Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η γνώμη σας για τους εισοδηματίες...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Dardana

# 21 στις 7/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by evelina_200
ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ..
ΤΟΥΣ ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ,ΤΟΥΣ ΑΕΡΓΟΥΣ ΟΥΔΕΙΣ..

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ???

μισητή φάρα αλλά κατα βαθος ζηλευτη.

εξαλλου, το να ειναι κανεις εισοδηματιας, δεν σημαινει κι οτι ειναι οκνηρος. αυτος που εχει μεσα του το σαράκι της δημιουργιας και της εργατικοτητας, θα συνεχισει να δημιουργει ή να εργαζεται, κι οχι απαραιτητα για να "στοιβαξει" κι 'αλλα, αλλά επειδη του αρεσει κι επειδη ετσι αισθανεται χρησιμος. Αλλωστε αρκετοι απο αυτους εργαζονται για κοινοφελεις σκοπους αφου πλεον εχουν και την "πολυτελεια" του χρονου εχοντας λυμενο το βιοποριστικο θεμα, κατι που ενας βιοπαλαιστης που δουλευει για το μεροκαματο, και να θελει δεν μπορει να το κανει.

μακαρι να ημουν εισοδηματιας λοιπον, και θα βλεπατε τι εργατικο και δημιουργικο ατομο ειμαι.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

anemona_62

# 22 στις 7/1/2008
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218
Ένα ζευγάρι φίλων μου είναι εισοδηματίες. Όσο τους γνωρίζω δεν εργάστηκαν ποτέ τους για τον επιούσιο. Δεν λέω ότι δεν τους ζηλεύω λιγάκι για την πολυτέλεια που απολαμβάνουν άκοπα στη ζωή τους αλλά δεν τους σέβομαι γι'αυτό. Αντιθέτως θαυμάζω τους αυτοδημιούργητους ανθρώπους που κατάφεραν ό,τι κατάφεραν με το σπαθί τους.

Είναι όμως μια παγίδα το να μην έχεις ανάγκη να δουλέψεις. Η δουλειά σε βάζει αναγκαστικά σε ένα πρόγραμμα, ένα ρυθμό. Αν δεν υπάρχει η αναγκαιότητα εύκολα πέφτεις στην παγίδα της τρυφηλότητας και γίνεσαι ένας άχρηστος κηφήνας.
Γι' αυτό μεγάλο σεβασμό νιώθω για ανθρώπους όπως ο Ελύτης, που αν και με λυμένο το βιοποριστικό του πρόβλημα εξαρχής, έβαζε τον εαυτό του σε αυστηρό ωρολόγιο πρόγραμμα εργασίας. Χρειάζεται τεράστια θέληση κι αυτοπειθαρχία για να μπορείς να το κάνεις αυτό.

Εγώ πάντως και το λόττο αν κερδίσω δεν σκοπεύω να πάψω να εργάζομαι, απλώς θα είμαι πιο άνετη, δίχως οικονομικές σκοτούρες και θα μπορέσω να ικανοποιήσω ορισμένες επιθυμίες μου και συνάμα να βοηθήσω κάποιους ανθρώπους.
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

-SOROR-MYSTICA

# 23 στις 7/1/2008
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 1.237
Επί της ουσίας θα συμφωνήσω με τις αμέσως προλαλήσαντες κυρίες.
Και για να προσθέσω και την προσωπική μου σφραγίδα,θα το θέσω και ως εξής:

Αν ήμουν (ή αν αισθανόμουν) ένα γρανάζι του κεφαλαίου,υποχρωμένη να εργάζομαι για βιοποριστικούς λόγους,"δουλικό" του κάθε αλλόφρονα αφεντικού,σαφώς και θα ονειρεύομουν τη μέρα που θα κληρονομούσα ένα έστω οικοδομικό τετράγωνο στη Βουκουρεστίου/Τσακάλωφ/Ερμού.

Όμως τα έφερε έτσι η ζωή και η αλήθεια είναι πως αν ήθελα θα μπορούσα
και να μη δουλεύω-όχι πως αυτό σημαίνει ότι θα είχα τη δυνατότητα να ζω αλά Πάρις Χίλτον,απλά οι βασικές ανάγκες ανάγκες της οικογένειας καλύπτονται και δίχως τη συνεισφορά του μισθού μου.

Ε,λοιπόν,ξέρετε κάτι?

Λατρεύω τη δουλειά μου και πιστεύω πως συν τοις άλλοις,
ένα μέρος της (καλής μου ) προσωπικότητας διαμορφώθηκε χάρη σε αυτή τη δουλειά.
Με αφορμή τη δουλειά μου,γνώρισα ανθρώπους,πορείες και τόπους,πολύ διαφορετικούς από τη τη δική μου ζωή.Είχα την ευκαιρία να συγκρίνω,να αναθεωρήσω και να εκτιμήσω πολλά από όσα παλιότερα θεωρούσα δεδομένα... Σπουδαίο σχολείο αυτό,δε συμφωνείτε?

Εξαιτίας της δουλειάς μου,και μέσω αυτής,ήρθα σε επαφή με το γνωστικό αντικείμενο του μεταπτυχιακού μου,εμπειρία πολύτιμη στην πορεία της προσωπικής μου ανάπτυξης.

Χάρη στη δουλειά μου,μου δίνεται σήμερα η ευκαιρία να ζήσω σε ένα άλλο τόπο,πιο ταιριαστό στις ανάγκες και τις επιθυμίες μου,από εκείνο που πρότερα είχα ριζώσει.

Νιώθω πως δουλειά μου μου προσφέρει μια κοινωνική ταυτότητα,
ότι μέσω αυτής έρχομαι σε επαφή με τον έξω κόσμο,
δεν παύω να μαθαίνω,να προσφέρω την (ταπεινή μου) γνώση,να προσφέρω και να δέχομαι.

Παραδέχομαι ότι η επαγγελματική μου πορεία δεν υπήρξε πάντοτε στρωμένη με ρόδα και θετικές προθέσεις.
Το αντίθετο μάλλον συναίβει.
Και συγκρούστηκα και βρίστηκα και έκλαψα και σιχτίρησα.Και κάποτε παραιτήθηκα μετά βαϊων και κλάδων,πετώντας στη μούρη κάποιων ότι δεν είχα ανάγκη τα ψωροευρώ τους....Πείτε το υπεροψία-για μένα ήταν δυνατότητα επιλογής.
Αλλά πάντα στη δουλειά επέστρεφα.
Μερικές φορές σκέφτομαι ότι αν δεν είχα τη δουλειά μου θα είχα απομονωθεί,αποσυρθεί μπορεί και τρελλαθεί ...

Που καταλήγω?

Ένα καλό εισόδημα εξασφαλίζει ένα εύκολο βιος.
Μια καλή δουλειά εξασφαλίζει ένα μεστό βιος.

Είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Μέσα σε ένα καράβι πειρατικό, είδα φωτιά νανάβει και φονικό...

# 24 στις 7/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by velociraptor
αν είχα την επιλογή να μην δουλεύω , πολύ απλά δεν θα δούλευα.....
σε όσους και να το έχω πει αυτό

αμέσως μου λένε ότι θα βαριόμουν και τα συναφή....
ορέ δώσε μου την δυνατότητα και άσε με να σκυλοβαριέμαι......

Και εγώ θα συμφωνήσω με σένα φίλε μου. Ας είχα ένα γερό εισόδημα κάθε μήνα και ας καθόοοοοομουουουουνννν οοοληηη μέρα. (που με τέσσερα πιτσιρίκια σιγά μην καθόμουν), αλλά λεμε τώρα. Εισοδηματίας και πάλι εισοδηματίας

# 25 στις 8/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όταν δεν έχεις χρήματα γίνεσαι δημιουργικός. Τα εισοδήματα πολλές φορές σκοτώνουν τη δημιουργικότητα.

Έχω κι εγώ ένα γνωστό, που έχει τόσα εισοδήματα, που δεν χρειάζεται να εργάζεται. Είναι ένας δυστυχισμένος άνθρωπος... Έχει τόσα πολλά νεύρα, που η οικογένειά του με το ζόρι τον ανέχεται.

Ran_Tan_Plan

# 26 στις 8/1/2008
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by fwtia_sto_limani

Παράθεση:
Originally posted by evelina_200
ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ..
ΤΟΥΣ ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ,ΤΟΥΣ ΑΕΡΓΟΥΣ ΟΥΔΕΙΣ..

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ???

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια....

Αυτο να λεγεται και να γραφεται με μεγαλα γραμματα!!
Ας ημουν εγω εισοδηματιας και δεν παει να λεγανε οτι θελανε οι αλλοι κι ας μη με αγαπαγε και κανενας!
(Αν και αμα εχεις λεφτα μενεις εκπληκτος απο το ποσοι σε αγαπανε!Αληθινα ή ψεμματα δεν εχει σημασια...εξα αλλου μηπως και χωρις λεφτα ξερεις ποιοι απο αυτους που δηλωνουν οτι σε αγαπανε λενε αληθεια?)

"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

dylanthomas

# 27 στις 8/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
1. Ενα καταστροφικό δόγμα

"Ας είμαστε τεμπέληδες σ' όλα, έξω απ' τον έρωτα, το
πιοτό και την τεμπελιά"
Λέσινγκ

Μιά παράξενη τρέλα κατέχει τις εργατικές τάξεις των εθνών όπου βασιλεύει ο καπιταλιστικός πολιτισμός. Αυτή η τρέλα φέρνει μαζί της ατομικά και κοινωνικά δεινα, που αιώνες τώρα, ταλαιπωρούν τη δύστυχη ανθρωπότητα. Αυτή η τρέλα είναι ο έρωτας για τη δουλειά, το θανατηφόρο πάθος για τη δουλειά, που φτάνει μέχρι την εξάντληση των ζωτικών δυνάμεων του ατόμου και των απογόνων του. Αντί, να καταπολεμήσουν αυτή τη διανοητική διαστροφή, οι παπάδες, οι οικονομολόγοι κι οι ηθικολόγοι, έχουν καθαγιάσει τη δουλειά. Ανθρωποι τυφλοί και στενοκέφαλοι, θέλησαν να φανούν σοφότεροι από τον Θεό τους. Ανθρωποι αδύναμοι κι αξιοκαταφρόνητοι, θέλησαν ν' αποκαταστήσουν αυτό που είχε καταραστεί ο Θεός τους. Εγώ, που δεν παριστάνω τον εγκρατή και ηθικό χριστιανό, βάζω τις κρίσεις τους, στην κρίση του Θεού τους. Βάζω τα κηρύγματα της θρησκευτικής, οικονομικής και φιλελεύθερης ηθικής τους στην κρίση των συντηρητικών συνεπειών της δουλειάς στην καπιταλιστική κοινωνία........
Απόσπασμα από το "Το δικαίωμα στην τεμπελιά" του Πωλ Λαφάργκ 1842-1911

dimitris2509

# 28 στις 9/1/2008
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 77
Η Ντάλια από την γνωστή σειρά.

Τους λυπάμαι γιατί δεν ξέρουν ούτε να δουλεύουν, ούτε να διαπραγματεύονται. Ούτε ξέρουν την αξία του χρήματος. Τρώνε λεφτά, τρώνε, τρώνε,...
Δεν έχουν μέλλον. Τα παιδιά τους τι θα κάνουν; Θα συνεχίσουν να εισπράτουν; Μέχρι πότε ;

Θεε μου δώσε στους εχθρούς μου εισοδήματα να καταστραφούν.

DAMASTHS

# 29 στις 10/1/2008
author
Ανδρας / 44 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 160

Την γνωμη ειπαμε...

Αυτο που δεν μου αρεσει προσωπικα ειναι, οτι πολλοι δεν λενε απλα την γνωμη τους επι του θεματος,αλλα κρινουν και ακομα χειροτερα κατακρινουν!Οι εισοδηματιες ειναι μια κατηγορια ανθρωπων και αυτοι.Απ την στιγμη που δεν μας ενοχλουν ας κανουν οτι θελουν...Τι και αν κανουν τα λεφτα τους μασουρι η αν τα σκορπανε αδιακριτως.Αν ησασταν εσεις,που κατακρινετε,στην θεση τους θα τα χαριζατε στους φτωχους;;;Μηπως τελικα οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια;;;Μηπως καποιοι εχουν την ταση να κατασπαραζουν οσους ειναι διαφορετικοι απο τους αλλους;;;Μηπως να κοιταζαμε τις καμπουρες μας λιγακι και τα προβληματα μας,αφηνοντας στην ακρη την κριτικη;;;

ZHNAKI

# 30 στις 10/1/2008
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Θέματα: 47
Απαντήσεις: 7.265
Η γνώμη μου για τους εισοδηματίες, δεν είναι καμμία!!!!

Για τα εισοδήματά τους όμως έχω και γνώμη και ιδέες και πολύ θα ήθελα να τα έχω!!!!!!

Μυρτώ

# 31 στις 10/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Ο εισοδηματίας δεν είναι επάγγελμα...αλλά ιδιότητα!

Συνεπώς , όποιος θέλει να δουλεύει και να λέγεται επαγγελματίας ... δεν είναι εισοδηματίας.

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

dimitris2509

# 32 στις 11/1/2008
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 77
Ας πούμε ότι κάποιος δέχεται μία περίεργη προσφορά. Να πέρνει κάθε χρόνο 100000 με τον όρο να μην εργάζεται και να μην κάνει καμία επένδυση με τα χρήματα. Απλά να ξοδεύει. Ποιος θα δεχόταν ;
Εγώ όχι. Δε μπορώ να κάθομαι.

ZHNAKI

# 33 στις 11/1/2008
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Θέματα: 47
Απαντήσεις: 7.265

Παράθεση:
Originally posted by dimitris2509
Ας πούμε ότι κάποιος δέχεται μία περίεργη προσφορά. Να πέρνει κάθε χρόνο 100000 με τον όρο να μην εργάζεται και να μην κάνει καμία επένδυση με τα χρήματα. Απλά να ξοδεύει. Ποιος θα δεχόταν ;
Εγώ όχι. Δε μπορώ να κάθομαι.

Σιγά μην καθόμουν!!!!!!!

Μέχρι και την χαμένη Ατλαντίδα θα είχα βρεί ταξιδεύοντας!!!

amigostrip

# 34 στις 16/1/2008
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Αρκαδίας / Τρίπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 21
Enas eisodimatias panta prepi na ergazete,aneksartitos to megethos tou eisedimatos pou exei...esto me ependisis tou eisodimatos tou...
Gia na exeis kapio sigouro eisodima prepi na sintiris tin pigi autou tou eisodimatos analoga me tis anagges......alios kapia stigmi an den kanis kati gi auto tha papsi na uparxi to eisodima kai anagkastika prepi na pai sto merokamato.....
Me liga logia...DOULEPSE FTOXE GIA NA MIN SOU MIASO....
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε