεν τους επιτρέπει να κάνουν αυτά που κάνουν εδώ.
Τέλος να πώ οτι λίγο πολύ όλοι γινόμαστε ρατσιστες κάποια στιγμή.Ρατσισμός δεν είναι μόνο όταν δεν θέλουμε τους μαυρους η τους Αλβανούς.Ρατσισμός είναι και όταν δεν θέλουμε τους ομοφυλόφυλους στην δουλειά μας ή στην παρέα μας.
Και τώρα που το σκέφτομαι ίσως και να είμαι λίγο ρατσιστης γιατι μάλλον δεν θα ήθελα κάποιον ομοφυλόφυλο στην παρέα μου η στην δουλειά μου.
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στβ αστέρια.

koyrsaros

# 3 στις 6/8/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Mε τον όρο "ρατσισμός" εννοούμε ένα πλέγμα αντιλήψεων, στάσεων, συμπεριφορών και ή θεσμικών δομών που εξαναγκάζει ορισμένους ανθρώπους σε υποτελή διαβίωση, κι αυτό μόνο και μόνο επειδή ανήκουν σε μία διακριτή ομάδα ανθρώπων. Ως δικαιολογία για τις διακρίσεις χρησιμοποιείται η διαφορετικότητα της ομάδας, στην οποία διαφορετικότητα προσάπτεται συνήθως μια υποτιθέμενη κατωτερότητα.

O ρατσισμός λοιπόν, βραχυπρόθεσμα συμφέρει σε όσους δεν ανήκουν στα θύματά του. Aυτή είναι μια πικρή αλήθεια, η οποία θα βρίσκεται μπροστά μας τόσο καιρό όσο δεν θα καταφέρνουμε να δείχνουμε στους εν δυνάμει ρατσιστές ότι αυτά που φαίνεται να κερδίζουν βραχυπρόθεσμα από τον ρατσισμό θα τα πληρώνουν πολλαπλάσια αργότερα καθώς ρατσισμός σημαίνει υπονόμευση των θεμελίων του πολιτισμού από τον οποίο αντλούμε την ευημερία μας και την ευτυχία μας.

split

# 4 στις 7/8/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros
Mε τον όρο "ρατσισμός" εννοούμε ένα πλέγμα αντιλήψεων, στάσεων, συμπεριφορών και ή θεσμικών δομών που εξαναγκάζει ορισμένους ανθρώπους σε υποτελή διαβίωση, κι αυτό μόνο και μόνο επειδή ανήκουν σε μία διακριτή ομάδα ανθρώπων.

Φοβαμαι οτι ρατσισμος δεν ειναι μονο οτι ''εξαναγκαζει ανθρωπους σε υποτελη διαβιωση'', αλλα και η υποτιμητικη νοοτροπια μας προς καποιες φυλες.

Στην Κυπρο εχουμε πλημυρισει απο Φιλιππινεζους και Σριλανκεζους (φτηνα εργατικα χερια). Ενω οταν τους εχουμε στο σπιτι μας να μας μαγειρευουν το φαγακι μας και να μας στρωνουν το κρεβατακι μας ειναι μια χαρα... οταν μιλαμε για αυτους, μιλαμε παντα υποτιμητικα. Και οι κυριες παντα εχουν μια φαιδρη ιστορια να διηγηθουν για τη "φιλιππινεζα τους''.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

DeadDreamer

# 5 στις 7/8/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 30
Pisteuo oti o ratsismos prepi na einai iparktos se kapia epipeda, oso kai akougete akreo, alla mono gia sigekrimenes kastes anthropon. Pros apofigi kathe parexigiseon, den imoun, eimai kai pote den tha eimai ratsistis. ALLA. Iparxoun kapia pragmata to opia, nai re file, se kanoun na deis exthrika kapia idi anthropon opos tous albanous. (ego mono me autous eimai kolimenos )
Otan skaei stin elladitsa o albanos kai arxizi kai
1) Perni to psomi tou ellina mias kai kostizi ligotera
2) Listeuei, kleuei, biazei
3) San na min mas ftanan ola, exi ferei kai tin mafia tou edo
4) se strabokoitazi ston dromo les KAI ESI eisai o parisaktos
5) klp klp

meta esi, sorry, alla den ginete na pis ''Oi albanoi einai aderfia mas!''
Fisika, den brazoun oloi sto idio kazani alla epidi exo arketa biomata me autous kai edo kai sto exoteriko, dilono pos einai kolofara.
Peite moi esis. Me tin sixnotita pou blepete tou albanoun na pratoun diafora edo, blepe na ta kanoun oi loipoi alodapoi pou exou arxisi mia zoi en elladi? Opos, pakistanoi, afrikanoi (kai genikos i mauri fili), asiates klp?
Oute kai ego to nomizo...
-DeadDreamer
I have touched the stars and I have the scars to prove it...

