Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ο ερωτας περνάει απο το στομάχι ;

Σελίδα : 1

capricorn4

# 1 στις 16/8/2003
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 22
'Aρεσαν+: 0%

Ο ερωτας περνάει απο το στομάχι ;

Και μην πάει το μυαλό σας κατευθείαν στο " Νηστικό αρκούδι..."
Εδώ μιλάμε για ατμόσφαιρα, δείξιμο ενδιαφέροντος, ζεστασιά και απόλαυση.
Και δεν εννοώ βέβαια Fast food, και μάλιστα δεν θα συνιστούσα ούτε Dinning out.
Εσείς δηλαδή πως θα βλέπατε το να πάτε στο σπίτι του/της και αντί να παραγγείλετε πίτσα μετά το ποτό και την κουβεντούλα, να οδηγηθείτε σε στρωμένο τραπέζι (κεριά και λουλούδια απαραίτητα ) που ο καλός/ή σας έχει μαγειρέψει ;
Αν μάλιστα βρήτε και κάνα μυστήριο Χαικλασάτο φαγητό απ' αυτά πού κάποτε δοκιμάσατε σε καλό μαγαζί και σας κλικάρανε;
Ε λοιπόν εγώ δεν ξέρω πολλές/ούς που δεν θα εκτιμούσαν πχ ενα φιλετάκι μινιόν σε κρουτόν με σώς δαμάσκηνα ,( Με παγωμένο Μελιαστό του Σπυρόπουλου), και καπάκι παγωτό κρέμα με ρούμι , μέλι και καρύδι
Και αν σας άνοιξα την όρεξη σκεφτείτε τι θα νοιώθατε να σας συνέβαινε αυτή η φάση.

Εσείς τί λέτε ??
ΥΓ : Για μαθήματα (Ιδιαίτερα ) μαγειρικής το συζητάμε αργότερα
Γεννήθηκα και θα πεθάνω χωρίς να με ρωτήσουν . Αφήστε με τουλάχιστον να ζήσω όπως θέλω εγώ.

evans

# 2 στις 16/8/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
Ο ΕΡΩΤΑΣ ΠΕΡΝΑ ΑΠ' ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ! ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ!
ΝΑΙ!

drtasos

# 3 στις 17/8/2003
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 38
Διαφωνώ κι εγώ για τους Γάλλους έστω κι αν είπαν πρώτοι το "ο έρωτας περνάει απο το στομάχι" ή οτιδήποτε άλλο.
Έχω βρεθεί κάποιες φορές με μερικούς(ες).
Μόνο ερωτικούς δεν τους βρίσκω.
Πολύ κρυόκ..ους και "ψεύτικους" σίγουρα.
Όσο για κεριά, λουλούδια κλπ αυτά μπορούν να γίνουν μιά στις τόσες και μάλιστα στις πολλές τόσες.
Σε καθημερινή βάση μόνο στα Άρλεκιν μπορούμε να τα βρούμε.
Στο θέμα μας τώρα, παίζει κάποιον ρόλο πιστεύω το καλό φαγητό μικρό όμως μιάς και έρωτας περνάει κατά κύριο λόγο απο την συνολική "εικόνα" της σχέσης.
Αν είμαστε στο κάτω κάτω της γραφής καλά σε όλα τ' άλλα με την σύντροφό μας δεν θα τα χαλάσουμε με την μαγειρική της.
Υπάρχουν τα εστιατόρια ή η μαμά.
Ποτέ μη λές "ποτέ"

evans

# 4 στις 17/8/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828

Παράθεση:
Originally posted by moo693

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο έρωτας περνάει απο το στομάχι... και όχι μόνο...
......Οσο για τους Γάλλους evans μου, μου επιτρέπεις να έχω τις αμφιβολίες μου, κατά πόσο ξέρουν απο έρωτα και απο μαγειρική!!!

NOΜΙΖΩ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Χ ΜΟΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΣΕΡΒΙΤΣΙΟ Η Η ΤΑΔΕ ΝΕΡΟΒΡΑΣΤΗ ΣΠΕΣΙΑΛΙΤΕ (ΠΟΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕ.....) .
ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΣΕΡΒΙΡΕΙ , Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΤΗΣ ΚΡΑΣΙ , ΓΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΗΧΟΙ ΑΚΡΩΣ ΕΡΩΤΙΚΟΙ....

ΥΓ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΓΑΛΛΟΥΣ ΜΑ ΟΙ ΓΑΛΛΙΔΟΥΛΕΣ........

capricorn4

# 5 στις 17/8/2003
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by moo693
....... αλλά κυρίως.... "βιταμίνη Χ" σε όλα τα φαγητά... ("βιταμίνη Χ" συνηθίζω να ονομάζω την αγάπη που βάζει κανείς στην απλή καθημερινή πράξη του μαγειρέματος)...

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αγαπητή moo ,
και βέβαια θα διαφωνήσω κάθετα με τον αγαπητό drtasos , και για το μία στο τόσο ( πολύ επικίνδυνο για τέλμα) αλλά ιδιαίτερα για τίς μαμάδες .
Εγώ τουλάχιστον θα ήμουν ευχαριστημένος ακόμα και για ψωμοτύρι αλλά ΜΟΝΟ απο εκείνη , και με μπόλικη βιταμίνη Χ
Γεννήθηκα και θα πεθάνω χωρίς να με ρωτήσουν . Αφήστε με τουλάχιστον να ζήσω όπως θέλω εγώ.

drtasos

# 6 στις 17/8/2003
author
Ν. Δράμας / Δράμα
Το "μία στις τόσες" το έγραψα για τα λουλούδια και και τα κεριά.
Εσύ μιλάς για "ψωμοτύρι και βιταμίνηΧ"
καθημερινό.
Συμφωνώ απόλυτα.
Όσο για την "μαμά" προσπάθησα να κάνω πλάκα.
Δεν τα κατάφερα μάλλον.
ΑΣΧΕΤΟ
Πώς μπορώ να πάρω ένα τμήμα μιας απάντησης μέλους για να το βάλω προς σχολιασμό στην δική μου απάντησή;
Το έψαξα λιγάκι αλλά δεν τα καταφέρνω.
Ας μπει στον κόπο να μου απαντήσει κάποιος απο εδώ ή μέσω ένός μηνύματος.
Ευχαριστώ.
Ποτέ μη λές "ποτέ"

capricorn4

# 7 στις 18/8/2003
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by drtasos
ΑΣΧΕΤΟ
Πώς μπορώ να πάρω ένα τμήμα μιας απάντησης .......... .

Οδηγίες για τον drtasos
Αφού πατήσεις "παράθεση" , στη σελίδα απάντησης θα δείς ανάμεσα σε δύο quote να περιέχεται όλο το κείμενο στο οποίο θέλεις να απαντήσεις. Ασε τα quote απείραχτα αλλά ανάμεσα μπορείς να μαρκάρεις και μετά με δεξί κλίκ , delete, ότι θέλεις να αφαιρέσεις .
ελπίζω να βοήθησα και ευχαριστώ για την απάντηση στο αρθράκι. Να περνάς καλά.

drtasos

# 8 στις 18/8/2003
author
Ν. Δράμας / Δράμα

Παράθεση:
Originally posted by capricorn4

Παράθεση:
Originally posted by drtasos

ελπίζω να βοήθησα και ευχαριστώ για την απάντηση στο αρθράκι. Να περνάς καλά.

Ενα δύο ενα δύο ενα δύο ΔΟΚΙΜΗ
Ελπίζω να το κάνω σωστά.
Ευχαριστώ για την βοήθεια
Ποτέ μη λές "ποτέ"

# 9 στις 19/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Άρα ο έρωτας περνάει πρώτα από το μυαλό...

Από το πόσο θα μπορέσει κάποια/ος να ερεθίσει τον εγκέφαλο με ατμόσφαιρα, να σου περάσει την καλή διάθεση, να σε παρασύρει συναισθηματικά, να σου δείξει το ενδιαφέρον του, τη φροντίδα του...

pappoulis

# 10 στις 19/8/2003
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 23
O erotas pernaei apo pantou. Kai apo to stomaxi kai fusika kai apo to mualo. Otan uparxei megali posotita "X" tote kathe geuma me tin kali sou einai mia monadiki empeiria

raider7

# 11 στις 19/8/2003
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 120
Το θέμα δεν είναι αυτό - καθαυτό το φαγητό! Άλλωστε μπορεί κανείς να βρει ο,τιδήποτε σε΄κάποια εστιατόρια..το γεγονός ότι δαπάνησε ο άλλος/άλλη ένα μεγάλο μέρος του χρόνου του/της για να φτιάξει κάτι που θα σε ευχαριστήσει είναι πολύ σημαντικό!!!

# 12 στις 24/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
1. Όχι μόνο δεν συμφωνώ, αλλά πιστεύω ότι η πολλή κουζίνα σκοτώνει τον έρωτα! Αν εξαιρέσεις κάποιες μνημειώδεις σκηνές του σελιλόιντ (τον Τζακ Νίκολσον να αλείφει με βούτυρο τους γλουτούς της ερωμένης του στη θρυλική ταινία ή τον Μίκυ Ρουρκ να τρώει χρησιμοποιώντας αντί για πιάτο την ίδια την Κιμ Μπάσινγκερ στο 9,5 βδομάδες), πράγματι δεν μπορώ να φανταστώ πώς μια γυναίκα που μαγειρεύει συχνά κρατά τον έρωτα του συντρόφου της αμείωτο! Ίσως επειδή με τους υδρατμούς από την κατσαρόλα που βράζει κάνει καλό καθαρισμό στο δέρμα της;;;

2. Συμφωνώ με την moo για τη βιταμίνη της... Η βιταμίνη αυτή όμως δεν είναι ερωτική. Αφορά την αγάπη και όχι τον έρωτα. Αντικατοπτρίζει την ανάγκη μας να δημιουργήσουμε και να προσφέρουμε - αλλά αυτό ισχύει για το κάθε πολυαγαπημένο μας πρόσωπο και όχι αποκλειστικά για το σύντροφό μας.

3. Το στομάχι που οι γάλλοι μας υποδεικνύουν ότι οδηγεί στον έρωτα, μπορεί κατ΄ εμέ κάλλιστα να ικανοποιηθεί και σε ένα αγαπημένο εστιατόριο.

4. Κανένας ποτέ δεν μπόρεσε να λειτουργήσει ερωτικά με βαρύ και γεμάτο στομάχι. Και οι έκλυτοι Ρωμάιοι ακόμα, στα περίφημα όργιά τους δεν έτρωγαν παρά λίγο σταφύλι με κρασί. Και ας έμειναν ονομαστά τα τσιμπούσια τους!

5. Δεν πρέπει να έχω μαγειρέψει πάνω απο 5 φορές στη ζωή μου (μακάρι να μπορούσα, αλλά δυστυχώς οι συνθήκες δεν μου το επιτρέπουν). Παρ΄ όλα αυτά, από έρωτα άλλο τίποτα!

Πείνασα... πάω για φαγητό :-)

thalia20gr

# 13 στις 24/8/2003
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 54
ΜΠΑ!ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ..ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΣΟΣ ΚΑΙΡΟ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ..ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ..ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ..ΚΕΡΙΑ,ΚΑΛΟ ΦΑΓΗΤΟ κ.τ.λ. ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ,ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ..ΑΛΛΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ..ΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΜΟΡΦΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΠΙΤΣΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ!!!

# 14 στις 24/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τρελαίνομαι να τρώω έξω!! Το ίδιο και ο σύντροφός μου ευτυχώς!! Είναι μία από τις συνήθειές μας που μας έφεραν κοντά μια και μου πρότεινε δείπνο στο αγαπημένο μου εστιατόριο την πρώτη φορά που βγήκαμε

Είχα την τύχη στις προηγούμενες σχέσεις μου να μαγειρεύουν οι σύντροφοί μου.

Κάποτε βέβαια μου έτυχε περίπτωση άντρα που για να τον ... κατακτήσω κλείστηκα στην κουζίνα και φρόντιζα να του δημιουργώ μαγειρικές και ζαχαροπλαστικές εκπλήξεις καθημερινά. Δε λέω, επιτεύχθηκε η αποπλάνηση, το διασκέδαζα και έμαθα πολλά μυστικά της κουζίνας, αλλά ... όταν πέρασε ο έρωτας, γύρισα στις συνήθειές μου.

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε