Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σκηνές βίας-Επιθετικότητα νέων

Σελίδα : 1

sfaliara

# 1 στις 10/12/2007
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 33
'Aρεσαν+: 0%

Σκηνές βίας-Επιθετικότητα νέων

Θεωρείτε ότι τα χαστούκια και οι άλλες σκηνές βίας που διαδραματίζονται στην τηλεόραση και στα ηλεκτρονικά παιχνίδια ευθύνονται για την επιθετικότητα των νέων. Αν ναι, τι νομίζετε ότι μπορεί να γίνει ώστε η ένταση αυτού του φαινομένου να μειωθεί αν είναι δυνατόν στο ελάχιστο; Προτείνετε ιδέες.

filtati

# 2 στις 10/12/2007
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 181
Οσο να'ναι ευθυνονται σε μεγαλο βαθμο οι σκηνες βιας για την επιθετικοτητα των νεων. ενας πρωταγωνιστης σε ταινιες δρασης παλευει και στο τελος βγαινει κερδισμενος, αθωος και καλος αφου εχει σκοτωσει αρκετους. Σε νεους ανθρωπους χωρις κριση αυτα ειναι τα προτυπα τους και μερικοι δεν δισταζουν να παλεψουν γιατι νομιζουν πως ειναι οι καλοι.... Σε πολλες ταινιες δεν ξεχωριζουμε τον καλο απο τον κακο με αποτελασμα ακομα πιο λαθος προτυπα... και στην ουσια τα προτυπα των σημερινων νεων ειναι ψευτικα, παρμενα απο σκηνοθετιμενες ζωες και οχι απο την αληθινη ζωη. Αν και οι σκηνες βιας ειναι δυσκολο να μειωθουν (κατι που θα ηταν πολυ καλο) θα μπορουσαμε με καποιο τροπο να μεγαλωσουμε το επιπεδο των νεων ξεκινοντας απο τα σχολεια. Ετσι η κριση τους θα ειναι εξυπνη και σωστη, θα μπορουσαμε ολοι να ξεχωριζουμε το ψευτικο απο το αληθινο καθως και το κακο απο το καλο.. Δεν νομιζετε?
We don't see things as they are, but rather as we are..

giorgosber-27

# 3 στις 10/12/2007
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Μεσσηνίας / Κορώνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 856
Έχεις δίκιο φίλε μου σε αυτά που λες γιατί και εγω κατά της βίας είμαι
Μπορεί να έχω δει πολλές ταινίας βίας μπορεί να έχω παίξει άπειρα παιχνίδια βίας
Αλλά πότες δεν χτύπησα καμιά κοπέλα αλλά και κανέναν άνθρωπο
Και κάτι ακόμα για αυτό φταίει πρώτα οικογένεια μετά το σχολείο και μετά το κράτος
αλλά και όλη εμείς που δείχνομε το κακό παράδειγμα στα παιδιά μας
Αλλά και τηλεόραση που δείχνει κακά πρότυπα και παραδείγματα στους νέος
Που πήγε άραγε η αγάπη μονό τα Χριστούγεννα την πρωτοχρονιά και το Πάσχα την δίνομε ?
Με αγάπη Γιώργος

mboumbi

# 4 στις 10/12/2007
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Η βία σίγουρα αναπαράγει βία.

Για αυτο σε παρακαλώ να αλλάξεις το ψευδώνυμό σου...
Η ζωή είναι υπέροχη!

# 5 στις 10/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Το χαμηλό IQ , η διάφορες ψυχωτικές ανωμαλίες που παρουσιάζουν πολλοί,σχιζοφρένεια κλπ μπορούν να οδηγήσουν πολλά άτομα σε βίαιες πράξεις...Πολλές έρευνες έχουν γίνει με έναν ενήλικα να χτυπάει μια κούκλα και τα παιδιά αφού παρακολουθήσουν αυτή την "ταινία" να τους βάλουν σε ένα δωμάτιο και να χτυπάνε και αυτά την κούκλα σε σύγκριση με μια άλλη ομάδα παιδιών που είχαν δει άλλη "ταινία"...Άρα πολλά παιδιά μιμούνται αυτό που βλέπουν..Δεν είναι τυχαίο που πολλοί άντρες που σαν παιδιά παρακολουθούσαν σκηνές βίας μέσα στο ίδιο τους το σπίτι,αργότερα, οταν έκαναν οικογένεια χτυπούσαν και αυτοί τις γυναίκες τους..

esterlita

# 6 στις 11/12/2007
author
Γυναίκα / 71 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 35
η καλυτερη συμβουλη ειναι το<<παραδειγμα>>.εαν η συμπεριφορα στο σπιτι ειναιη πρεπουσα τοτε τα παιδια μεγαλωνουν σε υγειες περιβαλλον και αποκτουν γερες βασεις για τη ζωη τους.Εαν ζουν σκηνες βιας ,φυσικα η ΤV τους αυξανει την επιθετικοτητα.
τι να φταιει ?

# 7 στις 11/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
δεν ξέρω ,εγώ μόνο προ παίζω
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost