Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελληνοτουρκική φιλία.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Zelda

# 41 στις 9/4/2004
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 174
'Aρεσαν+: 0%
Με στενοχωρεί το άσχημο παρελθόν μας με την Τουρκία, με αγχώνει και με ενοχλεί το παρόν και με φοβίζει το μέλλον.Θα ήθελα να πιστεύω όχι ότι υπάρχει ελληνοτουρικική φιλία, αλλά ότι θα μπορούσαμε να ζήσουμε οι δύο λαοί ειρηνικά, αρμονικά και χωρίς προβλήματα.Αλλά όσο κι αν προσπάθησα να το πιστέψω αυτό, στάθηκε αδύνατον.Και η στάση της Τουρκίας σε πάρα πολλά θέματα σήμερα, αλλά και το παρελθόν, ένα παρελθόν που είχε υποβιβάσει τους Έλληνες για αιώνες στο επίπεδο του σκλάβου (και που θα επαναλαμβανόταν αν η Τουρκία είχε την ευκαιρία), δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια.
Έχω, επίσης, την αίσθηση ότι και ο απλός λαός, μιλάω για την Τουρκία (παρά τη φημισμένη, κατά καιρούς, φιλοξενία του) τρέφει διάφορες προκαταλήψεις για μας, τους Έλληνες.Αυτό οφείλεται, πιστεύω, σε δύο λόγους.ο πρώτος είναι η αμορφωσιά που επικρατεί και ιδιαίτερα στο εσωτερικό της Τουρκίας.Και, όπως είναι φυσικό, τον αμόρφωτο λαό είναι πιο εύκολο να τον χειραγωγήσεις.Έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ τις προάλλες+μου έκανε εντύπωση που υπάρχουν οικογένειες που ζουν στο εσωτερικό της Τουρκίας κάτω από άθλιες, απαράδεκτες συνθήκες.Πολλοί, μάλιστα, δεν έχουν ούτε ρεύμα.Για τηλέφωνο, φυσικά, δεν το συζητάμε.Ο δεύτερος λόγος, λοιπόν, για να μην ξεφεύγω απ' το θέμα, είναι η θρησκεία.Διότι η μουσουλμανική θρησκεία, δεν ξέρω, έχει την τάση να φανατίζει πάρα πολύ τους ανθρώπους, τους μεταμορφώνει.Και, εννοείται, αν χρησιμοποιηθεί με τον κατάλληλο τρόπο, μπορεί και μέσω αυτής να χειραγωγηθεί μια χαρά ο λαός.Έχει, άλλωστε, αποδειχτεί και όχι μόνο στην περίπτωση της Τουρκίας.
Κάποια στιγμή πίστεψα κι εγώ ότι αυτό που ονομάζεται 'ελληνοτουρκική φιλία', είναι εφικτό.Έλαβα ένα γράμμα από μία δασκάλα αγγλικών στην Τουρκία η οποία μου ζήτησε να αλληλογραφήσουμε.Της απάντησα αμέσως.Εκείνη, από το πρώτο της κι όλας γράμμα, ήταν πολύ διαχυτική.Μου πρότεινε, μάλιστα, να με φιλοξενήσει σπίτι της το καλοκαίρι.Από μέρους μου τέτοια πρόσκληση δεν υπήρξε, εφ' όσον ήταν πολύ νωρίς ακόμα.Στο δεύτερο γράμμα της, μου έστειλε δώρο ένα παραδοσιακό καπελάκι για τα γενέθλιά μου.Μου κατέστησε σαφές, όμως, να μη μιλήσουμε ποτέ για θέματα που αφορούν στην πολιτική.Εγώ δεν είχα θίξει ούτε στο ελάχιστο τέτοια θέματα κι ούτε θα είχα ποτέ την πρόθεση να το κάνω.Συμφώνησα μαζί της, την ευχαρίστησα για το δώρο και της έστειλα, ως δώρο κι εγώ, δύο κασέτες που έγραψα.Μου είχε πει ότι της άρεσε η Αρβανιτάκη και η έθνικ μουσική.Οπότε της έστειλα μία κασέτα με Αρβανιτάκη και μία με τραγούδια από διάφορες χώρες της Μεσογείου και όχι μόνο.Δε μου απάντησε ποτέ.Προσπαθώντας να καταλάβω το γιατί, έριξα μία προσεχτική ματιά στα τραγούδια και στους ερμηνευτές.Τα δύο ήταν από την Αρμενία...
Δεν ξέρω αν ήταν αυτό που την πείραξε.Πάντως, όσο καιρό κράτησε η αλληλογραφία μας, ήμουν ιδιαίτερα προσεχτική στα λόγια μου.Κι όσο για τα συγκεκριμένα τραγούδια, δεν το έκανα επίτηδες.Δεν ξέρω ούτε καν τί λένε.Μόνο τη μουσική ακούω και μόνο αυτήν καταλαβαίνω.Φαίνεται όμως πως δε φτάνει για να ενώσει τις καρδιές των ανθρώπων...

split

# 42 στις 10/4/2004
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437
Με φρίκη σήμερα πληροφορήθηκα από φίλο δάσκαλο, ότι σύμφωνα με διάταγμα του Υπουργείου Παιδείας, το Κρυφό Σχολειό, εξαιρείται πια από τη διδακτέα ύλη.

Διευκρίνιση: Το Υπουργείο Παιδείας Κύπρου, ακολουθεί πάντα τη γραμμή που χαράζεται από την Ελλάδα, άρα... το ίδιο θα συμβαινει και εκει.

Ας ''σχίσουμε'' λοιπόν από την Ιστορία μας τις σελίδες που δεν ''βολεύουν'' όσους προσπαθούν για τη περίφημη ελληνοτουρκική φιλία...
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

morelli

# 43 στις 10/4/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685

Παράθεση:
Originally posted by split
Με φρίκη σήμερα πληροφορήθηκα από φίλο δάσκαλο, ότι σύμφωνα με διάταγμα του Υπουργείου Παιδείας, το Κρυφό Σχολειό, εξαιρείται πια από τη διδακτέα ύλη.

Διευκρίνιση: Το Υπουργείο Παιδείας Κύπρου, ακολουθεί πάντα τη γραμμή που χαράζεται από την Ελλάδα, άρα... το ίδιο θα συμβαινει και εκει.

Ας ''σχίσουμε'' λοιπόν από την Ιστορία μας τις σελίδες που δεν ''βολεύουν'' όσους προσπαθούν για τη περίφημη ελληνοτουρκική φιλία...

Μηπως ο ΟΜΕΡ ΒΡΥΩΝΗΣ και ο ΑΛΗ ΠΑΣΑΣ ηταν ηρωες της Ελληνικης επαναστασεως του 1821;;;;;;;;;;

Ρωταω μηπως ;;

Γιατι η Ιστορια ΔΕΝ αλλαζει, οτι και οποιοι και να ειναι αυτοι που το προσπαθουν.

Και δη η Ελληνικη ιστορια που ειναι γραμμενη με το ΑΙΜΑ των προγονων μου.
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

Zelda

# 44 στις 12/4/2004
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 174

Παράθεση:

Πολύ σημαντική αυτή η είδηση που είπες.Δυστυχώς αυτοί που ευθύνονται γι αυτό, δεν ξέρουν ότι η Ιστορία και να ξαναγραφτεί, ΔΕΝ αλλάζει.

# 45 στις 12/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Zelda

Παράθεση:

Πολύ σημαντική αυτή η είδηση που είπες.Δυστυχώς αυτοί που ευθύνονται γι αυτό, δεν ξέρουν ότι η Ιστορία και να ξαναγραφτεί, ΔΕΝ αλλάζει.

το θεμα της διδασκαλιας της ιστοριας ειναι πολυ μεγαλο και σημαντικο
το τι παιζεται σε αυτον τον τομεα ομως δεν ειναι γνωστο στον πολυ κοσμο
δυστυχως το μαθημα της ιστοριας αλλαζει και τα βιβλια θα αλλαξουν και αυτα εν καιρω
πριν λιγα χρονια μπηκα στο προγραμμα της εξομοιωσης πτυχιων για τους δασκαλους των διετων παιδαγωγικων ακαδημιων
τα προγραμματα αυτα πληρωνονται αδρα απο την ευρωπαικη ενωση
αυτο που εγω και ολοι οι υπολοιποι διαπιστωσαμε με αγανακτηση ειναι η στροφη στο μαθημα της ιστοριας
οχι πια στη γεγονοτολογικη ιστορια
ναι στην τοπικη ιστορια
σιγα σιγα θα εξαλειφονται κομματια της ιστοριας μας μεχρι που να αλλαξει εντελως το αντικειμενο αυτου του μαθηματος
και τοτε τι θα γινει?

τοτε φιλη zelda η ιστορια ναι θα ξαναγραφτει ετσι οπως βολευει και συμφερει καποιους
και να εισαι σιγουρη οτι δε θα μας ρωτησουν
ας μην ξεχναμε οτι οι αλλαγες δεν γινονται απο τη μια μερα στην αλλη

και καλα οταν η ελλαδα ηταν τουρκοκρατουμενη οι Ελληνες διατηρησαν την ενοτητα και τη συνεχεια του εθνους κρατωντας τη γλωσσα τη θρησκεια και τις παραδοσεις τους

εμεις οταν θα ειμαστε ευρωπαιοκρατουμενοι θα το αντιληφθουμε αραγε?

οταν θα σφετεριστουν την αρχαια ελληνικη κληρονομια μας ως αλλος Ελγιν θα εχουμε εθνικη ενοτητα για να το αντιμετωπισουμε η θα παρακαλαμε να μας επιστρεψουν την κληρονομια μας οπως κανουμε με τα παρθενωνια μαρμαρα?

και για να μην ξεφυγω απο το θεμα
κι εγω λεω οχι στην ελληνοτουρκικη φιλια
αυτα ειναι πραγματα ανεφικτα
φιλια με ενα λαο που γαλουχειται με το μισος εναντια στον Ελληνα δεν μπορει να υπαρξει

αλλα λεω τωρα εγω μηπως να σκεφτουμε τι ρολο παιζουν οι μεγαλες δυναμεις στο θεμα αυτο?
μηπως Ελλαδα και Τουρκια ειναι πιονια στη μεγαλη σκακιερα της Ευρωπης?
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.