Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

gnwrimies sto internet

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

cerise

# 61 στις 6/11/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Nikosklp
Καλημέρα παιδιά καλώς ήλθα .....πολύ απογοήτευση βλέπω για τις σχ'εσεις γιατί;;;;

Γιατί ενώ το σχέσεις έχει χιλιάδες μέλη που δεν ξέρουμε τι κάνουν κι αν έχουν κάνει σχέσεις, εδώ στο φόρουμ αυτοί που συμμετέχουν εκτός από διάθεση για σχέση ή παιχνίδι ή .....έχουν και άποψη.

Συνήθως αυτοί που έχουν άποψη είναι οι δύσκολοι που λέμε....αλλιώς τι ποιό εύκολο να συμβιβαστεί κανείς στο ότι νάναι? και αυτή είναι η δική μου άποψη!

cerise

# 62 στις 6/11/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by poppie
gia mena oi gnorimies meso inernet dn aksizoyn.....!spania na sinantiseis kapoion aksiologo se ena chat room!oi pio polloi psaxnoyn kapoia arpaxti..stin arix tha soy milane kala..tha soy lene oti thes na akoyseis..tha se paramithiasoyn kanonika mexri na petixoyn ayto poy theloyn meta ante geia...me liga logia oi pio poly psaxnoyn sxeseis mias bradyas...yparxoyn omos k kapoioi p dn aksizoyn toso,diladi logo emfanisis dn tha asxoliosoyn mazi toysp anazitoyn tin agapi!pantos genika ayti i fasi dn moy aresi...io anthropoi pia kleinontai spiti k ta kanoyn ola meso enos mixanimatos...mexri k sex kanoyn meso yplogisti..an einai dinaton bre paidia...mia fora bgika me ena filo m k aytos efere ena allo paidi k anti na m zitisei to kinito m,me rotise an exo email k antalaksame msn!exei xathei i glika toy flert...tis protis gnorimias..kai alla pragmata!i zoi einai ekso...prepei na tin xaroyme!!!!!!!!dn prepei na kribomaste piso apo mia othoni......!dn leo n min xrisimopoioyme to pc k na min mpainoyme se forum alla me metro,min ftanoyme se simeio na ksexname tin zoi mas poy ennoeitai dn einai piso apo mia othoni!

και σε λίγο να δεις που ούτε τη πολυτέλεια αυτή ίσως να μην μπορούμε νάχουμε!

Το μέιλ σου το ζήτησε πρώτον για να μη πλουτίζει τη κινητή τηλεφωνία με τα μηνύματα και δεύτερον για να μιλάτε πιο άνετα.

Οι περισσότεροι που μπαίνουν στο σάιτ είναι και εργαζόμενοι και κοινωνικοί.
Λίγοι είναι οι παθιασμένοι τουλάχιστον σ αυτό το σάιτ.

cerise

# 63 στις 6/11/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Originally posted by LasMeninas
Κτα την γνώμη μου ειναι ρίσκο και μαλιστα μεγάλο και θα πω το γιατί, επειδή εγώ πιστεύω απόλυτα σε μία φράση: ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΘΙ. Η προσωπική επαφή δεν πιστεύω πως αντικαθίσταται με τίποτα, πραγματικά με τίποτα.

και τοτε τι κανεις εδω αναζητωντας φιλους και παρεα;
επιπλεον, θεωρεις και τον εαυτο σου επικινδυνο;

blue3275

# 64 στις 6/11/2008
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.409
.....εεεεπ Ματιλντα σε προλαβα!

sensitivity1966

# 65 στις 6/11/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 466
Οι γνωριμίες μέσω του διαδικτύου είναι όσο "επικίνδυνες" μπορούν να θεωρηθούν και οι γνωριμίες στον έξω κόσμο (πέραν του διαδικτύου).
Εχουν την ιδιαιτερότητα ότι γνωρίζεις κάποιον μέσω του γραπτού του λόγου, ο οποίος γραπτός λόγος είναι ισχυρός και εξάπτει την φαντασία αφού δεν γνωρίζεις στην ουσία τον άλλο. Εκεί μπορεί να δημιουργήσεις μία πλασματική εικόνα, όχι γιατί φταίει ο άλλος, αλλά γιατί εσύ έφτιαξες τον άλλον με την φαντασία όπως ήθελες και που αν ποτέ τον συναντήσεις μπορεί η πραγματικότητα να απέχει από αυτό που εσύ φαντάστηκες.
Εχει όμως και μία άλλη ιδιαιτερότητα μέσω της ανωνυμίας που παρέχει. Οτι επειδή δεν τον γνωρίζεις τον άλλο, ανοίγεις ίσως την ψυχή σου περισσότερο από ότι θα την άνοιγεις, ενδεχομένως, εάν τον έβλεπες απέναντι σου.
Δεν ξέρω τι γίνεται στο τσατ είμαι νέα ακόμα εδώ και καταπιάστηκα με εσάς και δεν το έχω εξερευνήσει.
Πιστεύω όμως ότι παντού υπάρχουν τα πάντα, άρα και εδώ είναι ένα μικρό κομμάτι της κοινωνίας μας, αλλά θεωρώ ότι είναι αντιπροσωπευτικό.
Συμπέρασμα:
Τους ίδιους κινδύνους αντιμετωπίζουμε παντού είτε εντός είτε εκτός διαδικτύου.
Μόνο μην κάνουμε εμείς σενάρια επιστημονικής φαντασίας και μετά θέλουμε, όταν γνωρίσουμε τον άλλον να τα εκπληρώσει, γιατί έτσι τον φανταστήκαμε εμείς.
Ο ανήφορος και ο κατήφορος είναι ένας και ίδιος δρόμος. Ηράκλειτος

# 66 στις 7/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Πρέπει να καταλάβουμε πως εδώ, φαίνεται ΜΙΑ μας μόνον πλευρά, εκείνη της σκέψης, εκείνη της διατύπωσης του λόγου, των απόψεων για τη ζωή, του χιούμορ, της έκφρασης.

Γενικά συμφωνώ με τα λόγια σου senior Somebody!
Μία παρατήρηση έχω μόνο, σχετικά με την πρόταση που παρέθεσα.

Αυτό που γράφεις είναι εφικτό μόνο στο φόρουμ!

Μόνο μέσω μιας μακροχρόνιας συμμετοχής ενός μέλους στο φόρουμ μπορείς να καταλάβεις τι καπνό φουμάρει στο περίπου.

ΑΛλά αν δεν κάνω λάθος, το ... ψηστήρι γίνεται στο chat.

Το οποίο, απ' όσο έχω καταλάβει, δεν έχει ιδιαίτερη απήχηση στους φορουμάδες!

Και μέσω chat δε νομίζω να μπορείς να κρίνεις τη σκέψη, τη διατύπωση του λόγου, τις απόψεις για τη ζωή, το χιούμορ, την έκφραση.
Δεν προλαβαίνεις.

Άρα η γνωριμία στο ιντερνετ είναι blind date , και κατα συνέπεια ενέχει κινδύνους.

Στέκει το σκεπτικό μου?

blue3275

# 67 στις 7/11/2008
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by high-speed

Στέκει το σκεπτικό μου?

στεκει στεκει

# 68 στις 7/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by blue3275

Παράθεση:

Στέκει το σκεπτικό μου?

στεκει στεκει

Εσύ κάτι θες να πεις , αλλά δε το λες!

blue3275

# 69 στις 7/11/2008
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by blue3275

Παράθεση:

Στέκει το σκεπτικό μου?

στεκει στεκει

Εσύ κάτι θες να πεις , αλλά δε το λες!

παντως με πιανεις

somebody961

# 70 στις 7/11/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
cerise: "Διαφορετικά θα προκύψει το πολύ πολύ μια ψιλογνωριμία με μια χαμηλή δυναμική ....κι ας πρόκειται για δυο ανθρώπους με πραγματική αξία και προσωπικότητα. Είναι λίγο παγωμένο θέλω να πω....

Και η παραμικρή κίνηση άτσαλη ή άστοχη ως προς το λόγο ή τη πράξη εξοστρακίζεται σαν μείον. Κι ας έγινε από τρακ ή αμηχανία που είναι ανθρώπινη."

Η σκέψη σου και ο τρόπος που αναλύεις τα πράγματα cerise μου αρέσει. Δεν αφήνεις που λέμε 'τίποτα να πέσει κάτω'. Εγώ με τίποτα δεν μπορώ να γίνω τόσο αναλυτικός! Ας προσπαθήσω όμως.

Λες 'παγωμένο'. Ναι, είναι όντως παγωμένο. Εχουμε σκεφτεί γιατί;
Για μένα τα πράγματα είναι πραγματικά πολύ απλά, και η ερμηνεία τους ομοίως.

Μας βομβαρδίζουν στην τηλεόραση όσο συχνά μπορούν για το τι εγκλήματα μέσω διαδικτύου γίνονται, τι απάτες, πορνογραφία, διαστροφές κλπ. Δεν ακούγεται ποτέ κάτι καλό για αυτό το μέσον. Τρέμουν οι έρμοι οι δημοσιογραφίσκοι πως ο κόσμος θα στραφεί σε αυτό για την ενημέρωση τους.. Οι γελοίοι..

Εχει καλλιεργηθεί λοιπόν στον κόσμο μια ήδη αρνητική εικόνα για αυτό το σύγχρονο μέσον, πράγμα που οδηγεί σε φαύλους κύκλους συμπεριφορών.
Η αρνητική αυτή λοιπόν εικόνα, έχει συχνά κάνει τους χρήστες του δικτύου έως και να νιώθουν ενοχές που το χρησιμοποιούν! Και μοιραία, έχει δημιουργήσει και τους 'λάθος' χρήστες. Εκείνους που λένε πως είναι 'βρώμικο' το μέσον, άρα θα μπω και εγώ να βγάλω τα άχτια μου, την αρπαχτή μου..
Νάτος λοιπόν ο φαύλος κύκλος και η σύφιλη του δικτύου που πολλοί φοβούνται.

Αρα, το δίκτυο για γνωριμία θεωρείται 'κακόφημοι δρόμοι' και, εξαιτίας αυτού, συν του παραπάνω, συρρέει πολύς κόσμος με συνέπεια, κάποια πραγματικά προβληματικά άτομα είτε λόγω σωματικής διάπλασης είτε λόγω προβληματικής ψυχολογίας να λένε: Θα γραφτώ να βρω σύντροφο εφόσον έχει πολύ κόσμο, δεν μπορεί, κάτι θα βρεθεί και για μένα..

Και στο τέλος απογοητεύονται οι περισσότεροι..

Και μόνο και μόνο το γεγονός πως βάζουμε θέμα με τίτλο "Γνωριμία στο δίκτυο, είναι δυνατόν?" προδιαθέτει από την αρχή αρνητικά..

Εν κατακλείδι: Το 'πρόβλημα' σωστής γνωριμίας μέσα από το δίκτυο, είναι πρωτίστως η εικόνα που έχουμε για αυτό στο μυαλό μας..

Αν την αλλάξουμε (οι επιτυχημένες ιστορίες γνωριμιών είναι από εκείνους που την άλλαξαν) τότε ούτε παγωμάρα ούτε καχυποψία θα υπάρχει.
Θα έχεις απλά την χαρά να συναντήσεις (επιτέλους) τον άνθρωπο που γνώρισες μπροστά από μια οθόνη..*

Αλήθεια, σε μια πρώτη επαφή/γνωριμία σε ένα κακόφημο μαγαζί έξω, σε τι θα μας έκανε να φερθούμε διαφορετικά σε αυτή τη νέα γνωριμία πέραν του 'παγωμένου' και της καχυποψίας? Νάτα, είδες? Εδώ που τον/την γνώρισα τι περίμενα? Αποκαλύφθηκε! Ακούς εκεί, να του πέσει ο αναπτήρας από το χέρι! Πρεζάκιας είναι!
Και δυστυχώς, αυτή είναι η εικόνα που επιμένουν αρκετοί να κρατάνε για το δίκτυο..

*Ακούω συχνά την έκφραση: Γνώρισα κάποιον πίσω από την οθόνη.
Αν καθήσω ΠΙΣΩ από την οθόνη, το πολύ πολύ να γνωρίσω καμιά μύγα ή άλλο ζωύφιο να περπατάει ενδεχομένως!!!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

somebody961

# 71 στις 7/11/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
High-speed: "Μόνο μέσω μιας μακροχρόνιας συμμετοχής ενός μέλους στο φόρουμ μπορείς να καταλάβεις τι καπνό φουμάρει στο περίπου.

Το οποίο, απ' όσο έχω καταλάβει, δεν έχει ιδιαίτερη απήχηση στους φορουμάδες! "

Εχασες επεισόδια φίλε μου!
Πολλές φορές το φόρουμ μετατρέπεται σε τσατ. Μετά πας τσατ και 90% το βρίσκεις το άτομο εκεί!

Best of both worlds!!!

# 72 στις 7/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
High-speed: "Μόνο μέσω μιας μακροχρόνιας συμμετοχής ενός μέλους στο φόρουμ μπορείς να καταλάβεις τι καπνό φουμάρει στο περίπου.

Το οποίο, απ' όσο έχω καταλάβει, δεν έχει ιδιαίτερη απήχηση στους φορουμάδες! "

Πολλές φορές το φόρουμ μετατρέπεται σε τσατ. Μετά πας τσατ και 90% το βρίσκεις το άτομο εκεί!

Best of both worlds!!!

# 73 στις 7/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Best of both worlds!!!

΄
Άρα λοιπόν να συμπεράνουμε ότι όσοι συμμετεχουν στο φορουμ και θέλουν να γνωρίσουν κάποιον, ειναι πιο "προσεκτικοι" και απαιτητικοί απο τους τσατάδες, οι οποίοι παίζουν το παιχνίδι με μεγαλυτερο ρίσκο?

Και ίσως οι τελευταίοι πέφτουν συχνοτερα σε δυσάρεστες εκπλήξεις?

somebody961

# 74 στις 7/11/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Γενικά οι τσατάκηδες και οι φορουμάδες είναι κάτι σαν Βροντάτσηδες και Φουρτουνάτσηδες πάντως!

Αυτό να ξέρεις!

Μπήκα μόνον τόσες φορές, όσες περίμενα πως θα βρω άτομο εκεί.

Ναι, υπάρχει μεγαλύτερο ρίσκο. Το πιστεύω αυτό.. Εχει γενικά το τσατ πιο άσχημο όνομα από πολύ πολύ παλιά που όμως, φτιάχτηκε δίκαια. Μιλάω για εποχές με το irc (Internet Relay Chat), το πρώτο τσατ που υπήρξε νομίζω στο διαδίκτυο (είμαι νετ από το 1994).

andromeda_

# 75 στις 7/11/2008
author
Γυναίκα / 59 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.514
φΟΡΟΥΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΣΑΤΑΔΕΣ

Οι ίδιοι άνθρωποι είμαστε παιδιά.
Με μια διαφορά

το τσατ μπορείς να πεις άμεσα: πάμε για καφέ???/ ενώ στο φορουμ πρεπει να στείλεις Π.Μ. κπ κλπ κλπ

κατά τ άλλα μόνο η προσωπική επαφή σου λέει ένα μέρος της αλήθειας ....

Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

JULIVS_CEASAR

# 76 στις 7/11/2008
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Μηχανιώνα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 135
Έχω σχέση με κοπέλα που γνώρισα στο sxeseis.gr. Τα έχουμε 10 μήνες τώρα. Από την εμπειρία μου, στο intenet dating μπορείς να βρεις Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ από μπάζα μέχρι πρίγκηπες!

inioxos52

# 77 στις 7/11/2008
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282
8EWRW APO PROSWPIKI EMPEIRIA PWS MPOREI KAPOIOS NA KANEI ENDIAFEROUSES GNWRIMIES ,KSEKINWNTAS APO TO TSAT,PIGAINONTAS STO MSN , STO TILEFWNO,KAI TELIKA STIN SE DIMOSIO XWRO SUNANTISI.OLA OMWS EKSARTWNTAI APO TO POSI ADRENALINI 8ES NA KULISEI STIS FLEVES SOU !!!

JULIVS_CEASAR

# 78 στις 7/11/2008
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Μηχανιώνα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 135

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
8EWRW APO PROSWPIKI EMPEIRIA PWS MPOREI KAPOIOS NA KANEI ENDIAFEROUSES GNWRIMIES ,KSEKINWNTAS APO TO TSAT,PIGAINONTAS STO MSN , STO TILEFWNO,KAI TELIKA STIN SE DIMOSIO XWRO SUNANTISI.OLA OMWS EKSARTWNTAI APO TO POSI ADRENALINI 8ES NA KULISEI STIS FLEVES SOU !!!

Ναι, Ηνίοχε! Το πρώτο τηλεφώνημα, το τυφλό ραντεβού θέλει[email protected]#[email protected]!

# 79 στις 7/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αναλόγως τι λέει ο καθένας και η καθε μια, φαίνεται και τι είναι. Κατά την παροιμία: Πες μου τους φίλους σου να σου πω ποιος/ποια είσαι.
Εδώ πολοί κρύβονται πίσω από την ανωνυμία του ψευδώνυμου και ψάχνουν για θύματα. Δεν μπορούν όμως να κρυφτούν πίσω από το δάχτυλό τους, που είναι το ψευδώνυμο, και προδίδονται από αυτά που γράφουν.
Υπάρχουν όμως και μερικοί που προσέχουν να μην προδοθούν ώς που να τσιμπίσουν το θύμα και σε αυτό το σημείο χρειάζεται προσοχή.
Διαφορετικά το βρίσκω βολικότερο το διαδίκτυο για γνωριμίες λόγω χρόνου και ελαχιστοποίησης αποστάσεων

# 80 στις 7/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ChristianVegan
Αναλόγως τι λέει ο καθένας και η καθε μια, φαίνεται και τι είναι. Κατά την παροιμία: Πες μου τους φίλους σου να σου πω ποιος/ποια είσαι.
Εδώ πολοί κρύβονται πίσω από την ανωνυμία του ψευδώνυμου και ψάχνουν για θύματα. Δεν μπορούν όμως να κρυφτούν πίσω από το δάχτυλό τους, που είναι το ψευδώνυμο, και προδίδονται από αυτά που γράφουν.
Υπάρχουν όμως και μερικοί που προσέχουν να μην προδοθούν ώς που να τσιμπίσουν το θύμα και σε αυτό το σημείο χρειάζεται προσοχή.
Διαφορετικά το βρίσκω βολικότερο το διαδίκτυο για γνωριμίες λόγω χρόνου και ελαχιστοποίησης αποστάσεων

σιγα καλε πια με τα θυματα και τους θυτες......
οι ανθρωποι που κυκλοφορουν στο ιντερνετ ειναι αυτοι που ζουν διπλα μα κοντα μας και μαζι μας και εχουν ακριβως τις ιδιες συμπεριφορες....
σιγα πια...
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε