Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δωρητές οργάνων.

Σελίδα : 1

Joe-73

# 1 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Καναδάς
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 167
'Aρεσαν+: 0%

Δωρητές οργάνων.

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για για το αν είστε υπέρ η κατά για τους "δωρητες οργάνων".
Το θέμα των μεταμοσχεύσεων και της δωρεάς οργάνων έχει πολλές πλευρές, αφού εμπλέκονται σ' αυτό εκτός από την Ιατρική, η Νομική, η Πολιτική, η Ηθική και φυσικά η Θρησκεία.
Οι αποψεις είναι πολλές αφου δεν είναι μόνο οτι διχάζει όλους αυτούς που είπα, αλλά και ο απλός κόσμος ακόμα είναι διχασμένος πάνω σ'αυτό το θέμα.
Ανασκαφές έχουν αποδείξει ότι οι αρχαίοι Αιγύπτιοι είχαν εφαρμόσει τεχνικές μεταμόσχευσης δοντιών. Το ίδιο ισχύει και για την Αρχαία Ελλάδα, την Αίγυπτο, τη Ρώμη, τη Νότια Αμερική.
Στην Κίνα υπάρχουν αναφορές το 300π.Χ. για μεταμόσχευση καρδιάς.Υπάρχουν μουσουλμανικές περιγραφές από αρχαίους χειρουργούς (700 π.Χ) οι οποίοι είχαν κάνει μεταμόσχευση δέρματος από την παρειά για την αποκατάσταση ακρωτηριασμένου αυτιού.

Πότε όμως μπορεί να γίνει δωρεά οργάνων; Πότε ένας άνθρωπος θεωρείται "νεκρός" και πότε όχι;
Θα γινόσασταν εσεις δωρητές οργάνων;
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στβ αστέρια.

koyrsaros

# 2 στις 23/8/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Η μεταμόσχευση είναι μια μακρά, δραματική και επιτυχημένη ιστορία στο ιατρικό πεδίο. Λέγεται ότι «στην ιατρική της υψηλής τεχνολογίας η μεταμόσχευση οργάνων και ιστών καταλαμβάνει την πρώτη θέση.» Η δυνατότητα να σώζει ζωές και να βελτιώνει την ποιότητα ζωής είναι δεδομένη. Καθώς βελτιώνονται οι χειρουργικές τεχνικές, κατανοούνται και ερμηνεύονται οι ανοσολογικοί μηχανισμοί και ανακαλύπτονται ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων βελτιώνονται και υπερέχουν από τις υπόλοιπες εναλλακτικές θεραπείες. Πολλές φορές δε, αποτελούν τη μόνη θεραπεία. Έτσι ο αριθμός των ασθενών που αναζητά ευκαιρίες για μεταμόσχευση συνεχώς αυξάνεται.

# 3 στις 25/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Έχετε δει "το νόημα της ζωής" των Monty Python??

Υπέρ με προσεκτική νομοθεσία για να μην έχουμε τα έκτροπα της ταινίας!!!

Θα γινόμουν ευχαρίστως!!
Άτομο του οικογενειακού μου περιβάλλοντος είχε υπογράψει να δωρηθούν τα όργανά του για μεταμόσχευση, αλλά τελικά πέθανε από καρκίνο και δεν γινόταν να γίνουν δεκτά.

Από σχετικά κοντά έχω ζήσει και την περιπέτεια ατόμου με νεφρική ανεπάρκεια που έψαχνε μόσχευμα συμβατό για μια δεκαετία με αβάσταχτη καθημερινότητα.

Μακάρι να μπορέσω με το θάνατό μου να ξαναδώσω τη χαρά της φυσιολογικής ζωής σε κάποιον άλλον.

Το θέμα των μεταμοσχεύσεων και της δωρεάς οργάνων έχει πολλές πλευρές, αφού εμπλέκονται σ' αυτό εκτός από την Ιατρική, η Νομική, η Πολιτική, η Ηθική και φυσικά η Θρησκεία.

Το να εμπλέκονται η Ιατρική και η Νομική επιστήμη το κατανοώ. Εξήγησέ μου αν θες την εμπλοκή των υπολοίπων που αναφέρεις.

Joe-73

# 4 στις 25/8/2003
author
Καναδάς

Παράθεση:
Το να εμπλέκονται η Ιατρική και η Νομική επιστήμη το κατανοώ. Εξήγησέ μου αν θες την εμπλοκή των υπολοίπων που αναφέρεις.

Στους πολιτικούς κύκλους απ'οτι ξέρω το θέμα αυτο διχάζει.
Για το θέμα ηθικής δεν μπορω να καταλάβω τι δεν κατάλαβες!!!
Οσο για την Θρησκεία....τι να πω.Ολοι ξέρουμε οτι είναι κατά.

# 5 στις 25/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Με φώτισες Joe

Δεν είχα ιδέα ότι η εκκλησία είναι κατά Γιατί? Δε θεωρείται πράξη αγάπης προς το συνάνθρωπο?
Αν ισχύει αυτό, καταλαβαίνω το διχασμό στους πολιτικούς κύκλους...

Joe-73

# 6 στις 25/8/2003
author
Καναδάς

Παράθεση:
Δεν είχα ιδέα ότι η εκκλησία είναι κατά Γιατί? Δε θεωρείται πράξη αγάπης προς το συνάνθρωπο? Αν ισχύει αυτό, καταλαβαίνω το διχασμό στους πολιτικούς κύκλους...

Απ'ότι κατάλαβες (αν κατάλαβες αφου όπως είπες σε φώτισα ) τα πράγματα είναι αλληλένδετα.
Ηθική, Πολιτική, Θρησκεία κτλ.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.