Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

θελω τη γνωμη σας

Σελίδα : 1

valentini

# 1 στις 9/5/2007
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Δωδεκανήσου / Κρεμαστή
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 34
'Aρεσαν+: 0%

θελω τη γνωμη σας

καλημερα,ειμαι νεο μελος και μ'αρεσει πολυ το forum σας,συγχαρητηρια. θα ηθελα τη γνωμη σας. ειμαι λογοδωσμενη και συγκατοικω με τον συντροφο μου,το να συγκατοικισουμε και να παμε τη σχεση μας στα σοβαρα ηταν μεγαλη αποφαση και για τους δυο γιατι ημασταν πολυ αλανια και οι δυο,ομως ηταν κατι σαν παραμυθι,ενας τρελος ερωτας που επισημοποιησαμε μεσα σε 4 μηνες. ειμαστε μαζι σχεδον 2 χρονια τωρα και συζουμε τους τελευταιους 5 μηνες στο δικο μας σπιτι,καναμε αγωνα γι'αυτο το σπιτι,μου εδειχνε οτι ηθελε παλυ να μεινουμε οι δυο μας,μου ελεγε οτι θα με βοηθαει και ολα θα πανε καλα και να τον εμπιστευομαι,μεχρι που χθες μου ειπε το αποκορυφωμα.ειχαμε μια ψιλοδιαμαχη γιατι για λιγες μερες τωρα δε δουλευει και γυρνουσε με εναν φιλο του απο καφετερια σε καφετερια ενω εγω ημουν δουλεια και οταν βρεθηκαμε να το συζητησουμε διοτι εμενα δε μου δινει αυτο το δικαιωμα να ειμαι ολη μερα στους δρομους μου ειπε οτι καταπιεζεται στο σπιτι και δεν ειναι μαθημενος ετσι,και του λεω εγω ''μου ειχες πει οτι θα με βοηθας με το σπιτι και ολα θα ειναι καλα'' και η απαντηση του ηταν... ''μεγαλες κουβεντες''.κατερρευσε η ψυχη μου,απογοτευτηκα και δεν ξερω πως να προχωρησω.ζηταω την γνωμη σας

Wolfsangel

# 2 στις 9/5/2007
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 208
Valentini, εγώ στην ηλικία σου έζησα ακριβώς την ίδια ιστορία.

Μετακόμισα με τον τότε φίλο μου μετά από πολύ λίγο καιρό σχέσης, είμασταν τρελλά ερωτευμένοι κάναμε όνειρα...τα οποία δεν άργησαν να μεταμορφωθούν σε εφιάλτες.

Ο φίλος μου έμεινε άνεργος, και το περισσότερο διάστημα που ζήσαμε μαζί εγώ δούλευα και συντηρούσα και τους δυο μας.

Όχι απλώς δεν έκανε προσπάθειες να βρει δουλειά, αλλά ξυπνούσε κάθε μέρα μετά τις 11 και έπαιρνε ταξί για να πάει στην καφετέρια που σύχναζε να βρει τους φίλους του. Έπινε καφέ, πήγαινε και άραζε και σπίτι των γονιών του και γυρνούσε το απόγευμα ή το βράδυ για να βρεθούμε τις λιγοστές ώρες της ημέρας που απέμεναν...

Και ενώ αυτός ήταν όλη μέρα έξω, με το χαρτζηλίκι των γονιών του, τα έξοδα του σπιτιού μας έτρεχαν και καλύπτονταν μόνο από τη δική μου τσέπη, με το μισθό που έπαιρνα τότε που καλά-καλά δεν έφτανε ούτε για ζήτω.

Και, φυσικά, ενώ ο ίδιος έβγαινε καθημερινά για καφεδάκι με τους φίλους του, εμένα με ζήλευε παθολογικά και μου "απαγόρευε" ακόμα και για καφέ να πάω. Έφτασε στο σημείο να έρθει να στηθεί έξω από τη δουλειά μου την ώρα που σχολάω, για να βεβαιωθεί πως φεύγω μόνη μου και πως κατευθύνομαι για το σπίτι και δεν πάω για καφέ (εκεί παίξαμε ξύλο στη μέση του δρόμου)...

Ακόμα και όταν έπιασε δουλειά, έτρωγε όλο το μισθό του μόνος του και δεν συνεισέφερε ποτέ στα έξοδα του σπιτιού, έβγαινε πάλι κάθε μέρα έξω, κι εμένα που είχα μήνες να να πάω οπουδήποτε μόνη μου για καφέ (με τι λεφτά άλλωστε), με ζήλευε και μου έκανε συνέχεια σκηνές και μούτρα, έψαχνε το κινητό και τα μηνύματα μου προσπαθώντας να βρει αποδείξεις πως τον απατώ και με κατηγορούσε πως ψάχνομαι για γνωριμίες....

Κάποια στιγμή, τον χώρισα.

Πέρασαν χρόνια, και σκεφτόμουν ξανά και ξανά αυτά που είχαν συμβεί.

Κατέληξα στο ότι δεν έφταιγε μόνον αυτός αλλά κυρίως εγώ, που έκανα το βήμα να συζήσω με έναν άνθρωπο που δεν γνώριζα καλά, και που φαινόταν από την αρχή πως ήταν τεμπελάκος, "πέρα-βρέχει" και πως το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να περνάει καλά...

Δεν του κρατάω κακία και τον θυμάμαι με αγάπη για τα όμορφα που ζήσαμε (γιατί, φυσικά, είχαμε και όμορφα, αλλιώς δε θα ήμασταν μαζί)...

Θα σου δώσω όμως την ταπεινή μου γνώμη και αν θες με ακούς.

Πρέπει να συζητήσεις πολύ σοβαρά με τον δικό σου και να του εξηγήσεις πως ένα σπίτι για να σταθεί απαιτεί θυσίες και από τους δύο, και πως έχει και αυτός υποχρεώσεις απέναντι σου.

Βάλτε όρους στη συμβίωση σας όσο είναι νωρίς γιατί μετά θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

Τι θα πει "μεγάλες κουβέντες"?!! Όταν αποφασίσατε να μείνετε μαζί, κάνατε κάποιες συμφωνίες. Αν τις αθετήσετε, η σχέση σας θα πάει κατά διαόλου...

Σκέψου καλά το μέλλον σου με αυτόν τον άνθρωπο. Αν πιστεύεις πως στο μέλλον θα δείξει υπευθυνότητα, αν θα ωριμάσει, αν θα είναι συνεπής, αν θα μπορέσει να αντεπεξέλθει σε δυσκολίες...
Μπορείς να κάνεις οικογένεια μαζί του; Τον εμπιστεύεσαι;

Σκέψου τα καλά αυτά, συζήτησε τα και μαζί σου, και πράξε ανάλογα.

Αλλά μην αφήνεις αυτή την κατάσταση να συνεχίζεται γιατί μόνο σε κακό μπόρεί να σου βγει...

anemona_62

# 3 στις 9/5/2007
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218
Επισήμανέ του ότι με αυτή τη συμπεριφορά σε αδειάζει και σε αφήνει μόνη.
Ή είστε μαζί και στα δύσκολα ή δεν είστε. Κι αν δεν είστε αναγκάζεται κανείς να πάρει μόνος του αποφάσεις, χωρίς τον άλλον. Αυτό θέλει?
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 4 στις 9/5/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Eμένα μου έλεγε "έχεις λεφτά, άμα σου τελειώσουν θα σου δώσω"
Κι έτρωγε απ τα δικά μου, το σπίτι το συντηρούσα εγώ κι εκείνος έκρυβε όσα έβγαζε για να μη του ζητάω, όποτε του έλεγες να δώσει, ποτέ δεν είχε αρκετά, οι δουλειές δεν του πήγαιναν καλά κλπ.

Κι όταν χωρίσαμε αποκαλύφθηκε ότι είχε χτίσει μια πολυκατοικία όλη δική του και είχε αποταμιεύσεις ύψους 150.000.000 δρχ.
Μη σε πιάνει κορόϊδο. Κάποιοι άντρες αρέσκονται να παρασιτούν σε βάρος των γυναικών. Το θεωρούν μαγκιά τους αλλά ζηλεύουν κιόλας την επιτυχία της γυναίκας τους και νομίζουν ότι έτσι την τιμωρούν.

Κόψε δρόμο για να σου μείνει και κανένα ευρώ.

Wolfsangel

# 5 στις 10/5/2007
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 208

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Eμένα μου έλεγε "έχεις λεφτά, άμα σου τελειώσουν θα σου δώσω"
Κι έτρωγε απ τα δικά μου, το σπίτι το συντηρούσα εγώ κι εκείνος έκρυβε όσα έβγαζε για να μη του ζητάω, όποτε του έλεγες να δώσει, ποτέ δεν είχε αρκετά, οι δουλειές δεν του πήγαιναν καλά κλπ.

Κι όταν χωρίσαμε αποκαλύφθηκε ότι είχε χτίσει μια πολυκατοικία όλη δική του και είχε αποταμιεύσεις ύψους 150.000.000 δρχ.

Ξέρεις τι με τρελλαίνει;;;;

Πως όπου σταθούν και όπου βρεθούν οι άντρες "μας" κατηγορούν πως τους θέλουμε μόνο για τα λεφτά τους, πως τους τα τρώμε, πως είμαστε τεμπέλες που θέλουμε να καθόμαστε να το ξύνουμε και να μας πληρώνουν τα λούσα...
...και τελικά βλέπουμε πως όλο και περισσότερες γυναίκες σκοτώνονται στη δουλειά για να ταίζουν τους τεμπέληδες/τσιγκούνηδες άντρες τους...

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε