Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Επαγγελματίες σου λένε μετά...

Σελίδα : 1

valerie

# 1 στις 24/4/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 16.628
'Aρεσαν+: 0%

Επαγγελματίες σου λένε μετά...

Υποτίθεται οτι με είχαν προσλάβει για την τουριστική περίοδο σε ένα τουριστικό γραφείο στην Χαλκιδική, είχα κάνει και την απαραίτητη εκπαίδευση, όπου συνεπάγεται καθημερινό ξύπνημα από τις 6:30 το πρωί, να ετοιμαστώ, να πάρω το λεωφορείο των 7:30 από Γιαννιτσά για Θεσσαλονίκη, ώστε να είμαι το πολύ στις 9:30 στο κεντρικό γραφείο... Τα έξοδα βέβαια όλα δικά μου... Και έρχονται τώρα και μου λένε, οτι δεν άνοιξε ακόμα το γραφείο και το boss της Θεσσαλονίκης συνεννοείται με το boss της Χαλκδικής για το ποιά θα πάρουνε, γιατί υπάρχουν και κάποιες κοπέλες από Χαλκιδικής.. Και ερχομαι και σας ρωτώ αγαπητά μου παιδιά... Εγώ για ποιό λόγο υπέβαλλα τον εαυτό μου σε αυτή την κούραση και σε αυτό το χάσιμο χρόνου και χρήματος αν δεν ήταν σίγουρο οτι θα ήμουν εγώ?? Και συν τοις άλλοις απέρριψα και δύο προτάσεις για δουλειά... Για ποιό λόγο?? Για να μην τους κρεμάσω τελευταία στιγμή! Για την ψυχή του πατέρα μου τα έκανα όλα αυτά?? Επαγγελματίες σου λένε μετά!Γιατί όμως το κάνουν αυτό βρε παιδιά? Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει??

Promahos

# 2 στις 26/4/2007
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 324
Σου ανέφεραν την πιθανότητα να σε απασχολήσουν σε άλλη θέση, αν όχι στην συγκεκριμένη?
Αν ναι, σε τί είδους θέση?
Όμοια ή διαφορετική?
Καλύτερα, ή χειρότερα αμειβόμενη?
Καθαρό μυαλό-καθαρή συνείδηση

valerie

# 3 στις 27/4/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Όταν μου είχε πάρει συνέντευξη το boss της Θεσσαλονίκης και τον ρώτησα αν υπήρχε περίπτωση περαιτέρω συνεργασίας, μου είχε πει οτι ΜΠΟΡΕΙ να με απασχολήσει σε ένα γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων αλλά μου φάνηκε πολύ φλου! Αν και δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί πήρα τηλέφωνο και λίγο τους την είπα... Κακώς βέβαια, αλλά είμαι από τους ανθρώπους που δεν μπορούν να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό...

# 4 στις 28/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Είσαι και εσύ μια απο τις τόσες πολλές περιπτώσεις , μα πάρα πολλές περιπτώσεις , ανθρώπων που δεν μπορούν να σκεφτούν , (όχι ότι δεν έχουμε μυαλό) , σαν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ .

Αν και εσύ είχες μια δουλειά δική σου , θα κοιτούσες να βγάλεις τα περισσότερα φράγκα με τα λιγότερα έξοδα .
ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ .

Και αν αυτό συνεπάγεται να αλλάξουμε την γραμματέα την τελευταία στιγμη ,

ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ .
Ετσι είναι τα πράγματα .
Ετσι παιζεται το παιχνιδι .

Με αγάπη...!!!

litsaki_s

# 5 στις 28/4/2007
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041

Παράθεση:
Originally posted by giorgos_1975
Είσαι και εσύ μια απο τις τόσες πολλές περιπτώσεις , μα πάρα πολλές περιπτώσεις , ανθρώπων που δεν μπορούν να σκεφτούν , (όχι ότι δεν έχουμε μυαλό) , σαν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ .

Αν και εσύ είχες μια δουλειά δική σου , θα κοιτούσες να βγάλεις τα περισσότερα φράγκα με τα λιγότερα έξοδα .
ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ .

Και αν αυτό συνεπάγεται να αλλάξουμε την γραμματέα την τελευταία στιγμη ,

ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ .
Ετσι είναι τα πράγματα .
Ετσι παιζεται το παιχνιδι .

Με αγάπη...!!!

Συμφωνώ και εγώ με τον Γιώργο, έτσι είναι. ΑΝ είχες δική σου επιχείρηση θα το καταλάβαινες.....

# 6 στις 29/4/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ενας σωστος επαγγελματιας βλεπει πρωτα το καλο της επιχειρησης......και εσυ κακος εκανες που εκλεισες μια πορτα .
Εδω πατερας απελυσε τον γιο του ,ηταν ΦΥΡΑ για την εταιρια......τον εστειλε να βοηθαει την μανα του στο λογιστικο γραφειο...

Παντως σου ευχομαι να βρεις κατι καλυτερο.....αλλα βαλε και ενα φερμουαρ στο στοματακι σου...θα σου βγει σε καλο.
Με το συμπαθιο εεε

ILIOS

# 7 στις 29/4/2007
author
Ανδρας / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 322
Σεβαστες ολες οι αποψεις και σωστες αναλογα απο ποια σκοπια,του εργαζομενου ή του εργοδοτη,τη βλεπει κανεις!
Εχω μια απορια ομως μιας που πανω απολα θελω να πιστευω οτι ειμαστε ανθρωποι περα απο επαγγλματιες που προκειμενου να βγαλουμε μεγαλυτερο κερδος παταμε πανω σε ''πτωματα''!
Ο σωστος επαγγλματιας εργοδοτης ειναι αυτος που ειναι σωστος και στις συμφωνιες του!
Απο τις πιο μικρες μεχρι και τις πιο μεγαλες!
Ο σωστος επαγγελματιας εργοδοτης ειναι αυτος που δε παιρνει αποφασεις που σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα αποδεικνυονται λανθασμενες!
Ο σωστος επαγγελματιας εργοδοτης ειναι αυτος που σεβεται ακομα και το μικροτερο τροχο της επιχειρησης του!
Για μενα,δεν αξιζει το χαρακτηρισμο του επαγγελματια και μου δειχνει ερασιτεχνισμο!
Σαφεστατα ομως,και λυπαμαι παρα πολυ γιαυτο,στο βωμο του κερδους μπορει ο καθενας αυτοχαρακτηριζομενος επαγγελματιας να κανει τα παντα για τα λεφτα!
Στο μυαλο μου αυτοματα μου ηρθε ενα προσωπικο παραδειγμα που θα μου μεινει αξεχαστο για παντα και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας και ελπιζω να μη σας κουρασω πολυ!
Η πρωτη εργασια που εκανα οταν βγηκα στον επαγγελματικο στιβο ηταν στη''ΡΙΚΟΜΕΞ''!
Για οσους εχουν καλη μνημη ηταν το ερργοστασιο που στο σεισμο της Παρνηθας ισοπεδωθηκε!
Πριν μερικα χρονια απο το τραγικο και μοιραιο αυτο δυστυχημα ειχε πιασει μιας μεγαλης εκτασης φωτια στο ιδιο εργοστασιο!
Ο συγκεκριμενος ιδιοκτητης καταφερε ενω το ειχαν βγαλει αρχικα ακαταλληλο για χρηση οχι μονο να το ξαναχρησιμοποιησει αλλα να επιβαρυνει το σκελετο του οικοδομηματος με εναν ακομα οροφο και με βαρια μηχανηματα χωρις να σκεφθει συγκεκριμενες προδιαγραφες του κτιρου προκειμενου να βγαλει κερδος!
Με το σεισμο λοιπον της Παρνηθας ηταν βεβαιο οτι θα ειμασταν μαρτυρες μια τραγωδιας!
Πως μπορω λοιπον να χαρακτηρισμο καποιον επαγγλεματια που παιζει με ανθρωπινες ζωες,αξιες ή αξιοπρεπεια για να βγαλει ακομα μεγαλυτερο κερδος!
Ο σωστος επαγγελματιας εργοδοτης σαφεστατα πρεπει να βγαζει το μεγαλυτερο δυνατο κερδος οχι ομως καταπατωντας καθε ειδος αξιοπρεπειας και ηθικης απεναντι ακομα και στο ''τελευταιο'' του εργαζομενο!
Χιλια συγνωμη αν σας κουρασα!

Promahos

# 8 στις 29/4/2007
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 324

Επαγγελματίες...

Βεβαίως-βεβαίως ο "σωστός" -σωστός επαγγελματίας ξέρει καλά τί πρέπει να κάνει για να μεγιστοποιήσει το κέρδος του σε βάρος άλλων επιχειρηματικών παραγόντων και παραμέτρων...
Εις βάρος της προσωπικότητας ανθρώπων, εις βάρος των πιστωτών του, εις βάρος των δεδουλευμένων των εργαζομένων, εις βάρος της ποιότητας των υλικών, ανάλογα με την επιχείρηση (τρόφιμα, οικοδομικά υλικά, για να θυμηθούμε και αυτά).
Και με τα αναξιοπρεπή παζάρια φυσικά.
Και ο σωστός εργαζόμενος φυσικά ξέρει τί πρέπει να κάνει...
'Επειτα η υπέρτατη ικανοποίηση (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) είναι να τον βλέπεις χωρίς σώβρακα να ικετεύει...τους εργαζομένους, τον δικηγόρο τους...ενίοτε το ΣΔΟΕ..
Έτσι είναι αυτά.
Η σωστή και υγιής επιχειρηματικότης έχει και τα ρίσκα της...
Καθαρό μυαλό-καθαρή συνείδηση

valerie

# 9 στις 30/4/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Ναι οκ το δέχομαι οτι κάθε επαγγελματίας σκέφτεται πρώτα το δικό του το πορτοφόλι και μετά των εργαζωμένων του.. Αλλα θα προτιμούσα να μου λέγανε οτι θα πάρουν τελικα μια άλλη κοπέλα, παρά τις π@π@ριές που μου λέγανε 3 εβδομάδες οτι δλδ ακόμα ψάχνουν που θα στεγάσουν το γραφείο (ελάχιστες μέρες πριν την έναρξη της τουριστικής σαιζόν!! :why Έλεος!

Μυρτώ

# 10 στις 30/4/2007
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Αλλο ο επαγγελματισμός και άλλο το καλό και συμφέρον της επιχείρησης.

Δηλαδή , μπορεί κάποιος επιχειρηματίας να συμπεριφέρεται και επαγγελματικά αλλά και να προστατεύει και τα συμφέροντα του.

Στην Ελλάδα πιστεύω ότι πολλοί δεν γνωρίζουν κάν την έννοια της λέξης επαγγελματισμός και αν κανουμε ένα γκαλοπ θα δείτε ότι ο επαγγελματισμός είναι 'ψηλά γράμματα' και κάτι που δεν κρίνεται απαραίτητο να υπάρχει.

Στο εξωτερικό π.χ αυτό που συνέβηκε στην Βαλ , πιστεύω ότι δεν θα συνέβαινε εύκολα...

Στην Ελλάδα δεν σεβόμαστε τίποτα και ιδιαίτερα δεν σεβόμαστε τον εργαζόμενο.
Πολλές φορές έχω δεί απαράδεκτες συμπεριφορές απέναντι σε ανθρώπους , αγενείς τρόπους , αμέλεια κλπ κλπ

Κλασσικοί καραγκιόζηδες του χώρου οι εταιρίες εξεύρεσης εργασίας... οι γνωστοί head-hunters , οι οποίοι σε παίρνουν τηλέφωνο όμορφα και καλά , πας σε συνέντευξη και σπαταλάς τον χρόνο σου και αυτοί βέβαια... ΠΟΤΕ δεν παίρνουν τηλέφωνο πχ να σε ενημερώσουν ότι η θέση δόθηκε αλλού ή ότι δεν έκανες. Αυτό είναι επαγγελματισμός : να εκτιμάς τον χρόνο που ασχολήθηκε ο άλλος... αλλά είπαμε στην Ελλάδα η ευγένεια και ο επαγγελματισμός είναι άγνωστες λέξεις.

Να πω μια προσωπική εμπειρία "επαγγελματισμου" ;

Πρίν 3 χρόνια με είχαν καλέσει για μια δουλειά η οποία ήταν μάλιστα αρκετά καλοπληρωμένη και η θέση περιελάμβανε τις λέξεις Manager, Europe , Middle East και North Αfrica....
Kάνω τις συνεντεύξεις μου στην εταιρία συμβούλων , κάνω τις συνεντεύξεις μου στην εταιρία, με ενημερώνει η εταιρία συμβούλων ότι η εταιρία με θέλει και μου κάνει την χρηματική αντιπρόταση , λέω ότι θέλω να το σκεφτώ και απαντάω όχι... μου κάνουν δεύτερη αντιπρόταση ακόμα μεγαλύτερη και πολύ δελεαστική.... αλλά παράλληλα εγώ είχα αλλάξει γνωμη γιατί άκουσα κάποια πράγματα για την εταιρία και απάντησα οριστικά ΟΧΙ...

Την επόμενη μέρα με παίρνει η τύπισσα από την εταιρία συμβούλων , με απαράδεκτο ύφος και με έβρισε , ότι και καλά ήθελα να της κάνω σαμποτάζ....
Λες και δεν είχα το δικαίωμα σαν εργαζόμενος να πάρω μια απόφαση και να αλλάξω γνώμη...

Αυτό είναι ο Ελληνικός επαγγελματισμός στην αγορά εργασίας... λυπάμαι.
Και όποιος πάει να μου πεί το αντίθετο.. λυπάμαι αλλά δεν μπορεί να με κάνει να αλλάξω γνωμη.

Λίγο σεβασμό στους ανθρώπους που βρίσκονται στην αγορά εργασίας και προσπαθούν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο για το μέλλον τους...
Ενα τηλεφώνημα ενημέρωσης και μια σωστή συμπεριφορά... δεν θα ρίξει την όποια εταιρία έξω...

Ελεος...

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

mvictoire

# 11 στις 25/5/2007
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 28

Επαγγελματίες ?

Συμφωνώ με ILIOS και Μυρτώ, αυστηρά όμως μόνο με αυτούς. Οι δικές μου "πληγές" από τον επαγγελματισμό των υποτιθέμενων boss δεν είναι και λίγες. Σ'εμάς συμβαίνουν διάφορα, κι από καιρό σε καιρό θα μπαίνω να σας τα αφηγούμαι για να γελάμε [ή να κλαίμε ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του ο καθένας μας]. Ας κάνω μια αρχή σήμερα: όταν θέλουν να φέρουν κάποιον που βγάζει "γλώσσα" σε λογαριασμό του λένε έντονα "Μην μου βγάζεις εμένα γλώσσα, άκουσες?"... Ασχολίαστο!
μβ
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε