Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ψέμματα!!!!!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

somebody961

# 21 στις 6/12/2007
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%
Ψέμα?
Ρητορική η ερώτηση καθαρά.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

giorgosber-27

# 22 στις 6/12/2007
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Μεσσηνίας / Κορώνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 856
Καλά τα ψέματα αλλά η αλήθεια πονάει χειροτέρα από τα ψέματα
Εγώ μπορεί να αδιάφορο για κάποια που μου είπε ψέματα
αλλά αν μου πει συγνώμη θα την πάρω αγκαλιά και θα την πνίξου στα φιλιά μου
και στην αγάπη μου γιατί όλη λεμέ ψέματα αρκεί να μην το παρακάνουμε
και όσο για τους διπρόσωπος αυτός απλά τους διαστραφούμε
με αγάπη σε μια ψεύτρα που ακόμα με σκέφτεται και λέει πώς με αγαπάει ακόμα
αυτό που έγραψα είναι για κάποια Μαρία και όχι για τα γλυκά κορίτσια του σχέσεις
με αγάπη Γιώργος

_ariadni_

# 23 στις 6/12/2007
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.805
Εξαρτάται το ψέμα!
Προσπαθώ να ακούσω το γιατί. Για να καταλάβω τους λόγους και αν αξίζει να ασχοληθώ.
Αν όμως συνδυάζεται με την διπροσωπία, τότε δεν υπάρχει τίποτα να ακούσω. Καμία απολύτως δικαιολογία.

Αν είναι κάποιος που δεν ανήκει στον στενό μου κύκλο, αδιαφορώ.
Αν όμως ανήκει, τότε πληγώνομαι πολύ, χάνω την εμπιστοσύνη μου στο άτομο του, καταλαβαίνω πως δεν είναι από τους ανθρώπους που θέλω στον στενό μου κύκλο και τον βγάζω από την ζωή μου όσο κι αν με πονάει.

Μπορώ σε κάποιες περιπτώσεις να συγχωρήσω το λάθος και την αδυναμία. Το ψέμα, την απόκρυψη αλήθειας και την διπροσωπία όμως, όχι.
Κανένας δεν ξέρει τόσα ώστε να είναι απαισιόδοξος και να αφήνει τους φόβους του να οδηγούν την ζωή του χάνοντας ευκαιρίες ευτυχίας..

riddle_

# 24 στις 6/12/2007
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Μάνδρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.706
Εξαρταται απο τα ψεμματα...

Πολλες φορες επιβαλλονται, για να μπορουμε να κραταμε μια ισορροπια στην ζωη μας...

Μικρα και αθωα ψεμματακια,ειναι το αλατοπιπερο της ζωης...

Η διπροσωπια εστιαζεται περισσοτερο στην κακεντρεχεια και στον δολο,με σκοπο να προξενησει κακο στους αλλους...και στην προκειμενη περιπτωση, μολις ανακαλυφθει,υπαρχει ελλειψη εμπιστοσυνης και απομακρυνση,απο οποιαδηποτε σχεση....

kospet73

# 25 στις 6/12/2007
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Originally posted by riddle_
Η διπροσωπια εστιαζεται περισσοτερο στην κακεντρεχεια και στον δολο,με σκοπο να προξενησει κακο στους αλλους...και στην προκειμενη περιπτωση, μολις ανακαλυφθει,υπαρχει ελλειψη εμπιστοσυνης και απομακρυνση,απο οποιαδηποτε σχεση....

Η διπλοπροσωπία δεν έχει να κάνει απαραίτητα μόνο με την κακεντρέχεια και τον δόλο.
Έχει να κάνει και με κάτι πολύ βαθύτερο, πολύ πιο σοβαρό. Κάτι που έχει άμεση σχέση με την παθολογία του ατόμου. Με τον ψυχισμό του. Δεν μιλώ για διχασμένη προσωπικότητα.
Μιλώ για φόβους προερχόμενους απο το παρελθόν του και τα βιώματα που κουβαλάει, για τις ανασφάλειες, το κόμπλεξ και άλλα τέτοια πολύ σοβαρά σύνδρομα.
Ένα άτομο λοιπόν που διακατέχεται απο τέτοια προβλήματα, πολλές φορές ακόμη και υποσυνείδητα βγάζει έναν άλλο εαυτό διαφορετικό απο αυτόν που έχει στην πραγματικότητα, με αποκλειστικό σκοπό να γίνει αρεστός στο περιβάλλον του, στους φίλους του, στους ερωτικούς του συντρόφους, γιατί μέσα του πιστεύει ότι εαν δείξει το πραγματικό του πρόσωπο θα απορριφθεί. Είναι ίσως η μόνη περίπτωση διπλοπροσωπίας που θα μπορούσα να συγχωρήσω γιατί δεν υποκρύπτει δόλο, αλλά είναι μια παθολογική κατάσταση. Ένα τέτοιο άτομο θεωρώ ότι δεν χρειάζεται απόρριψη, αλλά κατανόηση και βοήθεια.

riddle_

# 26 στις 6/12/2007
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by kospet73

Παράθεση:

Η διπλοπροσωπία δεν έχει να κάνει απαραίτητα μόνο με την κακεντρέχεια και τον δόλο.
Έχει να κάνει και με κάτι πολύ βαθύτερο, πολύ πιο σοβαρό. Κάτι που έχει άμεση σχέση με την παθολογία του ατόμου. Με τον ψυχισμό του. Δεν μιλώ για διχασμένη προσωπικότητα.
Μιλώ για φόβους προερχόμενους απο το παρελθόν του και τα βιώματα που κουβαλάει, για τις ανασφάλειες, το κόμπλεξ και άλλα τέτοια πολύ σοβαρά σύνδρομα.
Ένα άτομο λοιπόν που διακατέχεται απο τέτοια προβλήματα, πολλές φορές ακόμη και υποσυνείδητα βγάζει έναν άλλο εαυτό διαφορετικό απο αυτόν που έχει στην πραγματικότητα, με αποκλειστικό σκοπό να γίνει αρεστός στο περιβάλλον του, στους φίλους του, στους ερωτικούς του συντρόφους, γιατί μέσα του πιστεύει ότι εαν δείξει το πραγματικό του πρόσωπο θα απορριφθεί. Είναι ίσως η μόνη περίπτωση διπλοπροσωπίας που θα μπορούσα να συγχωρήσω γιατί δεν υποκρύπτει δόλο, αλλά είναι μια παθολογική κατάσταση. Ένα τέτοιο άτομο θεωρώ ότι δεν χρειάζεται απόρριψη, αλλά κατανόηση και βοήθεια.

Εχω την αισθηση Κοσπετ,πως μπερδευεις την διπροσωπια με την διχασμενη προσωπικοτητα...

Διπροσωπια ειναι μια κατασταση,οπου την χρησιμοποιουμε με δολο,με σκοπο να παρασυρουμε τον αλλον,να μας εμπιστευτει και να κανουμε αυτο,που πραγματικα επιθυμουμε...

Σαν απλο παραδειγμα πχ... να παρουμε καποιες πληροφοριες και να τις δωσουμε σε καποιον αλλον,προς δικο μας ωφελος...να εχουμε παραλληλες σχεσεις και να και τις κοροιδευουμε,ταζοντας λαγους και πετραχειλια,με αγαπες και υποσχεσεις, ικανοποιωντας τον εγωισμο μας και τα θελω μας...

Η διπροσωπια,εχει να κανει περισσοτερο με το ψεμμα...αλλα το σοβαρο ψεμμα, που μπορει να δημιουργησει προβληματα στην ευρεια κοινωνικοτητα του ατομου,δημιουργωντας ποικιλα προβληματα στους γυρω του...

Η διχασμενη προσωπικοτητα ειναι η ψυχικη νοσος...

Σε αυτην το ατομο,κουβαλαει ολα τα συνδρομα που αναφερεις,γιατι απλα το ιδιο,δεν ξερει τι θελει,που πατα και που βρισκεται...

# 27 στις 6/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τους δείχνεις με τον τρόπο σου ότι δεν τρως κουτόχορτο.

kospet73

# 28 στις 6/12/2007
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες

Παράθεση:
Σε αυτην το ατομο,κουβαλαει ολα τα συνδρομα που αναφερεις,γιατι απλα το ιδιο,δεν ξερει τι θελει,που πατα και που βρισκεται...

Όχι riddle. Άλλο πράγμα η διχασμένη προσωπικότητα και άλλο η διπλοπροσωπία, αλλά και τα δύο μπορούν να βασίζονται σε ψυχική νόσο εξίσου.
Ένα άτομο που δεν ξέρει τι θέλει, που πατά και που βρίσκεται, είναι ακριβώς η παθολογική, αθέλητη εκδοχή της διπλοπροσωπίας. Άλλο πρόσωπο δείχνει την μία στιγμή και άλλο την άλλη,όχι με σκοπό να ξεγελάσει τον άλλο, αλλά για να κρύψει τις όποιες ανασφάλειες και φοβίες του. Σε μια τέτοια περίπτωση το άτομο δεν αλλάζει προσωπικότητα. Παραμένει ίδιο. Οι απόψεις του και οι ιδέες του αλλάζουν ανάλογα με τις περιστάσεις.
Στις περιπτώσεις όμως της διχασμένης προσωπικότητας είναι διαφορετικά τα πράγματα. Εκεί μπορεί να είναι την μία ήρεμος, πράος και συγκαταβατικός και την άλλη απότομος, απόλυτος, βίαιος σαν να είναι δυο διαφορετικοί άνθρωποι, δύο εντελώς διαφορετικοί χαρακτήρες.
Πρόσεξε την διαφορά και θα την καταλάβεις.

riddle_

# 29 στις 6/12/2007
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:

Παράθεση:

Όχι riddle. Άλλο πράγμα η διχασμένη προσωπικότητα και άλλο η διπλοπροσωπία, αλλά και τα δύο μπορούν να βασίζονται σε ψυχική νόσο εξίσου.
Ένα άτομο που δεν ξέρει τι θέλει, που πατά και που βρίσκεται, είναι ακριβώς η παθολογική, αθέλητη εκδοχή της διπλοπροσωπίας. Άλλο πρόσωπο δείχνει την μία στιγμή και άλλο την άλλη,όχι με σκοπό να ξεγελάσει τον άλλο, αλλά για να κρύψει τις όποιες ανασφάλειες και φοβίες του. Σε μια τέτοια περίπτωση το άτομο δεν αλλάζει προσωπικότητα. Παραμένει ίδιο. Οι απόψεις του και οι ιδέες του αλλάζουν ανάλογα με τις περιστάσεις.
Στις περιπτώσεις όμως της διχασμένης προσωπικότητας είναι διαφορετικά τα πράγματα. Εκεί μπορεί να είναι την μία ήρεμος, πράος και συγκαταβατικός και την άλλη απότομος, απόλυτος, βίαιος σαν να είναι δυο διαφορετικοί άνθρωποι, δύο εντελώς διαφορετικοί χαρακτήρες.
Πρόσεξε την διαφορά και θα την καταλάβεις.

Δεν εχει να κανει,λοιπον,με ψυχικη νοσο Κοσπετ...απλα ειναι θεμα χαρακτηρα και του γεγονοτος οτι δεν μπορει να εχει κατασταλαγμενες αποψεις...Υπαρχει μια διαφορα σε ολο αυτο...ο καθενας μας εξεταζει τις καταστασεις διαφορετικα...οι αποψεις του καθενος μας,αλλαζουν,συμφωνα με την εξελιξη των πραγματων...αυτο δεν σημαινει πως ειμαστε ολοι αρρωστοι!!! Οι ανασφαλειες και οι φοβιες,που εχουν αυτα τα ατομα,εχουν να κανουν,οπως πολυ σωστα λες,με τα βιωματα τους και χαρακτηριζονται απο ελλειψη εμπιστοσυνης...ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα...επιμενω πως δεν ειναι ψυχικη νοσος και δεν χρηζει θεραπειας...του αρκουν, απλα,ατομα τα οποια θα μπορεσουν να κερδισουν την εμπιστοσυνη του και θα μπορεσουν να του δωσουν να καταλαβει,το νοημα της ζωης...

Ολο αυτο που αναφερεται,εχει να κανει με την ιατρικη ερμηνεια του ορου... στην καθημερινοτητα,ομως διπροσωπια σημαινει ανειλικρινεια και υποκρισια, πραγματα που, βασει παραδειγματων, σου ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου...

Σε αντιθεση με την διχασμενη προσωπικοτητα,οπου χρηζει ψυχολογικης και ψυχιατρικης υποστηριξης,λογω επικινδυνοτητας,απεναντι στους αλλους, πολλες φορες...

kospet73

# 30 στις 6/12/2007
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Φίλε riddle θα αναφερθώ σε μια προσωπική μου ιστορία και περιμένω οπωσδήποτε την τοποθετησή σου πανω σε αυτό. Πρίν μερικά χρόνια ήμουν με μια κοπέλα, με την οποία διατήρησα μακροχρόνια σχέση (1,5 χρόνο). Μέχρι τότε όλα τέλεια και ιδανικά χωρίς σκαμπανεβάσματα. Ξαφνικά απο κάποιο σημείο και μετά, άρχισαν τα "κουφά". Σε μια συζήτηση που ήταν παρούσα μάλιστα και η μητέρα μου, μου λέει επι λέξη "Εαν έναν άνθρωπο θέλω για να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου μαζί του αυτός δεν είναι άλλος απο σένα." Μετά 5 μόλις ημέρες και χωρίς να έχει προηγηθεί απολύτως τίποτα μου ζητάει να χωρίσουμε χωρίς να δώσει καμία εξήγηση. 1 μήνα μετά επιστρέφει πιο ερωτευμένη, πιο παθιασμένη και πιο τρελλαμένη για μένα απο ποτέ. Κανονίζουμε και πάμε ένα ταξιδάκι 5 ημερών, περνάμε υπέροχα και κατά το ταξίδι της επιστροφής, μου λέει το απίστευτο "Θέλω να σε παντρευτώ και να κάνω μαζί σου 3 παιδάκια". Φυσικά μένω αποσβολωμένος να την κοιτάζω με απορρία. Δεν της απάντησα κάτι, απλά χαμογέλασα με νόημα. Μόλις 2 ημέρες μετά μου ανακοινώνει απο το τηλέφωνο ότι θέλει να χωρίσουμε γιατί έχει άλλες προταιρεότητες,΄γιατί μπορεί να μην είμαι αυτό που θέλει, γιατί μπορεί να θέλει να βρεί και κάτι άλλο, γιατί μπορεί και τα συναισθήματά της να έχουν λιγοστέψει για μένα. Αρκετό καιρό μετά έμαθα απο έναν κοινό γνωστό ότι η κοπέλα είχε σοβαρότατα ψυχολογικά προβλήματα, ότι είχε αρχίσει επισκέψεις σε ψυχαναλυτή. Περίπου 1 χρόνο και κάτι ψιλά μετά με ξαναπροσέγγισε, μου εξήγησε τα πάντα για την προηγούμενη αλλοπρόσαλη και ανισσόρροπη συμπεριφορά της και ποια προσωπικά της προβλήματα την οδήγησαν ΄σε αυτή την κατάσταση, ισχυρίστηκε ότι δεν μπορούσε να μου τα πει γιατίνφοβόταν, ντρεπόταν αν θες ότι θα την περνούσα για άρρωστη, για τρελλή αν μου τα έλεγε και ότι τώρα που συνήλθε θα ήθελε να ξαναείμαστε μαζί. Φυσικά ήταν πολύ αργά πια, στην ζωή μου είχε μπεί κάτι άλλο και δεν μπορούσα να την δεχθώ πίσω.
Διάβασε όλη αυτή την ιστορία προσεκτικά και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Κλασική διπροσωπία, οφειλόμενη σε ψυχικά αίτια.

ZHNAKI

# 31 στις 6/12/2007
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 47
Απαντήσεις: 7.265
Το ψέμα, είναι από τα λίγα πράγματα που με κάνει να χαρακτηρίσω και να δώ άσχημα κάποιον ανθρωπο, ακόμα και τώρα , που έχω συμβιβαστεί με πολλά κακως κείμενα στις συμπεριφορές των ανθρώπων...

Τους ανθρώπους αυτούς, που συστηματικά κοροιδευουν τους άλλους, τους αποφεύγω και παύω να ασχολούμαι μαζί τους.

mboumbi

# 32 στις 6/12/2007
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Εγώ λειτουργώ κατά περίπτωση... Πάντως εκτιμώ πολύ την αληθεια...
Η ζωή είναι υπέροχη!

nikoulini2

# 33 στις 6/12/2007
author
Γυναίκα / 37 / Παντρεμένη
Ν. Κορινθίας / Βόχα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 24
εγω αν καταλαβω οτι μου λενε ψεματα και με κοροιδευουν τοτε ξεκοβω αποτομα και κοβω και την καλημερα. και αν κανουν το λαθος να ρωτησουν το λογο που απομακρυνθηκα, τοτε καλυτερα να μην εισαι μπροστα
Με αγαπη

FOINIKAS1957

# 34 στις 6/12/2007
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Απαντήσεις: 3.553

Παράθεση:
Originally posted by high-speed

Παράθεση:
Από το μέλος ioanna27 - 03/12/07 08:01
... Ένας άνθρωπος ψεύτης και διπρόσωπος δεν αξίζει ούτε τα νεύρα μας... ...

Συμφωνώ απόλυτα! Έχεις απόλυτο δίκιο ioannitsa! Οι διπρόσωποι είναι σιχαμένοι, δεν αξίζουν ούτε τα νεύρα μας.

........................................................

Γιατι ρε συ χαι σπιιντ ;;;;;;
Κι εμεις οι διδυμοι τι θα κανουμε ;;;;
Θα αποθανωμε ;;;;

riddle_

# 35 στις 6/12/2007
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Φίλε riddle θα αναφερθώ σε μια προσωπική μου ιστορία και περιμένω οπωσδήποτε την τοποθετησή σου πανω σε αυτό. Πρίν μερικά χρόνια ήμουν με μια κοπέλα, με την οποία διατήρησα μακροχρόνια σχέση (1,5 χρόνο). Μέχρι τότε όλα τέλεια και ιδανικά χωρίς σκαμπανεβάσματα. Ξαφνικά απο κάποιο σημείο και μετά, άρχισαν τα "κουφά". Σε μια συζήτηση που ήταν παρούσα μάλιστα και η μητέρα μου, μου λέει επι λέξη "Εαν έναν άνθρωπο θέλω για να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου μαζί του αυτός δεν είναι άλλος απο σένα." Μετά 5 μόλις ημέρες και χωρίς να έχει προηγηθεί απολύτως τίποτα μου ζητάει να χωρίσουμε χωρίς να δώσει καμία εξήγηση. 1 μήνα μετά επιστρέφει πιο ερωτευμένη, πιο παθιασμένη και πιο τρελλαμένη για μένα απο ποτέ. Κανονίζουμε και πάμε ένα ταξιδάκι 5 ημερών, περνάμε υπέροχα και κατά το ταξίδι της επιστροφής, μου λέει το απίστευτο "Θέλω να σε παντρευτώ και να κάνω μαζί σου 3 παιδάκια". Φυσικά μένω αποσβολωμένος να την κοιτάζω με απορρία. Δεν της απάντησα κάτι, απλά χαμογέλασα με νόημα. Μόλις 2 ημέρες μετά μου ανακοινώνει απο το τηλέφωνο ότι θέλει να χωρίσουμε γιατί έχει άλλες προταιρεότητες,΄γιατί μπορεί να μην είμαι αυτό που θέλει, γιατί μπορεί να θέλει να βρεί και κάτι άλλο, γιατί μπορεί και τα συναισθήματά της να έχουν λιγοστέψει για μένα. Αρκετό καιρό μετά έμαθα απο έναν κοινό γνωστό ότι η κοπέλα είχε σοβαρότατα ψυχολογικά προβλήματα, ότι είχε αρχίσει επισκέψεις σε ψυχαναλυτή. Περίπου 1 χρόνο και κάτι ψιλά μετά με ξαναπροσέγγισε, μου εξήγησε τα πάντα για την προηγούμενη αλλοπρόσαλη και ανισσόρροπη συμπεριφορά της και ποια προσωπικά της προβλήματα την οδήγησαν ΄σε αυτή την κατάσταση, ισχυρίστηκε ότι δεν μπορούσε να μου τα πει γιατίνφοβόταν, ντρεπόταν αν θες ότι θα την περνούσα για άρρωστη, για τρελλή αν μου τα έλεγε και ότι τώρα που συνήλθε θα ήθελε να ξαναείμαστε μαζί. Φυσικά ήταν πολύ αργά πια, στην ζωή μου είχε μπεί κάτι άλλο και δεν μπορούσα να την δεχθώ πίσω.
Διάβασε όλη αυτή την ιστορία προσεκτικά και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Κλασική διπροσωπία, οφειλόμενη σε ψυχικά αίτια.

Ακου φιλε Κοσπετ...

Διαβασα με προσοχη το κειμενο σου και πραγματικα διακρινω,μια ασταθεια, οσον αφορα τις αποψεις της κοπελλας,σχετικα με την σχεση σας...

Ομως...αυτο δεν μπορει να χαρακτηριστει ψυχικη διπροσωπια,απο την στιγμη που δεν γνωριζεις,ποιοι ηταν οι λογοι,που ειχε αυτες τις διακυμανσεις...

Θεωρω λοιπον πως,εξ'αιτιας των οποιων προβληματων αντιμετωπιζε, πιθανοτατα βρισκοταν σε μια συγχυση...απο την μια σε ηθελε,οπως διαφαινοταν και απο την αλλη προσπαθουσε να σε αποφυγει,για να μην επωμιστεις,τα οποια προβληματα της...

Ειναι ενα φαινομενο,το οποιο συνανταται σε παρα πολλα ζευγαρια και δη σε μικρες ηλικιες...ειναι το θεμα ανωριμοτητας,η οποια εχει το ιδιωμα,να μην μπορει να κανει το ατομο,ορθα σκεπτομενο...

Πιθανοτατα να ειχε επιρροες και απο τριτους...καμμια φορα το περιβαλλον παιζει ανασταλτικο ρολο σε μια σχεση...μπορει να ειχε επιρροες απο φιλους/ες... μπορει ακομα η ιδια,οταν εμενε μονη να σκεφτοταν οτι σου ειχε πει και να φοβοταν οτι δεν μπορουσε να ανταπεξελθει...πολλα μπορει...

Οι προτεραιοτητες που σου αναφερει,ειχαν να κανουν πιθανον με την ψυχικη της υγεια,οπου δεν ηθελε να γνωριζεις,πως αντιμετωπιζει καποιο προβλημα και να προσπαθησει απο μονη της να δωσει λυση,οπως κι εδωσε...

Μεσα σ'ολα εβαζε και τα συναισθηματα της για σενα και λογικο ηταν να μπερδευεται και να μην μπορει να παρει σταθερες αποφασεις...

Το γεγονος και μονο οτι,σε αναζητησε μετα την θεραπεια της,αναλογιζομενη πια,τα οσα ειχαν ειπωθει μεταξυ σας,τα οσα ειχαν συμβει και γενικα,που σου εξηγησε ολη την κατασταση,σηματοδοτει πως η κοπελλα δεν ηταν ψυχικα αρρωστη,απλα αντιμετωπιζε καποια προβληματακια,εξ'αιτιας των οποιων,δεν μπορουσε να παρει τις οποιες σωστες αποφασεις και να τις διατηρησει...και βεβαια,αυτα τα προβληματα που ειχε δεν ηταν αμελητεα,αλλα δεν εξετασες ποτε το πως μεγαλωσε....τα βιωματα της....την διαπαιδαγωγηση της και γενικα τον οικογενειακο της κυκλο,οπου μπορει να ενοιωθε πιεσμενη μεν απο το περιβαλλον της,αλλα και αδυναμη να μπορεσει να στηριχτει στα ποδια της η ακομα και σε σενα,δε...

Κατα συνεπεια,υπαρχουν πολλες εκδοχες...μπορει να μην ειχε εμπιστοσυνη σε σενα...απο τα γραφομενα σου,δεν γραφεις και κατι,που να δειχνει πως ηθελες αυτη την κοπελλα να την στηριξεις και να προσπαθησεις να την βοηθησεις (συγγνωμη κιολας,αλλα αυτη την εντυπωση μου δινεις...το γεγονος,ακομη, πως χαρακτηριζεις τα προβληματα της σοβαροτατα ψυχικα,ειναι αν μη τι αλλο αστοχο)...απο την αλλη η κοπελλα,μπορει να ηθελε ν'απεγκλωβιστει απο κατι που την πιεζε και να μην ειχε την αναλογη ανταποκριση.Ετσι εμενε μετεωρη και δεν ηξερε τι ν'αποφασισει...
Και οπως σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ,ειμαστε πολλοι αυτοι,οι οποιοι δεν μπορουμε να κατασταλαξουμε ευκολα σε καποιες αποφασεις...ειδικα σε θεματα σχεσεων... θεματα ζωης... αυτο δεν σημαινει πως ειμαστε ψυχικα αρρωστοι... απλα,ολοι μας σε καποια φαση,περναμε καποιες δυσκολιες και ισως να μην ειναι η καταλληλη περιοδος γι'αποφασεις...

Ξερεις κατι φιλε?

Εχεις ιδεα απο ατομα τα οποια πασχουν απο ψυχικα νοσηματα??

Αν δεν εχεις καλυτερα να μην μαθεις...

Και αν εχεις,η περιπτωση της κοπελλας,δεν εχει καμμια σχεση με την συγκεκριμενη νοσο... αποδειξη του γεγονοτος,οτι δειχνει θεραπευμενη,ενω οι ψυχικα ασθενεις δεν θεραπευονται ποτε!!!

Υ.Σ...Παρ'ολ'αυτα,εξακολουθω κι επιμενω,πως η διπροσωπια,δεν εχει να κανει με τον ψυχικο μας κοσμο και ειναι μια κατασταση,που τις περισσοτερες φορες, μας οδηγει η ιδια η ζωη και δη,η σημερινη,να φερομαστε με αυτον τον τροπο, προκειμενου να ικανοποιησουμε τα θελω μας....δεν λεω πως ειναι σωστο,αλλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα....και μη μου πεις,πως εσυ,σε ολη σου την ζωη,δεν ειπες ψεμματα η δεν προσπαθησες να επωφεληθεις κοροιδευοντας καποιον,δινοντας του ψευτικες ελπιδες....!!!

Ms-mandy

# 36 στις 7/12/2007
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Δάφνη
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 955
ena exw na pw thanato stous pseutes kai stous diproswpous ...na kaoun sthn kolash oi safrakiasmenoi...

PROBLEM

# 37 στις 7/12/2007
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851
Εδώ και δυο μέρες σκέφτομαι ένα σκηνικό.

Άντρας.... " Γυναίκα θα φύγω μόνος το σαββατοκύριακο, στο Ναύπλιο για δουλειές".
Γυναίκα.... "Καλά, θα μείνω στο σπίτι".

Ο άντρας δεν φεύγει και την στήνει έξω από το σπίτι, οπότε βλέπει τον γκόμενο να μπαίνει σε αυτό.

Την Δευτέρα.

Άντρας ... "Μωρό μου, δεν πήγα στο Ναύπλιο, αλλά παρακολουθούσα το σπίτι. Θέλω να σταματήσεις αυτό που κάνεις."
Γυναίκα.... "Άτιμε μου είπες ψέματα, ........ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ!!! Δεν μπορώ να ζω με έναν ψεύτη".............
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

Belzenia

# 38 στις 7/12/2007
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 780

Παράθεση:
Originally posted by PROBLEM
Εδώ και δυο μέρες σκέφτομαι ένα σκηνικό.

Άντρας.... " Γυναίκα θα φύγω μόνος το σαββατοκύριακο, στο Ναύπλιο για δουλειές".
Γυναίκα.... "Καλά, θα μείνω στο σπίτι".

Ο άντρας δεν φεύγει και την στήνει έξω από το σπίτι, οπότε βλέπει τον γκόμενο να μπαίνει σε αυτό.

Την Δευτέρα.

Άντρας ... "Μωρό μου, δεν πήγα στο Ναύπλιο, αλλά παρακολουθούσα το σπίτι. Θέλω να σταματήσεις αυτό που κάνεις."
Γυναίκα.... "Άτιμε μου είπες ψέματα, ........ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ!!! Δεν μπορώ να ζω με έναν ψεύτη".............

Το Ναυπλιο ηταν τυχαια επιλογη;
You can chain me, you can torture me, you can even destroy this body, but you will never imprison my mind. Mahatma Gandhi

PROBLEM

# 39 στις 7/12/2007
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851
Τίποτα δεν είναι τυχαίο........
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

FOINIKAS1957

# 40 στις 7/12/2007
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Απαντήσεις: 3.553

Παράθεση:
Originally posted by PROBLEM
Τίποτα δεν είναι τυχαίο........

..............................................

Τιποτε δεν ειναι τυχαιο
Ως και αι τριχαι της κεφαλης μας ηριθμημεναι εισιν
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε