Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μεγαλεξανδρος.Ηρωας ή σφαγεας των λαων?

Σελίδα : 1

kostas_1966

# 1 στις 3/9/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185
'Aρεσαν+: 0%

Μεγαλεξανδρος.Ηρωας ή σφαγεας των λαων?

Η πλυση εγκεφαλου που μας εκαναν τα σχολικα βιβλια ερχεται σε ισχυρη συγκρουση & αντιπαραθεση με την λογικη μας.
Αλλο ενα παραδειγμα με τον Μ.Αλεξ.Που ενω εγκωμιαζεται απο τα παιδικα μας χρονια,σημερα καυτηριαζεται σαν...προδρομος της αμερικανικης πολιτικης.Διοτι σε τι τον εμποδιζαν οι κατοικοι της Ασιας εκει κατω που εφτασε?Κατα αλλους,βεβαια,θελησε να διαδωσει τον ελλ.πολιτισμο.Με τη λογχη.Η γνωμη σας?
Επεκτεινοντας το θεμα δεν θα αφησω στο απυροβλητο και τον Συνονοματο μου,αλλον μεγα κι αυτον,τον Κωνσταντινο.Ο οποιος στο ονομα του προσηλυτισμου στην δικη του πιστη,τον χριστιανισμο,πετουσε τους "απιστους" στα λιονταρια.Τα συμπερασματα δικα σας.
Ισως πολλοι απο εσας να με πουν κυνικο,εμπαθη,καυστικο και αλλα διαφορα.Ισως και ναχουν δικιο.
Αισθανομαι ομως να μην ελεγχω την ειλικρινεια μου,το πως βλεπω καποια πραγματα.Προσπαθω,βεβαια,να βαλω και την γκριζα πινελια,μα δεν μου βγαινει μερικες φορες.
Ισως γιατι "ειμαι ο kostas και κοστιζω κι οχι ο Χαρης να χαριζω!".
Οι γνωμες σας σεβαστες.
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε

# 2 στις 3/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Φίλε Κώστα, δικαιολογημένα σε πειράζει ..ο τρόπος...του Εξελληνισμού.Όπως σε πειράζει και ο τρόπος της Αμερικανικής προπαγάνδας.
Το ίδιο και μένα. Όμως, οι άνθρωποι είναι πολεμοχαρείς, μόνο μέσα απο τη φωτιά κατανοούν μια καινούργια αλήθεια. Αυτόν τον τρόπο διάλεξε ο Μέγας Αλέξανδρος για να μιλήσει, κι αν θες για να εκδικηθεί τις αμέτρητες επιθέσεις των Περσών που προηγήθηκαν. Ο βασιλιάς Δαρρείος, του πρόσφερε τη κόρη του για γυναίκα του, και αμέτρητα τάλαντα για να τον εξαγοράσει. Ο Αλέξης όμως ήταν Έλληνας, δεν ήταν Αμερικανός να καλμάρει το μένος του με το μάυρο χρυσό.
Ήταν Έλληνας και συνέχισε να πολεμά, για τα ιδανικά της πατρίδας του. Είχε την ευκαιρία να γίνει Αμερικανός και δε το έκανε. Θα μου πεις...με τα σπαθιά;
Τι νομίζεις καλέ μου φίλε θα κάνεις κι εσύ κι εγώ, αν αύριο δούμε ένα Τουρκικό Αεροσκάφος πάνω απο το Παρθενώνα;
Μήπως η επίθεση του Αλέξανδρου, δεν ήταν παρά μόνο μια επιθετική άμυνα;
Αυτό δε κάνει άραγε και η σημερινή εξωτερική πολιτική της Τουρκίας;
Διεκδικεί και δεν υπεραμύνεται. Εμείς όμως, δυστυχώς φίλε μου αμυνόμαστε.
Τώρα για το Μ.Κων/νο, αλλάζει το πράγμα. Ο θρησκευτικός φανατισμός, κι αν θέλεις η δικαιολογία της θρησκείας, κάνουν τα πράγματα διαφορετικά. Έίμαι κατά του θρησκευτικού φανατισμού, κατά του ρατσισμού. Αλλά θέτω ένα ερώτημα στον εαυτό μου. Αν ζούσα την εποχή εκείνη, και με περιτρυγύριζαν μουσουλμάνοι και αντίχριστοι, αν απειλούσαν τη χώρα μου, αν έβλεπα ότι έσφαζαν για να επεκτείνουν το ισλάμ, τί στο καλό θα έκανα; Θα περίμενα μήπως πότε, θα φτάσει και η σειρά του λαού μου;
Η κίνηση του Μ.Κων/νου, ήταν μια απλή στρατηγική, που λέει, ο θάνατός σου η ζωή μου. Κι αν δεν ήταν όλοι εκείνοι που δεν φοβήθηκαν να πιάσουν το σπαθί, η Ελλαδίτσα δε θα υπήρχε. Αισθάνομαι ευγνώμων σε όλους αυτούς που θυσίασαν τα πάντα για μένα. Και παρότι στο ξαναλέω, είμαι αντίθετος με το πόλεμο, αν συνέτρεχε λόγος, θα πήδαγα στη Τουρκία με το σπαθί. Δε μου φταίνε οι απλοί άνθρωποι..της Τουρκίας, αλλά απο τη στιγμή που μπορεί να είναι απειλή για τα παιδιά μου..κάποια στιγμή..θα τους έκοβα το κεφάλι ευχαρίστως. Προτιμώ να ζήσω εγώ...Αυτό θέλησαν και οι πρόγονοί μου κι είμαι υπερήφανος γι αυτούς.
Υ.Σ.
Τα βιβλία, κάνουν ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που λες.
Δε λένε αλήθειες υπέρ της Ελλάδας και έχουν γραμμή...να μη φανατίσουν τους νεοέλληνες. Είναι κι αυτά στα πλαίσια της Ανθελληνικής προπαγάνδας.....

Joe-73

# 3 στις 3/9/2003
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Καναδάς
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 167
Μήν ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε σέ μία εποχή μέ τελείως διαφορετικές συνθήκες καί κριτήρια από τά σημερινά.
Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ δεν έδωσε το στίγμα του και την προσωπικότητά του στην ιστορία γιατι θεωρήθηκε θεός ουτε για τον θάνατό του αλλά για το ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ...
Την Στρατηγική του το ήθος του την μεγαλοπρέπια του και την Ανδρότητα του...
Ενας και μόνος άνθρωπος μέσα απο την στρατηγική του οδηγούσε το στρατό του σε μεγαλοπρεπές και αξιοθαύμαστες νικες.Σε όλα τα μέρη κάθε λαος δέχτηκε τον Αλέξανδρο οχι σαν ενα σκληρό κατακτητή αλλα σαν ενα σπουδαίο άνδρα στο πρόσωπο του οποίου έβλεπαν τη σωτηρία την ελευθερία τη δικαιοσύνη.Οπου πέρασε ο Αλέξανδρος με τους γενναίους άνδρες του δημιούργησε και μια νέα μεγαλοπρεπη πόλη.
Μην ξεχνάμε πως ήταν μαθητής του Αριστοτέλη.

Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στβ αστέρια.

koyrsaros

# 4 στις 4/9/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831

Ο στρατηλατης μακεδων..Η ιστορία δεν αλλάζει...

Γεννήθηκε τον Ιούλιο του 356 π.Χ. στην Πέλλα της Μακεδονίας από τον βασιλιά Φίλιππο Β'.

Είχε δάσκαλο τον περίφημο Αριστοτέλη και σ' αυτόν οφείλει τη διάπλαση του χαρακτήρα του, όποιος κι αν ήταν αυτός.

Στα 18 του χρόνια ήταν επικεφαλής του περίφημου ιππικού των Εταίρων και ήταν αυτός η αιτία της πανωλεθρίας του ανίκητου "Ιερού Λόχου" των Θηβαίων.

Το 336 π.Χ. ο βασιλιάς Φίλιππος δολοφονήθηκε από έναν σωματοφύλακά του, αλλά ο Αλέξανδρος ενεργώντας αστραπιαία ενάντια στούς σφετεριστές του θρόνου, έγινε βασιλιάς σε ηλικία 20 μόλις ετών !!!!

Δύο χρόνια αργότερα, επικαλούμενος την πατρική θέληση για εκδίκηση και ηγούμενος ενός τέλεια οργανωμένου στρατού 43.000 ανδρών πεζικού και 6.000 ιππέων, ξεκίνησε τη μεγάλη εκστρατεία του (περίπου 20.000 χλμ.), για να ξαναπάρει τις Ελληνικές πόλεις από τους Πέρσες, που τότε ήταν παντοκράτορες από την Μ. Ασία (σήμερα Τουρκία) ως την περιοχή που σήμερα είναι το Πακιστάν.

Ο Αλέξανδρος ήταν από τους πολύ λίγους ανθρώπους που άφησαν ανεξίτηλα ίχνη στο πέρασμά τους από τη Γη. Ήταν υπερβολικά κοντός (κάτι παραπάνω από 1,50 μ.), πολύ γεροδεμένος και πάρα πολύ όμορφος.

Η σύντομη ζωή του ήταν γεμάτη κατορθώματα που έμειναν στην Ιστορία, χάρη στο απαράμιλλο στρατηγικό του ένστικτο.

Είχε την πεποίθηση ότι η καταγωγή του ήταν θεϊκή (από τον Δία, τον Ηρακλή και τον Αχιλλέα), κι έκανε καθημερινά θυσίες για να έχει την εύνοια των Θεών.

Κατατρόπωσε τον τεράστιο Περσικό στρατό σε όλες τις μάχες που έδωσε και οι κατακτήσεις του έφτασαν από τη Λιβύη ως τις σημερινές Ινδίες.

Έκτισε πολλές πόλεις από τις οποίες 13 με το όνομα "Αλεξάνδρεια" και δοξάστηκε στην Αίγυπτο ως Θεός Φαραώ.

Τελικά πέθανε πολύ νωρίς, μόλις το 323 π.Χ. στη Βαβυλώνα.

Λίγα λόγια για την μεγαλύτερη στρατιωτική ιδιοφυΐα όλων των εποχών. Θα συμφωνήσω με τις απόψεις των Joe-73, ippea.

Τα χρόνια άλλαξαν και ειμαι ευτυχής που διδάχθηκα για να θυμάμαι ότι, υπήρξε ένας αληθινά μέγας στην ανθρώπινη ιστορία για τα κατορθώματά του και αυτός ήταν ο ο Έλληνας Μακεδόνας Αλέξανδρος.

Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.