Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αγαπη η λεφτα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

kawai

# 1 στις 21/10/2007
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Γερμανία
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 736
'Aρεσαν+: 0%

Αγαπη η λεφτα;

Τι θεωρειτε σημαντικοτερο σε μια σχεση την αγαπη η τα χρηματα;Και ποσο ρολο παιζουν τα χρηματα;Ποια ειναι η αποψη σας;

# 2 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Tα χρηματα ειναι ενα σημαντικο εργαλειο που κανουν την ζωη μας καλυτερη.
Για αυτο προσπαθω παντα να εχω οσο γινεται μεγαλυτερη οικονομικη αυτοτελεια και να μην εμπλεκω τα χρηματα στις ερωτικες μου σχεσεις.
Τα χρηματα που εχει η δεν εχει ο αλλος ειναι δικη του υποθεση και οχι δικη μου.
Εμενα με ενδιαφερουν αυτα που εγω εχω η δεν εχω.

Tsift

# 3 στις 21/10/2007
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 127
"Χωρίς δεκάρααα,
τι θα μαγειρεύω Μανωλιό μ' ???
Με αγάπει ποιός περνάει,
όταν πεινάει???"

Κακά τα ψέματα τα χρήματα παίζουν ρόλο σε μια σχέση...
Οπωσδήποτε δε σε κερδίζει κάποιος με το μπλοκ των επιταγών του αλλά για σκεφτείται: Αν ο καλός σας ήτανε βιομήχανος και ήθελε να τρώει κάθε μέρα αστακό και εσείς δεν είχατε??? Προσωπικά θα ένιωθα λίγο άβολα... (υποτίθεται ότι αγαπιόμαστε και όχι ότι είναι το κορόιδο που θα του φάω τα λεφτά, αν και δεν είμαι τέτοιος τύπος). Το ίδιο θα συναίβεναι και αν εσείς είστε αυτός/η που είστε και ο καλός/η σας δεν είχε λεφτά ούτε για ένα καφέ...(θα τον κεράσεις εννοείται 1-2-3-4 φορές αλλά δεν θα προχωρήσει για πολυ αυτή η δουλειά)

Αυτό που θέλω να πω τελικά είναι ότι τα χρήματα δεν σε κάνουν να αγαπήσεις κάποιον αλλά σίγουρα παίζουν ρόλο στην εξέλιξη μιας σχέσης.
Πόσοι από εσάς θα παντρευόσασταν το ίδιο εύκολα έναν που είχε χρήματα να φάνε και οι κότες και έναν που θα ζούσε όλη του τη ζωή με τρεις κι εξήντα??? (ας πούμε ότι είναι ακριβώς ιδιοι χαρακτήρες και πρόσωπα).

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή...

giorgosber-27

# 4 στις 21/10/2007
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Μεσσηνίας / Κορώνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 856
εγω πρωτιμο τα χρηματα της καρδιας
και της αγαπης και τα δωρα της ψυχης
για φανταστιτε να σας ερωτεφτη καποιος που να εχει λεφτα
να σου πει σε παντρεντυεται χωρις λεφτα και να σου
κανη την ζωη
κολαση αντη για παραδισω
η να σου βαζη ωρουσ σε ποιον να μιλας και σε ποιον οχι
η να μαθενης οτι εβαλε στοιχημα να σε κερδιση
αυτο μου εχει συβει στο παρεθουν να θελει μια κοπελα με το ζορη
να κανουμε σχεση και την παντρεφτω μετα γιανα λεη στη φιλε στης
οτι μπορει να αγοραζη τα παντα γιατι η γονει στης η χαν μαθει ποτες το
οχι αλλα παντα ναι
αλλα οταν το εμαθα της
ειπα φυγε και να μην σε ξαναδω ποτες στα ματια μου
γιατι εγω ουτε πολιεμε ουτε αγοραζουμε
λυπαμε που της φερθικα σκλιρα
αλλα θιμονο οταν ακουο
να μου λενε και εση τη θα της προσφερης
εγω μπορο να δοσω τα παντα σε μια κοπελα
αρκη να με αγαπαη αληθινα
καλλο ειναι να εχεις οσα χρειαζεται για να ζησεις
γιατη η υγεια η εφτιχεια χαρα δεν αγοραζεται με τιποτα
γιατη τη να τα κανω τα λεφτα οταν δεν μπορω να εχω καποιον που φευγη για παντα απο την ζωη

με αγαπη ο γιωργος απο κορωνη
Μια καρδιά και μια ζεστή αγκαλιά είναι τα καλυτέρα δωρα

# 5 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Προσωπικη μου αποψη ειναι,οτι και τα δυο ειναι αναγκαια,μεσα σε μια σχεση...

Εξαρταται τι θελει ο καθενας...

Υπαρχουν ατομα τα οποια δενονται συναισθηματικα με καποιον/α και ειναι ικανοποιημενοι,χωρις συμφερον και σκοπιμοτητα,εχοντας κατα νου οτι μπορουν ν'ανταπεξελθουν κατω απο κοινη προσπαθεια...

Υπαρχουν καποια αλλα, τα οποια κοιτουν και ψαχνουν σαν αρπακτικα το γεματο πορτοφολι,για να περασουν ανετα και χωρις προβληματα την διαρκεια της σχεσης τους, γεμιζοντας και αραδιαζοντας ψεμματα περι συναισθηματων το ταιρι τους και παιζοντας με την ψυχη του...

Σε γενικες γραμμες,ενας σωστος συνδυασμος θα ηταν να υπαρχουν συναισθηματα αμοιβαια με πιστη και αφοσιωση και με γνωμονα την αγαπη τους,τον ερωτα τους,να προσπαθουν απο κοινου για την επιλυση των οποιων προβληματων...
Δεν θεωρω ασχημο το γεγονος,να συνεισφερουν και οι δυο στα κοινα τους εξοδα,οταν υπαρχει αμοιβαια κατανοηση και αγαπη...ασχετα το γεγονος οτι,τις περισσοτερες φορες,θελει ο αντρας απο θεμα εγωισμου η ιπποτισμου,να εχει παντα τον πρωτο λογο...

Barracuda

# 6 στις 21/10/2007
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Όταν έχει ο ένας από τους δύο , δεν έχουν και οι δύο ?

Εάν φυσικά υπάρχει πραγματική αγάπη μεταξύ τους.
Το θέμα είναι αλλού

Η αίσθηση της μειονεκτικότητας ή και το αντίθετο
που μπορούν να δηλητηριάσουν και να κλονίσουν μια σχέση .
Όσον αφορά το ρόλο που παίζουν τα χρήματα , είναι σημαντικός
και τα πολλά και τα καθόλου βλάπτουν

Τα οικονομικά προβλήματα , όπως και να το κάνουμε
φέρνουν γκρίνια υποσκάπτουν και φθείρουν μια σχέση.

Ο πακτωλός από την άλλη , ορισμένες φορές είναι κατάρα ,
φέρνει και αποξένωση και απόσταση.

Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

# 7 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Eξαρταται τι εχουμε στο μυαλο μας σε σχεση με τον ορο"χρημα"

Ενα ατομο το οποιο δεν εχει οικονομικη αυτοτελεια, που δεν εχει στοιχειωδως εξασφαλισει τα προς το ζην και αυτο οχι για ενα συντομο χρονικο διαστημα μιας ανεργιας ισως ας πουμε,αλλα σαν μια μονιμη κατασταση εχει αλλα σοβαροτερα να τον καινε....το να βαλει το κεφαλι του κατω απο καπου, με τι θα γεμισει το στομαχι του, να ντυσει στοιχειωδως την γυμνια του , να ζεσταθει κλπ βασικα....και οχι την συναψη σχεσης !

Αν και δεν ειναι λιγοι εκεινοι που αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα και οσο παει δυστυχως θα αυξανονται γιατι ο αριθμος των ατομων που ζουν κατω απο τα ορια της φτωχιας ειναι αναλογα αυξανομενος με την ...ευημερια των συγχρονων κοινωνιων μας παρ ολα αυτα ειναι οι ακραιες περιπτωσεις.

Οπως ακραιες ειναι και οι περιπτωσεις των ...βιομηχανων η αυτων με τα χρηματα που αρκουν να τρωνε και οι κοτες και θα μπλακουν σε σχεση με εναν μεσο εργαζομενο και με χαμηλα εως μεσα εισοδηματα( αυτα γινονται στα Αρλεκιν και καλο θα ειναι να παψουμε να τα διαβαζουμε για το καλο μας )

Η συμβιωση, ο γαμος και η δημιουργια οικογενειας βεβαια δεν επιτυγχανονται με αερα.....ουτε πουλωντας τον ...μπαμπακοσπορο προς επιβιωση.

Ο μεσος υγιως σκεπτομενος και ενεργων ανθρωπος λοιπον για να μπορει να απολαυσει και μια σχεση και ενα γαμο και μια οικογενεια φροντιζει να εξαφαλισει τα προς το ζην του εαυτου του πρωτα, την οικονομικη του αυτοτελεια, ετσι ωστε και μαζι με την οικονομικη αυτοτελεια του συντροφου του αντιστοιχα να μπορει να σταθει και η σχεση η οποια αδιαμφισβητητα εχει και την πρακτικη της πλευρα περα απο την συναισθηματικη.

Εαν βεβαια καποιος περιμενει-και ειναι πολλοι( ανξαρτητως φυλου) αυτοι τελικα- κανοντας μια σχεση να βρει τον μηνα που θρεφει τους εννια.....τοτε ναι μαλλον το χρημα που αποκτα αλλη διασταση ειναι σημαντικο...το χρημα που θα διαθετει ο αλλος φυσικα.......

# 8 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι συγκρίσιμα δύο διαφορετικά

εντελώς πράγματα.

Συναίσθημα και ύλη.

Ο έχων αγάπη δεν πορεύεται με λογική χρηματική.

Αν κίνητρο πάλι για να "αγαπήσεις" είναι το χρήμα,

τότε είναι υπολογισμός όχι αγάπη.

Η οικονομική άνεση σε ένα ζευγάρι που αγαπιέται αληθινά

είναι μέσο για μια καλύτερη ποιότητα βιοτική.

Αυτό που πρώτιστα είναι κρίκος μεταξύ τους είναι τα αμοιβαία

αισθήματα.

Δεν ξέρω πολλά προβλήματα που να "θεραπεύονται" με το χρήμα.

Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

**

# 9 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και τα δύο...

# 10 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αγαπη η λεφτα;

<<Τι θεωρειτε σημαντικοτερο σε μια σχεση την αγαπη η τα χρηματα;Και ποσο ρολο παιζουν τα χρηματα;Ποια ειναι η αποψη σας;>>
Σημαντηκότερο στην ζωή του ανθρώπου είναι η Αγάπη αλλά και το Χρήμα είναι το <<νεύρο>> της Αγάπης στον σημερινό πραγματικό-συμβατικό κόσμο μας.* * * *

giorgosber-27

# 11 στις 21/10/2007
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Μεσσηνίας / Κορώνη
να ροτισω κατι αν σας την επεφτε
καποιους η καποια με λεφτα
γιανα σας κανη να τον ερωτεφτιτε
μονο γιατι εβαλε στοιχημα οτι μπορει να αγορασει τα παντα
και το μαθενατε
θα τον αγαπαγατε ακομα
μου ετυχε κοπελα
και το πλιροσε και αυτη και η φιλι της
οτι με εχασε για παντα
και το αστειου η ταν οτι το μετανιοσαν και η δυο
και αντι να καταλαβουν το λαθως
με παρακαλαγανε με πιεζαν σε τετοιο βαθμου
που παραλιγω να με σκοτοσουν με την αγαπη τους
γιατι με εκαναν να θελω και της δυο
αλλα απο εγοημου και μονο
δεν εκανα σχεση με καμια
γιατι απλα δεν μου αρεξη να κανω οτι μου κανουν
καλα τα χρηματα αλλα καλη και η αγαπη
με αγαπη
και οτι γιανα με κερδιση μια κοπελα με λεφτα θα πρεπη
να μου δοση μονο αγαπη
και οχι να μου δινη λεφτα για αποζιμιοση
γιατι με πληγοσε
και να φοβατε μηπως κανω καμια τρελα
και εχει τυψεις και ενωχες

με αγαπη

# 12 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Από τα δυο…Θέλω και τα δυο.
Καλή η αγάπη δε λέω, αλλά από μόνη της κάνει φτερά σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα.

Να τα βάλουμε κάτω, και να πούμε αλήθειες;

Εγώ…

Για μένα μιλάω, και ίσως φανώ πεζή, αλλά… δεν κρύβομαι πίσω από το μικρό μου δαχτυλάκι.
Εγώ που δεν είχα τίποτα από τους γονείς μου,
κανένα περιουσιακό στοιχείο,
που παντρεύτηκα έναν άφραγκο γιατί τον ερωτεύτηκα,
που πέρασαν μέρες και μήνες που δεν είχα τη να μαγειρέψω…
που ο έρωτας έφυγε από το παράθυρο γιατί η φτώχια είχε κάνει κατάληψη στη ζωή μας,
που χώρισα… που βρέθηκα να μεγαλώνω τρία παιδιά...

- ΜΟΝΗ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ-

Που όσο και αν δούλεψα – και δούλεψα πολύ και σκληρά,
όχι μόνο δεν κατάφερα να κάνω λεφτά,
αλλα,δεν αρκούσαν πολλές φορές για τα απαραίτητα.

Εγώ… που όντας συναισθηματική και ονειροπόλα, ξαναπαντρεύτηκα άλλον έναν χωρίς λεφτά και περιουσία,
πιστεύοντας ότι αυτή τη φορά η ευτυχία θα μου χαμογελάσει… αλλά εκείνη μου έδειξε τα δόντια της για ακόμα μια φορά…

Εγώ λοιπόν… έχω άδικο να τα θέλω και τα δυο;

Σα να λέμε τώρα δηλαδή… ότι θα γνωρίσω έναν με έναν απλό μισθό, και δεν θα σκεφτώ το παραπέρα… ε; δεν θα ήμουν ανόητη;
Και… όπως συνηθίζω να λέω…
Αν είναι να πεινάω πεινάω και μόνη μου, δεν μου χρειάζεται παρέα σε αυτό.
Και για να τελειώνω, μιλώντας από εμπειρία και όχι απλά για να πω κάτι…

ΝΑΙ!!!

Το χρήμα φέρνει την ευτυχία.
Η αγάπη την στολίζει και την ομορφαίνει… και τα δυο μαζί λοιπόν είναι το ζητούμενο.

aerati

# 13 στις 21/10/2007
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 322
Απαντήσεις: 66.664

... Η απάντηση,στο τεστάκι..τα λέει..όλα ! ! ...

.... < < Τεστ: Αγάπη ή χρήμα ;
11 - 20 βαθμοί ! Συγχαρητήρια! Είσαστε ένα άτομο αρκετά λογικό και ισορροπημένο ώστε να μη πιστεύει πως ένα ζευγάρι μπορεί να ζει μόνο με την αγάπη του αλλά χρειάζεται και κάποιους οικονομικούς πόρους για να επιβιώνει. Δεν μεταφράζετε τίποτα σε χρήμα. Απλά χρησιμοποιείτε την λογική σας για να έχετε την αγάπη και παράλληλα να μη σας λείπει και τίποτα! > >
Κατά τ' άλλα - κ γι' άλλη,μία φορά - η Φωνούλα..με ΚΑΛΥΨΕ..απόλυτα..

{ Και… όπως συνηθίζω να λέω…
Αν είναι να πεινάω πεινάω και μόνη μου, δεν μου χρειάζεται παρέα σε αυτό.
Και για να τελειώνω, μιλώντας από εμπειρία και όχι απλά για να πω κάτι…

ΝΑΙ!!!

Το χρήμα φέρνει την ευτυχία.
Η αγάπη την στολίζει και την ομορφαίνει… και τα δυο μαζί λοιπόν είναι το ζητούμενο. } ....
... Τί έγινε.. 'ρε παιδιά ΝΎ ! Ξέχασα - μήπως - να πληρώσω..το * λογαριασμό μυαλού * ΝΎ !...

# 14 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Aπορια στατιστικης φυσης

ο μεσος η μη μεσος μισθος και γενικοτερα η εννοια χρημα σε τι χρηματικο ποσο μεταφραζεται για τον καθενα μας και βεβαια σε συναρτηση με την ηλικια και το τυπικο μορφωτικο επιπεδο?
Γιατι τα νεα παιδια ΠΕ ( πανεπιστημιακης εκπαιδευσης) αμοιβονται στην καλυτερη των περιπτωσεων με 1000 ευρω μηνιαια( μιλαμε για τους ...κωλοφαρδους διαφορετικα κατεβαινουμε στα οχτακοσια κατι)
Οι αντιστοιχοι μεσηλικες στις καλυτερες των περιπτωσεων μπορουν να φτασουν τα 2000 που οταν γινουν συνταξιουχρο βεβαια αυτο το ποσο χαμηλωνει.....

Και λεω εγω τωρα...ειμαι κοντα στα πενηντα με μεσο μορφωτικο επιπεδο τυπικο και ουσιαστικο και με μηνιαιο εισοδημα 1500 ευρω ... ποιου μηνιαιου ποσου αμοιβομενο αντρα πρεπει να...χτυπησω με δεδομενο οτι εχω επιγνωση του τι ειμαι και δεν νομιζω οτι ειμαι η Μαρια Κιουρι στο σωμα της Ναομη?
Τελικα δηλαδη ποιο νομιζει ο καθενας μας οτι ειναι το μεσο εισοδημα ενος μεσου ανθρωπου με βαση το οποιο προσαρμοζουμε τις απαιτησεις μας και στατιστικα ποσοι νομιζουμε οτι ειναι εκεινοι οι οποιοι εχουν υψηλοτερο εισοδημα απο το μεσο ?
Εγω πιστευω οτι ειναι λιγοι και δεν αρκουν για ολες μας και αναρωτιεμαι εγω τωρα εγω η 47αρα με τα παραπανησια κιλα με το μεσο μορφωτικο επιπεδο με το μεσο εισοδημα, που στηριζομενη ,σε ποια δικα μου προσοντα, τυπικα ,ουσιαστικα και οικονομικα βγαινω στον ανταγωνισμο και διεκδικω εκεινον με τα ακινητα την περιουσια και το μηνιαιο εισδημα πανω απο το μεσο?
Θα μου πειτε με την ...αγαπη μου για αυτον...
Τιιιι λετε καλε?
Η δικια μου αγαπη ειναι αρκετη και εκεινη του με τον μεσο μισθο δεν ειναι?

Μηπως να ...προσγειωθουμε λιγο?

Lion73

# 15 στις 21/10/2007
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 20
Ενδιαφέρουσα ερώτηση και αρκετά επίκαιρη υπό την έννοια οτι ο κόσμος και η κοινωνία έχει αλλάξει....έχουμε έρθει σε ένα βιωτικό επίπεδο που διακατεχόμαστε από το σύνδρομο του υπερκαταναλωτισμού....χάνουμε εισόδημα "με το γάντι" κάθε μήνα(κινητά,φιλμνετ,δόσεις γενικώς κλπ κλπ)με αποτέλεσμα να ξεκινάει κάθε μήνα ένασ αγώνας να ανταπεξέλθουμε σε αυτές τις υποχρεώσεις χάνοντας την απόλαυση που προσφέρουν μικρότερα και απλούστερα πραγματάκια....
Γνώμη μου λοιπόν είναι οτι χρειάζονται σε μια σχέση και τα δύο....και όταν λέω σχέση εννοώ σε μακροχρόνια σχέση που πάει για γάμο ή στον γάμο...εκεί είναι που πρέπει οι λεπτοί χειρισμοί του οικονομικού να γίνουν σωστά και με κοινό προγραμματισμό.
Και σε καμμία περίπτωση δεν συμφωνώ με την άποψη οτι από την στιγμή που ένας από τους 2 του ζευγαριού φέρνει/βγάζει περισσότερα λεφτά σημαίνει οτι έχει το πάνω χέρι και συνεκδοχικά ο άλλος πρέπει να νοιώθει μειονεκτικά.Αν ισχύει αυτό σε ένα ζευγάρι τότε κάτι δεν πάει καλά...

mathilda

# 16 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και εγω δεν εχω καταλαβει με ποιο σκεπτικό, μια γυναίκα (ή ένας άντρας πιθανόν) να θέλει να συνάψει σοβαρή σχέση με καποιον/α που είναι πιο ευκατάστατος/η απο αυτην/ον, και να μην αναγνωριζει το δικαίωμα στον άλλον, να αναζητά έναν ακόμη πιο ευκαταστατο.

Αν μιλήσουμε με αριθμούς, έστω ότι εχω ένα μηνιαίο εισόδημα της τάξης των 1500 ευρώ. Και υπάρχουν δύο άντρες, ο ένας είναι ευκατάστατος, εχει δυο ακίνητα και εισόδημα 5.000 το μήνα, και ο άλλος κυνηγάει το μεροκάματο.
Σύμφωνα με αυτα που αναφέρθηκαν, τοτε θα επιδιώξω να παντρευτώ τον πρώτο.

Ο τύπος αυτός όμως, γιατί να θέλει να είναι μαζί μου; Θα μου πείτε από αγάπη. Ναι αλλά το πιο πιθανόν είναι, αν έχει να διαλέξει ανάμεσα σε μένα και σε μια αλλη γυναίκα με δέκα ακίνητα και πολύ μεγαλύτερο εισόδημα από το δικό μου, να προτιμήσει την άλλη.
Θα είναι καθήκι και θα πετάξει την αγάπη μου στα σκουπιδια, ενώ εγώ θα είμαι λογική και πρακτικός νους που απέρριψα τον μεροκαματιάρη;

Δύο μέτρα και δύο σταθμά βλέπω, κυρίες μου.
Θα συμφωνήσω με τον Barracuda, "Η αίσθηση της μειονεκτικότητας ή και το αντίθετο είναι που μπορούν να δηλητηριάσουν και να κλονίσουν μια σχέση".

giorgosber-27

# 17 στις 21/10/2007
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Μεσσηνίας / Κορώνη
εγω που θελω μονο αγαπη και οχι περουσιες
τη να τα κανω τα λεφτα αφου δεν θα εχω αγαπη
γιατι στα δυσκολα την θελω την κοπελα στα ευκολα την να την κανω
με αγαπη

# 18 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Eτσι Γιωργη...τι να τα κανεις τα λεφτα αμα δεν εχεις μια?

# 19 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Και εγω δεν εχω καταλαβει με ποιο σκεπτικό, μια γυναίκα (ή ένας άντρας πιθανόν) να θέλει να συνάψει σοβαρή σχέση με καποιον/α που είναι πιο ευκατάστατος/η απο αυτην/ον, και να μην αναγνωριζει το δικαίωμα στον άλλον, να αναζητά έναν ακόμη πιο ευκαταστατο.

Εξαρτάται πόσο ώριμη και κατασταλαγμένη είσαι,
αλλά και αποφασισμένη να μείνεις μόνη σου, αν δεν βρεις αυτό που θέλεις.

Λογικό είναι…

Γιατί ο εξηντάρης, που... έχει και τον τρόπο του,
να θέλει εμένα την αμόρφωτη, την πάμπτωχη, με τα παραπανίσια κιλά,
να του δίνω τα χάπια και να του μετράω καθημερινα,και πολλές φορές την ημέρα το ζάχαρο,
της χοληστερίνης; Να του κάνω τις ενέσεις για το λουμπάγκο;
Και ένα σωρό άλλα ρομαντικά;

Φυσικά θα θέλει την τριαντάχρονη σαραντάχρονη άντε σαρανταπεντάχρονη.

Οκ…με γεια του με χαρά του!!!
Εγώ θέλω αυτό που θέλω, και είναι δικαίωμα μου!!!

Κι αν δεν τον βρω… έχω τα @ρχιδια, να μείνω μόνη μου!!!

# 20 στις 22/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το παραπάνω "δίλημμα" κατ'εμέ, είναι παραπλήσιο με το θέμα του κατά πόσο η εμφάνιση παίζει ρόλο στην έλξη μεταξύ ενός ζευγαριού. Απ'ότι θυμάμαι, είχα γράψει (κάτι το οποίο εξακολουθώ να πιστεύω) ότι φυσικά και παίζει ρόλο, αλλά αν καθίσουμε μόνο εκεί, τότε πάει, χάθηκε το παιχνίδι.

Κάτι αντίστοιχο θεωρώ ότι συμβαίνει κι εδώ. Φυσικά και παίζουν ρόλο τα λεφτά. Τα παραδείγματα από την προσωπική ζωή της φίλης akoma-mia-fwni, νομίζω ότι είναι πλέον χαρακτηριστικά !!! Αλλίμονο όμως αν κάτσουμε μόνο εκεί. Νομίζω ότι το πιο σωστό σχόλιο το έκανε ο Barracuda, ο οποίος πολύ απλά λέει ότι οι ακραίες καταστάσεις (τα πολύ λίγα, αλλά και τα πολλά) δημιουργούν πρόβλημα σε μία σχέση !!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε