Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Sex ή Ερωτας ?

Σελίδα : 1

koyrsaros

# 1 στις 27/8/2003
author
Ανδρας / 58 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
'Aρεσαν+: 0%

Sex ή Ερωτας ?

Ποια είναι τελικά είναι η πρακτική και συναισθηματική διαφορά μεταξύ αυτών των δύο λέξεων όταν μια γυναίκα και ένας άντρας καταλήγουν στην ερωτική συνεύρεση ?? Μια απλή, μα συνάμα τόσο βαθιά ερώτηση που πρέπει να μας απασχολεί και στο μέλλον περισσότερο, αφού με το πέρασμα του χρόνου το συναίσθημα και από τα δύο φύλα αρχίζει να περιθωριοποιείται ή και ακόμα να δείχνει ότι χάνεται.

neo-yio

# 2 στις 27/8/2003
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 45
Απαντήσεις: 204
Φιλε Κουρσαρο, πρωτα να σε συνγχαρώ για τα πολυ ωραια θεματα σου που αναθέτεις στο forum. Μπραβο να εχουμε να συζητάμε και κατι. Λοιπον Σεξ ή Ερωτα? Πρωτα επρεπε να αξηγήσουμε τι σημαινει Σεξ και τι συμαινει Ερωτας. Να πω την αληθεια για μενα ειναι ακριβως το ίδιο. Απλα το σεξ μολις ακούσεις την λέξη αυτή σου ερχεται στο μυαλο, το κρεβατι, γυμνια, στασεις, στύση, οργασμό κτλ. Δηλ σαν μια προστύχιά (που δεν είναι καθόλου). Ενω τον Ερωτα το ακούεις στα αυτια σου σαν μια γλυκια λέξη, τρυφερη που σου ερχονται στο μυαλό, φιλια τρυφερα, γλυκιες εξομολογήσεις, χαδάκια, αγκαλίτσες κτλ. Οποτε στο ερώτημα σου Ερωτας ή Σεξ. Εγω σου λεω και τα 2 ειναι ακριβώς το ίδιο. Για να κανεις ερωτα, χρειάζεσε το σεξ. Για να κάνεις σεξ χρειάζεται και ο Ερωτας. Πριν αρχίσεις να κανεις σεξ, πρωτα δε αρχίζεις με τα προκαταρκτικά? Φιλακια, χαδικά, γλυκά λογάκια, αγκαλίτσες, που αυτά όλα είναι στην λέξη Ερωτας! Δεν ξερω εαν συμφωνεί κανεις μαζί μου. Απλα για μενα αυτες οι 2 ωραίες λέξεις ειναι ακριβώς το ίδιο και οταν τις ενώσουμε μαζι θα μας βγει πιστεύω η... ΑΓΑΠΗ

split

# 3 στις 27/8/2003
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros
Ποια είναι τελικά είναι η πρακτική και συναισθηματική διαφορά μεταξύ αυτών των δύο λέξεων όταν μια γυναίκα και ένας άντρας καταλήγουν στην ερωτική συνεύρεση ??

Πρακτικη διαφορα ισως και να μην υπαρχει. Η συναισθηματικη τεραστια.

Και τα ''μετα'' συναισθηματα εντελως διαφορετικα.

Ευτυχισμενοι οσοι μπορουν να κανουν ερωτα. Μισεροι οσοι δεν μπορουν να εχουν παρα μονο σεξ.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

evans

# 4 στις 27/8/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
ΜΟΝΟ ΕΡΩΤΑ ΟΧΙ SEX!

gallidoula

# 5 στις 27/8/2003
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646
+Φωνώ..Άλλο σεξ κι άλλο έρωτας.Το σεξ είναι πιο πολύ η σαρκική επαφή,η ικανοποίηση του σώματος.Ενώ ο έρωτας..Δεν κοιτάει κυρίως το σώμα αλλά το συναίσθημα.Να ξέρεις ότι η ψυχή η δικιά σου εκείνη την ώρα έρχεται σε επαφή με κάποια άλλη,κι όχι το σώμα.Είναι το να θέλεις να εξυψώσεις το μέσα σου,να θέλεις να ολοκληρωθείς,να δώσεις,να πάρεις..
Τα χαδάκια,τα φιλιά και οι αγκαλιές που λέει ο/η neo-yio,δεν είναι έρωτας.Αυτά δεν οδηγούν στον έρωτα-μπορείς απλούστατα να τα κάνεις και μ'έναν άγνωστο.
Για να κλείχω,πιστεύω ότι ο έρωτας είναι άσχετος με το σώμα..Είναι κάτι που πηγάζει από την ψυχή και την καρδιά..
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

# 6 στις 27/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Το άγγιγμα του τέλειου...

....να θέλω να κάνω σεξ, να ικανοποιήσω την πείνα μου, να αφήσω τη φαντασία μου ελεύθερη, να προκαλέσω, να με προκαλέσουν, να φτάσω στα όρια του ηθικού, του πρόστυχου, να μάθω τα περιθώρια, να πιω από ηδονή απερίγραπτη.......

.........και να κάνω έρωτα, να χτυπήσει η καρδιά μου στο ρυθμό του, να γεμίσει το μυαλό μου από εκείνον, να μπορώ να του προσφέρω όσα συναισθάνομαι με τα φιλιά μου, τα χάδια μου, να κολυμπάω στη ματιά του γεμάτη έρωτα.....

.................... με τον ίδιο άντρα................

# 7 στις 27/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
. Οποτε στο ερώτημα σου Ερωτας ή Σεξ. Εγω σου λεω και τα 2 ειναι ακριβώς το ίδιο. Για να κανεις ερωτα, χρειάζεσε το σεξ. Για να κάνεις σεξ χρειάζεται και ο Ερωτας. Πριν αρχίσεις να κανεις σεξ, πρωτα δε αρχίζεις με τα προκαταρκτικά? Φιλακια, χαδικά, γλυκά λογάκια, αγκαλίτσες, που αυτά όλα είναι στην λέξη Ερωτας! Δεν ξερω εαν συμφωνεί κανεις μαζί μου. Απλα για μενα αυτες οι 2 ωραίες λέξεις ειναι ακριβώς το ίδιο και οταν τις ενώσουμε μαζι θα μας βγει πιστεύω η... ΑΓΑΠΗ

Xm, tha diafwnisw mazi sou filenada. Mou exei tyxei na koimithw me kopela pou den imoun erwteumenos kai me kopela pou imoun erwteumenos. To synaisthima pou dimiourgeitai den exei kamia sxesi to ena me to allo. Stin prwti periptwsi, oso diarkese i se3oualiki epafi itan wraia alla meta eniwsa toso "gymnos", toso "ligos". Mou dimiourgithike to synaistima "Nai wraia, kai twra ti ginetai? Kai loipon ti egine?". Anamfisvitita eniwsa omorfa pou koimithika me mia omorfi kopela alla den ypirxe kati parapanw, san mia syntomi synallagi..

Stin deuteri periptwsi, itan kati diaforetiko, den mporw na vrw katalliles le3eis gia na perigrapsw to synaisthima, alla eniwtha poly pliresteros kai eutyxismenos ap'oti prin, den 3erw an akougomai ligo romantikos alla nomizw oi perisoteroi apo mas to exoume niwsei.

Twra ston orismo sou gia to ti einai agapi lypamai tha diafwnisw kai pali. Bgainei i le3i agapi an enwseis 2 le3eis pou gia sena exoun tin idia ennoia?? Xm den nomizw. Polloi prin apo sena ki apo mena prospathisan na vroun ena orismo tis le3is agapi, kanenas omws den katafere na dwsei ston orismo tou tin plirotita tis ennoias autis... kai den 3erw an tha ypar3ei kai kaneis.

Auti apla einai i apopsi mou etsi? Den 3erw an eimai swstos i lathos, apla vlepw etsi ta pragmata.

neo-yio

# 8 στις 28/8/2003
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Κύπρος

Παράθεση:
Originally posted by periplanwmenos

Παράθεση:
. Οποτε στο ερώτημα σου Ερωτας ή Σεξ. Εγω σου λεω και τα 2 ειναι ακριβώς το ίδιο. Για να κανεις ερωτα, χρειάζεσε το σεξ. Για να κάνεις σεξ χρειάζεται και ο Ερωτας. Πριν αρχίσεις να κανεις σεξ, πρωτα δε αρχίζεις με τα προκαταρκτικά? Φιλακια, χαδικά, γλυκά λογάκια, αγκαλίτσες, που αυτά όλα είναι στην λέξη Ερωτας! Δεν ξερω εαν συμφωνεί κανεις μαζί μου. Απλα για μενα αυτες οι 2 ωραίες λέξεις ειναι ακριβώς το ίδιο και οταν τις ενώσουμε μαζι θα μας βγει πιστεύω η... ΑΓΑΠΗ

Xm, tha diafwnisw mazi sou filenada. Mou exei tyxei na koimithw me kopela pou den imoun erwteumenos kai me kopela pou imoun erwteumenos. To synaisthima pou dimiourgeitai den exei kamia sxesi to ena me to allo. Stin prwti periptwsi, oso diarkese i se3oualiki epafi itan wraia alla meta eniwsa toso "gymnos", toso "ligos". Mou dimiourgithike to synaistima "Nai wraia, kai twra ti ginetai? Kai loipon ti egine?". Anamfisvitita eniwsa omorfa pou koimithika me mia omorfi kopela alla den ypirxe kati parapanw, san mia syntomi synallagi..

Stin deuteri periptwsi, itan kati diaforetiko, den mporw na vrw katalliles le3eis gia na perigrapsw to synaisthima, alla eniwtha poly pliresteros kai eutyxismenos ap'oti prin, den 3erw an akougomai ligo romantikos alla nomizw oi perisoteroi apo mas to exoume niwsei.

Twra ston orismo sou gia to ti einai agapi lypamai tha diafwnisw kai pali. Bgainei i le3i agapi an enwseis 2 le3eis pou gia sena exoun tin idia ennoia?? Xm den nomizw. Polloi prin apo sena ki apo mena prospathisan na vroun ena orismo tis le3is agapi, kanenas omws den katafere na dwsei ston orismo tou tin plirotita tis ennoias autis... kai den 3erw an tha ypar3ei kai kaneis.

Auti apla einai i apopsi mou etsi? Den 3erw an eimai swstos i lathos, apla vlepw etsi ta pragmata.

Από όσα ειπες φίλε δεν θα πω εαν διαφωνω ή συμφωνω μαζί. Ειναι αποψεις του καθενος σίγουρα και τις σέβομαι απολυτα. Αλλα στην Αγαπη εαν δεις, δεν υπαρχουν ο Ερωτα και το Σεξ? Γιατι οταν κανεις σεξ αισθανεσαι και λες τον αλλον Σ'αγαπώ. Γιατι στον Ερωτα λεμε ειμαι ερωτευμενο/η και την/τον αγαπώ? Σημαίνει ότι οι 2 αυτες λεξεις πιστευω συμπασχουν μεταξύ τους αλλα και με την Αγάπη. Γιατι οι περίσσοτερο οταν θε ερθουν σε συνουσία, αλλοι λενε θα κανουμε σεξ, και αλλοι λενε θα κανουμε ερωτα? Αμεσως μολις ακουσουμε αυτες τις δύο εκφρασεις τις εκλαμβάνουμε σαν ακριβως το ίδιο, η συνουσία θα γίνει με την μια λεξη η με την αλλη. Τωρα λεει τις αποψεις μου. Εαν ειναι διορθώστε με το δέχομαι...

# 9 στις 28/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by neo-yio

Από όσα ειπες φίλε δεν θα πω εαν διαφωνω ή συμφωνω μαζί. Ειναι αποψεις του καθενος σίγουρα και τις σέβομαι απολυτα. Αλλα στην Αγαπη εαν δεις, δεν υπαρχουν ο Ερωτα και το Σεξ? Γιατι οταν κανεις σεξ αισθανεσαι και λες τον αλλον Σ'αγαπώ. Γιατι στον Ερωτα λεμε ειμαι ερωτευμενο/η και την/τον αγαπώ? Σημαίνει ότι οι 2 αυτες λεξεις πιστευω συμπασχουν μεταξύ τους αλλα και με την Αγάπη. Γιατι οι περίσσοτερο οταν θε ερθουν σε συνουσία, αλλοι λενε θα κανουμε σεξ, και αλλοι λενε θα κανουμε ερωτα? Αμεσως μολις ακουσουμε αυτες τις δύο εκφρασεις τις εκλαμβάνουμε σαν ακριβως το ίδιο, η συνουσία θα γίνει με την μια λεξη η με την αλλη. Τωρα λεει τις αποψεις μου. Εαν ειναι διορθώστε με το δέχομαι...

Na se diorthwsw? xaxaxaxa! Den eimai o katallilos anthrwpos na diorthwsw kanenan neo-yio, apenantias eimai gematos sfalmata. Mallon exoume dwsei diaforetiki ennoiologiki simasia stous orous "agapi", "erwtas", "sex". Exw tin aisthisi oti gia ton kathena simainoun kati diaforetiko. Dystyxws arketoi apo emas leme kapoies le3eis xwris na exoume synaisthanthei to varos twn ennoiwn tous. Einai kati paraplisio tou "Apo tote pou vrethike i sygnwmi, xathike to filotimo". Gia na katalavw to skeptiko sou, erwtas + sex = synousia = agapi?? Oi ennoies mporei na syndeontai arrikta meta3y tous, alla diaferoun.

neo-yio

# 10 στις 28/8/2003
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Κύπρος
Na se diorthwsw? xaxaxaxa! Den eimai o katallilos anthrwpos na diorthwsw kanenan neo-yio, apenantias eimai gematos sfalmata. Mallon exoume dwsei diaforetiki ennoiologiki simasia stous orous "agapi", "erwtas", "sex". Exw tin aisthisi oti gia ton kathena simainoun kati diaforetiko. Dystyxws arketoi apo emas leme kapoies le3eis xwris na exoume synaisthanthei to varos twn ennoiwn tous. Einai kati paraplisio tou "Apo tote pou vrethike i sygnwmi, xathike to filotimo". Gia na katalavw to skeptiko sou, erwtas + sex = synousia = agapi?? Oi ennoies mporei na syndeontai arrikta meta3y tous, alla diaferoun.

Ναι με διορθλωσεις...! Ειναι αληθεια αυτα που λες. Ισως κι εγω να προσπαθώ να εξηγήσω την σημασια των τριών λεξεων και να μην μπορω να δώσω την καταλληλη εννοια και των τριών. Απλα ετσι μου ερχονται στο μυαλο μου και ετσι μπορω να τις εξηγήσω. Μπορει κατα ενα μέρος να εχω λάθος. Αλλα για μενα στην μεχρι τώρα μου ζωη αυτα τα τρία πανε μαζί (στις δικες μου σχεσεις). Ειπαμε ο καθενας τα αντιλαμβάνετε διαφορετικα....

# 11 στις 28/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όσο την ψάχνετε, αναλύοντας λεπτές αποχρώσες διαφορές των δύο εννοιών και τη σχέση τους με άλλες και πώς επιδρούν στη ζωή σας και γιατί δεν ορίζονται με τον ίδιο τρόπο από άλλα μέλη του forum κλπ κλπ κλπ κλπ, τόσο λιγότερο εξασκείτε το σπορ. "Μήτηρ της μαθήσεως είναι η επανάληψη", για αυτό κι εγώ προτιμώ να το κάνω περισσότερο και να το αναλύω λιγότερο.

donald

# 12 στις 28/8/2003
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 102

πολυ σωστο!!

Tha sumfonisw me tin fili mas tin TheCat. To thema auto den thelei analuseis epi analusewn, alla erga. Pistepste me, tha to apolausete ki eseis polu perissotero!!

haridimosgs

# 13 στις 31/8/2003
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 63
Sex και έρωτας,ενίοτε χρειάζονται και τα δύο!!Και όσο για τη διαφορά τους,δε χρειάζεται περισσότερη ανάλυση,τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...
Αυτός είμαι!

# 14 στην 1/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

καλλο...

to sex eine ayto poy ginete epi pliromi. o erwtas eine kati to telio den yparxi kalitero kai kaliteros tropos na to peis.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε