Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Αποριες σχετικα με τις γυναικες

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

romance_man

# 21 στις 26/8/2007
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Κύπρος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%
"Για τις γυναικες ζουμε ολοι βρε παιδια,
γι' αυτες δουλεύουμε, γι' αυτες υδροκοπαμε,
αυτες γλυκαινουν το πικρο μας το ψωμι,
και το φτωχοσπιτο μας φαινεται παλατι"

alfaspider

# 22 στις 27/8/2007
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος
Ν. Χανίων / Γαλατάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 72

Γιατι οι γυναικες δεν ικανοποιουνται ποτε και με τιποτα?

Φίλε μου, θα σου πω και εγώ την ... ταπεινή μου γνώμη καθώς το ερώτημα αυτό απασχολεί πολύ κόσμο΄είσαι παντρεμένος και ασφαλώς δεν πετάς αυτά τα ερωτήματα έτσι ξαφνικά, αλλά γιατί έζησες σχετικές καταστάσεις.

Το θέμα που γενικότερα αναδύεται είναι η μη επικοινωνία των δύο φύλων. Αυτό προέρχεται από την νέα εποχή, όπου η γυναίκα εισβάλει ως ισότιμη στην κοινωνία.

Η εποχή μας είναι μεταβατική, όπου τα πάντα βρίσκονται σε εξέλιξη και διαρκή μεταβολή. Οι ... κώδικες συμπεριφοράς είναι ασταθείς και συνεχώς μεταβαλλόμενοι. Η ισότητα αυτή, ως κάτι καινούργιο, δεν έχει αποκρυσταλλώσει ανάλογες κοινωνικές φόρμες, σε ηθική και ψυχολογία. Έτσι οι συμπεριφορές είναι μικτές και οι ίδιες οι γυναίκες μπερδεμένες.

Δηλαδή βρισκόμαστε σε περίοδο σχέσεων, όπου η γυναίκα όπως ένας νέος .... κολυμβητής, λόγω απειρίας είναι ασταθής, χωρίς συντονισμό στις κινήσεις του. Ακόμη, προκειμένου να μην βουλιάξει, μπορεί να πνίξει τον ... ευεργέτη διασώστη του. Κατ΄επέκταση .... ανάλογα διαμορφώνεται και η ερωτική προσέγγισή της.

Επίσης, αυτή η κατάσταση έχει αποκεντρώσει τον άνδρα από το παραδοσιακό πρότυπο προσέγγισης - συμπεριφοράς του, καθώς οι γυναίκες δεν φαίνεται να ... συντονίζονται με τις ίδιες παλαιές μεθόδους - εργαλεία ή έτσι φαίνεται να είναι καθώς έτσι ισχυρίζονται.

Όμως, ποιός τυφλός δεν θέλει το φως του. Η καρδούλα τους το ξέρει πως ψάχνουν ένα στήριγμα σε αυτή την ανταγωνιστική κοινωνία, όπου τα πάντα είναι εμπορεύσιμα. Οι σημερινές κοινωνίες είναι κοινωνίες της αφθονίας. Όμως, τα χρήματα ποτέ δεν φτάνουν σε κανένα.

Συνεπαρμένες από ορισμένες σειρήνες περί ελευθερίας, αυτοδιάθεσης κλπ εντοπίζουν τα προβλήματά τους στον .. άντρα. Έτσι όλες παραπονιούνται και συνεχώς διαμαρτύρονται και το κυριότερο, συνεχώς ζητούν από τους άντρες όλα όσα νοιώθουν ότι στερούνται. Καθώς δεν μπορούν να αποκτήσουν μόνες τους, συνεχώς ζητούν και ποτέ δεν είναι ευχαριστημένες. Την ψυχή σου και όλα τα .. παλάτια να τους δώσεις, η φορά αυτή δεν αλλάζει. Πρόκειται γιά αρρώστια, ένα σύνδρομο στέρησης με .. αιτία.

Με τα δεδομένα αυτά, ζητούν να αποκτήσουν αυτά που θέλουν και θέλουν τα πάντα και τώρα, αλλά βλέπουν ως εμπόδιο τους άντρες. Αυτή είναι η ουσία του φεμινισμού από τότε που γεννήθηκε, αν και σήμερα έχει πάρει και άλλες κατευθύνσεις. Αυτό συμβαίνει διότι στο μυαλό τους ο άντρας έχει την ευκαιρία να αποκτά ότι θέλει, ενώ αυτές ήταν πάντα καταπιεσμένες. Αυτό το παραμύθι μεταφέρεται από γενιά σε γενιά, από στόμα σε στόμα, από κουτσομπολιό σε κουτσομπολιό και διαμορφώνεται μία κοινωνική φαντασιακή πραγματικότητα. Αυτή είναι που στρέφει τα δύο φύλα σε εχθρική παράταξη και οδηγεί σε καθημερινές μάχες - καυγάδες, χωρισμούς. Γιατί όπως είπα παραπάνω, τα ... σηνιάλα αυτά τους δόθηκαν ως κοινωνική ή κομματική τροφή.

Η ψυχολογία αυτή αποτελεί μία αρρώστια της εποχής μας, όπως πριν δεκαετίες η ψύχωση της καταναλωτίτιδας. Δηλαδή πρόκειται γιά μία ... παράπλευρη ψύχωση της καταναλωτικής συμπεριφοράς. Μην ξεχνάς΄είμαστε ότι τρώμε αλλά και ότι ... θα θέλαμε να τρώμε λέω εγώ.

Έτσι, βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος. Εν προκειμένω, είναι μία ψευδής αναπαράσταση της πραγματικότητας. Αυτές οι ιδέες - φοβίες γίνονται ζωντανοί εφιάλτες, όταν κάποιοι υποβάλλουν σε αυτή την κατεύθυνση την ανθρώπινη γυναικεία μάζα. Η ελευθερία σκέψης πάει περίπατο και μιλάμε πλέον γιά κώδικες σκέψης που οδηγούν σε συγκεκριμένα συμπεράσματα.

Περιμένεις από εδώ να πάρεις απαντήσεις; Μα ποιές θα σου απαντήσουν; Υπάρχουν ελευθερες γυναίκες που θέλουν να μιλήσουν ειλικρινα και δεν έχουν το κόμπλεξ να αποδείξουν ότι είναι ίσες και καλύτερες από τους άντρες; Όχι. Οι περισσότερες είναι παντρεμένες που κάνουν ένα διάλλειμα και βγάζουν τα απωθημένα τους.

Λοιπόν, θα μπορούσα να σου πω πολλούς λόγους. Όμως θα περιοριστώ στα παρακάτω που ίσως είναι και η ουσία:
Το λάθος είναι στο ίδιο το ερώτημα; Γιατί φίλε μου τρέχεις να ικανοποιήσεις την γυναίκα;

Από τη στιγμή που τρέχεις / ζητάς κάτι, σημαίνει ότι είσαι έτοιμος και να ... δώσεις. Εδώ είναι ο λάκος γιά τους περισότερους. Αν, είσαι εσύ στην θέση μία γυναίκας, πως θα συμπεριφερόσουν; Δεν θα ζητούσες όλο και περισσότερα, αφού ο άλλος είναι διατεθειμένος να το κάνει συνεχώς, είτε επειδή είναι ερωτευμένος είτε επειδή είναι λιγούρης;

Το πρόβλημα λοιπόν έγκειται αρχικά στους άντρες και μετά στις γυναίκες.
Είναι θέμα ... διαπραγμάτευσης, κατά μία έννοια. Στις γυναίκες δίνε αυτά που θέλουν αλλά μην ... πουλάς τον εαυτό σου. Διότι τότε .. σε ξεσκίζουν και το ... χαίρονται !!! Φίλε μου τους δίνεις την ευκαιρία να ... απολαύσουν αυτό που τόσο λαχταρούν και διαλαλούν. Να κουμαντάρουν ένα άντρα !!!! Όταν συμβεί αυτό, τότε νοιώθουν ... μία αυτοεπιβεβαίωση και μία εκλήρωση ενός ενδόμυχου ... σκοπού. Η .. αντρική υπεροχή είναι ένα ... παραμύθι πλέον.

Το θέμα λοιπόν είναι βαθύτερο, με πολλές προεκτάσεις. Αυτό που επίσης θέλω να σου πω, είναι να μάθεις να ερμηνεύεις τις γυναίκες. Μην πιστεύεις ποτέ όσα λένε. Από κάτω βρίσκεται πάντα ένα υπόστρωμμα που μπορεί να είνα ακριβώς το αντίθετο από όσα ισχυρίζονται. Ποτέ δεν λένε τι θέλουν, αλλά σε οδηγούν να τους το δώσεις εσύ από μόνος σου.

Οι γυναίκες έχουν του δικούς τους ψυχολογικούς και γλωσσικούς κώδικες. Έτσι γιά παράδειγμα όταν κάνεις κάποια σχέση, που δεν θα οδηγήσει εκεί που συνήθως θέλουν (βλ. γάμο), τότε λένε ότι τις ... εκμεταλεύτηκες όσο καλά και να πέρασαν όσο και να ξόδεψες γιά αυτές. Δηλαδή .. αγνωμοσύνη και τρέλα που δεν είναι της ώρας αυτή η ανάλυση.

Όπως τα κόματα φωνάζουν γιά δημοκρατία και μόλις πάρουν την εξουσία επιβάλουν τα συμφέροντα των πατρώνων τους, ετσι και οι γυναίκες φωνάζουν γιά ισότητα και βλέπουν τον άντρα ανταγωνιστικά.

Μόλις όμως καταφέρουν να ανεξαρτητοποιηθούν βγάζουν όλες τις παρορμήσεις και τις απωθήσεις από το ασυνείδητό τους από την μία, ενώ από την άλλη λειτουργούν μιμητικά προς τις άλλες.

Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι η ισότητα δεν υπάρχει. Ακόμα και στις τελειώτερες κοινωνικές δομές υπεισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας, που οδηγεί στην ιδιοτέλεια. Έτσι πάντα κάποιος είναι από πάνω και κάποιος από κάτω. Φρόντισε λοιπόν να μην είσαι από κάτω.

Λοιπόν αυτά γιατί με πήραν ένα ... σοβαρό τηλέφωνο και πρέπει να φεύγω. Viva amigos.

matrix28

# 23 στις 16/9/2007
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 196

Παράθεση:
Originally posted by pdimitri
Τουλαχιστον οσες εχω γνωρισει εγω, αυτο συμβαινει...
Μαλλον κατι δεν κανω καλα και εγω, αλλα τι?
Σου ζητανε να κανεις κατι, αρκετες φορες το κανεις,επειδη το βρισκεις σωσιο, καποιες φορες δεν το κανεις, επειδη θεωρεις οτι δεν ειναι σωστο, και καποια (οχι ολλες!) απο αυτες τις φορες, τα παιρνει και αρχιζει να τα βαζει μαζι σου, και σου χτυπαει ακομη και για τις επιλογες που σιωπηρα συμφωνησε!!
Και αυτο συμβαινει καθε φορα , και με καθε γυναικα, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.
Φταιω εγω? Φταινε οι γυναικες που επιλεγω? θα ηθελα να ακουσω αντρικες γνωμες, αλλα κυριως γυναικειες...

Φιλε μου, απ'οτι γνωριζω.. τα κοριτσακια κυριωs ψαχνουν για αγαπη...φροντιδα...και προδερμ...ετσι κολανε.
Αλλα εχω και μια απορια
ΤΑ τελευταια χρονια,ενω εχουμε κανει μεγαλη προοδο σε ολουs τουs τομειs..τα διαζυγια βαρεσαν κοκκινο!!
Φταιει λιγο η εποχη, και πολυ εμειs που δεν την καταλαβαινουμε.

# 24 στις 4/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ftiaxe me

Παράθεση:
Σου ζητανε να κανεις κατι, αρκετες φορες το κανεις,επειδη το βρισκεις σωσιο, καποιες φορες δεν το κανεις, επειδη θεωρεις οτι δεν ειναι σωστο, και καποια (οχι ολλες!) απο αυτες τις φορες, τα παιρνει και αρχιζει να τα βαζει μαζι σου, και σου χτυπαει ακομη και για τις επιλογες που σιωπηρα συμφωνησε!!
Και αυτο συμβαινει καθε φορα , και με καθε γυναικα, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.
Φταιω εγω? Φταινε οι γυναικες που επιλεγω? θα ηθελα να ακουσω αντρικες γνωμες, αλλα κυριως γυναικειες...

# 25 στις 4/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ftiaxe me

Παράθεση:

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost