Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

i dinami tis ske4is

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

ananewsi

# 1 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%

i dinami tis ske4is

pistevetai oti me ti ske4i mporoume na kataferoume afta pou pragmatika theloume???kai an nai, me poio tropo???..polla pragmata mas fenontai diskola kai stamatame na pistevoume se auta kai se emas!!!iparxi ontws tropos na kanoume tis ske4is mas pragmatikotika??..na exoume sti zwi mas auto pou pragmatika theloume kai na zoume me to tropo pou emeis oneirebomaste???.....
ελεανα

litsaki_s

# 2 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041
Πιστεύω πως όταν κάποιος θέλει πάρα πολύ να κάνει κάτι

όλο το σύμπαν συνωμοτεί μαζί του για να πραγματοποιηθεί..

-SILVERstar-

# 3 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 270
Η σκέψη έχει τεράστια δύναμη και μάλιστα γίνονται εδώ και χρόνια πολλά πειράματα και έρευνες στο πεδίο της και οι επιστήμονες ανακαλύπτουν ότι όντως είναι πηγή δύναμης.
Όμως,
από μόνη της, δεν κάνει θαύματα. Η σκέψη πρέπει να συνοδεύεται από έντονο συναίσθημα και συγκεκριμένα πίστη σ' αυτό που σκεφτόμαστε κι από συνέπεια σε πράξεις που σκοπό έχουν να την υλοποιήσουν.
Τώρα,
αν με τη σκέψη μπορούμε να πραγματοποιήσουμε τα πάντα, είναι μεγάλο θέμα για συζήτηση. Αυτό που επιγραμματικά μπορώ να πω είναι, ότι δεν είμαστε και Θεοί!
Η αλήθεια είναι μία οδοιπόρος που περιπλανάται γυμνή στους δρόμους, ώστε να τραβάει το βλέμμα και του πιο στραβού συναπαντητή της, ακόμη και στα πιο σκοτεινά μέρη του κόσμου!

# 4 στις 28/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αυτον που πραγματικα εγω θελω αυτη την στιγμη ειναι να συμμαζεψω το σπιτι μου, γινεται με την δυναμη της σκεψης να πλυθουν τα πιατα, να στρωθουν το κρεβατια, να σκουπιστουν τα,πατωματα ,να ξεσκονιστουν τα επιπλα, να ποτιστουν τα λουλουδια ,να σιδερωθουν τα ρουχα?
Δεν νομιζω...!

Η επιθυμια μου και η θεληση μου να κινητοποιηθω, να παρω τον πισινο μου απο την καρεκλα και να ξεκινησω σιγα-σιγα ειναι η δυναμη που θα με φερει στο επιθυμητο αποτελεσμα.

Απο την αλλη βεβαια σε σχεση με καποιες αλλες επιθυμιες δεν αρκει μονο δυναμη της θελησης και της επιθυμιας μου και η κινητοποιηση μου αλλα και πολλοι εξωτερικοι παραγοντες που δεν αφηνουν να πλησιασω το επιθυμητο αποτελεσμα.

# 5 στις 28/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by -SILVERstar-
Η σκέψη έχει τεράστια δύναμη και μάλιστα γίνονται εδώ και χρόνια πολλά πειράματα και έρευνες στο πεδίο της και οι επιστήμονες ανακαλύπτουν ότι όντως είναι πηγή δύναμης.
Όμως,
από μόνη της, δεν κάνει θαύματα. Η σκέψη πρέπει να συνοδεύεται από έντονο συναίσθημα και συγκεκριμένα πίστη σ' αυτό που σκεφτόμαστε κι από συνέπεια σε πράξεις που σκοπό έχουν να την υλοποιήσουν.
Τώρα,
αν με τη σκέψη μπορούμε να πραγματοποιήσουμε τα πάντα, είναι μεγάλο θέμα για συζήτηση. Αυτό που επιγραμματικά μπορώ να πω είναι, ότι δεν είμαστε και Θεοί!

Αν απουσιάζει η κινητοποίηση από την πλευρά μας, όσο ισχυρή θέληση κι αν έχουμε, δεν γίνεται τίποτα. Δυστυχώς, δεν αλλάζουν όλα με ένα μαγικό ραβδάκι. Αυτό το ραβδάκι υπάρχει μέσα μας και πρέπει να μάθουμε να το χρησιμοποιούμε εμείς προς όφελός μας.. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά η θετική σκέψη και να πιστεύουμε ότι έχουμε μέσα μας τη δύναμη για πάρα πολλά...

# 6 στις 28/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
σκέψου καλά πριν βάλεις το χεράκι σου.

αλλά βαλ'το κιόλας.

Dardana

# 7 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by sui-generis
Αυτον που πραγματικα εγω θελω αυτη την στιγμη ειναι να συμμαζεψω το σπιτι μου, γινεται με την δυναμη της σκεψης να πλυθουν τα πιατα, να στρωθουν το κρεβατια, να σκουπιστουν τα,πατωματα ,να ξεσκονιστουν τα επιπλα, να ποτιστουν τα λουλουδια ,να σιδερωθουν τα ρουχα?
Δεν νομιζω...!
Φυσικα και δεν γινονται αυτα με τη σκεψη. Αλλά με το να "οραματιστεις" ενα σπιτι συγυρισμενο και καθαρο, θα σου ερθει και η "ωθηση" να σηκωσεις τον κωλο σου και να το καθαρισεις.

Η επιθυμια μου και η θεληση μου να κινητοποιηθω, να παρω τον πισινο μου απο την καρεκλα και να ξεκινησω σιγα-σιγα ειναι η δυναμη που θα με φερει στο επιθυμητο αποτελεσμα.

η θεληση και η ωθηση ερχεται οταν υπαρχει εντονη η επιθυμια..αν πραγματικα επιθυμεις κατι, αν μη τι αλλο, θα το προσπαθησεις. αυτος βασικα ειναι ο ρολος της σκεψης.

Απο την αλλη βεβαια σε σχεση με καποιες αλλες επιθυμιες δεν αρκει μονο δυναμη της θελησης και της επιθυμιας μου και η κινητοποιηση μου αλλα και πολλοι εξωτερικοι παραγοντες που δεν αφηνουν να πλησιασω το επιθυμητο αποτελεσμα.

παντα υπαρχουν παραγοντες (αντικειμενικοι και μη) που μπορει να ειναι πιο πανω απο τη θεληση ή τη δυναμη μας. γι αυτο υπαρχει και η σκεψη και η λογικη που τα σταθμιζει ολα. αυτά που μπορουμε και θελουμε να αλλαξουμε, αξιζει να τα προσπαθουμε τουλαχιστον, με τον τροπο μας. ακομα κι αν δεν τα καταφερουμε, θα μπορουμε να λεμε οτι τουλαχιστον προσπαθησαμε και δεν παραιτηθηκαμε μονο με τη σκεψη.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 8 στις 28/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συν Αθηνά και χείρα κίνει...

janeeyre

# 9 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Ν. Σάμου / Πυθαγόρειο
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.474
Ανάλογα με τι σκέψεις κάνουμε , αν είναι εφικτό δηλαδή αυτό που θέλουμε …
Αν σκέπτεσαι να γίνεις αστροναύτης ….πιθανόν να απογοητευτείς …
Το καλό είναι να γνωρίζουμε της δυνατότητες μας …και αυτό να είναι και το μέτρο τον επιθυμιών μας …
Βεβαία επειδή ποτέ δεν ξέρουμε μέχρι που μπορούμε ακριβώς να φτάσουμε μπορούμε να προσπαθούμε….
Δηλαδή με αλλά λόγια συμφωνώ με το Νικόλα !!!

Λιτσακι καμιά φορά το σύμπαν κάνει την πάπια αν δεν βάζουμε και μείς ένα χεράκι !!!!

-SILVERstar-

# 10 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by astute

Παράθεση:
Όμως,
Τώρα,

Αν απουσιάζει η κινητοποίηση από την πλευρά μας, όσο ισχυρή θέληση κι αν έχουμε, δεν γίνεται τίποτα. Δυστυχώς, δεν αλλάζουν όλα με ένα μαγικό ραβδάκι. Αυτό το ραβδάκι υπάρχει μέσα μας και πρέπει να μάθουμε να το χρησιμοποιούμε εμείς προς όφελός μας.. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά η θετική σκέψη και να πιστεύουμε ότι έχουμε μέσα μας τη δύναμη για πάρα πολλά...

Επειδή δεν κατάλαβα αν η παράθεση μπήκε για συμφωνία απλώς ή για συμπλήρωση, επειδή μιλάς για κινητοποίηση astute μου, τόνισα με έντονα γράμματα στο αρχικό μου ποστ όπως γράφτηκε ακριβώς, το σημείο που μιλάω για ΠΡΑΞΕΙΣ που υλοποιούν τη σκέψη! Εσύ τις ονομάζεις κινητοποίηση!

φιλικά!
Η αλήθεια είναι μία οδοιπόρος που περιπλανάται γυμνή στους δρόμους, ώστε να τραβάει το βλέμμα και του πιο στραβού συναπαντητή της, ακόμη και στα πιο σκοτεινά μέρη του κόσμου!

-SILVERstar-

# 11 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by janeeyre
Το καλό είναι να γνωρίζουμε της δυνατότητες μας …και αυτό να είναι και το μέτρο τον επιθυμιών μας …
Βεβαία επειδή ποτέ δεν ξέρουμε μέχρι που μπορούμε ακριβώς να φτάσουμε μπορούμε να προσπαθούμε….

Εξάλλου τζέην μου, πάνω στις προσπάθειές μας, πράξεις τις ονομάσαμε κάποιοι, κινητοποίηση άλλοι, θα διαγνώσουμε και το πεδίο δυνατοτήτων μας.
Για να δώσω ένα παράδειγμα, ένα παιδάκι μπορεί με τη σκέψη του, αλλά και με την καρδιά του να θέλει να γίνει πυρηνικός φυσικός, να το οραματίζεται, αλλά μεγαλώνοντας, όλα τα χρόνια στο σχολείο, στα φροντιστήριο, στα ιδαίτερα, δεν απέδωσε τις δέουσες επιδόσεις στη φυσική, παρά τις προσπάθειες. Υπήρχε θετική σκέψη, επιθυμία, οραματισμός, πράξεις προς αυτήν την κατεύθυνση, αλλά έλειπε η δυνατότητα.

Με άλλα λόγια πρέπει να συνδράμουν σκέψη, επιθυμία-οραματισμός, πράξη, δυνατότητα. Αν κάτι απ' όλα αυτά δεν υπάρχει και μάλιστα όσο και όπως πρέπει, .....αποτέλεσμα γιοκ!

Πρέπει να είμαστε προσγειωμένοι στο μέτρο του δυνατού μας, ειδάλλως κινδυνεύουμε να γίνουμε αιθεροβάμονες αντί άνθρωποι της πράξης και ονειροπαρμένοι αντί οραματιστές-ονειροπόλοι.

-SOROR-MYSTICA

# 12 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 1.237

Παράθεση:
Originally posted by sui-generis
Δεν νομιζω...!

Να σε πω τι νομίζω εγώ:

Άμα το σκέφτεσαι συστηματικά,ως μια ευχάριστη και επικοδομητική (λέμε τώρα...) ενασχόληση,που με προθυμία και αγάπη προσφέρεις στο σπιτικό σου,
πιθανώς και κάποια στιγμή να πειστείς ότι έτσι είναι ή ώς τέτοια προσφορά να τη βιώνεις.

Αυτή εν ολίγοις είναι -μια πλευρά έστω-της δύναμης της σκέψης:

Δεν αλλάζει τα γεγονότα αλλά τον τρόπο που τα αντιμετωπίζεις.

Σημαντικό και αυτό,νομίζω!

Μέσα σε ένα καράβι πειρατικό, είδα φωτιά νανάβει και φονικό...

# 13 στις 28/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Με τη σκέψη μας μπορούμε - θεωρητικά- να καταφέρουμε

τα πάντα.......

Με την θέληση σχεδόν τα πάντα....

Και με την συνεργασία σκέψη- θέληση- μέσα- πράξη-

καταλήγουμε στην υλοποίηση , που είναι και το ζητούμενο.

Αναφερόμενη πάντα σε σκέψεις-όνειρα, σε σκέψεις δυνάμωσης

και εκγρήγορσης του μυαλού μας, σε οράματα και σε σκέψεις που

γίνονται σκοπός.

Σκέψεις πολλές που δεν υλοποιούνται ποτέ, αλλά σε δεδομένη

στιγμή μας χαροποίησαν έστω και με την υπόνοια ότι θα

μπορούσαν να επιτευχθούν.

**

# 14 στις 28/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Επειδή δεν κατάλαβα αν η παράθεση μπήκε για συμφωνία απλώς ή για συμπλήρωση, επειδή μιλάς για κινητοποίηση astute μου, τόνισα με έντονα γράμματα στο αρχικό μου ποστ όπως γράφτηκε ακριβώς, το σημείο που μιλάω για ΠΡΑΞΕΙΣ που υλοποιούν τη σκέψη! Εσύ τις ονομάζεις κινητοποίηση!

φιλικά!

Silver έχεις δίκιο που μπερδεύτηκες! Συμφωνώ μαζί σου κι εκθέτω και τη δική μου άποψη με δικά μου λόγια(θα ήθελες να σε αντιγράψω ? )

-SILVERstar-

# 15 στις 28/8/2007
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Silver έχεις δίκιο που μπερδεύτηκες! Συμφωνώ μαζί σου κι εκθέτω και τη δική μου άποψη με δικά μου λόγια(θα ήθελες να σε αντιγράψω ? )

Όχι, η έκφραση είναι απολύτως ελεύθερη εφόσον σέβεται τους συνομιλητές της! Έχεις κάθε δικαίωμα να εκφραστείς καλή μου!
Αλλά βάζε κι εσύ άλλη φορά απ' την αρχή καμιά φατσούλα, κάτι τις βρε παιδάκι μου να καταλάβουμε! Ε δεν πιάνουμε και πουλιά στον αέρα κάποιοι!

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση πάντως!

# 16 στις 28/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
με την σκέψη δεν ξέρω..νομίζω βάζοντας στόχους και προσπαθώντας να τους υλοποιήσουμε.

# 17 στις 29/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Όχι, η έκφραση είναι απολύτως ελεύθερη εφόσον σέβεται τους συνομιλητές της! Έχεις κάθε δικαίωμα να εκφραστείς καλή μου!
Αλλά βάζε κι εσύ άλλη φορά απ' την αρχή καμιά φατσούλα, κάτι τις βρε παιδάκι μου να καταλάβουμε! Ε δεν πιάνουμε και πουλιά στον αέρα κάποιοι!

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση πάντως!

Το ξέρω ότι δεν πιάνω πουλιά στον αέρα, είναι ανάγκη να το διατυμπανίζουμε (και) εδώ μέσα? Με πείραξε το φεγγάρι γι' αυτό ξεχάστηκα(έτσι το λένε τώρα) !

-SILVERstar-

# 18 στις 29/8/2007
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:
Το ξέρω ότι δεν πιάνω πουλιά στον αέρα, είναι ανάγκη να το διατυμπανίζουμε (και) εδώ μέσα?

Εγώ πάντως για μένα το είπα το περί πουλιών! Και δεν είναι απ' το φεγγάρι η δική μου περίπτωση, απ' τα γεννοφάσκια μου βγήκα έτσι!

mboumbi

# 19 στις 29/8/2007
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Πιστεύω ότι εμείς προκαλούμε πολλά από τα γεγονότα που μας φαίνονται τυχαια στη ζωή. Οχι μόνο δηλαδή μπορούμε ως ένα βαθμό να κετευθύνουμε μόνοι μας τη ζωή μας αλλά και ασυνείδητα στρώνουμε το δρόμο μόνοι μας για τη ζωή μας.

Η σκέψη όντως έχει ασύλληπτες δυνάμεις, αφού να σκεφτούμε ότι χρησιμοποιούμε μόλις ένα μικρό ποσοστό (της τάξεως του 10%, και πολύ λέω) των δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας. Και γενικότερα δεν μας βοηθάει μόνο στην καθημερινότητά μας ως άνθρωποι αλλά και σε κοινωνικό και επιστημονικό επίπεδο. Με την φαντασία και τη σκέψη του ο άνθρωπος ονειρεύεται να κατακτήσει το διάστημα και μετά από επίλυση των πρακτικών ζητημάτων καταφέρνει να ταξιδέψει εκτός Γης...

Η σκέψη και η επινοητικότητα μας διαφοροποιεί από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο (που όμως σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι κατώτερο από εμάς).
Η ζωή είναι υπέροχη!

# 20 στις 29/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Εγώ πάντως για μένα το είπα το περί πουλιών! Και δεν είναι απ' το φεγγάρι η δική μου περίπτωση, απ' τα γεννοφάσκια μου βγήκα έτσι!

Το κατάλαβα ότι για σένα το είπες αλλά να μην πάρω κι εγώ λίγο μερίδιο απ' τη δόξα σου? (Εν τω μεταξύ, μ' όλα αυτά που λέμε για τη νοημοσύνη μας, καταρρίπτουμε τις απόψεις μας για τη δύναμη της σκέψης, διότι αποδεικνύουμε πανηγυρικά ότι το 'χουμε......... ακατοίκητο )
:>
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε