Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θρησκειες!

Σελίδα : 1

just a girl

# 1 στις 29/8/2003
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 154
'Aρεσαν+: 0%

Θρησκειες!

Με αφορμη το θεμα για την μετεμψυχωση σκεφτηκα οτι ενδιαφερον θα ειχε να γινει μια συζητηση με αντικειμενο τα περι θρησκειων.....
Εσεις τι πιστευετε?
Υπαρχει πραγματικα θεος??
το ξερω οτι ειναι μεγαλη συζητηση αλλα ενδιαφερων απο καθε αποψη!
Υπαρχει Ορθοδοξια? Εχουμε ασχοληθει με το θεμα ή απλως συνεχιζουμε την παραδοση γιατι ετσι εχουμε μαθει?
Παραδοπιστοι λοιπον ή κατασταλαγμενη μετα απο ψαξιμο & βιωματα?
Οι αλλες θρησκειες τι λενε? πχ. ινδουισμος???
Εννοειτε οτι ο καθενας σεβεται τα πιστευω του αλλου, προκειται για συζητηση και οχι για προσπαθεια προσηλυτισμου!
Λοιπον τι λετε?

just a girl

# 2 στις 29/8/2003
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 154
'Aρεσαν+: 0%
παρα ειναι το θεμα βαθυστοχαστο για παρασκευη πρωι ε????
αχ......αχ...αχ.....καλο ΣΒΚ!

# 3 στις 30/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Παρότι οι εποχές είναι δύσκολες, παρότι κυνδυνέυω να γίνω γραφικός στα μάτια όσων δε πιστέυουν, παρότι θα μου αντιπαρατάξουν κάποιοι επιστημονικές ίσως εξηγήσεις..., είμαι υποχρεωμένος να μοιραστώ αυτό που βίωσα.
Όσοι έχουν ανάλογοι εμπειρία, δε θα με πουν τρελό και θα αισθανθούν καλύτερα, που δεν είναι οι μοναδικοί, που έζησαν κάτι παρόμοιο. Τους παρακαλώ να μου πουν κι εκείνοι την εμπειρία τους το βίωμά τους. Έτσι απλά και μόνο, για να μη πέσω και γω θύμα των < λογικων > εξηγήσεων, που συνηθίζω να δίνω σε τέτοια φαινόμενα.
Επειδή λοιπόν κι εγώ θα έψαχνα στη λογική και στην επιστήμες για να ερμηνέυσω το φαινόμενο, δε θα παρεξηγήσω όσους με αμφισβητήσουν.
Πριν πέντε χρόνια περίπου, έζησα κάτι το μοναδικό. Ενώ βρισκόμουν σε ένα δωμάτιο του σπιτιού μου, άκουσα μια φωνή να με καλεί. Προχώρησα στο διάδρομο που χωρίζει το δωμάτιο απο το κυρίως χώρο του σπιτιού, και αντίκρησα απέναντί μου Τον Κύριο Ιησού Χριστό.
Δε θα το ξεχάσω ποτέ. Ήμουν ξαφνιασμένος και αρνητικός με αυτό που έβλεπα...μέχρι που κοίταξα στα μάτια Του.
Απο κείνη τη στιγμή, αισθάνθηκα τη προστατευτηκότητά Του και τη Δύναμή Του. Ένιωσα σα να είχα βρεί Το πατέρα μου, Το κηδεμόνα μου και τη λύτρωση της ψυχής μου. Δεν υπάρχουν λόγια να σας το περιγράψω. Έπεσα στα πόδια Του και τα αγκάλιασα με τα χέρια μου. Δάκρυσα και ένιωσα μικρός εμπρός στη Χάρη Του. Ένιωσα συνάμα δυνατός που μου επέτρεψε να Τον ακουμπήσω, να κλάψω και να Του ζητήσω άφεση...
Δε θα ξεχάσω τι μου είπε...ποτέ.Δε θα ξεχάσω την Αγάπη Του και τη τιμή που μου έκανε. Το βλέμμα Του ήταν αγνό σα μικρού παιδιού και αυστηρό σα του πιο δίκαιου κηδεμόνα. Συγκλονίστηκα...αλλά η ανακούφηση ήταν ευεργετική μετά.
Είδα Τον Κύριο, και το πρώτο που σκέφτηκα μετά απο δυο τρεις μέρες, είναι αυτό που έχεται σκεφτεί μερικοί απο σας. Μήπως είμαι τρελός; Μήπως ήταν ο διάβολος και με δοκίμαζε;
Μετά απο τόσο καιρό, είμαι σίγουρος πλέον για το τι είδα και γιατί. Δεν είχα ονειρευτεί, δεν είχα ασχοληθεί με θρησκευτικό θέμα ώστε να ήμουν επηρεασμένος. Είχα μια ολοζώντανη εμπειρία. Είχα την απόδειξη Της ύπαρξής Του. Ίσως γιατί στη ζωή μου, μοιάζω σαν τον άπιστο Θωμά, που αν δε έβλεπε με τα μάτια του ίσως ακόμη να μην είχε πιστεί για την ύπαρξη Του Θεού.
Μακάρι να μπορούσα να σας κάνω να με πιστέψετε, μακάρι να μπορούσα να μοιραστώ αυτό που είδα με σας. Μακάρι να μην είναι όμως απαραίτητο αυτό και να έχεται πιστέψει καθείς απο μόνος του.
Είμαι βαπτισμένος Χριστιανός ορθόδοξος. Δε ξέρω ποια θρησκεία είναι η τέλεια... αν ήμουν καθολικός ή προντεστάντης...ένα ξέρω μόνο, ότι είμαι πια αληθινός Χριστιανός και μπορώ να δώσω την ίδια μου τη ζωή για Το κύριο Ιησού Χριστό, ο οποίος πιστέψτεμε, μας αγαπά όλους κιας μη είμαστε αντάξιοι Της Μεγάλης Του Αγάπης. Ο Θεός μαζί σας.

# 4 στις 31/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εχω καταληξει σε ορισμενα συμπερασματα οσαναφορα τις θρησκειες και τα νοηματα τους.Προσπαθησα να τις καταλαβω και κυριολεκτικα και μεταφορικα και κατεληξα σε καποια πραγματα που αποτελουν αυτη τη στιγμη τη δικη μου προσωπικη θρησκεια.

1.Θεος στη μορφη μιας πανισχυρης οντοτητας που δημιουργησε το συμπαν δεν υπαρχει.Ο Θεος ειναι ουσιαστικα το μεσα μου στη μορφη των κρυμμενων δυνατοτητων μου που δεν εχω ανακαλυψει ακομα,αν εχω πιστη στον εαυτο μου μπορω να τις ανακαλυψω.

2.Δεν εχει κανενα απολυτως νοημα η εκκλησια/ναος/τζαμι κλπ.Επισης δεν εχει νοημα να βασιζομαι σε αντιπροσωπους/δασκαλους θρησκειων διοτι ο καθενας βιωνει το Θεο του διαφορετικα.Ο καλυτερος δασκαλος ειναι η ζωη.Προσηλωση σε μια θρησκεια δε βοηθαει στη βελτιωση μου,απλως περιοριζει το τροπο σκεψης μου.

3.Δεν υπαρχει τιμωρια και ανταμοιβη,ειναι ολα μεσα μου.Αν κανω κατι και νιωσω ασχημα τοτε τιμωρω τον εαυτο μου με αρνητικα αισθηματα.Ανταμοιβη ειναι η ικανοποιηση που νιωθω οταν κανω κατι που εγω θεωρω καλο.Οπως επισης το καλο και το κακο ειναι σχετικες εννοιες που παντα αλλαζανε απο τα συστηματα εξουσιας για τον ελεγχο των ανθρωπων.

4.Ολα στη ζωη ακολουθουν κυκλους,λουπες αν θελετε.Οταν κανω παιδια αυτα θα ειναι νεες λουπες και στην ουσια θα μεταφερουν ενα κομματι μου στο μελλον.Αιωνια ζωη δεν υπαρχει διοτι τιποτα δε διαρκει για παντα,ουτε το πνευμα.Αν υπηρχαν πραγματα που διαρκουσαν για παντα τοτε δε θα υπηρχαν λουπες.

5.Αποτελουμαστε απο υλη και ενεργεια αλλα ειμαστε κυριως συγκεντρωμενοι στο φυσικο κοσμο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουμε καθολου επαφη με τον ενεργειακο κοσμο.

6.Το οτι χρειαζονται δυο ανθρωποι για να γεννηθει ενας μου λεει οτι αυτη ειναι η μεθοδος για τη τελοιοποιηση μας,απειροι συνδυασμοι τυχαιων πλασματων με στοχο την εξελιξη μας σε κατι ανωτερο.Κατα πασα πιθανοτητα αυτο το ανωτερο θα ειναι η μεταφορα μας απο τον φυσικο κοσμο εξ ολοκληρου στον ενεργειακο.

7.Ο Χριστος καθως και διαφοροι αλλοι 'αστερες' των θρησκειων κατα τη γνωμη μου εκμεταλλευοταν το κοσμο τοτε για να αποκτησουν εξουσια,καποιοι αλλοι ειχαν διανοητικα προβληματα και πιστευαν οντως οτι εκαναν το εργο του Θεου,λιγοι απ αυτους προσπαθουσαν να ενωσουν το κοσμο τοτε για να αντιμετωπισουν τα προβληματα των εποχων τους.

Αυτες ειναι οι βασικες αποψεις μου,οποιος διαφωνει δικαιωμα του.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.