Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελληνοτουρκική φιλία.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

FALCON

# 21 στις 22/10/2003
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 113
'Aρεσαν+: 0%
Η Τουρκια ειναι ο εχθρος μας! Ξυπνατε!!!

Ελληνες εχουμε περασει πολλα και περναμε πολλα ακομα απο αυτη τη
ΚΟΛΟΦΑΡΑ!

Αληθεια ποτε θα το καταλαβουμε;;
Αληθεια τα... ΙΜΙΑ δεν μας εβαλαν μυαλο;;

Τι αλλο θελετε για να καταλαβετε - πιστεψετε οτι δεν υπαρχει φιλια;;;

Με τη πρωτη ευκαιρια οι ....φιλοι μας ειναι ετοιμοι να αρπαξουν οτι μπορουν!!

Θελουν να γινουν φιλοι μας;;

Ας αρχισουν να το κανουν με πραξεις!!!!

morelli

# 22 στις 24/1/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
O πατερας μου μου ελεγε ,απο μικρο παιδι ,οτι ο χωροφυλακας και ο τουρκος δεν πιανονται ποτε φιλοι,

Και ετσι ειναι .
Αν ανατρεξουμε λιγο πισω στην ιστορια θα βρουμε οτι σε οποιον ο τουρκος εκανε τον φιλο τον εκανε για εναν Και μονο λογο το ΣΥΜΦΕΡΟΝ.

Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

DeepPurpleSoul

# 23 στις 24/1/2004
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 519

Οι ελληνες...Δεν γινονται τουρκοι...!!!

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros

Θεώρησα σκόπιμο να κάνω μια κρούση προς την Εθνική συνείδηση, που τόσο μας λείπει κατά καιρούς.''
http://www.sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1176#pid6812

ΝΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ......

...ΝΑ ΜΑΣ ΣΦΥΝΩΣΟΥΝ.......ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΑΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ.....
...ΟΤΙ ....ΟΙ τουρκοι ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ......ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ........

.......ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ...
.......ΕΙΜΑΣΤΕ...
.......ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ...
.......ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.......!!!

Υ.Γ. τις αποψεις μου στο θεμα ηδη τις εχω καταθεσει στο....http://www.sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1176#pid6812
***<<< ΣΕ 7ΗΜΕΡΕΣ....ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΕΘΛΙΑ....ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΗΡΩΕΣ ΜΑΣ.......>>>***

# 24 στις 25/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
<<Oι Τούρκοι απο όπου πέρασαν, τα πάντα μεταβλήθηκαν σε ερείπια και πένθος>>
''Βίκτωρ Ουγκώ''

<<Η Τουρκία απο οπουδήποτε και αν πέρασε έφερε την Καταστροφή>>
''Κλεμανσώ''

<<Οι Τούρκοι είναι ένας πρωτόγονος και βάρβαρος λαός, που για μόνη του έκφραση έχει τον πόλεμο>>
''Τζών Κρόου,Αμερικανός Ιστορικός''

<<Οι Τούρκοι δεν γνωρίζουν κανέναν νόμο, εκτός απο τον νόμο της Βίας. Ανέκαθεν υπήρξε λαός βάρβαρος και λαφυραγωγός. Για αυτόν νίκη σημαίνει να συντρίβει και να λεηλατεί τους λαούς>>
''Χένρυ Μοργκεντάου, Πρεσβευτής ΗΠΑ στην Τουρκία''

μετα απο ολα αυτα ,αλλα και τοσα αλλα που εχουν γραφτει για τους τουρκους και ολα οσα οι ελληνες περασαν και περνουν εξ αιτιας τους ,ειναι ποτε δυνατον να γινουμε φιλοι;

observer1

# 25 στις 25/1/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742
Φίλος με τον εχθρό των προγόνων μου;
Μα αυτός είναι ο ορισμός της αχαριστίας προς αυτούς.
Και απορώ. Πως θα γίνουμε φίλοι μαζί τους; Τι άλλαξε; Επαψαν να μας μισούν; Επαψαν να θεωρούν την Ελλάδα το νο1 εχθρό τους; Ποιά κίνηση φιλίας έχουν κάνει αυτοί απέναντί μας; Μια έστω.

Θα ήθελα να σας προβληματίσω λίγο με ένα υποθετικό σενάριο.
Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον η Τουρκία θα μπει στην Ε.Ε. Αυτό σημαίνει οτι αργά ή γρήγορα με βάση το Ευρωπαικό κεκτημένο, θα είναι ελεύθεροι να μετακινηθούν και να εγκατασταθούν οπουδήποτε θέλουν εντός της Ενωμένης Ευρώπης. Λογικά κάποιοι -ίσως αρκετοί- θα έρθουν και στην Ελλάδα, επίσης λογικά τα παιδιά τους θα πάνε σε σχολείο. Κάποιοι από αυτούς τους μαθητές -λογικά πάλι- θα αριστεύσουν. Έστω ένας.
Τότε τι θα γίνει; Θα του δώσουμε τη Σημαία μας να παρελαύνει την 25η Μαρτίου; Θα κρατάει Τούρκος την Γαλανόλευκη την ημέρα που θα γιορτάζουμε, γιατί οι πρόγονοί μας πέθαιναν για να είμαστε εμείς ελεύθεροι;
Μήπως τα χειρότερα δεν έχουν έρθει; Μήπως θα έρθει καιρός που θα λέμε 10 φορές καλύτερα με τους Αλβανούς;
Μπρρρρ. Οχι, Παναγία μου.
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

morelli

# 26 στις 26/1/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by observer1
..........................................
Τότε τι θα γίνει; Θα του δώσουμε τη Σημαία μας να παρελαύνει την 25η Μαρτίου; Θα κρατάει Τούρκος την Γαλανόλευκη την ημέρα που θα γιορτάζουμε, γιατί οι πρόγονοί μας πέθαιναν για να είμαστε εμείς ελεύθεροι;
Μήπως τα χειρότερα δεν έχουν έρθει; Μήπως θα έρθει καιρός που θα λέμε 10 φορές καλύτερα με τους Αλβανούς;
Μπρρρρ. Οχι, Παναγία μου.

Tωρα φιλε μου μου πατησες τον καλο ,
εδω θελανε να δωσουνε την Ελληνικη Σημαια ,το λαβαρο αυτο που για να παραμενει ορθιο και να κυμματιζει υπερηφανα βαφτηκε μα αιμα,σε Αλβανο για την παρελαση της 28 Οκτωβριου.
Αληθεια μηπως στις 28 Οκτωβριου εορταζετε στην πατριδα μας το ΟΧΙ και οι νικηφορες μαχες του Ελληνικου στρατου στα ΕΛΛΗΝΟΑΛΒΑΝΙΚΑ συνορα εναντια στις ορδες των ΑΛΒΑΝΩΝ;;;

Η μηπως οι κακοι δασκαλοι μου , μου εχουν διδαξει την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ιστορια λαθος ;

Σας παρακαλω ,καλοι μου φιλοι , απαντηστε μου γιατι εχω μπερδευτει τελειως.

observer1

# 27 στις 26/1/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742
Οι Αλβανοί, αν και δεν συμμετείχαν συντεταγμένα ενάντια στους Ελληνες στο λεγόμενο αλβανικό μέτωπο, σίγουρα ήταν φιλικά προσκείμενοι προς τους επίδοξους κατακτητές Ιταλούς. Και όπου μπορούσαν τους διευκόλυναν εις βάρος των Ελλήνων.
Οι λόγοι προφανείς κι εύλογοι. Στο μετέπειτα μοίρασμα, σκόπευαν να διεκδικήσουν κομμάτι από την "πίτα".
Αυτός είναι και ο λόγος που εν συνεχεία έγιναν άκρως "εξυπηρετικοί" απέναντι στους Γερμανούς.
Εξ'άλλου από την επανάσταση του '21 αν θυμάστε καλά την Ιστορία που διδαχθήκαμε όλοι, οι πρόγονοί μας πολεμούσαν όχι μόνο τους Τούρκους αλλά τους Τουρκαλβανούς.
Μην ξεχνάμε επίσης -μιας και μιλάμε για το παρόν-τα επίσημα διαβαθμισμένα έγγραφα της ΕΥΠ που βγαίνουν στη δημοσιότητα κατα καιρούς και μιλάνε για την οργάνωση και προετοιμασία του UCC (Απελευθερωτικός Στρατός της Τσαμουριάς), με διεκδικήσεις μέχρι την Πρέβεζα.
Σίγουρα λοιπόν ούτε οι Αλβανοί είναι "φίλοι μας", ίσως μια μέρα γίνουν όπως οι Ιταλοί και οι Γερμανοί, αλλά αυτή τη στιγμή και για το προσεχές μέλλον θα υπάρχει καχυποψία.
Με τους Τούρκους όμως φίλοι δεν νομίζω οτι θα γίνουμε ποτέ. Κι ας γίνουν 100 σεισμοί κι ας αλλάξουν τα βιβλία της Ιστορίας κι ας το θέλουν οι "φίλοι" μας οι Αμερικανοί.
Κυρίως γιατί δεν το θέλουν ούτε αυτοί.
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

