Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

"Ολυμπιακοί Αγώνες"

Σελίδα : 1

Joe-73

# 1 στις 18/8/2003
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Καναδάς
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 167
'Aρεσαν+: 0%

"Ολυμπιακοί Αγώνες"

Θα ήλελα να πώ κάτι που πιστεύω οτι όλοι μας λίγο πολύ συζητάμε πάνω σ'αυτό το θέμα.
"Οι Ολυμπιακοί Αγώνες".
Αθλήματα όπως Μπειζμπολ,Σόφτμπολ,Χοκεϊ νομίζω οτι δεν έχουν καμία σχέσει με το Αρχαίο Ολυμπιακό πνεύμα και άθλημα.Τεράστια χρηματικά κονδύλια θα βρουν θέση σε τσέπες επιτηδείων.
Eιστε ευχαριστημενοι απο την εξέλιξη των Ολυμπιακων εργων;
Θα προλάβουμε να είμαστε έτοιμοι μεχρι το 2004;
Μήπως οι Ολυμπιακοί Αγώνες γίνονται μόνο για να ικανοποιησει τις πολυεθνικες εταιρειες;
Ολοι αυτοι οι εργάτες που δουλεύουν τώρα στα Ολυμπιακα έργα τι θα απογίνουν μετά απο την Ολυμπιάδα;
Οι Ολυμπιακοί αγώνες του 2004 είναι Ολυμπιακοί αγώνες που διοργανώνει η Ελλάδα, και όχι απλά η Αθήνα.
Είναι οι Ολυμπιακοί αγώνες που τιμούν και τιμούνται από το διαχρονικό Πανελλήνιο Ολυμπιακό πνεύμα, κι όχι το κλειστό πνεύμα του αττικού λεκανοπεδίου.
Γιατι λένε Athens 2004 και όχι Greece 2004;
Αυτά είναι μερικά απο τα ερωτήματα που νομίζω οτι οι απαντήσεις δεν θα είναι και τόσο εύκολες.
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στβ αστέρια.

# 2 στις 18/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μοιάζουν πολύ με τα δικά μου ερωτήματα καλέ μου φίλε...

Αυτό το Athens 2004 δεν το κατάλαβα ούτε εγώ ποτέ...

Όπως επίσης δεν κατάλαβα γιατί τόσοι άνεργοι χτυπιούνται ότι δεν βρίσκουν δουλειά αλλά πολλοί αλλοδαποί έχουν ήδη βρει εργασία στα έργα της Ολυμπιάδας μας..

Πέρυσι περίπου τέτοιον καιρό, που είχαν επισκεφθεί το ...χωριουδάκι μου κάποιοι πολιτικοί δεν κατάφεραν να μας απαντήσουν όλα τα ερωτήματα που είχαμε..

Έχω την τύχη να μένω κοντά στην Αρχαία Ολυμπία..ξέρετε, εκεί που όλοι λένε ότι ξεκίνησε το αθλητικό πνεύμα και κατ' επέκταση ο πολιτισμός...

Ο παγκόσμιος σύλλογος Ολυμπιονικών, προς τιμήν του, αποφάσισε να λειτουργήσει ο σύλλογός του στην Αρχ. Ολυμπία. Λυπόμαστε όμως γιατί δεν έχουμε που να σας βάλουμε παιδιά! Δεν έχει λειτουργήσει το κτίριό σας αφού ούτε καν έχει.. παραχωρηθεί ακόμα!!!

Αεροδρόμιο δεν υπάρχει.. Όποιος θέλει να μας επισκεφθεί, θα πρέπει να ξεκινήσει με το αμαξάκι του, αν είναι από Αθήνα π.χ, να κάνει 4 ωρίτσες δρόμο(πως λέμε «ένα τσιγάρο δρόμος;») και να ταλαιπωρηθεί μέσα από πόλεις και χωριά, αφού δεν υπάρχει παράκαμψη που να οδηγεί κατευθείαν στον αρχαιολογικό χώρο.

Εκτός βέβαια αν έχετε μέσον κανένα «μεγάλο κεφάλι» που προτιμούν ή το ασήμαντης αξίας κοτεράκι τους ή ναυλώνουν ένα ελικοπτεράκι, έτσι για να μπορούν να «πετάγονται»μέχρι εδώ!!!!!!
Καμία ενέργεια δεν έχει γίνει για τα κτίρια της πόλης. Δεν έχει αλλάξει τίποτα για κανέναν. Και οι πιο πολλοί δεν πιστεύουν ότι θα αλλάξει κάτι..
Απλά όπως συμβαίνει στην Ελλάδα, «από έξω κούκλα, από μέσα πανούκλα!». Θα φτιαχτούν πρόχειρα ό,τι πρέπει να φτιαχτεί. Δεν ξέρουμε αν θα προλάβει να φτιαχτεί όμως και φυσικά πως!

Αλλά εδώ δεν μετράνε οι ανθρώπινες ζωές, τα κτίρια θα κοιτάζουμε;
Ένα λιμάνι που εξυπηρετεί σχεδόν καθημερινά, 2000-2500 τουρίστες και δεν καλύπτεται από γιατρό! Κι αν πάθετε κάτι σοβαρό(δεν το εύχομαι!) θα πρέπει να περιμένετε να φτάσετε στο κοντινότερο μεγάλο νοσοκομείο που είναι 100 χιλιόμετρα μακριά!

Πολύ θάθελα να δω τι θα συμβεί όταν αυτοί οι επισκέπτες θα τριπλασιαστούν ....τουλάχιστον!!!!

Τελικά, δεν είναι να αρχίζεις τέτοιες σκέψεις. Απογοήτευση σκέτη είναι.
Απλά σκέφτομαι ότι αν μας μεταχειρίζονται έτσι πριν από ένα τόσο μεγάλο γεγονός, τι έχουμε να τραβήξουμε μετά! (ή τώρα τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε!!!!!)
Ελλαδίτσα μου σεαγαπώ! Σε λατρεύω.. Τους ανθρώπους που σε υποτιμούν όμως ούτε να τους βλέπω!

Ουφ...! Σόρρυ αλλά..θα έσκαγα αν δεν τα έλεγα!!!!!

adonb

# 3 στις 18/8/2003
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Νεάπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 24
olympiakoi agwnes=h megalyterh apath toy pasok.

# 4 στις 18/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Joe-73

Οι Ολυμπιακοί αγώνες του 2004 είναι Ολυμπιακοί αγώνες που διοργανώνει η Ελλάδα, και όχι απλά η Αθήνα.
Είναι οι Ολυμπιακοί αγώνες που τιμούν και τιμούνται από το διαχρονικό Πανελλήνιο Ολυμπιακό πνεύμα, κι όχι το κλειστό πνεύμα του αττικού λεκανοπεδίου.
Γιατι λένε Athens 2004 και όχι Greece 2004;

Αγαπητέ Joe-73.....

Την διοργάνωση των Ολυμπιάδων, τις αναλαμβάνουν πάντοτε οι Πόλεις και όχι οι Χώρες.
Γι' αυτό λένε "Βαρκελώνη 1992", "Ατλάντα 1996" κλπ.

Πολύ σωστά λοιπόν οι Αγώνες του 2004 λέγονται "Αθήνα 2004".

Φιλικά
Ορφέας

aragon

# 5 στις 19/8/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 87
adonb

Δημοσιεύτηκε 18-8-03 στις 04:18
olympiakoi agwnes=h megalyterh apath toy pasok.

θα συμφωνήσω μαζί σου όσο αναφορά το γεγονός ότι υπάρχει απάτη στο οργανωτικό , προμηθευτικό , κατασκευαστικό και οποιονδήποτε άλλο κλάδο που αυτήν την στιγμή ξεχνάω για το Αθήνα 2004, όμως ας μην ξεχνάμε ότι η πρόεδρος της επιτροπής Αθήνα 2004 ανήκει στον παραδοσιακό χώρο της Νέας Δημοκρατίας και η οικογένεια της είναι από τα παραδοσιακά και πρωτοκλασάτα στελέχη της δεξιάς(μιλάω για την οικογένεια Αγγελοπούλου).Ότι κονδύλιο πρέπει να απορροφηθεί πρώτα φέρει την υπογραφή της κυρίας.
Προσωπικά νιώθω ένα ωραίο συναίσθημα,σαν σε παραμύθι θα έλεγα!κάτι που ξεκίνησε σε αυτά τα εδάφη που πατάμε,στα εδάφη των προγόνων μας,κάτι που για την εποχή του ήταν η κορύφωση όλου του τότε γνωστού κόσμου,διατηρώντας την αίγλη του χθες να επιστρέφει εκεί που θα έπρεπε να ήταν πάντα,στα αρχαία και ιερά χώματα που γεννήθηκαν οι ολυμπιακοί αγώνες.

Αυτό όμως είναι ένα ωραίο συναίσθημα και τα ωραία συνήθως τελειώνουν γρήγορα,όπως και οι ολυμπιακοί αγώνες 30 ημέρες. Είναι σκληρό αυτό που πιστεύω και πολύ θα ήθελα να μην το πίστευα, είμαι 100% κατά των ολυμπιακών αγώνων στην χώρα μας , είναι κάτι που για τα επόμενα χρόνια θα έχει φοβερό αντίκτυπο στην οικονομία μας ο πρωθυπουργός μας -Σημίτης- που θα έπρεπε να ντρέπεται κάνοντας τέτοιες δηλώσεις,έχει πει πολλές φορές ότι: <<Η Ελλάδα είναι μία φτωχή χώρα με ελάχιστους πόρους>>. Όμως παρ'όλ'αυτά πήραμε όχι απλά την ευθύνη αλλά το ρίσκο να αδειάσουμε τα ταμεία να βάλουμε επιπρόσθετους φόρους,να αμολήσουμε αστυνομία και ΣΔΟΕ να μαζέψουν φράγγα,να δανειστούμε από τους φίλους μας από το εξωτερικό, να πουλήσουμε κρατικές επιχειρήσεις , κ.α. χώρια τα όσα έχουν χαθεί στον δρόμο, πριν τρεις μήνες στον ισολογισμό της εταιρίας Αθήνα 2004 βρέθηκε έλλειμμα μάλλον καλύτερα έλειπαν 250 δις. Δρχ. είχε ψιλοαναφερθεί στα κανάλια όμως ο μέγας Σημίτης ζήτησε από την κυρία Αγγελοπούλου να συνεχίσει το εποικοδομητικό της έργο , σταματώντας αυτόματα και τις επικρίσεις (χαμός- όποιος προλάβει και φάει)

Ειλικρινά μέσα από την ψυχή μου δεν θα με ένοιαζε πολύ πολύ τι κάνουν αυτά τα ανθρωπάκια που έχουνε γίνει δούλοι του χρήματος, αυτό που με καίει αφάνταστα είναι ότι όλα αυτά γίνονται μόνο ΜΟΝΟ για 30 ημέρες ρε παιδιά. Τόση υποδομή, τόσα εκατομμύρια που εμείς θα τα πληρώσουμε γίνονται για 30 ημέρες
ΝΤΡΟΠΗ,ΝΤΡΟΠΗ,ΝΤΡΟΠΗ –ΑΙΣΧΟΣ- όσο Ελληναράς αισθάνομαι και περήφανος που είμαι Ως ΕΛΛΗΝΑΣ τόσο σιχαίνομαι την σαπίλα που υπάρχει.
Όσο αναφορά το αρχαίο ολυμπιακό πνεύμα έχω να πω πως Κ Ο Υ Ρ Α Φ Ε Ξ Α Λ Α
Δεν γράφω άλλα γιατί ήδη έγραψα πολλά και θα γίνω κουραστικός , όπως λέει και ο φίλος μου ο Joe το θέμα και οι απαντήσεις του θέλουν πάρα πολλή συζήτηση.
ΤΥΧΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΣΑ ΓΙΝΑΝΕ ΜΕ 17 ΝΟΕΜΒΡΗ;;;
Την έχω ψωνίσει τώρα…………….. μας δουλεύουν τα καθίκια!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.