Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
ADSL + Τηλεφωνία

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Giannis36

# 1 στις 16/10/2007
author
Ανδρας / 72 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μοσχάτο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 27
'Aρεσαν+: 0%

αδσλ + Τηλεφωνία

ADSL + Τηλεφωνία
Όλοι μας βλέπουμε κάθε μέρα να ξεφυτρώνουν διάφορες εταιρείες σταθερής τηλεφωνίας και ΙΝΤΕΡΝΕΤ (VIVODI, FORNET, NETONE, ON TELECOMS,Q CART, κτλ ) Κάποιες από αυτές προσφέρουν και δωρεάν απεριόριστες κλήσεις στο εξωτερικό. Αυτό είναι για μένα το τυράκι…ξέρει κανένας από την παρέα που είναι η φάκα??? Θέλω να πω αν ξέρει κανείς τυχόν προβλήματα κτλ .Τελείωσε η σύμβαση μου και επειδή θέλω τα τηλ. στις ΗΠΑ ..είμαι έτοιμος να πω το ΝΑΙ σε μία από αυτές…έχει κανείς σας πείρα από αυτά???

Heptamer

# 2 στις 17/10/2007
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.371
Πειρα δεν εχω απο αυτους τους ανεξαρτητους παροχους ακομη.

Συνειδητα,δεν εχω γινει συνδρομητης σε κανεναν και αυτο γιατι η αγορα ειναι ακομη φρεσκια,ολες αυτες οι εταιρειες κανουν αμαν και πως να μας αποσπασουν απο τον ΟΤΕ και κανεις μας δεν ειναι σε θεση να γνωριζει το επιπεδο των υπηρεσιων που ειναι ικανες να προσφερουν. Ουδεις γνωριζει εαν οι διαφημιζομενες υπηρεσιες (θα) εχουν αντικρυσμα.

Προσωπικα,το θεωρω ακομη ρισκο να φυγει κανεις απο τον ΟΤΕ. Η ελληνικη αγορα ειναι μικρη για τοσες πολλες ιδιωτικες εταιρειες και ακομη δεν εχει κατασταλαξει το ποιες απο αυτες θα ειναι τελικα και αυτες που θα επιβιωσουν. Γιατι δε θα επιβιωσουν ολες,ειναι σιγουρο. Καποιες θα κλεισουν.
Για την ωρα,διακατεχονται απο μια στειρα πελατοθηρικη νοοτροπια,η οποια δεν εχει αντικρυσμα σε υπηρεσιες και υποδομη. Λειτοργουν λιγο πολυ με προχειροτητα - κατα το ελληνικο επιχειρηματικο κανονα - προκειμενου να αποκτησουν πελατες.

Η απουσια παγιου και τα δωρεαν τηλεφωνηματα ειναι μια "ψαρευτικη" παγιδα,προκειμενου να αποσπασουν πελατες απο τον ΟΤΕ. Καποιες απο αυτες τις εταιρειες,απλα μισθωνουν τις γραμμες του και ετσι πληρωνουν ουσιαστικα το παγιο για τον πελατη. Ομως αυτο δεν αναμενεται να ειναι για παντα (μονο που ο πελατης δεν το ξερει) γιατι καποια στιγμη τα λειτουργικα κοστη θα απαιτησουν αποσβεση....οποτε δεν ειναι μακρια ο καιρος που οσοι πανε σε αυτες τις εταιρειες,θα αναγκαστουν να πληρωσουν παγιο,ακριβως οπως στον ΟΤΕ,προκειμενου να συνεχισουν να απολαμβανουν τις (αμφιλεγομενες) υπηρεσιες....

Οσοι παντως το αποφασισουν,καλο θα ειναι να ελεγξουν εξονυχιστικα τα συμβολαια που θα συναψουν και να απαιτησουν εγγυησεις.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

marshias

# 3 στις 17/10/2007
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868
Παντως ειναι και ο ανταγωνισμος που τους κανει να ριχνουν τιμες και να κανουν καλες προσφορες.
τριτη πεμπτη, μακαρονια...

lonelyme

# 4 στις 17/10/2007
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 71
Απαντήσεις: 1.657
αυτο που πρεπει να κοιταξεις σχετικα με τον ιντερνετ ειναι οτι μπορει μια εταιρια να σου προσφερει 20 mbps ταχυτητα αλλα σου εχει κλειδωμενες σελιδες, πχ δεν μπορεις να κανεις τσατ, δεν μπορεις να μπεις σε Online games κτλ.για αυτα υπαρχουν εξτρα χρεωσεις.οποτε ρωτα καλυτερα τις ιδιες τις εταιριες αν ειναι οντως απεριοριστο ιντερνετ
μπορα ειναι θα περασει, αρκει να μην μας πνιξει...

# 5 στις 17/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer
θα αναγκαστουν να πληρωσουν παγιο,ακριβως οπως στον ΟΤΕ,προκειμενου να συνεχισουν να απολαμβανουν τις (αμφιλεγομενες) υπηρεσιες....

Μα και ο ΟΤΕ έχει καταργησει κάποια πάγια μετά την ελεύθερη αγορά.
Εμένα μου μειώθηκε ο λογαριασμός.
Τώρα να μου επιτρέψετε να βγω λίγο απ το θέμα γιατί θυμήθηκα κάτι που με εξόργισε προ ημερών.

Tα πήρα πάρα πολύ άσχημα με την TELLAS.

Ανεκαθεν ΟΤΕ είχα και έχω, αλλά με τάραξαν στα τηλέφωνα να συνδεθώ και μ αυτούς για να έχω έκπτωση στις κλήσεις μου. Γράφτηκα. Μετά από λίγο καιρό άρχισαν πάλι να με ενοχλούν. Αυτή τη φορά επέμεναν να μου προσθέσουν τον κωδικό κλήσης τους αυτόματα στη γραμμή μου. Ούτε που κατάλαβα πώς έγινε αυτό, μιας και μου είπαν ότι το τηλεφώνημά τους ήταν ταυτόχρονα και αίτηση και δεν χρειαζόταν να υπογράψω. Από εκείνη την ώρα και έπειτα ελάμβανα δυο λογαριασμούς. Έναν του ΟΤΕ και έναν της ΤELLAS.

Δεν φρόντισαν όμως οι κύριοι της tellas να βρουν τρόπους εύκολης πληρωμής των λογαριασμών τους. Μια φορά που πλήρωσα στα Καρφουρ μου κράτησαν προμήθεια 1,5 ευρώ για λογαριασμό 4 ευρώ ! . Μετά δεν έβρισκα πού να πάω να ξοφλήσω τους λογαριασμούς μου χωρίς επί πλέον κόστος. Ετσι κάποια στιγμή έφτασα να τους χρωστάω το ....υπέρογκο ποσό των 14 ευρώ επειδή δεν έβρισκα υποκατάστημά τους να πληρώσω.

Λόγω αυτού του τρομερού χρέους μου κάποια ωραία μέρα και χωρίς να με ενημερώσουν, θεώρησαν δικαίωμά τους να μπλοκάρουν όλες τις κλήσεις μου από το σταθερό τηλέφωνό μου. Κινητό δεν είχα εκείνη την ώρα και πραγματικά βιαζόμουν να τηλεφωνήσω στη Θεσσαλονίκη για να μάθω για την υγεία της μητέρας μου, που είχε μπει στο νοσοκομείο.Όποτε πήγαινα να καλέσω τον αριθμό 2310 έβγαινε μια γυναικεία φωνή που έλεγε πως δεν μπορούσε να γίνει η κλήση.
Περίμενα αρκετή ώρα στη γραμμή τεχνικής υποστήριξης μέχρι να μου πουν τον τρόπο για να πραγματοποιήσω την επείγουσα κλήση μου. Εγώ τους ζήτησα να απεγκλωβίσουν εντελώς τη γραμμή μου . Μου απάντησε ένας τεχνικός λέγοντάς μου ότι μου μπλόκαραν τη γραμμή επειδή τους χρωστάω . Σε έξαλλη κατάσταση του απάντησα κι εγώ ότι χρωστάω μόνο σ αυτούς και όχι στον ΟΤΕ και δικαιούμαι να έχω τηλέφωνο όποτε θέλω. Τι πιο εύκολο γι αυτούς από το να πάψουν να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους απεγκλωβίζοντας τη γραμμή μου.

Εκείνη την ώρα έσφαζα άνθρωπο.
Περιμένω να βρω πού έχει tellas εδώ κοντά για να πάω να τους βρίσω και να διαγραφώ.

# 6 στις 17/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
απο τον τρόπο που τοποθετείσαι συμπεραίνω ότι όντως δεν έχεις μεγάλη γνώση του τι συμβαίνει στην αγορά και αυτό σε κάνει εύκολο "θύμα"

ενδεικτικά αναφέρω ότι απο τις εταιρείες που ανέφερες ότι "ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια", η forthnet υπάρχει στην αγορά απο το 1994 και είναι η πρώτη εταιρία στην Ελλάδα που προσέφερε υπηρεσίες Internet σε ιδιώτες ...είναι επίσης η πρώτη εταιρία που απέκτησε άδεια σταθερής τηλεφωνίας στην Ελλάδα (γύρω στο 2000 αν δεν με απατά η μνήμη μου)....
H Vivodi εμφανίστηκε στην αγορά το 2001, η Νetone το 1998 (αλλά με διαφορετικό προσανατολισμό), η Ontelecoms εμφανίστηκε φέτος το καλοκαίρι και η Q Cart μου είναι άγνωστη στον τομέα συνδυασμένων υπηρεσιών-την γνωρίζω μόνο για την καρτοκινητή)

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν αυτή τη στιγμή όλες ανεξαιρέτως οι εταιρείες που προσφέρουν Adsl//σταθερή, είναι ο ΟΤΕ.

Το πρόβλημα είναι γνωστό στην ΕΕΤ και υπάρχουν άπειρες αγωγές για σκόπιμες καθυστερήσεις και "σαμποτάζ" απο πλευράς του, διότι κάποιοι καρεκλοκένταυροι δεν νοούν να αντιληφθούν ότι οι τηλεφωνικές γραμμές , που έχουν κατασκευαστεί με χρήματα του Ελληνα φορολογούμενου ανήκουν σε όλους και ΔΕΝ είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ, με αποτέλεσμα να προκαλούν απίστευτες καθυστερησεις ....

Αυτό έχει οδηγήσει όλους τους λεγόμενους εναλλακτικούς παρόχους να δημιουργούν δικά τους δίκτυα ....

Η ανάπτυξη γίνεται με αλματώδεις ρυθμούς αλλά και πάλι δεν μπορούμε απο τη μια ημέρα στην άλλη να βρεθούμε στην ίδια κατάσταση που απολαμβάνουν χώρες πολυ ποιο προηγμένες απο εμάς.

Ναι! Οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι ποιο φθηνοί σε σχέση με τον ΟΤΕ.
Θα πρέπει όμως να είσαι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσεις μια πιθανή καθστέρηση στην διεκπεραίωση της αίτησης σου 1-3 μήνες, ανάλογα με την περιοχή στην οποία ζεις και το πακέτο υπηρεσιών που θα διαλέξεις...

όμως αν το συγκρίνεις με το ότι 15 χρόνια πριν περιμέναμε ακόμα και μια 10ετία τον ΟΤΕ για να αποκτήσουμε ένα σταθερό τηλέφωνο, αυτή η καθυστέρηση δεν είναι τίποτα....

σκέψου επίσης ότι αυτός ο ανταγωνισμός απο τις ιδιωτικές εταιρείες , εξανάγκασε τελικά τον Δημόσιο Οργανισμό να κάνει προσφορές και "πακέτα" ανάλογα με τις ανάγκες των καταναλωτών ... 3 χρόνια πριν, μόνο να ανεβάζει το τιμολόγιο κατά βούληση έκανε...

Εκείνο που θα πρότεινα πάντως, είναι σίγουρα πριν αποφασίσεις, να καταγράψεις τις πραγματικές σου ανάγκες και να κάνεις έρευνα αγοράς ...όπως θα έκανες σαν καταναλωτής σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση

# 7 στις 17/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Παρομοίως...

# 8 στις 18/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

zoumeri??? δεν ήξερες ....δεν ρώταγες???
αυτό που σου έκαναν απο την tellas λέγεται "αυτόματη προεπιλογή" και είναι κάτι που όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι προσφέρονται να κάνουν δωρεάν για να εξασφαλιστούν ότι όλες οι κλήσεις που θα γίνονται απο το συγκεκριμένο σταθερό θα περνούν μέσα απο το δικό τους δίκτυο

το να σου κάνουν φραγή για 14ευρώ είναι απο γελοίο έως απαράδεκτο!!!!!

όμως απο τη στιγμή που εξακολουθείς να λαμβάνεις λογαριασμό απο τον ΟΤΕ σημαίνει ότι η κυριότητα της γραμμής σου (του χαλκού) δεν έχει περάσει στον εναλλακτικό πάροχο = δεν έχεις αποδεκτεί κάποιο πακέτο υπηρεσιών που σε "απαλλάσει" απο το πάγιο του ΟΤΕ

μπορείς λοιπόν να προσπεράσεις την φραγή σου, καλώντας πριν απο κάθε αριθμό το τετραψήφιο νούμερο που ισχύει για τον ΟΤΕ , που είναι το 1777
(δηλ. για να καλέσεις αριθμό που είναι στην ΑΘήνα καλείς 1777-210- χχχχχχχ)
σημ1. ακους εκεί φραγή για 14ευρώ!!!
σημ2. εγώ πάντως, δεν έχω επιλέξει την προεπιλογή .... και στους γονείς μου
απλά "έσωσα" στην τηλεφωνική συσκευή τα νούμερα που καλούν συχνότερα
(με το πρόθεμα) σε speed dial, για να μην "ξεχνιούνται" .... με το πρόθεμα...
σημ3. έχω επίσης την εντύπωση ότι ενώ την προεπιλογή όλοι την προσφέρουν δωρεάν, όταν ζητήσεις να σου την αφαιρέσουν κάποιοι σε χρεώνουν για να το κάνουν!!!!!

Giannis36

# 9 στις 18/10/2007
author
Κανένα πάγιο δεν μείωσε ο ΟΤΕ (το αντίθετο μάλιστα...)
Τουλάχιστον στις PSTN συνδέσεις που έχω εγώ.
Σε ευχαριστώ πάντως για την απαντησή σου.

Giannis36

# 10 στις 18/10/2007
author

αδσλ

απο τον τρόπο που τοποθετείσαι συμπεραίνω ότι όντως δεν έχεις μεγάλη γνώση του τι συμβαίνει στην αγορά και αυτό σε κάνει εύκολο "θύμα"

Ναι έτσι είναι για μένα...αλλά διαβάστε τι γράφει και το ΒΗΜΑ...

Πληθαίνουν οι καταγγελίες στην ΕΕΤΤ από πολίτες που έχουν μείνει επί μήνες χωρίς τηλέφωνο και Ιnternet

Τα κόλπα των εταιρειών που ταλαιπωρούν τους συνδρομητές

Η τηλεπικοινωνιακή «πολυφωνία» μετατρέπεται σε «ομηρεία»
ΡΕΠΟΡΤΑΖ Π. ΜΠΟΥΛΟΥΚΟΣ

Αριστερά, μαθήτρια στέλνει sms. Την τηλεπικοινωνιακή πανσπερμία, η οποία έχει εξαπλωθεί σε ολόκληρη την ελληνική κοινωνία- και πολύ περισσότερο στη νεολαία-, εκμεταλλεύονται πλέον δεκάδες νέες εταιρείες τηλεφωνίας. Επάνω, φωτοτυπία καταγγελίαςαπό τις αμέτρητες που φθάνουν καθημερινώς στους συλλόγους προστασίας καταναλωτών. Κάτω, απόδειξη λογαριασμού τηλεφωνικής εταιρείας Σε ιδιότυπη «ομηρεία» παραμένουν χιλιάδες συνδρομητές οι οποίοι αποφάσισαν για διάφορους λόγους να αλλάξουν τηλεπικοινωνιακό πάροχο τους τελευταίους μήνες, με αποτέλεσμα να μη διαθέτουν τηλεφωνική επικοινωνία ή σύνδεση με το Διαδίκτυο πάνω από 150 ημέρες.

Υπολογίζεται ότι περίπου 40.000 συνδρομητές βρίσκονται σε κατάσταση απελπισίας καθώς κανείς δεν τους εξηγεί πότε θα γίνει η νέα σύνδεση του τηλεφώνου τους ή του Ιnternet. Οι καταγγελίες πέφτουν βροχή πλέον στις καταναλωτικές οργανώσεις αλλά και στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ), η oποία μέχρι στιγμής έχει επιβάλει πρόστιμα στον ΟΤΕ και στις εταιρείες Τellas, Forthnet, Τeledome, Vivodi και Ηol, ενώ σύντομα θα επιβληθούν συστάσεις ή κυρώσεις και σε άλλες εταιρείες, καθώς εξετάζονται ήδη δεκάδες καταγγελίες για την ΟΝ Τelecom και για άλλους παρόχους.

«Παρακολουθούμε άγρυπνα την κατάσταση και παρεμβαίνουμε συνεχώς για να λύσουμε τα προβλήματα που έχουν ανακύψει.Καλούμε διαρκώς σε ακροάσεις τις εταιρείες και πιστεύουμε ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν» δήλωσε στο «Βήμα» ο αντιπρόεδρος της ΕΕΤΤ κ. Ν.Κουλούρης .

Σύμφωνα με την ΕΕΤΤ πληθαίνουν οι καταγγελίες καταναλωτών για τις συνδέσεις των τηλεφωνικών γραμμών τους με τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους, καθώς λαμβάνουν εσφαλμένες πληροφορίες σχετικά με τη διαθεσιμότητα και τον χρόνο πραγματοποίησης της σύνδεσής τους και δεν ενημερώνονται με σαφήνεια για τους όρους της σύμβασης. Επίσης αντιμετωπίζουν δυσκολίες στη διαδικασία καταγγελίας της σύμβασης και μακροχρόνια παραμονή στις υπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών, ενώ καταβάλλουν τα αντίστοιχα τέλη των κλήσεων, χωρίς τελικά να εξυπηρετούνται.
Ανεξέλεγκτο το παιχνίδι του ανταγωνισμού
«Μου υποσχέθηκαν, στο τηλέφωνο αλλά και γραπτώς,ότι η εταιρεία (...) θα έδινε 18 Μbps ταχύτητα. Ξέχασαν όμως να μου πουν ότι αυτό αφορά το εσωτερικό τους δίκτυο και όχι το Ιnternet.Ναι, αλλά όταν άρχισα να τους ρωτάω “ρε παιδιά,δηλαδή θα κατεβάζω με τόση ταχύτητα;”, εκεί φάνηκε το ψέμα τους και τελικά δεν πήγα» αναφέρει καταγγελία συνδρομητή στις αρμόδιες αρχές.

Η μάχη των τηλεπικοινωνιακών εταιρειών για εξασφάλιση μεγαλύτερου μεριδίου στην αγορά έχει οδηγήσει τον τελευταίο καιρό σε ακραία φαινόμενα, χωρίς να μπορεί η πολιτεία να προστατεύσει τους πολίτες. Το «παιχνίδι» του ανταγωνισμού είναι πλέον ανεξέλεγκτο και σύμφωνα με τους ειδικούς της αγοράς χιλιάδες καταναλωτές βρίσκονται «παγιδευμένοι»- πολλές φορές χωρίς να το συνειδητοποιούνσε ιδιωτικές τηλεπικοινωνιακές εταιρείες ή και στον ΟΤΕ, οι οποίες με διάφορες δικαιολογίες αρνούνται να αποδεσμεύσουν τη γραμμή τους και να τους επιτρέψουν να επιλέξουν τον τηλεπικοινωνιακό πάροχο που επιθυμούν.

Σύμφωνα με τις καταναλωτικές οργανώσεις, τα συχνότερα θύματα των πωλητών τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών είναι κυρίως ηλικιωμένοι και άτομα μη εξοικειωμένα με την τηλεπικοινωνιακή απελευθέρωση των υπηρεσιών, τα οποία δεν γνωρίζουν τη σχετική νομοθεσία. «Με πήραν τηλέφωνο από μια εταιρεία και μου είπαν ότι έχουν ενδιαφέρουσες προσφορές.Αφού τους άκουσα προσεκτικά,τους είπα ότι θα το σκεφτώ και θα απαντήσω.Μου ζήτησαν ευγενικά τα στοιχεία μου για να αποδείξουν στον προϊστάμενό τους ότι μίλησαν πραγματικά με κάποιον συνδρομητή,και τα έδωσα. Εναν μήνα μετά διαπίστωσα ότι είχαν διακόψει τη σύνδεση που είχα και με είχαν εγγράψει συνδρομητή τους,χωρίς την έγκρισή μου» καταγγέλλει η Κ. Σ., περιγράφοντας τη δική της περιπέτεια.
Καταγγελίες απίστευτες αλλά αληθινές
Αντιπρόσωποι εναλλακτικών παρόχων, παρουσιαζόμενοι στους πολίτες, αφού κατ΄ αρχήν τους πείθουν να δεχτούν την ενημέρωσή τους, στη συνέχεια καταγράφουν τα στοιχεία τους και τους εγγράφουν στην εταιρεία την οποία εκπροσωπούν. Σε πολλές περιπτώσεις, μάλιστα, έχοντας αποσπάσει τα προσωπικά στοιχεία των καταναλωτών, τα χρησιμοποιούν για να ενεργοποιήσουν την προεπιλογή φορέα- παρά τη θέληση των ιδίων-, με αποτέλεσμα οι καταναλωτές εν αγνοία τους να πραγματοποιούν κλήσεις μέσω της εταιρείας αυτής.

Σε άλλες περιπτώσεις, έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με τον πελάτη, ορισμένες εταιρείες σταθερής τηλεφωνίας προχωρούν σε ενεργοποίηση της προεπιλογής φορέα χωρίς την εξουσιοδότηση του πελάτη. Αλλού, ενώ έχει ζητηθεί άρση της προεπιλογής από τον πελάτη, εταιρείες σταθερής τηλεφωνίας αρνούνται να προβούν στις απαραίτητες ενέργειες, με αποτέλεσμα να στερούν από τον πελάτη τη δυνατότητα επιλογής. Καταγγέλλονται, δε, ακόμη και απειλές. Οτι δηλαδή, σε περίπτωση που ο πελάτης δεν υπογράψει την αίτηση αλλαγής παρόχου σταθερής τηλεφωνίας, θα του κοπεί το τηλέφωνο.
Τα ρίχνουν ο ένας στον άλλον
Από την πλευρά τους οι εναλλακτικοί υποστηρίζουν ότι αν και ο ΟΤΕ αναφέρεται σε επιθετικές εμπορικές πολιτικές των εναλλακτικών παρόχων δεν αναγνωρίζει τη δική του επιθετική και παράνομη πολιτική και σε καμία περίπτωση δεν συμμορφώνεται προς τις αποφάσεις της ΕΕΤΤ. Ακόμη η εξάπλωση των νέων υπηρεσιών του γρήγορου Ιnternet και κυρίως του «triple play», που απαιτούν συνδέσεις ΑDSL, έγιναν κάτι σαν μόδα και μέσα σε έναν χρόνο η ζήτηση αυξήθηκε κατακόρυφα.

Σύμφωνα με τους εκπροσώπους των ιδιωτικών εταιρειών, τα προβλήματα είναι πάρα πολλά, κυρίως σε περιπτώσεις χρηστών που επιλέγουν πακέτα τα οποία οδηγούν σε αποδέσμευσή τους από τον ΟΤΕ, μέσω της διαδικασίας της αδεσμοποίητης πρόσβασης στον τοπικό βρόχο. Στις περιπτώσεις αυτές οι συνδρομητές περιμένουν πολλές εβδομάδες ώσπου να ολοκληρωθεί η διαδικασία μεταβίβασης της χρήσης του τοπικού βρόχου από τον ΟΤΕ στον εναλλακτικό πάροχο.

Οι εναλλακτικοί πάροχοι υποστηρίζουν ότι ο ΟΤΕ καθυστερεί τις μεταφορές σε πολλά κέντρα, ενώ θέτει απαράδεκτους περιορισμούς. Αναφέρουν επίσης ότι ο ΟΤΕ μπορεί να έχει δώσει έμφαση στην αύξηση των διαθέσιμων ΑDSL θυρών στα κέντρα του (κάθε σύνδεση ΑDSL αντιστοιχεί σε μία θύρα), ωστόσο η μεγάλη ζήτηση που υπάρχει σε ορισμένες περιοχές έχει δημιουργήσει συμφόρηση.

Τα στελέχη του ΟΤΕ από την πλευρά τους περιγράφουν την κατάσταση ως ένα σπίτι όπου καλούνται ξαφνικά να ζήσουν μαζί δύο και τρεις οικογένειες, ενώ υποστηρίζουν ότι πολλές φορές οι εναλλακτικοί πάροχοι ζητούν περισσότερες συνδέσεις από όσες χρειάζονται- κυρίως όταν λανσάρουν νέα προϊόντα-, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει το σύστημα.
Τι προβλέπει η επίμαχη απόφαση της ΕΕΤΤ
Οι αιτήσεις ενεργοποίησης, κατάργησης, ακύρωσης αίτησης κατάργησης, αλλαγής σχήματος προεπιλογής φορέα ή αλλαγής προεπιλεγμένου παρόχου υποβάλλονται από τον συνδρομητή με τους ακόλουθους τρόπους:

1. Εντύπως, με την προσκόμιση φωτοτυπίας ταυτότητας. 2. Με τηλεομοιοτυπία, με την επισύναψη και αποστολή φωτοτυπίας ταυτότητας.

3. Ηλεκτρονικώς, μόνο με χρήση ηλεκτρονικής υπογραφής.

4. Τηλεφωνικώς, μέσω κλήσεων οι οποίες υποχρεωτικά, κατόπιν σχετικής ενημέρωσης του συνδρομητή, μαγνητοφωνούνται και τηρούνται σε σχετικό αρχείο του προεπιλεγμένου παρόχου. Η χρήση της δυνατότητας τηλεφωνικής υποβολής αιτήματος προεπιλογής φορέα απαγορεύεται σε περίπτωση που ο συνδρομητής δεν συναινεί στη μαγνητοφώνηση της συνομιλίας του.

Να σημειωθεί ότι οι καταναλωτές μπορούν να προσφύγουν στην ΕΕΤΤ, η οποία ερευνά τις καταγγελίες και επιβάλλει στις εταιρείες διοικητικά πρόστιμα. Επίσης οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να διακόψουν αμέσως την παράνομη σύνδεση και να μην εισπράξουν τα ποσά των λογαριασμών που έχουν εκδώσει.

unreal

# 11 στις 18/10/2007
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ελλάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.115
πολύ καλό αυτό το 1777......... ούτε εγώ το ήξερα.......

MaTcH_PoiNT

# 12 στις 18/10/2007
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 128

Παράθεση:
Originally posted by Giannis36
ADSL + Τηλεφωνία
Όλοι μας βλέπουμε κάθε μέρα να ξεφυτρώνουν διάφορες εταιρείες σταθερής τηλεφωνίας και ΙΝΤΕΡΝΕΤ (VIVODI, FORNET, NETONE, ON TELECOMS,Q CART, κτλ ) Κάποιες από αυτές προσφέρουν και δωρεάν απεριόριστες κλήσεις στο εξωτερικό. Αυτό είναι για μένα το τυράκι…ξέρει κανένας από την παρέα που είναι η φάκα??? Θέλω να πω αν ξέρει κανείς τυχόν προβλήματα κτλ .Τελείωσε η σύμβαση μου και επειδή θέλω τα τηλ. στις ΗΠΑ ..είμαι έτοιμος να πω το ΝΑΙ σε μία από αυτές…έχει κανείς σας πείρα από αυτά???

κΑΡΤα FACES αΠο τΑ ΠεΡιΠΤεΡΑ ΓιΑ ΤοΥΛαΧισΤοΝ 5 ΩρΕΣ εΠιΚοιΝωΝιαΣ μΕ ΗπΑ, ΚαΝαΔα κΤΛ.....

ΟσοΝ αΦΟΡα σΤΙς ΕτΑΙρΕιΕΣ πΟυ υΠαρΧοΥΝ, κΑΝε ΥπΟΜοΝη κΑνΑ 6ΜηΝο...

ΕαΝ εΧω κΑτι ΝεΩτΕρΟ θΑ σΕ ΕνΗΜεΡωΣω Με ΜυΝηΜα

Μα εγώ μένα Άγριο περήφανο Χορό Σαν αετός πάνω απ' τις λύπες Θα πετάξω. Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ, Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό, Θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ

# 13 στις 18/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by JOKING
σημ3. έχω επίσης την εντύπωση ότι ενώ την προεπιλογή όλοι την προσφέρουν δωρεάν, όταν ζητήσεις να σου την αφαιρέσουν κάποιοι σε χρεώνουν για να το κάνουν!!!!!
[/color]

Πες μου τέτοια τώρα για να πάω να τα σπάσω όλα εκεί μέσα.

# 14 στις 18/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Κανένα πάγιο δεν μείωσε ο ΟΤΕ (το αντίθετο μάλιστα...)
Τουλάχιστον στις PSTN συνδέσεις που έχω εγώ.
Σε ευχαριστώ πάντως για την απαντησή σου.

Για ADSL λέω. Μειώθηκε ο λογαριασμός κατά 30-35 ευρώ και επειδή παραξενεύτηκα τον σύγκρινα με παλιότερους λογαριασμούς και είδα πως έλειπε ένα πάγιο. Υπόψη ότι εγώ πλήρωνα ένα πάγιο για ISDN και άλλο ένα για ADSL συν τη συνδρομή στην ΟΤΕΝΕΤ. Τωρα τι από όλα αυτά σβήστηκε, θα σε γελάσω. Νομίζω της γραμμής ADSL.

Heptamer

# 15 στις 18/10/2007
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.371
Πήξαμε στις ....ανεύθυνες / ανέτοιμες εταιρείες και στα κάθε λογής προθέματα....1777.....1738.....και δε συμμαζεύεται.

Μέσα σ"αυτό το τηλεπικοινωνιακό κομφούζιο - δηλωτικό για άλλη μια φορά της πάγιας ελληνικής επιχειρηματικής προχειρότητας / ανικανότητας / ασέβειας προς τον πελάτη -ο ΟΤΕ εξακολουθεί να αποτελει ακόμη τη μοναδική σταθερή αξία.

Μέχρι να "ενηλικιωθούν" / ωριμάσουν οι πρόσθετοι ανταγωνιστές,θα προτιμήσω να "σέρνομαι" διαδικτυακά με <1 Μbps στον ΟΤΕ.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Leonardo_Avatar

# 16 στις 19/10/2007
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 319

Παράθεση:
ADSL + Τηλεφωνία

Μακριά από Tellas
Forthnet έχει απαράδεκτο λογιστήριο.
Γενικά οι περισσότεροι εναλλακτικοί λένε ψέμματα ως προς την διαθεσιμότητα.
Το κοστος παροχής ADSL ειναι αντίστροφο ως προς την πληθυσμιακή πυκνότητα.
Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να παρέχει και στην επαρχία οι εναλλακτικοί όχι.(Ούτε και πρόκειται φυσικα να παρέχουν στην επαρχία εκτός θεσσαλονικης με καλές τιμές )
Αυτό είναι το μυστικό τής χαμηλότερης τιμής των εναλλακτικών.(συν η πώληση κάτω του κόστους)
Υπολογίστε με τα σημερινά δεδομένα 1 μήνα χωρίς internet αν θέλετε να φύγετε από κάποιον εναλλακτικό.
Η ποιότητα των τηλεφωνημάτων στους περισσοτέρους εναλλακτικούς είναι χαμηλότερη απο αυτην του οτε.
Οι εναλλακτικοί χάνουν χρήματα τώρα και οσοι επιβιωσουν θα πρεπει να αυξησουν καπως τις τιμες.

Επίσης προσεχτε πάρα πολυ το upload.
Η πραγματική μέση ταχύτητα κατεβάσματος σε P2P δίκτυα είναι 2 * upload.

Γενικά οι εναλλακτικοί συμφέρουν πολυ τώρα αλλά αργότερα μπορεί να χετε προβλήματα.

{Μίσος Μοναξιά Λύπη-Χαρά Αφοσίωση-Αδιαφορία } Αλεξίσφαιρη Προσωπικότητα και Χαρακτήρας Στόχοι στη ζωή. Ωμή ειλικρίνεια εκεί που χρειάζεται .Ηγεσία καθοδήγηση και ανάληψη ευθυνών. Ειλικρίνεια και αυθεντικότητα. Κοινωνικό κύρος. Μαχητής στην ζωή. Τι δεν έχουν τα καλά παιδιά και κοιμούνται μοναχά

Giannis36

# 17 στις 19/10/2007
author

αδσλ

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer
Πήξαμε στις ....ανεύθυνες / ανέτοιμες εταιρείες και στα κάθε λογής προθέματα....1777.....1738.....και δε συμμαζεύεται.

Μέσα σ"αυτό το τηλεπικοινωνιακό κομφούζιο - δηλωτικό για άλλη μια φορά της πάγιας ελληνικής επιχειρηματικής προχειρότητας / ανικανότητας / ασέβειας προς τον πελάτη -ο ΟΤΕ εξακολουθεί να αποτελει ακόμη τη μοναδική σταθερή αξία.

Μέχρι να "ενηλικιωθούν" / ωριμάσουν οι πρόσθετοι ανταγωνιστές,θα προτιμήσω να "σέρνομαι" διαδικτυακά με <1 Μbps στον ΟΤΕ.

Κατόπιν ορίμου σκέψεως....μάλλον θα πάω για ανανέωση της ΟΤΕΝΕΤ . για τους επόμενους 6 μήνες τουλάχιστον...
..τώρα μάλιστα που το SKYPE δουλέει πολύ ωραία για τις ΗΠΑ...
Και πάλι ευχαριστώ όλη την παρέα...

uncle_death

# 18 στις 20/10/2007
author
Ανδρας / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 111

Παράθεση:
Originally posted by lonelyme
αυτο που πρεπει να κοιταξεις σχετικα με τον ιντερνετ ειναι οτι μπορει μια εταιρια να σου προσφερει 20 mbps ταχυτητα αλλα σου εχει κλειδωμενες σελιδες, πχ δεν μπορεις να κανεις τσατ, δεν μπορεις να μπεις σε Online games κτλ.για αυτα υπαρχουν εξτρα χρεωσεις.οποτε ρωτα καλυτερα τις ιδιες τις εταιριες αν ειναι οντως απεριοριστο ιντερνετ

Ακόμα και αν σου δώσει ταχύτητα τόσο μεγάλη χωρίς να κλειδώνει όπως λες δεν πρόκειται να την φτάνει γιατί δεν έχει αναβαθμίσει τους κόμβους του ο ΟΤΕ ώστε να πιάνει τόσο μεγάλες ταχύτητες. Το πολύ να φτάωει την μισή αν είσαι κοντά σε κατάστημα του ΟΤΕ και αν δεν έχει φόρτο το δίκτυο. Η συνήθης ταχύτητα είναι γύρω στα 8Mbps.
Όσο για τις εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας που προσφέρουν απεριόριστες κλήσεις θα ήθελα να πληροφορήσω τον φίλο που έθεσε το θέμα οτι έτυχε και εργάστηκα σε μια απο τις εταιρίες που προανέφερε και δεν νομιίζω να προσφέρουν απεριόριστες κλήσεις στο εξωτερικό. Χαμηλότερη χρέωση ναι αλλά όχι απεριόριστες.
I am your anti-Christ, I will destroy mankind Born of the beast and flames I will devour, I will divide Hellfire rages in my eyes Blood will fall like rain this night The coming curse, the anti-Christ, I am the Watcher's eye I vindicate and cleanse the Earth of all mankind

# 19 στις 20/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Χμμμ....ενα παρομοιο προβληαμ αντιμετωπισα κι εγω με την Τελλας, κανα δυο χρονια πριν...με μειωμενο τιμολογιο και προσιτες τιμες,αλλα με την διαφορα οτι ο λογαριασμος ηταν μηνιαιος και το παγιο του ΟΤΕ,εν ενεργεια καθε διμηνο...οι δε υπεραστικες κλησεις εμπαιναν στον λογαρισμο του ΟΤΕ,σε ποσοστιαια αναλογια...κατι αναλογο που ισχυει και τωρα,οταν παιρνεις σε κντ,απο το δικτυο του ΟΤΕ...η δεν πληρωμη του λογαριασμου,επρεπε εκεινη την εποχη να γινεται μονο στα κεντρικα της Τελλας,που βρισκεται στην Καλλιθεα...σκεφτειται λοιπον οτι,για ενα λογαριασμο μηνιαιο της ταξης των 20-25 ευρω,θα επρεπε να χασω χρονο και κοστος,για να παω στα κεντρικα της για να πληρωσω τον λογαριασμο....

Με την παροδο καποιων μηνων,σε αντιπαραθεση λογαριασμων ΟΤΕ και Τελλας,πληρωνα καπου μιση φορα περισσοτερα στηνν Τελλας το διμηνο,συγκεντρωτικα...και βεβαια εγινε αμεση διακοπη,οπου κληθηκα να πληρωσω τον ...υπερογκο ποσο των 1.85 ευρω,απο στρογγυλοποιηση, προκειμενου να πραγματοποιηθει.... και βεβαια αλλη ταλαιπωρια και αλλο χασιμο χρονου...

Μην ξεχναμε οτι αυτες οι εταιριες που προσπαθουν να εξοικονομησουν πελατες απο το δικτυο του ΟΤΕ,προς δικο τους οφελος,εχουν μισθωμενο σημα απο τον κρατικο οργανισμο...καμμια εταιρια πλην Βονταφον,δενε χει δικο της δορυφορο προκειμενου να εχει στην δικη της κατοχη,το σημα τηλεπικοινωνιων...

Οσον αφορα τον ΟΤΕ,ναι μεν ειναι αξιοπιστος σαν κρατικος οργανισμος,αλλα και αυτος δεν ειναι ολοκληρωμενος σαν δικτυο,για τις υπηρεσιες που διατυμπανιζει οτι προσφερει...αντιμετωπισα τεραστιο προβλημα στην συνδεση μου,τις προαλλες,οταν θελησα να κανω αναβαθμιση ταχυτητας,απο 1 Μβ σε 2 Μβ...ενω η συνδεση πραγματοποιηθηκε επιτυχως,αρχισε να μου διακοπτεται σε ατακτα χρονικα διαστηματα...αρχισαν να ερχονται τεχνικοι απο τον ΟΤΕ για την επιδιορθωση του προβληματος και μετα απο ταλαιπωρια 2 και πλεον μηνων,αποφανθηκαν οτι το σημα ηταν εκτος...εμβελειας!!!
Δλδ,σε μια αποσταση πανω απο 2 χλμ.απο το κεντρο,υπαρχουν απωλειες της ταξης του 70-80%!!!!

Αφου περασε το διαστημα των 4 μηνων και απορρεια του οποιου εμενα απο συνδεση και ολοκληρη εβδομαδα,ενω τα παγια ετρεχαν,καταφερα εν πολλοις, να επαναφερω την συνδεση στην προτερη κατασταση του 1 Μβ,οπου δεν αντιμετωπιζα προβλημα...

Σε γενικες γραμμες,ειναι προτιμοτερο να ειμαστε συνδρομητες του ΟΤΕ,λογω του οτι,υπαρχουν οι δυνατοτητες επιλυσης των προβληματων,που μπορουν να παρουσιαστουν,ανα πασα στιγμη...

DIMITRIS70

# 20 στις 22/10/2007
author
Ανδρας / 62 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 3.601
Και εμένα με έχουν βάλει σε πολλές σκέψεις όλα τα πιο πάνω. Βασικά, άλλα σου "τάζουν" ότι θα σε χρεώνουν, και άλλα σε χρεώνουν πραγματικά. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω Μπορεί βέβαια και να κανω λάθος και να τα έχω καταλάβει αλλιώς. Αλλά είναι πολύ δύσκολο να συγκρίνω τους λογαριασμούς του ΟΤΕ και της Tellas, που έκανα μια δοκιμή, να δώ άν με συμφέρει. Δεν έβγαλα αποτέλεσμα, γιατί αλλιώς τα γράφει ο ένας και αλλιώς ο άλλος. Τώρα για την ADSL, μάλλον θα μείνω στον ΟΤΕ με το 1Mbps γιατί φοβάμαι τις αναβαθμίσεις (αν και το σκεφτόμουνα), και όσοι τόλμησαν να φύγουν, έμειναν για πολλούς μήνες χωρίς internet και συχνά χωρίς τηλέφωνο.
Θυμάμαι και εγώ όταν άλλαξα από απλή γραμμή σε ADSL, που έμεινα για πάνω από ένα μήνα χωρίς internet, και με πιάνει τρόμος. Ακόμα είναι πολύ νωρίς για πειράματα.
Κάθε μέρα... είναι μια άλλη... όμορφη μέρα.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.