Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
«Αληθινή αγάπη»

Σελίδα : 1

Bipbip12

# 1 στην 1/9/2003
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αιτωλοακαρνανίας / Ναύπακτος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 12
'Aρεσαν+: 0%

Αληθινή αγάπη

Το κείμενο που ακολουθεί είναι ένα από τα καταπληκτικότερα που έχω διαβάσει στο Internet γύρω από το θέμα της «αληθινής αγάπης» και όχι μόνο. Το κείμενο είναι αυτούσιο από το site http://run.gr/agapi/agapi.htm. που δυστυχώς εδώ και πολύ καιρό δεν δουλεύει.

Δεν ξέρω ίσως να είμαι εγώ εκείνη που τα βλέπει όλα ψεύτικα, αλλά τελικά νομίζω ότι δεν υπάρχει αληθινή αγάπη. Ίσως επιτέλους να πρέπει να παραδεχτώ ότι αυτός είναι ο κόσμος μας, τι να κάνουμε, και να συμβιβαστώ με την πραγματικότητα. Δεν μιλάω ειδικά για τον έρωτα που μπορεί να νοιώθει κάποιος για τον σύντροφό του. Μιλάω για εκείνο το συναίσθημα αυταπάρνησης που ξεπερνάει την κοινή λογική προσφέροντας ικανοποίηση σε εκείνον που δίνει περισσότερο από εκείνον που παίρνει. Είναι σκληρό να αγαπάς είναι αλήθεια. Πρέπει να έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο πολιτισμού και κοινωνικής ευαισθησίας ώστε να μπορέσεις να ξεπεράσεις τις αρχέγονες επιταγές των ενστίκτων. Πρέπει να θυσιάσεις το εγώ και να ασπασθείς την ταπεινοφροσύνη. Πρέπει επίσης να αντέξεις τα κτυπήματα εκείνων που θα σε αποκαλούν χαζό, βλάκα ή αντιδραστικό. Υπάρχει βέβαια και η αγάπη του δευτερόλεπτου. Αυτή είναι σαν το δάκρυ αστραπή που φεύγει τόσο γρήγορα όσο ήρθε και έχει να κάνει περισσότερο με εσωτερική ανάγκη αυτοεπιβεβαίωσης παρά με συμπόνια και ανθρωπιά. Θα με ρωτήσετε βέβαια τι έχω κάνει εγώ για να μ' αγαπούν. Θα απαντήσω τίποτα ιδιαίτερο. Ακριβώς γιατί και εγώ δεν βρίσκω πάντα τη δύναμη να βγω από το κοπάδι. Είναι όμως η λάθος ερώτηση. Γιατί η αληθινή αγάπη δεν ζητά ανταλλάγματα. Προσφέρεται και εισπράττεται δωρεάν. Αν σκεφτούμε ακόμη ότι τα σημαντικότερα αγαθά για τον άνθρωπο, το νερό, ο αέρας, η φύση γενικότερα προσφέρονται στην πραγματικότητα δωρεάν θα πρέπει να καταλήξουμε ότι και η αγάπη είναι φυσικό αγαθό και μάλιστα ότι προϋπήρχε πολύ πριν από τον άνθρωπο. Είναι τρελό; Είναι πολύ τρελλλλλλό! (Με πολλά λάμδα). Λίγα χρόνια πριν θα μου έλεγαν το κλασσικό: "Τι λες κοπέλα μου, δεν πας να πλύνεις κανα πιάτο". Σήμερα όμως θέλω να πιστεύω ότι έκανα κάποιους να σκεφθούν και τουλάχιστον να προσπαθήσουν να αλλάξουν στάση προς τους συνανθρώπους τους αλλά και προς τη ζωή γενικότερα. Ένα χαμόγελο μέσα από την καρδιά και μια θετική αντιμετώπιση στις ανθρώπινες καταστάσεις ακόμη και αν ο άλλος δεν το αξίζει είναι ευγένεια και αριστοκρατία, είναι αγάπη. Κι ας αφήσετε εμένα να πιστεύω ότι τελικά δεν υπάρχει αληθινή αγάπη...

Για εσάς τι είναι η αληθινή αγάπη; πως την εκφράζετε;
Περιμένω τα σχόλια σας…

split

# 2 στην 1/9/2003
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437
'Aρεσαν+: 0%
Αληθινη Αγαπη ειναι η αναγκη μας να προσφερουμε επειδη το θελουμε και οχι σαν θυσια, ουτε σαν μερος μιας ανταλλαγης.

Το εκπληκτικο με την Αγαπη ειναι οτι οση περισσοτερη δινεις, τοσο περισσοτερη παιρνεις. Οχι κατ' αναγκη απο τους ανθρωπους που προσφερεις την Αγαπη σου, αλλα το συμπαν εχει ενα φανταστικο μηχανισμο να επιβραβευει.

Το ειχα πρωτοακουσει σε ενα σεμιναριο και γελασα.'' Αν προσφερεται την Αγαπη σας σε καποιο που δεν ανταποκρινεται και εσεις επιμενετε να δινετε και να δινετε'' ελεγε ο εισηγητης ''θα βρεθουν 200 ανθρωποι να σας ανταποδωσουν αυτη την Αγαπη''.

Ισως οι αριθμοι να ειναι εξωπραγματικοι. Η ουσια ομως παραμενει. Και ειναι σωστη.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.