Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα ματια ειναι ο καθρεφτης της ψυχης;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

kawai

# 21 στις 22/10/2007
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Γερμανία
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 736
'Aρεσαν+: 0%
Γενικα παρατηρω την συμπεριφορα ενος ανθρωπου και μου αρεσει να κοιταζω στα ματια ετσι συνιθως καταλαβαινω αν ταιριαζω με καποιον η οχι.Παλια στο γυμνασιο ειχα το κακο συνηθειο οταν μιλουσε ο καθηγητης μου τον κοιταζα στα ματια και εγω τοσο αφιρειμενη που ειμουνα και αφοσιωμενη σαν τα μικρα παιδια μολις σταματαγε να μιλαει εγω ακομη τον κοιταζα.Ειχα καποτε εναν γερμανο συναδελφο που γνωριζα οτι καπνιζει χορτο.Και μια μερα τα ματια του ηταν κοκκινα και γυαλιζαν μεσα καπως παραξενα και του λεω καπνισες παλι τιποτα και μου λεει που το καταλαβες και του ειχα απαντησει το βλεπω στα ματια σου φαινεται και ξαφνιαστηκε.Ενταξει μου ειχαν πει ομως οτι φαινται στα ματια αν καπνιζει καποιος χορτο.Ειναι ενδιαφερον οι διαφορες αποψεις μου αρεσει να της διαβαζω.

# 22 στις 22/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
όπως έλεγε και ο Mr. Miyagi του karate kid

"look eye... always look eye"

# 23 στις 22/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος nikolaos_ - 22/10/07 06:09
... όπως έλεγε και ο Mr. Miyagi του karate kid
...

Που τον θυμήθηκες τον Μιγιάγκι ...! ωραίος ήταν πάντως, δάσκαλος!

Η άποψη μου για το θέμα είναι ότι είναι άδικο να κρίνουμε μια ολόκληρη προσωπικότητα απο τα μάτια, ή το βλέμμα.
Θα έλεγα ότι τα μάτια αναδυκνείουν την διάθεση του ανθρώπου εκείνη τη στιγμή, λένε πολλά για το αν κάποιος είναι χαρούμενος, δυσαρεστημένος, αισόδοξος, απαισιόδοξος, προσιτός, απρόσιτος, εκείνη τη στιγμή, και όχι σαν άνθρωπος γενικά.

Είναι άδικο να αποφανθούμε ότι κάποιος είναι ψυχρός άνθρωπος επειδή παρατηρήσαμε μια ψυχρότητα στα μάτια του. Μπορεί να είναι της στιγμής, της ημέρας, κάτι δυσάρεστο να του συνέβη, και υπό κανονικές συνθήκες να είναι ο πιο ζεστός άνθρωπος του κόσμου.

marshias

# 24 στις 22/10/2007
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868
Tα παντα φαινονται στα ματια, καθρεφτης της ψυχης.
Στον καθενα.
Το θεμα ειναι...
Μπορεις να κοιταξεις τον αλλον στα ματια?

τριτη πεμπτη, μακαρονια...

kawai

# 25 στις 23/10/2007
author
Γερμανία
Εγω προσπαθω παντα να κοιταζω στα ματια.Εμενα μου εχει συμβει μια συναδελφος Βοσνια οταν με προτοειδε με περασει για ψωνιο αλλα επειδη ειμαι ντροπαλη πιστευω οφειλεται εκει.Και αυτη μου ειχε πει δεν κρινει τους ανθρωπους με την πρωτη ματια μπορει να δειχνουν διαφορετικα απο οτι νομιζει για αυτο οταν μιλησαμε μου ειπε δεν εισαι τελικα ψωναρα οπως φαινεσαι και το ιδιο της ειχα πει και εγω οτι φαινοταν και αυτη ψωναρα αλλα δεν ηταν.Και στους ανδρες μου συμβαινει οπως στον πρωην μου με ειχε περασει για ψωνιο και εγω το ιδιο.Συνιθως οταν λεω τι ψωναρα ειναι αυτος αργοτερα τα πηγαιναμε πολυ καλα.

aerati

# 26 στις 23/10/2007
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 322
Απαντήσεις: 66.664

... καωαι ? ...

Παράθεση:
Από το μέλος kawai - 22/10/07 10:49
... οταν μιλησαμε μου ειπε δεν εισαι τελικα ψωναρα οπως φαινεσαι και το ιδιο της ειχα πει και εγω οτι φαινοταν και αυτη ψωναρα αλλα δεν ηταν ...[quote
.... Τ ί,είν' αυτό,που..την έκανε..να σε περάσει..για '' ψωνάρα '' κ τί χαρακτηριστικό,είχε αυτή,που..σε έκανε..να την χαρακτηρίσεις..το ίδιο ; !

Φαίνεται - αυτό - στα μάτια ; ! .... ]

... Τί έγινε.. 'ρε παιδιά ΝΎ ! Ξέχασα - μήπως - να πληρώσω..το * λογαριασμό μυαλού * ΝΎ !...

kawai

# 27 στις 23/10/2007
author
Γερμανία
Aerati εγω την περασα ψωναρα μονο που την κοιταξα στα ματια.Αλλα πεσει ρολο και πως περπατας.Τωρα εμενα γιατι με περασε ψωναρα δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει εχουν περασει 10 μηνες αλλα πιστευω επειδη ειμαι ντροπαλη και κοιταζω αγρια χωρις να το θελω αν νοιωθω αβολα με περνανε για ψωνιο γιατι νομιζουν οτι εχω πολυ αυτοπαιποιθηση τι να πω η ο τροπος που περπαταω.Ειχαμε και μια αλλη συναδελφο πακιστανη νομιζω ητανε ομορφη κοπελα αλλα ενα αγριο βλεμμα.Περνουσε για να μπει στο γραφειο του αφεντικου και εγω ηταν να παρω κατι αλλα ενταξει δεν την πηγαινα και ουτε με πηγαινε να φανταστεις μια φορα στεκοταν με μια αλλοι συναδελφο εξω τους λεω ενα γεια και αυτη τιποτα.Θυμαμαι οταν πληγωνα τον πρωην μου κτλ.τα εβλεπα απο τα ματια του και μου ελεγε στην πλακα αφου το βλεπεις στα ματια μου τι ρωτας ρωταγα για να επιβεβαιωσει αν ειναι σωστα αυτα που λεω.Τα δικα του ματια γυαλιζαν και του ελεγα για πλακα οτι πρεπει να εισαι καλος ανθρωπος και με ρωταγε που το ξερω και του ειχα πει ετσι φαινεται.Και αλλο παραδειγμα η φιλη μου ιταλιδα μου ελεγε τοτες φαινεται απο τα ματια σας τα δικα μου και του πρωην μου οτι ειμασταν ερωτευμενη δεν κρυβοτανε αλλο.Αλλα εκτος τα ματια βασιζομαι και στο ενστικτο μου.Αντε παλι φορα πηρα.

somebody961

# 28 στις 24/10/2007
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Ακόμα και για μια στιγμή
μάτια σαν κοιταχτούνε
μπορεί να φύγει μια ζωή
να μη λησμονηθούνε..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

andreasira25

# 29 στις 23/10/2007
author
Ανδρας / 39 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πολίχνη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Παράθεση:
Originally posted by kawai
Δεν λενε τα ματια ειναι ο καθρεφτης της ψυχης;Λετε να ισχυ;Πιστευω οτι απο τα ματια ενος ανθρωπου μπορει να καταλαβουμε πολλα.Ποια ειναι η δικη σας αποψη;

ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑWAI.ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΓΕΝΙΚΑ,Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ..ΜΙΛΑΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Δ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ 'Η ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΟΙΤΑΓΜΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

# 30 στις 25/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by marshias
Tα παντα φαινονται στα ματια, καθρεφτης της ψυχης.
Στον καθενα.

Το θεμα ειναι...
Μπορεις να κοιταξεις τον αλλον στα ματια?

Ναι, μπορώ! Όσο μεγαλώνω, αρχίζω και κοιτάζω στα μάτια όλο και περισσότερους. Και αυτό μου δίνει μια ικανοποίηση μέσα στη (γενικώς ανικανοποίητη) ζωή μου.

avillian

# 31 στις 25/10/2007
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βουλιαγμένη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3
η ψυχη ειναι ενα αθανατο κομματι μασ που δε εχει καμια σχεσει με το ποσ νιοθουμε ,τα ματια δειχνουν ποσ νιοθουμε εκεινη τι στιγμη(αισθηματα) ,οχι το ποσ ειναι η ψυχη μασ.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε