Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Tα πάντα συμβαίνουνε για κάποιο σκοπό!!!!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

sunshine1980

# 1 στις 21/11/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 10
'Aρεσαν+: 0%

Tα πάντα συμβαίνουνε για κάποιο σκοπό!!!

Πιστεύετε πως όλα συμβαίνουνε στη ζωή για κάποιο σκοπό;

_ariadni_

# 2 στις 21/11/2007
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.805
Πιστεύω πως είναι στο χέρι όλων μας, να δώσουμε σκοπό σε ότι κι αν συμβαίνει στην ζωη μας!!!

Βοήθησα;
Κανένας δεν ξέρει τόσα ώστε να είναι απαισιόδοξος και να αφήνει τους φόβους του να οδηγούν την ζωή του χάνοντας ευκαιρίες ευτυχίας..

litsaki_s

# 3 στις 21/11/2007
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041
Όπως λέει και ένα τραγούδι ..

Τίποτα δε γίνεται τυχαία
ούτε τα άσχημα, ούτε τα ωραία

Κάθε τι από μόνο του
για να βρει το δρόμο του
θέλει απλά το χρόνο του
Το πιστεύω ότι συμβαίνει!Ότι είναι μερικές φορές να γίνει θα γίνει!
Όσο και να προσπαθούμε να το αλλάξουμε ..
Ίσως κερδίσουμε λίγο χρόνο αλλά τελικά γίνεται..

mboumbi

# 4 στις 21/11/2007
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Κάπου όλα οδηγούν εφόσον ο χρόνος είναι συνεχής.
Εκ των υστέρων λοιπόν νομίζεις ότι κάτι έγινε για τον σκοπό αυτό.
Η ζωή είναι υπέροχη!

anemona_62

# 5 στις 21/11/2007
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218
Νομίζω ότι εκ των υστέρων προσπαθούμε και βρίσκουμε διάφορες ερμηνείες για να εξηγήσουμε και να δικαιολογήσουμε στον εαυτό μας και στους άλλους γιατί έγινε ό,τι έγινε, με τον τρόπο που έγινε.
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

kospet73

# 6 στις 21/11/2007
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456
Xωρίς να ακουστεί μοιρολατρικό, πιστεύω ότι όντως όλα πάντα γίνονται για κάποιο λόγο. Μπορεί την στιγμή που θα συμβεί κάτι να μην καταλάβεις γιατί έγινε και να ανρωτηθείς "γιατί να συμβεί σε μένα αυτό? γιατί τώρα?", αλλά μετά απο πολύ καιρό, ίσως και χρόνια να πάρεις την απάντηση στην απορία σου και να καταλάβεις γιτί έπρεπε τότε να γίνει ότι έγινε.

lenia-24

# 7 στις 21/11/2007
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 61
Το τελος ενος γεγονοτος(δηλαδη το αποτελεσμα μιας προσπαθειας) ειναι προκαθορισμενο.το πως θα φτασεις εκει και τι μεσα θα χρησιμοποιήσεις ειναι αυτο που μπορεις να αλλαξεις.

somebody961

# 8 στις 21/11/2007
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Από τη μία συμμερίζομαι απόλυτα την άποψη της πάντα σωστής/σοφής anemona62, από την άλλη πάλι, ορισμένα που μου έχουν τύχει και με έχουν κάνει ότι είμαι σήμερα συνηγορούν για το αντίθετο..
Και πάλι, ότι και αν ήμουν, δεν θα τα έβρισκα καλά? Αλλά ..ζυγός είμαι, τι περιμένετε.. Δεν μπορώ να καταλήξω με απόλυτη σιγουριά..

Θυμήθηκα όμως με αυτό ένα παράδειγμα από τον Πατέρα Παΐσιο.
Είπε: Είσαι με το αμάξι σε εκδρομή και παθαίνεις λάστιχο. Ατυχία δηλαδή!
Κάθεσαι στην άκρη να βάλεις ρεζέρβα και μετά συνεχίζεις. Και επιμένεις να λες αυτό ως ατυχία ή ότι άλλο.
Αν όμως ΔΕΝ το πάθαινες αυτό και συνέχιζες το ταξίδι, και στο επόμενο χιλιόμετρο κάποιος έφευγε από την πορεία του και έπεφτε επάνω σου με τις όποιες συνέπειες τι θα έλεγες τότε? Μάλλον ότι το επεισόδιο με το λάστιχο σε προφύλαξε από αυτό..

Τείνω λοιπόν περισσότερο στην θεωρία που λέει πως ο κάθε ένας μας έχει τον προσωπικό του φύλακα άγγελο και φέρνει τα πράγματα έτσι ώστε να προστατευθείς τελικά..
Και λόγω του παραδείγματος να πω και το εξής:

Μην τρέχετε περισσότερο στον δρόμο από όσο ο φύλακας άγγελος σας μπορεί!
Με πόσα πάει? Δεν ξέρω!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

anemona_62

# 9 στις 21/11/2007
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

somebody961...

This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 10 στις 21/11/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by sunshine1980
Πιστεύετε πως όλα συμβαίνουνε στη ζωή για κάποιο σκοπό;

Όχι.

Το να εξανθρωπίζουμε τη μοίρα και το σύμπαν έχει ένα όριο. Όσα μας συμβαίνουν στη ζωή μπορεί να εξυπηρετούν όντως κάποιων άλλων ανθρώπων το σκοπό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι και οι καταιγίδες έχουν σκοπό την ταλαιπωρία μας.

Με άλλα λόγια, η ερώτηση είναι κακή. Οι άνθρωποι έχουν σκοπούς, μια ομάδα ανθρώπων έχει σκοπό, σε ένα ζώο μπορείς να αποδώσεις σκοπό, αλλά η ερώτηση με τη λέξη "όλα" γενικεύει πολύ την έννοια.

pathfinder2

# 11 στις 21/11/2007
author
Ανδρας / 67 / Ελεύθερος
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 119
τύχη και αναγκαιότητα

ema8a1

# 12 στις 22/11/2007
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Ν. Ηλείας / Αρχαία Ολυμπία
Απαντήσεις: 368
εγω παλι πηστευο στη μοιρα....νωμιζο οτι ολα ειναι γραμενα απο την ημερα που γενιομαστε......θα μηνο στο παραδηχμα του somebody961 ....σε ενα τροχαιο που εγηνε λενε "αν ειχε κατσι για καφε δε θα γηνοταν.αν ειχε φυγη ενα λεπτο νωριτερα,αν σταματαγε την ωρα που του φοναξα....ισως ειχα πρωλαβει το κακο....εγω πηστευο οτι ακομα κ αν ειχε φυγη ενα λεπτο νωρητερα,ακομα κ αν ειχε πιοι τον καφε.ακομα κ αν σταματαγε την ωρα που του φωναζα,το τρενο θα περναγε την ιδια στηγμη που θα περναγε αυτοςτο αμακσι θα εχανε το δρομο του κ 8α επεφτε παλι πανο σε αυτον.....γιατι?γιατι απλα η μοιρα του αυτο του ειχε γραψη.....
Βιαστηκαμε να μεγαλωσουμε κ αρπαξαμε το πλεγμα της ζωης.Νομιζαμε πως ηταν τριανταφυλλο κ γεμισαμε τα νιατα μας πληγεs...

# 13 στις 22/11/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Από τη μία συμμερίζομαι απόλυτα την άποψη της πάντα σωστής/σοφής anemona62, από την άλλη πάλι, ορισμένα που μου έχουν τύχει και με έχουν κάνει ότι είμαι σήμερα συνηγορούν για το αντίθετο..
Και πάλι, ότι και αν ήμουν, δεν θα τα έβρισκα καλά? Αλλά ..ζυγός είμαι, τι περιμένετε.. Δεν μπορώ να καταλήξω με απόλυτη σιγουριά..

Θυμήθηκα όμως με αυτό ένα παράδειγμα από τον Πατέρα Παΐσιο.
Είπε: Είσαι με το αμάξι σε εκδρομή και παθαίνεις λάστιχο. Ατυχία δηλαδή!
Κάθεσαι στην άκρη να βάλεις ρεζέρβα και μετά συνεχίζεις. Και επιμένεις να λες αυτό ως ατυχία ή ότι άλλο.
Αν όμως ΔΕΝ το πάθαινες αυτό και συνέχιζες το ταξίδι, και στο επόμενο χιλιόμετρο κάποιος έφευγε από την πορεία του και έπεφτε επάνω σου με τις όποιες συνέπειες τι θα έλεγες τότε? Μάλλον ότι το επεισόδιο με το λάστιχο σε προφύλαξε από αυτό..

Τείνω λοιπόν περισσότερο στην θεωρία που λέει πως ο κάθε ένας μας έχει τον προσωπικό του φύλακα άγγελο και φέρνει τα πράγματα έτσι ώστε να προστατευθείς τελικά..
Και λόγω του παραδείγματος να πω και το εξής:

Μην τρέχετε περισσότερο στον δρόμο από όσο ο φύλακας άγγελος σας μπορεί!
Με πόσα πάει? Δεν ξέρω!

Συμφωνώ με την Ανεμώνα στο ότι νιώθουμε την ανάγκη να δώσουμε λογική εξήγηση σε πολλά από όσα μας συμβαίνουν, κυρίως επειδή αν δεν το κάνουμε, ίσως και να τρελαινόμασταν!

Από την άλλη όμως, οι εξηγήσεις που δίνουμε μπορεί να είναι σωστές, έστω και αν είναι σχεδόν αδύνατο να αποδειχτούνε. Ίσως όντως έχει ο καθένας από εμάς μια δύναμη που τον προστατεύει και τον ωθεί προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, είτε αυτή λέγετα φύλακας άγγελος ή κάτι άλλο.
Σε κάθε περίπτωση όμως...
"Αν η ζωή σου δώσει λεμόνια, φτιάξε λεμονάδα!"

# 14 στις 23/11/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Προ(σ)κληση

Δεν ξέρω αν υπάρχει η έννοια της μοίρας.
Προσωπικά θα ήθελα πολύ να υπάρχει για να μπορώ να την προκαλώ!

Απλά, δεν μπορώ να φανταστώ μεγαλύτερη πρόκληση...

paliogatos

# 15 στις 23/11/2007
author
Ανδρας / 61 / Ελεύθερος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 269

Παράθεση:
Συμφωνώ με την Ανεμώνα στο ότι νιώθουμε την ανάγκη να δώσουμε λογική εξήγηση σε πολλά από όσα μας συμβαίνουν, κυρίως επειδή αν δεν το κάνουμε, ίσως και να τρελαινόμασταν!

Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι. Στο μεταξύ, αν ειμαστε τυχεροί, βρίσκουμε κάποιους που μας κάνουν προσωρινά να το ξεχνάμε. Οταν και αυτο δεν δουλεύει, ψάχνουμε να βρούμε λόγους και σκοπούς
Με παράτησαν πρόσφατα. Φαίνεται;

FOINIKAS1957

# 16 στις 23/11/2007
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Απαντήσεις: 3.553
Ναι οπωσδηποτε
Οτι γινεται,γινεται για καποιο σκοπο..!!!....!!!!!!!!!!!

Τιποτε δεν ειναι τυχαιο

Οταν εγινε η εθνοσωτηριος επαναστασις των συνταγματαρχων,πηγε ενας απο αυτους σ ενα χωριο,και ανελυε στους κατοικους εκει για τους λογους που εγινε η επαναστασις.
Αν δεν γινοτανε η επαναστασις,ή οι τουρκοι ή τα κουμουνια θα πηδαγανε τις γυναικες σας καλοι μου φιλοι
ΑΑΑΑ..!! λει ο Κοτσος Για το μ...ι της Χαιδως εγινε η επανασταση(Χαιδω ηταν η γυναικα του)
Ειναι αληθεια
ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ..!!! τιποτε

FOINIKAS1957

# 17 στις 23/11/2007
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Απαντήσεις: 3.553

Παράθεση:
Originally posted by OLYMPIAS
Δεν ξέρω αν υπάρχει η έννοια της μοίρας.
Προσωπικά θα ήθελα πολύ να υπάρχει για να μπορώ να την προκαλώ!

Απλά, δεν μπορώ να φανταστώ μεγαλύτερη πρόκληση...

...............................................

Να προκαλεσεις κατι που δεν μπορεις ν αποφυγεις ;;;;
Ειναι σα να βαρας γροθια σε τοιχο .....

Belzenia

# 18 στις 23/11/2007
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 780
[IMG]http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Surpris/porte_peur.gif[/IMG]
You can chain me, you can torture me, you can even destroy this body, but you will never imprison my mind. Mahatma Gandhi

# 19 στις 23/11/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Tην μοιρα μας την φτιαχνουμε μονοι μας......ΠΑΝΤΑ μονοι μας..
και ειμαστε αποκλειστηκα υπευθυνοι για αυτο.
οσο για τα γεγονοτα που μας συμβαινουν ..ειναι ευκαιριες που ή τις αρπαζουμε και τρεχουμε ή τις χανουμε και κλεμε...
η μοιρα ειναι το χαπι των αδυναμων ...

poppie

# 20 στις 25/11/2007
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Απαντήσεις: 4
to exo skeftei polles fores ayto k pisteyo pos ola ta pragmata poy ginontai gia kapoio logo ginontia!einai prokathorismena na to po..dn ksero kapos etsi....!an katsetai na to skefteitai eimaste stn zoi gia enan skopo..k dn yparxei s'olokliro tn planiti kanena antigrafo mas,oyte tha uparksi!exoyme erthei edo gia na ekplirosoyme mia sigkekrimeni anagki opote einai logiki ola ta pragmata p ginontai na exoyn enan skopo k einai aytos...!ego omos skeftomai k to allo..an dn mas aresei ayta,mporoyme na t allaksoyme?diladi etsi exoyme ton elegxo tis zoi mas?mporoyme na kathorisoyme tin moira mas i einai grameni?dn ksero an katalabate ti thelo na po,i alitheia einai pos ta mpoyrdoykloysa ligo giati dn mporo na ta metafero akribos opos ta exo sto myalo moy....dn ksero....

Το μέλος poppie έχει επισυνάψει το αρχείο: Angel's_Fall_Wallpap.gif (35.96KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 324 φορές
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.