# 6 στις 7/5/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ρατσισμος....γενικα!!!

"Eχω ένα ονειρο....
Ότι μια μερα στους κοκκινους λοφους της Georgia οι γιοι των πρωην σκλαβων και οι γιοι των πρωην ιδιοκτητων θα μπορεσουν να καθησουν μαζι στο τραπαζι της αδελφοσυνης!
"Εχω ένα ονειρο....
Ότι τα παιδια μου μια μερα θα ζησουν σε ένα εθνος οπου δεν θα κριθουν από το χρωμα του δερματος τους αλλα από το περιεχομενο του χαρακτηρα τους.
"Εχω ένα ονειρο.....
Ότι μια μερα η πολιτεια της Alabama θα μεταμορφωθει σε ένα τοπο οπου τα μικρα μαυρα αγορια και κοριτσια θα μπορεσουν να πιαστουν χερι χερι με τα μικρα λευκα αγορια και κοριτσια και θα περπατησουν μαζι σαν αδελφια.

Μαρτιν Λουθερ Κινγκ
Αποσπασμα από τον λογο του στο Lincoln της Wasington στις 28 /8/1963
Γιαυτο του το ονειρο στις 4/4/1968 στο Μεμφις του Τεννεσση επεφτε νεκρος από τις σφαιρες ενός μελους της Κου ΚλουξΚλαν!!!!

Ο δολοφονος του πεθανε πριν λιγες μερες!

# 7 στις 7/5/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
δεν ειμαι εγω ρατσιστης...
αυτος ειναι μαυρος.

τις περισσοτερες φορες ο φοβος και η αγνοια μας μας οδηγουν σε ακραιες συμπεριφορες...

deilino

# 8 στις 7/5/2004
author
Γυναίκα / 64 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Σαρωνίδα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 333
Έχοντας γεννηθεί σε έναν τόπο ο οποίος υπήρξε σταυροδρόμι εθνών, πολιτισμών και θρησκειών από γονείς με ευρύτητα πνεύματος και αντιλήψεων, έμαθα να αντιμετωπίζω τους ανθρώπους ισότιμα, ανεξαρτήτως έθνους, φυλής, θρησκείας, σωματικής κατασκευής και ιδιομορφίας. Αποδέχομαι την διαφορετικότητα του πλησίον μου, όπως αποδέχεται και εκείνος την δική μου.

Βλέποντας επικεντρωμένο το ενδιαφέρον των απαντήσεων σε συγκεκριμένη εθνική ομάδα, να αναφέρω ότι η ύπαρξη του αλβανικού στοιχείου είναι έντονη στην περιοχή διαμονής μου αλλά και στα σχολεία αυτής. Έχω γνωρίσει άψογους οικογενειάρχες, έχω δει όμως και φυσιογνωμίες που η συνάντηση και μόνον του βλέμματος με κάνει να νοιώθω άσχημα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις είμαι επιφυλακτική και μαζεμένη και ίσως χωρίς να το καταλαβαίνω εκείνες τις στιγμές γίνομαι ρατσίστρια απέναντι στα συγκεκριμένα μεμονωμένα άτομα.

Πάντως εξετάζοντας σφαιρικά το θέμα, πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα και έλεγχος όσον αφορά την είσοδο μεταναστών στην χώρα, ώστε το ποστοστό των εισερχομένων να είναι τέτοιο που να μην δημιουργεί πρόβλημα στην διαβίωση και εργασία των Ελλήνων (με επακόλουθο τον ρατσισμό), και να μην φθάσουμε στο σημείο να είμαστε μειονότητα στην ίδια μας την χώρα, κάτι που θεωρώ πολύ πιθανό να συμβεί σε αρκετά χρόνια, όταν βλέπω ότι στα σχολεία της περιοχής τα αλλοδαπά παιδιά σε αρκετές περιπτώσεις αποτελούν το 50% καμμιά φορά και λίγο περισσότερο του συνόλου των μαθητών.

Αποδέχομαι λοιπόν την διαφορετικότητα, έχοντας όμως λίγες επιφυλάξεις κάποιες φορές.

Κλείνοντας να αναφέρω και ένα άλλο είδος ρατσισμού που υπάρχει αλλά δεν αναφέρθηκε καθόλου. Ρατσισμός απέναντι στα άτομα που έχουν κάποια σωματική ή πνευματική αναπηρία, σωματική δυσμορφία ή ιδιαιτερότητα, προβλήματα ακοής/ομιλίας, παχυσαρκία ακόμη και ασχήμια, κλπ ή ομοφυλόφιλους όπως ανέφερε ο "Joe-73", διαφέροντας έτσι από το σύνολο και αντιμετωπίζονται αρκετές φορές με ειρωνία, χλευασμό, σαρκασμό, αδιαφορία και απομόνωση, κυρίως από τις μεγαλύτερες ηλικίες. Είναι θέμα παιδείας, ανατροφής και σκέψης και πρέπει κάποτε επιτέλους να σταματήσει αυτή η άδικη αντιμετώπιση και άνιση μεταχείριση.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost