Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η αυτοκριτική της αριστεράς!

Σελίδα : 1

blur_28

# 1 στις 28/8/2003
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αρτέμιδα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 197
'Aρεσαν+: 0%

Η αυτοκριτική της αριστεράς!

Tι γίνετε λοιπόν με την αριστερά; Υπάρχει;

Πολλοί θα θέλανε να μην υπάρχει, ή να είναι ένα "διακοσμητικό" βάζο στο τραπέζι τους! Αυτό είναι σίγουρο. Κι όμως......κάτι αλλάζει!

Όσοι νομίζουν ότι με τα φαντάσματα του....Σοβιετικού καθεστώτος πολεμάνε ή χειραγωγούν την αριστερά, ας μείνουν μ'αυτή την αντίληψη. Μας κάνουν...πολύ καλό! Γιατί το αίμα....βράζει και δεν παίρνουν χαμπάρι τι θα ξημερώσει!

Η αυτοκριτική της αριστεράς αποδίδει σιγά αλλά σταθερά, καρπούς! Νέες ιδέες, όχι πια αναμασήματα, ούτε ουτοπίες! Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ στην ΠΡΑΞΗ!

Το ίδιο τόλμησε να πει κάποτε ο Σημίτης! Γιατί άραγε; Κάτι διαισθάνθηκε κι αυτός και ήθελε να μαζέψει ψήφους. Βέβαια οι αληθινοί αριστεροί.......τον πήρανε στην πλάκα!

Η αυτοκριτική της αριστεράς για μένα πρέπει να επικεντρώνεται στα εξής:

1) Την έννοια της κομματικής πειθαρχίας! Το γνωστό σε όλους "καπέλο". Όταν ήμουνα φοιτητής, υπήρχαν (και υπάρχουν ακόμα νομίζω) ουκ ολίγες αριστερές παρατάξεις. Όλες αντιδρούσαν στη γραμμή του ΚΚΕ! Το κατηγορούσαν για "καπέλωμα" του αγώνα. Εγώ κατάλαβα ότι ήταν ένα τέχνασμα καταστροφολογίας γιατί το ΚΚΕ δεν καταδεχόταν καν να ασχοληθεί μαζί τους. Η απόλυτη αλαζονεία! Τώρα δείχνει να αλλάζει κι αυτό είναι θετικό. Θα ζητάμε πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων για τους αγώνες;

2) Αριστερή συναίνεση! Παραμένουν πολλά αυτά που πρέπει ακόμα να αλλάξουν μέσα στο παραδοσιακό κόμμα της αριστεράς. Η δράση του.....διατηρεί ακόμα το "πέπλο των φαντασμάτων"! Τουλάχιστον όμως το ΚΚΕ έχει τους 'μηχανισμούς' να κατεβάσει κόσμο στον αγώνα. Οι άλλοι τι έχουν; Δεν φτάνει όμως μόνο αυτό!

3) Αριστερή συνείδηση! Όλα ξεκινάνε από εκεί! Τι με νοιάζει εμένα αν ο άλλος είναι ανένταχτος, αναρχο-αριστερός, Τροτσκιστής, ή απλά ένας άνθρωπος με αίσθημα δικαιοσύνης και όραμα για ένα καλύτερο μέλλον; Δεν μπορούν όμως όλοι να μπουν στο ίδιο τσουβάλι. Πρέπει να κάνουν την αυτοκριτική τους και να δουν γιατί μέχρι τώρα....δεν πείθουν τον κόσμο.

4) Η καταστροφολογία! Βαρεθήκαμε την στείρα κριτική με την ξύλινη γλώσσα! Και το χειρότερο η αλτερνατίβα της σοσιαλιστικής επανάστασης! Σε ποιους πουλάτε τρέλα; Ελάτε να μιλήσουμε για τα προβλήματα με επιχειρήματα και αντι-προτάσεις! Υπάρχουν λύσεις! Ακόμα και όταν αυτές συγκρούονται με το κατεστημένο, μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα!

5) Απο-ιδεολογικοποίηση (γλωσσοπλάστης είμαι; ) Η μάχη γίνεται στη σφαίρα των ιδεών; Ή μήπως πρέπει να μιλήσουν οι ψυχές μας; Τι ιδεολογία χρειάζεται κανείς για να είναι ενάντια στον πόλεμο; Για να μάχεται για την ειρήνη, τη συναδέλφωση των λαών, την.....Ελληνοτουρκική φιλία; (χα χα χα χα !!!!!!)

6) Νέες ιδέες! Χρειαζόμαστε ιδέες, όχι ιδεολογίες! Υπάρχουν εξαιρετικοί σύγχρονοι διανοητές που έχουν αποδείξει τις θεωρίες τους στην πράξη. Γιατί.....λίγο ήταν το πείραμα "άμεσης δημοκρατίας" του Μανώλη Γλέζου; Δεν μπορεί να μας διδάξει; Πέσανε όμως όλοι να τον φάνε γιατί δεν τους συνέφερε! Λίγος είναι ο Noam Tsomsky; Τόσοι και τόσοι άλλοι!

7) Η σύνθεση του γενικού με το ειδικό! Αν πιστεύεις για παράδειγμα στη συναδέλφωση των λαών......πρέπει να επιδιώκεις την Ελληνοτουρκική φιλία! Αλλιώς.....μαθηματικά είσαι ΑΤΟΠΟΣ!

8) Αριστερή παιδεία! Απ'το ειδικό στο γενικό! Αν σε απολύσει απ'τη δουλειά σου μια Πολυεθνική, πρέπει να μπορείς να ερμηνεύεις και τη λογική του καπιταλιστικού, του φασισμού, της δεξιάς, του κεφαλαίου, της άρχουσας τάξης! Όχι.....μου'φαγε τη θέση η δίπλα ή....γενικότερα.....φταίει ο κακός Τούρκος που με μισεί!

9) Εργαστήρι πολιτικής! Το παρελθόν μας διδάσκει, το μέλλον μας ανήκει! Έφταιξε ο συγκεντρωτισμός του κράτους; Ενίσχυση της τοπικής αυτοδιοίκησης! Έφταιξε η γραφειοκρατία; Νέες τεχνολογίες που εξυπηρετούν τους πολίτες άμεσα! Έφταιξε η εξουσία των λίγων του κόμματος; Άμεση δημοκρατία! Ξεπλένει ο άλλος μαύρο χρήμα; Δια-τραπεζικές συναλλαγές! Θέλει να γίνει πλούσιος.....παράνομα; Πόθεν έσχες εν αληθί! Ματατζήδες που δέρνουν τον κόσμο; Πολιτοφυλακή! Τόσα και τόσα....

10) Απ'την άμυνα στην επίθεση! Η μοιρολατρία δεν ταιριάζει σε έναν αριστερό! Ούτε παλεύει μόνο τα νομοσχέδια! Διεκδικεί κι άλλα, κι άλλα, κι άλλα! Οι πλουτοκράτες ας μας φιλήσουν τον.....ποπό!

Υ/Γ: Αυτά είχα να πω! Θα μπορούσα να ζητήσω συγνώμη από πολλούς για την συμπεριφορά μου, αλλά όχι απ'όλους! Καλή συνέχεια στους εναπομείναντες.....

kostas_1966

# 2 στις 28/8/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185
'Aρεσαν+: 0%

Το δια ταυτα?

Διαβασα με προσοχη το μακροσκελες αρθρο σου,μου πηρε καμποσο χρονο μα δεν μπορω να πω οτι καταλαβα το δια ταυτα του.
Αν εχεις την ευγενη καλωσυνη να μας το παραθεσεις θα γλυτωσεις πολλους απο ασκοπη σπαταλη χρονου και θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες σε απαντησεις.
Εγω να σταθω λιγο στο 8) σου.
Ναι,παντα καποιος πρεπει να αποστασιοποιειται πιστευω και να βλεπει και πιο περα απο την...δικη του οπτικη.
Ζουμε σε καπιταλιστικη κοινωνια,δεν υπαρχουν αντιπροτασεις,τα οποια εγχειρηματα του παρελθοντος εξαυλωθηκαν.Ναι ωραιος ο Μαρξ μα ανεφικτοι οι κανονες του διοτι ειμαστε ανθρωποι.Ως ανθρωποι εχουμε πολλα μειονεκτηματα στη συμπεριφορα μας ειδικα απεναντι στον συνανθρωπο.Δεν θα επεκταθω,ειναι γνωστα αυτα λιγο-πολυ.
Τωρα για τους Τουρκους...παλι?
Δεν βλεπω που κολλαει εδω αυτο.Να το θεωρησω...καταλοιπο απο καποιο αλλο θεμα ισως?
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost