Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελληνοτουρκική φιλία.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Joe-73

# 1 στις 27/8/2003
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Καναδάς
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 167
'Aρεσαν+: 0%

Ελληνοτουρκική φιλία.

Με αφορμή του θέματος του φίλου Κουρσάρου "Αυτοί είμαστε οι 'Ελληνες" που έκανε πολύ καλά που το έβαλε και μας έκανε να δούμε και απο την -άλλη μερια- μερικά άτομα εδω μέσα θα ήθελα να θίξω το θέμα της ελληνοτουρκικής φιλίας.
Ελληνοτουρκικη φιλία λοιπόν.Ποιους εξυπηρετεί;Σε ποιούς απευθύνεται;Ειναι δυνατόν να υπάρξει και αν ναι με ποιές προυποθέσεις;Αν όχι γιατί;
Οταν αν τακτά χρονικα διαστήματα έχουμε δολοφονίες Κυπρίων, παραβιάσεις του εθνικού εναέριου χώρου μας από τουρκικά μαχητικά, όταν βραχονησίδες του Aιγαίου διεκδικούνται από την Tουρκία η οποία υποστηρίζει ότι καμιά σύμβαση δεν καθορίζει σε ποιον ανήκουν (δεν ξέρουν τι πάει να πει η Συνθήκη της Λωζάννης) όταν η Μικρασιατική καταστροφή είναι ακόμα χαραγμένη στην μνήμη μας.Οταν, όταν, όταν...
Πως μπορώ εγώ να δεχτώ τους Τούρκους ως φίλους;
Πως μπορώ εγώ να πιστέψω την κουτοπονηριά των Τούρκων.
Πως μπορώ εγώ να ξεχάσω τα 400 χρόνια σκλαβιάς.
Πως μπορώ όταν υπάρχουν ακόμα αγνοούμενοι.
Πως μπορώ εγώ να ξεχάσω όταν στην Κύπρο υπάρχουν ακόμα οικογένειες που βλέπουν απέναντη το σπίτι τους και δεν μπορουν να πάνε.

Άραγε μπορώ;
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στβ αστέρια.

koyrsaros

# 2 στις 27/8/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Ούτε εγώ μπορώ, όπως έχω προαναφέρει σε κάποιο σχετικό άρθρο που αφορά τις Τουρκικές Προκλήσεις :

''Τα καθημερινά αυτά επεισόδια λοιπόν, επιβεβαιώνουν για μια ακόμη φορά ότι η Τουρκία ούτε κατά διάνοια δεν έχει αλλάξει την επιθετική συμπεριφορά και στάση της έναντι της χώρας μας. Σε μία τακτική μακρών και πολλών παραχωρήσεων από ελληνικής πλευράς, η Τουρκία ούτε ένα δείγμα καλής θέλησης δεν έχει δώσει.

Αυτό οφείλει να προβληματίσει όχι μόνο εκείνους που χαράσσουν την εξωτερική πολιτική ώστε να την αναθεωρήσουν εκ βαθέων δίνοντας ανάλογες απαντήσεις μόνο στη γλώσσα που καταλαβαίνουν οι τούρκοι αλλά και ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ.!!

Η τουρκική στάση και η συνεχής της πρόκληση είναι ένα καλό μάθημα σε όσους πίστευαν ότι με ευγένεια και επίδειξη καλών τρόπων θα καταφέρναμε να άλλαζε η Τουρκία.
Μην ξεχνάτε ότι είμαστε Έλληνες και οφείλουμε σε κάποιους να εξακολουθούμε να είμαστε.

Θεώρησα σκόπιμο να κάνω μια κρούση προς την Εθνική συνείδηση, που τόσο μας λείπει κατά καιρούς.''
http://www.sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1176#pid6812

# 3 στις 27/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σε επίπεδο κρατών δεν μπορεί να υπάρξει "φιλία", υπάρχει "συμμαχία".

Σε επίπεδο ανθρώπων, το ξαναλέω, ναι, μπορεί να υπάρξει και ελληνοτουρκική, και ελληνογερμανική, και ελληνοαμερικανική, και ελληνοϊταλική, και ελληνο - (βάλτε ό,τι θέλετε, το ίδιο κάνει...)

Ρωτάς: πώς μπορώ εγώ....Άραγε μπορώ?

Δεν ξέρω αν και πώς μπορείς εσύ.
Άλλοι πάντως μπορούν και να δεχτούν και να πιστέψουν, χωρίς να είναι απαραίτητο να ξεχάσουν.

Joe-73

# 4 στις 27/8/2003
author
Καναδάς

Παράθεση:
Άλλοι πάντως μπορούν και να δεχτούν και να πιστέψουν, χωρίς να είναι απαραίτητο να ξεχάσουν

souvlitsa απο εκει που είσαι θα πρέπει να ακούς τουλάχιστον τα αεροπλάνα που σηκώνονται κάθε τρεις και λιγο για να αναχαιτίσουν τους "φίλου σου".Σκέφτηκες ποτέ οτι για να πίνεις εσυ ελεύθερη τον καφέ σου στην πλατεία Ταχυδρομείου και στην Νεάπολη κάποιοι άλλοι έδωσαν και δίνουν την ζωή τους;
Εσυ δηλαδή τα ξεχνάς όλα όσα έχουμε τραβήξει απο αυτούς;
Πες μου εσυ έναν καλό λόγο για να πω τον Τούρκο ''φίλο μου''. Εναν μόνο.

# 5 στις 27/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Joe-73

Παράθεση:
Άλλοι πάντως μπορούν και να δεχτούν και να πιστέψουν, χωρίς να είναι απαραίτητο να ξεχάσουν

souvlitsa απο εκει που είσαι θα πρέπει να ακούς τουλάχιστον τα αεροπλάνα που σηκώνονται κάθε τρεις και λιγο για να αναχαιτίσουν τους "φίλου σου".
Σκέφτηκες ποτέ οτι για να πίνεις εσυ ελεύθερη τον καφέ σου στην πλατεία Ταχυδρομείου και στην Νεάπολη κάποιοι άλλοι έδωσαν και δίνουν την ζωή τους;
Εσυ δηλαδή τα ξεχνάς όλα όσα έχουμε τραβήξει απο αυτούς;
Πες μου εσυ έναν καλό λόγο για να πω τον Τούρκο ''φίλο μου''. Εναν μόνο.

Όταν βάζεις ένα θέμα στο forum, και μάλιστα θέτοντας συγκεκριμένες ερωτήσεις, υποθέτω ότι το κάνεις για να λάβεις ειλικρινείς απαντήσεις από όσα μέλη κάνουν τον κόπο να απαντήσουν.

Απάντησα χωρίς να αναφέρω ούτε αεροπλάνα, ούτε κανένα φίλο μου, ούτε καφέδες, ούτε πλατείες και λοιπά άσχετα με το θέμα σου. Ούτε προσπάθησα να κάνω κανέναν να πει τον "Τούρκο" φίλο του ή εχθρό του. Δεν ξέρω από ποιά φράση μου έβγαλες τόσα συμπεράσματα για μένα τι στιγμή που δεν αναφέρομαι πουθενά στην απάντησή μου σε προσωπικές μου σχέσεις ή συνήθειες.

Αν θες να ζητήσεις διευκρινίσεις σε κάτι που δεν κατάλαβες στο κείμενό μου, με χαρά μου να σου απαντήσω. Είναι αδύνατο όμως να διευκρινίσω κάτι που ΔΕΝ έγραψα εγώ.

Joe-73

# 6 στις 27/8/2003
author
Καναδάς
souvlitsa αυτα που σου απαντώ δεν είναι εκτος θέματος,απλά νόμιζα ότι μιλούσες για τον εαυτό σου.
Αν είπα κάτι που σε έθιξε σου ζητάω συγνώμη.Αλλά εδω όταν μιλάμε λέμε της απόψεις μας και όχι τι θα έκανε (η λέει) ό άλλος.Εγω ρώτησα για την γνώμη σας και εσυ απάντησες.Εγω που θες να ξέρω οτι δεν εννοούσες εσένα αλλά μιλούσες αόριστα.
Οπως και να'χει και πάλι συγνώμη.

neo-yio

# 7 στις 27/8/2003
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 45
Απαντήσεις: 204

Δεν εχω εμπιστοσύνη...

Εγώ σαν Κύπρια Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να έχω φιλικές σχέσεις ούτε με Τούρκο ούτε με Τουρκοκύπριο. Τόσο είναι το μίσος μου για αυτούς τους ανθρώπους που δεν θέλω να σκέφτομαι ότι κάποτε θα ζούμε ενωμένοι (μιλώ για τους Τουρκοκύπριους) σαν μια χώρα. Αποκλείεται!!! Δεν μπορώ να ξεχάσω όλα αυτά που έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν (βλ. Ισαάκ και Σολωμό) ακόμη οι Τούρκοι στην πατρίδα μας και σε μας τους ίδιους τους πολίτες της. Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν γνώση τι εστί, αγάπη, σεβασμός, εκτίμηση, ειρήνη, δικαιώματα, αδελφοσύνη, βοήθεια και αγώνας για ελευθερία των δικαιωμάτων. Αυτοί το μόνο που γνωρίζουν καλά είναι τα όπλα, οι βιασμοί, σκοτωμοί, μίσος και βρωμιά! Αυτοί οι άνθρωποι επειδή ξέρουν ότι είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ από τον καιρό που γεννήθηκαν και δεν έχουν αξία ούτε οι ίδιοι ούτε η ίδια τους η χώρα, γι'αυτό και προσπαθούν με τρόπους όπως οι πόλεμοι, η βία και οι σκοτωμοί, να γίνουν κάποιοι, να δείξουν ότι έχουν δύναμη και ότι μπορούν να διεκδικήσουν τα πάντα με την βία! Η δύναμη όμως δεν είναι μόνο σωματική, ούτε στα όπλα. Η δύναμη είναι στην ψυχή και στο μυαλό. Εάν έχεις μυαλό όλα γίνονται. Αυτοί όμως δεν έχουν δράμι μυαλό είναι ηλίθιοι, αγράμματοι και αδύναμοι ως προς τα αισθήματα και την ψυχή. Και μια λαϊκή φράση που έλεγε η γιαγιά μου και συμφωνώ μαζί της: "Ο Τούρκος γεφύρι κι εάν γίνει, ποτέ μην περάσεις από πάνω..." Θέλει να πει ότι ο Τούρκο δεν έχει εμπιστοσύνη καθόλου, όσο και φιλικός να είναι μαζί σου, το κακό κάποια μέρα θα σου το κάνει στα σίγουρα...

just a girl

# 8 στις 27/8/2003
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 154
Ο πολιτισμος των λαων φαινεται σε ολες τις συνηθειες τους στα ηθη και εθιμα τους στην συμπεριφορα τους κλπ.....Οι τουρκοι την ιδια σταση ειχαν και τηρουν ανεκαθεν......επεκτατικοι, αλλαζονες κλπ....τι να κανουμε η μεγαλη τους τυχη ειναι η γεωγραφικη θεση που κατεχουν αλλιως θα ψαχνανε ακομα πλατες....
Εχοντας ζησει στο εξωτερικο γνωρισα αρκετους τουρκους......και ελληνες και κυπριους.....
Στην ουσια και οι δυο οι λαοι διαθετουμε μεγαλο φανατισμο που τον προβαλουμε συνεχεια μπροστα μας, οχι αδικα σιγουρα.....
Γνωρισα τουρκους που γεματοι επαρση λεγανε να ευχαριστειτε το θεο που δεν προχωρησαμε περισσοτερο με την κυπρο!
τελειως ανεγκεφαλοι βεβαια..δεν ασχολεισαι καθολου, γνωρισα και αλλους που ειναι το ιδιο φιλοτιμοι με εμας το ιδιο πονοψυχοι αλλα που εκφραζουν την ιστορια απο την δικη τους πλευρα....εκει το συζητας....αλλα και παλι αυτο που θελει να πιστευει θα υποστηριξει ανεξαρτητος επιχειρηματων του συνομιλητη!!
Δηλαδη στου κουφου την πορτα οσο θελεις.....
Δυστυχως......ζωτικη σημασια παντως εχει το επιπεδο του τουρκου που θα μιλησεις!!

blur_28

# 9 στις 27/8/2003
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αρτέμιδα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 197

Παράθεση:
Originally posted by just a girl
Δυστυχως......ζωτικη σημασια παντως εχει το επιπεδο του τουρκου που θα μιλησεις!!

Απ'την Ελλάδα......ζωτική σημασία έχει το επίπεδο του έλληνα που θα μιλήσεις!

Όταν Τούρκοι αριστεροί αγωνιστές σφάζονται και εξευτελίζονται στις φυλακές.......εγώ απ'το δικό μου μετερίζι......ΝΑΙ.....θα είμαι αλληλέγκυος σ'αυτούς!

ΝΑΙ τους παραδέχομαι!

ΝΑΙ τους αναγνωρίζω συντρόφους, αδερφούς!

ΝΑΙ τους αγαπώ!!!!!!!!!!

split

# 10 στις 27/8/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Όταν Τούρκοι αριστεροί αγωνιστές σφάζονται και εξευτελίζονται στις φυλακές.......

Αγαπητε blur, αλλο η εθνικη συνειδηση και αλλο οι κομματικες τοποθετησεις.

Μην τα μπλεκεις!!!
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

Joe-73

# 11 στις 28/8/2003
author
Καναδάς

Παράθεση:
...έχει το επίπεδο του έλληνα που θα μιλήσεις!Όταν Τούρκοι αριστεροί αγωνιστές...

Φιλε μου γιατι γράφεις τον "ελληνα" με μικρα γραμματα και τον "Τουρκο" με μεγάλο Τ;

Παράθεση:
ΝΑΙ.....θα είμαι αλληλέγκυος σ'αυτούς! ΝΑΙ τους αγαπώ!!!!!!!!!!

Ενταξει τους αγαπάς αλλά όχι και αλληλ...έγκυος.

# 12 στις 28/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η μη επίτευξη της Ελληνοτουρικής φιλίας στοιχίζει στην Ελλάδα ως έθνος, έχοντας φέρει ολόκληρη τη χώρα πίσω ολόκληρες δεκαετίες, για να μην πω αιώνες. Δεν υποστηρίζω τις διεθνικιστικές απόψεις του blur_28 (ο οποίος πάντως υφίσταται ανηλεή επίθεση από άτομα του forum), αλλα ούτε και πιστεύω ότι επειδή κάποιος πιλοτάρει μαχητικό αεροσκάφος της πολεμικής μας αεροπορίας δικαιούται να επιθυμεί τη συνέχιση των εντάσεων με τους Τούρκους, επειδή έχει επενδύσει το χρόνο του, την καριέρα του, ίσως και τη ζωή του ακόμα για αυτό. Όσο και να είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΑ Ελληνίδα, δεν θα αποκαλέσω ποτέ τους Τούρκους "τουρκόσπορους¨, δεν θα θυμώσω που η Σερτάμπ κέρδισε την Eurovision, δεν θα επιθυμώ οι υπέρογκοι φόροι που πληρώνω να πηγαίνουν σε υπερσύγχρονα μαχητικά αεροσκάφη και τη συντήρησή τους ή τους μισθούς των πιλότων τους αντί για νοσοκομεία ή σχολεία. Σχολεία, όμως, που θα μας εμφυσούν την περηφάνια που είμαστε Έλληνες, αλλά όχι το μίσος απέναντι στον γείτονα.

# 13 στις 28/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συμφωνώ σε όλα στον μέγιστο βαθμό. Διαβάζοντας όλα όσα έγραψες, είχα την περίεργη deja vu αίσθηση ότι τα είχα γράψει εγώ.

Δεν υπάρχει καμία διαφωνία.

(Ίσως η μόνη μου ένσταση να είναι ότι νομίζω ότι πράγματι κατάλαβα τι έγινε. Και αν διάβασα κάπου ότι οι σημερινή "ράτσα" (συγγνώμη αν δεν είναι η ενδεδειγμένη λέξη, δεν μου έρχεται κάποια καλύτερη) των Ελλήνων έχει αναμιχθεί με τουρκικό αίμα, πρέπει όλοι να παραδεχτούμε ότι είναι ιστορικά ακριβές. Οι σημερινοί Έλληνες δεν είναι ακραιφνείς απόγονοι των Δωριέων. Για την ακρίβεια δεν πρέπει να υπάρχουν ανάμεσά μας πολλοί Δωριείς ακόμα. Έχουν προσμιχθεί σε μεγάλο βαθμό με την τουρκική φυλή, όπως επίσης και με τη βουλγαρική, την αρβανίτικη και όψιμα και κάποιες από τις ευρωπαϊκές).

Αυτή η συζήτηση όμως περί της καθαρότητας του αίματος των Ελλήνων μόνο ένα πράγμα μου φέρνει στο μυαλό: ότι και ο Χίτλερ έτσι έπεισε τα πλήθη να τον ακολουθήσουν... όταν τους έκανε να πιστέψουν στην ανάγκη διατήρησης της καθαρότητας της Άρειας φυλής, λόγω της ανωτερότητάς της έναντι όλων των άλλων. Does it ring a bell?

Παράθεση:
Originally posted by moo693

Ισως καλή μου γατούλα, δεν κατάλαβες τι έγινε... κανείς δεν αποκάλεσε τους Τούρκους "τουρκόσπορους"... αντίθετα κάποιοι υποστήριξαν ότι όλοι εμείς οι Ελληνες είμαστε "τουρκόσποροι"... αυτό είναι κάτι που νομίζω ότι δεν το δέχεται κανείς μας.

Οσο για τη Σερτάμπ... κι εμένα μου άρεσε τρομερά το τραγούδι, δεν θύμωσα καθόλου.. μα καθόλου... ας είχαμε στείλει καλύτερο για να κερδίζαμε εμείς... και μάλιστα ξεσήκωσα κι εγώ το χορό ξυπόλητη !!!!
Και πολύ το ευχαριστήθηκα όλο το καλοκαίρι !!!

Οσο για το "μίσος απέναντι στο γείτονα"... ας θυμηθούμε λίγο, με ποιούς γείτονές του τα έχει καλά αυτός ο λαός;
Υπάρχει καμμία γειτονική χώρα στην Τουρκία που να μην έχει πρόβλημα μαζί της;

Ας μην βλέπουμε μόνο τους Τούρκους που κατοικούν στα παράλια της Μικράς Ασίας ή στην Ευρωπαϊκή Τουρκία. Τους έχει αγγίξει ο Δυτικός τρόπος ζωής και είναι λίγο πιό "εξημερωμένοι"... (θέλουν και το δολάριο του τουρίστα άλλωστε, δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς!!!).

Ξέρεις τι υπάρχει πέρα απο την Αγκυρα; Στο βάθος;
Ενας λαός πολλών εκατομμυρίων ανθρώπων, αμόρφωτος, πεινασμένος, δυστυχισμένος. Που κατοικεί σε άγονα μέρη, σε γή που δεν μπορεί να τον θρέψει.
Κι έναν τέτοιο λαό, μόνο με το θρησκευτικό φανατισμό, με το μίσος/φόβο για το γείτονα και με το αίμα μπορείς να τον κρατήσεις ήρεμο.

Δεν τους μισούμε εμείς, εκείνοι μας μισούν... κι όχι μόνο εμάς. Ολους τους γείτονές τους.

mmanos

# 14 στις 28/8/2003
author
Ανδρας / 49 / Διαζευγμένος
Ν. Χανίων / Χανιά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 25

Τσεκούρι και φωτιά στα τούρκικα σκυλιά...

...το σώμα μου θέλει να τους πετσοκόψει και το πνεύμα να στείλει τις ψυχές τους στο Άδη.

αναρωτιέσαι γιατί τόσο μίσος;

Δεν είναι μίσος , αλλά ένστικτο.
Είναι το ένστικτο της επιβίωσης ενός Έλληνα νοιώθει τον πολιτισμό του να χάνεται , την οικογένεια να διαλύεται την Ορθοδοξία να παίζει ροκ...
το Ελληνικό πνεύμα είναι αυτό που χαρακτηρίζει τον Άνθρωπο Έλληνα και όχι το DNA.
Και υπάρχουν και οι βάρβαροι , οι καταστροφείς των πολιτισμών , αυτοί που λεηλατούν και βιάζουν οτιδήποτε ιερό και όσιο κάθε λαού , πως οι Τούρκοι.

Αν θέλουμε να επιβιώσουμε σαν έθνος πρέπει να αφυπνιστούμε. Ο πόλεμος είναι κοντά και είναι αναπόφεκτος.
Οι Αλβανοί αγωνίζονται με κάθε τρόπο να γίνει το όραμα πραγματικότητα , η Μεγάλη Αλβανία.Σε 15 χρόνια θα είναι περισσότεροι από εμάς.
Τα Σκόπια σφετερίστικαν και κέρδισαν την ονομασία Μακεδονία.
Είμαστε τυχεροί που οι Γερμανία κατάφερε και διελυσε την Γιουγκοσλαβία και μαζί τα σχέδια του Τίτο για σύνορα μέχρι το Αιγαίο.

Ξεχάσατε μωρέ τον Ελληνοβουλγαρικό πόλεμο; τώρα είναι ήσυχοι γιατί έχουν ενάμισυ εκατομμύριο τούρκους στις νότιες επαρχίες τους.

Όσο για τους Τούρκους; Διάβαστε την ιστορία , αλλά όχι την σχολική , γιατί οι πολιτικές άλλαξαν και δεν πρέπει να θίγουμε τους φίλους μας...

Όσο αφορά την προϊστορία , οι Τούρκοι κατάγονται από νομαδικές φυλές της βορειοανατολικής Ασίας που ενώθηκαν την περίοδο του Τζέκινγκς Χαν και λεηλάτησαν τα πάντα μέχρι βαθιά μέσα στην Ευρώπη.
Η ιδέα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας είναι πιο ισχυρή από ποτέ και οι Τούρκοι το αποδεικνείουν έμπρακτα.

Η ιδέα της Μεγάλης Ελλάδας τί έγινε;
φοβάστε ακόμη και να το προφέρτε , ραγιάδες...

Αυτοί που μισώ δεν είναι οι Τούρκοι , είναι αυτοί που σκήβουν το κεφάλι , αυτοί που σε χαιρετούν και δεν σε κοιτούν στα μάτια, οι φοβισμένοι , αυτοί που θέλουν να τα βρούν με τον εχθρο τους.
....θέλω να πώ κι΄άλλα άστο ,φτάνει...

koyrsaros

# 15 στις 28/8/2003
author

Παράθεση:
Originally posted by TheCat
Η μη επίτευξη της Ελληνοτουρικής φιλίας στοιχίζει στην Ελλάδα ως έθνος, έχοντας φέρει ολόκληρη τη χώρα πίσω ολόκληρες δεκαετίες, για να μην πω αιώνες. Δεν υποστηρίζω τις διεθνικιστικές απόψεις του blur_28 (ο οποίος πάντως υφίσταται ανηλεή επίθεση από άτομα του forum), αλλα ούτε και πιστεύω ότι επειδή κάποιος πιλοτάρει μαχητικό αεροσκάφος της πολεμικής μας αεροπορίας δικαιούται να επιθυμεί τη συνέχιση των εντάσεων με τους Τούρκους, επειδή έχει επενδύσει το χρόνο του, την καριέρα του, ίσως και τη ζωή του ακόμα για αυτό. Όσο και να είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΑ Ελληνίδα, δεν θα αποκαλέσω ποτέ τους Τούρκους "τουρκόσπορους¨, δεν θα θυμώσω που η Σερτάμπ κέρδισε την Eurovision, δεν θα επιθυμώ οι υπέρογκοι φόροι που πληρώνω να πηγαίνουν σε υπερσύγχρονα μαχητικά αεροσκάφη και τη συντήρησή τους ή τους μισθούς των πιλότων τους αντί για νοσοκομεία ή σχολεία. Σχολεία, όμως, που θα μας εμφυσούν την περηφάνια που είμαστε Έλληνες, αλλά όχι το μίσος απέναντι στον γείτονα.

Kανένας Ελληνας αγαπητή φίλη δεν επιθυμεί την ένταση με οποιαδήποτε χώρα και κυρίως με τη Τουρκία. Ιδιαίτερα δεν επιθυμεί την ένταση κανένας Πιλότος της Πολεμικής Αεροπορίας και κατ΄ επέκταση, όλα τα Σώματα. Η Ειρήνη είναι ο απώτερος σκοπός για όλους και αυτοί που αγωνίζονται για αυτό δεν διαφέρουν από τους υπόλοιπους πολίτες !!! Αυτοί είναι μόνο εκτελεστικά όργανα, κάνουν την δουλειά που επέλεξαν από τα 18 τους χρόνια, η οποία είναι μια και μοναδική. Η προάσπιση της εδαφικής ακεραιότητας της χώρας. Η προάσπιση αυτή πληρώνεται κάθε μέρα με Αίμα και Ιδρώτα.

Το πώς νιώθω εγώ για τον κάθε φιλότουρκο και τούρκο αφορά εμένα και τις απόψεις επ' αυτού, ήδη τις έχω παραθέσει στο φόρουμ.

Οι υπέρογκοι φόροι που πληρώνεις εσυ, εγώ και όλοι μας, οι αποφάσεις εξοπλισμών και συντηρήσεως υπερσύγχρονων μαχητικών αεροσκαφών, οι εντάσεις (τεχνητές και μη), η διοχέτευση των οικονομικών πόρων εκεί που πραγματικά αρμόζει (σχολεία , νοσοκομεία κ.λ.π), είναι αποφάσεις ΑΛΛΩΝ . Εδώ θα μου επιτρέψεις να μη συνεχίσω για ευνόητους λόγους. Και αν θέλεις είναι στη διάθεση σου ο φάκελος μισθοδοσίας ενός Ιπταμένου ώστε να καταλάβεις τι παίρνει και τι δίνει, γιατί προφανώς υπάρχει σύγχυση για το αν πιστεύεις ότι παίρνει καλά λεφτά.

Αλήθεια, γνωρίζεις ότι τα τουρκόπουλα διδάσκονται την περηφάνια, του να είναι τούρκοι ? Γνωρίζεις ότι διδάσκονται το μίσος ενάντια στον Ελληνα ? Γνωρίζεις ότι διαστρεβλώνουν παντελώς την Ιστορία και την διδάσκουν με τέτοιο τρόπο ώστε ο φανατισμός και η εμπάθεια προς τον Ελληνα να μην έχει γυρισμό ? Ετοιμάζουν τη νέα γενιά τούρκων γενίτσαρων είς βάρος μας και δυστυχώς εμείς πλέουμε σε πελάγη ευτυχίας. Γνωρίζεις μήπως πόσα τουρκικά μαχητικά είναι κάθε μέρα πάνω από τα κεφάλια μας, το Αιγαίο και τα νησιά μας ? Θέλεις να σου πω ? Τα ΜΜΕ δείχνουν κατευθυνόμενα ότι δεν υπάρχει ένταση . Είναι όμως έτσι ? Αυτά τα λίγα λακωνικά από μέρους μου, είπαμε ότι δεν μπορώ να επεκταθώ άλλο για ευνόητους λόγους.

Θα κλείσω εδώ και θα σε παροτρύνω να διαβάσεις τα τόσα πολλά άρθρα που έχουν γραφτεί εδώ για το σχετικό θέμα και να σου πώ ότι το μίσος που υποθέτεις από ανθρώπους του σχέσεις προς τον τούρκο, η λέξη αυτή νομίζω δεν ταιριάζει στα συμπεράσματα σου από το υλικό που έχεις διαβάσει. Αλλά σίγουρα τουλάχιστον εγώ, δεν μπόρεσα να δεχθώ και ούτε πρόκειται, το δημόσιο φίλημα της τουρκικής σημαίας από πασίγνωστη Eλληνίδα τραγουδίστρια, προν χάριν της ''δήθεν'' φιλίας μας με τους γείτονες μας.

Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

# 16 στις 28/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τρία posts μόνο μεσολάβησαν από το προηγούμενό μου και θέλω πολύ να απαντήσω σε όσα μου απευθύνουν. Είναι όμως τόσα πολλά τα θέματα που θίγονται, που πραγματικά δεν μπορώ να μπω σε αυτή τη διαδικασία λόγω χρόνου. Αλλά κυρίως, επειδή ό,τι και να γράψω, οι απαντήσεις που θα εισπράξω δεν θα είναι σε αυτά που γράφω, αλλά σε όσα πιστεύουν οι γράφοντες ότι εννοώ ακόμα κι αν εμένα δεν μου περνούν καθόλου από το μυαλό. Με αφορμή το δικό μου post ορισμένοι βρίσκουν την ευκαιρία να αγορεύσουν, επικαλούμενοι ότι απαντούν σε εμένα. Όταν διακατέχεσαι από φανατισμό, είναι αλήθεια ότι βλέπεις στα λεγόμενα του άλλου αυτά που θέλεις, προκειμένου να συντηρείς το μίσος σου. Είναι οι λεγόμενες παρωπίδες.

Και λυπάμαι, αλλά εγώ τροφή στο μίσος που αισθάνεται εδώ ο καθένας δεν πρόκειται να δώσω - πόσο μάλλον να γίνω η ίδια.

Προτιμώ να διοχετεύω την θετική μου πάντα ενέργεια γράφοντας για (και κάνοντας, εννοείται) σεξ, σεξ, σεξ. Στο κάτω κάτω, με τον δείκτη γεννήσεων στην Ελλάδα στο 0,7 είναι μαθηματικώς αποδεδειγμένο ότι σε ελάχιστα χρόνια τόσο οι Τούρκοι, όσο και οι Αλβανοί ή οι Βούλγαροι ή οι Γιουγκοσλάβοι που επικαλέστηκε ο Κρήτας πιο πάνω, θα είναι τόσοι πολλοί που θα έχουν σβήσει την Ελλάδα από τον χάρτη.
Για αυτό, γαμ**είτε γιατί χανόμαστε! Μεγαλύτερο καλό θα κάνετε στην εθνική μας περηφάνια από το να γράφετε εδώ λυσσαλέα.

Joe-73

# 17 στις 29/8/2003
author
Καναδάς
Θα ξεφύγω λίγο απο το θέμα μας για να σας θυμήσω την δήλωση του εκπροσώπου του UCK Αλή Αχμέτι μιλώντας από την Ελβετία στο κρατικό ραδιόφωνο της Αυστραλίας (31 Μαϊου 2001) δήλωσε, ότι εκπαιδευμένα μέλη της αλβανικής οργανώσεως UshtriaTsilimtrare e Cameria (Απελευθερωτικός Στρατός Τσαμουρίας), θα αναλάβουν σύντομα δράση στη Βορειοδυτική Ελλάδα για να υπερασπισθούν τα δικαιώματα περίπου ενός εκατομμυρίου (sic) Αλβανών που ζουν στην περιοχή της Τσαμουριάς στην Ελλάδα.
Ο ΥΠΕΞ Αλβανίας Πασκάλ Μίλο,σε βιβλίο του χαραχτηρίζει ως ιστορική αδικία εις βάρος των Αλβανών την μη προσάρτηση εδαφών που ιστορικά κατοικούσαν αυτοί το 1913, δηλαδή το Κοσσυφοπ'εδιο, την Δυτική Μακεδονία, που εντάχθηκε στην Γιουγκοσλαβία και την Τσαμουριά που παρέμεινε στην Ελλάδα.

Τώρα όσον αφορά το Τούρκικο αίμα θα σας γράψω το αποτέλεσμα της έρευνας του Γεράσιμου Αλεβιζάτου, με βάση στοιχεία που συγκεντρώθηκαν κατά τη δεκαετία του '40 και παλαιότερα, η οποία είχε ως σκοπό την κατάρριψη της θεωρείας του Fallmerayer.
Σύμφωνα με αυτή τη μελέτη η κατανομή των ομάδων αίματος των Ελλήνων έχει την Ο>Α>Β>ΑΒ ακολουθία, ενώ η αντίστοιχη των Τούρκων βρέθηκε να είναι Α>Ο>Β>ΑΒ, των Σέρβων Α>Ο>Β>ΑΒ, ομοίως και των Βουλγάρων Α>Ο>Β>ΑΒ. Γεγονός που αποδεικνύει ότι δεν υπήρξε κατά το παρελθόν επιμειξία των Ελλήνων μετά των γειτονικών αυτών λαών.
Φυσικά πολλοί (φίλοι μας) αυτό το διαψεύδουν, γι'αυτό μετά μελέτες που διεξάχθηκαν από Σουηδούς επιστήμονες κατά τη δεκαετία του '80, έδωσαν για τους Έλληνες μία κατανομή Α>Ο>Β>ΑΒ, όμοια δηλ. με εκείνη των περισσοτέρων Ευρωπαϊκών πληθυσμών.

split

# 18 στις 11/9/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Κατεχόμενα:Συνελήφθησαν τρεις Ελληνες για κατασκοπεία

Αποσπασμα απο σημερινο δημοσιευμα:

<<10 Σεπτεμβρίου 2003
Τρεις Ελληνες πολίτες, μέλη αποστολής του δήμου Ανωγείων, οι οποίοι επισκέπτονται την Κύπρο για την τελετή αδελφοποίησης του δήμου Ανωγείων με την πόλη Γιαλούσα στα κατεχόμενα, συνελήφθησαν την Τετάρτη στην περιοχή της κατεχόμενης Κυρήνειας από τις αρχές του ψευδοκράτους.

Οπως υποστήριξαν οι κατοχικές αρχές, οι Ελληνες πολίτες συνελήφθησαν γιατί φωτογράφιζαν ''στρατιωτικές εγκαταστάσεις''.

Ο υπουργός Εξωτερικών Γ. Παπανδρέου, δήλωσε πως κατ' εντολή του ο Έλληνας πρέσβης στη Λευκωσία ήρθε σε επαφή με τις αρμόδιες αρχές του ΟΗΕ για τη διευθέτηση του ζητήματος.

Ο πρόεδρος της Κύπρου, Τ. Παπαδόπουλος επισήμανε πως το θέμα εξετάζεται από τις αρχές, ότι η σύλληψη ''είναι αδικαιολόγητη και αβάσιμη'' και πως Αθήνα και Λευκωσία βρίσκονται σε επαφή με τον ΟΗΕ για την άμεση απελευθέρωση των συλληφθέντων.>>

Τα σχολια δικα σας.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

Ede_La_Magie_De_Votanique

# 19 στις 11/9/2003
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Τατζικιστάν
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 34
ΚΑΛΟΣ ΤΟΥΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΚΡΟΣ ΤΟΥΡΚΟΣ.

[align=Right]Ελληνικός στρατός

Ολα ειναι ενα ψεμα μια ανασα μια πνοη σα λουλουδι καποιο χερι θα μας κοψει μια αυγη

koyrsaros

# 20 στις 22/10/2003
author
<<Oι Τούρκοι απο όπου πέρασαν, τα πάντα μεταβλήθηκαν σε ερείπια και πένθος>>
''Βίκτωρ Ουγκώ''

<<Η Τουρκία απο οπουδήποτε και αν πέρασε έφερε την Καταστροφή>>
''Κλεμανσώ''

<<Οι Τούρκοι είναι ένας πρωτόγονος και βάρβαρος λαός, που για μόνη του έκφραση έχει τον πόλεμο>>
''Τζών Κρόου,Αμερικανός Ιστορικός''

<<Οι Τούρκοι δεν γνωρίζουν κανέναν νόμο, εκτός απο τον νόμο της Βίας. Ανέκαθεν υπήρξε λαός βάρβαρος και λαφυραγωγός. Για αυτόν νίκη σημαίνει να συντρίβει και να λεηλατεί τους λαούς>>
''Χένρυ Μοργκεντάου, Πρεσβευτής ΗΠΑ στην Τουρκία''
Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.