Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το αλλο μου μισο !

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

rc-31

# 1 στις 21/12/2007
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 217
Απαντήσεις: 798
'Aρεσαν+: 0%

Το αλλο μου μισο !

συνεχεια ακουω ανθρωπους που ψαχνουν το αλλο τους μισο και θετοντας την ερωτηση δηλαδη ; η απαντηση που επερνα΄΄ εναν ανθρωπο που ειναι ιδιος με εμενα ΄΄

και ερωτω πως ειναι δυνατον να υπαρχει στην ζωη ενας ανθρωπος ιδιος με εμας ( του αντιθετου φυλλου) αφου και επιστιμονικα ειναι αποδεδειγμενο οτι ακομα και ιδιες εμπειριες φερουν διαφορετικα γνωρισματα στον ανθρωπο .

μηπως τελικα ειναι μια ουτοπια να θεωρουμε οτι υπαρχει ????

μηπως το μονο που μπορει να υπαρχει ειναι ενας ανθρωπος που ειναι διαφορετικος απο εμας αλλα μπορει να μας συμπληρωνει ως υπαρξη !

υ.γ κανενας δεν ειναι ιδιος με τον αλλον
Στο ενδιάμεσο μεταξύ γέννησης και θανάτου , ολα είναι δανεικά ,είτε νομίζουμε οτι μας ανήκουν είτε όχι Ο χρόνος δεν κλείνει τις πληγές , απλως απαλύνει τον πονο !

# 2 στις 21/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by rc-31
!

το αλλο μας μισο δεν σημαινει οτι θα ειναι ιδιο με μας αλλα
αυτο που θα μας συμπληρωνει!!!

# 3 στις 21/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ πάντως δεν ταιριάζω με ανθρώπους που είναι ίδιοι με εμενα. Προτιμώ εκείνους που είναι αντίθετους, ώστε να με συμπληρώνουν.

Και τα ζευγάρια που βλέπω συνήθως είναι διαφορετικοί χαρακτήρες. Τα αντίθετα έλκονται!

# 4 στις 21/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σίγουρα υπάρχει κάποιος που θα μας ολοκληρώνει και θα έχει όλα όσα μας λείπουν και το αντίστοιχο...αλλά θα τον βρούμε???

Κι αν τον βρούμε...αυτός θα μας βρει???

exodos

# 5 στις 21/12/2007
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Δωδεκανήσου / Αγαθονήσι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 21
Αν ψάχνεις το άλλο σου μισό ενα πράγμα σημαίνει, οτι δεν είσαι ικανός να σταθείς αυθυπαρκτος σε αυτή την άτιμη ζωή. Δε λέω σιγουρα είναι ωραίο να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που να μπορείς να υπολογίζεις σε αυτόν, να περνάς κάλα και να μοιράζεσαι εμπειρίες μαζί του, αλλά το να ψάξεις να στηρίξεις την υπαρξη σου σε έναν άλλο ανθρωπο είναι δείγμα μεγαλης αδυναμίας.
Hey you, out there in the cold getting lonely, getting old can you feel me?!

# 6 στις 21/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by exodos
Αν ψάχνεις το άλλο σου μισό ενα πράγμα σημαίνει, οτι δεν είσαι ικανός να σταθείς αυθυπαρκτος σε αυτή την άτιμη ζωή. Δε λέω σιγουρα είναι ωραίο να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που να μπορείς να υπολογίζεις σε αυτόν, να περνάς κάλα και να μοιράζεσαι εμπειρίες μαζί του, αλλά το να ψάξεις να στηρίξεις την υπαρξη σου σε έναν άλλο ανθρωπο είναι δείγμα μεγαλης αδυναμίας.

Δεν νομίζω κάποιος να απορρίπτει ανθρώπους με δικαιολογία οτι δεν ήταν το άλλο του μισό.Δεν νομίζω οτι κάποιος ψάχνει το άλλο του μισό.Απλά οι περισσότεροι μετά απο κάποιο χωρισμό ή απογοήτευση δίνουν σε αυτό βάση για να σταθούν όρθιοι και να ελπίζουν ξανά..Δεν είναι δείγμα αδυναμίας πιστεύω αλλά "αυτοάμυνα" και "αυτοίαση" για να προχωρήσεις παρακάτω..Κανείς δεν ψάχνει για το άλλο μισό..Όλοι θέλουν απλά κάποιον όπως το είπες...αλλά όχι και να στηρίξουν την υπαρξή τους εκεί ακόμα κι αν όντως είναι το άλλο τους μισό..Κανένας πια δεν μπορεί να στηριχτεί στην ύπαρξη κανενός...

rc-31

# 7 στις 21/12/2007
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 217
Απαντήσεις: 798

Παράθεση:

εγω δεν μιλησα να στηριχθω στο αλλο μου μισο ή να στηριχθει επανω μου για να ζησει ,αυτο δεν ειναι συμπληρωμα αλλα παρασιτικος οργανισμος
Στο ενδιάμεσο μεταξύ γέννησης και θανάτου , ολα είναι δανεικά ,είτε νομίζουμε οτι μας ανήκουν είτε όχι Ο χρόνος δεν κλείνει τις πληγές , απλως απαλύνει τον πονο !

Dardana

# 8 στις 22/12/2007
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
συνεχεια ακουω ανθρωπους που ψαχνουν το αλλο τους μισο και θετοντας την ερωτηση δηλαδη ; η απαντηση που επερνα΄΄ εναν ανθρωπο που ειναι ιδιος με εμενα ΄΄

και ερωτω πως ειναι δυνατον να υπαρχει στην ζωη ενας ανθρωπος ιδιος με εμας ( του αντιθετου φυλλου) αφου και επιστιμονικα ειναι αποδεδειγμενο οτι ακομα και ιδιες εμπειριες φερουν διαφορετικα γνωρισματα στον ανθρωπο .

μηπως τελικα ειναι μια ουτοπια να θεωρουμε οτι υπαρχει ????

μηπως το μονο που μπορει να υπαρχει ειναι ενας ανθρωπος που ειναι διαφορετικος απο εμας αλλα μπορει να μας συμπληρωνει ως υπαρξη !

Δυο μισά δε σημαινει δυο ιδια.
Οταν λεμε το αλλο μου μισο, εννοουμε (ή θα'πρεπε να εννοουμε) οτι ψαχνουμε τον ανθρωπο που μας ταιριαζει, που μας συμπληρωνει εκει που εμεις 'υστερουμε'. (δεν εννοω βεβαια οτι δεν ειμαστε ολοκληρωμενες προσωπικοτητες, αλλά λογικο ειναι να ψαχνουμε το ταιρι που θα'χει εκεινο το κομματι που εμεις σαν χαρακτηρες δεν εχουμε, φυση μας.) Σαν ενα παζλ με δυο κομματια που για να γινει ολοκληρο χρειαζεται το δευτερο κομματι. Εγω τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω κι ετσι το βιωνω. Για παραδειγμα, με τον ανθρωπο μου εχουμε καποια ιδια στοιχεια...αλλά εχουμε και αρκετες διαφορές στην προσωπικοτητα και στο χαρακτηρα, που ομως λειτουργουν ως συμπληρωμα του ενος απο τον αλλο και παραγουν το αποτελεσμα: αρμονια / ισορροπια.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 9 στις 22/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Cynna

Παράθεση:
!

Θα συμφωνήσω. Το άλλο μας μισό δεν είναι το ίδιο με εμάς. Μας συμπληρώνει. Αν κόψεις ένα πορτοκάλι στην μέση θα δεις ότι τα δυο κομμάτια δεν θα ειναι ίδια. Όμως το ένα συμπληρώνει το άλλο. Έτσι και με εμάς τους ανθρώπους.

# 10 στις 22/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
!

και συνηθος τα ετερονημα ελκοντε...
ιδιος με μας δεν ειναι κανεις....απλα οταν λεμε το αλλο μας μισο,ενοουμε το ταιρι μας....γιατι κανεις δεν μπορει να ζησει μονος....

damon1408

# 11 στις 22/12/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 29

Παράθεση:
..... να στηρίξεις την υπαρξη σου σε έναν άλλο ανθρωπο είναι δείγμα μεγαλης αδυναμίας.

Όταν άρχισα να ζω βασισμένη μόνο στις δικές μου δυνάμεις αυτό πίστευα και εγώ, όσο αυξάνονται οι εμπειρίες της ζωής μου αρχίζω να πιστεύω ότι:
"το να στηρίζεις την ύπαρξή σου και σε έναν άλλο άνθρωπο είναι δείγμα ΜΕΓΑΛΗΣ δύναμης"

paliogatos

# 12 στις 22/12/2007
author
Ανδρας / 61 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 269
"Το άλλο μου μισό" είναι έκφραση που συνήθως χρησιμοποιούν κάποιες γυναίκες για να δηλώσουν άν είσαι "Αυτός"' ή αν δεν είσαι.
Ναι ναι το χρησιμοποιησα και εγω οταν έμπλεξα με μια απο δαύτες.
Το ενδιαφέρον ειναι οτι μέχρι στιγμης έχουν περάσει από τη ζωή μου τρία "άλλα μισά" που δεν είχαν καμμία σχέση η μία με την άλλη. Οπότε, πώς ήταν τα "μισά" μου;
Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει "άλλο μισό", υπάρχει "άλλο τέταρτο", "άλλο τρίτο", "μισό" όμως όχι.
ΖΑΤΣ είπε το λιοντάρι...και μετά έφυγε

martinadek

# 13 στις 21/12/2007
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 247
Απαντήσεις: 5.864

Παράθεση:

Παράθεση:
!

ειναι νόμος και της φυσικής..........ΤΑ ΕΤΕΡΩΝΥΜΑ ΕΛΚΟΝΤΑΙ.....................
ΜΑΡΤΙΝΑ
Γεννηθήκαμε επειδή το θέλησαν κάποιοι,γνωριστήκαμε επειδή το θέλησε η μοίρα κι αγαπιόμαστε επειδή το θέλουμε εμείς.

# 14 στις 23/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by damon1408

Παράθεση:
..... να στηρίξεις την υπαρξη σου σε έναν άλλο ανθρωπο είναι δείγμα μεγαλης αδυναμίας.

Όταν άρχισα να ζω βασισμένη μόνο στις δικές μου δυνάμεις αυτό πίστευα και εγώ, όσο αυξάνονται οι εμπειρίες της ζωής μου αρχίζω να πιστεύω ότι:
"το να στηρίζεις την ύπαρξή σου και σε έναν άλλο άνθρωπο είναι δείγμα ΜΕΓΑΛΗΣ δύναμης"

Και εγώ έτσι νόμιζα παλιοτερα! Ότι δεν έχω αναγκη κανέναν, ότι μπορώ να κάνω τα πάντα, ολομόναχος, δεν ήθελα κανέναν και καμία να με ... καθυστερεί!

Και κορόιδευα από μέσα μου τα ζευγάρια που κάνανε τα πάντα μαζί, ή τους χωρισμένους που κλαίγανε με την ιδέα ότι θα μείνουν για λίγο μόνοι τους, ή κάποιους φίλους μου που δεν τολμούσαν να πάνε ούτε σινεμά χωρίς παρέα!

Όλους αυτούς τους θεωρούσα τότε θλιβερούς, ανθρωπάκια.

Τώρα όμως που μεγάλωσα? τώρα πόσο θλιβερές ακούγονται όλες αυτές οι σκεψεις του τότε, πόσο ουτοπικό ήταν τελικά να νομίζω ότι μπορώ να ζήσω μόνος μου και να είμαι ευτυχισμένος ...

δε γίνεται...
γιατί τίποτα δεν αξίζει αν δεν το μοιράζεσαι...
και το λέω εγώ, που έχω γυρίσει καμιά 30αριά χώρες ολομόναχος.
Μάλλον για να το πω κομψότερα, αν κάτι που κάνεις μόνος σου αξίζει μία, αν το μοιραστείς με κάποιον, αξίζει 10.

maili

# 15 στις 23/12/2007
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Κύπρος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

τα συναισθηματα ειναι σε ολουσ ειναι τα ιδια αυτο που διαφερει ειναι η αντιδρασεισ

ο καθε ανθρωποσ εινια ιδιοσ και διαφορετικοσ. ειμαστε ιδιοι γιατι τα συναισθηματα οπως ο πονος ο φοβος οι αγαπη η πικρα και αλλα ειναι τα ιδια ομωσ σάυτο που διαφερουμε ειναι ειναι οι αντιδρασεις μας σ'αυτα . δηλαδη ο τροποσ που τα εκφραζουμε στουσ γυρω μας . αυτο που εχουμε να δουλεψουμε ειναι στην κατανοηση των ανθρωπο ου αγαπαμε και τοτε θα δουμε μεγαλη διαφορα στις σχεσεις μας με τους αλλουσ το ιδιο θα συμβει και με το αλλο μας μισο

fwtia_sto_limani

# 16 στις 23/12/2007
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.655

Παράθεση:
Originally posted by high-speed
Μάλλον για να το πω κομψότερα, αν κάτι που κάνεις μόνος σου αξίζει μία, αν το μοιραστείς με κάποιον, αξίζει 10.

Ε,μα κι εσύ....
Τόσες χώρες γύρισες,δεν ήξερες να με πάρεις ένα τηλέφωνο πριν μην τρέχεις στις ξενιτιές μόνος...
...τσίκι τσίκι φτου...

# 17 στις 23/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εσύ αγαπητέ είσαι έτοιμος για σοβαρή σχέση και πιθανώς τον γάμο, αντίθετα με το συνομίληκό σου Quietman. Όλα όπως βλέπετε είναι θέμα σε τι φάση βρίσκεσαι, κι όχι ηλικίας.

Παράθεση:
Τώρα όμως που μεγάλωσα? τώρα πόσο θλιβερές ακούγονται όλες αυτές οι σκεψεις του τότε, πόσο ουτοπικό ήταν τελικά να νομίζω ότι μπορώ να ζήσω μόνος μου και να είμαι ευτυχισμένος ...

δε γίνεται...

# 18 στις 23/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Cutie_pie
Εσύ αγαπητέ είσαι έτοιμος για σοβαρή σχέση και πιθανώς τον γάμο, αντίθετα με το συνομίληκό σου Quietman. Όλα όπως βλέπετε είναι θέμα σε τι φάση βρίσκεσαι, κι όχι ηλικίας.

Παράθεση:

δε γίνεται...

χο!χο!χο! ... Ούξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέει κανείς ...

Και που΄σαι!!!! φίλε και έτοιμε για γάμο High, όταν βγάλεις τα προσκλητήρια στείλε και σε μένα ένα ...

ώπα! στάσου!!!! τι λέω!!!!
μήπως πρέπει πρώτα να βρεθεί το έτερο ήμισυ ... ; ; ; ;
χμμμ...σωστά...κάτσε να το βρεις, να το νοιώσεις στο πετσί σου, να την πατήσεις την μπανανόφλουδα ή να την φας την μπανάνα και μετά τα ξανασυζητάμε ...

Και όπως πολύ σωστά λέει η φίλτατη Cutie_pie δεν είναι θέμα ηλικίας ... αλλά φάσης ... Ας γίνει η φάση και τα υπόλοιπα τα ξανασυζητάμε...

Kαλή φάση ε;;;;;

# 19 στις 23/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος Cutie_pie - 23/12/07 06:53
... Εσύ αγαπητέ είσαι έτοιμος για σοβαρή σχέση και πιθανώς τον γάμο, αντίθετα με το συνομίληκό σου Quietman. Όλα όπως βλέπετε είναι θέμα σε τι φάση βρίσκεσαι, κι όχι ηλικίας.
...

Εγώ!! Έτοιμος για γάμο!!....

ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ε όχι και έτσι βρε Cutie μου. Είπα εγώ ποτέ κακό λόγο για σένα? Οχι!
Εσύ γιατί με στεναχωρείς έτσι λοιπόν??

Είπαμε, η παρείτσα είναι απαραίτητη, αλλά άλλο πραγμα αυτό, και άλλο το να πας στην εκκλησία, να γίνεις ρόμπα, να αισθάνεσαι ότι η ζωή σου εδω τελιώνει, να βλέπεις την πεθερά να σε κοιτάει με ενα ύφος στο στυλ "ρε μπαγάσα παιρνεις την κόρη μου ε? Έννοια σου, και δεν θα σε αφήσω σε χλωρό κλαρί, θα σε παρακολουθώ twenty-four seven κακομοίρη μου, πρόσεχε".

Και να γυρνώ σπίτι και να βλέπω πάντα την ίδια γυναίκα! Ήμαρτον!

Φτου φτου φτου, ποτέ να μη τύχει σε μένα αυτό, δε θέλω!

# 20 στις 23/12/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος Quietman - 23/12/07 07:38
... χο!χο!χο! ... Ούξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέει κανείς ...

Και που΄σαι!!!! φίλε και έτοιμε για γάμο High, όταν βγάλεις τα προσκλητήρια στείλε και σε μένα ένα ...

ώπα! στάσου!!!! τι λέω!!!!
μήπως πρέπει πρώτα να βρεθεί το έτερο ήμισυ ... ; ; ; ;
χμμμ...σωστά...κάτσε να το βρεις, να το νοιώσεις στο πετσί σου, να την πατήσεις την μπανανόφλουδα ή να την φας την μπανάνα και μετά τα ξανασυζητάμε ...

Και όπως πολύ σωστά λέει η φίλτατη Cutie_pie δεν είναι θέμα ηλικίας ... αλλά φάσης ... Ας γίνει η φάση και τα υπόλοιπα τα ξανασυζητάμε...

Kαλή φάση ε;;;;; ...

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ?
Άκου να βρω το έτερο ήμισυ και να στείλω προσκλητήρια!

Εδώ δε μπορώ ούτε τα κλειδιά μου να βρω!
Η Cutie προφανώς αστειεύτηκε!

Και εσύ φίλε Quiet άσε τα περίεργα σου, και κοιτα το 2008 να βρεις μια καλή κοπελίτσα να παντρευτείς! (μη γελάς, σε βλέπω )

Άντε μπράβο, γιατι έτσι όπως πας θα μπεις στην κατηγορία με τους τζόβενους!

Όλα τα κορίτσια του φορουμ μου στέλνουν PM και με ρωτάνε αν σε ξέρω για να μεσολαβήσω και να σε γνωρίσουν, γιατί ντρέπονται να στο πουν οι ίδιες!

Και εγώ φυσικά τους λέω "τον Quiet δεν τον ξέρω αλλά είμαι και εγώ εδώ αν θέλετε..."

και πάντα η απάντηση είναι:
"με σένα? πφφφφφφφφφφ. "

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε