Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Διαφορική συμπεριφορά

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

pathfinder2

# 1 στις 10/10/2007
author
Ανδρας / 67 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 119
'Aρεσαν+: 0%

Διαφορική συμπεριφορά

Το φαινόμενο με τσάντιζε από παλιά , αλλά τώρα τελευταία το κακό παράγινε. Μιλάω για τη διαφορική συμπεριφορά των ανθρώπων.
Για κείνους που λένε «ξεστραβώσου» στην ταμία του σούπερ μάρκετ και «συγχωρείστε μου την περιέργεια» στον έφορο της περιοχής τους.
Που λένε «τι κοιτάς βρε χαμενε» στον κλητήρα της δουλειάς τους και «ευχαρίστησή μου κύριε διευθυντά» στον προϊστάμενό τους.
Και στα ερωτικά τους ακόμη. Εφτά θάλασσες και υποκλίσεις για την αριστοκρατική θεογκόμενα, Goodies και πολύ της πάει για το απλό κορίτσι που έπεσε στο δρόμο μας και μην αφήσουμε την ευκαιρία.
Η υποκρισία υπήρχε πάντα μέσα στους ανθρώπους και βέβαια δεν ξεριζώνεται εύκολα από το βάθος της ανθρώπινης ύπαρξης. Τουλάχιστον να τη διώξουμε από την επιφάνεια , από την εξωτερική συμπεριφορά , γιατί, κοντά στ άλλα καταντάει και αντιτουριστική βρε αδελφέ…….
Έχω λάθος που νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια το κακό μεγαλώνει; Και τι νομίζετε ότι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό;

Barracuda

# 2 στις 10/10/2007
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Δεν είναι θέμα υποκρισίας , ούτε διαφορετικής συμπεριφοράς .

Είναι θέμα ευγένειας ή και κουλτούρας αν θες .

Το τρίτο παράδειγμα δεν κολλάει εδώ , είναι κάτι διαφορετικό ,
όπως και το τσάντιζε που γράφεις κάπου στην αρχή .

Όπως στα περισσότερα θέματα τέτοιου είδους
μόνο η παιδεία μπορεί να είναι η λύση
και όταν λέω παιδεία δεν εννοώ τα πανεπιστήμια
εννοώ την εντελώς παρεξηγημένη μέση γενική παιδεία.
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

# 3 στις 10/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ένας άνθρωπος με παιδεία, φέρεται σωστά ακόμα και σε εκείνον

που δεν εγκρίνει.

Έχει τον τρόπο να δώσει τα μηνύματα χωρίς να εκτεθεί.

Πιστεύω ότι οι άλλες συμπεριφορές είναι υστερόβουλες.

Και δυστυχώς είναι πολλές. Έχει εκλείψει ο σεβασμός και

η ειλικρίνεια μεταξύ των ανθρώπων.

Όλα τείνουν να γίνουν εμπορικές σχέσεις - πουλάς-αγοράζω......

Και δυστυχώς εδώ δεν γίνονται αλλαγές.....

Μόνο εκπτώσεις.

**

kaltzou

# 4 στις 10/10/2007
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 3.480
δυστυχως υπαρχουν Ανθρωποι και ανθρωποι εμεις αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να βοηθαμε οποτε μπορουμε τους συνανθρωπους μας και ας μας βριζουν (ασχετο θα σου πω τη εγινε πριν περιπου ενα μηνα ειμουν στο λεωφοριο και μπηκε μια κυρια περιπου στα 75 πηγα να της δωσω την θεση μου και πως και δεν με πλακωσε στο ξυλο αρχισε και φωναζε τη με περασες για καμια γρια!!!)

# 5 στις 10/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
θα συμφωνήσω ότι είναι αφενός θεμα παιδειας, και αφετέρου θέμα προσωπικών συμπλεγμάτων και ανασφαλειών.

Μειώνουμε τους άλλους για να αισθανθούμε εμείς καλύτερα.

Όλα ξεκινάνε από την ανατροφή μας.

Δεν είναι ψέμα αυτό που λένε ότι αν θες να δεις τι σόι άνθρωπος είναι κάποιος, δώστου λίγη εξουσία.

Νομίζω οτι και τα 3 παραδείγματα του pathfinder2 έχουν κοινό παρονομαστή: την έλλειψη πολιτισμού και παιδείας.

broken1978

# 6 στις 10/10/2007
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.418

Παράθεση:
Από το μέλος kaltzou - 10/10/07 02:36
... (ασχετο θα σου πω τη εγινε πριν περιπου ενα μηνα ειμουν στο λεωφοριο και μπηκε μια κυρια περιπου στα 75 πηγα να της δωσω την θεση μου και πως και δεν με πλακωσε στο ξυλο αρχισε και φωναζε τη με περασες για καμια γρια!!!) ...

Παράθεση:

ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΣ.....

pathfinder2

# 7 στις 10/10/2007
author
Ανδρας / 67 / Ελεύθερος
Δεν ξέρω αν έθεσα όπως πρέπει το θέμα.Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι η τάση πολλών να ασκούν βία (η βία δεν είναι μόνο σωματική) ,σε εκείνους που θεωρούν πιό αδύνατους ή κοινωνικά κατώτερους ,και ταυτόχρονα να ασκούν ..τη γλώσσα τους σε ότι νομίζουν ότι τους υπερβαίνει.Κάτι σαν θρασυδειλία (ούτε αυτό είναι ακριβές).
Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα παιδείας . Πάντως βλέπω ότι στις μέρες μας που οι Έλληνες "μορφώνονται"περισσότερο , τα κρούσματα αντί να μειωθούν αυξάνονται.
Φίλε Barracuda , συμφωνώ γενικά μαζί σου . Νομίζω όμως, ότι και το τρίτο παράδειγμα κρύβει μέσα του διαφορική συμπεριφορά . Σε μιά πολύ προσωπική σου στιγμή δεν πας εκεί που γουστάρεις εσύ , αλλά εκεί που νομίζεις ότι ταιριάζει στην "αξία" της συνοδού σου . Δηλαδή η αντίληψη "γλείφοντας όλους τους τρανούς και βρίζοντας τους ταπεινούς " αποτυπώνεται έμπρακτα στην περίπτωση αυτή.
Χρειάζεται οπωσδήποτε βελτιωση η γενική παιδεία μας.Δεν ξέρω όμως αν φτάνει αυτό. Κατά τη γνώμη μου απαιτείται και λίγη εσωτερική ανάταση και πως βρίσκεται αυτή;

Dardana

# 8 στις 10/10/2007
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by pathfinder2
Χρειάζεται οπωσδήποτε βελτιωση η γενική παιδεία μας.Δεν ξέρω όμως αν φτάνει αυτό. Κατά τη γνώμη μου απαιτείται και λίγη εσωτερική ανάταση και πως βρίσκεται αυτή;

Ελα μου ντε...και πως ενας ανθρωπος θα ασχοληθει με την εσωτερικη αναταση αν δεν συνειδητοποιει καν οτι συμπεριφερεται αδικα, προσβλητικά ή ρατσιστικα; Πιστευω κι εγω οτι ειναι θεμα παιδειας (που δεν εχει να κανει με ακαδημαϊκη μορφωση αλλά με κοινωνικη). Η μονη λυση ειναι η συνειδητοποιηση οτι αυτη η σταση και συμπεριφορά ειναι λαθος, ισως οταν σ'εμας συμπεριφερθει καποιος με την ιδια απαξιωση και υποτιμηση.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 9 στις 10/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος Dardana - 10/10/07 03:38
... Ελα μου ντε...και πως ενας ανθρωπος θα ασχοληθει με την εσωτερικη αναταση αν δεν συνειδητοποιει καν οτι συμπεριφερεται αδικα, προσβλητικά ή ρατσιστικα; Πιστευω κι εγω οτι ειναι θεμα παιδειας (που δεν εχει να κανει με ακαδημαϊκη μορφωση αλλά με κοινωνικη). Η μονη λυση ειναι η συνειδητοποιηση οτι αυτη η σταση και συμπεριφορά ειναι λαθος, ισως οταν σ'εμας συμπεριφερθει καποιος με την ιδια απαξιωση και υποτιμηση. ...

Εκεί ειναι το θέμα Ντάρντυ. Ότι αυτοί που φέρονται έτσι είναι εκεινοι οι οποιοι λούστηκαν κάποια στιγμή τα ίδια.
Προφανώς το πάθημα δε γίνεται μάθημα, αλλά κάνουμε ότι ακριβώς δεν θέλαμε να μας κάνουν. Ο ορισμός του κόμπλεξ...

Ένα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο στρατός. Μια μικρογραφια της κοινωνιας οπου βλεπεις καθε καρυδιας καρυδι.
Οι νέοι τραβάνε ανελέητα καψόνια απο τους παλιους, γιατι οι παλιοι εκδικούνται με αυτόν τον τρόπο για τα καψόνια που τρώγανε όταν ήταν αυτοι νέοι.
Εκεί φαίνεται η διαφορά ενός ανθρώπου με παιδεια απο τον κάφρο.

Dardana

# 10 στις 10/10/2007
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by high-speed

Παράθεση:
Από το μέλος Dardana - 10/10/07 03:38
... Ελα μου ντε...και πως ενας ανθρωπος θα ασχοληθει με την εσωτερικη αναταση αν δεν συνειδητοποιει καν οτι συμπεριφερεται αδικα, προσβλητικά ή ρατσιστικα; Πιστευω κι εγω οτι ειναι θεμα παιδειας (που δεν εχει να κανει με ακαδημαϊκη μορφωση αλλά με κοινωνικη). Η μονη λυση ειναι η συνειδητοποιηση οτι αυτη η σταση και συμπεριφορά ειναι λαθος, ισως οταν σ'εμας συμπεριφερθει καποιος με την ιδια απαξιωση και υποτιμηση. ...

Εκεί ειναι το θέμα Ντάρντυ. Ότι αυτοί που φέρονται έτσι είναι εκεινοι οι οποιοι λούστηκαν κάποια στιγμή τα ίδια.
Προφανώς το πάθημα δε γίνεται μάθημα, αλλά κάνουμε ότι ακριβώς δεν θέλαμε να μας κάνουν. Ο ορισμός του κόμπλεξ...

Σ'αυτο ναι, εχεις δικιο. Ιδιως οταν προκειται για ατομα που καποια στιγμη ετυχαν απαξιωσης και υποτιμησης, και μετα ξαφνικα απέκτησαν "στατους" και εξουσια..οπότε με αυτο τον τροπο "παιρνουν το αιμα τους πισω".
Απο την αλλη νομιζω οτι οι ανθρωποι μαθαινουμε ή οχι την ταπεινοτητα και τον σεβασμο προς τον ανθρωπο, (κι οχι προς αυτο που εχει, ή αυτο που ονομαζεται) απο το σπιτι μας.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 11 στις 10/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για διαφορικές εξισώσεις κάτι έχω ακούσει…
( και κάποτε έλυνα και κάποιες )
Αλλά για διαφορική συμπεριφορά…

pathfinder2

# 12 στις 10/10/2007
author
Ανδρας / 67 / Ελεύθερος
Λεξικό Τριανταφυλλίδη
διαφορικός -ή -ό [δiaforikós] E1 : που αναφέρεται σε διαφορές
[λόγ. διαφορ(ά) -ικός μτφρδ. γαλλ. différentiel

(μαθημ.) ~ λογισμός, κλάδος των ανώτερων μαθηματικών που ασχολείται με τον υπολογισμό του διαφορικού μιας συνάρτησης. Διαφορικές εξισώσεις, που συνδέουν μια συνάρτηση. || (ιατρ.) Διαφορική διάγνωση, που γίνεται με τον αποκλεισμό άλλων νόσων που έχουν τα ίδια συμπτώματα. || (ως ουσ.) το διαφορικό

# 13 στις 10/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Α! κατάλαβα.
Παράδειγμα:
« αγάπη μου από τότε που με έπιασες στα πράσα με τη γειτόνισσα, δείχνεις μια διαφορική συμπεριφορά… »

selini

# 14 στις 10/10/2007
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 142
Απαντήσεις: 5.733
Μμμμ... ίσως και νά ΄χει δίκιο ο θεματοθέτης μεσιέ Ταντόν.
Βέβαια, κι εσύ, δάσκαλος είσαι, και ξέρεις καλύτερα απ΄τον καθένα μας...

Αλλά το θέμα έχει να κάνει με συμπεριφορές. Αρα, έχει να κάνει και με την ψυχολογία. Και στην ψυχολογία, οι διαφορές των ατόμων στη συμπεριφορα υπό ανάλογες συνθήκες, ονομάζονται "διαφορική συμπεριφορά".

Βέβαια στην καθομιλουμένη, η λέξη όταν χρησιμοποιείται, εκφράζει πλεονασμό...

Τί λες;
Για το θέμα τώρα...
πιστεύω πως η παιδεία, που αναφερθήκατε οι περισσότεροι, δεν παίζει κανένα ρόλο. κυρίως αυτές οι συμπεριφορές εξαρτώνται από την ψυχολογία του καθενός και το πόσο ο καθένας υπολογίζει το χρήμα.

Ξέρουμε όλοι πως όταν προπορεύεται το χρήμα όλοι οι δρόμοι ανοίγουν.
Ξέρουμε επίσης πως ισχύει, αυτό που δείχνουμε προς τα έξω, αυτό πιστεύει κι ο άλλος πως είμαστε.

Στον φτωχό, τον περιθωρειακό, τον μπας κλας, δεν μας ενδιαφέρει να δείξουμε κάτι.
Αλλά στον λεφτά, στον αριστοκράτη, στον μορφωμένο, είναι ανάγκη να δείξουμε πως δεν διαφέρουμε απ΄αυτόν.

Οι συμπεριφορές αυτές, εχουν να κάνουν με την ψυχολογία μας και με το κόμπλεξ κατωτερότητας που αισθανόμαστε απέναντι σ΄αυτά τα άτομα.
Αν τους δείξουμε ότι είμαστε ίδιοι μ΄αυτούς, θα μας συμπεριφερθούνε το ίδιο.

Αρα, θα έχουμε για λίγο την ψευδαίσθηση, ότι αξίζουμε όσο αυτοί.
Η συμπεριφορά αυτή είναι άρρωστη.
Ο φυσιολογικός άνθρωπος γνωρίζει πως η αξία του αποτιμάται από τις σωστές πράξεις του κι όχι από την ιδέα που θα την στηρίξει μια κατηγορία ανθρώπων...

Η προδοσία μου αρχίζει και πάλι: "όλα πάνε καλά..."

# 15 στις 10/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by selini
Στον φτωχό, τον περιθωρειακό, τον μπας κλας, δεν μας ενδιαφέρει να δείξουμε κάτι.
Αλλά στον λεφτά, στον αριστοκράτη, στον μορφωμένο, είναι ανάγκη να δείξουμε πως δεν διαφέρουμε απ΄αυτόν.

Στο πρώτο σκέλος, θα διαφωνήσω, Σελήνη μου.
Όσοι αρέσκονται σε τέτοιες συμπεριφορές προς "κατώτερούς" τους είναι γιατί θέλουν να υπερτονίσουν την "ανωτερότητά" τους.

Στόχος τους είναι να διαφοροποιηθούν από αυτό που -κατά βάθος- θέλουν να ξορκίσουν και να προσκολληθούν αντίστοιχα στο "στόχο" τους.

Άνθρωποι...

selini

# 16 στις 10/10/2007
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 142
Απαντήσεις: 5.733
Εχεις δίκιο Νταμα μου. Συμβαίνει πολύ συχνα κι αυτό που λες. Υπάρχουν πολλών ειδών άρρωστες συμπεριφορές που πηγάζουν από "ανώτερες" ή "κατώτερες" ψυχοσυνθέσεις...

Ο θεματοθέτης όμως ήταν συγκεκριμένος. Μίλησε για άτομα που σε λεφτάδες ή ανώτερα στελέχη στον εργασιακό χώρο, συμπεριφέρονται τελείως διαφορετικά απ΄ότι σ΄όλους τους άλλους.

Δεν ξέρω ποια συμπεριφορά είναι χειρότερη. Αυτή που λες εσύ ή αυτή που ανάφερα εγώ.
Οπως και νά ΄χει, όλοι μας έτυχε να γνωρίσουμε τέτοιες συμπεριφορές, από κάποιον "ανώτερο" που μας φέρθηκε μια φορά σαν σκουπίδι κι από κάποιον "άλλο" που μας εγλυψε...

Η προδοσία μου αρχίζει και πάλι: "όλα πάνε καλά..."

marina29

# 17 στις 11/10/2007
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 909
Όλα τείνουν να γίνουν εμπορικές σχέσεις - πουλάς-αγοράζω......

Και δυστυχώς εδώ δεν γίνονται αλλαγές.....

Μόνο εκπτώσεις.

# 18 στις 11/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μάλλον ενοείς διφορική συμπεριφορά...Τεσπα,είναι κλασσική ελληνική συμπεριφορά που την έχουμε όλοι μας.Απλά όταν την "βλέπουμε"σε άλλα άτομα μας ενοχλεί!

# 19 στις 11/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος Juliet23 - 11/10/07 10:31
... Μάλλον ενοείς διφορική συμπεριφορά...Τεσπα,είναι κλασσική ελληνική συμπεριφορά που την έχουμε όλοι μας.Απλά όταν την "βλέπουμε"σε άλλα άτομα μας ενοχλεί! ...

και όμως, όχι! Δεν την έχουμε όλοι μας.
Υπάρχουν και λίγοι πολιτισμένοι άνθρωποι σε αυτή τη χώρα που δεν θέλουν να πατάνε επι πτωμάτων, ούτε να κλεβουν εκκλησιες, ούτε να χάνουν την αξιοπρέπεια τους γλυφωντας τον κάθε "επιτυχημένο".

Δεν δέχομαι τη δικαιολογία "έτσι είμαστε εμεις οι Έλληνες, μαγκιά μας, και δεν αλλάζουμε".

Η ίδια συμπεριφορά είναι όταν κάποιος πετάει τα σκουπιδια του στο δρομο και το σπιτι του το εχει να γυαλίζει.

τρελαίνομαι οταν βλεπω το κουτακι της coca cola ή τα χαρτομάντηλα να εκσφεδονιζονται απο τα παραθυρα των αυτοκινητων.

Γιατί ρε γύφτο Έλληνα δε σέβεσαι τη χώρα σου, και όταν πας στο εξωτερικο είσαι παναγίτσα?

Γιατί ρε γύφτο Έλληνα δε σέβεσαι το περιβάλλον? Είναι μαγκια να πετάς το χαρτί έξω? Μη τυχόν και βρωμίσει το αμαξάκι σου, που έδωσες τόσα λεφτα για να το υπηρετείς τελικά και όχι για να σε υπηρετεί?

Μαλaka Έλληνα, μαlaka.

Πω πω τα χω πάρει τώρα , σταματώ.

# 20 στις 11/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ θα ελεγα ότι προσεγκιζουμε το θεμα απο αλλη οπτικη γωνια ....
δεν ειναι υποκριτικο αλλα το αντιμετωπιζουμε διαφορετικα .....γιατι καρδια μου δεμ μπορουμε να συμπεριφερθουμε σε ολους το ιδιο .....πχ κυριε διευθύντα ηρθατε λιγο αργα και σας περημενουν στο γραφειο σας .....ενω τον κλητηρα σου .....βρε ανθρωπε τι ωρα ειναι αυτη ,,σε πληρωνω να κοιμασαι ,...την επομενη μην ερθεις καθολου......... και η πιεση 26
εχεις ακουσει αυτο που λενε .....χερι που δεν μπορεις να κοψεις προσκηνα το .........η απλα γλυφτω....
αυτο λεγεται διπλωματια ............αλλιμονο σου αν δεν την διαθετεις σημερα...........
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε