Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Prestige ή λεφτά;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

evelina_200

# 1 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 245
'Aρεσαν+: 0%

Prestige ή λεφτά;

ΑΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΥΡΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ??

perfetta

# 2 στις 4/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by evelina_200
ΑΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΥΡΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ??

Προσωπικά θα επέλεγα τα περισσότερα χρήματα.... Τι να το κάνεις το κύρος όταν έχεις στόματα να θρέψεις και λογαριασμούς να πληρώσεις???

valerie

# 3 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 16.630

Παράθεση:
Originally posted by perfetta

Παράθεση:

Προσωπικά θα επέλεγα τα περισσότερα χρήματα.... Τι να το κάνεις το κύρος όταν έχεις στόματα να θρέψεις και λογαριασμούς να πληρώσεις???

Το να υπόσχεσαι να μην κάνεις κάτι, είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να σου έρθει μια τρελή επιθυμία να το κάνεις!!

# 4 στις 4/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το κύρος... Πιστεύω εργαζόμαστε περισσότερο για την ηθική ικανοποίηση και το ευχάριστο περιβάλλον παρά για τα χρήματα.

Παράθεση:

perfetta

# 5 στις 4/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Cutie_pie
Το κύρος... Πιστεύω εργαζόμαστε περισσότερο για την ηθική ικανοποίηση και το ευχάριστο περιβάλλον παρά για τα χρήματα.

Ορίστε???
Εγώ προσωπικά (και φαντάζομαι ο περισσότερος κόσμος) εργάζομαι για τα χρήματα... Τι να το κάνω το prestige???? Τρώγεται μήπως?????
Να σε ρωτήσω... Δηλαδή αν η μία δουλειά σου πρόσφερε κάποιο κύρος και ο μισθός ήταν 300 ευρώ θα το προτιμούσες απο μια άλλη που ναι μεν δε θα σου πρόσφερε κύρος αλλά ένα παχουλό-παχουλό μισθο????

# 6 στις 4/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
PRESTIGE Η ΛΕΦΤΑ?

Παράθεση:

Σίγουρα θα προτιμούσα εκείνη την εργασία από τις δύο (προαναφερόμενες) που θα είχε το λιγότερο -άγχος- και θα προσέφερε -σιγουριά- ! *
Δεν θα με ενδιέφερε αποκλειστικά και μόνο το Κύρος ή αποκλειστικά και μόνο οι οικονομικές απολαβές παρά μόνο με την προϋπόθεση ότι η εργασία θα εμπεριείχε και ως γνώμονα τις δύο ανωτέρω προϋποθέσεις.

xaroulita

# 7 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 3.036
Το κύρος συνήθως προϋποθέτει ότι ο εργαζόμενος δουλεύει υπό αξιοπρεπείς συνθήκες χωρίς να είναι αναγκασμένος να κάνει παραχωρήσεις που τον προσβάλλουν ή θίγουν το σύστημα των ηθικών του αξιών. Υπό αυτή την έννοια, το Κύρος είναι το ζητούμενο. Οι οικονομικές απολαβές είναι υπέρογκες όπου υπάρχει κομπίνα, κυριαρχεί ο νόμος της ζούγκλας, ο θάνατος του άλλου σημαίνει τη δική σου επιβίωση.

Νομίζω ότι το ερώτημα της θεματοθέτριας αφορά τα αποτελέσματα αποκόπτοντάς τα από τις συνθήκες που τα προκαλούν. Κατ' εμέ είναι πολυ σημαντικότερες οι συνθήκες που οδηγούν στο ένα από τα δύο.

calista

# 8 στις 5/1/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.528

Παράθεση:

Παράθεση:

Θέλεις να το ξανασυζητήσουμε
όταν θα έχεις δυο παιδάκια???

Εκτός αν έχεις λυμένο το όποιο οικονομικό θέμα
και δουλεύεις από χόμπυ!
Λίγοι άνθρωποι φτάνουν στην απέναντι όχθη. Οι υπόλοιποι τρέχουν πάνω - κάτω σ' αυτή την πλευρά της στεριάς.

riddle_

# 9 στις 5/1/2008
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Μάνδρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.706

Παράθεση:

Παράθεση:

[/quote

Τοτε βρε Κιουτυ,να σε παρω στην δουλεια μου,να εισαι εσυ ηθικα ικανοποιημενη και εγω που εχω υποχρεωσεις να παιρνω τον μισθο σου...

Tsift

# 10 στις 5/1/2008
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 127

Παράθεση:
Originally posted by calista

Παράθεση:

Παράθεση:

Θέλεις να το ξανασυζητήσουμε
όταν θα έχεις δυο παιδάκια???

Εκτός αν έχεις λυμένο το όποιο οικονομικό θέμα
και δουλεύεις από χόμπυ!

Συγνώμη αγαπητοί συμφορουμίτες αλλά αυτό το ερώτημα εγώ δεν το πολυκαταλαβαίνω. Όλες οι δουλειές για εμένα έχουν το ίδιο κύρος, είτε είναι χειρονακτικές είτε είναι πνευματικές, είτε η στολή εργασίας είναι λασπομένα παλιόρουχα είτε είναι κοστούμι...

Όλες οι εργασίες κατα τη γνώμη μου έχουν το ίδιο κύρος στην κοινωνία από τη στιγμή που παράγουνε αξίες χρήσης και καλύπτουν ανάγκες των μελών της κοινωνίας

# 11 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το ερώτημα έχει ουσία...
Πράγματι, στη θεωρία όλοι θα συμφωνήσουμε ότι δουλειά να' ναι, και ότι να' ναι, και ότι δεν υφίσταται θέμα κύρους στον εργασιακό χώρο.

Οι περισσότεροι βλέπω εδώ προτιμούν μια εργασία με καλές απολαβές παρά μια δουλειά που θα τους προσδίδει ένα ... "κύρος"!
Θα προσπαθήσω να αλλάξω το "κύρος" με τον εξής ορισμό:
"δουλειά που για να γίνει, απαιτεί πνευματική εργασία".

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι μια δουλειά στον πολιτισμένο και ευχάριστο χώρο ενός γραφείου είναι απο αυτές που προσδίδουν κύρος, ενώ μια δουλειά στο σκληρό περιβάλλον μιας οικοδομής δεν δίνει κύρος στον κάτοχο της.
Ο οικοδόμος από την άλλη βγάζει 2 φορές ότι βγάζει ο απλός υπάλληλος του γραφείου.
Μια παρατήρηση τώρα: για να βρεις Έλληνα οικοδόμο πρέπει να ψάξεις πολύ πλεόν.
Το ίδιο ισχύει και για υδραυλικό. Και ξέρετε πόσα βγάζει ένας υδραυλικός? Σε 4 μεροκάματα έχει βγάλει το μισθό μου.
Γιατί δεν γινόμαστε υδραυλικοί οι Έλληνες λοιπόν?
Ας μην κοροιδεύομαστε παιδιά, όλοι νομίζω καταλαβαίνουμε τι θεωρείται δουλειά με κύρος και τι όχι. Κανείς δεν υποτιμάει τις δουλειές αυτές , αλλά και κανείς μας δε θέλει να τις κάνει πλέον.
Ή για να το θέσω και διαφορετικά, έστω ότι είσαι ο γονέας του κοριτσιού που θέλει να παντρευτεί. Και ας υποθέσουμε ότι αγαπάει το ίδιο 2 άντρες. Ο ένας είναι παρκαδόρος σε μεγάλο νυχτερινό κέντρο, και ο άλλος μόλις έχει πιάσει δουλειά σε πολυεθνική, η οποία τον ξεζουμίζει και του δίνει και τον ιλλιγγιώδη μισθό της τάξεως των... 1100 ευρώ ...μικτά το μήνα. Αλλά σε κάποια χρόνια μπορεί να είναι διευθυντής.
Ο παρκαδόρος τώρα βγάζει μηνιαίως 7 φορές παραπάνω. Σε λίγα χρόνια βέβαια μπορεί να είναι ο ιδιοκτήτης του κέντρου!
Ποιον θα συμβουλεύατε να παντρευτεί η κόρη σας?

popolom

# 12 στις 5/1/2008
author
Γυναίκα / 74 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 263

Παράθεση:
Originally posted by high-speed
Το ερώτημα έχει ουσία...
Πράγματι, στη θεωρία όλοι θα συμφωνήσουμε ότι δουλειά να' ναι, και ότι να' ναι, και ότι δεν υφίσταται θέμα κύρους στον εργασιακό χώρο.

Οι περισσότεροι βλέπω εδώ προτιμούν μια εργασία με καλές απολαβές παρά μια δουλειά που θα τους προσδίδει ένα ... "κύρος"!
Θα προσπαθήσω να αλλάξω το "κύρος" με τον εξής ορισμό:
"δουλειά που για να γίνει, απαιτεί πνευματική εργασία".

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι μια δουλειά στον πολιτισμένο και ευχάριστο χώρο ενός γραφείου είναι απο αυτές που προσδίδουν κύρος, ενώ μια δουλειά στο σκληρό περιβάλλον μιας οικοδομής δεν δίνει κύρος στον κάτοχο της.
Ο οικοδόμος από την άλλη βγάζει 2 φορές ότι βγάζει ο απλός υπάλληλος του γραφείου.
Μια παρατήρηση τώρα: για να βρεις Έλληνα οικοδόμο πρέπει να ψάξεις πολύ πλεόν.
Το ίδιο ισχύει και για υδραυλικό. Και ξέρετε πόσα βγάζει ένας υδραυλικός? Σε 4 μεροκάματα έχει βγάλει το μισθό μου.
Γιατί δεν γινόμαστε υδραυλικοί οι Έλληνες λοιπόν?
Ας μην κοροιδεύομαστε παιδιά, όλοι νομίζω καταλαβαίνουμε τι θεωρείται δουλειά με κύρος και τι όχι. Κανείς δεν υποτιμάει τις δουλειές αυτές , αλλά και κανείς μας δε θέλει να τις κάνει πλέον.
Ή για να το θέσω και διαφορετικά, έστω ότι είσαι ο γονέας του κοριτσιού που θέλει να παντρευτεί. Και ας υποθέσουμε ότι αγαπάει το ίδιο 2 άντρες. Ο ένας είναι παρκαδόρος σε μεγάλο νυχτερινό κέντρο, και ο άλλος μόλις έχει πιάσει δουλειά σε πολυεθνική, η οποία τον ξεζουμίζει και του δίνει και τον ιλλιγγιώδη μισθό της τάξεως των... 1100 ευρώ ...μικτά το μήνα. Αλλά σε κάποια χρόνια μπορεί να είναι διευθυντής.
Ο παρκαδόρος τώρα βγάζει μηνιαίως 7 φορές παραπάνω. Σε λίγα χρόνια βέβαια μπορεί να είναι ο ιδιοκτήτης του κέντρου!
Ποιον θα συμβουλεύατε να παντρευτεί η κόρη σας?

ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΑΡΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ...ΤΕΩΣ ΠΑΙΔΑΡΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ
HIGH SPEED ΑΡΑ ............ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ(εννοω) ΤΟ ΚΥΡΟΣ

popolom "Δυο πράγματα δεν γυρίζουν πίσω: ένα βέλος που έχει εκτοξευθεί και μια χαμένη ευκαιρία"

mboumbi

# 13 στις 5/1/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Κατ`αρχας εισαι τυχερη που μπορεις να επιλέξεις (αν δεν εχεις βάλει το θέμα εγκυκλωπαιδικα...). Αλλοι άνθρωποι δεν εχουν προταση ουτε για μια δουλεια.

Θα σου έλεγα να ζυγίσεις τα πράγματα και να δεις ποια δουλεια σου προσφέρει σε μεγαλύτερο βαθμο τη σχέση ευχαρίστησης-απολαβών. Για μένα προσωπικά, μεγαλύτερη σημασία έχει να είσαι ικανοποιημένος έστω και σχετικά απο τη δουλειά σου, από έναν παχυλό μισθό.

Στη συνέχεια, η ασφάλεια και η σιγουριά, που προαναφέρθηκε είναι άλλο ένα ζητούμενο. Εγώ θα σκεφτόμουν και το ωράριο και τη δυνατότητα ελευθερου χρόνου. Τώρα το κύρος δεν ξέρω πώς το εννοείς. Καλό είναι επίσης αν έχεις σπουδάσει και σε ενδιαφέρουν οι σπουδές σου, να κανεις κατι σχετικό.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και αρχή σε ό,τι επιλέξεις.

Η ζωή είναι υπέροχη!

# 14 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mboumbi
Κατ`αρχας εισαι τυχερη που μπορεις να επιλέξεις (αν δεν εχεις βάλει το θέμα εγκυκλωπαιδικα...). Αλλοι άνθρωποι δεν εχουν προταση ουτε για μια δουλεια.

Θα σου έλεγα να ζυγίσεις τα πράγματα και να δεις ποια δουλεια σου προσφέρει σε μεγαλύτερο βαθμο τη σχέση ευχαρίστησης-απολαβών. Για μένα προσωπικά, μεγαλύτερη σημασία έχει να είσαι ικανοποιημένος έστω και σχετικά απο τη δουλειά σου, από έναν παχυλό μισθό.

Στη συνέχεια, η ασφάλεια και η σιγουριά, που προαναφέρθηκε είναι άλλο ένα ζητούμενο. Εγώ θα σκεφτόμουν και το ωράριο και τη δυνατότητα ελευθερου χρόνου. Τώρα το κύρος δεν ξέρω πώς το εννοείς. Καλό είναι επίσης αν έχεις σπουδάσει και σε ενδιαφέρουν οι σπουδές σου, να κανεις κατι σχετικό.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και αρχή σε ό,τι επιλέξεις.

Όμορφη απάντηση! Δε είναι σωστό να κοιτάμε μόνο τα λεφτά.
Είναι πολλοι οι παράγοντες που κάνουν μια εργασία ελκυστική , και όχι μόνο το οικονομικό (το οποίο βέβαια είναι πολύ σημαντικό την εποχή που ζούμε).

Ανάλογα με τις άμεσες ανάγκες σου μπορείς να επιλέξεις. Μπορεί μια δουλειά να σου προσφέρει πολλά χρήματα τώρα αλλά να έχει αβέβαιο μέλλον.
Αν έχεις άμεση ανάγκη από χρήματα ίσως μια τέτοια περίπτωση να είναι καλύτερη.
Αν η υποτιθέμενη δουλειά κύρους, έχει πιο σίγουρο μέλλον, και δεν έχεις ανάγκη για πολλά χρήματα τώρα, είναι καλύτερη επιλογή.

Δες και το ωράριο, πολύ βασικό. ¶λλο πράγμα να σου λένε , 2000 και να δουλεύεις 12 ώρες και άλλο πράγμα 1400 για ένα 8-ωρο.

Βρες τις ισσορροπίες και επέλεξε όπου γέρνει η ζυγαριά.

eirini_24

# 15 στις 5/1/2008
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 214
Αγαπητοί μου...το ερώτημα είναι πολύ απλό...
Ας δανειστώ μερικές λαϊκές ρήσεις για να απαντήσω...

Το χρήμα πολλοί εμίσησαν...το χρήμα ουδείς!
Ας λένε δημαρχίνα και πεθαίνω από την πείνα! Και πάει λέγοντας...

Κακά τα ψέμματα..και το χρήμα καλό κ αναγκαίο είναι δε λέω αλλά και το Κύρος ρε παιδιά με Κ κεφαλαίο..δε συγκρίνεται!
Του φευγιού μου όνειρα...

# 16 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Λεφτά, λεφτά και πάλι λεφτάααα!!!

Καλύτερα υδραυλικός με 1500 ευρώ τον μήνα παρά food logistics junior assistant (κοινώς, το παιδί που φέρνει τα σουβλάκια) με 600!

Πονηροί οι εργοδότες! Σε ανταμοίβουν με έναν ωραίο και εύηχο τίτλο για το επάγγελμα σου, του δίνουν ένα "prestige" αέρα κοπανιστό ουσιαστικά (άσχετα του τι κάνεις στην πραγματικότητα) και τα κονομάνε οι ίδιοι!
Να σημειώσω ότι άλλο για εμένα το "prestige" και άλλο το εργασιακό περιβάλλον, η ικανοποίηση που αντλείς από την εργασία σου και κατά πόσο αυτή σου αρέσει (που έχουν την σημασία τους αναμφισβήτητα).

evelina_200

# 17 στις 4/1/2008
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 245
Πιστευω οτι εξαρταται..Οταν εισαι υπερανω χρηματων απο ιδεολογια η εχεις αλλους πορους απο εισοδηματα πιθανον να κοιτας το κυρος..Οταν ομως εχεις υποχρεωσεις που καλεισαι να καλυψεις το κυρος μπαινει σε δευτερη μοιρα και πρωταρχικο ρολο παιζουν οι χρηματικες απολαβες.

# 18 στις 4/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by perfetta

Παράθεση:

έτσι ακριβως..

mikrh22

# 19 στις 5/1/2008
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 52
Απαντήσεις: 14.276
σε πολλες εργασιες αυτα πανε πακετο

# 20 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ θα προτιμούσα να εργάζομαι στην Vogue για 1000 ευρώ παρά στον κυρ Γιαννάκη για 1.200 ευρώ.

Για τέτοιου είδους διαφορές μιλάω.

Και στο κάτω κάτω αν έχεις δουλέψει στη Vogue, μετά όλες οι πόρτες είναι ανοιχτές. Καλά δεν είδε κανείς το Ο Διάβολος Φοράει Prada? :>
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε