Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

AΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

adult

# 1 στις 23/10/2007
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 157
'Aρεσαν+: 0%

AΡχαιοι ελληνες και αρχαιοελληνικος πολιτισμοσ

Πολλά έχουν γραφτεί και πολλά έχουν ειπωθεί σχετικά με τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό και την τεχνολογική του ανωτερώτητα.

Αν ξεχωρίσουμε μερικά απο αυτά όπως πχ.

1) τον μηχανισμό των Αντικυθηρων που εδώ και αρκετά χρόνια μελετάται απο ομάδα επιστημών (Ελλήνων και άλλων)

2) Την μαθηματική θεωρεία που ισχύει και σήμερα (άχετα αν η Ευκλειδειος Γεωμετρία έχει καταργηθεί, εδώ πάμε πλέον να καταργήσουμε την θεωρία της σχετικότητας)

3) Τα τόσα ευρήματα που μοιάζουν? πχ. η μυκιναική πύλη συναντιέται σε ολόκληρο τον κόσμο και σε όλους τους αρχαίους πολιτισμους ΙΝΚΑΣ, ΑΖΔΕΚΟΙ κλπ.

4) Πως είαναι δυνατόν το σ΄χεδιο του Μεανδρου να εμφανίζεται σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης εδώ και χιλιάδες χρόνια?

Πιστευετε λοιπόν πως οι αρχαίοι Ελληνες κατήχαν τεχνολογία και τεχνογνωσία τετοια που ήταν κατα πολύ ανώτερη απο αυτήν που έχουμε σήμερα?
Απάντηση δική μου

Δεν ξέρω αλλά τόσες πολλές συμπτώσεις αποκλείτεται να ειναι τυχαίες ούτε η πιθανοθεωρεία δεν μπορεί να τις αποδεχτεί, οπότε με έχουν προβληματίσει πάρα πολύ σοβαρά

# 2 στις 23/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Γνώμη μου και μόνο.

Παράθεση:
Originally posted by adult
Πολλά έχουν γραφτεί και πολλά έχουν ειπωθεί σχετικά με τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό και την τεχνολογική του ανωτερώτητα.

1) τον μηχανισμό των Αντικυθηρων που εδώ και αρκετά χρόνια μελετάται απο ομάδα επιστημών (Ελλήνων και άλλων)

Γιατί (α) η πιθανότητα να γίνει ο μηχανισμός θρύμματα σε περίπτωση που τον αγγίξει χέρι άσχετου/αδαή δεν μετράει... (β) αν σου δώσω εγώ μια ξεκομμένη πλακέτα από μια συσκευή, εσύ μπορείς να καταλάβεις αν είναι pc και αν τρέχει windows?

Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό επειδή ακριβώς είναι ένα εύρημα που αποτελεί κομματάκι ενός μεγαλύτερου μηχανισμού, να γίνονται μελέτες επί μελετών για να εικάσουν το μηχανισμό αυτόν.

2) Την μαθηματική θεωρεία που ισχύει και σήμερα (άχετα αν η Ευκλειδειος Γεωμετρία έχει καταργηθεί, εδώ πάμε πλέον να καταργήσουμε την θεωρία της σχετικότητας)

Όσοι έχουν διαβάσει την Ευκλείδια Γεωμετρία, ξέρουν αν έχει καταργηθεί ή όχι και γιατί...

3) Τα τόσα ευρήματα που μοιάζουν? πχ. η μυκιναική πύλη συναντιέται σε ολόκληρο τον κόσμο και σε όλους τους αρχαίους πολιτισμους ΙΝΚΑΣ, ΑΖΔΕΚΟΙ κλπ.

Το γράφουν και στην ούγια: Made in Mycenae

4) Πως είαναι δυνατόν το σ΄χεδιο του Μεανδρου να εμφανίζεται σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης εδώ και χιλιάδες χρόνια?

κι εγώ αυτό λέω... πώς άραγε;
Πιστευετε λοιπόν πως οι αρχαίοι Ελληνες κατήχαν τεχνολογία και τεχνογνωσία τετοια που ήταν κατα πολύ ανώτερη απο αυτήν που έχουμε σήμερα?

Οι αρχαίοι είχαν την αρχαία και εμείς τη σύγχρονη. Αν μου εξηγήσεις με ποιον τρόπο και κριτήρια η τεχνολογία μιας κοινωνίας είναι ανώτερη από κάποια τεχνολογία μιας άλλης κοινωνίας, υπάρχει περίπτωση να λάβεις μια τέτοια απάντηση. Χρησιμοποιείς εκφράσεις μάλλον καθημερινές ("ανώτερη τεχνολογία κλπ.") για να συγκρίνεις την αρχαιοελληνική και τη νεοελληνική πραγματικότητα... δε νομίζεις ότι είναι κάπως ανεπαρκές το όλο εγχείρημα;

Απάντηση δική μου

Δεν ξέρω αλλά τόσες πολλές συμπτώσεις αποκλείτεται να ειναι τυχαίες ούτε η πιθανοθεωρεία δεν μπορεί να τις αποδεχτεί, οπότε με έχουν προβληματίσει πάρα πολύ σοβαρά

Αφού έχει και η πιθανοθεωρία άποψη για το πώς δημιουργείται ο πολιτισμός, εγώ έχω κλείσει ως άνθρωπος, δε θέλω να δω τίποτε άλλο

# 3 στις 23/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
AΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
<<Πιστευετε λοιπόν πως οι αρχαίοι Ελληνες κατήχαν τεχνολογία και τεχνογνωσία τετοια που ήταν κατα πολύ ανώτερη απο αυτήν που έχουμε σήμερα?>>
Πιθανότατα Ναί και θα αναφέρω ένα απλό παράδειγμα που με οδήγεί σε αυτή την σκέψη.
Εάν δεί κάποιος άνθρωπος και παρατηρήσει τα αγάλματα που σώζοντε έως σήμερα της εποχής εκείνης, είναι τόσο τέλειο το <σμίλευμάτους> και η <διαμόρφωσή τους> που θεωρείς ότι έχει γίνει από κάποιο μηχανισμό καλύτερο του Λέϊζερ ! *

# 4 στις 23/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Malkon6
Πιθανότατα Ναί και θα αναφέρω ένα απλό παράδειγμα που με οδήγεί σε αυτή την σκέψη.
Εάν δεί κάποιος άνθρωπος και παρατηρήσει τα αγάλματα που σώζοντε έως σήμερα της εποχής εκείνης, είναι τόσο τέλειο το <σμίλευμάτους> και η <διαμόρφωσή τους> που θεωρείς ότι έχει γίνει από κάποιο μηχανισμό καλύτερο του Λέϊζερ ! *

Ή αυτό είναι χοντροκομμένο, ή ο Μιχαήλ-Άγγελος είχε λέηζερ...

adult

# 5 στις 23/10/2007
author
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Παράθεση:
Originally posted by nikolaos_

Παράθεση:

Γιατί (α) η πιθανότητα να γίνει ο μηχανισμός θρύμματα σε περίπτωση που τον αγγίξει χέρι άσχετου/αδαή δεν μετράει... (β) αν σου δώσω εγώ μια ξεκομμένη πλακέτα από μια συσκευή, εσύ μπορείς να καταλάβεις αν είναι pc και αν τρέχει windows?

Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό επειδή ακριβώς είναι ένα εύρημα που αποτελεί κομματάκι ενός μεγαλύτερου μηχανισμού, να γίνονται μελέτες επί μελετών για να εικάσουν το μηχανισμό αυτόν.

Όσοι έχουν διαβάσει την Ευκλείδια Γεωμετρία, ξέρουν αν έχει καταργηθεί ή όχι και γιατί...

Το γράφουν και στην ούγια: Made in Mycenae

κι εγώ αυτό λέω... πώς άραγε;

Οι αρχαίοι είχαν την αρχαία και εμείς τη σύγχρονη. Αν μου εξηγήσεις με ποιον τρόπο και κριτήρια η τεχνολογία μιας κοινωνίας είναι ανώτερη από κάποια τεχνολογία μιας άλλης κοινωνίας, υπάρχει περίπτωση να λάβεις μια τέτοια απάντηση. Χρησιμοποιείς εκφράσεις μάλλον καθημερινές ("ανώτερη τεχνολογία κλπ.") για να συγκρίνεις την αρχαιοελληνική και τη νεοελληνική πραγματικότητα... δε νομίζεις ότι είναι κάπως ανεπαρκές το όλο εγχείρημα;

Απάντηση δική μου

Αφού έχει και η πιθανοθεωρία άποψη για το πώς δημιουργείται ο πολιτισμός, εγώ έχω κλείσει ως άνθρωπος, δε θέλω να δω τίποτε άλλο

Hold your horses dude
και στην Ελληνηστί κάνε κράτει μαγκα , πολύ επιθετικός είσαι

1. Εχει καμιά σχέση η αεροφωτογραφία με τον Μέανδρο? εγώ δεν βλέπω καμιά ομοιότητα
2. Απο Ελληνηκούλια πως τα πάμε? καλά?
Ποιός είπε πως η πιθανοθεωρία έχει άποψη για την δημιουργία πολιτισμών?
Η πιθανοθεωρία δεν μπορέι να δεχτεί συμπτώσεις , αν η απάντηση στην ερώτηση Τι θέλει η Μυκηναική πύλη να εμφανίζεται στους πολιτισμους των ΙΝΚΑΣ ήταν ΣΥΜΠΤΩΣΗ
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ

Το αρχαιολογικό εύρημα αποτελείται από 3 βασικά τμήματα καιμικρότερα θραύσματα. Η ακριβής χρήση του ήταν άγνωστη, αν καισύμφωνα με μία παλιότερη θεωρία ο μηχανισμός χρησιμοποιούνταν γιανα υπολογισθούν οι κινήσεις των πλανητών, που ήταν γνωστοί στουςαρχαίους Έλληνες: η Σελήνη, ο Ερμής, η Αφροδίτη, ο Άρης, ο Δίας καιο Κρόνος. Οι ερευνητές από τα πανεπιστήμια του Cardiff, της Αθήνας,της Θεσσαλονίκης και του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου πιστεύουνσήμερα ότι είναι κοντά στην επίλυση του μυστηρίου, με τη χρήσηυπερσύγχρονης τεχνολογίας ακτινών-Χ, η οποία αποκάλυψε κάποιεςπροηγούμενα κρυμμένες Ελληνικές επιγραφές, οι οποίες πιθανόταταεπιβεβαιώνουν την υπόθεση του πλανητικού υπολογιστή.
ΠΗΓΗ : PATHFINDER.GR

Εδώ κάτι θες να πείς αλλά το έχασες , κοίτα εγώ οδηγώ ενα subaru impreza σε σύγκριση με το zastava το δικό σου όπως και να το κάνουμε έχει ανώτερη τεχνολογία και ας είναι η λέξη "ανώτερη" καθημερινή έννοια, τι να κάνουμε κοινός θνητός είμαι όπως και πολλοί εδώ μέσα εσύ κράτα για τον εαυτό σου την θέση του ΘΕΟΥ, αχ ξέχασα και η έννοια του ΘΕΟΥ έχει μέσα της την λέξη "ανώτερο"

ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΩΤΕΡΑ ?

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΡΟΛΛΑ?
ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ?

# 6 στις 23/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Hold your horses dude
και στην Ελληνηστί κάνε κράτει μαγκα , πολύ επιθετικός είσαι

1. Εχει καμιά σχέση η αεροφωτογραφία με τον Μέανδρο? εγώ δεν βλέπω καμιά ομοιότητα

Ο ποταμός κάνει μαιανδρισμούς.

2. Απο Ελληνηκούλια πως τα πάμε? καλά?
Ποιός είπε πως η πιθανοθεωρία έχει άποψη για την δημιουργία πολιτισμών?
Η πιθανοθεωρία δεν μπορέι να δεχτεί συμπτώσεις , αν η απάντηση στην ερώτηση Τι θέλει η Μυκηναική πύλη να εμφανίζεται στους πολιτισμους των ΙΝΚΑΣ ήταν ΣΥΜΠΤΩΣΗ

Η πρόταση: "η Μυκηναϊκή πύλη εμφανίζεται από σύμπτωση στον πολιτισμό των Ινκας" δεν είναι πιθανοθεωρία. Είναι άποψη για το πώς δημιουργούνται οι πολιτισμοί.

Η πιθανοθεωρία δεν έχει καμιά δουλειά με το να γνωρίζει την πιθανότητα κάθε άποψης. Η πιθανοθεωρία μελετά πώς αλλάζουν οι πιθανότητες όταν αλλάζουν οι προτάσεις.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ

Το αρχαιολογικό εύρημα αποτελείται από 3 βασικά τμήματα καιμικρότερα θραύσματα. Η ακριβής χρήση του ήταν άγνωστη, αν καισύμφωνα με μία παλιότερη θεωρία ο μηχανισμός χρησιμοποιούνταν γιανα υπολογισθούν οι κινήσεις των πλανητών, που ήταν γνωστοί στουςαρχαίους Έλληνες: η Σελήνη, ο Ερμής, η Αφροδίτη, ο Άρης, ο Δίας καιο Κρόνος. Οι ερευνητές από τα πανεπιστήμια του Cardiff, της Αθήνας,της Θεσσαλονίκης και του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου πιστεύουνσήμερα ότι είναι κοντά στην επίλυση του μυστηρίου, με τη χρήσηυπερσύγχρονης τεχνολογίας ακτινών-Χ, η οποία αποκάλυψε κάποιεςπροηγούμενα κρυμμένες Ελληνικές επιγραφές, οι οποίες πιθανόταταεπιβεβαιώνουν την υπόθεση του πλανητικού υπολογιστή.

άρα έχουν καταλήξει στο τι ήταν ο μηχανισμός των Αντικυθήρων... μήπως διατυπώνουν αυτοί ερευνητές κάτι για "ανωτερότητα";

Εδώ κάτι θες να πείς αλλά το έχασες, κοίτα εγώ οδηγώ ενα subaru impreza σε σύγκριση με το zastava το δικό σου όπως και να το κάνουμε έχει ανώτερη τεχνολογία και ας είναι η λέξη "ανώτερη" καθημερινή έννοια, τι να κάνουμε κοινός θνητός είμαι όπως και πολλοί εδώ μέσα εσύ κράτα για τον εαυτό σου την θέση του ΘΕΟΥ, αχ ξέχασα και η έννοια του ΘΕΟΥ έχει μέσα της την λέξη "ανώτερο"

ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΩΤΕΡΑ ?

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΡΟΛΛΑ?
ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ?

Ε, αφού οδηγείς Subaru Impreza δεν μπορώ παρά να υποκλιθώ στην ανωτερότητά σου.

# 7 στις 23/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Εδώ κάτι θες να πείς αλλά το έχασες , κοίτα εγώ οδηγώ ενα subaru impreza σε σύγκριση με το zastava το δικό σου όπως και να το κάνουμε έχει ανώτερη τεχνολογία και ας είναι η λέξη "ανώτερη" καθημερινή έννοια, τι να κάνουμε κοινός θνητός είμαι όπως και πολλοί εδώ μέσα εσύ κράτα για τον εαυτό σου την θέση του ΘΕΟΥ, αχ ξέχασα και η έννοια του ΘΕΟΥ έχει μέσα της την λέξη "ανώτερο"

Μπορούμε να συγκρίνουμε τα Zastava με τα Subaru και να πούμε ποιο είναι "ανώτερο" και γιατί, αυτό δε σημαίνει ότι μπορούμε να συγκρίνουμε και τον αρχαιοελληνικό με το σύγχρονο πολιτισμό και δε μπορούμε επομένως να πούμε ποιος είναι ανώτερος και ποιος όχι. Αυτό λέω και δε παριστάνω το Θεό.

Από εκεί και πέρα, καθένας πιστεύει ότι θέλει. Αν θέλουμε να πούμε εσκεμμένα ότι ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός είναι ανώτερος, δε μπορούμε να δικαιολογήσουμε κάτι που είναι πεποίθηση.

Από εκεί και πέρα, μπορούμε να κατασκευάσουμε και "κριτήρια" που να στηρίζουν μια πεποίθηση:

Π.χ. η ενορία του Αγ. Ιωάννη είναι ανώτερη της ενορίας του Αποστόλου Παύλου γιατί κάθε Κυριακή ο Αγ. Ιωάννης κάνει τζίρο 500 κεριά έναντι των 200 του Απ. Παύλου, έχει ομορφότερες αγιογραφίες και λειτουργούν περισσότεροι ιερείς και όχι γιατί έχω την πεποίθηση ότι ο Αγ. Ιωάννης είναι καλύτερος.

adult

# 8 στις 23/10/2007
author
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Υποκλίνωνται και οι ΘΕΟΙ μπροστά στους κοινούς θνητούς?
Αυτό και αν είναι καινούργιο, υποκλείνεσαι σε μένα που χρησιμοποιώ να δεις πως το είπε πως το έιπε ο ποιητής "Χρησιμοποιείς εκφράσεις μάλλον καθημερινές"

Για τα λοιπά τι να σου πω μάλλον πρέπει να στα συλλαβίσω για να τα καταλάβεις.
Ποιά είναι η πιθανότητα ενός συνεχούς τυχαίου επαναλαμβανώμενου γεγονότος?

Αντε μιας και είσαι και φυσικός θα πρέπει να ξέρεις αλλιώς αφοσιώσου στις μελέτες σου

ciao

# 9 στις 23/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Συνδίκτυε θα σε ρωτήσω κάτι, έχεις εργασθεί ποτέ σε Μουσείο ή απλώς σου αρέσει να <πουλάς Πνεύμα> με μιά φωτογραφία?

# 10 στις 23/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Υποκλίνωνται και οι ΘΕΟΙ μπροστά στους κοινούς θνητούς?
Αυτό και αν είναι καινούργιο, υποκλείνεσαι σε μένα που χρησιμοποιώ να δεις πως το είπε πως το έιπε ο ποιητής "Χρησιμοποιείς εκφράσεις μάλλον καθημερινές"

Για τα λοιπά τι να σου πω μάλλον πρέπει να στα συλλαβίσω για να τα καταλάβεις.

Αν θες να ερμηνεύσεις τα λόγια μου σύμφωνα με τις πεποιθήσεις σου για να με κοροϊδέψεις.

Ποιά είναι η πιθανότητα ενός συνεχούς τυχαίου επαναλαμβανώμενου γεγονότος?

Τα γεγονότα δεν έχουν πιθανότητα να συμβούν, έχουν συμβεί ήδη. Αυτό όμως και πάλι δεν είναι πιθανοθεωρία.

Αντε μιας και είσαι και φυσικός θα πρέπει να ξέρεις αλλιώς αφοσιώσου στις μελέτες σου

ciao

Μου αρέσει όταν αποκαλύπτουν τόσο πολλά για μένα.

adult

# 11 στις 23/10/2007
author
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Μια αφιερωση

Και επειδή αγαπητέ Νικόλαε
ακου Νικόλαος όπως λέμε Νικόλαος Ο Μέγας ή Αγιος Νικόλαος
r u royalty dude? the name seems royal

δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ άλλο μαζί σου, όχι για το αν διαφωνώ μαζι σου, εξάλλου εδώ είμαστε για να συζητάμε και διαφωνώντας αλλά επειδή διαστρευλώνεις τα γραφώμενά μου

σου αφιερώνω αυτό το κομματάκι

http://www.youtube.com/watch?v=TFsj21mublc

# 12 στις 23/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Συγνώμη

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Συνδίκτυε θα σε ρωτήσω κάτι, έχεις εργασθεί ποτέ σε Μουσείο ή απλώς σου αρέσει να <πουλάς Πνεύμα> με μιά φωτογραφία?

Με συγχωρείς, ζητώ συγνώμη, η αλήθεια είναι ότι παρεξήγησα λίγο όσα γράφεις. Νόμιζα ότι έλεγες ότι οι αρχαίοι Έλληνες χρησιμοποιούσαν λέιζερ, κάτι που όντως θα το ειρωνευόμουν. Όμως το λες με άλλο περιεχόμενο, το ξαναδιάβασα προσεκτικά αυτή τη φορά.

Η ανωτερότητα, όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ, στηρίζεται στην τεχνική που φαίνεται πάνω στα αγάλματα. Εκτιμάς τον τεχνίτη και λες ότι θα μπορούσε να δείχνει ανώτερη τεχνογνωσία και τεχνολογία.

Συγνώμη και πάλι. Η άποψή σου δε διαφέρει πολύ από αυτή που έχω εγώ, γι' αυτό και αισθάνομαι άσχημα που σε αποπήρα.

Παράθεση:
Και επειδή αγαπητέ Νικόλαε
ακου Νικόλαος όπως λέμε Νικόλαος Ο Μέγας ή Αγιος Νικόλαος
r u royalty dude? the name seems royal

Τα φαινόμενα απατούν... άκου seems royal το νικ μου... σιγά μην είμαι και ο Κάρολος

δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ άλλο μαζί σου, όχι για το αν διαφωνώ μαζι σου, εξάλλου εδώ είμαστε για να συζητάμε και διαφωνώντας αλλά επειδή διαστρευλώνεις τα γραφώμενά μου

Διαστρεβλώνω τα γραφόμενά σου; Δηλαδή δε βλέπει κανείς όσα έχεις πει; Σε συκοφαντώ; Αυτό δε συμβαίνει, τα γραπτά και των δυο μας φαίνονται. Αν νομίζεις ότι άλλα λες κι άλλα ερμηνεύω είναι κάτι που εγώ νομίζω ότι δε συμβαίνει (αλλά αυτό είναι μόνο η γνώμη μου). Πάντως αφού έτσι νομίζεις ότι σε παρερμηνεύω είναι δικαίωμά σου να μην ασχοληθείς με τις απόψεις μου. Πάντως τη λασπούλα σου ότι σου διαστρεβλώνω τα λόγια την έριξες και έφυγες.

σου αφιερώνω αυτό το κομματάκι

http://www.youtube.com/watch?v=TFsj21mublc

να μου λείπει

Εσύ άνοιξες τη συζήτηση, σε ένα χώρο όπου μπορούν (στέλνοντας σχόλια) να συζητούν όλοι. Είναι δημοκρατικό να λένε όλοι την άποψή τους.

kawai

# 13 στις 24/10/2007
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Γερμανία
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 736
Πιστευω οτι οι αρχαιοι ελληνες ητανε πολυ εξυπνοι σε διαφορα με σημερα δεν λεω και την σημερον ημερα θα υπαρχουν εξυπνη ελληνες.Και εχουμε ωραιο πολιτισμο.

lianna

# 14 στις 24/10/2007
author
Γυναίκα / 68 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.055
Ωραίο πολιτισμό είχανε,αν θέλετε και προηγμένο.!!!
Οτι μπορούσαν να μας αφήσουν μας το άφησαν....
Εμείς....εγώ εσείς τι κάνουμε για να πάμε ένα βήμα παραπέρα?

Μαλώνουμε μέσα στο φόρουμ για λέιζερ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...
Ξέρετε κάτι ....αν μπορούσαν να μας δουν τώρα σίγουρα θα ντρεπόντουσαν για τους επιγόνους τους
Ενα ποσοστό από εμάς Κενοί Ξερόλες του κερατά,ημιμάθεια μιζέρια,αρπαχτή και στα φρύδια μας
Αυτή δημιούργησαν πολιτισμό με όσα μέσα, μυαλά,εφόδια είχαν και εμείς σαν καλά και άξια μυρικαστικά ζούμε αναμασώντας τους.

marshias

# 15 στις 24/10/2007
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868
Ναι βρε σεις, γιατι μαλωνουμε?!!
Και στο τελος τελος, οι αρχαιοι ειχαν λειζερ για την καραφλα?
Οχι...

Να τον βρασω τον Παρθενωνα τοτε....
τριτη πεμπτη, μακαρονια...

FOINIKAS1957

# 16 στις 24/10/2007
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
Υπαρχει η προ ομηρικη,που μιλιοτανε παγκοσμια,και ενας κοινος πολιτισμος πανω στη γη.
Γι αυτο και υπαρχουν κοινες μνημες σ ολο τον κοσμο.
Απλως επειδη το συμπαν ειναι φθαρτο,ολα αυτα ξεπεσαν,και τωρα με την τεχνολογια αρχισαν αυτες οι μνημες να ανασυρονται.
Καποια στιγμη απο συνταρακτικα γεγονοτα(αποτελεσμα οι κατακλυσμοι)οι ανθρωποι ξεπεσαν και απομονωθηκαν.Ετσι αλλαξε η μια γλωσσα σε πολες(γι αυτο και η ελληνικη απανταται σε ολες τις γλωσσες του κοσμου.Ειδικα στα αγγλικα.)
Και επειδη εδω κατι παραξενο συμβαινει στον χωρο μας,οι ανθρωποι αναπτυσουν πιο ευκολα το νου,τις τεχνες,την επιστημη
Να σας πω οτι και η αγια γραφη μιλαει για τους Ελληνες και για τις επιδοσεις τους.Πιστευω οτι η ιστορια του Ισαυ που πουλησε τα πρωτοτοκια αντι πινακιου φακης αναφερεται στους Ελληνες(οπου Ελληνες ομως ειναι οι -μετεχοντες της Ελληνικης παιδειας-
Οπου ο Ισαυ ητανε κυνηγος,βαρβαρος,και ο αδερφος του καλλιτεχνης κτλ,αλλα και πανεξυπνος,οπου σε συνεργασια με τη μαμα ξεγελασαν τον μπαμπακα και πηρε την ευλογια στα πρωτοτοκια (απο τοτε οι Ελληνες χαρακτηριζονται μαμακηδες)
Και οσοι ερχονται και ζουν στην Ελλαδα,απο τις φωτοχυσιες του ηλιου,Ελληνες γινονται.
Παραδειγμα
Αν ας πουμε για παραδειγμα το παιδι ενος πακιστανου καποια στιγμη γινει εφοριακος,θα μιζαρεται κανονικα ή και περισσοτερο απο τους δικους μας
και αν γινει γιατρος,θα απαιτει φακελακι οπως και οι υπολοιποι.
Περα απο την πλακα ομως,οι Ελληνες υπερασπιστηκαν με παθος την ατομικη Ελευθερια οσο κανεις αλλος λαος
Σε ολη την ιστορια μια χουφτα νικουσε τον ολοκληρωτισμο,μαχομενοι υπερ βωμων και εστιων.
Και στους αγωνες το επαθλο ενα κλαδι ελιας
..Γι αυτο και η τεχνη στην Ελλαδα ξεχωριζε και ξεχωριζει.Επειδη ειναι βασισμενη στην ανθρωπινη Ελευθερια και αξιοπρεπεια.
Γι αυτο και οι φιγουρες ξεφευγουν μεσα απ το μαρμαρο,επειδη ειναι πλημυρισμενες με πνευμα και το πνευμα ειναι πανω απ την υλη.
Για ολα αυτα ο μισητος εχθρος της κοσμοκρατοριας ειναι ο Ελληνισμος.
Και ο Ελληνισμος που δεν νικηθηκε ποτέ απο τις μυρμιγκιες των στρατων της γης,νικηθηκε απο τον ιδιο του τον εαυτο.
Τα παθη που σπειρανε μεσα μας,τελικα ριζωσανε και οι σκοταδιστες τριβουνε τα χερια τους.
Το τελευταιο τους οπλο μας νικησε.
Η φιληδονια,ο εγωισμος,η κραιπαλη πηραν τη θεση της Αθηναικης φιλοσοφιας και του Σπαρτιατικου τροπου ζωης.
Οι ταφοι των παληκαριων στο Μαραθωνα κατασκαφτηκαν και γιναν οικοπεδα
Απο δω και περα Ο Θεος να βαλει το χερι του
.......
Και ειπαμε Ελληνας δεν ειναι αυτος και μονο που ζει στο χωρο αυτο,αλλα -πας μετεχων της Ελληνικης παιδιας.Πανω σ αυτο μιλησε και ο Αλεξανδρος

thetikos

# 17 στις 24/10/2007
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 117

Οχι στις υπερβολεσ

Οι Αρχαίοι Έλληνες είχαν προηγμένη τεχνολογία για την εποχή τους, η οποία βέβαια, σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με την σημερινή. Επρόκειτο για έναν σημαντικό πολιτισμό, ο οποίος έχει καταγραφεί στην ιστορία, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να ψάχνουμε να βρούμε "μεταφύσικές διαστάσεις" προκειμένου να ικανοποιήσουμε την συλλογική συνείδηση του νεο-Έλληνα.
Οι γνώσεις τους είναι δεδομένες και αποτυπώνονται στα ευρήματα της εποχής, όπως αποτυπώνονται και οι απόψεις τους για την κοινωνία, την οικονομία και τον πολιτισμό.
Από την άλλη πλευρά, δεν είναι περίεργο το γεγονός να υπάρχουν ομοιότητες με άλλους πολιτισμούς, αφού, αν ψάξει κανείς τις εμπορικές σχέσεις των πολιτισμών μεταξύ τους (κυρίως λόγω του εμπορίου) κατανοεί τις επιρροές.
Προσοχή μην πέσουμε στην παγίδα εκείνων που θέλουν τους Έλληνες "εξωγήινους" ή και γω δεν ξέρω τι άλλο. Και ανιστόριτη άποψη είναι και αντιεπιστημονική. Και βέβαια, εκτός των άλλων, καλό είναι να μάθουμε και τα αρνητικά στοιχεία του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού, γιατί είναι πολύ σημαντικό να τα γνωρίζουμε.

StavrosP2001

# 18 στις 24/10/2007
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Προφήτης
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.972
Ένα θέμα που κατά καιρούς έχει απασχολήσει ξανά αυτόν εδώ το χώρο.

Θα προσπαθήσω να δώσω μια άλλη διάσταση στην ερώτηση του θεματοθέτη ,

(Πιστεύετε λοιπόν πως οι αρχαίοι Έλληνες κατείχαν τεχνολογία και τεχνογνωσία τέτοια που ήταν κατά πολύ ανώτερη από αυτήν που έχουμε σήμερα?)

Θα αναφερθώ σε ένα τεχνολογικό επίτευγμα , που όχι απλά το είχαν οι Άνθρωποι , τους οποίους ονομάζουμε ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΈΛΛΗΝΕΣ , αλλά συνεχίζει να υπάρχει και να χρησιμοποιείται ακόμη και σήμερα από όλους εμάς τους απλούς κοινούς χρήστες της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ γλώσσας.
Απλά δεν έχουμε ανακαλύψει το μέγεθος και τη ΓΝΩΣΗ που υπάρχει πίσω από το Λόγο που χρησιμοποιούμε καθημερινά.
Δεν μπορώ να φανταστώ λοιπόν , ότι νοήμονα όντα χωρίς τεχνογνωσία και τεχνολογία θα μπορούσαν να αναπτύξουν ένα τέτοιο εργαλείο.

<¨ Η Ελληνική γλώσσα είναι η μοναδική ‘μη οριακή γλώσσα’ δηλαδή μόνο σε αυτήν δεν υπάρχουν όρια και για αυτό είναι αναγκαία στις νέες επιστήμες όπως η πληροφορική , η ηλεκτρονική , η κυβερνητική κ.ά. Αυτές μόνον στην Ελληνική βρίσκουν τις νοητικές εκφράσεις που χρειάζονται και χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη αδυνατεί να προχωρήσει. ¨>

<¨ ‘Νοηματική’ είναι η γλώσσα στην οποία το «σημαίνον»¨δηλαδή η λέξις και το «σημαινόμενων» δηλαδή αυτό που η λέξις εκφράζει (πράγμα , ιδέα , κατάσταση ) έχουν μεταξύ τους πραγματική πρωτογενή σχέση.
Με άλλα λόγια η Ελληνική είναι η μόνη γλώσσα της οποίας η λέξεις έχουν «πρωτογένεια» ενώ σε όλες τις άλλες είναι «συμβατικές»-σημαίνουν κάτι απλώς επειδή έτσι συμφωνήθηκε μεταξύ εκείνων που τη χρησιμοποιούν. Π.χ στην Ελληνική ενθουσιασμός =εν Θεώ , γεωμετρία =γη + μετρώ , προφητεία =προ + φημί (λέγω) , άνθρωπος = ο αναθρών οπωπάς(αυτός που αρθρώνει λόγο) .’Έχουμε δηλαδή αιτιώδη σχέση μεταξύ λέξεων-πράγματος, πράγμα ανύπαρκτο στις άλλες γλώσσες . ¨>

Αν τώρα προσθέσουμε και την απόλυτη μαθηματική δομή της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ γλώσσας ( έχω αναφερθεί στο παρελθόν σε αυτό το χώρο πάνω σε αυτό το θέμα ) , θα πρέπει , το ελάχιστο , να προβληματιστούμε για το μέγεθος της ΓΝΩΣΗΣ που κατείχαν αι άνθρωποι αυτοί , την εποχή εκείνη.

Η γλώσσα είναι το εργαλείο εκείνο που χρειάζεται ο ανθρώπινος νους για να ολοκληρώσει σκέψεις και έργα. Όσο πιο ολοκληρωμένη και τέλεια λοιπόν είναι η γλώσσα τόσο πιο ολοκληρωμένα και τέλεια , θα είναι η σκέψη και τα έργα των ανθρώπων. Και αναφέρομαι στον ανθρώπινο Νου γιατί αυτός είναι το μέλλον της τεχνολογίας και της επιστήμης.

Δικιά μου ταπεινή άποψη είναι ότι ναι , οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ κατείχαν ΓΝΩΣΗ.

Ταπεινά
Σταύρος.

FOINIKAS1957

# 19 στις 24/10/2007
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
Δικιά μου ταπεινή άποψη είναι ότι ναι , οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ κατείχαν ΓΝΩΣΗ.

Ταπεινά
Σταύρος.

..........................
Σκεψου μονο,οτι οσο πιο πισω παμε,η γλωσσα μας ειναι τελειοτερη.
Ποσο πισω μπορουμε να παμε;;
Και οσο τελειοτερη ειναι η γλωσσα τοσο μεγαλυτερο πολιτισμο περιεχει
Εδω τα Ελληνικα συνεχιζουν επειδη ειναι η κοιτιδα η πηγη..
Η αρχαια Ελληνικη ειναι μεστοτερη της σημερινης.Αναριθμητες λεξεις.
Παρτε την μεταφραση του Ομηρου.Διπλα στο κειμενο(αρχαιο)χρειαζονται διπλες λεξεις για να μεταφραστει.
Το μυστηριο ειναι για μενα απο που αντλησαν ο Πλατωνας και ο Πυθαγορας τις γνωσεις τους.Και να σκεφτει κανεις ,οτι στις μερες τους ο πολιτισμος ηδη εφθεινε..

# 20 στις 24/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by StavrosP2001
Ταπεινά,
Σταύρος.

• Αν μου έδινες και τις πηγές όλων αυτών...?

• Και μια ταπεινή απορία. Αφού είναι τόσο τέλεια αυτή η Ελληνική γλώσσα για τους υπολογιστές:

Πώς και κανείς Έλληνας ή Ελληνόφιλος προγραμματιστής δεν έχει φτιάξει ένα διορθωτή λαθών της γραμματικής και του συντακτικού για το Word και έχει περιοριστεί σε ένα διορθωτή ορθογραφίας; Γιατί κανένας δεν στρώθηκε να φτιάξει έναν Ελληνικό επεξεργαστή κειμένου με διορθωτή που θα διορθώνει τα γραμματικά λάθη π.χ.

"της οποίου" να το διορθώνει σε "του οποίου"

"Μαρία Χ***** του Αποστόλης" σε "Μαρία Χ***** του Αποστόλη" ή "...του Απόστολου"

• Η γνώση δε παράγεται από την αυθεντία, αλλά από τη δουλειά. Ο Αριστοτέλης έλεγε νομίζω ότι η τελειότητα είναι συνήθεια. Την εποχή που πίστευαν σε αυθεντίες, την είπαμε μεσαίωνα.

Πείτε μου ότι θέλετε. Εγώ δε μπορώ να τα βάλω με τις ιδεοληψίες. Οι πεποιθήσεις αν ριζώσουν έτσι δε ξεριζώνουν.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε