Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

gnwrimies sto internet

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

# 41 στις 9/11/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Σήμερα θέλει παντού προσοχή όχι μόνο στο Ιντερνετ
αλλά δεν πρέπει να έχουμε φοβία και προκατάληψη
και να μη δαιμονοποιούμε το Ιντερνετ

# 42 στις 9/11/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το βρίσκω άτοπο να κατακρίνονται.

Αν έχεις μάθει να παρατηρείς και να φιλτράρεις όσα λέει κάποιος, οι γνωριμίες από το ίντερνετ είναι σίγουρα πιό ενδιαφέρουσες, ή μάλλον πιο "ασφαλείς " από τις παραδοσιακές.

Καταρχάς, οι παραδοσιακές πλέον έχουν σχεδον εξαφανιστεί, αλλά ας το αφήσουμε αυτό.

Για το άτομο που θα γνωρίσεις μέσω νετ, ξέρεις πριν συναντηθείτε αν έχετε τίποτα κοινό ή είστε μέρα με τη νύχτα.
Αν βρεθήκατε στο φόρουμ πχ ενός συγκροτήματος, έχετε ένα κοινό πριν καν αρχίσετε να μιλάτε.
Αλλά και σε όλα τα άλλα "μέρη" μαθαίνεις για τον άλλον. Έχετε συζητήσει, ή έχεις διαβάσει για τις ανησυχίες του.

# 43 στις 10/11/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Cutie_pie
Κατά ένα περίεργο τρόπο, όσους έχω γνωρίσει από το ίντερνετ έχουν βγει σκάρτοι.

Το ίντερνετ φταίει? Ήταν απλά τύχη?

ΑΠΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΑΝΤΡΑ:
ΕΙΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ (Π.Χ. ΜΠΑΡΑΚΙ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ=ΓΑΜΟΣ/ΒΑΦΤΙΣΙΑ/ΠΑΡΤΥ, Κ.Τ.Λ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΛΕΡΤΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ (ΙΣΩΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ.ΙΣΩΣ ΑΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ)
ΠΟΤΑ, ΤΣΙΓΑΡΑ, ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΣΚΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ (ΨΙΛΟ)ΦΛΕΡΤΑΚΙ.
ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!
ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ??
Η ΦΑΣΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΙ ΜΕ ΡΥΘΜΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙΣ.
ΩΣΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΗ Η ΦΑΣΗ ΓΙΝΕΙ ΕΛΞΗ ΚΑΙ Η ΕΛΞΗ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΣΟΥ/ΤΟΥ.
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΠΩΣ Ο ΕΡΑΣΤΗΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΝΟΪΚΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΓΟΚΟΦΤΗ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΣΤΙΓΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ???
ΠΟΙΟΣ??
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΑΠΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΠΑΡΑΝΟΪΚΟΥΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ??? ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ (ΝΟΗΜΑ / ΡΥΘΜΟΣ / ΥΦΟΣ) ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΕΙΣ.ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ IQ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΕΝΕΡΓΟ ΑΤΟΜΟ (=ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ Η ΑΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ ΦΥΛΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ).

Aggelo

# 44 στις 10/11/2007
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.117
'Aρεσαν+: 0%
Χειμερινε εισαι απολυτα σωστος ,εχεις δικιο εδω μεσα τους σκιαγραφεις τους ανθρωπους αν εχεις την στηχειωδη κριση...

# 45 στις 10/11/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος Aggelo - 10/11/07 12:33
... εδω μεσα τους σκιαγραφεις τους ανθρωπους αν εχεις την στηχειωδη κριση... ...

Παράθεση:

Κρίση...με πιάνει κρίιιιιιιισηηη

Nikosklp

# 46 στις 11/11/2007
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
Καλημέρα παιδιά καλώς ήλθα .....πολύ απογοήτευση βλέπω για τις σχ'εσεις γιατί;;;;

poppie

# 47 στις 25/11/2007
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Απαντήσεις: 4
gia mena oi gnorimies meso inernet dn aksizoyn.....!spania na sinantiseis kapoion aksiologo se ena chat room!oi pio polloi psaxnoyn kapoia arpaxti..stin arix tha soy milane kala..tha soy lene oti thes na akoyseis..tha se paramithiasoyn kanonika mexri na petixoyn ayto poy theloyn meta ante geia...me liga logia oi pio poly psaxnoyn sxeseis mias bradyas...yparxoyn omos k kapoioi p dn aksizoyn toso,diladi logo emfanisis dn tha asxoliosoyn mazi toysp anazitoyn tin agapi!pantos genika ayti i fasi dn moy aresi...io anthropoi pia kleinontai spiti k ta kanoyn ola meso enos mixanimatos...mexri k sex kanoyn meso yplogisti..an einai dinaton bre paidia...mia fora bgika me ena filo m k aytos efere ena allo paidi k anti na m zitisei to kinito m,me rotise an exo email k antalaksame msn!exei xathei i glika toy flert...tis protis gnorimias..kai alla pragmata!i zoi einai ekso...prepei na tin xaroyme!!!!!!!!dn prepei na kribomaste piso apo mia othoni......!dn leo n min xrisimopoioyme to pc k na min mpainoyme se forum alla me metro,min ftanoyme se simeio na ksexname tin zoi mas poy ennoeitai dn einai piso apo mia othoni!

Το μέλος poppie έχει επισυνάψει το αρχείο: KISSU.gif (7.41KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 1050 φορές

mixanikos

# 48 στις 22/5/2008
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Παύλος
Απαντήσεις: 1
hjhggggg

LasMeninas

# 49 στις 3/11/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 32
Κτα την γνώμη μου ειναι ρίσκο και μαλιστα μεγάλο και θα πω το γιατί, επειδή εγώ πιστεύω απόλυτα σε μία φράση: ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΘΙ. Η προσωπική επαφή δεν πιστεύω πως αντικαθίσταται με τίποτα, πραγματικά με τίποτα.

princesa

# 50 στις 4/11/2008
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Νέα Πέραμος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 2.074
ειναι μουφα και δεν τις συνιστω σε καμια περιπτωση κι ουτε τις επιδιωκω...φυσικα και δε μπορεις να ξερεις τι καπνο φουμαρει ο αλλος...μακρια κι αλαργα!βγες εξω και κανε γνωριμιες.τι πιο υγιες?

# 51 στις 4/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by LasMeninas
Κτα την γνώμη μου ειναι ρίσκο και μαλιστα μεγάλο και θα πω το γιατί, επειδή εγώ πιστεύω απόλυτα σε μία φράση: ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΘΙ. Η προσωπική επαφή δεν πιστεύω πως αντικαθίσταται με τίποτα, πραγματικά με τίποτα.

somebody961

# 52 στις 4/11/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Προσωπικά, έχω να προτείνω σε όσους/όσες κάνουν δηλώσεις ότι οι γνωριμίες μέσω νετ είναι 'μούφα', να κανονίσουν μια συνάντηση όλοι μαζί και να γνωριστούν και, αν προκύψουν και κάποιες σχέσεις, να έρθουν και να μας ξαναπούν αν έχουν την ίδια γνώμη...
Πιάνετε το υπονοούμενο?...

Μπαίνουμε εδώ αρκετοί επειδή ίσως έχουμε απογοητευθεί από τις έξω γνωριμίες, και μετά κατηγορούμε το εδώ και λέμε ΄καλύτερα έξω'???!!!

Πρέπει να καταλάβουμε πως εδώ, φαίνεται ΜΙΑ μας μόνον πλευρά, εκείνη της σκέψης, εκείνη της διατύπωσης του λόγου, των απόψεων για τη ζωή, του χιούμορ, της έκφρασης.
Δεν είναι αρκετά σοβαρές ενδείξεις για να προχωρήσεις και παρακάτω;
Η, εάν έξω, σου αρέσει πρόσωπο/σώμα θα προχωρήσεις παρακάτω, αγνοώντας εκείνα που εδώ τα μαθαίνεις πρώτα από όλα;

Τα βάζουμε με την υποκρισία, το ψέμα κλπ. Και έξω το ίδιο συμβαίνει! Δανεικό σπορ αμάξι, ρολόι, ανύπαντροι τάχα, ψέμα..

Το 'πρόβλημα' είναι πως μπαίνουμε με μεγάλες προσδοκίες και νομίζουμε πως με τον πρώτο/πρώτη που γνωρίζουμε πλάθουμε σενάρια για πρίγκηπα/γκήπισα και φυσικά, σχεδόν πάντα απογοητευόμαστε..
Οπως και έξω που, με τις μέρες, με τις ώρες ανακαλύπτουμε πράγματα.. Εκεί πονάει ακόμα περισσότερο επειδή συνήθως τα ανακαλύπτουμε αργά..

Κάντε μια βόλτα στο δρόμο και μετρήστε: Με πόσες ΄φάτσες' από εκείνες που κοιτάτε θα μπορούσατε να κάνετε σχέση; (Δεν μιλώ για o.n.s.!)
Σε τι ποσοστό;

Γεμάτη είναι η ενότητα 'χωρισμός' με γνωριμίες απ έξω...
Αντιγράφω τα λόγια της συνδίκτυας stalw από την ενότητα 'έκφραση' στο θέμα της 'σκέψεις μαύρες-άσπρες ποικιλόχρωμες:

"Που λέτε. Φεύγοντας από το site ένιωσα ότι "ξέφυγα" από κάτι ανούσιο και ότι "έξω" είναι τα ωραία πράγματα.

Γενικά είμαι αισιόδοξο άτομο και καθόλου μίζερο αλλά μετά από λίγο καιρό αντιλήφθηκα (για πολλοστή φορά) ότι υπάρχει πολλή σαβούρα εκεί έξω. Άτομα ψεύτικα, χωρίς θάρρος, ανασφαλείς, μιζέρια. Ένα χάος έγινε η ζωή μας. Αν πιάσουν δουλειά οι ψυχίατροι κ οι ψυχολόγοι θα γίνουν εκατομυριούχοι."
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

Therion

# 53 στις 4/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
καμία διαφορά είτε γνωριστείς στο δίκτυο ή στο dirty club ή στην παραλία του ζούμπερη. Παντού συχνάζουν οι ίδιοι άνθρωποι...

xaroulita

# 54 στις 4/11/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 3.036
Ο κήπος είναι ανθηρός και περιέχει λουλούδια, τσουκνίδες, τριαντάφυλλα με αγκάθια αλλά και απλή χλόη....

Το ιντερνετ είναι ένα νέο μέσο επικοινωνίας. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να ερωτευτείς έναν που γνώρισες σε ένα μπαρ και δεν μπορείς να ερωτευτείς έναν άνθρωπο που γνώρισες στο διαδίκτυο. Η πρώτη επαφή δεν προδικάζει το αποτέλεσμα. Εμείς πρέπει να έχουμε σηκωμένες κεραίες και σχηματισμένο κριτήριο για να βλέπουμε μπροστά μας, να ακούμε με τα αυτάκια μας και να πιάνουμε με τα χεράκια μας. Προφανώς ερωτεύεσαι τη φωνή, την αύρα, τους τρόπους και το χαμόγελο αλλά το ιντερνετ σου δίνει την ευκαιρία (ίσως και το ατού) να βολιδοσκοπήσεις τον συνομιλητή σου από τον τρόπο σκέψης κι έκφρασης.

Το έχω πει και δεν θα κουραστώ να το ξαναλέω: Έχω γνωρίσει ΚΥΡΙΟΥΣ από εδώ μέσα και ΚΥΡΙΕΣ με τους/τις οποίους/ες διατηρώ πολύτιμη και ζεστή επικοινωνία. Και φυσικά δεν αποκλείω να βρω και τον άνθρωπό μου πληκτρολογώντας..........

LasMeninas

# 55 στις 4/11/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 32
Προσωπικά, δεν συμφωνώ με τις τυχαίες γνωριμίες στα μπάρ μιλάω για γνωριμίες σε χώρους κοινωνικούς όπως δουλειές πανεπιστήμια φιλικές παρέες κ.λ.π. Εκεί μπορείς να γνωρίζεις τι είναι περίπου ο καθένας που σε πλησιάζει.

cerise

# 56 στις 5/11/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Απαντήσεις: 7.206
Το ίδιο με έξω νομίζω γιατί δεν το έχω ασκήσει το σπόρ εδώ.

Το να κρύβει κάποιος πράγματα αυτό είναι φυσιολογικό εφ όσον νομίζει ότι η προσωπική επαφή θα αφοπλίσει το υποψήφιο θύμα που θα πέσει αμαχητί στην αγκαλιά του. Μετά οι γάμοι , τα βαφτίσια , οι ήδη υπάρχουσες σχέσεις του, τα παιδιά κλπ κλπ είναι γι αυτόν μικρές λεπτομέρεις .

Εχω ακούσει όμως και κάτι πολύ πολύ καλές περιπτώσεις. Η μια παντρεύτηκε κιόλας και ζει σε πελάγη ευτυχίας. Με αμερικανό βέβαια..

Αλλά αν έχεις το κουράγιο να αντιμετωπίσεις τους μεν και τους δε με λιγάκι προσοχή και σε δημόσιους χώρους πάντα μπορείς να το τολμήσεις τελικά νομίζω .

fwtia_sto_limani

# 57 στις 5/11/2008
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Απαντήσεις: 2.655
Χμμμ...
Γνωριμίες στο ίντερνετ, ε;
Μεγάλο το ρίσκο!
Το τόλμησα μερικές φορές και μπορώ να πω πως ήταν μεγάλο σχολείο!
Αν εξαιρέσω μερικά στραπάτσα, στάθηκα τυχερή και γνώρισα και αξιόλογα άτομα, με τα οποία συνεχίζω να κάνω παρέα.
Όπως κι εκεί "έξω" δεν μπορείς να ταιριάζεις και να τα βρίσκεις με όλους, απλά η διαφορά εδώ "μέσα" είναι πως αυτό το συνηδητοποιείς λίγο πιο αργά...
...τσίκι τσίκι φτου...

Dardana

# 58 στις 5/11/2008
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by LasMeninas

και τοτε τι κανεις εδω αναζητωντας φιλους και παρεα;
επιπλεον, θεωρεις και τον εαυτο σου επικινδυνο;

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 59 στις 5/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Προσωπικά, έχω να προτείνω σε όσους/όσες κάνουν δηλώσεις ότι οι γνωριμίες μέσω νετ είναι 'μούφα', να κανονίσουν μια συνάντηση όλοι μαζί και να γνωριστούν και, αν προκύψουν και κάποιες σχέσεις, να έρθουν και να μας ξαναπούν αν έχουν την ίδια γνώμη...

Μπαίνουμε εδώ αρκετοί επειδή ίσως έχουμε απογοητευθεί από τις έξω γνωριμίες, και μετά κατηγορούμε το εδώ και λέμε ΄καλύτερα έξω'???!!!

Πρέπει να καταλάβουμε πως εδώ, φαίνεται ΜΙΑ μας μόνον πλευρά, εκείνη της σκέψης, εκείνη της διατύπωσης του λόγου, των απόψεων για τη ζωή, του χιούμορ, της έκφρασης.
Η, εάν έξω, σου αρέσει πρόσωπο/σώμα θα προχωρήσεις παρακάτω, αγνοώντας εκείνα που εδώ τα μαθαίνεις πρώτα από όλα;

Τα βάζουμε με την υποκρισία, το ψέμα κλπ. Και έξω το ίδιο συμβαίνει! Δανεικό σπορ αμάξι, ρολόι, ανύπαντροι τάχα, ψέμα..

Το 'πρόβλημα' είναι πως μπαίνουμε με μεγάλες προσδοκίες και νομίζουμε πως με τον πρώτο/πρώτη που γνωρίζουμε πλάθουμε σενάρια για πρίγκηπα/γκήπισα και φυσικά, σχεδόν πάντα απογοητευόμαστε..
Οπως και έξω που, με τις μέρες, με τις ώρες ανακαλύπτουμε πράγματα.. Εκεί πονάει ακόμα περισσότερο επειδή συνήθως τα ανακαλύπτουμε αργά..

Κάντε μια βόλτα στο δρόμο και μετρήστε: Με πόσες ΄φάτσες' από εκείνες που κοιτάτε θα μπορούσατε να κάνετε σχέση; (Δεν μιλώ για o.n.s.!)
Σε τι ποσοστό;

Αντιγράφω τα λόγια της συνδίκτυας stalw από την ενότητα 'έκφραση' στο θέμα της 'σκέψεις μαύρες-άσπρες ποικιλόχρωμες:

"Που λέτε. Φεύγοντας από το site ένιωσα ότι "ξέφυγα" από κάτι ανούσιο και ότι "έξω" είναι τα ωραία πράγματα.

Γενικά είμαι αισιόδοξο άτομο και καθόλου μίζερο αλλά μετά από λίγο καιρό αντιλήφθηκα (για πολλοστή φορά) ότι υπάρχει πολλή σαβούρα εκεί έξω. Άτομα ψεύτικα, χωρίς θάρρος, ανασφαλείς, μιζέρια. Ένα χάος έγινε η ζωή μας. Αν πιάσουν δουλειά οι ψυχίατροι κ οι ψυχολόγοι θα γίνουν εκατομυριούχοι."

Συμφωνω μαζι σου.

cerise

# 60 στις 5/11/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

Σε τι ποσοστό;

Νομίζω πως η αντίληψη αυτής της ιστορίας με τις γνωριμίες έχει στη πλειοψηφία αυτών που συμμετέχουν στο σάιτ αυτό κάποια κοινή θεώρηση.

Δηλαδή: Επειδή υπάρχει ένα μεγάλο πλήθος υποψηφίων συντρόφων βάζουν το πήχυ στα δικά τους μέτρα τα ιδανικά. Που στη κοινωνία ποτέ δεν θα έβαζαν τόσο ψηλά το πήχυ.

Είναι και το άγνωστο που τους κάνει δυσπιστους, οπότε μπαίνει αυτή η πολύ σημαντική και ανασταλτική παράμετρος, που έξω δεν μπαίνει και είναι πιο αφθόρμητοι και παρορμητικοί . Παιζει δηλαδή έξω και η στιγμή και το τυχαί , οπότε δεν προλαβαίνουν και να το πολιψυρίσουν το θέμα και μπορεί να κολλήσει μια σχέση τσακ μπαμ.

Το τσακ μπαμ εδώ είναι πολύ πιο δύσκολο. Η συνάντηση που θα κανονιστεί έχει πολλές αναστολές και πολλά αν ..Δηλαδή άν είναι ωραίος-α , αν είναι λαμπερός, αν είναι συμπαθής , αν είναι καλλιεργημένος, αν είναι σέξυ, αν είναι έντονη προσωπικότητα , αν ...και πάει λέγοντας. Κι έτσι μπαίνει το φρένο.

Μπαίνοντας όμως το φρένο, πας κουμπωμένος-η, το αυθόρμητο είναι ανύπαρκτο! η άνεση απουσιάζει. Ξέρεις και ξέρει ότι αυτά που θα πείτε είναι στημένα και πολύ καλλυμένα όπως και είναι φυσιολογικό.

Πιο πολλά μπορεί να πει κάποιος-α σ έναν-μια άγνωστο-η σ ένα μπαράκι με καλή μουσική και με τα χαμηλά φώτα και το ποτάκι παρά σε μια συνάντηση στυμένη σ ένα καφέ. Είναι για μένα η νύχτα με τη μέρα. Και κακώς είπα προηγουμένως σε άλλο ποστ ότι είναι το ίδιο. Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Είναι πολύ πιο δύσκολο.

Η κριτική είναι σκληρότερη θέλω να πω και ίσως λίγο άδικη.....εφ΄όσον κι ο άλλος που πάει με το ίδιο σφίξιμο έτσι νοιώθει . Αλληλοεισπράτεται κάτι που δεν διευκολύνει . Κι έτσι μόνο αν πρόκειται περί του τύπαρου και της τυπάρας μπορεί να υπάρξει έκρηξη.

Διαφορετικά θα προκύψει το πολύ πολύ μια ψιλογνωριμία με μια χαμηλή δυναμική ....κι ας πρόκειται για δυο ανθρώπους με πραγματική αξία και προσωπικότητα. Είναι λίγο παγωμένο θέλω να πω....

Και η παραμικρή κίνηση άτσαλη ή άστοχη ως προς το λόγο ή τη πράξη εξοστρακίζεται σαν μείον. Κι ας έγινε από τρακ ή αμηχανία που είναι ανθρώπινη.

Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά για πολλούς έτσι μετράει. Θεωρούν τον εαυτό τους ότι κάνει κάτι στραβό κι ότι θα έπρεπε αλλιώς να αναζητήσει σύντροφο παρά έτσι! Ενδόμυχα υπάρχει προκατάληψη ακόμα σε πολλούς και πολλές.

Ενώ έξω δεν σκέφτεσαι τέτοια. Δεν σκέφτεσαι ότι πας σώνει και καλά να βρεις κάποιον. Ασχετα μέσα σου αν βγαίνεις συχνά επί τούτου γι αυτό. Οπως πολλές γυναικοπαρέες ή ανδροπαρέες . Στην ουσία οι περισσότερες-οι για καμάκι πάνε έτσι σε νυχτερινά μαγαζιά. Ομως τους είναι πιο εύκολο από το να βγουν με κάποιον ή κάποιους άγνωστους από το σάιτ. Νομίζουν ότι πάνε σε προξενειό.

Υπάρχει προκατάληψη κι ας μην το παραδεχόμαστε. Είτε ενσυνείδητα είτε υποσυνείδητα. Μόνο στους πολύ νέους δεν υπάρχει και το έχουν σαν πασατέμπο.
Είναι τα παιδιά της νέας τεχνολογίας και ξέρουν ότι αυτό που κάνουν είναι τρόπος γνωριμιών κι όχι προξενειό.

Γι αυτό θα πρέπει να διαχωρίσουμε τις κατηγορίες ηλικιών που επιδίδονται σ αυτό το σπορ. Σε παιδιά νέας τεχνολογίας και σε παιδιά παλιάς τεχνολογίας που παγιδεύονται στη νέα κι ακολουθούν το ρεύμα των καιρών.

Για μένα αυτή είναι η αλήθεια. Κι ακόμα μια αλήθεια κατά τη γνώμη μου είναι . Αν είσαι ικανός έξω να επιλέξεις σύντροφο μπορείς να το κάνεις κι εδώ αν σου λείπει χρόνος και διάθεση για κοινωνική ζωή και μπαρότσαρκες.

Ο λόγος που μερικοί-ες ψάχνουν γνωριμίες από δω είναι για τον παραπάνω λόγο κι όχι από ανικανότητα ή έλλειψη εμφάνισης και προσωπικότητας να βγουν έξω και να τον βρουν.

Οσο για φιλίες αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο.

Εκείνο που συναρπάζει είναι το ερωτικό κομμάτι κι όχι το φιλικό. Γιατί φίλους όλοι λίγο πολύ έχουμε. Εκτός κι αν δεν έχουμε.

Οσο για μια συνάντηση, αν οργανωθεί σε όμορφο περιβάλλον με καταπληκτική μουσική και πολύ πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα, απλά και έξυπνα, νομίζω πως θα πάνε πολλοί. Συμπεριλαμβανομένης και εμού. Αλλά κάπου στο κέντρο της Αθήνας που είναι γνωστό και προσβάσιμο σε όλους. Αποψη λέω έτσι?
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε