Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οταν μια ΓΥΝΑΙΚΑ αγαπάει έναν ΑΝΤΡΑ

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

efoula

# 41 στις 19/10/2003
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Χανίων / Αλικιανός
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 219
'Aρεσαν+: 0%
''Έτσι μιλώ για σένα και για μένα

Επειδή σ’αγαπώ και στην αγάπη ξέρω
Να μπαίνω σαν Πανσέληνος
Από παντού, για το μικρό το πόδι σου μες στ΄ αχανή
Σεντόνια
Να μαδάω γιασεμιά – κι έχω τη δύναμη
Αποκοιμισμένη, να φυσώ να σε πηγαίνω
Μεσ’ από φεγγερά περάσματα και κρυφές της θάλασσας
στοές
Υπνωτισμένα δέντρα με αράχνες που ασημίζουνε
Ακουστά σ’ έχουν τα κύμματα
Πως χαϊδεύεις, πως φιλάς
Πως λες ψιθυριστά το ‘‘τι’’ και το ‘‘ε’’
Τριγύρω στο λαιμό στον όρμο
Πάντα εμείς το φως και η σκιά
Πάντα εσύ τα’ αστεράκι και πάντα εγώ το σκοτεινό
πλεούμενο
Πάντα εσύ το λιμάνι και εγώ το φανάρι το δεξιά
Το βρεγμένο μουράγιο και η λάμψη επάνω στα κουπιά
Ψηλά στο σπίτι με τις κληματίδες
Τα δετά τριαντάφυλλα, το νερό που κρυώνει
Πάντα εσύ το πέτρινο άγαλμα και πάντα εγώ η σκιά
που μεγαλώνει
Το γερτό παντζούρι εσύ, ο αέρας που το ανοίγει εγώ
Επειδή σ’ αγαπώ και σ’ αγαπώ
Πάντα εσύ το νόμισμα κι εγώ η λατρεία που το
εξαργυρώνει :

Τόσο η νύχτα, τόσο η βοή στον άνεμο
Τόσο η στάλα στον αέρα, τόσο η σιγαλιά
Τριγύρω η θάλασσα η δεσποτική
Καμάρα τ’ ουρανού με τ’ άστρα
Τόσο η ελάχιστη σου αναπνοή

Που πια δεν έχω τίποτε άλλο
Μες στους τέσσερις τοίχους, το ταβάνι, το πάτωμα
Να φωνάζω από σένα και να με χτυπά η φωνή μου
Να μυρίζω από σένα και ν’ αγριεύουν οι άνθρωποι
Επειδή το αδοκίμαστο και το απ’ αλλού φερμένο
Δεν τ’ αντέχουν οι άνθρωποι κι είναι νωρίς, μ’ ακούς
Είναι νωρίς ακόμη μες στον κόσμο αυτόν αγάπη μου

Να μιλώ για σένα και για μένα''
Text
"Μόνο μια σκέψη με τρομάζει αληθινά, που πιο πολύ και από το θάνατο φοβάμαι. Μην κάνει έφοδο η ζωή μου ξαφνικά και εγώ κοιμάμαι.."

koyrsaros

# 42 στις 27/10/2003
author
Ανδρας / 58 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Η αγάπη μιας νέας γυναίκας έχει την γεύση του φρέσκου κρασιού είναι στυφή, άγουρη και μεθυστική.

Η αγάπη μιας σαραντάρας έχει την γεύση του άκρατου οίνου είναι παλιωμένη, δυνατή και μεθυστική.
Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

KaterinaPapa

# 43 στις 29/10/2003
author
Γυναίκα / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 51

Παράθεση:
Originally posted by demimak

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros
Σκέφτηκα ότι σιγά-σιγά θα πρέπει να βάλουμε το μαχαίρι στο κόκαλο και να ανοίξουμε λιγάκι τα ''μέσα'' μας στο ερώτημα αυτό.
Αισθανόμαστε, ακούμε, νιώθουμε , μας αγγίζει αυτή η μεγάλη αγάπη που νιωθει μια Γυναίκα για έναν Αντρα.

Πως άραγε την έχετε βιώσει,την έχετε αισθανθεί μέχρι τούτη τη στιγμή που διαβάζετε αυτό το post (όχι πως θα θέλατε) ? Πως την δείξατε ? Με τι μορφή ?...
Υ.Γ : ίσως το άρθρο να φαίνεται ότι αφορά μόνο γυναίκες , όμως δεν είναι έτσι...

όταν μια γυναικα αγαπαει εναν αντρα τα νιωθει ολα γυρω της υπεροχα!όταν ειναι στην αγκαλια του θελει να κλαψει απο ευτυχια!το μονο που την ενδιαφερει ειναι ποτε θα τον ξαναδει να τον σφιξει στην αγκαλια του και να ονειρευονται το μελλον....ετσι τουλαχιστον αισθανομαι εγω!!!!

Όταν μια γυναίκα αγαπάει έναν άντρα ένας καινούριος λαμπερός ανοίγεται μπροστά της . Νοιώθει ότι όλα τα μπορεί, όλα θα τ'αντέξει ,δίνει χωρίς δεύτερη σκέψη .Γεμίζει την αγκαλιά και το σπίτι της
λουλούδια και ονειρεύεται ατέλειωτα!!Το...ζήτημα είναι .....όλα αυτά μπορεί να τα αντέξει ένας άντρας????
Οι συνθήκες δεν διαμορφώνουν τον άνθρωπο , τον αποκαλύπτουν!

# 44 στις 29/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by moo693
Οταν μια ΓΥΝΑΙΚΑ αγαπάει έναν ΑΝΤΡΑ...
... μπορεί ακόμα και να γίνει ο μοχλός που θα τον βοηθήσει να φτιάξει τη σχέση του με κάποια άλλη.
Κάποιες φορές της αρκεί νάναι ΕΚΕΙΝΟΣ ευτυχισμένος.

Γμτ...το είχα στο μυαλό μου εδώ και εβδομάδες...και δεν είχα βρει το κουράγιο να το γράψω...

Πάψε πια!

quite

# 45 στις 30/10/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Απαντήσεις: 719
Πολλές φορές εχω σκεφτεί..

Οταν αγαπώ εναν άντρα
γιατι κοιτάζω τα μάτια του;
Για να διακρίνω τον σεισμό της ψυχής του;
ή να θαμπωθώ από την αντανάκλαση της δικής μου μορφής;
Γιατί μ αρέσουν τα λόγια του;
για να νιώθω τον παλμό της καρδιάς του ; ή για να παρελαύνω με τον παιάνα του θαυμασμού για μένα;
Τον επιθυμώ ή τον χρειάζομαι;
Τον αγαπώ ή τον προσηλυτίζω στην θρησκεία του εγώ μου;

# 46 στις 24/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

οι άντρες που αγαπάμε

μας βγάζουν από τα ρούχα μας ,μεταφορικά και κυριολεκτικά,
μας πληγώνουν ,μας τυραννάνε ,μας εκνευρίζουν, μας αγαπάνε και . . . . τους αγαπάμε!!!!!

kajira

# 47 στις 25/11/2003
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11
Mια φορά αγάπησα αληθινά και δεν νομίζω πως ποτέ θα ξανανιώσω κάτι παρόμοιο..

Το ήξερα απο την πρώτη στιγμή που τον είδα πως ήταν διαφορετικός. Και του έδωσα τα πάντα. Αφέθηκα τελείως στα χέρια του, έχτισα όλα τα όνειρα μου γύρω του κι αναρωτιόμουν κάθε στιγμή πως ήταν δυνατό να είμαι τόσο τυχερή..

Ενάμισι χρόνο μετά τον χωρισμό μας που εγώ προκάλεσα και που ποτέ δεν θα συγχωρήσω στον ευατό μου, ακόμα αναπολώ τις στιγμές που περάσαμε μαζί και προσπαθώ με νύχια και με δόντια να τον αφήσω ελεύθερο, διότι με την ίδια αγάπη με είχε αφήσει κι εκείνος να φύγω τότε και τελικά γύρισα..

Δεν ξέρω πολλά, αλλά δύο είναι σίγουρα:
-"Αγάπη που έσβησε, ποτέ δεν υπήρξε"
και
-"Αν αγάπας κάτι, ασ'το να φύγει. Αν γυρίσει πίσω, είναι δικό σου. Αν όχι, δεν ήταν ποτέ!"

Θα'δινα τα πάντα να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω..

-maria-

# 48 στις 11/1/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 770
Όταν μια γυναίκα αγαπάει έναν άντρα......σπάει τα τείχη της , μηδενίζει της άμυνες της , και δίνει τα πάντα χωρίς κανένα ενδοιασμό....................
Κατά 90 % ...... θα πληγωθεί βέβαια στο τέλος ......γιατί λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να τα εκτιμήσουν αυτά, αλλά δεν την νοιάζει...... εξάλλου αυτή είναι η ομορφιά του να είσαι ......γυναίκα!

aigaias

# 49 στις 11/1/2004
author
Ανδρας / 67 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13
Όταν μια ΓΥΝΑΙΚΑ αγαπάει έναν ΑΝΔΡΑ έρχεται η ώρα της ...λογοτεχνίας.!..
Δεν αρκεί όμως. Φαντάσθηκα ότι το ερώτημα δεν απέβλεπε σε ποίηση αλλά σε δοκιμιογραφία. Ισως, αν δεν κάνω τελικά λάθος στις αντιλήψεις μου, να έπρεπε όντως να ανοιχτεί ένα καινουριο thread καί να εξεταστεί το post της alismoniti 24.11.03 από το οποίο σαφώς προκύπτει ότι η αγάπη της γυναίκας είναι ...αντανακλαστική (.!..) της αγάπης του άνδρα.
Αυτό είναι απόλυτα λογικό αν (σε ένα καινούριο thread) εξετάσουμε όχι την ποιητική αλλά την αναμφισβήτητη και ισοπεδοτική λογική της αγάπης

split

# 50 στις 11/1/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by aigaias
Αυτό είναι απόλυτα λογικό αν (σε ένα καινούριο thread) εξετάσουμε όχι την ποιητική αλλά την αναμφισβήτητη και ισοπεδοτική λογική της αγάπης

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται άλλο thread. Εδώ μπορεί να γράψει ο καθένας μας τις σκέψεις του, όποιες κι αν είναι.

Δεν υπάρχουν δύο τρόποι να δεις την Αγάπη (η ακόμα και τη ζωή). Ο καθένας μας μπορεί να δει με το δικό του τρόπο, ανάλογα με τα βιώματα του και το τι έχει (η δεν έχει) μέσα στη ψυχή του.

Το περίεργο είναι ότι η ζωή απέδειξε ότι οι πιο κυνικοί και οι πιο σκληροί, όταν πέσουν στα δίχτυα της Αγάπης δεν σώζονται με τίποτα (η δεν θέλουν να σωθούν)
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

aigaias

# 51 στις 13/1/2004
author
Ανδρας / 67 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Απαντήσεις: 13
Πρώτον: Αλοίμονο σε αυτόν που προσπαθεί να σωθεί από τα δύχτια της αγάπης. Την έκατσε την βάρκα πρίν σαλπάρει (ή ξανασαλπάρει ...τέλος πάντων)

Δεύτερον: Δεν είναι μόνο ο τι έχεις (ή δεν έχεις) στην καρδιά ή την ψυχή σου αλλά και το τι έχεις στο μυαλό σου. Υπάρχουν μερικοί που έχουν μυαλό ακόμη και όταν είναι ερωτευμένοι. Εκείνο που χρειάζεται είναι να έρθεις στην θέση του εξωγήινου που από τον πλανήτη Αλκαμπάρ στο ηλιακό σύστημα του "Αλφα του Κενταύρου" που έρχεται στην Γή και βλέπει δυό παιδια, στον δρόμο, να μπερδεύουν τα βήματά τους και τα σάλια τους. Δεδομένου ότι ό τρόπος αναπαραγωγής στον Αλκαμπάρ είναι τελείως διαφορετικός από αυτόν της Γής σκέψου πως θα μπορούσες να εξηγήσεις στον ξένο την συμπεριφορά των παιδιών στον δρόμο.

Όχι.!.. καθόλου δεν διατείνομαι ότι σκοπός της αγάπης (έρωτα) είναι η αναπαραγωγή. Ουδέποτε υπήρξε κάτι τέτιο. Σκοπός όμως του ενστίκτου που οδηγει την αγάπη ΕΙΝΑΙ η αναπαραγωγή. Μήπως κάνω λάθος.:.. Η μήπως έχω δικαιο και η ισοπεδωτική λογικη, σ'αυτό το πλαίσιο, μπορεί να εξηγήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αγάπη, ζήλια, διαφορές ερωτικής συμπεριφοράς μεταξύ των φύλων, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ.

izambella

# 52 στις 13/2/2004
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 260

Οταν μια γυναικα αγαπαει ενα αντρα!!

Είπα στον αγέρα να μου πει ένα τραγούδι
και μου ψυθύρισε το όνομα του...
Είπα στον ήλιο να με αξιώσει να δω την λάμψη του και μου έδειξε τα μάτια του.Είπα στη χαρά να με πλησιάσει κι'άκουσα τα βήματα του.
Είπα στον αγέρα να με δροσίσει και ένιωσα την ανάσα του.
Είπα στο Θεό να μου βρει λιμάνι και μου βρήκε την αγάπη του!!!!

poniroula_1980

# 53 στις 13/2/2004
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 50

του εχω δοθει ολοψυχα

οταν συμβει αυτο και αν

pink_nose

# 54 στις 13/2/2004
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Απαντήσεις: 2
*****Το κείμενο διαγράφηκε δίοτι δεν ήταν γραμμένο στα Ελληνικά. Παρακαλούνται τα μέλη να γράφουν στην Ελληνική και μητρική μας γλώσσα *****
ολα ειναι στο μιαλο..πονος και γιατρεια..

split

# 55 στις 14/2/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437
Γλιστρούσε ο χρόνος μέσα από θύμησες που 'χαν τη λάμψη του χαμένου, από χρυσάφι αναλυτό κι άλλοτε μέσα από βαθιές ρωγμές, αγγίζοντας κομμάτια από σπασμένο γυαλί που μάτωναν. Tις νύχτες, τις ώρες τις σιωπής, κρυμμένη στη σκοτεινιά αφουγκραζόταν τα βήματα τ' απαλά της αγάπης. Περνούσε ακροπατώντας από κοντά της, πάνω από τα κλειστά της ματόκλαδα κι ένιωθε την ανάσα της ζεστή να χαϊδεύει το κορμί της.

Θα 'χει σίγουρα γραφεί ο ορισμός της στα βιβλία, κι έψαξε στα κατάλληλα να τον βρει. Στο άλφα δεν υπήρχε... Πόνο θα την ονόμασαν και δεν το 'μαθα, ψιθύρισε απορημένη. Kαι κοίταξε στο πι. Oύτε και σ' αυτό ήταν... Ίσως να την είπαν φως. Kαι μόλις άνοιξε τη σελίδα, το φως την πλημμύρισε!!! Στο γρήγορο και ξαφνιασμένο ανοιγόκλειμα των ματιών της, πρόφτασε κι έκλεισε μια αχτίδα. Tην κράτησε και σχεδόν μ' ευλάβεια την απόθεσε στο σημείο της καρδιάς...
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

amazon

# 56 στις 14/2/2004
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 80
Δεν πρεπει να αγαπησα στο παρελθον...
υπήρξα πολλες φορες ερωτευμένη...αλλά αγάπη δεν ένιωσα ποτέ.Ήμουν ο τύπος γυναίκας που κοιτούσε την πάρτυ της...Οταν ήμουν ερωτευμένη εκανα τις κλασσικές επιπολαιότητες που κανουν τα κοριτσάκια...λόγια...υποσχέσεις...όνειρα χωρίς βάσεις...
Τώρα αγαπώ...και τολμάω να πω ότι εκείνος με αγαπάει περισσοτερο και αυτό με σκοτώνει...μου το δείχνει κάθε μέρα με κάθε τρόπο...εμένα μου είναι δυσκολο να δείξω...απλά νιώθω...έκοψα τα πολλά λογια...δεν ξέρω πως να το αποδείξω..ένα είναι σίγουρο,αν μου πάθει κάτι θα μείνω κενή...

melique

# 57 στις 20/6/2004
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 69
Απαντήσεις: 412
Όταν μια ΓΥΝΑΙΚΑ αγαπάει έναν ΑΝΤΡΑ..........του χαρίζει τη ΣΚΕΨΗ της
Ένα αστέρι είναι μια ελπίδα, μια ελπίδα είναι μια ευχή, μια ευχή είναι μια αλήθεια, μια αλήθεια είναι μια ζωή...

# 58 στις 20/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οταν μια γυναικα αντιληφθει και συνειδητοποιησει οτι πραγματικα αγαπαει εναν αντρα....αρχιζει και κανει ΛΑΘΗ!!!!
Γιατι?Αβυσσος η ψυχη της γυναικας.......

CatWoman30

# 59 στις 21/6/2004
author
Γυναίκα / 53 / Χήρα
Ρωσία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 38
Εγω λοιπον......
οταν ειχα αγαπησει για πρωτη φορα...
του το εδειξε σε ολη του την εκταση..
Αφησα την Ελλαδα και μετακομισα στη Ρωσσια, αφησα το Πατερα μου..τις σπουδες μου(ετσι και αλλιως θα τα παραταγα)ηθελα να ακολουθησω κατι αλλο.
Τον αγαπησα με ολο το ειναι μου.
Εγω με αυτο το τροπο δειχνω την αγαπη μου.

# 60 στις 21/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by aegean_sea
Οταν μια γυναικα αντιληφθει και συνειδητοποιησει οτι πραγματικα αγαπαει εναν αντρα....αρχιζει και κανει ΛΑΘΗ!!!!
Γιατι?Αβυσσος η ψυχη της γυναικας.......

Τα λαθη τα κανει γιατι οπως ειπε και η melique χαριζει τη σκεψη της......δε της μενει μυαλο για να σκεφτει τα λαθη καλε μου aegean...
Που μυαλο για αλλα...γκεγκε?
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.