Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Eλεύθερη σχέση !!

Σελίδα : 1

roben

# 1 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 14
'Aρεσαν+: 0%

Eλεύθερη σχέση !!

ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ;ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ;ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΑΤΕ;ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ Η ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;
ψοολισ

evans

# 2 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
OYTE ΘΕΛΩ , ΟΥΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ!
ΣΧΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ , ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ , ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ , ΧΑΡΑ , ΠΟΝΟ , ΑΓΩΝΙΑ , ΦΡΟΝΤΙΔΑ , ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ , ΣΤΟΧΟΥΣ , ΟΝΕΙΡΑ.

ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΦΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΦΕ.

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΙΔΡΩΝΕΤΕ ΤΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ....

# 3 στις 23/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Η ελευθερη σχεση δεν ειναι απαραιτητα χωρις συναισθηματα ουτε ειναι απαραιτητα κατι ωμο αν και γινεται και ετσι.

Η ιδανικη ελευθερη σχεση για μενα ειναι σαν να εχω μια φιλη με την οποια κανουμε σεξ χωρις ομως να μπαινουμε σε επιπονες διαδικασιες και δεσμευσεις.Κατι τετοιο ειναι καλυτερο απο τις περισσοτερες κανονικες σχεσεις και δε χρειαζεται να λειπει τιποτα απ οτι ανεφερες evans.

Το δυσκολο σε μια τετοια ελευθερη σχεση κατα τη γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεται πολυ ωριμα ατομα που γνωριζουν ακριβως τι ζητανε.Κομπλεξαρισμενοι και κολλημενα μυαλα δε μπορουν ποτε να κανουν κατι τετοιο.Βασικα τα περισσοτερα ατομα ειναι ανικανα για μια ελευθερη σχεση ετσι οπως την περιεγραψα εγω.

filipos

# 4 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Σπάτα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
Σε εμένα προσωπικά σε μια ελεύθερη σχέση με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν ξέρω που πατάω και τι μέλει γενέσθαι.
Ωστόσο, κατά την ταπεινή μου γνώμη, από μόνο του μια ελευθερη σχέση έχει περισσότερο το χαρακτήρα την ικανοποίηση μιας βιολογικής ανάγκης παρά μια ψυχική, να ολοκληρωθείς σαν άτομο.

evans

# 5 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828

Παράθεση:
Originally posted by zappnk
Η ελευθερη σχεση δεν ειναι απαραιτητα χωρις συναισθηματα ουτε ειναι απαραιτητα κατι ωμο αν και γινεται και ετσι.

Η ιδανικη ελευθερη σχεση για μενα ειναι σαν να εχω μια φιλη με την οποια κανουμε σεξ χωρις ομως να μπαινουμε σε επιπονες διαδικασιες και δεσμευσεις.Κατι τετοιο ειναι καλυτερο απο τις περισσοτερες κανονικες σχεσεις και δε χρειαζεται να λειπει τιποτα απ οτι ανεφερες evans.

Το δυσκολο σε μια τετοια ελευθερη σχεση κατα τη γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεται πολυ ωριμα ατομα που γνωριζουν ακριβως τι ζητανε.Κομπλεξαρισμενοι και κολλημενα μυαλα δε μπορουν ποτε να κανουν κατι τετοιο.Βασικα τα περισσοτερα ατομα ειναι ανικανα για μια ελευθερη σχεση ετσι οπως την περιεγραψα εγω.

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΡΑΒΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΟΒΡΑΚΟ* ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ!

ΘΕΩΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ Σ' ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ .
ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΔΕ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!

ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΙΑ ΜΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ , ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΚΟΠΛΕΞ , ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΜΟΙ ΣΤΟ SEX .

* ΟΠΟΥ ΓΡΑΒΑΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΤΑΙ.......

Juvenile

# 6 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ελληνικό
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 17

hardcore s*it

ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 16-17
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ?
ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΧΕΣΗ
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ? ΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ/ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ .. ?

BROTHER PLEASE!!!!

haridimosgs

# 7 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Απαντήσεις: 63

Παράθεση:
Originally posted by zappnk
Το δυσκολο σε μια τετοια ελευθερη σχεση κατα τη γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεται πολυ ωριμα ατομα που γνωριζουν ακριβως τι ζητανε.
Κομπλεξαρισμενοι και κολλημενα μυαλα δε μπορουν ποτε να κανουν κατι τετοιο.Βασικα τα περισσοτερα ατομα ειναι ανικανα για μια ελευθερη σχεση ετσι οπως την περιεγραψα εγω.

Συμφώνω απόλυτα μαζί σου...Μπορώ να πω μάλιστα ότι αν τα άτομα που τη δημιουργούν είναι αρκετά ώριμα και δεν προσπαθήσουν να την σταθεροποιήσουν τότε η σχέση γίνεται ακόμα καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη...
Μου έχει τύχει και περνούσα και πολύ καλά,αφού την κοπέλα την ήξερα αρκετά χρόνια και δεν είχε όλα αυτά τα πρηξίματα που σου κάνουν συνήθως οι γυναίκες...
Αν δεν ξέρεις καλά το έτερο ήμισυ τότε υπάρχει κίνδυνος...(εννοώ βεβαίως αφροδισιακά νοσήματα,ΑΙDS κτλ)

# 8 στις 23/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κατα τη γνωμη μου το προβλημα με τις σταθερες σχεσεις ειναι οτι μετα απο λιγο αρχιζουν τα πρεπει και κει ειναι το ξενερωμα.Πρεπει να τη βγαλω εξω,πρεπει να την ικανοποιησω,πρεπει να ειμαι ενταξει...

Ειμαι ελευθερο ατομο απο τη φυση μου,η πιεση με στραβωνει παρα πολυ.Οσο και να αγαπαω μια κοπελα αν αρχισω να νιωθω πως πρεπει να κανω πραγματα τρελαινομαι.Η ελευθερη σχεση δουλευει για μια συγκεκριμενη παστα ανθρωπων σαν και μενα,ελευθερες ψυχες κατα καποιο τροπο.Γι αυτο και βλεπω τις κανονικες σχεσεις ως ενα ειδος φυλακης.Εξ αλλου αν με αγαπαει καποια αλλα θελει να μου φορεσει κολαρο αυτο δεν ειναι αγαπη,ειναι εγωισμος...

# 9 στις 23/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Νομίζω ότι παρεξηγήθηκε το θέμα του zappnk...

ΣΧΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ , ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ , ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ , ΧΑΡΑ , ΠΟΝΟ , ΑΓΩΝΙΑ , ΦΡΟΝΤΙΔΑ , ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ , ΣΤΟΧΟΥΣ , ΟΝΕΙΡΑ.
Αν αφαιρέσουμε τις δεσμεύσεις και τους κοινούς στόχους έχουμε τον δικό μου ορισμό για την ελεύθερη σχέση. Η έλλειψη της δέσμευσης δεν αφαιρεί τίποτα από τα υπόλοιπα. Πόσες άραγε "μη-ελεύθερες" σχέσεις υπάρχουν χωρίς να διαθέτουν κανένα από τα πιο πάνω στοιχεία εκτός από΄πόνο και...δέσμευση.

ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΙΑ ΜΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ , ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΚΟΠΛΕΞ , ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΜΟΙ ΣΤΟ SEX .

Αν αυτό εννοεί ο zappnk όταν λέει "ελεύθερη σχέση", τότε μαζί του!!

Το να κάνει ο σύντροφός μας κάτι για εμάς χωρίς να του το ζητήσουμε, είναι πολυτιμότερο από το να κάνει κάτι επειδή νιώθει υποχρεωμένος να το κάνει λόγω του ρόλου του ως σύντροφός μας.

Η δέσμευση προσφέρει μια ψευδαίσθηση ασφάλειας από ό,τι φοβάται καθένας μας στη ζωή του.

thalia20gr

# 10 στις 24/8/2003
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 54
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ..ΙΣΩΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑΙ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ..ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ,ΠΙΕΣΜΕΝΟΣ,ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..ΔΕ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΣΕ ΗΣΥΧΙΑ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΤΑ SMS..ΔΕ ΛΕΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ,ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΣ..Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΧΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ..Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ..ΚΑΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΕΣΜΕΝΟΣ..ΧΩΡΙΣ ΧΡΟΝΟ..ΑΠΛΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..ΕΓΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΠΟΤΕ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΟΝΙΜΟ "ΕΡΑΣΤΗ".ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΩΣΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ (ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ)..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ...

karpouzi

# 11 στις 24/8/2003
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 24
Γιατί δεν είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας και χρησιμοποιούμε φράσεις κατ' ευφημισμό;

Η φράση "ελεύθερη σχέση" δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από σεξ με κάποιον όχι τελείως άγνωστο.

Διαφωνείτε;

Εγώ πάντως ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω.

ANGELO_1

# 12 στις 24/8/2003
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Απαντήσεις: 1

Ελευθερη σχεση

Η ΚΑΘΕ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΥΤΗΧΗΣΜΕΝΗ.ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΛΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΟΙΚΙΝΟΝΗΣΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΩΗΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΟΒΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΕΣΑΙ ΠΕΡΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΗΜΙΣΗ ΧΩΡΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΟΧΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ.ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΤΕ ΤΗΣ ΕΝΟΙΕΣ ΚΑΝΩ ΣΧΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ,ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΞΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΠΙΑΣΤΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΝΩ ΣΧΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ.

Zeta_

# 13 στις 25/8/2003
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Απαντήσεις: 4
Όταν αποπειράθηκα να κάνω ελεύθερη σχέση απέτυχε παταγοδώς! Και όχι επειδή είχα εγώ όπως θα αναμενόταν περισσότερες απαιτήσεις αλλά αυτός! Ίσως να είναι και θέμα χαρακτήρα...άλλοι μπορούν και άλλοι δεν το αντέχουν.
Χαμογέλα! Κάνει τους άλλους να ανησυχούν!

donald

# 14 στις 29/8/2003
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Απαντήσεις: 102
Ti na pw. Pisteuw oti einai thema toso xaraktira oso kai koinwnias tautoxrona. Stin Ellada pisteuw exoume galouxithei me alles aksies, metra kai stathma opote diskola mporoume na kanoume mia eleutheri sxesi.
Proswpika den tha mporousa na kanw mia eleutheri sxesi apo ti stigmi pou anekathen protimw tis statheres sxesis me ena mono atomo.

aisiodoxi

# 15 στις 29/8/2003
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 580

Μμμ...μαλιστα...

Το συγκεκριμενο αρθρο με βοηθησε πολυ, αν διαβασετε το αρθρο περι "δυσκολιας αρχης σχεσης" θα καταλαβετε...Ειδικα καποιος που - ας με συγχωρεσει αλλα δε συγκρατησα το ονομα του - ειπε πως επειδη ειναι πολυ ελευθερο πνευμα και μπλα, μπλα...δεν μπορει την καταπιεση και τα σχετικα...:-) Δεν ξερω αν συμφωνω με την ελευθερη σχεση ως εννοια ευρυτερη η οχι. Συμφωνω απλα με την ελευθερια των ανθρωπων, ειτε μεσα σε σχεση ειτε εξω απο αυτη. Σαφως και καταδικαζω το να ειμαι με πολλους και διαφορους, θελω σταθεροτητα και ενα ατομο που ΚΥΡΙΩΣ ψυχικα θα ειμαι μαζι του. Απο κει και περα ομως, ολα ειναι ενα παραμυθι. Το να "βαφτισεις" οτι εχεις σχεση και να μην περνας καλα, η να κανεις οτι κανουν ολοι επειδη εχεις σχεση, προσωπικα με τρελλαινει. Θελω ανεση κινησεων και ο αλλος να ειναι κοντα μου μεχρι ενα σημειο, πραγμα που σημαινει ΟΧΙ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙ!! Συμπερασμα....μαλλον βρισκομαι μεσα σε μια "ελευθερη σχεση" χωρις να το εχω καταλαβει....:-) πραγμα που με βοηθαει να καταλαβω καλυτερα καποια πραγματα και αντιδρασεις του φιλου μου που ετσι κι αλλιως ειναι αρκετα ιδιορυθμος...:-)) Τι να πω, ελπιζω σε μια συνεχιση καλυτερη, μια εξελιξη σχεσεως γιατι κακα τα ψεμματα, στην παρουσα φαση αισθανομαι να αιωρουμαι...ειμαι στο ειμαστε η δεν ειμαστε μαζι και τα συναφη. Απο την αλλη...το μυστικο ειναι να δεχεσαι αυτον που σου αρεσει γι αυτο που ειναι και να προσπαθεις να ταιριαξεις ετσι μαζι του...αν δεν κατσει ειναι αλλο θεμα, το να προσπαθεις να τον αλλαξεις ομως γιατι ετσι σου αρεσει....λυπαμαι, αλλα δεν θα παρω...προτιμω τις απογοητευσεις και τυχον αποριες που εχω απο ενα σκυλακι διπλα μου!!! :-)))

# 16 στις 29/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν υπάρχει ελέυθερη σχέση κι είμαι απόλυτος σε αυτό.
Η σχέση απαιτεί σαν ελάχιστο, τη δέσμευση της ελευθερίας μας, για τις στιγμές που πραγματώνεται. Το αν η σχέση αυτή δεν έχει τους κλασικούς κανόνες..δε σημαίνει ότι είναι ελέυθερη. Ακόμη και μια πλατωνική σχέση...φυλακίζει το μυαλό σε συγκεκριμένες εικόνες.
Εάν όμως εννοείς ελέυθερη τη σχέση που δεν έχει στόχο το γάμο....θα έπρεπε να τη χαρακτηρίσεις περαστική- εφήμερη...κτλ κι όχι ελέυθερη. ¨ολοι είμαστε σκλάβοι των αναγκών και επιθυμιών μας και τις περισσότερες φορές ξεγελιόμαστε..ότι εμείς αποφασίζουμε για τα πάντα, σαν ελέυθεροι και αυτόνομοι. Ευτυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα..ευτυχώς!

# 17 στις 29/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
EIXA STO PARELTHON KAI MPOREI KAI NA KSANAKANO STO MELLON.
TO NA EXEIS MIA ELEYTHERI SXESI DEN SHMAINEI OTI TON ALLON TON THES MONO GIA TO SEX OPOS EIPE KAPOIOS FILOS PIO PANO.
OYTE SIMAINEI OTI DEN TON AGAPAS DEN TON SEBESAI DEN KANEIS PRAGMATA MAZI TOY.
ISOS TO NA KANEIS MIA ELETHERI SXESI EINAI PIO YGIEIS APO TO NA KANEIS MIA "KANONIKH " SXESI DIOTI STHN PROTI PERIPTOSI DINEIS STON ALLON AYTO POY PRAGMATIKA THELIS KAI MPOREIS NA DOSEIS KAI PERNEIS PISO AKRIVOS TA IDIA PRAGMATA.

PROSOPIKA ME FOVIZOYN PARA POLY OI DESMEFSEIS. MOY ARESEI NA NIOTHO OTI DEN EIMAI MESA SE PREPEI OTI DEN MOY BAZEI ORIA KAI KALOYPIA O SYNTROFOS MOY.
KAI NAI MOY ARESEI NA EKFRAZO KAI NA KANO AYTO POY AISTHANOMAI XORIS NA MOY TO EPIVALEI KANEIS.
EINAI TOSO KAKO AYTO?

diskoz

# 18 στις 29/8/2003
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 20

Μα.. όλες οι σχέσεις είναι ελεύθερες..

Δεν μπορώ να καταλάβω τα κολλήματα. Όλες οι σχέσεις είναι ελεύθερες.. Αν δεν είναι ελεύθερες είναι το αντίθετο.. Δηλαδή? Δεσμευμένες.. Το λέμε άλλωστε.. Κάνε δεσμό. Φυλακίσου.

Αρλούμπες. Όλοι είμαστε ελεύθεροι. Μας έκαναν να νιώθουμε τις σχέσεις σαν φυλακές. Το αντίθετο είναι.

mixani45

# 19 στις 20/1/2004
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Κερκύρας / Βελονάδες
Απαντήσεις: 3

Παράθεση:
Originally posted by souvlitsa
Νομίζω ότι παρεξηγήθηκε το θέμα του zappnk...

Αν αφαιρέσουμε τις δεσμεύσεις και τους κοινούς στόχους έχουμε τον δικό μου ορισμό για την ελεύθερη σχέση. Η έλλειψη της δέσμευσης δεν αφαιρεί τίποτα από τα υπόλοιπα. Πόσες άραγε "μη-ελεύθερες" σχέσεις υπάρχουν χωρίς να διαθέτουν κανένα από τα πιο πάνω στοιχεία εκτός από΄πόνο και...δέσμευση.

ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΙΑ ΜΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ , ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΚΟΠΛΕΞ , ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΜΟΙ ΣΤΟ SEX .

Αν αυτό εννοεί ο zappnk όταν λέει "ελεύθερη σχέση", τότε μαζί του!!

Το να κάνει ο σύντροφός μας κάτι για εμάς χωρίς να του το ζητήσουμε, είναι πολυτιμότερο από το να κάνει κάτι επειδή νιώθει υποχρεωμένος να το κάνει λόγω του ρόλου του ως σύντροφός μας.

Η δέσμευση προσφέρει μια ψευδαίσθηση ασφάλειας από ό,τι φοβάται καθένας μας στη ζωή του.
ΣΧΕΣΗ ΔΙΧΩΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ
ΚΟΥΤΑΚΙ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΔΩΡΟΥ.
ΜΑ ΚΕ ΝΟ!!!! ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΚΑΝΙΣ ?

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost