Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα συμπτώματα του Eρωτα!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

roben

# 1 στις 20/8/2003
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 14
'Aρεσαν+: 0%

Τα συμπτώματα του Eρωτα!!!

Αληθεια...πως καταλαβαινετε οτι ειστε ερωτευμενοι;τι αισθανεστε οταν το ερωτικο συναισθημα για καποιον ανθρωπο σας κυριευει;
Mετατροπη απο κεφαλαια by moo693.
ψοολισ

Juvenile

# 2 στις 20/8/2003
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ελληνικό
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 17

τι αισθανομαι ? χμμμ

Πρωτον και κυριον βλεπεις τον χαρακτηρα σου να αλλαζει ... Κανεις πραγματα τα οποια δεν φανταζοσουνα οτι θα εκανες ... Δευτερον αλλαζει ολη σου η διαθεση και νιωθεις φουλ απογειωμενος/νη.
Τριτον σκεφτεσαι το "προσωπο" 24 ωρες το 24ωρο...εγω αυτα αισθανθηκα και τα αισθανομαι ακομα .... Φιλια στο ενα και μοναδικο μου γαλακτομπουρεκακι χεχε
Μετατροπη απο κεφαλαια by moo693.

roben

# 3 στις 20/8/2003
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 14

Ερωτα...

Ανικητε στην μαχη!!!Την σκεφτομαι διαρκως,καθε τραγουδι την θυμιζει,το φεγγαρι παιρνει την μορφη της,η φωνη της ηχει στο μυαλο μου,το αγγιγμα της με αφοπλιζει,το φιλι της με ταξιδευει στον παραδεισο και την κολαση μαζι!!Δεν μπορω να φαω(αλλα εκεινη δεν την χορταινω),δεν μπορω να κοιμηθω(αλλα οταν καποτε κοιμαμαι ονειρευομαι εκεινη)!!Τρεχω να σηκωσω το τηλεφωνο με την ευχη να ειναι αυτη,της γραφω ποιηματα,την φαντασιωνω(και καθε φορα που μια φαντασιωση γινεται πραγματικοτητα ερχεται μια νεα)!!Την νοιαζομαι,θελω να την αισθανομαι παντα χαρουμενη,δεν ντρεπομαι να κλαψω γι αυτην κι οταν κλαιω δεν σκουπιζω ποτε τα δακρυα μου!!Τρελενομαι να την κρατω στην αγκαλια μου,την χαζευω ατελειωτα οταν κοιμαται,χανομαι μεσα στα ματια της καθε φορα που την κοιταζω,αφηνομαι στην μαγεια του αρωματος της!!Ειναι για μενα η πιο ομορφη κοπελα του κοσμου και δεν την συγκρινω με τιποτα!!

evans

# 4 στις 20/8/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
Ανορεξια , αυπνια , ανασφαλεια , αφηρημαδα , αισιοδοξια (υπερ του μετριου) , ταχυπαλμιες και " φτερουγισματα" , ανυπομονησια , αυξημενος ρομαντισμος , ευαισθησια, λογοτεχνικες ανησυχιες , περισσοτερα χρωματα , τυρανικες ωρες αναμονης , μαρτυρικα δευτερολεπτα αποχαιρετισμου , περισσοτερα e-mails kai sms , μεγαλυτερος λογαριασμος τηλεφωνου

Αντιδοτο

Η θεα εκεινου/ης
Στιγμες μαζι του/της
Πολλακις ημερησιως (πριν η μετα το φαγητο δεν παιζει ρολο )

# 5 στις 20/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
The ultimate test για μένα που με κάνει να αντιλαμβάνομαι ότι είμαι φουλ ερωτευμένη, είναι να βλέπω όλα του τα ελαττώματα και όχι μόνο να μη με ενοχλούν, αλλά να τα θεωρώ και χαριτωμένα!

By the way, αυτό είναι ένα από τα ωραιότερα θέματα στα fora... μπράβο :-)

raider7

# 6 στις 20/8/2003
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 120
Απλά όταν ό άλλος/η άλλη γίνεται σαν την ....οδοντόκρεμα: Η πρώτη φροντίδα το πρωί και η τελευταία το βράδυ...

lianna

# 7 στις 20/8/2003
author
Γυναίκα / 69 / Ελεύθερη
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.055
Οταν η καρδια τον /την βλεπει πιο πριν απο τα ματια.
Οταν το καταχειμωνο ολοι κρυωνουν και συ ζεσταινεσαι
Οταν τιποτε απο φαι δεν κατεβαινει
Οταν το τλφ οταν αποφασισεις να το κλεισεις καιει

demimak

# 8 στις 20/8/2003
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 96
Οταν σκεφτεσαι εκεινον/η πρωι μεσημερι βραδυ
Οταν χαλας αμετρητα χρηματα για sms αλλα και για τηλεφωνηματα
Οταν ειναι η πρωτη σκεψη σου οταν ξυπνησεις και η τελευταια προτου κοιμηθεις
Οταν η καρδια σου χτυπα σαν τρελη και εισαι συνεχεια αφηρειμενος/η
Οταν ακους τραγουδια και ολα τον/την θυμιζουν
Οσο ονειρευομαι...υπαρχω!!!

blossom

# 9 στις 20/8/2003
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Κορινθίας / Ξυλόκαστρο
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 766
Οταν δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου, όταν ψάχνω την λογική και δεν υπάρχει, όταν τον σκέφτομαι 24 ώρες το 24ωρο, όταν μια φωνή μέσα μου επαναλαμβάνει συνέχεια το όνομά του σαν προσευχή, όταν έχω χάσει 3 κιλά γιατί η όρεξη είναι μια λέξη που έχει εξαφανιστεί από το λεξιλόγιό μου, όταν δεν κοιμάμαι αν δεν πάει 3 με 5 τα ξημερώματα αν δεν ακούσω το βράδυ 4 φορές το τραγούδι του Χατζηγιάννη το "ΑΝ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΣΕΣ", όταν από την μία στιγμή που πετάω στα σύννεφα πέφτω στην κόλαση, όταν αναστενάζω χωρίς λόγο, όταν δεν θέλω να βλέπω κανέναν μπροστά μου και να κάνω απολύτως τίποτα παρά μόνο να τον σκέφτομαι, και όταν συναντιόμαστε... (αυτό δεν περιγράφεται με λόγια)
ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΤΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.

# 10 στις 21/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Με κάλυψαν πλήρω οι..προγραφήσαντες...
Όταν όοοοοοοοοοοοοοοολα τα προηγούμενα που έγραψαν, συμβαίνουν....τότε νιώθω ερωτευμένη..

Όταν παρακαλώ τους άπαντες να μην σκοπεύουν τις πεταλούδες που στριφογυρίζουν στο στομάχι μου...

# 11 στις 21/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ταχυπαλμία κυρίως στις συναντήσεις, αλλά μάλλον αυτό έχει να κάνει με τον σεξουαλικό πόθο...που όσο κρατάει νιώθω ερωτευμένη...

Αντίθετα με τους περισσότερους με πιάνει και ακατάσχετη λαιμαργία!

Έχω καλύτερη διάθεση και καταπιάνομαι με όρεξη με πράγματα που αναβάλω συνέχεια...

Κι αυτό με τα ελαττώματα που γράφει η TheCat, το έχω συνειδητοποιήσει πολύ πρόσφατα!...

horseman

# 12 στις 21/8/2003
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 317
θα απαντησω με ενα ''κατι ''μου ,που εχω βάλει παλιοτερα στο εκφραση αλλα εδω ταιριαζει απολυτα!
Αν είναι η αγάπη

όταν ένας κόμπος την ανάσα σου τη κόβει
και όταν ένας πόνος το στομάχι σου τρυπά
όταν πια δε σκέφτεσαι τι είσαι και τι κάνεις
τότε η καρδιά σου ζει και αγαπά
όταν αφηρημένος είσαι στη δουλειά σου
και όλα τα φανάρια είναι πράσινα
όταν μαργαρίτες μαδάς που βρεις μπροστά σου
τότε μπήκε Ανοιξη,τότε αγαπας
Να είναι η αγάπη πόνος, καταιγίδα
να είναι ένα τρέμουλο,βέλος στη καρδιά
να είναι ένα δάκρυ,να είναι ηλιαχτίδα
να είσαι εσύ τώρα που κάποια αγαπάς
Όταν οδηγάς και φρένα δε πατάς
και όταν τη κοιτάς στα μάτια καστανά
όταν τη ρωτάς για αγάπης πράγματα
τότε στη ζωή σου μόνο αυτή μετρά

Όταν το χέρι ,της κρατάς τρυφερά
και όταν στο αυτι ,της λες λόγια γλυκά
όταν στο κορμάκι ,της δίνεις καυτά φιλιά
τότε είναι ο Έρωτας που πλημμυρίζει τη ματιά
Να είναι η Αγάπη όνειρο επιθυμίας
να είναι ένα ποιήμα ,ξένης ομορφιάς
να είναι μία μάγισσα,τραγούδι ,μέλωδία
να είναι κάποια τώρα που για εσένα μου μιλά
Γ.Τ
το σκοταδι μπροστα μας ειναι φωτεινο!!!Και εσεις με ενα φαναρι αναζητατε την ελπιδα?? Μα ποσο αστειο φανταζει?!

# 13 στις 21/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ανο...

anorexia skepsi sto prosopo kai atelioti afirimada xexasa kai neyra otan den eise me ayto to/thn atomo

evans

# 14 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
Kati pou mou anoikse ta matia emena proswpika einai to biblio "Love and Limerence" ths D. Tennov, to opoio diereyna ti akribws einai o erwtas, o romantikos erwtas, h agaph klp.

"Limerence" einai h leksi pou dimiourgise kai xrisimopoiei gia na perigrapsei mia sygkekrimenh psyxologiki kastastasi thn opoia prwti diaxorise, anelise kai sygkrine me alles. Makari na mporousa na ta pw toso kala oso o Mark Israel tou alt.usage.english: Limerence

To keimenaki auto (sta agglika mono dystyxws) einai mia poly kali perilipsi/eisagwgi sto olo thema... Tha ithela para poly n akousw sxolia apo osous diabazontas tin lista twn "symptwmatwn" anagnwrisoun ton eayto tous se kapoies sxeseis, opws ki egw!

Osoi broun to thema endiaferon, kala tha kanoun na riksoun mia matia kai sto site tis Dr. Tennov pou exei 2-3 selidoules sxetika me tin douleia tis sto hema.

# 15 στις 23/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Διάβασα το πρώτο

Είμαι σίγουρη ότι ο καθένας μας θα βρει συμπτώματα που έχει βιώσει ...και αρκετά έχουν ήδη αναφερθεί.

Είναι λοιπόν αυτό που συνηθίζουμε να λέμε "πρώτος ενθουσιασμος" χαρακτηρίζοντας το διάστημα μεταξύ πρώτης γνωριμίας και κατάληξης είτε σε σχέση ή σε...ερωτική απογοήτευση??

Η αλήθεια είναι ότι τα συμπτώματα που ανάφερα σε προηγούμενο post, εκτός της ταχυπαλμίας, ισχύουν όντως για μικρό διάστημα και ότι επανέρχονται επίσης κατά τη διάρκεια της σχέσης.

# 16 στις 23/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
souvlitsa, to syntaraktiko kata tin apopsi mou den einai oti yparxei ayti i katastasi "erwta" - kai pou einai kati to asxeto me ton "enthousiasmo" h "infatuation", oso to gegonos oti yparxoun anthrwpoi pou den exoun niwsei pote etsi, kai adynatoun na katalaboun giati kapoios mporei na aisthanetai etsi gi autous...

Ypirksa sto parelthon apodektis tetoiou endiaferontos apo atomo tou allou fylou kai tin eixa parei kyriolektika gia trelli. To biblio to anakalypsa otan synebi se emena to idio (elpizw na min me pire gia trello h kopella, an kai tha tin dikaiologousa).

# 17 στις 23/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
kalimera...

φίλε, επειδή ρώτησες για τα συμπτώματα, απάντησα σχετικά

Δεν είμαι και τόσο σίγουρη πάντως πως ανήκω στους limerated, ίσως οι περιγραφές του άρθρου να είναι ... τραβηγμένες λίγο.

Επικέντρωσα το ενδιαφέρον μου στην εύρεση ομοιοτήτων.

Ούτε επομένως μπορώ έτσι αβασάνιστα να συμφωνήσω με την κατηγοριοποίηση αυτή. Δηλαδή κάποια συμπτώματα εξηγούνται και αλλιώς. Εμένα η περιγραφή της limerance μου θύμισε τον τρόπο που ερωτευόμουν στην εφηβεία, ρομαντικά ας πούμε, με μια ανεξήγητη εμμονή, με ανικανότητα να διακρίνω τα σημάδια μη ενδιαφέροντος του άλλου,... Αν δεν είχα διαβάσει το άρθρο και μου περιέγραφαν κάποιον με τέτοια συμπτώματα, θα τον χαρακτήριζα...εκτός πραγματικότητας
Πέρα από την πλάκα πρέπει να είναι βασανιστικά τα συναισθήματα και προφανώς δε μου έκανε εντύπωση η διαπίστωση ότι δεν τα νιώθουν όλοι, ακριβώς επειδή ισχύει και για μένα.
Να δούμε τί έχουν να πουν και οι άλλοι...

thalia20gr

# 18 στις 24/8/2003
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 54
Λοιπον θα σας πω εγω τι ενιωσα..ενα μεγαλο κομπο στο στομαχι..οποτε τον εβλεπα..οποτε τον ακουγα..24 ωρες το 24ωρο το μυαλο μου ηταν σε αυτον..δεν ενιωθα απαραιτητα ευτυχισμενη...ισως και λιγακι στεναχωρημενη που δεν ηταν μαζι μου..εχεις πολλα συναισθηματα οταν εισαι ερωτευμενος..εισαι μπερδεμενος..αμηχανος απεναντι του..κρεμεσαι κυριολεκτικα απο το στομα του,για το τι θα πει..εισαι συνεχεια με το κινητο,αν θα σου στειλει sms,και προσπαθεις να καταλαβεις την καθε του λεξη,αν σημαινει κατι παραπανω..ειναι υπεροχο πραγμα ο ερωτας..μακαρι να το νιωσουν ολοι οι ανθρωποι!!!!!!

LAZARO

# 19 στις 24/8/2003
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 19
Εαν γνωρισατε τον ανθρωπο τον ονειρων σας , υπαρχει μια ακατανικητη ελξη η οποια περνα απο καποια σταδια. Το πρωτο ειναι το σταδιο της επιθυμιας , το δευτερο του ερωτα , και τριτο η ενωση σε μακροχρονιο δεσμο . Το αποτελεσμα ολων των εγκεφαλικων αντιδρασεων ειναι οι ερωτευμενοι να εχουν καλυτερη υγεια .ο αληθινος ερωτας ειναι ενα ακατανικητο και μαγικο φαινομενο που εαν και τα δυο αγαπημενα προσωπα νιωθουν τα ιδια δυνατα συναισθηματα αξιζει να επιμεινουνε για τη δημιουργια μακροχρονιου δεσμου . Ο ερωτας ειναι το μεγαλυτερο τρικ της φυσης . Ετσι εξηγειται και κατα τη διαρκεια του φιλιου ο εγκεφαλος να αναλυει το αλλο προσωπο προς εξακριβωση γενετικης συμφωνιας . Τωρα εαν καποιος ειναι ερωτευμενος απο μια φωτογραφια η΄ απο αποσταση χωρις να εχει προηγηθει ενα φιλι ισως ειναι ενας αλλος ερωτας που προσωπικα δεν μου εχει συμβει .

# 20 στις 8/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ερωτας σημαινει για εμενα να μην περναει ουτε λεπτο χωρις να θελουμε να ακουμε την φωνη του η της.Να περιμενουμε ποτε θα χτυπησει το τηλεφωνο με λαχταρα.Να φαινονται τα παντα ομορφα διπλα μας γιατι θα ειμαστε μαζι.Να κοιταμε τα ματια και να χανομαστε μεσα σε αυτα.Να αναζηταμε την αγκαλια συνεχεια.Και πολλες αλλες ομορφες αντιδρασεις.Για αυτο και ο ερωτας ειναι το πιο ομορφο συναισθημα στην ζωη μας!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε