Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Παρατραβηγμένα ωράρια εργασίας

Σελίδα : 1

dimitris2509

# 1 στις 26/9/2007
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 77
'Aρεσαν+: 0%

Παρατραβηγμένα ωράρια εργασίας

Εχθές το βράδυ πήγα στη μαρίνα Φλοίσβου για καφέ. Ενώ πήγα 10.30 το βράδυ τα εμπορικά καταστήματα ρούχων ήταν ανοιχτά. Ρώτησε κανείς τους εργαζόμενους αν μπορούν να δουλεύουν μέχρι τόσο αργά; Πληρώνονται κανονικά; Μέχρι που θα φτάσει η εκμετάλλευση έτσι ώστε να ψωνίζουν κάποιοι νεόπλουτοι ότι ώρα θέλουν;
Αυτά και άλλα πολλά είναι τα αδικήματα των εργοδοτών στους εργαζόμενους.
Πιστεύω ότι από εμάς εξαρτάται. Να μη ψωνίζουμε τέτοιες ώρες και να μη δουλέυουμε τέτοιες ώρες.

# 2 στις 26/9/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ωραίο θέμα

Σε ένα άλλο ωραίο θέμα, αναλύεται αν επαναστατούμε και αν έχουμε αιτίες.
Η ανάγκη για εργασία και βιοπορισμό τελικά πνίγει την αιτία για "εργασιακή επανάσταση" για καλύτερες συνθήκες εργασίας και αμοιβές.

Φυσικά η υπερ-εργασία δεν είναι σωστό να ταυτίζεται με το φαινόμενο να είναι διαρκώς ανοικτά υπηρεσίες και καταστήματα.
Σε άλλες χώρες αυτό το φαινόμενο βοηθά στην καταπολέμηση της ανεργίας. Φυσιολογικό, γιατί π.χ. για να λειτουργήσει ένα κατάστημα την Κυριακή θα πρέπει να προσλάβει περισσότερο προσωπικό με ανθρωπινές συνθήκες εργασίας (π.χ. ρεπό, 8ωρη εργασία, πληρωμή υπερωριών κλπ...κλπ...)

Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν πρόκειται να υπάρξει ισσοροπία γιατί πολύ απλά η εργασιακή νομοθεσία είναι ιδιαίτερα χαλαρή και ως επί το πλείστον ποτέ δεν εφαρμόζεται. Και δεν εφαρμόζεται γιατί αυτό βοηθά την επιχειρηματικότητα και τα κέρδη της.

Θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι στην Ελλάδα το εργασιακό καθεστώς προασπίζει τα συμφέροντα των εργοδοτών. Θα υπάρχει σοβαρός λόγος ...

Tsift

# 3 στις 26/9/2007
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 127
ΟΧΙ αγαπημένε μου Δημητράκη δεν εξαρτάται από εμάς έτσι όπως το ενοείς....

Γιατί όταν και εγώ δουλέυω ως ιδιωτική υπάλληλος σαν τη μαύρη για ψώνια αναγκαστικά δεν έχω και πολύ χρόνο και κατά μια ένοια με βολεύει εμένα αλλά και χιλιάδες άλλους πολίτες να ψωνίζουν τέτοιες ώρες. Άλλωστε οι εργοδότες δεν είναι χαζοί για να παρατείνουν έτσι το ωράριο εργασίας επειδή τους ήρθε.

Η ευθύνη η δικιά μου, η δικιά σου αλλά και του κάθε ενός από εδώ μέσα είναι να αντιδρούμε όταν η κυβερνήσεις του ελληνικού κράτους ακολουθούν πιστά τις κατευθύνσεις της Ε.Ε. περί ανταγωνιστικότητας και ελαστικών μορφών απασχόλησης και μας κατακρεουργούν τα επαγγελματικά δικαιώματα όπως είναι το σταθερό ωράριο εργασίας.

Αν εσύ πας και ψηφίζεις και χειροκροτάς τα κόμματα που υπογράφουν συνθήκες εργασιακού μεσαίωνα, όπως η συνθήκη του Μααστριχτ (ψηφίστηκε στην ελληνική Βουλή το '92 από ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-Συνασπισμό) μετά δεν έχει κανένα νόημα να σταματήσεις να ψωνίζεις. Ακόμα περισσότερο δεν μπορώ κατόπιν εορτής να πω στο εργοδότη ότι δε δουλεύω γιατί θα μου πει "ώρα σου καλή...." και θα μου δώσει δρόμο.

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι σε καμία περίπτωση δε θα έπρεπε να υπάρχουν αυτές οι ελαστικές μορφές εργασίας με τα διευρυμένα ωράρια (πως θα μπορούσα άλλωστε να διαφωνώ όταν και εγώ η ίδια δουλέυω 8-12 ώρες τη μέρα). Κάτά τη γνώμη μου θα έπρεπε ο καθένας από εμάς να δουλεύει 5ημερο-7ωρο-35ωρο με βασικό μισθό 1300 ευρώ και πλήρη ασφάλιση.

Όμως το ίδιο συμβαίνει και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Τα ίδια ποσοστά ανεργίας έχουμε περίπου. Και εκεί οι κυβερνήσεις τους εργοδότες εξυπηρετούν. Αυτό συμβαίνει επειδή από την πρώτη στιγμή ύπαρξης της ο σκοπός της Ε.Ε. έιναι: να γίνει το Ευρωπαϊκό ιδιωτικό μεγάλο κεφάλαιο πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με αυτό των Η.Π.Α..

Δε θα πω τίποτα περισσότερο προς το παρόν.... περιμένω να ακουστούν και άλλες απόψεις.....

argaard

# 4 στις 26/9/2007
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.178
Η χρησιμότητα του διευρημένου ωραρίου στα καταστήματα είναι μεγάλη και φυσικά αγαπητέ φίλε δεν χρησιμεύει στους νεόπλουτους που έτσι και αλλιώς έχουν ελεύθερο χρόνο για ψώνια αλλά στους εργαζομένους όπως είπε και η τσίφτ που δεν έχουν πολλές φορές την πολυτέλεια να ψωνήσουν υπό το φώς της μέρας.

Απο κει και πέρα τώρα η πολιτεία θα έπρεπε να πάρει μέτρα με τα οποία να υποχρεώνει τον όποιο καταστηματάρχη να απασχολεί περισσότερο προσωπικό εφοσον επιθυμεί την επιχειρησή του ανοιχτή στο κοινό πολλές ώρες και οι υπάλληλοι να μην ξεπερνούν τις 40 ώρες εργασίας την βδομάδα (Τσίφτ μην μου θυμώνεις κάτσε να καθιερώσουμε πρώτα το 8ωρο κι μετά βλέπουμε και για 7ωρο) θα ήταν και ένας τρόπος μείωσης της ανεργείας.

Τέλος το "εύελικτο" ωράριο δεν ειναι απαραίτητα κακό εφόσον είναι 40 ώρες την βδομάδα εγώ προσωπικά έχω χρειαστεί να κάτσω ελάχιστες φορές παραπάνω απο 8ωρο κάποια μέρα και όταν μου το έχουν ζητήσει μου έχουν πει έλα αύριο αργότερα. Είναι και άλλοι βέβαια που δουλεύουν 12ώρα οικιοθελώς και χωρίς να διεκδικούν κάτι με αυτό, οπότε είναι θέμα του πώς μπορεί ο καθένας να χειρίζεται την δουλειά του και τον εργοδότη του. Το πραγματικά επικύνδυνο που έρχεται είναι οι απλούστευση των απολύσεων χωρίς πολλές αποζημειώσεις.

There is no justice, it's just me

myprecious

# 5 στις 27/9/2007
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 68
h tsift kala ta leei alla ligoi kathontai na skeftoun ti psifizoun se auti ti xora kathe fora. eviva loipon...kai eis alla me ygeia giati tha erthoun ta xeirotera kai mi gelieste. kai kata ti gnomi mou kai oi 6 ores ti mera polles einai gia mia gynaika pou exei k alla pragmata na kanei.

dimitris2509

# 6 στις 28/9/2007
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 77
Νατα τα χειροτερα φιλοι μου.
Διαβάστε

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=770593

rc-31

# 7 στις 28/9/2007
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 217
Απαντήσεις: 798
αφου υπαρχουν ανθρωποι που δεχονται να δουλευουν τετοια ωραρια και ανθρωποι που δεχονται να πανε να ψωνισουν

εσυ τι παραπονιεσε ?

κανεις δεν τους αναγκασε , επιλογη τους ειναι

αν τωρα δουλευεις σε μια τετοια εταιρεία και δεν σου αρεσει παραιτησου και βρες κατι που να σου αρεσει
Στο ενδιάμεσο μεταξύ γέννησης και θανάτου , ολα είναι δανεικά ,είτε νομίζουμε οτι μας ανήκουν είτε όχι Ο χρόνος δεν κλείνει τις πληγές , απλως απαλύνει τον πονο !

# 8 στις 28/9/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by dimitris2509
Νατα τα χειροτερα φιλοι μου.
Διαβάστε

http://athens.indymedia.org/

Ωχ! Το indymedia... Tώρα τα πιάσαμε τα λεφτά μας...

Απορία το'χω! Σ'όλα τα φόρουμ που συχνάζω υπάρχουν κάποιοι που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο προσπαθούν να σπρώξουν συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία.

Σαν να είμαι στο πανεπιστήμιο ...

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον rc-31 ...

# 9 στις 29/9/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
με το δικό μου το φτωχό μυαλό ...
(που λέει και ο σοφός λαός μας)....
καρντάσια να σας κάνω μια ερώτηση....???
....έχετε δανείστει του κερατά (1)

....δεν ξέρετε που χρωστάτε (2)
...ζήτε με δανείκα (3)
...έχετε γεμίσει την αγορά με ακάλυπτες επιταγές (4)
να συνεχίσω....???
σας θυμίζουν κάτι όλα αυτά...???
να σας πω τι είναι...
είναι η καθημερινότητα ενός μικρομεσαίου επιχειρηματία....
και θα μπορούσα να πω και άλλα .......
τώρα βάλτε τον εαυτό σας σε αυτή την θέση....
πόσο θα σας ένοιαζα εγώ αν ερχομουν να δουλέψω σε εσας....
πόσο θα σας πείραζε αν εγώ δουλέψω κάτι παραπάνω ...

την στιγμη που εσεις θα κλείνατε 25ωρα , ναι ναι 25ωρα , στην δουλεια...
θα κοιτάγατε τις δικές μου υπερωρίες...??? (χλωμό)
θα μου πετούσατε ένα ξερό
"εδώ είναι δική μου δουλειά και ότι κάνεις έχει άμεση επίπτωση στην τσέπη μου , αν σου αρέσει , κάλως , αν όχι ....τον δρόμο τον ξέρεις"
ΝΑΙ ή ΟΧΙ ....????

καρντάσια.....
χώρις αυτό να σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι

και ότι δεν υπάρχουν σοβαροί επιχειρηματίες

που είναι άψογοι στις υποχρεώσεις τους....

# 10 στις 2/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ πάλι θα ήθελα να είναι τα πολυκαταστήματα ανοιχτά και τις Κυριακές όπως στην Ιταλία...

FOINIKAS1957

# 11 στις 5/10/2007
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
Καποιος εδω εχει καμια 130 σουπερ μαρκετ,και τα παιδια τα κραταει απο το πρωι ως το βραδυ..τους δινει ψιχουλα..
Φυσικα οι υπηρεσιες κανουν τα στραβα ματια..!! Ο εποπτης εργασιας ανυπαρκτος. Αν η υπηρεσια θελει μπορει να την στησει,και να διαπιστωσει ποσες ωρες δουλευουν σε σχεση με αυτο που αμοιβονται.
Τους χρεωνουν λιγες ωρες,και τα καημενα εργαζονται δωδεκαωρα..!! και να η τρομοκρατια..
Και η πλακα ειναι οτι αυτος ο ανθρωπος κανει και φιλανθρωπιες στη μικρη μας πολη..!! Α ρε ντουνιά..!!!

FOINIKAS1957

# 12 στις 5/10/2007
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553

Παράθεση:
Originally posted by rc-31

αφου υπαρχουν ανθρωποι που δεχονται να δουλευουν τετοια ωραρια και ανθρωποι που δεχονται να πανε να ψωνισουν

εσυ τι παραπονιεσε ?

αν τωρα δουλευεις σε μια τετοια εταιρεία και δεν σου αρεσει παραιτησου και βρες κατι που να σου αρεσει

..................................
Απο το κουστουμακι σου και τη μηχανη σου δεν δειχνεις νασαι βεβαια κανας φουκαρακος.
Ειδικα απο το στεφανι που καταθετεις, φαινεσαι για σπουδαιος, που οχι μονο εισαι,αλλα σου αρεσει και να το δειχνεις.
Σου ευχομαι απο ψυχης ο Θεος να σου χαρισει τη μεγαλη γνωση και ταπεινωση που αποκταει καποιος μεσα απο την φτωχια,που ισως εσυ δεν γνωρισες ποτέ σου
Σου ευχομαι να περασεις τη φτωχια που περασαμε οι περισσοτεροι,και μετα ελα πες μας για επιλογη εργασιας.
Οποιοι εκαναν χωρις να εχουν να αγορασουν τσιγαρα αυτοι καταλαβαινουν
Γινε ενας απο μας και ελα πες μας
=Του κοσμου η απονιά δεν μας τρομαζει.......=

rc-31

# 13 στις 6/10/2007
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by FOINIKAS1957

Παράθεση:
Originally posted by rc-31

εσυ τι παραπονιεσε ?

..................................
Απο το κουστουμακι σου και τη μηχανη σου δεν δειχνεις νασαι βεβαια κανας φουκαρακος.
Ειδικα απο το στεφανι που καταθετεις, φαινεσαι για σπουδαιος, που οχι μονο εισαι,αλλα σου αρεσει και να το δειχνεις.
Σου ευχομαι απο ψυχης ο Θεος να σου χαρισει τη μεγαλη γνωση και ταπεινωση που αποκταει καποιος μεσα απο την φτωχια,που ισως εσυ δεν γνωρισες ποτέ σου
Σου ευχομαι να περασεις τη φτωχια που περασαμε οι περισσοτεροι,και μετα ελα πες μας για επιλογη εργασιας.
Οποιοι εκαναν χωρις να εχουν να αγορασουν τσιγαρα αυτοι καταλαβαινουν
Γινε ενας απο μας και ελα πες μας
=Του κοσμου η απονιά δεν μας τρομαζει.......=

σε ευχαριστω που με κρινεις απο τις φωτογραφιες μου
οπως λενε μια φωτο = 1000 λεξεις ,αρκει φυσικα να ξερεις ποιες 1000 λεξεις

δεν θα μπω στην διαδικασια να αντικρουσω τα λεγομενα σου αφου ηδη εισαι πεποισμενος οτι με ξερεις και ξερεις τι εχω περασει στην ζωη μου ( απο που ? δεν μου λες και μενα ?)

αν δεν γουσταρεις αυτα που εχω αποκτησει στην ζωη μου υστερα απο τις επιλογες που εχω κανει ειναι δικο σου προβλημα

ομως αν διαβαζες προσεκτικα αυτα που εγραψα θα εβλεπες οτι μιλαω για το δικαιωμα τις επιλογης που εχει ο καθε ανθρωπος στην ζωη του

δεν μπορεις να φωναζεις οτι αμοιβεσαι λιγο για αυτο που προσφερεις αλλα να συνεχιζεις να δουλευεις στην ιδια επιχειρηση γιατι δεν εχεις τα κοτσια να βρεις ΑΛΛΗ
μπορει να μην εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιρίες στην ζωη αλλα ΟΛΟΙ εχουμε την ιδια επιλογη ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΑΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΟΥΜΕ Η ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ

και ειμαι σιγουρος οτι στην ζωη σου θα συναντησες και παιδια που γεννηθηκαν μεσα στην φτωχια και στην δυστηχια αλλα ΕΠΕΛΕΞΑΝ να διαφυγουν και να κανουν κατι με την ζωη τους και αλλα ΟΧΙ , γιατι ? χιλιαδες λογοι με κύριο λογο οτι φοβοντουσαν .

Παράθεση:

Η φτωχια σε ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να δουλευεις , ΕΣΥ επιλεγεις ποια δουλεια θα κανεις !

και να σε ρωτησω κατι απλο ? γιατι το 56 % του ανθρωπινου δυναμικου δουλευει στο Δημοσιο ? γιατι ο κοσμος πασχιζει να μπει στο δημοσιο ?
πληρωνει καλητερα ? ας γελάσω ( σε μερικα χρονια δεν θα υπαρχει μονιμοτητα στο δημοσιο ,ξηπνηστε οσο ειναι νωρις )
γιατι δεν θελουν να πασχισουν για κατι παραπανω !

και να σου φερω ενα απλο παραδειγμα , ενας Ναυτικος καθαριζει τουλαχιστον 3000 € τον μηνα , γιατι κανενας γονιος δεν παροτρυνει το παιδι του να γινει Ναυτικος και προτιμαει να γινει υπαλληλακος με 600 € ?????
γιατι να μην γινει υδραυλικος , οικοδομος, ηλεκτρολογος εεεεεεεεεεεεε
ενας υδραυλικος, ηλεκτρολογος, καθαριζει 50 ευρο την φορα , εχουμε δωσει ολες τις δουλειες στους αλοδαπους γιατι εμεις θελουμε την καρεκλα και την καλοπεραση

θα μπορουσα να σου φερω πολλα παραδειγματα γνωστων ανθρωπων που γεννηθηκαν φτωχοι και εκαναν κατι στην ζωη τους , ανθρωπων που ειχαν κινητικα προβληματα και μεγαλουργησαν γιατι το επελεξαν

αλλα

θα ηταν ανουσιο αφου την εχεις βρει την αιτια , και βαση της γραφης σου ΄΄ η ΦΤΩΧΙΑ εμποδιζει τους ανθρωπους να επιλεγουν και τους ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να παραμενουν φτωχοι ΄΄ αν αυτο πιστευεις δικαιωμα σου ,εγω δεν το πιστευω.

το μονο σιγουρο στην ζωη ειναι ο θανατος μας , ολα τα αλλα ειναι αποτελεσμα τον επιλογων που κανουμε !

υ.γ αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και φυσικα εχεις καθε δικαιωμα να διαφωνεις .
Στο ενδιάμεσο μεταξύ γέννησης και θανάτου , ολα είναι δανεικά ,είτε νομίζουμε οτι μας ανήκουν είτε όχι Ο χρόνος δεν κλείνει τις πληγές , απλως απαλύνει τον πονο !

rc-31

# 14 στις 6/10/2007
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Καποιος εδω εχει καμια 130 σουπερ μαρκετ,και τα παιδια τα κραταει απο το πρωι ως το βραδυ..τους δινει ψιχουλα..
Φυσικα οι υπηρεσιες κανουν τα στραβα ματια..!! Ο εποπτης εργασιας ανυπαρκτος. Αν η υπηρεσια θελει μπορει να την στησει,και να διαπιστωσει ποσες ωρες δουλευουν σε σχεση με αυτο που αμοιβονται.
Τους χρεωνουν λιγες ωρες,και τα καημενα εργαζονται δωδεκαωρα..!! και να η τρομοκρατια..
Και η πλακα ειναι οτι αυτος ο ανθρωπος κανει και φιλανθρωπιες στη μικρη μας πολη..!! Α ρε ντουνιά..!!!

και αφου ολοι το γνωριζεται αυτο ΕΣΕΙΣ ακομα συνεχιζετε και δουλευετε εκει !!!!

δεν μπορω να σχολιασω κατι που δεν υποκειται στη λογικη αλλα στον μαζοχισμο

στην Ελλαδα γουσταρουμε τον μαζοχισμο στην εργασια μας

η Ελλαδα ειναι στις πρωτες θεσεις της ακριβειας και στις τελευταιες θεσεις τον μισθων ,

Ενας ζητιανος στην Αγγλια βγαζει περισσοτερα χρηματα απο εναν υπαλληλο στην Ελλαδα , γιατι συμβαινει αυτο ?

γιατι αν στον ζητιανο του δωσεις 10 πεννες σε βριζει και στις πεταει στην μουρη , εχει απαιτησεις και τις ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ

καποτε στην Ελλαδα οι πολιτες της υπερασπιζοντουσαν αυτο που πιστευανε και αυτο που θελανε , σημερα οι πολιτες της Ελλαδας απλως δεν ασχολουνται εχουν ακομα φυσικα απαιτησεις ,αλλα δεν τις διεκδικουν απλως φωναζουν .

Σε αλλες χωρες κυβερνησεις πευτουν λογω τον πολιτων που φωναζουν και στην Ελλαδα συνεχιζουμαι να ψηφιζουμε αυτους που ψηφιζαμε τοσα χρονια , αυτους που συνεχεια μας ταζουν και ποτε δεν μας δινουν .

Οσο για το παραδειγμα που φερνεις φιλε μου , δεν σου φταιει ο ιδιοκτητης τον 130 supermarket που τους εκμεταλευεται ,
φταινε αυτοι που καθονται και τους εκμεταλευεται , αν για μια βδομαδα δεν πηγαινε κανεις να δουλεψει να δεις πως θα τον ετσουζε
αλλα ολοι κοιτανε την παρτη τους ποια οποτε δεν υπαρχει πιθανοτητα να γινει ποτε αυτο .

και με αυτα που μου λες περιμενεις τις υπηρεσιες να τους σωσουν ,δηλαδη αν πνιγοσουνα θα πρειμενες τον ναυαγοσοστη να σε σωσει ,και αν δεν υπηρχε ή δεν τον ενοιαζε ΕΣΥ δεν θα εκανες καμια προσπαθεια να σωθεις !

υ.γ και παλι οτι γραφω ειναι προσωπική μου αποψη και δεν χρειαζεται να συμφωνείς

Tsift

# 15 στις 6/10/2007
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 127
Στέλνω απλά το χειροκρότημά μου σε:

1) όσους γιορτάζουν και νομίζουν ότι είναι επιτυχυμένοι που από τα 500 ευρώ μισθό πήγαν στα 1000 μετά απο 20 χρόνια σκληρής δουλειάς. (Η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία της Ελλάδας σε παλαιότερες αναφορές της λέει ότι για να ζήσει μια τετραμελή οικογένεια αξιοπρεπώς, να καλήπτει δηλαδή ουσιαστικά τις βασικές ανάγκες, πρέπει να έχει ο κάθε γονέας εισόδημα 1200-1300 ευρώ).

2) Σε όσους επαναστατούν κάθε μέρα και έχουν τους εργοδότες τους σούζα για να μην πω ότι έχουν καταφέρει να τους εκβιάζουν συστηματικά και να τους εκμεταλεύονται.

3) Σε όλους εκείνους που θεωρούν ότι επειδή ίσως να έφθασαν να βγάζουν και 2500 το μήνα έγιναν οι άρχοντες της κοινωνίας και όλα αυτά τα έβγαλαν επειδή τόσο ακριβώς άξιζε η δουλειά που έκαναν. Δεν έγιναν Ωνάσηδες όχι επειδή δεν μπορούσαν... (άλλωστε είναι ελεύθερος όποιος θέλει να γίνει Ωνάσης).... αλλά επειδή απλά δεν είχαν όρεξη να δουλέψουν και πολύ και είπαν "δε βαριέσε ρε αδερφέ καλές είναι και οι 2500 ποιος κάθετε να μαζέψει εκατομμύρια ευρώ???"

4) Σε όλους εκείνους που θεωρούν ότι υπάρχουν στο DNA μας γονίδια τεμπελιάς, ατομικισμού, φτωχολαγνείας, υποταγής, κ.τ.λ.. Όχι σε καμία περίπτωση το υπάρχον κοινωνικο-οικονομικό σύστημα δε μας διαπαιδαγωγει με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να μας περάσει τη λογική της μοιρολατρίας και της κοινωνικής συναίνεσης. Αλλά εδώ που τα λέμε ακόμα και αν το κάνει, ακόμα και αν επι 18 χρόνια (μεχρι να ενηλικιωθούμε και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ώριμα) πραγματικά το κάνει, εμείς όλοι εύκολα μπορούμε μετά να διαπυστώσουμε όλα τα λάθη που μας δειδάξαν και να χτίσουμε τη δική μας ουσιαστικά διαφορετική κοσμοθεωρία.

Όποιος υπάλληλος πέρνει 500 το σίγουρο είναι ότι παράγει 1000. όποιος βγάζει 3000, μπορεί να ζει άνετα, αλλά το σίγουρο είναι ότι παράγει 6000. (Τώρα μην κολάτε στην αναλογία ένα παραδειγμα έφερα. Συνήθως είναι πολύ μεγαλύτερη)

Και μια εξομολόγηση: διαβάζοντας τα Post κάμποσων εδώ στα forums τελικά ίσως βρήκα την ιδέα να ανοίξω και εγώ μια δική μου επιχείρηση και να τα οικονομήσω. Θα αρχίσω να κατασκευάζω κούνιες για να κουνανε τους συμφορουμίτες. Επίσης θα αρχίσω να πέρνω μέτρα και να κατασκευάζω τσαρούχια για να τα φοράνε όταν θα κοιμούνται. Προβλέπω ότι θα κάνω τρελά κέρδη. Μόλις ανοίξω το μαγαζί θα σας ενημερώσω.

rc-31

# 16 στις 6/10/2007
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
ενας υπαλληλος 500 ευρο κοστιζει σε μια επιχειρηση τουλαχιστον 1000 ευρο ( ικα ,επιδοματα , κτλ κτλ)

αρα θα πρεπει να παραγει τουλαχιστον για 1500 ευρο αλλιως η επιχειρηση ζημιωνεται απο τον εν λογο υπαλληλο

οπως ολες οι κοσμοθεωριες , ετσι υπαρχει και η μοιρολατρικη τον υπαλληλων

η φιλοσοφια του βρισκω μια δουλεια και με τα χρονια και τις νομιμες προαυξησεις κανω κατι στην ζωη μου σημερα ποια ειναι καταστροφικη, ΔΕΝ ΦΤΑΙΤΕ εσεις που επιλεγετε κατι τετοιο , το ΣΧΟΛΕΙΟ που πηγατε φταιει που δεν σας εμαθε αριθμητικη

γιατι στην Ελλαδα οι μισθοι αυξανονται κατα 3% και το κοστος ζωης κατα 10 % που σημαινει οτι καθε χρονο παρολο που ο μισθος μεγαλωνει ΕΙΜΑΣΤΕ κατα 7 % φτωχοτεροι

# 17 στις 8/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
...
φιλαράκια

καλή καρδιά
κάτι θα γίνει και για μας...!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε