Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θα απατούσατε ποτέ τον/την συντροφό σας και γιατί;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

malvina

# 41 στις 16/4/2004
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 167
'Aρεσαν+: 0%

Ναι αν...

Αν ήμουνα παντρεμένη δέκα χρόνια και ο άντρας μου άρχιζε να κάνει νερά, και δεν ήθελα να τον χωρίσω όμως γιατί στην συμβίωση τα πηγαίναμε καλά, αέρα θα τον απατούσα! η ζωή είναι πολύ μικρή για να σε βάζουν σε δοχείο.

Markoulis

# 42 στις 17/4/2004
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Τι εννοείς "νερά" malvina?
Πιο συγκεκριμένα λίγο;

malvina

# 43 στις 17/4/2004
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 167

Νερά..

(καλώς τον!) Όταν ένας άντρας κοιτάζει παραπέρα, σπάνια διατηρεί την ίδια συμπεριφορά προς τη γυναίκα του.
Δεν μιλάει πολύ, γίνεται αδιάφορος, μερικές φορές μιλάει υποτιμητικά και άλλα πολλά, απομακρύνεται, αποκτάει ένα ύφος ή ενοχικό ή αλλαζονικό. Ε, τότε είναι και η στιγμή, που ή χωρίζεις, ή γίνεσαι κι εσύ ένα με τα χάλια του.
Και λέω, αν (!) είχα ένα γάμο δέκα χρόνων, δηλαδή είχα χτυπήσει τα σαράντα, ε, τότε και μόνο τότε, θα κεράτωνα τον άντρα μου, απλά και μόνο, για να μην νιώθω ότι εγώ είμαι λιγότερη και δεν του φτάνω. Για λόγους εγωιστικούς μιλάμε πάντα.
Υποθετικά μιλάμε. Προς το παρόν, για πολύ λιγότερα, θα χώριζα αμέσως!

# 44 στις 17/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μαλλον οχι αν και δεν ξερω.............ισως το εχω κανει.......μπερδεμμενη κατασταση!
Παντως σιγουρα δεν θα πηγαινα με αλλην για πολυ φτηνους λογους π.χ για ...εκδικηση , για να το "παιξω αντρας"!!,για να μη με πουνε μα**κα,( η φτηνοτερη δικαιολογια) για να επιβεβαιωθω....σαν γκομενος, και αλλα τετοια!!
Πιστευω οτι υπαρχουν στιγμες αδυναμιας στον ανθρωπο και θελει πολυ αυτοκυριαρχια να καταφερεις να μην .....ενδωσεις!!
Δυστυχως λοιπον μπορει να συμβει!!!
Δεν με πειραζει λοιπον το κερατο....αρκει να μην το ...μαθω!!
Τωρα βεβαια παιζουν και διαφορα αλλα πραγματα σε ορισμενες κατηγοριες ανθρωπων που λογω περιστασεων καποια στιγμη πηγαινουν με αλλη γυναικα!
Την εποχη που ταξιδευα (και μιλαμε για μπαρκο πανω απο χρονο) ναι ειχα παει αρκετες φορες με αλλη γυναικα !Το οτι δεν ημουν παντρεμμενος δεν ειναι δικαιολογια...ειχα δεσμο και ειναι το ιδιο!

Τωρα πεστε μου ομως ..ειναι κερατο ή οχι?
Εγω δεν το θεωρω κερατο γιατι οταν εφευγα η εξηγηση μου ηταν "αν νοιωσης την αναγκη καν'το ειναι ανθρωπινο. Δεν θελω ομως να το μαθω ή να το συζητησουμε ποτε!!Και θα με πειραζε αν γινοταν για δευτερη φορα με το ιδιο ατομο ή συνεχιζοταν κι οταν ημουν εδω!"
Αλλοθι για τον εαυτο μου?
Ισως!!!!
Χωραει ομως πολλη κουβεντα εδω!!!!!!!
Ισως να το εβαζα και θεμα...μπορει να εβγαιναν καποιες απαντησεις!!!

# 45 στις 17/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Στήν αμπελοφιλολογία όλοι πιστεύω είμαστε exper.

Εγώ θέλω να ρωτήσω τί θα γινόταν άν σάς έκανε ένα δυνατό FLAS;;;;;;;;;;;;;;

Δέν θέλω απάντηση αλλά στήν προσωπική μας αυτοκριτική άς το δούμε με τήν πραγματικότητα.

Chris_Rea

# 46 στις 17/4/2004
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Οινόη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 74

Παράθεση:
Originally posted by moo693
... δεν μίλησε κανείς για αιώνιες αγάπες.
Το θέμα ήταν αν θα απατούσαμε ποτέ ή όχι.

Τουλάχιστον εγώ το θεωρώ εντελώς έξω απο τα όρια της λογικής μου, απίστευτα ανήθικο, αναξιοπρεπές και απάνθρωπο το να απατήσω σύντροφο.
Εχω αναλύσει αρκετές φορές το σκεπτικό μου πάνω σ'αυτό μέσα στο φόρουμ. Τόσο ώστε κάποιοι με χαρακτήρισαν "πουριτανή", "ηθικολόγο" και "κυρία Λουκά"!

Δεν καταδικάζω αυτούς που το κάνουν... αλλά είναι ένα "σπόρ" που δεν είναι για μένα. Ισως να είμαι αδύναμη και να μην το αντέχουν τα νεύρα μου.... δεν ξέρω.

Αν είμαι μέσα σε μια σχέση που δεν με καλύπτει... άρα... βλέπω στον ορίζοντα πιθανότητες να απατήσω, φεύγω.
Τίμια, απλά και ξεκάθαρα.
Γιατί να συνεχίσω σχέση "άρρωστη" και να κοροϊδεύω τον σύντροφό μου, τον νέο και κυρίως τον εαυτό μου;
Για να μη χάσω τη βολή και την ασφάλεια που μου δίνει η παλιά σχέση;

Ακόμα και στην περίπτωση που μια μακροχρόνια σχέση θα άρχιζε να μη με καλύπτει, πάλι θα το συζητούσα και θα προσπαθούσα να βρούμε μαζί τι έφταιξε και φτάσαμε σ'αυτό το σημείο... κι άν θέλαμε και οι δύο και μπορούσαμε... θα το διορθώναμε.

Δεν θα άρπαζα αμέσως το επόμενο κλαδί... (φράση κλεμμένη απο το άρθρο "To σύνδρομο της μαϊμούς" του tabula_rasa)... ούτε -ακόμα χειρότερα- θα επέστρεφα στο παλιό μου κλαδί αν το έβρισκα ελεύθερο....

συμφωνω απολυτα μαζι σου και εχω να παραθεσω ενα αλλο ερωτημα σε αυτους που απαντησαν θετικα....."εφοσον θα απατουσατε τον συντροφοσας.... θα σας αρεσε να σας απατησει εκεινοσ/η??"

Εδω ειναι τα δυσκολα.....χαχαχαχαχαααα

Γενικα... κανονας στη ζωη μου ειναι αυτο που λενε: "μην κανεις αυτο που δεν σου αρεσει να σου κανουν!!!!!!"

βεβαια εχει να κανει σχεση και με τις ηθικες αξιες τις οποιες εχει παγειωσει ο καθης μεσα του.. Εγω παντως λεω ΟΧΙ!
θελο ενα κορμη αθικτο

# 47 στις 17/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

χωρις σχολια..

..απο ερευνα για την ποιοτητα των σχεσεων των ανθρωπων...
(ινστιτουτο ποιοτητας ζωης)

ποσοστο ανδρων που απατησαν τον συντροφο τους.... 64%

στις γυναικες το ιδιο ποσοστο ειναι 58%..

ρωτηθηκαν 6000 ανθρωποι...

izambella

# 48 στις 17/4/2004
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 260

Ποτε!Ποτε!Ποτε!

Πρώτα θα διέκοπτα τη σχέση μου με κάποιον που δεν θα με γέμιζε άλλο,αν δεν μπορούσαμε πλέον να είμαστε μαζί και με τίποτε..και εφόσον είχα εξαντλήσει και το τελευταίο περιθώριο μέσα μου....και θα χωρίζαμε...τότε και μόνο τότε θα κοίταζα για κάτι άλλο στη ζωή μου...αλλά και πάλι θα ήθελα το χρόνο για να συγκροτήσω τον εαυτό μου και τη ζωή μου...
Αυτά τουλάχιστον έχω κάνει μέχρι τώρα...Θέλω να είμαι ξεκάθαρη και ποτέ μα ποτέ δεν θέλω να κάνω στους άλλους πράγματα που δεν μου αρέσει να κάνουν σε μένα...αυτό είναι βασική μου αρχή και ο χρυσός κανόνας της αγάπης!!
Όταν η δημιουργία και η επιθυμία γίνονται πραγματικότητα...Όταν η πραγματικότητα είναι πιο δυνατή από τα όνειρα...Όταν τα όνειρα,η ομορφιά,η φαντασία, η αγάπη και η φιλία ενσαρκώνονται...Όταν τα πιο μοναδικά των "πεταγμάτων" υπονοούν τα πιο μοναδικά των αισθημάτων...!!

# 49 στις 17/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Νομίζω όχι!

Φοβάμαι τήν τιμωρία τής συνείδησής μου...

frosaki

# 50 στις 17/4/2004
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Ρεθύμνου / Ρέθυμνο
Απαντήσεις: 46
μερικοι ειπατε οτι θα το κανατε αφου πρωτα χωρισετε το συντροφο σας...συγνωμη ρε παιδια,και αν έρθει ο αντρας/γυναικα τον ονειρων σας και παει να ξεκινησει κατι,θα του πειτε να περιμενει πεντε λεπτα για να παρετε ενα τηλεφωνο το συντροφο να τον χωρισετε?

μπορει να ακουγεται πεζο και απανθρωπο οπως το εκφραζω,ομως μερικες φορες οι συνθηκες οδηγουν σε τετοιο σημειο τα πραγματα,ωστε να μη μπορεις να το αποφυγεις..και για να ειμαι ειλικρινης,να μη θελεις να το αποφυγεις...

ειδικα αν η σχεση με τον αλλο δεν παει καλα (απαραιτητη προυποθεση για να φτασεις στην απιστια) τοτε αστα να πανε...σου ερχεται ουρανοκατεβατο και αδυνατεις να αντιδρασεις...κυριολεκτικα αδυνατεις..

παλιοτερα ημουν απολυτη σε αυτο το θεμα(ελεγα κατηγορηματικα οχι στην απιστια),ομως τελικα αυτο που συνειδητοποιω οτι ποτε δεν πρεπει να λεει κανεις ποτε...

ειδικα εαν ο αλλος σου συμπεριφερεται ασχημα,ισως τελικα να νιωθεις μετα απο αυτο μια ηθικη ικανοποιηση...να λες δηλαδη με βασανισε αυτος,ομως τελικα δεν ειμαι και τοσο κοροιδο...

δεν ξερω,εαν πριν λιγο καιρο διαβαζα την απαντηση μου αυτη,θα με χαρακτηριζα ανηθικη.ομως αν δεν παθεις,δεν μαθαινεις...και τα λογια ειναι ευκολα,στην πραξη τι γινεται?

καμια φορα νιωθω τυψεις που...δεν με κυνηγουν οι ερινυες!

οποιος διαφωνει εντελως με την αποψη μου,ας μου το πει...ευχαριστω που με ακουσατε!!

frosaki

# 51 στις 17/4/2004
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Ρεθύμνου / Ρέθυμνο
Απαντήσεις: 46

Παράθεση:
Originally posted by Natalia
Ναι...αν ερωτευόμουν ξανά.....

και αυτο πολυ σωστο...γιατι ας μην ξεχναμε,στην απιστια φτανουμε οταν πια περναει ο ερωτας με τον αλλο...και προφανως ερχεται ο ερωτας με καινουργιο προσωπο...

the_moonlight_girl

# 52 στις 17/4/2004
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 71
Εάν είχα μακροχρόνια σχέση,εάν είχε επέλθει ο κορεσμός και είχε περάσει ο έρωτας και μας έδενε μόνο η συνήθεια...Εάν είχαμε αφήσει όλα αυτά να συμβούν στη σχέση μας..και παρουσιαζόταν ξανά ο έρωτας στη ζωή μου νομίζω πως θα υπέκυπτα..

morelli

# 53 στις 17/4/2004
author
Ανδρας / 62 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
Εαν ειναι να απατησεις τον συντροφο σου , τοτε γιατι να ειναι συντροφος σου ;;
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

lactaki

# 54 στις 18/4/2004
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.317

Παράθεση:
Originally posted by frosaki
μερικοι ειπατε οτι θα το κανατε αφου πρωτα χωρισετε το συντροφο σας...συγνωμη ρε παιδια,και αν έρθει ο αντρας/γυναικα τον ονειρων σας και παει να ξεκινησει κατι,θα του πειτε να περιμενει πεντε λεπτα για να παρετε ενα τηλεφωνο το συντροφο να τον χωρισετε?

Ναι, θα του έλεγα να περιμένει πέντε λεπτά να πάρω ένα τηλέφωνο τον σύντροφο μου να χωρίσουμε. Αν μη τι άλλο τουλάχιστον 5 λεπτά θα μπορούσα να κατευνάσω το καινούριο μου πάθος για να φερθώ ανθρώπινα σε κάποιον με τον οποίο ΕΙΧΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ να έχω μια σχέση. Έτσι δείχνω σεβασμό και σ αυτόν αλλά και σε μένα. Και το να τον πάρω ένα τηλέφωνο είναι για μένα η ακραιότατη περίπτωση κατακέφαλου ασυγκράτητου νέου έρωτα όπου πια δεν κρατιέμαι με τίποτα πια και πρέπει να απελευθερωθώ άμεσα από τα προηγούμενα δεσμά μου για να παραδοθώ στον "άντρα των ονείρων μου". Μπορεί ο προηγούμενος να μην ήταν "των ονείρων μου" τελικά αλλά ένα τηλεφώνημα είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για να αποδείξω ότι ανήκω στο ανθρώπινο γένος και όχι στα ζώα που δεν έχουν την φρόνηση να συγκρατήσουν κανένα πάθος και να σεβαστούν κανένα ηθικό νόμο.

Θα μου πείτε βέβαια τι ηθικοί νόμοι και κουραφέξαλα την στιγμή που σου έρχεται κεραμίδα στο κεφάλι; Εγώ όμως θέλω να κοιμάμαι ήσυχη το βράδυ, να κλείνω τα μάτια μου και να με βρίσκουν ήρεμα και γαλήνια όνειρα, την συνειδησή μου την φοβάμαι περισσότερο κι από την κόλαση και γι αυτό δεν την προκαλώ.

Τελικά όπως καταλάβατε δεν θα απατούσα τον σύντροφό μου για κανέναν λόγο στον κόσμο, και δεν το έχω κάνει ούτε για "να πληρώσω κάποιον με το ίδιο νόμισμα", έχω ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη στη Θεία Δίκη!

Και είμαι τόσο απόλυτη είναι απ όλα γιατί δεν κάνω ποτέ κάτι που έχω την απαίτηση να μην κάνει ο άλλος, αν το κάνω-αν το σκεφτώ έστω- αυτόματα χάνω το δικαίωμα να αξιώνω από τον σύντροφό μου αποκλειστικότητα. Γιατί σε μια σχέση όλα είναι δούναι και λαβείν, δεν υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά. Όσο με αγαπάς θα σε αγαπώ, όσο με τιμάς θα σε τιμώ...Δεν με αγαπάς...μην απαιτείς την αγάπη μου, δεν με τιμάς...μην απαιτείς να σε τιμώ εγώ και αντίστροφα.

Τελικά το να αφιερώσω λίγα επιπλέον λεπτά από τη ζωή μου για να χωρίσω αξιοπρεπώς από έναν άνθρωπο και μετά να προχωρήσω τη ζωή μου είναι, για μένα, θέμα σεβασμού απέναντι σ αυτόν, στον εαυτό μου και στην σχέση που είχαμε. Είναι θέμα απόψεων...

Υ.Γ. Καλό μου frosaki δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα, απλά πιάστηκα από ένα μέρος της απαντησής σου για να πάρω φόρα!!
Η ζωή έχει μεγάλη φαντασία.

the_sign_of_the_cross

# 55 στις 18/4/2004
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 786
Αν το πάθος που θα έπρεπε να κατευνάσω ήταν μια κατάληξη σ' ένα κρεβάτι με την εν λόγω κυρία, τότε δεν μιλάμε για πάθος, αλλά για καρδιά ξενοδοχείο.... Αν είναι κάτι άλλο, τότε μπορεί να περιμένει και μια ολόκληρη μέρα, δεν είναι θέμα...

Μα μήπως έχω καταλάβει λάθος ή μήπως ζω στο δικό μου μπλε συννεφάκι? Εάν ερωτευτώ κάποια σφόδρα ενώ έχω μια σχέση με την οποία κοπέλα μέχρι και χθες λέγαμε σ' αγαπώ τότε κάτι τρέχει μ' εμένα. Ή τα "σ' αγαπώ" μου ήταν ψεύτικα ή απλά ψάχνω κάποια να περάσω την βραδιά και νομίζω ότι είναι η γυναίκα της ζωής μου.

Και προτού πει κάποιος ότι είμαι απόλυτος, το λέω εγώ:

Είμαι απόλυτος... Δεν παίζω με τις ψυχές των άλλων...
Τίποτα δεν συγκρίνεται με την φωτιά που έχεις μέσα σου. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να γυρίσεις και να την κοιτάξεις, αλλιώς θα βλέπεις πάντα την σκιά της!

gallidoula

# 56 στις 18/4/2004
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646

Παράθεση:
Originally posted by morelli
Εαν ειναι να απατησεις τον συντροφο σου , τοτε γιατι να ειναι συντροφος σου ;;

Γιατί πολύ απλά μερικοί δεν μπορούν να έχουν μόνο έναν σύντροφο...
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

Alexandra21

# 57 στις 19/4/2004
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 339
Προσωπικά όχι.Δεν θα τον απατούσα ποτέ.
Αν η σχέση μας δεν πήγαινε καλά ή αν
έβλεπα ότι δεν τον θέλω άλλο... πρώτα θα
τελείωνα τη σχέση μου μαζί του και μετά
θα έκανα ότι ήθελα...

RRRLGB

# 58 στις 19/4/2004
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Απαντήσεις: 203
Όταν είσαι σε μια σχέση η οποία σε ικανοποιεί, δεν μπορείς να σκεφτείς να απατήσεις την συντροφόσου.

Το θεωρώ ανήθικο και άνανδρο. Δεν πιστεύω οτι πέζει ρόλο το πόσο σοβαρή είναι η σχέση!

Πρέπει ο άνδρας να είναι κύριως με όλη τη σημασία της λέξης.

Σε πρίπτωση που δεν είναι εντάξει η κοπέλα χωρίζουν και τραβάει ο καθένας το δρόμο του.

antoulina

# 59 στις 19/4/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 119
Απ΄ τι στιγμη που ειναι επιλογη μου να ειμαι με καποιον ανθρωπο δεν πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο να τον απατησω!! αν δεν ειμαι ικανοποιημενη καλυτερα να μην προχωρησω!! οταν εχω σχεση ειμαι εκει και πουθενα αλλου....αρα αποκλειεται να το κανω ΠΟΤΕ!

HMAPTON

# 60 στην 1/5/2004
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 37

Ήμαρτον παιδιά...

Μ' αρέσει η ευκολία με την οποία αρκετοί (οχι μόνο εδω μέσα, αλλα γενικά) φωνάζουν ένα βροντερό "ΟΧΙ" σ' αυτή την ερώτηση.

Μετά αρχίζουν σιγά σιγά να συμπληρώνουν όρους και προϋπόθεσης με σχόλια τύπου... "Αν η σχέση μου με κάλυπτε πλήρως... Αν ήμουν πολύ ερωτευμένος/η... Αν δεν είχαμε προβλήματα... Αν... Αν... Ανάν! "

Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει για τέτοια ιδανική σχέση στην οποία κανένας δεν νέρωσε το κρασί του. Εύχομαι βέβαια να κάνω λάθος και να υπάρχει... αλλά δε νομίζω.

Χωρίς να κάνω προσωπική αιχμή για κανέναν εδώ μέσα.... Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες... και τα απόλυτα ΟΧΙ ή ΝΑΙ είναι μεγάααααλες κουβέντες.

Φιλικά
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε