Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Διαμαρτύρομαι, όχι άλλο φτάνει

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

sunrise1981

# 1 στις 24/8/2007
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 12
'Aρεσαν+: 0%

Διαμαρτύρομαι, όχι άλλο φτάνει

Είναι από τις λίγες φορές στη ζωή μου, που νιώθω οργή! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα χωρίς πολλά λόγια.
Το τελευταίο καιρό οι εφημερίδες, τα τηλεοπτικά δελτία και γενικότερα τα ΜΜΕ μάς ανακοινωνόνουν και μια φωτιά που έχει ξεσπάσει και είναι ανεξέλεγκτη. Όλη η Ελλάδα έχει πάρει φωτιά, σε διάφορα σημεία και αυτό που κάνουμε είναι να προσπαθούμε, να τη σβήσουμε μέχρι να ξεσπάσει σε κάποιο άλλο σημείο. Αυτή τη στιγμή είναι σε εξέλιξη πυρκαγιές σε Άρτα, Ιωάννινα, Καστοριά, Μάνδρα Αττικής και στο Ταΰγετο, όπου μέχρι στιγμής έχουν καεί τουλάχιστον 10.000 στρέμματα δασικής έκτασης. Το σπάνιο είδος μαύρου πεύκου, έτσι απλά, έχει χαθεί και όχι μόνο. Πολλοί άνθρωποι είναι αυτοί που είδαν τα σπίτια τους, τις περιουσίες τους να καίγονται, να χάνονται χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι.
Καταστρέφουμε μόνοι μας τη ζωή μας. Το φαινόμενο του θερμοκηπίου, όλο και περισσότερο ανεβάζει θερμοκρασίες, άνθρωποι πεθαίνουν από δύσπνοια και εμείς ως «αντάλλαγμα» καταστρέφουμε δασικές εκτάσεις. Πολύ απλά σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει αέρας να αναπνεύσουμε.
Ποιος ευθύνεται ειδικότερα για όλα αυτά? Δεν ξέρω να απαντήσω, αλλά ξέρω αυτό που είδα. Στα μέρη που παλιότερα είχε ξεσπάσει πυρκαγιά στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής και σε διάφορα μέτωπα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, τώρα χτίζονται βίλες και μεζονέτες.
Και όλη αυτή η κατάσταση εξελίσσεται ενόψει εκλογών! Λοιπόν? Ποιος πολιτικός είναι αυτός που θα ανακοινώσει ότι δε θα δώσει άδειες για να κτιστούν οι όμορφες μεζονέτες των πλουσίων αλλά αντιθέτως, θα οργανώσει την αναδάσωση των περιοχών που έχουν καεί και εγώ θα τον ψηφίσω, - αλλά και πολλοί άλλοι, πιστέψτε με - χωρίς να με «βολέψει» σε κάποια θέση δημοσίου κι ας παίρνω 600,00 € το μήνα δίνοντας τα 300,00 € στο ενοίκιο. .

# 2 στις 25/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

# 3 στις 25/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
πραγματικα πιστευω πως ανθρωποι βαζουν το χερακι τους και ο καιρος παραλληλα μας εκδικειται διοτι σημερα απτο μεσημερι βουιζουν τα μεσα για τις πυρκαγιες στη ζαχαρω και στα γυρω χωρια...

κανεις δεν μπορει να κανει τιποτα πια...εκει εχω καταληξει οσο κι αν απελπιζεται ο κοσμος και φωναζει και διαμαρτυρεται...

εδω και αιωνες υπαρχει η εκμεταλλευση, απτην αρχη της δημιουργιας του κοσμου μην πω καλυτερα- ποτε δεν επαψαν να υπαρχουν οι ανθρωποι και οι παλιανθρωποι..

και τι να κανεις?? τι να ψηφισεις?τι να διαλεξεις? οποιος και να ανεβει στην προεδρικη καρεκλα αλλαζει δια μαγειας.. θαμπωνεται, αραζει και ταφηνει στην τυχη... σιγουρα υπαρχουν σωστοι ανθρωποι αλλα μετρημενοι στα δαχτυλα...

τιποτα δεν μπορουμε να κανουμε...την προσπαθεια μας μονο και ο θεος βοηθος..που κατα την ταπεινη μου αποψη και ο Ιδιος πλεον σηκωνει τα χερια ψηλα...

# 4 στις 25/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όταν έγραφα αυτό το κείμενο, οι νεκροί ήταν ήδη 40....
όσο αφορά τις καμένες περιοχές, έχουν κηρυχθεί αναδασωτέες, - για να δούμε -
και όσο αφορά ποιος φταίει, ποιοι άλλοι;
"εγώ", "εσύ" και οι " συνάνθρωποι" μας

# 5 στις 25/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by EVE-1
κανεις δεν μπορει να κανει τιποτα πια...εκει εχω καταληξει οσο κι αν απελπιζεται ο κοσμος και φωναζει και διαμαρτυρεται...
τιποτα δεν μπορουμε να κανουμε...την προσπαθεια μας μονο και ο θεος βοηθος..που κατα την ταπεινη μου αποψη και ο Ιδιος πλεον σηκωνει τα χερια ψηλα...

Παράθεση:
Originally posted by dio-genis
Από τις 2.30 επεσήμανα οτι θα γίνει κακό
Τώρα 12 τα μεσανυχτα μετά τη συσκεψη με το Πρωθυπουργό τώρα ξυπνήσανε να στείλουν ελικόπτερα για την καταγραφή
να στείλουν ελικόπτερα για απεγκλωβισμό των κατοίκων απο δέκα χωριά
να στείλουν το στρατό για απεγκλωβισμό
να στείλουν κινητό στρατιωτικό νοσοκομείο
να μαζέψουν τα πτώματα
Το κράτος κοιμάται μόνο ο Πρωθυπουργός πρέπει να δώσει εντολή για να γίνει κάτι
Όλοι είναι Άχρηστοι
Όλοι είναι ανήκανοι
Ο ένας υπευθυνος δεν μιλάει με τον άλλο ανευθυνο

ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ

ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ

Σαράντα νεκροί
Πολλά μπορούν να γίνουν αλλά
Δεν υπάρχει υπευθυνότητα
Δεν υπάρχει συντονισμός
Δεν υπάρχει Τσίπα

Οι διασώστες προσπαθούν να βοηθήσουν και δεν τους δίνει σημασία κανένας

ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ

FOINIKAS1957

# 6 στις 25/8/2007
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
Αμα σου πω οτι περισοτερο φταιχτες ειναι αυτοι που αγοραζουν τα οικοπεδα καθως και αυτοι που αγοραζουν βιλιτσες πανω στην καμμενη γη θα το πιστεψεις;; Ειναι σαν αυτο που καταδικαζουμε μονο τους σωματεμπορους και δεν φτυνουμε αυτους που πανε με τις προς πωληση γυναικες..
Αν δεν ψαχναμε να γ@μησουμε δεν θα υπηρχαν σωματεμποροι..
Αν δεν αγοραζαμε ή χτιζαμε εξοχικα, δεν θα εκαιγε κανεις το δασος για να πουλησει οικοπεδα , αφου κανεις δεν θα αγοραζε.
Εμεις οι ιδιοι ειμαστε που καιμε τα δαση, αλλα τα ματια του ανθρωπου κοιτανε μονο μπροστα και βλεπουν μονο τις πραξεις των αλλων.
Εμεις οι ιδιοι ειμαστε δολοφονοι και αρπαγες,απλως περιμενουμε να το κανουν αλλοι για μας. Εμεις απλως πληρωνουμε υπηρεσιες

look_killer

# 7 στις 25/8/2007
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 150

Παράθεση:
Από το μέλος FOINIKAS1957 - 25/08/07 07:17
... Εμεις οι ιδιοι ειμαστε που καιμε τα δαση, αλλα τα ματια του ανθρωπου κοιτανε μονο μπροστα και βλεπουν μονο τις πραξεις των αλλων.
Εμεις οι ιδιοι ειμαστε δολοφονοι και αρπαγες,απλως περιμενουμε να το κανουν αλλοι για μας. Εμεις απλως πληρωνουμε υπηρεσιες ...

Παράθεση:

litsaki_s

# 8 στις 25/8/2007
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041
Έβλεπα εχθές που καιγότανε η Πελοπόννησος και
σκεφτόμουνα πόσο θα είναι το μέγεθος της καταστροφής σήμερα που θα
ανακοινώσουν.
Τόσος πανικός και τόση καταστροφή θεωρώ πως είναι η πρώτη φορά στην χώρα μας..
Και τόσοι νεκροί..........?
Άκουσα το πρωί πως βρήκαν νεκρούς μία μητέρα με τα παιδάκια της!!!
Πολύ στεναχωρέθηκα με όλα αυτά...
Λυπάμαι ...

# 9 στις 25/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πρωτεραιότητες

Οι πρόσφατες καταστροφές
κάνουν πολλούς από μας να αναρωτιώμαστε
για τις πρωτεραιότητες που θέτουμε ως κοινωνία, ώς πολίτες και ως κράτος.

Ελπίζω να αφυπνιστούμε τουλάχιστον.

Θλίβομαι για τους ανθρώπους που χαθηκαν, αλλοίμονο.

Αλλά μέσα στην ψυχή μου πενθώ εξίσου για τα εκατομμύρια δεντρα και τα χιλιάδες ζωα.

Είμαστε το μόνο είδος πάνω σε αυτό τον πλανήτη που μπορεί να προστατεύσει τα δεντρα, τα ζώα, τα νερά και τα ποτάμια.

Κι εμείς τι προτεραιότητες έχουμε βάλει;

Βάζω στον εαυτό μου το δίλημμα: Αν δώ τη φωτιά να έρχεται πάνω στο σπίτι μου, και πίσω από το σπίτι μου είναι το δάσος της Πάρνηθας, θα μείνω να σώσω το σπίτι μου; Θα φωνάξω τους πυροσβέστες να σώσουν το σπίτι μου; Η θα τους στείλω να σώσουν το δάσος; Τι αξίζει περισσότερο; Ενα σπίτι που κοστίζει 200 χιλιάδεςς ευρώ και χτίζεται σε δύο χρόνια, ή ένα δασος που κάνει 100 χρόνια να φτιαχτεί;
Ερχονται εκλογές. Και σκέφτομαι οτι αν οι σημερινοί υποψήφιοι - ανεξαρτήτως κόμματος - εκλεγούν, και υλοποιήσουν τις υποσχέσεις τους, τότε σε 4 χρόνια θα ζούμε σε μια χώρα που θα έχει λύσει το ασφαλιστικό, θα έχει καταπολέμήσει τη διαφθορά, θα έχει αντιμετωπίσει την ανεργία, τη φτώχια και την κοινωνική αδικία... αλλά αναρωτιέμαι... το νερό θα πίνεται;

Αν ζούσε ο Μακρυγιάννης, θα πετάγόταν επάνω και - όπως είχε πει και τοτε για τα μαρμαρα της Ακρόπολης - θα έλεγε για τα δάση και τα βουνά μας:

"Γι' αυτά πολεμήσαμε αδέρφια! Γι' αυτά πολεμήσαμε!"

# 10 στις 25/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και μάλιστα μ' αρέσει που με λένε φασίστα μερικοί όταν δηλώνω ότι με μια σιδερένια δημοκρατία (όχι αυτού του τύπου, την αναρχική, που μόνο εμείς στην Ευρώπη έχουμε) η Ελλάδα θα πάει μπροστά. Να σου λοιπόν: τρακάραμε και τώρα λέμε να φορέσουμε τη ζώνη. Άντε στο νοσοκομείο....

Dardana

# 11 στις 25/8/2007
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Νισαφι πια!!! ποσο αρρωστος μπορει να ειναι καποιος που εκ προθεσεως βαζει πυρκαγια;; ποσο ηλιθιος και ανευθυνος και ασυνειδητος καποιος που την προκαλει απο αμελεια;; αυτοι οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν οτι στο τελος της ημερας καταστρεφονται και οι ιδιοι;; οι ανθρωποι που πεθαναν;; η γυναικα που καηκε με τα παιδια της;; αυτοι που ξεσπιτωθηκαν;; αν ειχαμε πολεμο θα'χαμε λιγοτερες απωλειες! Ελεος πια!! τι αλλο πρεπει να γινει;; ολοκληρη η χωρα εχει γινει σταχτη!! τι σκατα θα κληροδοτησουμε στα παιδια μας;; που και κυριως ΠΩΣ θα ζησουμε ολοι μας;;

πριν δυο μερες εγινε μια πυρκαγια λιγο πιο εξω απο την πολη μου. απο εκεινη την ωρα η ατμοσφαιρα αλλαξε και μαζευτηκαν κατι περιεργα συννεφα. σημερα το μεσημερι ξεσπασε μια πρωτοφανης μπορα με πολυ δυνατο αερα, και χαλαζι. διηρκησε ευτυχως μονο 15-20 λεπτα. δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ζημιες εκανε ομως. και αναρωτιεμαι...ειναι τυχαιο;; δεν ειμαι ειδικος, αλλά γιατι νομιζω οτι σχετιζεται με την πυρκαγια που ειχαμε εδω κοντα;; και τι αλλο μπορουμε να περιμενουμε;; τρομαζω και μονο που το σκεφτομαι. οργιζομαι, αγανακτω, στεναχωριεμαι. τι να περιμενουμε πια; υπαρχει περιπτωση να διορθωθουν ολα αυτα;;
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 12 στις 25/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
πριν δυο μερες εγινε μια πυρκαγια λιγο πιο εξω απο την πολη μου. απο εκεινη την ωρα η ατμοσφαιρα αλλαξε και μαζευτηκαν κατι περιεργα συννεφα. σημερα το μεσημερι ξεσπασε μια πρωτοφανης μπορα με πολυ δυνατο αερα, και χαλαζι. διηρκησε ευτυχως μονο 15-20 λεπτα. δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ζημιες εκανε ομως. και αναρωτιεμαι...ειναι τυχαιο;; δεν ειμαι ειδικος, αλλά γιατι νομιζω οτι σχετιζεται με την πυρκαγια που ειχαμε εδω κοντα;; και τι αλλο μπορουμε να περιμενουμε;; τρομαζω και μονο που το σκεφτομαι. οργιζομαι, αγανακτω, στεναχωριεμαι. τι να περιμενουμε πια; υπαρχει περιπτωση να διορθωθουν ολα αυτα;;

Είναι 100% σχετισμένη με τη φωτιά. Υπήρχαν ευνοϊκές συνθήκες βέβαια στην υπάρχουσα ατμόσφαιρα, αλλά η θερμότητα της φωτιάς ώθησε τον υγρό αέρα ψηλά, σχηματίστηκε καταιγιδοφόρο νέφος το οποίο και έδωσε τα φαινόμενα που λες. Συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις.

Η φωτιά καταναλώνει το οξυγόνο από τη βάση της. Θερμαίνει και ανυψώνει τον αέρα, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται πολύ δυνατός άνεμος που σε ρουφά προς τη φωτιά. Μια πολύ δυνατή φωτιά θα μπορούσε να παρασύρει έναν άνθρωπο και να τον ανυψώσει (υπερβολικά δυνατή όμως). Όσο για την κίνηση της φωτιάς μέσα στα μέτωπα μιας πυρκαγιάς είναι απίστευτα απρόβλεπτη.

# 13 στις 25/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
παει και το χωριο της μανουλας μου .........

Ποναει η ψυχη μου απο χθες για καθε σημειο που καταστρεφεται για καθε δεντρο καθε χωριο καθε ανθρωπο.... μα οταν χανεται τοπος που εχεις τις μισες ριζες σου , εικονες δικες σου και εικονες που σου εχουν μεταφερει οι γονιοι σου απο τα παιδικα τους χρονια απο την ζωη τους ο πονος γινεται πληγη και σταζει αιμα

kawai

# 14 στις 26/8/2007
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Γερμανία
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 736

# 15 στις 26/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εδω και 3 ημερες ειμαι απλα θεατης... σκεφτηκα να παω εκει...ξερω γω, να παρω κανα κλαδι και να σβηνω ο,τι ναναι... ουτε που ξερω, να βοηθησω.. κατι να κανω τελοσπαντων...κοντευει να καει η πανεπιστημιουπολη κι εγω κοντευω να σαλταρω με οσα ακουω, μανα με δυο μωρα στην αγκαλια στην αγκαλια να καιγεται ζωντανη?? δεν ξερω τι να πω.. θελω να ρωτησω...

υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε?? βοηθεια στους αστεγους? που? πως? που ναπευθυνθω? τροπος να ξερω οτι ο,τι στειλω δε θα τα φανε αλλοι υπαρχει?? να στειλω χρηματα? ρουχα? τι?? αν γνωριζετε κατι - καποιον τροπο ενημερωστε μας...

# 16 στις 26/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Λέμε, λέμε, και πάλι τους ίδιους 2 "μεγάλους" θα ψηφίσουμε...

# 17 στις 26/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει αυτή την παράνοια.
Πιστεύω ότι ακόμα και σε ένα πιο οργανωμένο κράτος από εμάς οι καταστροφές θα ήταν μεγάλες μιας και όλο αυτό- είμαι σίγουρη πιά- έγινε βάση ενός καλά οργανωμένου και μελετημένου σχεδίου...
Οι εγκληματίες παιδιά είναι πάντα ένα βήμα μπροστά!!!

gogoka

# 18 στις 26/8/2007
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 1.128
Φτανει πια!! Ας σταματησει καποιος εδω, την πυρινη λαιλαπα!! τοσες μερες καιγεται η μιση Ελλαδα, ας προστατεψουμε αυτη που μας απεμεινε!!

Το μέλος gogoka έχει επισυνάψει το αρχείο: newego_LARGE_t_1101_120712_type11209.jpg (14.2KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 375 φορές
Εγω θα κάνω όνειρα και αληθινά μη γίνουν! Μου φτάνει που προσπάθησα όνειρα να μην μείνουν..

Sleepless_One

# 19 στις 25/8/2007
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 7
Η κατάσταση είναι όντως τραγική... Τωρα η νεκροί είναι κοντά στους 50... Και όλοι λυπούνται και κανείς δέν μπορεί να κάνει κάτι... Κάτι τέτοιες στιγμές αναλογίζεσε πόσο μικρά είναι μερικά προβλήματα της καθημερινής ζωής και πόσο μεγάλα μας φαίνονται σε καταστάσεις ηρεμίας...

Υ.Γ. Το καινούριο CD των Scorpions έχει αυτό το θέμα. Κατακρίνει γενικά την ανθρωπότητα και την συμπεριφορά της. Πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι γνωστοί και διάσημοι θα έπρεπε να το κάνουν αυτό για να λειτουργούν σαν πρότυπο.
If we shadows have offended, think but this and all is mended. That you have but slumber'd here while these visions did appear.

not_breakable

# 20 στις 26/8/2007
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 118
Τους βασικούς πνεύμονες τις χώρας μας, τους καταστρέψαμε...
Θρηνήσαμε μέχρι στιγμής πολλά θύματα..
Γονείς χάσαν τα παιδιά τους και παιδιά έχασαν τους γονείς τους...
Σπίτια, ζωντανά και περιουσίες καταστράφηκαν...
Με τις πρώτες βροχές πια στην Ελλάδα, θα χρειαζομαστε βάρκα για να κινηθούμε...

Υπάρχει τίποτα που όλοι εμείς οι "άνθρωποι" αφήσαμε χωρίς να καταστρέψουμε??

ΑΙΣΧΟΣ, ΝΤΡΟΠΗ!! ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΑΣ!!
God grand me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can, and the wisdom to know the difference..
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε