Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απορία....

Σελίδα : 1

SadnessS

# 1 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Καβάλας / Ελευθερούπολη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 107
'Aρεσαν+: 0%

Απορία...

Πιστεύω πως η απορία μου είναι εύλογη... Είναι λογικό μετά από 13 χρόνια σχέσης - γάμου, κάποιος να χωρίσει και μέσα σε τέσσερις μήνες να γνωρίσει (μέσω ιντερνετ) κάποια άλλη και να κάνει σοβαρή σχέση μαζί της (συζούν ήδη)? Παίζει ρόλο το ο χρόνος πιστεύτε? Ή είναι απλά μια αντίδραση ως προς τον χωρισμό και την απόρριψη?
Μου κάνει εντύπωση, αλλά ίσως δεν είμαι σε θέση να κρίνω σωστά τις σκέψεις και αποφάσεις των συγκεκριμένων ατόμων.

mboumbi

# 2 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Ανάλογα την περίπτωση!
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που όταν χωρίζουν από σοβαρή σχέση, ψάχνουν αμέσως υποκατάστατο και προχωρούν αμέσως σε συμβίωση ή και γάμο.
Ενώ άλλοι κάνουν χρόνια να μπλεχτούν πάλι σε μια τετοια σχεση.

Πάντως το ερωτημά σου είναι σχετικά λανθασμένο. Δεν έχουν λογικά κίνητρα αυτες οι πράξεις μας.
Η ζωή είναι υπέροχη!

mboumbi

# 3 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Επίσης, το θέμα καλό θα ήταν να μπει σε άλλη ενότητα γιατί αυτή η ενότητα εχει φτιαχτεί για να λύνει απορίες κλπ σχετικά με καποια σεμινάρια που γίνονται... αν δεν κανω λάθος...
Η ζωή είναι υπέροχη!

SadnessS

# 4 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Καβάλας / Ελευθερούπολη
Απαντήσεις: 107
Μάλλον έχεις δίκιο. Γνωρίζω πως λειτουργεί το συγκεκριμένο άτομο οπότε ήταν λάθος η σκέψη μου.
Ήταν κάτι που ήξερα πως θα γινόταν, απλά μου φάνηκε κάπως ξαφνικό και γρήγορο.

# 5 στις 4/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ποτε δεν ξερεις καλη μου ποσα κρυβει μια κλειστη πορτα απο πισω της .....

Και μια σχεση 13 χρονων ,με σα σε γαμο τι μπορει να σκεπαζει .

Αβυσσος το μυαλο ,και η ψυχη .Μπορει να ζεις χρονια με καποιον και να νομιζεις οτι ξερεις τα παντα για αυτον και να μην ξερεις πραγματικα τιποτα ,
παρα μονο οτι σε αφηνει να δεις ....

Δεν μου κανει εντυπωση αυτο που αναφερεις ,οσο περιεργο και αν ακουγεται .

Στις μερες ειναι ο κανονας δυστιχως και οχι η εξαιρεση....

Εμενα σημερα μου κανουν εντυπωση τα ζευγαρια που ζουν μαζι πολλα χρονια .αυτα που παλευουν για την σχεση τους ,που εχουν πραγματικα μεγαλα προβληματα να αντιμετωπισουν και να ξεπερασπουν,τα σεβομαι και τα εκτιμω απεριοριστα..
Οι υπολοιποι ακολουθουμε τον εαυτο μας ,τον μεγαλο εγωισμο μας,το ατελειωτο εγω μας,και ισοπεδωνουμε τα παντα στο περασμα μας

τα Θελω ...πανω απο τα πρεπει ,γιατι ειμαστε εμεις και δεν υπολογιζουμε τιποτα.

Να σου κανουν εντυπωση οι ανθρωποι ,που αγωνιζονται να κρατησουν μια ταυτοτητα,μια αξιοπρεπεια κοντρα σε ολα αυτα ..εγω υποκλινομαι σε αυτους.

Dardana

# 6 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by SadnessS
Πιστεύω πως η απορία μου είναι εύλογη... Είναι λογικό μετά από 13 χρόνια σχέσης - γάμου, κάποιος να χωρίσει και μέσα σε τέσσερις μήνες να γνωρίσει (μέσω ιντερνετ) κάποια άλλη και να κάνει σοβαρή σχέση μαζί της (συζούν ήδη)? Παίζει ρόλο το ο χρόνος πιστεύτε? Ή είναι απλά μια αντίδραση ως προς τον χωρισμό και την απόρριψη?
Μου κάνει εντύπωση, αλλά ίσως δεν είμαι σε θέση να κρίνω σωστά τις σκέψεις και αποφάσεις των συγκεκριμένων ατόμων.

Ο χρονος μια σχεσης, ή το πόσο προσφατα αρχισε μετα απο εναν χωρισμο, δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο στον βαθμο 'σοβαροτητας' ή σταθεροτητας μιας σχεσης. Εκεινο που εχει περισσοτερο ρολο σε αυτα, ειναι: 1. τα κινητρα, 2. η συναισθηματικη ετοιμοτητα 3. το πόσο ευκολα ή οχι καλυπτονται τα θελω ενος ανθρωπου μεσα απο μια γνωριμια. Ταυτοχρονα ομως, μπορει αυτη η περιπτωση που αναφερεις να αποτελει μια 'φουσκα' που οσο ορμητικα αρχισε, τοσο αποτομα να ξεφουσκωσει, ή αντιθετα και να κρατησει, ο χρονος θα το δειξει. "Μηδενα προ του τελους μακαριζε" λοιπον.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 7 στις 4/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μήπως αυτή την άλλη, την είχε ήδη γνωρίσει ενώ ήταν ακόμα μέσα στον γάμο???

Για σκεφτείτε το λίγο αυτό ...

# 8 στις 4/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αποκλείεται. Η σχέση αυτή δεν πρόκειται να κρατήσει. Όπως το λες, είναι αντίδραση προς το χωρισμό και την απόρριψη.

Παράθεση:
Originally posted by SadnessS
Είναι λογικό μετά από 13 χρόνια σχέσης - γάμου, κάποιος να χωρίσει και μέσα σε τέσσερις μήνες να γνωρίσει (μέσω ιντερνετ) κάποια άλλη και να κάνει σοβαρή σχέση μαζί της (συζούν ήδη)?

cerise

# 9 στις 6/1/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Απαντήσεις: 7.206
Η σχέση καπάκι από το χωρισμό έχει το άμμεσο πλεονέκτημα της παρηγοριάς αλλά και το αρνητικό αποτέλεσμα και τον έμμεσο κίνδυνο να υποπέσουμε στα ίδια σφάλματα μια και δεν δίνουμε τον απαραίτητο χρόνο στον εαυτό μας να κάνει την αυτοκριτική του και να βγει προετοιμασμένος για μια πιο ισορροποιμένη κατάσταση σε νέα βάση ΄με ξεκαθαρισμένα τα θέλω μας....

Στατιστικώς υπάρχει νέα αποτυχία και νεα ταλαιπωρία αργά ή γρήγορα .....

Κι αυτό γιατί δεν έχουμε ίσως συνειδητοποιήσει πως σ ένα χωρισμό όπως και σε μια σχέση παίζουν 2 και συνήθως φταίνε και οι δυο καθένας με το μερίδιο της ευθύνης του φυσικά . Αλλά συνήθως κάτι και οι δυο δεν έκαναν καλά.
Αυτό όμως δεν είναι πάντα ορατό και ξεκάθαρο απ την αρχή του χωρισμού όπου υπάρχει σύγχιση και θολό τοπίο. Γι αυτό πρέπει όταν τελικά χωρίζουμε να μένουμε και λίγο μόνοι με τον καθρέφτη του εαυτού μας και να ξεκαθαρίσουμε τί ζητούσαμε και δεν το πήραμε και τί ζητάμε απο δω και πέρα για να συμβιώσουμε μ εναν άνθρωπο μέσα σε μια ερωτική , συντροφική ή συζυγική σχέση.

Η κίνηση λοιπόν κόποιου η βεβιασμένη να προχωρήσει σε νέο σχήμα κουβαλώντας ένα κακό παρελθον αποτυχημένου γάμου χωρις να έχει δώσει το χρόνο αυτοκριτικής στον εαυτό του , μαθηματικώς θα τον οδηγήσει μάλλον σε νέα αποτυχία

# 10 στις 7/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εγω νομιζω οτι αυτη την σχεση την ειχε πριν να χωρισετε...και πιθανοτατα και αλλες σχεσεις απο το ιντερνετ πριν απο αυτη χωρις εσυ να το ξερεις

litsaki_s

# 11 στις 7/1/2008
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041

Παράθεση:
Originally posted by sakis66
εγω νομιζω οτι αυτη την σχεση την ειχε πριν να χωρισετε...και πιθανοτατα και αλλες σχεσεις απο το ιντερνετ πριν απο αυτη χωρις εσυ να το ξερεις

Aυτό σκέφτηκα και εγώ την ώρα που το διάβασα..

Σύγουρα θα μιλούσανε πιο παλιά χωρίς να το ξέρεις .. πιστεύω επίσης

ότι ψαχνότανε καιρό πρίν και τώρα έκανε το βήμα της αποχώρησης απο την σχέση σας ..

philaras

# 12 στις 7/1/2008
author
Ανδρας / 30 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 24
Πιστευω πως ναι,
παιζει ρολο ο χρονος κ πολθ μαλιστα......
Βεβαια στο θεμα σου,πιστευω οτι μαλλον ειναι ενας τροπος που διαλλεξε για να ξεχασει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
οκαυ αλλιγατορ?

EYEQ1

# 13 στις 10/1/2008
author
Ανδρας / 46 / Διαζευγμένος
Ν. Λάρισας / Αγιά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 6

Παράθεση:
Από το μέλος cerise - 06/01/08 03:04
... ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΕ ΤΗ cerise. ...