# 28 στις 26/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by morelli

Η μηπως οι κακοι δασκαλοι μου , μου εχουν διδαξει την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ιστορια λαθος ;

Σας παρακαλω ,καλοι μου φιλοι , απαντηστε μου γιατι εχω μπερδευτει τελειως.

Τωρα μορελακο θα σου απαντησω και εγω που γνωριζω απο πρωτο χερι αν ξερεις η οχι την ιστορια

ειμαι σιγουρος οτι οι δασκαλοι σου σου εμαθαν την ιστορια οπως ακριβως επρεπε.
και εδω ειναι το λαθος τους , δεν σου εμαθαν οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα οι εχθροι θα γινουν.......... αδελφια , οι ραγιαδες που τοσα υποφεραν απο τους τουρκους , οι Κυπριοι , που ακομα εχουν την μιση πατριδα τους γιατι την υπολοιπη την εχουν οι τουρκοι , οι Αλβανοι που θελουν την ....Θηβα.......κλπ

Εχεις δικιο λοιπον οτι ηταν ΚΑΚΟΙ δασκαλοι μας, αλλα μαζι μας τα μαθαιναν Βαγγελη μου , στο ιδιο σχολειο ,και αυτοι ηταν μαζι με τους γονεις μας που μας διδαζαν την τιμη του να ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ.

koyrsaros

# 29 στις 26/1/2004
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831

Παράθεση:
Παρακαλούνται τα μέλη που ήδη έχουν γράψει εδώ, να μεταφέρουν τα κείμενα τους (copy+paste) στο ήδη υπάρχον θέμα: Ελληνοτουρκική φιλία. . Μετά απο αυτό το υπάρχον θέμα θα διαγραφεί.

Τα θέματα συγχωνεύονται τελικώς εδώ, παρ' ολο που έγραψα τα ανωτέρω και το άλλο σχετικό άρθρο διαγράφηκε.

Παράθεση:
Originally posted by MANSUMBOL

Όχι δεν μπορώ να δώ ποτέ σαν φίλο τον Τούρκο.Μπορεί και αυτός να είναι άνθρωπος αλλά καταδικασμένος εχθρός μου απο τις επιλογές των προγώνων του.
Θα ήταν εσχάτη προδωσία στήν μνήμη όλων εκείνων που έδωσαν το αίμα τους για να ήμαστε εμείς τώρα ελεύθεροι.
Καλύτερα χωρίς φίλο στην ζωή παρά με φίλο Τούρκο.
Έχω εκφράσει και σε άλλο ανάλογο άρθρο ότι είμαι εθνικιστής προσθέτοντας μια μικρή διευκρίνηση.Είμαι Εθνικιστής αλλά όχι ρατσιστής.Τα έχω μόνο με τους Τούρκους και τώρα τελευταία και με τους Αλβανούς γιατί πολύ γλώσσα αρχίζουν να βγάζουν και ομολογό ότι απο εμένα όταν γίνετε κάτι μπροστά μου τρώνε καλά.Έτσι για να μαθαίνουν να σέβονται το ψωμί που τρώνε στην χώρα μας.

Παράθεση:
Originally posted by blossom

Οχι ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω.

Δεν γίνεται να αναπτυχθεί φιλία ανάμεσα στον αετό και στο κοράκι.

Δεν γίνεται να αναπτυχθεί φιλία ανάμεσα στο πρόβατο και τον λύκο.

Δεν γίνεται να αναπτυχθεί φιλία ανάμεσα στον σκύλο και το φίδι.

Δεν γίνεται να αναπτυχθεί φιλία ανάμεσα στο καλό και στο κακό.

Δεν γίνεται να αναπτυχθεί φιλία ανάμεσα στον Έλληνα και στον Τούρκο.

Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

ACE123

# 30 στις 27/1/2004
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 114
Για να μην ανατρεξω αιωνες πισω, ας αναφερθω μονο στο προσφατο παρελθον. Σε γεγονοτα που εχουν βιωσει στο πετσι τους πολλοι Ελληνες, οι οποιοι βρισκονται στη ζωη ακομα και κανεις δεν μπορει να τους αμφισβητησει.

- Δηλαδη να ξεχασουμε τη γενοκτονια του Ελληνισμου του Ποντου, την περιοδο απο το 1914 ως το τελος του Α' παγκοσμιου πολεμου τον Οκτωβριο του 1918;
- Να διαγραψουμε απο τη μνημη μας τα οσα εκτυλιχθηκαν την περιοδο 1919-1923 με αποκορυφωμα τη Μικρασιατικη καταστροφη;
- Δεν εχουν περασει ωρε Ελληνες, ουτε πεντε δεκαετιες απο τα γεγονοτα του '55 στην Πολη. Επισης προσπαθεια να εκδιωχθει η ελληνικη μειονοτητα της Πολης, εγινε και το '64. Φυσικα και δεν εξαιρουνται οι κατοικοι της Ιμβρου και της Τενεδου.
- Να παμε στην εισβολη του Ατιλλα στην Κυπρο το 1974; Αυτο σιγουρα το θυμομαστε πολυ πιο εντονα, αφου ζησαμε τα γεγονοτα περισσοτεροι απο εμας (σε μικροτερο ή μεγαλυτερο βαθμο).

(Για ολα τα παραπανω, δεν κανω αναφορα σε αντριχιαστικες λεπτομερειες, για τα οσα φρικιαστικα διαδραματιστηκαν. Ισως καποια αλλη στιγμη).

- Δεν ζησαμε ολοι την κριση του '87, οταν το ωκεανογραφικο σκαφος της Τουρκιας "Σισμίκ" εκανε την εμφανιση του ανοιχτα της Λεσβου, προστατευομενο απο αντιτορπιλικα και φρεγατες συνοδειας;
- Πως να λησμονησουμε τους ΗΡΩΕΣ που επεσαν υπερ πατριδος, τον Ιανουαριο του 1996 στις βρχονησιδες των Ιμιων; Το αιμα τους θα ποτιζει για παντα τις συνειδησεις μας.
- Η' μηπως ειναι δυνατον να ξεχασουμε την εν ψυχρω δολοφονια τριων ηρωικων Κυπριων που αντιταχθηκαν στην τουρκικη βαρβαροτητα; ΟΧΙ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!

Να περασουμε στις μερες μας, που αυτη η καραμελα της Ελληνοτουρκικης φιλιας, μας εχει ζαλισει;
- Μηπως η Θρακη δεν ειναι το επομενο κουτι στη σκακιερα της τουρκικης επεκτασης; Οι τουρκικες προκλησεις στη Θρακη συνεχιζονται. Η Τουρκια εχει μετατρεψει το προξενειο της Κομοτηνης σε αντρο τουρκικης προπαγανδας, η οποια εκπεμπει ανθελληνικα κηρυγματα του τυπου "η Θρακη ειναι τουρκικη". Ακομα και σημερα, ποιηματα Τουρκων διανοουμενων -υποτιθεται-, κανουν λογο για Θρακη τουρκικη.
- Οι Τουρκοι αμφισβητουν φανερα το καθεστως του Αιγαιου, παραβιαζοντας τον εναεριο και θαλασσιο χωρο της Ελλαδας. Οι διεκδικησεις τους συνεχιζονται, απειλωντας μαλιστα με πολεμο, αν εφαρμοσει η Ελλαδα το νομιμο δικαιωμα της, να επεκτεινει τα χωρικα της υδατα σε 12 μιλια οπως οριζουν οι διεθνεις συνθηκες (πραγμα που η Τουρκια εφαρμοσε στον Ευξεινο Ποντο).
- Οι Τουρκοι αναφερουν τα νησια του ανατολικου Αιγαιου, ως νησια της δυτικης Ανατολιας. Το θεμα της αμφισβητησης της ελληνικοτητας των νησιων του Αιγαιου ανακινει συχνα η Αγκυρα. Πριν λιγα χρονια κυκλοφορησε τη φωτογραφια του Ντεμιρελ που κοιταζει τη Λημνο απο την κατεχομενη Ιμβρο.
- Οι διεκδικησεις των Τουρκων δεν σταματουν ομως εδω. Μολις το 1996 μιλουσαν και για τη Γαυδο. Ο τοτε προεδρος της Τουρκικης βουλης δηλωσε οτι ειναι 'Τουρκοκρητικος'. (Να αναφερω οτι υπαρχει τουρκικη "Επιτροπη Αλυτρωτων Πατριδων" -εμεις δεν εχουμε τετοια- ).
- Αν διαβασετε τα σχολικα εγχειριδια στην Τουρκια, δεν θα πιστευετε με τι μισος αναφερονται στους Ελληνες!
- Οι Τουρκοι συνεχιζουν να βιαιοπραγουν και να καλλιεργουν κλιμα ψυχολογικης βιας απεναντι οσων Ελληνων απεμειναν στην Τουρκια, ωστε να εξαναγκασθουν κι αυτοι να φυγουν.

Οταν ολες οι προσπαθειες για προσεγγιση της Ελληνοτουρκικης φιλιας, γινονται υπο το βλεμμα του 'οραματιστη' Κεμαλ, του μεγαλυτερου σφαγεα του ελληνισμου κι ενος απ' τους μεγαλυτερους εγκληματιες της ανθρωποτητας -τον οποιο θεωρουν εθνικο ηρωα οι Τουρκοι- τοτε ευκολα διαπιστωνει κανεις , ποσο δειχνουν οι Τουρκοι ...μεταμελεια και αγαθη προαιρεση.
Να μου λειπουν τετοιες φιλιες. ΟΧΙ δεν τις θελω, επειδη δεν μπορω να απαρνηθω τους ηρωες που σκοτωθηκαν απο τους ..."φιλους", δεν μπορω να μην ακουω οσους σημερα εξιστορουν γεγονοτα που βιωσαν και που σημαδεψαν με πονο την ψυχη τους.
Δεν μπορω επισης να αγνοω, τον αγωνα που δινουν καθημερινα οι πιλοτοι της πολεμικης αεροποριας μας (αφανεις ηρωες) με κινδυνο της ζωης τους, για να μπορουμε να αισθανομαστε ασφαλεις και να ...καλοπερναμε.

ΟΧΙ δεν θελω να ειμαι φιλος της Τουρκιας για τους λογους που ανεφερα. Και ας με αποκαλεσουν εθνικιστη, ρατσιστη ή οτι αλλο. Τεκμηριωσα τις αποψεις μου. Τελεία και παυλα.

koyrsaros

# 31 στις 28/1/2004
author

Σεπτεμβριανα...

Την νύχτα της 6ης προς 7η Σεπτεμβρίου 1955, ο Τουρκικός όχλος καθοδηγούμενος από τις Τουρκικές Αρχές πραγματοποίησε απίστευτες βαρβαρότητες και βιαιοπραγίες εναντίον του Ελληνικού πληθυσμού στην Κωνσταντινούπολη. Τα γεγονότα του 1955 αποδεδειγμένα αποτελούν μέρος των μεθόδων που χρησιμοποιεί η Τουρκία, για να πετύχει την συρρίκνωση και εξολόθρευση της Ελληνικής Κοινότητας.

Το κόστος των γεγονότων υπήρξε τεράστιο για την Ελληνική Κοινότητα. Η Εθνική κάθαρση επιτεύχθηκε με τις τακτικές πολιτικές διώξεις και βιαιότητες που ακολούθησαν στα επόμενα χρόνια. Ο πληθυσμός από τις 500.000 περίπου που ήταν το 1920 μειώθηκε σήμερα στις 3.000, με μεγαλύτερο μέρος του τους υπερήλικες. Αυτός είναι ένας μικρός κατάλογος από τις καταστροφές που σημειώθηκαν κατά την νύχτα του "Αγίου Βαρθολομαίου" όπως ονομάστηκε από πολλούς.

Σπίτια 2.600
Καταστήματα 4.348
Ξενοδοχεία 110
Φαρμακεία 27
Εργοστάσια 21
Εκκλησίες 73
Σχολεία 35
Εφημερίδες 3
Αθλητικά Σωματεία 5

Τα παραπάνω οπωσδήποτε δεν συμπεριλαμβάνουν τις δολοφονίες ούτε και τους βιασμούς.
Πολλοί Έλληνες δολοφονήθηκαν (ο 90χρονός Φ. Μαντάς κάηκε ζωντανός). Εκατοντάδες Έλληνες ξυλοκοπήθηκαν. Οι βιασμοί υπολογίζονται σε πολλές εκατοντάδες.

Η Τουρκική βαρβαρότητα δυστυχώς δεν σταματάει εδώ. Με μανία προσπάθησαν να καταστρέψουν οτιδήποτε Ελληνικό υπήρχε. Ναοί, μνημεία και τάφοι συμπεριλαμβάνονται στον κατάλογο των καταστροφών. Συλήθηκαν οι Πατριαρχικοί Τάφοι όπως και πολλά Ελληνικά νεκροταφεία. Ξέθαψαν και βεβήλωσαν τα λείψανα ή τα κόκκαλα των Πατριαρχών, και άλλων νεκρών.Λείψανα Αγίων έγιναν παρανάλωμα του πυρός.

Ετσι, για την Ιστορία.......

morelli

# 32 στις 28/1/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ετσι μπραβο ,για να θυμουνται οι παλαιοτεροι και να μαθαινουν οι νεοι.

Γιατι δε ειμαι απολυτα βεβαιος αλλα τα βιβλια που διδασκονται στα σχολεια ΔΕΝ τα περιεχουν ολα , και αυτα που παριεχουν ΔΕΝ ειναι απολυτα σωστα.

# 33 στις 30/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να μην ξεχναμε ομως 29 Ιανουαριου............

το Σαββατο 31 Ιανουαριου 2004 και οπως γρφτηκε καπου πιο πανω ΚΑΠΟΙΟΙ εχουν γενεθλια.

morelli

# 34 στις 31/1/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση

morelli

# 35 στις 31/1/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση

Το λαβαρο της επαναστασεως του 1821

# 36 στις 4/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ειμαι μια ανασα διπλα τους μια πορτα!
Ανασαινουμε τον ιδιο αερα κολυμπαμε στα ιδια νερα ψαρευουμε διπλα διπλα αλλα.......
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΙ!!!
Φιλος για μενα = Αδελφος!!!!
Πως μπορω να αποκαλεσω και να νοιωσω αδελφια μου αυτες τις ορδες των βαρβαρων κτηνων που ξεθεμελιωσαν τη Χιο τα Ψαρα την Κασσο και περασαν "δια στοματος μαχαιρας" χιλιαδες Ελληνες?
Που ρημαξαν οτι καλο κι ομορφο υπηρχε στο νησι μου μονο και μονο γιατι δεν ειχαν εκεινοι κατι καλυτερο!!
Μια εβδομαδα εκαιγαν σκοτωναν βιαζαν.Και μετα απο αυτο το αιματοκυλισμα ο Καρα Αλης εδωσε δεξιωση πανω στην τουρκικη ναυαρχιδα προς τιμην των "γενναιων" αξιωματικων του.Αυτη ειναι η νοοτροπια τους !!Παλλικαραδες εναντιον αμαχων.Πεθαινοντας απο το μπουλοτο του Καναρη ισως καταλαβαν εστω την τελευταια στιγμη τι σημαινει "Παλληκαρι".
Δειλοι μακελλαρηδες ηταν.Δεν ηταν στρατιωτες σε πολεμο. Τοτε θα ηταν αλλοιως!
Σε αοπλους και γυναικοπαιδα επιτεθηκαν.
Ειναι στο αιμα του Τουρκου η λεηλασια ο φονος και η καταστροφη.
Ενστικτα της ρατσας τους βαθεια ριζωμενα μεσα τους!Και δυστυχως ερχονται πολυ συχνα στην επιφανεια!
Ξαναεγινε το 1922 το 1955 το 1974 και τιποτα δεν με καθησυχαζει οτι δεν θα ξαναγινει.
Μην παραμυθιαζεστε οτι σημερα ειναι διαφορετικοι!!!
Απλα εχουνε λουφαξει γιατι τους καιει η ενταξη τους στην Ευρωπη.
Ο λυκος φορεσε τομαρι αρνιου!
Κι ας κοπτονται καποιοι αιθεροβαμονες περι προλεταριακου διεθνισμουκαι περι φιλιας των λαων!
Ξερετε περι βραβειου Ιπεκτσι?
Ειναι ενα βραβειο που δινουν οι Τουρκοι σε οσους προωθουν την Ελληνοτουρκικη φιλια.Και το εχουν παρει πολλοι Ελληνεςκαι τρανταχτα ονοματα της πολιτικης και του καλλιτεχνικου χωρου.Και το θεωρουν τιμη οι ΡΙΨΑΣΠΙΔΕΣ!!!!!!
Ας επισκεφθουν τα οστεοφυλακια της Νεας Μονης και του Αγιου Μηνα της Χιου.
Να δουν τα κρανια των αμαχων τρυπημενα απο λογχες και τα ματωμενα αποτυπωματα σφαγμενων νηπιων στις πλακες της εκκλησιας και να μας πουν μετα ποσο υπερηφανοι ειναι που δεχτηκαν αυτο το βραβειο.
Δεν ηταν τυχαια η εκφραση του Ναυαρχου Κουντουριωτη κυβερνητη του θωρηκτου "ΑΒΕΡΩΦ"(......πλεω ολοταχως εναντιον του ΕΧΘΡΟΥ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ)!
Σε δυο λεξεις χωρεσε ολη η αληθεια!!!!!!
Οχι δεν θα μπορεσω ποτε να τους αποκαλεσω φιλους και αδελφια μου.Μπορει να τους συνδραμω στον πονο και στη δυστυχια τους σε μια θεομηνια σαν ανθρωπος προς ανθρωπο αλλα τιποτα παραπερα!
Και αν και ειμαι μια ανασα διπλα τους δεν προκειται ποτε να πατησω τα Αγια χωματα της Ιωνιας ενοσω ειναι ακομα Τουρκικα.Ειναι γη Ελληνων και θα ειναι ο υψιστος εξευτελισμος για εναν Ελληνα να δειξει διαβατηριο για να πατησει σε Ελληνικα χωματα!!!!!
Υ.Γ. Μην εκλαβετε τα παραπανω σαν αντιτουρκικο μενος.Για την Κανδανο τα Καλαβρυτα το Χαιδαρι και αλλους τοπους θυσιας δεν θα μπορεσω να αποκαλεσω ποτε και τους Γερμανους φιλους και αδελφια!!

nearimama

# 37 στις 28/3/2004
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 21

Παράθεση:
Originally posted by mmanos
...το σώμα μου θέλει να τους πετσοκόψει και το πνεύμα να στείλει τις ψυχές τους στο Άδη.

αναρωτιέσαι γιατί τόσο μίσος;

Δεν είναι μίσος , αλλά ένστικτο.
Είναι το ένστικτο της επιβίωσης ενός Έλληνα νοιώθει τον πολιτισμό του να χάνεται , την οικογένεια να διαλύεται την Ορθοδοξία να παίζει ροκ...
το Ελληνικό πνεύμα είναι αυτό που χαρακτηρίζει τον Άνθρωπο Έλληνα και όχι το DNA.
Και υπάρχουν και οι βάρβαροι , οι καταστροφείς των πολιτισμών , αυτοί που λεηλατούν και βιάζουν οτιδήποτε ιερό και όσιο κάθε λαού , πως οι Τούρκοι.

Αν θέλουμε να επιβιώσουμε σαν έθνος πρέπει να αφυπνιστούμε. Ο πόλεμος είναι κοντά και είναι αναπόφεκτος.
Οι Αλβανοί αγωνίζονται με κάθε τρόπο να γίνει το όραμα πραγματικότητα , η Μεγάλη Αλβανία.Σε 15 χρόνια θα είναι περισσότεροι από εμάς.
Τα Σκόπια σφετερίστικαν και κέρδισαν την ονομασία Μακεδονία.
Είμαστε τυχεροί που οι Γερμανία κατάφερε και διελυσε την Γιουγκοσλαβία και μαζί τα σχέδια του Τίτο για σύνορα μέχρι το Αιγαίο.

Ξεχάσατε μωρέ τον Ελληνοβουλγαρικό πόλεμο; τώρα είναι ήσυχοι γιατί έχουν ενάμισυ εκατομμύριο τούρκους στις νότιες επαρχίες τους.

Όσο για τους Τούρκους; Διάβαστε την ιστορία , αλλά όχι την σχολική , γιατί οι πολιτικές άλλαξαν και δεν πρέπει να θίγουμε τους φίλους μας...

Όσο αφορά την προϊστορία , οι Τούρκοι κατάγονται από νομαδικές φυλές της βορειοανατολικής Ασίας που ενώθηκαν την περίοδο του Τζέκινγκς Χαν και λεηλάτησαν τα πάντα μέχρι βαθιά μέσα στην Ευρώπη.
Η ιδέα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας είναι πιο ισχυρή από ποτέ και οι Τούρκοι το αποδεικνείουν έμπρακτα.

Η ιδέα της Μεγάλης Ελλάδας τί έγινε;
φοβάστε ακόμη και να το προφέρτε , ραγιάδες...

Αυτοί που μισώ δεν είναι οι Τούρκοι , είναι αυτοί που σκήβουν το κεφάλι , αυτοί που σε χαιρετούν και δεν σε κοιτούν στα μάτια, οι φοβισμένοι , αυτοί που θέλουν να τα βρούν με τον εχθρο τους.
....θέλω να πώ κι΄άλλα άστο ,φτάνει...

Να μου ζήσεις αγόρι μου .(Αντώνης ο σύζυγος)

koyrsaros

# 38 στις 8/4/2004
author

Παράθεση:

<<Oι Τούρκοι απο όπου πέρασαν, τα πάντα μεταβλήθηκαν σε ερείπια και πένθος>>
''Βίκτωρ Ουγκώ''

<<Η Τουρκία απο οπουδήποτε και αν πέρασε έφερε την Καταστροφή>>
''Κλεμανσώ''

<<Οι Τούρκοι είναι ένας πρωτόγονος και βάρβαρος λαός, που για μόνη του έκφραση έχει τον πόλεμο>>
''Τζών Κρόου,Αμερικανός Ιστορικός''

<<Οι Τούρκοι δεν γνωρίζουν κανέναν νόμο, εκτός απο τον νόμο της Βίας. Ανέκαθεν υπήρξε λαός βάρβαρος και λαφυραγωγός. Για αυτόν νίκη σημαίνει να συντρίβει και να λεηλατεί τους λαούς>>
''Χένρυ Μοργκεντάου, Πρεσβευτής ΗΠΑ στην Τουρκία''

Eγώ θα υποκλιθώ μπροστά σε ακόμα ένα ιστορικό ΟΧΙ, σε ένα ΟΧΙ όπως του Μεταξά που πρόταξε τα στήθη του Ελληνισμού ενάντια στους βάρβαρους καταπατητές. Τα συγχαρητήρια στο ΟΧΙ του Κυπριακού Λαού που εύχομαι να παραμείνει έτσι μέχρι το τελικό δημοψήφισμα.

# 39 στις 9/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ποτε...

Δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει φιλια μεταξυ μας
Ξεχαστε το.......................
Οι ανθρωποι ειναι αιμοβοροι και ολο το παρασκηνιο του δηθεν ειναι για αυτους που δε ξερουν.
Ξερω πολλα και δε πιστευω τη μεταξυ μας φιλια .-

# 40 στις 9/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Παιδια ξερετε υποθετω γιατι ο Τουρκος θεωρει τον Ελληνα ως τον υπ`αριθμον 1 ΕΧΘΡΟ του..................?????????????
Γιατι ηταν ο πρωτος λαος ......που ξεκινησε την διαλυση της οθωμανικης αυτοκρατοριας......και αυτο ο τουρκος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΕΙ ΠΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.