Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Prestige ή λεφτά;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Cutie_pie
Το κύρος... Πιστεύω εργαζόμαστε περισσότερο για την ηθική ικανοποίηση και το ευχάριστο περιβάλλον παρά για τα χρήματα.

Είμαι από τα λίγα άτομα που θα επιλέξω το prestige αντί του υψηλού μισθού!Θα επέλεγα μία εργασία με1000+ ευρώ που να μου αρέσει,αντί μίας άλλης που δεν καλύπτει τα θέλω μου παρ'όλα τα 3000+

# 22 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Το κύρος... Πιστεύω εργαζόμαστε περισσότερο για την ηθική ικανοποίηση και το ευχάριστο περιβάλλον παρά για τα χρήματα.

Παράθεση:
Originally posted by evelina_200
ΑΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΥΡΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ??

Είσαι σίγουρη πουλάκι μου για αυτό?

Όλοι εκείνοι οι ταλαίπωροι, άντρες και γυναίκες που κάθε πρωί σαρδελοποιούνται σε λεωφορία, τρένα και μετρό απο την άγρια νύχτα το κάνουν για την ηθική ικανοποίηση , το ευχάριστο περιβάλον και το πρεστίζ που τους προσφέρει η...εργασία τους και οχι για το μεροκάματο?
Ε...ρε πως φαίνονται όσοι δεν ξέρουν τι πα να πει δουλειά και φάμπρικα........
( μεταξύ μας ποτέ να μην σου δώσει ο θεός, ο Αλάχ, ο Βούδας η...η...ζωή τέλος πάντων να μάθεις . αλλά πρόσεχε και τι λες γιατί μερικές φορές προκαλείς μειδιάματα )

mathilda

# 23 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πρόκειται για ψευδο-διλημμα.

Καταρχην, τι σημαίνει κύρος, πρεστιζ, για ένα επαγγελμα;

Το αν κερδιζεις τον σεβασμο των αλλων ή αν σεβεσαι τον εαυτό σου ;
Για παράδειγμα, έστω ότι είσαι γενικός γραμματέας ενος Υπουργείου (που είναι και επίκαιρο), στους γείτονες φαντάζει πολυ prestigious επαγγελμα. Αλλά αν είσαι βουτηγμένος μέσα στην μίζα και στην διαπλοκή, μάλλον δεν κερδίζεις τον σεβασμό οσων με τους οποίους συναλλασεσαι, ή συνεργάζεσαι.
Το πρεστιζ δεν σου το δίνει το επαγγελμα, αλλά εσύ ο ίδιος δίνεις πρεστίζ στο επάγγελμα με την συμπεριφορα σου και το ήθος σου.

Εκτος αυτού, στην επιλογή ενός επαγγέλματος πρέπει να συνυπολογίζεις και άλλα πράγματα, εκτός του κύρους και των οικονομικων αποδοχων.

Έχει ιδιαίτερη σημασία η εργασία σου να αναδεικνύει τις ικανότητες σου, αλλά να είναι τόσο απαιτητική όσο μπορείς να αντέξεις.
Να είσαι σε ένα αξιοπρεπές περιβάλλον.
Να σου προσφέρει χαρά χωρίς να σε αγχώνει.
Να σου δίνει την δυνατότητα να είσαι δημιουργικός.
Να μην καταστρατηγούνται, στο όνομα του "κυρους" και των "προοπτικών ανέλιξης" βασικά σου δικαιώματα όπως άδειες, ωράρια, ρεπό.
Να μπορείς να ζεις μετά την δουλειά, να έχεις χρονο για προσωπική ζωη και για ξεκούραση.

Ξέρεις πόσοι "διευθυντές", με θέσεις κύρους, τα απαρνηθηκαν όλα αυτά για να κάνουν μια άλλη δουλειά, που δεν τους επνιγε?

Aderfia_Soste_Me

# 24 στις 5/1/2008
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Κυκλάδων / Αμοργός
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 492
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by naruto
Λεφτά, λεφτά και πάλι λεφτάααα!!!

Συμφωνώ μαζί σου!

Παράθεση:
Καλύτερα υδραυλικός με 1500 ευρώ τον μήνα

Μάλλον ο υδραυλικός που ρώτησες σε πέρασε για εφοριακό.
Μήπως σου είπε τη μέρα και δεν το θυμάσαι καλά?
Το σεξ θεωρείται βρόμικο μόνο όταν το κάνεις σωστά!

# 25 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Juliet23

Παράθεση:

Είμαι από τα λίγα άτομα που θα επιλέξω το prestige αντί του υψηλού μισθού!Θα επέλεγα μία εργασία με1000+ ευρώ που να μου αρέσει,αντί μίας άλλης που δεν καλύπτει τα θέλω μου παρ'όλα τα 3000+

ρε παιδια ρε παιδια...άλλο ειναι το prestige και άλλο ειναι θέλω να έχω την δυνατότητα να επιλέξω μια δουλειά που να μου αρέσει και με γεμίζει

Πχ prestige θα μου δίνει μια δουλειά που θα πηγαίνω με το σινιέ ταγεράκι μου, τις γοβούλες μου, το καλοχτενισμένο μαλλάκι μου σε ένα κτίριο με μάρμαρα και λοιπά πολυτελή διακοσμητικά και αρχιτεκτονικά στοιχεία έχοντας υπο τις διαταγές μου κάποιους.....

Με γεμίζει όμως και θεωρώ δημιουργία να φοράω μια φόρμα εργασίας και να είμαι σκαρφαλωμένη σε σκαλωσιά να βάφω...τοίχους......

Σε αυτη την περίπτωση όμως δεν υπάρχει ......prestige.....

άλλο το ένα λοιπόν και άλλο το άλλο.....

# 26 στις 5/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Στην ταινία ο Διάβολος Φοράει Prada, για όσους δεν την είδαν, οι κοπέλες δουλεύαν στο πιο χάι περιοδικό για την πιο αυστηρή εργοδότρια και πληρωνόταν ψίχουλα. Και όμως προτιμούσαν αυτήν τη δουλειά από άλλες, γιατί είχαν πρεστίζ. Κι όταν έψαχναν αργότερα για δουλειά, όλες οι πόρτες θα ήταν ανοιχτές και θα είχαν πολύ μεγαλύτερες αποδοχές.

Λοιπόν εκτός κι αν έχεις κάποιο συγκεκριμενο οικονομικό πρόβλημα, τέτοιες δουλειές προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ικανοποίηση από κάτι άλλες, κι ας πληρώνουν 100-200 ευρώ παραπάνω.

somebody961

# 27 στις 6/1/2008
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Μήπως το prestige που δίνουν τα ..λεφτά?!!

Μπήκα να γράψω και είδα πως δεν χρειάζεται. Είδα πως η mathilda με κάλυψε απόλυτα..
Ποιος έχει μεγαλύτερο prestige, ο ανεύθυνος γιατρός ή ο υπεύθυνος υδραυλικός;
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 28 στις 6/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Μήπως το prestige που δίνουν τα ..λεφτά?!!

Μπήκα να γράψω και είδα πως δεν χρειάζεται. Είδα πως η mathilda με κάλυψε απόλυτα..
Ποιος έχει μεγαλύτερο prestige, ο ανεύθυνος γιατρός ή ο υπεύθυνος υδραυλικός;

Ναι, είναι πολύ σωστό αυτό που λέει η Mathilda.
Τώρα σκέφτηκα πόσους μαστόρους έχω συναντήσει στη ζωή μου, ταλαιπωρημένους από τη δύσκολη δουλειά τους, αλλά τόσο αυθεντικούς, και έντιμους, και υπερήφανους, και αρχοντικους, και νοικοκύριδες, που τους θαύμαζα και τους ζήλευα.
Σε αντίθεση με κάποιους ευυπόληπτους δημοσιογράφους, δικηγόρους και γιατρούς, που είναι μέσα στη κομπίνα και την κερδοσκοπικη απατεωνιά.
Ποιος έχει το κύρος? Ποιος μπορεί να περπατά στο δρόμο με το κεφάλι ψηλά?

# 29 στις 6/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μα δε μίλησε κανείς για ηθική βρε παιδιά. Για γκλάμουρ μιλάμε και για πρεστίζ. Μήπως όλα τα φωτομοντέλα είναι πόρνες και όλοι οι υδραυλικοί σωστοί και τίμιοι?

evelina_200

# 30 στις 6/1/2008
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 245
ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ..
ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΕΜΠΙΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ..
ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΔΙΔΕΙ ΕΝΑ ΚΥΡΟΣ ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ, ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΥΚΛΟ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ Κ.Α

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΦΙΟΡΟΥΛΑ

evelina_200

# 31 στις 5/1/2008
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 245
ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ..ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠ ΤΑ ΔΥΟ.

Msfairy

# 32 στις 11/1/2008
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 1.941
Το Κύρος σε συνδιασμό με τα λεφτά νομίζω είναι το ιδανικό...

Ηθική ικανοποίηση ας μην περιμένουμε να λάβουμε από την εργασία...

Ας κάνουμε όσο καλύτερα αυτό που μας αναθέτουν

και αν δεν καλυπτόμαστε.. ας αποχωρήσουμε με αξιοπρέπεια...

Δυσκολοι καιροί.....
Μην τα βάζεις με ηλίθιους...Σε κατεβάζουν στο επίπεδο τους και σε κερδίζουν λόγω εμπειρίας.

Μυρτώ

# 33 στις 11/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Το prestige δεν είναι ανεξάρτητο από τις οικονομικές απολαβές του εργαζομένου...

Οσο πιο ψηλός ο μισθός τόσο πιο ψηλή και η θέση...άρα και πιο ανεβασμένο το prestige.

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 34 στις 17/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το κύρος βέβαια....διότι το χρημα πολλοί εμίσησαν,τη δόξα όμως κανείς!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε