Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μαγια υπαρχουν η ειναι απλα ενα παραμυθι;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 24/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by kawai
Παλια ειχα μια ελληνοιταλιδα συναδελφο που ελεγε οτι οι ιταλοι ανδρες δηθεν τους κανανε μαγια η σικιλιανες τους καλουσανε για καφε και βαζανε μεσα αιμα.Το ιδιο μου ελεγε και μια σερβα συναδελφος οτι η θεια της εκανε μαγια στον θειο της του εβαζε μεσα στον καφε αιμα οταν ειχε την περιοδο της που το θεωρω σιχαμερο μονο που το ειχα ακουσει για να πηγαινει να βοηθαει δηθεν τον γειτονα της στο σπιτι.Αλλα γενικα δεν πιστευω στα μαγια απλα παιζονται πολλα στο μυαλο μας.

Ο χριστος και η μανα του....αιμα στον καφε?
Μπλιαχχχχχχ .......που βρισκομαστε καλε ...στον μεσαιωνα
Ρε με τι αχολειται ο κοσμακης........

kawai

# 22 στις 24/10/2007
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Γερμανία
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 736
'Aρεσαν+: 0%
Αυτο σκεφτομουνα και εγω Sui_Generis οταν το ειχα ακουσει ελεγα κοιτα τι μαθαινει κανεις.Mπερδευτηκα η συναδελφος μου ητανε γερμανοιταλιδα εγω μου φαινεται ολους ελληνες τους κανω.

lydia-mkr

# 23 στις 24/10/2007
author
Γυναίκα / 35 / Διαζευγμένη
Ν. Πρέβεζας / Γοργόμυλος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
einai kapoies fore poy ki egw pisteyw alla k kapoies alles poy exw amfivolies giati dn moy fainetai ka toso swsto apenanti se polla isos na yparxoun alla yparxoyn gia kallo h gia kako???idoy h aporia!!!!!!!!

avillian

# 24 στις 25/10/2007
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βουλιαγμένη
Απαντήσεις: 3
οσο υπειρχαν οι ανθροποι στιν ιστορια τισ γησ υπειρχαν και τα πιστευω τισ μαγιασ,οσο τα πιστευουν οι ανθροποι τοσο θα τουσ επιρεαζει

somebody961

# 25 στις 27/10/2007
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Το '85 στον Πύργο Ηλείας πήρε κάποιος (ονόματα μπορώ να βρω) μια mercedes 200. Μετά από 1 χρόνο περίπου τράκαρε. Ο οδηγός σκοτώθηκε. Αφού πέρασε λίγος καιρός η γυναίκα του το έφτιαξε και το πούλησε.
Εκείνος που το πήρε, τράκαρε επίσης! Το ίδιο έκανε και η δική του γυναίκα και το αμάξι πήγε σε τρίτο ο οποίος ΕΠΙΣΗΣ σκοτώθηκε.
Αποτέλεσμα:
Το αμάξι το κάψανε, το καταστρέψανε εντελώς.

Οταν το έμαθα έμεινα άναυδος..
Μα υπάρχουν ..στοιχειά είπα?
Φαίνεται πως ναι

Υπάρχουν, φαίνεται, ακόμα πράγματα που δεν τα γνωρίζουμε..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

somebody961

# 26 στις 27/10/2007
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Και μία προσωπική ιστορία.
Μην κάνετε ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΣΕΑΝΣ (Γύρω από το τραπέζι να προσκαλέσετε πνεύματα).
ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΤΕ!

Είχα μία σχέση με μια κοπέλα το '92. Εκείνη, τα χρόνια του σχολείου και μέσα στα πλαίσια του 'χαβαλέ', όταν την κάλεσε μία φίλη της, η Μαριάννα για σεάνς πήγε.
Θα πάω να γελάσουμε σκέφτηκε.
Μαζεύτηκαν, κάνανε κύκλο όπου ο καθένας κρατούσε το χέρι του διπλανού.
Κάποια στιγμή, στη διάρκεια της διαδικασίας αρχίσανε να τρίζουν τα πάντα και ένα ποτήρι στο κέντρο του τραπεζιού σηκώθηκε στον αέρα!
Τότε η Βάσω (η σχέση μου) με το αριστερό της χέρι 'έσπασε' τον κύκλο τρομαγμένη (άφησε το χέρι) για να σταματήσει το θέμα εκεί. Αυτά γίνανε το '84.
Ξεχάστηκε το θέμα.

Το '94, επικοινωνούν και πάλι. Λέει της φίλης της: Μαριάννα, θα περάσουμε με τον Γιώργο να σε δούμε (εγώ είμαι αυτός). Φτάνουμε, και αποφασίζουμε λόγω προβλημάτων με τον γάμο της (τυχαία? δεν ξέρω, πέφτανε πολλά μάγια εκεί στο Μ.Πεύκο εναντίον της μας έλεγε) να πάμε προς Αλεποχώρι για μπάνιο και καφέ να ξεχαστεί για λίγο.

Στην επιστροφή, για ανόητο λόγο στα Μέγαρα γίνεται ατύχημα. Ξαφνικά το αμάξι είναι ανεξέλεγκτο και πέφτουμε πάνω σε δέντρο (δε μετράνε εδώ οι λεπτομέρειες; του ατυχήματος). Αποτέλεσμα:
Εγώ που ήμουν άσχετος με το παρελθόν το 84 δεν έπαθα τίποτα. Της Βάσως έφυγε ο τένοντας του ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ της χεριού στον αντίχειρα (που χρησιμοποίησε για να σπάσει τον κύκλο) και, η Μαριάνα που οργάνωσε όλο αυτό τότε της αφαιρέθηκε η σπλήνα.. Δλδ, την πιο σοβαρή ζημιά.
Να σημειώσω πως μετά από αυτό και τα δυστυχώς παρόμοια που έπαθαν και όσοι συμμετείχαν, όλων η ζωή μετά έγινε καλύτερη. Δλδ, αυτή που θα είχαν ούτως ή άλλως αν δεν συμμετείχαν στη σεάνς.
Θα έλεγε κανείς πως σε βάζει στο ΄σημάδι' ο ακατονόμαστος και δεν τον ξεφορτώνεσαι αν δεν του πληρώσεις κάτι..

Να σημειώσω επίσης το εξής: 4 εβδομάδες πριν, 27 Μαΐου, απολύομαι από την παλιά μου δουλειά.
Την επόμενη 7μάδα, πέφτει μια ντάνα καφάσια επάνω στο αμάξι μου.
Την επόμενη, πέφτει επάνω μου ενώ ήμουν παρκαρισμένος και περίμενα τον πατέρα μου αψυχολόγητα τελείως ένα αμάξι και το χτυπά στο ίδιο σημείο που πέσανε τα καφάσια! Εδωσε ο οδηγός του τελείως ψεύτικα στοιχεία.
Και την Δευτέρα 27 γίνεται το ατύχημα. ΤΡΙΤΩΣΕ που λέμε (και μάλλον όχι τυχαία έκφραση).
Η κοπέλα τότε ήταν 27 ετών, έμενε σε οδό με αριθμό 27, γεννήθηκα 27/9/61, το ατύχημα έγινε 27.
Και συνειδητοποιώ μόλις πως αυτό όλο το γράφω ξημερώματα Σαββάτου 27!

Σημάδια πάντως είχα.
Που να ήξερα τότε...
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

mastroriginal

# 27 στις 26/10/2007
author
Ανδρας / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 122
Αν και εκθέτω τον εαυτο μου έτσι μπορώ να δηλώσω πως μου εχουν γίνει μάγια και το έμαθα τυχαία απο μια φίλη μου... Το θέμα είναι πως και αυτή το έμαθε τυχαία ψαχνοντας μεσώ ενος γνωστου που γνωριζει αρκετά περι του θέματος... Επειδή δεν τον πίστεψε και εγω ήμουν φαντάρος ξαναεψαξε για μένα σε άλλο πρόσωπο με πληρωμή αυτη τη φορά... Το αποτέλεσμα ήταν πως το δεύτερο πρόσωπο της είπε πως ειμαι ευλογημένος απο συγγενικο μου πεθαμενο προσωπο (παππους μου) και για αυτο το λόγο υστερα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες αυτος η αυτη που προσπαθησε να μου κανει μαγια εγκατελειψε την προσπαθεια. Δεν ξέρω αν πρέπει να πιστεψω στα μάγια γιατι κάτι τέτοιο θα σήμαινε πως συμβιβάζομαι με την μοίρα που σίγουρα δεν πιστεύω πως υπάρχει. Σιγουρα όμως πιστεύω πως υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως με αυτό το τρόπο μπορουν να σε ελεγξουν και ίσως να μεταφέρουν εστω και με την προθεση τους αρνητικη ενέργεια σε σένα...
Συγκεκριμένα σε μένα μου είπαν πώς μου έχουν δέσει το κρεββατι...
Πάντως γιατρέ μου εγώ νιώθω μια χαρα...

# 28 στις 27/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Βρε παιδια, βρε παιδια......

Ημουν σχεδον 18χρονο κοριτσακι....κατευθασαν με την μεταφορικη τα επιπλα μου απο την Αθηνα στο σπιτι και στην πολη που θα ζουσα σαν παντρεμενη λιγους μηνες μετα, αρχισαμε λοιπον με την μανα του πρωην αντρα μου να φτιαχνουμε το σπιτι, φυσικο και επομενο ηταν πως ειχε και εκεινη κλειδια του σπιτιου.
Στηθηκε το σπιτι , παντρευτηκα και ο καιρος περναγε.....και καποια στιγμη μετα 3 χρονια περιπου αρχισα να μαζευω το νοικοκυριο μου για να μετακομισω σε αλλο σπιτι και...στο κομοδινο μου πισω πισω στο συρταρι κατω απο το ειδικο χαρτι που ηταν στρωμενο ανακαλυψα ενα...περιεργο..... πραμα...ενα μικρο, σε μεγεθος σπιρτοκουτου, σακουλακι γουνινο, οχι συνθετικη γουνα αλλα απο δερμα ζωου, τι ζωο δεν ξερω θα σας γελασω...το ανοιξα και περιειχε μεσα διαφορα απο κοκους λιβανιου μεχρι τριχες ,σχοινακια,κοκαλακια και διαφορα αλλα που δεν θυμαμαι καν πια ομολογω.
Το κοιταγα σαν χαζη, αφ ενος η ηλικια μου ηταν τετοια που δεν με βοηθουσε να σκεφτω πονηρα αφ ετερου απο το οικογενειακο μου περιβαλον δεν ειχα τετοιες...καταβολες που να οδηγησουν την σκεψη μου στην πιθανοτητα οτι ολο αυτο ηταν...μαγια, το αφησα σε καποιο σημειο στον παγκο της κουζινας και συνεχισα τις δουλειες μου , λιγη ωρα αργοτερα μου χτυπησε την πορτα ενας ξαδελφος της πεθερας που ηταν παπας και μας επισκεπτοταν συχνα....μολις επεσε πανω στο ανοιγμενο σακουλακι η ματια του...πηραν φωτια τα ρασα του.
Με ρωτησε τι ηταν αυτο και που το βρηκα...ειπα οτι ηταν να πω αλλα...στην κοσμαρα μου εγω...το πηρε ο παπας και εγινε μπουχος......ξεχαστηκε το θεμα...χρονια μετα και αφου ειχα χωρισει ηρθε στην Αθηνα η πρωην πια γυναικα του αδελφου του πρωην αντρα μου και με επισκευθηκε.
Ειπαμε πολλα, μεσα σε αυτα μου ζητησε και συγνωμη που δεν μου φερονταν και με τον καλυτερο τροπο γιατι κοριτσακι και εκεινη τοτε ακολουθουσε τις " εντολες " της μαμας που η τακτικη της ηταν ..."διαιρει και βασιλευε" και μου αποκαλυψε διαφορα τα οποια εγω φυσικα αγνοουσα , μεταξυ αυτων ηταν και ...τα μαγια που εκανε η μαμα με βοηθο τον παπα για να ειμαι "υποταγμενη" στις επιθυμιες της μαμας και τις διαταγες της....και μου περιεγραψε το σακουλακι το γουνινο και που ετρεξαν να βρουν τα διαφορα που περιειχε υπο τις οδηγιες ονομαστου "μαγου" που ο παπας ειχε συστησει και πως οι δυο τους , πεθερα και συνυφαδα, το καταχωνιασαν εκει που το βρηκα......

Και λεω εγω τωρα....η σκιτζης γιαλαντζη "μαγος" ηταν ο..μαγος η ολο αυτο περι μαγικων ειναι μια...παπ@ρια γιατι η ...ιστορια ( της ζωης μου) απεδειξε οτι μονο "υποταγμενη" δεν ημουν ουτε ειμαι.

litsaki_s

# 29 στις 27/10/2007
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041
Iσως επειδή λές πως δεν γνώριζες σε αυτή την ηλικία που ήσουνα για τέτοια πράγματα, για καλή σου τύχη βοηθήκες χωρίς να το καταλάβεις.

# 30 στις 27/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δηλαδη λες Λιτσακι πως η αγνοια μου...μεταφραζομενη σε μια "καθαροτητα" ας πουμε σκεψης και ψυχης ηταν ενα ...τειχος γα τα .....μαγια?

οκ....αλλα...μεγαλωσα...και πονηρεψα και η σκεψη μου και η ψυχη μου επαψαν να ειναι" καθαρα" και ξερω πως η...προσπαθεια εκεινη δεν ηταν η μοναδικη( γιατι ξερω το αρρωστο μυαλο και τις πρακτικες που ακολουθουσε και ακολουθει το συγκεκριμενο προσωπο) αλλα παρ ολα αυτα τιποτα κακο η περιεργο δεν μου συνεβει περα απο ολα οσα συμβαινουν σε ολους μας στην πορεια της ζωης

# 31 στις 27/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
κάποια στιγμή είχα ακούσει για κάποια τέτοια συμβάντα από πρόσωπο του ευρύτερου οικογενειακού περιβάλλοντος...ότι το άτομο αυτό ασχολούνταν με τέτοια είναι σίγουρο...αν έπιαναν αυτά δεν το ξέρω...πάντως και μόνο που το θυμήθηκα ξανά ανατρίχιασα...
είχαν φτάσει όλοι να την αποφεύγουν, και είχαν συνδέσει κάποια άσχημα συμβάντα με αυτήν, είναι διαπιστωμένο πως είχαν βρεθεί διάφορα περίεργα πράγματα σε χώρους που επισκεπτόταν, καταχωνιασμένα. αλλά δεν ξέρω και να πω την αλήθεια ουδέποτε θέλησα να πιστέψω σε αυτά. θεώρησα μόνο πως είναι μια χαζή και πονηρή γυναίκα που θεωρεί πως μπορεί να εξουσιάσει τους άλλους μέσω αυτών...
πρόσφατα που την ξαναείδα μετά απο χρόνια, δεν μου φάνηκε καν τόσο κακιά...δεν ξέρω...
καμιά φορά το μυαλό ξεφεύγει και παίρνει περίεργα μονοπάτια, πράγμα το οποίο δε μας βοηθά στη ζωή μας...

litsaki_s

# 32 στις 27/10/2007
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041

Παράθεση:
Originally posted by SUI_GENERIS
Δηλαδη λες Λιτσακι πως η αγνοια μου...μεταφραζομενη σε μια "καθαροτητα" ας πουμε σκεψης και ψυχης ηταν ενα ...τειχος γα τα .....μαγια?

Απο ότι γνωρίζω,προσπαθούν να "βλάψουν" άτομα τα οποία έχουν καθαρή σκέψη και ψυχή.Απλά πιστεύω πως για καλή σου τύχη τότε βοηθήκες χωρίς να το γνωρίζεις.Φαντάσου να μην συνέβαινε αυτό τι θα γινόταν!Μπορεί να κατέληγες με το πέρασμα των χρόνων σε θάνατο,σε τρελοκομείο ..
Η κακία των ανθρώπων είναι πάρα πολύ μεγάλη δυστιχώς!

# 33 στις 27/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Βρε και η κακια ειναι μεγαλη και η..βλακεια ειναι μεγαλη δεν διαφωνω, αλλα....εξακολουθω να μην πιστευω στα μαγια

scoubi

# 34 στις 7/11/2007
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Απαντήσεις: 4
τα μαγια υπαρχουν γ'αυτους που τα πιστευουν..... γενικος δεν υπαρχουν

sunshine1980

# 35 στις 3/12/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 10
Aν και έχω ακούσει πολλές ιστορίες περί του θέματος, πιστεύω στην αρνητική ενέργεια και τη γλωσσοφαγιά.Η υγιής πνευματική τροφή, συναναστροφές και γενικά το να μη χαραμίζουμε και εκθέτουμε τον εαυτό μας σε οποιαδήποτε βλακεία και σε ποιοδήποτε βλάκα. Τα μάγια γυρνάνε λένε σ΄εκείνον που τα κάνει.Εγώ λέω.Κακό κάνει; Kακό θα βρει.Καλό κάνει, καλό θα βρεί.Να λυπάσαι όσους κάνουνε μαγικά και μαλ...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost