Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αλλαγές πάσης φύσεως..

Σελίδα : 1

MEROPH-185

# 1 στις 10/9/2007
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 30
'Aρεσαν+: 0%

Αλλαγές πάσης φύσεως..

Έχω τελειώσει παιδαγωγικά και έχω τη δυνατότητα να διδάσκω. Όμως στο δημόσιο είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα,τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια. Επίσης το δημόσιο έχει επαρχίες, μεταθέσεις και τα σχετικά. Για να μονιμοποιηθώ μπορεί να φτάσω και 40. Ο φίλος μου πρότεινε να μου παραχωρήσει ένα χώρο που έχει για να ανοίξω ένα μικρό φροντιστήριο εκτός Αθηνών. Αυτό προυποθέτει να φύγω απο το σπίτι μου και να εγκατασταθώ σε άλλη πόλη. Δεν ξέρω αν θα ευδοκιμήσει η επιχείρηση. Επίσης νιώθω πως ίσως εξαρτώμαι επαγγελματικά απο τον φίλο μου αφου μου παρέχει το χώρο που θα δουλεύω. Είμαι καχύποπτη ή επιφυλακτική?

dylanthomas

# 2 στις 10/9/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σωστά αντιδράς, ετε με την μία ιδιότηττα (καχύποπτη), είτε με την άλλη (επιφυλακτική), προφανώς δεν γνωρίζεις ακόμα με ποιόν έχεις να κάνεις.
Οι δικές σου , προσωπικές φιλοδοξίες, με τι έχουν να κάνουν;

FOINIKAS1957

# 3 στις 10/9/2007
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
Να εισαι παντα επιφυλακτικη
Ναχεις ματια και στην πλατη. Να κανεις οτι κάνεις δικο σου.Η εξαρτηση ειναι το χειροτερο

MEROPH-185

# 4 στις 10/9/2007
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by dylanthomas
Σωστά αντιδράς, ετε με την μία ιδιότηττα (καχύποπτη), είτε με την άλλη (επιφυλακτική), προφανώς δεν γνωρίζεις ακόμα με ποιόν έχεις να κάνεις.
Οι δικές σου , προσωπικές φιλοδοξίες, με τι έχουν να κάνουν;

Οι δικές μου φιλοδοξίες περιλαμβάνουν τη διδασκαλία, ήταν πάντα αυτό που ονειρευόμουν να κάνω. Απλά δεν θέλω να γίνει κάτι με τον φίλο μου(χωρισμός) και να χάσω και στα προσωπικά και στα επαγγελματικά μου. Για το φίλο μου είμαι αρκετά σίγουρη (όσο μπορεί να είναι ένας άνθρωπος) και σκέφτομαι να προχωρήσουμε σοβαρά. Αν στραβώσει κάτι όμως θα είμαι ξεκρέμαστη.

not_breakable

# 5 στις 10/9/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 118
Είναι πάντα καλύτερο να στηρίζεσαι στις δικές σου δυνάμεις.. Προς το παρών, γιατί δεν πας σε κάποιο άλλο φροντιστήριο να διδάξεις, έτσι ώστε και να αποκτήσεις εμπειρία (απαραίτητο συστατικό αν αργότερα θελήσεις να κάνεις κάτι δικό σου), αλλά και να κερδίσεις χρόνο για να καταλήξεις στο τι ακριβώς προτιμάς να κάνεις, και προς τα πού βαίνει η σχέση σας?
God grand me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can, and the wisdom to know the difference..

yiovana

# 6 στις 11/9/2007
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 63
"Απλά δεν θέλω να γίνει κάτι με τον φίλο μου(χωρισμός) και να χάσω και στα προσωπικά και στα επαγγελματικά μου."

Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου. Σκέφτεσαι σαν να είσαι "εξάρτημα" του φίλου σου. Αυτονομήσου. Η προσωπική μας ευτυχία δεν εξαρτάται από τους άλλους. Είναι δική μας υπόθεση.

MEROPH-185

# 7 στις 11/9/2007
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by not_breakable
Είναι πάντα καλύτερο να στηρίζεσαι στις δικές σου δυνάμεις.. Προς το παρών, γιατί δεν πας σε κάποιο άλλο φροντιστήριο να διδάξεις, έτσι ώστε και να αποκτήσεις εμπειρία (απαραίτητο συστατικό αν αργότερα θελήσεις να κάνεις κάτι δικό σου), αλλά και να κερδίσεις χρόνο για να καταλήξεις στο τι ακριβώς προτιμάς να κάνεις, και προς τα πού βαίνει η σχέση σας?

Στα φροντιστήρια έχω αφήσει βιογραφικά αλλά ζητούν προυπηρεσία και συνήθως σε εκμεταλεύονται αν σε προσλάβουν επειδή είσαι άπειρος. Έτσι περιορίζομαι στα ιδιαίτερα που αποφέρουν περισσότερα χρήματα σε λιγότερες ώρες. Για να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο πρέπει να έχεις προυπηρεσία σε φροντιστήριο? Πολλά χρόνια?

Barracuda

# 8 στις 11/9/2007
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Για να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο χρειάζεται πιστοποίηση από το υπουργείο και με αυτήν παίρνεις άδεια διδασκαλίας από το αρμόδιο γραφείο εκπαίδευσης. Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με την εφορία που θα ανήκει η επιχείρηση του φροντιστηρίου.
Χρειάζεται και κάποια συνεργασία πάντως με άλλους συναδέλφους , μόνο ένα τομέα θα έχει το φροντιστήριο ? Ο κόσμος έχει απαιτήσεις .
Πάντως χωρίς σχετική πείρα , άγνωστη μεταξύ αγνώστων και σε άλλη πόλη και μάλιστα επαρχιακή , λίγο χλωμό το βλέπω.
Μείνε καλύτερα στα λίγα ιδιαίτερα και προσπάθησε να βρεις και μερικά ακόμη.
Η επαγγελματική προσπάθεια ανόδου με παραχώρηση χώρου από το φίλο σου
δεν δείχνει καλή ιδέα , έχει πολλά ντεβαντάζ.
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

MEROPH-185

# 9 στις 11/9/2007
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Barracuda
Για να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο χρειάζεται πιστοποίηση από το υπουργείο και με αυτήν παίρνεις άδεια διδασκαλίας από το αρμόδιο γραφείο εκπαίδευσης. Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με την εφορία που θα ανήκει η επιχείρηση του φροντιστηρίου.
Χρειάζεται και κάποια συνεργασία πάντως με άλλους συναδέλφους , μόνο ένα τομέα θα έχει το φροντιστήριο ? Ο κόσμος έχει απαιτήσεις .
Πάντως χωρίς σχετική πείρα , άγνωστη μεταξύ αγνώστων και σε άλλη πόλη και μάλιστα επαρχιακή , λίγο χλωμό το βλέπω.
Μείνε καλύτερα στα λίγα ιδιαίτερα και προσπάθησε να βρεις και μερικά ακόμη.
Η επαγγελματική προσπάθεια ανόδου με παραχώρηση χώρου από το φίλο σου
δεν δείχνει καλή ιδέα , έχει πολλά ντεβαντάζ.

Γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικός άνθρωπος. Όσο και να αγαπάς και να εμπιστευεσαι έναν άνδρα, δεν ξέρεις ποτέ τι σου επιφυλάσσει το μέλλον. Προτιμώ να στηριχτώ στα πόδια μου, όσο και αν η πρόταση του φίλου μου θα έλυνε αρκετά προβλήματα ή θα δημιουργούσε περισσότερα κάνεις δε ξέρει. Καμία γυναίκα δεν μπορεί να συνεργαστεί επαγγελματικά με τον σύντροφό της τελικά. Ποιος είναι σίγουρος 100% για τον άνθρωπο που έχει δίπλα του? Κατα τη γνώμη μου μόνο ένας που πετάει στα σύννεφα.

Barracuda

# 10 στις 11/9/2007
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Μερόπη, μην το φτάνουμε στο άλλο άκρο.

Μην είσαι απόλυτη και μην τσουβαλιάζεις

Πολλά ζευγάρια συνεργάζονται επαγγελματικά και όλα πάνε πολύ καλά ,

Είπα για πολλά ντεβαντάζ που όντως υπάρχουν.

Πρώτα πρώτα έχετε τη διάθεση αλλά ακόμη δεν είστε δεμένο ζευγάρι
και μια επαγγελματική δέσμευση δεν είναι ότι καλύτερο για αρχή

Η επαρχία εμπιστεύεται περισσότερο τους <δικούς > της και όχι τους <ξένους>

Μία αποτυχία της σχέσης θα παρασύρει και την δουλειά σου
και αν συμβεί αφού έχεις κοπιάσει και την έχεις στήσει με πολύ κόπο και χρόνο ,
θα είναι πολλαπλό το χτύπημα που θα δεχθείς, χώρια που θα χρειαστεί να ξαναμεταναστεύσεις .

Αυτά και μερικά ακόμη μικρότερης σημασίας εννοούσα ντεβαντάζ

Δεν πετάω στα σύννεφα ,είναι το σχόλιό μου για την τελευταία σου πρόταση
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

MEROPH-185

# 11 στις 11/9/2007
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Barracuda
Μερόπη, μην το φτάνουμε στο άλλο άκρο.

Μην είσαι απόλυτη και μην τσουβαλιάζεις

Πολλά ζευγάρια συνεργάζονται επαγγελματικά και όλα πάνε πολύ καλά ,

Είπα για πολλά ντεβαντάζ που όντως υπάρχουν.

Πρώτα πρώτα έχετε τη διάθεση αλλά ακόμη δεν είστε δεμένο ζευγάρι
και μια επαγγελματική δέσμευση δεν είναι ότι καλύτερο για αρχή

Η επαρχία εμπιστεύεται περισσότερο τους <δικούς > της και όχι τους <ξένους>

Μία αποτυχία της σχέσης θα παρασύρει και την δουλειά σου
και αν συμβεί αφού έχεις κοπιάσει και την έχεις στήσει με πολύ κόπο και χρόνο ,
θα είναι πολλαπλό το χτύπημα που θα δεχθείς, χώρια που θα χρειαστεί να ξαναμεταναστεύσεις .

Αυτά και μερικά ακόμη μικρότερης σημασίας εννοούσα ντεβαντάζ

Δεν πετάω στα σύννεφα ,είναι το σχόλιό μου για την τελευταία σου πρόταση

Σ΄ευχαριστώ για τα μειονεκτήματα και τις πιθανές δυσκολίες που έθεσες. Θα τα σκεφτώ πολύ σοβαρα.

# 12 στις 12/9/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος MEROPH-185 - 11/09/07 11:23
... Στα φροντιστήρια έχω αφήσει βιογραφικά αλλά ζητούν προυπηρεσία και συνήθως σε εκμεταλεύονται αν σε προσλάβουν επειδή είσαι άπειρος. Έτσι περιορίζομαι στα ιδιαίτερα που αποφέρουν περισσότερα χρήματα σε λιγότερες ώρες. Για να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο πρέπει να έχεις προυπηρεσία σε φροντιστήριο? Πολλά χρόνια? ...

Παράθεση:

Μερόπη σε συμβουλευω να συνεχισεις να στελνεις βιογραφικά σε φροντιστήρια. Όλες οι εταιριες ζητάνε προυπηρεσία αλλά στο τέλος θα πάρουν και άπειρους. (διαφορετικά δεν θα δούλευε κανείς!).
Τα ιδιαίτερα είναι τώρα, αύριο δεν θα ναι. Τα ιδιαίτερα ειναι συμπλήρωμα και οχι η κυρίως δουλειά.

Και θα σε εκμεταλευτούν στην αρχή τα φροντιστήρια, ναι, πρέπει όμως να το αποδεχτείς. Κάθε αρχή και δύσκολη. ¨οχι μονο τα φροντιστηρια, ολοι οι οργανισμοι και όλες οι εταιριες εκμεταλευονται τους καινουργιους, αλλα δεν μπορεις να είσαι προισταμενη αν πρωτα δεν ησουν απλη υπαλληλος

# 13 στις 13/9/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πολλά ζευγάρια συνεργάζονται και τα πάνε καλά, όμως όταν τα πράγματα είναι επί ίσοις όροις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η θεματοθέτρια θα ήταν σε θέση εξάρτησης από το φίλο της, κι αυτό δεν είναι κι ό,τι καλύτερο για εκείνη.

Αυτό με το φροντιστήριο σ' αυτήν την πόλη που λες, σημαίνει ότι θα πηγαινοέρχεσαι, ή θα μένεις εκεί? Και πόσο μικρή πόλη είναι? Να φύγεις από μια μικρή πόλη για να πας στην Αθήνα το δέχομαι, όμως να φύγει μια νέα κοπέλα από την Αθήνα για να παει σε μια μικρή πόλη... Αυτό δεν είναι που θέλεις να αποφύγεις με τον διορισμό ?

not_breakable

# 14 στις 13/9/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 118

Παράθεση:
Originally posted by MEROPH-185
Στα φροντιστήρια έχω αφήσει βιογραφικά αλλά ζητούν προυπηρεσία και συνήθως σε εκμεταλεύονται αν σε προσλάβουν επειδή είσαι άπειρος. Έτσι περιορίζομαι στα ιδιαίτερα που αποφέρουν περισσότερα χρήματα σε λιγότερες ώρες. Για να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο πρέπει να έχεις προυπηρεσία σε φροντιστήριο? Πολλά χρόνια?

Δεν "πρέπει" με την έννοια του ότι διαφορετικά δεν μπορείς από άποψη νόμου.. Απλά είναι πολύ καλύτερα να έχεις δική σου προσωπική εμπειρία από το τι συμβαίνει σε ένα φροντιστήριο, για πάρα πολλά πράγματα που μπορεί τώρα να μην έχεις ιδέα (π.χ. λειτουργία του φροντιστηρίου, εύρεση πελατών, επικράτηση στην αγορά, πρόσληψη ικανών καθηγητών, συνεργασία με εξωτερικούς φορείς, λογιστικά, οργάνωση τάξεων και τμημάτων, τάξεις για πτυχία διαφορετικών φορέων, αντιμετώπιση γονέων και άλλα πααααρα πολλά....).

Το θέμα δεν είναι στα πόσα χρόνια, αλλά στην ποιότητα της εμπειρίας σου! Δηλαδή αν είσαι σε ένα φροντιστήριο και μπαίνεις στις 3 σε μια τάξη και βγαίνεις από αυτήν στις 10, χωρίς να έχεις δει τίποτα άλλο, αυτό από μόνο του δεν είναι ικανή σαν εμπειρία για να ανοίξεις κατευθείαν τον δικό σου.. (Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα!)

Παράθεση:
Από το μέλος high-speed - 12/09/07 10:20
... Και θα σε εκμεταλευτούν στην αρχή τα φροντιστήρια, ναι, πρέπει όμως να το αποδεχτείς. Κάθε αρχή και δύσκολη.

Συμφωνώ με τον high speed αλλά με αυτό που σου προτείνω, ουσιαστικά είναι μια αμφίδρομη εκμετάλλευση.. Δες το σαν να σου κάνουν training για το πως να ανοίξεις την δική σου επιχείρηση, αλλά αντί να τους πληρώνεις.. σε πληρώνουν...

Όσο για το ότι δεν σε θέλουν και ζητάνε προϋπηρεσία, να ξέρεις ότι μετράει πάρα πολύ το πως θα παρουσιάσεις τον εαυτό σου (ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν εννοώ ψέματα!!!). Εννοώ ότι αν τους δείξεις ότι είσαι έτοιμη και σίγουρη γι αυτό που θέλεις να κάνεις, και δείξεις ότι ξέρεις την δουλειά σου, για την ακρίβεια θα είναι πολύ δύσκολο το να μην σε πάρουν!!
God grand me the serenity to accept the things I cannot change, the courage to change the things I can, and the wisdom to know the difference..

MEROPH-185

# 15 στις 14/9/2007
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Leila75
Αυτό με το φροντιστήριο σ' αυτήν την πόλη που λες, σημαίνει ότι θα πηγαινοέρχεσαι, ή θα μένεις εκεί? Και πόσο μικρή πόλη είναι? Να φύγεις από μια μικρή πόλη για να πας στην Αθήνα το δέχομαι, όμως να φύγει μια νέα κοπέλα από την Αθήνα για να παει σε μια μικρή πόλη... Αυτό δεν είναι που θέλεις να αποφύγεις με τον διορισμό ?

Ο διορισμός έχει μεταθέσεις γι αυτό θέλω να αποφύγω το διορισμό. Δεν με προβληματίζει η αλλαγή πόλης αρκεί να μην αλλάζω κάθε χρόνο περιβάλλον όπως συμβαίνει με το δημόσιο μέχρι να μονιμοποιηθείς. Μπορώ να πηγαινοέρχομαι γιατί είναι πολύ κοντά. Αλλά μετά απο συζητήσεις καταλήγω σε αυτό που συμφωνούν όλοι : στηρίξου στις δικές σου δυνάμεις και μην εξαρτάσαι απο κανέναν. Αυτό επιτάσσει η λογική του κάθε ανθρώπου.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost