Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σαν σήμερα.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

morelli

# 41 στις 13/10/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
'Aρεσαν+: 0%

1944 Τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής εγκαταλείπουν την Αθήνα.

Οχι ομως και ολοκληρη η Ελλαδα.
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

# 42 στις 14/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by morelli
Οχι ομως και ολοκληρη η Ελλαδα.

Η Ελληνικη υπαιθρος ηταν ηδη ελευθερη απο την ανοιξη του 1943 απο τις απελευθερωτικες επιχειρησεις των ανταρτικων ομαδων του ΕΛΑΣ και ΕΔΕΣ.
Ο Γερμανικος στρατος κατοχης μετα και την συνθηκολογηση της Ιταλιας ειχε περιοριστει στα μεγαλα αστικα κεντρα και σπανιως εκανε εξορμησεις με προσχημα την αντιμετωπιση των ανταρτων αλλα ουσιαστικα για να επιδωθει στο πλιατσικο.
Οι Γερμανοι που ηταν αναγκασμενοι να διατηρουν στην Ελλαδα 13 μεραρχιες (δυναμεις που αν μπορουσαν να αποδεσμευσουν και να στρεψουν ειτε στο Ανατολικο Μετωπο ή στη Β.Αφρικη πιθανον να ειχαν αναστρεψει την εκβαση του πολεμου ή νε ειχαν παρατεινει τη διαρκεια του ) για να αντιμετωπισουν τον ανταρτοπολεμο ειχαν σοβαρο προβλημα επισιτισμου!
Παντως η Ελληνικη υπαιθρος ανασαινε ελευθερα 1.5 χρονο πριν την αποχωρηση των Γερμανων!!!

morelli

# 43 στις 18/11/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685

1973

...................................................................

Bίαιη καταστολή της φοιτητικής εξέγερσης στο Πολυτεχνείο από το στρατό και την αστυνομία με νεκρούς και δεκάδες τραυματίες.
Εκατοντάδες συλλήψεις από όργανα του δικτατορικού καθεστώτος.

...................................................................
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

PROBLEM

# 44 στις 18/11/2004
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851

Πλήρης αποκατάσταση της δημοκρατίας.

17/11/1974

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

Εγγεγραμμένοι: 6.241.066
Ψήφισαν: 4.963.558
Ακυρα: 54.584
Εγκυρα: 4.908.974

Κόμματα:................. Ψήφοι: .... Ποσοστά: Έδρες:
ΠΑΣΟΚ ....................... 666.413... 13,58 ...... 13
ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.....2.669.133... 54,37 .... 219
ΕΝΩΜΕΝΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ... 464.787..... 9,47 ........ 8
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΟΥ......1.002.559... 20,42 ...... 60
ΕΔΕ.............................. 52.768..... 1,08
ΔΕΚ ................................8.509..... 0,17
ΕΚΚΕ ..............................1.539..... 0,03
ΦΔΕ-ΣΚΕ........................... 975..... 0,02
ΑΛΛΟΙ ......................... 42.291..... 0,86

Σημειώσεις:

Η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΟΥ - ΝΕΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ είναι η συνέχεια της προδικτατορικής Ενωσης Κέντρου με επικεφαλής τον Γεώργιο Μαύρο.

Στην ΕΝΩΜΕΝΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ μετείχαν το ΚΚΕ, το ΚΚΕ (Εσωτερικού), και η ΕΔΑ.

Η ΕΔΕ ήταν ακροδεξιό κόμμα με επικεφαλής τον Πέτρο Γαρουφαλιά.

ΦΔΕ-ΣΚΕ συνασπισμός Φιλελεύθερης Δημοκρατικής Ενώσεως και Σοσιαλιστικού Κόμματος Ελλάδας.

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

# 45 στις 18/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν εχουν τοση σημασια τα αποτελεσματα των πρωτων Ελευθερων εκλογων φιλε μου.....σημασια εχει το οτι Εγιναν εκλογες!
Η υψιστη μορφη της εκφρασης της Δημοκρατιας αγαθο που ειχε στερηθει δια της βιας ο Ελληνικος Λαος!!!!
(Εκτος κι αν θεωρησουμε ....εκλογες αυτες τις παρωδιες που στηθηκαν απο τη Χουντα με το Ναι και το Οχι)!!!
Για το οποιο Ναι και Οχι εκφραστηκε ο δημοκρατικος Κρητικος λαος με την μαντιναδα....
"Παναθεμα κι αναθεμα τετοιο κουτι ρημαδι
Οχι του ριχνεις το πρωι και Ναι βγαινει το βραδυ"!!!!!

selini

# 46 στις 19/11/2004
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 142
Απαντήσεις: 5.733
18/11/1912 Ο στολος μας απελευθερωνει την Ιμβρο.

18/11/1940 Ο στρατος μας απελευθερωνει την Κορυτσα.

18/11/2004 Τί εμεινε απελευθερωμενο;
Η προδοσία μου αρχίζει και πάλι: "όλα πάνε καλά..."

selini

# 47 στις 22/11/2004
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα
19/11/1828 Ο Κιουταχης σουβλιζει στο βραχο του Αρειου Παγου Ελληνες αιχμαλωτους.

20/11/1956 Δολοφονειται απο Τουρκους ο μαθητης Ανδρ. Βλαμης, στην Κυπρο.

21/11/1915 Ισχυρη αγγλογαλλικη ναυτικη μοιρα καταλαμβανει τη Μηλο.

ποσες αθωες ψυχες θρηνει η Ελλαδα απο τους αγαπητους της "φιλους"!!!

# 48 στις 22/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

22 Νοεμβρη 1916

Τηλεγραφημα απο Αγγλια αναφερει την βυθιση του φορτηγου Α/Π "Μαρη Καρουση" και βυθιζει το νησι της Χιου στο πενθος.
Απο τα 26 ατομα πληρωμα χαθηκαν οι 18 (16 Χιωτες ενας Αιγινητης και ενας Μηλιος)
Διασωθηκαν 8.
(7 Χιωτες κι ενας Σπετσιωτης)

Το Χρονικο του Ναυαγιου απο τον διασωθεντα Ανθυποπλοιαρχο.

Αναχωρησαμε απο Καρντιφ Αγγλιας για Ναντη Γαλλιας την Τεταρτη στις 21.00 με φορτιο 2.800 τοννους καρβουνο.
Ανεμος μετριος Οστρια-Γαρμπης.
Ο ανεμος εγινε ισχυρος τα ξημερωματα Παρασκευης κι εν βρισκομασταν 20 μιλλια εξω απο το Λουγκαχαϊπ.
Στις 04.30 ενα κυμα ξεσκεπαζει το Νο3 αμπαρι.
Τρεξαμε να το κλεισουμε αλλα τα κυματα που σαρωναν το καταστρωμα δεν μας αφηνουν να κανουμε δουλεια.
Ενα κυμα αρπαζει τον Υποπλοιαρχο και το σφηνωνει στα ρελια χωρις ευτυχως να τον τραυματισει.
Βλεποντας πως ειναι αδυνατον να κλεισουμε το αμπαρι αποφασιζουμε να γυρισουμε το πλοιο στα πρυμα να μην γεμισει νερο.
Πανω στους χειρισμους μας χτυπαει αλλο κυμα απο πλαγια και μας ανοιγει και το Νο2.
Ενω προσπαθουμε να το κλεισουμε αλλα πελωρια κυματα ανοιγουν και τα αλλα 2 αμπαρια και αρχιζουν να παιρνουν νερα.
Κατα τις 6 το πρωι η πρυμνη ειναι σχεδον ολη στο νερο.
Παιρνουμε κλιση στα δεξια και ενα αλλο κυμα σπαει την δεξια σωσιβια λεμβο.
Στις 7 το μηχανοστασιο αρχισε να μπαζει νερα.
Η κλιση μεγαλωνει και δεν υπαρχει ελπιδα σωτηριας.
Ο πλοιαρχος διαταζει να φορεσουμε σωσιβια και να καθαιρεσουμε την βαρκα που ειχε μεινει ανεπαφη.
Στον οριζοντα διακρινουμε ενα πλοιο και αρχιζουμε να σφυριζουμε και ανεβασαμε σημα κινδυνου.
Μας αντιλαμβανεται και στρεφει προς εμας αλλα ειναι μακρυα ακομα και η τρικυμια μεγαλη!
Κατα την καθαιρεση της σωσιβιας λεμβου δυο απανωτα κυμματα την παρασυρουν και σφηνωνει τον Β'Μηχανικο στην κασσα των σωσιβιων.Σε λιγο ξεψυχαει.Ειναι ο πρωτος νεκρος .
Ενας ενας αρχιζουμε να πεφτουμε στη θαλασσα φοβουμενοι την εκρηξη των καζανιων και τα απονερα του πλοιου αφου η μηχανη δουλευε ως το τελος.
Το κρυο ειναι φοβερο και τα κυμματα βουνα.
Κολυμποντας γυρισα να δω το πλοιο και το ειδα να χανεται βυθιζομενο.
Βρεθηκα διπλα στη μισοσπασμενη βαρκα και ενα χερι με τραβηξε πανω.
Ηταν ενας θερμαστης που με ανεβασε.
Ειμασταν 12 ατομα στη βαρκα και γυρω γυρω οι υπολοιποι αλλοι κολυμπουν κι αλλοι κρατιουνται σε συντριμια του πλοιου.
ειμαστε ετσι καμμια ωρα και το αλλο πλοιο πλησιαζει αργα λογω της τρικυμιας αλλα ειναι ακομα μακρυα.
Σε καποια στιγμη ενα μεγαλο κυμα διαλυει την μισοσπασμενη βαρκα και βρισκομαστε ολοι στη θαλασσα.
4 με 5 ατομα πνιγηκαν εκεινη την στιγμη.
Κρατηθηκα σε ενα καπακι του αμπαριου και διπλα μου το καμαρωτακι της μηχανης.
Μαυρισε η καρδια μου οταν γυρισα και τον ειδα να κλαιει.Προσπαθησα να τον εμψυχωσω οτι το πλοιο της σωτηριας μας πλησιαζει αλλα ηταν παρηγορια και για τον εαυτο μου.
Πιο διπλα μας κολυμπουσε ο καμαρωτος Σ.Μ. Μας ζητουσε τα παπουτσια του ο δυστυχης....μετα απο λιγο πνιγηκε.
Λιγο πιο μακρυα ο ναυτης Λ.Β 60 χρονων σταυρωσε τα χερια του σαν να ζητουσε απο το θεο να προστατευσει τα ορφανα που αφηνε και βουλιαξε...χαθηκε.
Ο ναυτοπαις Π.Π 18 χρονων μου φωναξε "Καπεταν Μ. δεν αντεχω αλλο...παω..." Σε 1-2 λεπτα βουλιαξε κι αυτος ...μαλλον παγωσε!
Μετα απο λιγο το αλλο πλοιο εφτασε κοντα και ενοιωσα ενα σκοινι να πεφτει διπλα μου.Εκανα να το πιασω αλλα ημουν σχεδον παγωμενος.Στην τεταρτη προσπαθεια απο το ενστικτο της αυτοσυντηρησης πια καταφερα να κρατηθω και με ανεβασαν πανω.
Λιποθυμησα απο το κρυο και την κουραση.
Μετα 2 ωρες που συνηλθα βρεθηκα στο μαγειρειο του Αγγλικου ατμοπλοιου "Director" τυλιγμενος με διπλη κουβερτα και στεγνα εσωρουχα.
Γυρω μου ολοι οι υπολοιποι δισωθεντες.
Μετα απο λιγο εφεραν και τον Α'Μηχανικο ενα Σπετσιωτη παλληκαρι.
Ηταν σε ασχημη κατασταση.Εγκατελειψε τελευταιος το πλοιο αφου ανοιξε ολο τον ατμο για να μην εκραγουν τα καζανια την ωρα που εγκαταλειπαμε.
Ηταν κι ο τελευταιος που σωθηκε και χωρις σωσιβιο μαλιστα.
Εκεινος μας ειπε οτι κολυμπουσε διπλα στον καπετανιο αλλα καποια στιγμη τον εχασε.
Το καμαρωτακι που κολυμπουσε διπλα μου δεν καταφερε να σωθει 16 χρονων παιδι.....λιποθυμησε απο το κρυο και μαλλον τον χτυπησε η ελικα του πλοιου την ωρα που εκαναν μανουβρα να γυρισουν σοφρανο.
Στο Εγγλεζικο πλοιο μας φερθηκαν με πολυ ανθρωπια.
Μετα δυο μερες φτασαμε στο Λιβερπουλ και μας πηγαν εξω και μας αγορασαν ρουχα και παπουτσια και αλλα πραγματα με εξοδα τους.
Μας πηγαν σε ξενοδοχειο και μετα 8 μερες φυγαμε για Ελλαδα.
Το ονομα του Εγγλεζου καπετανιου που του χρωσταμε τη ζωη μας Charles Nikolson.

Αυτο ηταν το χρονικο του ναυαγιου !

Το καμαρωτακι που ανεφερει ηταν ο αδελφος του παππου μου.

selini

# 49 στις 22/11/2004
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα
συγκινητικο το Χρονικο που κατεθεσες Αιγαιε.

επισης:

22/11/1821 Κατοικοι των Πατρων σφαζονται απο τους Τουρκους.

22/11/1940 Ο Ελληνικος στρατος απελευθερωνει το Λεσκοβικι και γινεται κυριος των Ιβαν και Μοροβα.

# 50 στις 26/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

1942. Ανατίναξη της γέφυρας του Γοργοπόταμου!!!

από άγγλους κομάντος και έλληνες αντάρτες .

Το 1982 η Κυβέρνηση καθιέρωσε την επέτειο της επιχείρησης ¨Γοργοπόταμος ¨ως επίσημο εορτασμό της εθνικής αντίστασης

selini

# 51 στις 6/3/2005
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

Σαν σημερα στις 6 μαρτιου του...

339 πΧ
πεθαινει, αφου πινει το κωνειο, ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ.

322πΧ
πεθαινει ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ.

1913
δολοφονειται ο βασιλιας ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α΄

1953
πεθαινει ο ΣΤΑΛΙΝ.

1964
πεθαινει ο βασιλιας της Ελλαδας ΠΑΥΛΟΣ.

1968
πεθαινει ο ΓΙΟΥΡΙ ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ.

1994
πεθαινει η ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ!!!!

# 52 στις 6/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εφυγε ενας καλος φιλος......

selini

# 53 στις 6/3/2005
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

λυπαμαι...

Παράθεση:
Originally posted by SALONIKIA
Εφυγε ενας καλος φιλος......

...βαθια Σαλονικια μου.
ξερω πως δεν υπαρχουν αξια λογια παρηγοριας γι΄αυτο το χαμο... κουραγιο.

EPILEKTIKH_panidonistria

# 54 στις 7/4/2005
author
Γυναίκα / 70 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
7 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Υγείας

1614 Πεθαίνει ένας από τους κορυφαίους ζωγράφους όλων των εποχών. Ο Δομίνικος Θεοτοκόπουλος, γνωστός ως Ελ Γκρέκο.

1824 Πεθαίνει στο Μεσολόγγι ο φιλέλληνας άγγλος ποιητής Λόρος Βύρων.

1917 Πεθαίνει ο Σπυρίδων Σαμαράς, ο συνθέτης του Ολυμπιακού Ύμνου σε στοίχους του Κωστή Παλαμά.

1922 Γεννιέται ο συνθέτης Απόστολος Καλδάρας.

1923 Στις ΗΠΑ ολοκληρώνεται με επιτυχία η πρώτη εγχείρηση σε εγκέφαλο, με τοπική αναισθησία.

1929 Γεννιέται ο σκηνοθέτης Φράνσις Φορντ Κόπολα

1992 Πεθαίνει ο Δήμαρχος Αθηναίων Αντώνης Τρίτσης, που διετέλεσε επί σειρά ετών υπουργός σε κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, ενώ ως αθλητής στίβου του Παναθηναϊκού διακρίθηκε στο ύψος και το δέκαθλο.
2005 Πεθαίνει σε ηλικία 83 ετών Ο καλύτερος λαϊκός τραγουδιστής Γρηγόρης Μπιθικώτσης.............
Απίστευτη μέρα η 7η Απριλίου.................

Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 55 στις 23/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
23 /4 / 1821

εκτελείτε ο Α. Διάκος

23 /4/ 1998

πεθαίνει 91 ετών ο Κ. Καραμανλής

MARMA89

# 56 στις 24/4/2005
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 871

Σαν σήμερα 24 Απριλίου....

1898 - Η Ισπανία απορρίπτει τελεσίγραφο των Ηνωμένων Πολιτειών για να αποσυρθεί απο την Κούβα και τους κηρύτει πόλεμο.

1901 - Στο Ναύπλιο πραγματοποιούνται τα αποκαλυπτήρια της προτομής του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη.
1915 - Γενοκτονία των Αρμενίων απο τους Τούρκους στη διάρκεια του Α' παγκοσμίου πολέμου, με μαζικές εκτοπίσεις και σφαγές Αρμενικού πληθυσμού στις ερήμους της Συρίας και της Μεσοποταμίας.
Αναφέρεται ως η πρώτη γενοκτονία του 20ου αιώνα στην οποία υπολογίζεται οτι έχασαν τη ζωή τους 1,5 εκατομμύρια Αρμένιοι.Η Τουρκία αρνείται την κατηγορία της γενοκτονίας υποστηρίζοντας οτι σκοτώθηκαν πολύ λιγότεροι άνθρωποι,οι οποίοι υπήρξαν θύματα του ρωσικοτουρκικού πολέμου του 1914-1917.
1934 - Γεννιέται η Αμερικανίδα ηθοποιός , χορεύτρια και συγγραφέας Σίρλει ΜακΛέιν
1942- Γεννιέται η Αμερικανίδα σόου-γούμαν Μπάρμπαρα Στρέιζαντ
1952- Γεννιέται Ο Γάλλος μαίτρ της υψηλής ραπτικής Ζαν Πολ Γκωτιέ
1970- Eκτοξεύεται ο πρώτος κινεζικός δορυφόρος
1984-Η εταιρεία Apple λανσάρει τον φορητό υπολογιστή Apple IIc
Μέσα σε όλο αυτό το πυκνό σκοτάδι.. ανάμεσα σε Θεούς και δαίμονες .. εγώ είμαι ο γλάρος... αν τα καταφέρω να με θυμάσαι ... αν όχι φέρε στο μυαλό σου ... την ομορφιά των φτερών μου... την ώρα που θα καίγονται..!!

# 57 στις 19/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

19 Ιουνη 1945

Ο Αθηναϊκος Τυπος ΕΑΜικος και αστικος ,αναγγελει τον θανατο του Αρη Βελουχιωτη.
Ηδη πριν μια ημερα τα κεφαλια του Αρη και του Τζαβελλα κρεμονται στο φανοστατη της πλατειας των Τρικαλων αφου επι 2ημερον παρακρατικοι και τεως ταγματασφαλιτες τα περιεφεραν στα γυρω χωρια με νταουλια και ζουρναδες!
Ηταν μεγαλο το....κατορθωμα τους!!!
Δυο ...ταγματα εθνοφυλακης με οδηγους ντοπιους εθνικοφρονες και κοινους ληστες τεως δοσιλογους και συνεργατες των Γερμανων τμηματα Αγγλικου στρατου και κατσαπλιαδες που υπεθεταν....λιρες και πλιατσικο .εναντιον 65 ανταρτων διασπασμενων σε ομαδες των 10-15 ατομων.Παλληκαρια!!!!!

Απο τις αρχες του Ιουνη το Π.Γ. του ΚΚΕ εχει εγκρινει την δημοσιευση στο "Ριζοσπαστη" της αποφασης της 11ης Ολομελειας που αποκυρησσει τον Αρη!
Με την καθοδηγηση του νεκροθαφτη του Λαϊκου κινηματος Ζαχαριαδη και την συμπραξη των υπολοιπων στελεχων του κομματος ο Αρης χαρακτηριζεται "τυχοδιωκτης" και "υποπτος"....περιπου χαφιες!!
Και ποιοι τον χαρακτηριζουν ετσι?
Ατομα που δεν ερριξαν ουτε μια σφαιρα εναντιον του κατακτητη.
Ατομα αναξια να ειναι ακομα και μια ψειρα στα αρ**α του Αρη!!
Η αποκυρηξη του προδιαγραφει και το τελος του.
Αυτοκτονει στη χαραδρα της Μεσουντας το ηλιοβασιλεμμα της 15ης Ιουνιου
Οι διωκτες του...παλληκαρια της φακης δεν τολμουν να πλησιασουν παρα μονο το επομενο πρωι και αφου επικρατει νεκρικη σιωπη.
Η "Ελευθερη Ελλαδα" οργανο του ΕΑΜ,παραβαινοντας την κομματικη γραμμη γραφει:"Ο δωσιλογισμος (με τις ευχες του Υπ.Εσωτ.Τσατσου συμπληρωνω εγω..) κρεμασε το κεφαλι ενος Αγωνιστη" και συμπληρωνει μερες αργοτερα:"Το θλιβερο τελος του Αρη σταθηκε ενα συμβολο αυτου του αγωνα γιατι ο ρολος του σταθηκε εξαιρετικος και αναμφισβητητος.Μεσα σε αυτη την σκληρη και ανελεητη παλη για την Ελλαδα ο Αρης υψωθηκε και λατρευτηκε.Εγινε θρυλος του μαχομενου Ελληνισμου!!!

Τιμη και αιωνια δοξα!!!
Αρκετα στοιχεια για τον ΑΡΗ θα βρειτε κι εδω:

http://www.evrytan.gr/ENCYKLOPAIDIA0/prosopa2/Belouxiotis.htm

# 58 στις 20/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by aegean_sea
Ο Αθηναϊκος Τυπος ΕΑΜικος και αστικος ,αναγγελει τον θανατο του Αρη Βελουχιωτη.
Ηδη πριν μια ημερα τα κεφαλια του Αρη και του Τζαβελλα κρεμονται στο φανοστατη της πλατειας των Τρικαλων αφου επι 2ημερον παρακρατικοι και τεως ταγματασφαλιτες τα περιεφεραν στα γυρω χωρια με νταουλια και ζουρναδες!
Ηταν μεγαλο το....κατορθωμα τους!!!
Δυο ...ταγματα εθνοφυλακης με οδηγους ντοπιους εθνικοφρονες και κοινους ληστες τεως δοσιλογους και συνεργατες των Γερμανων τμηματα Αγγλικου στρατου και κατσαπλιαδες που υπεθεταν....λιρες και πλιατσικο .εναντιον 65 ανταρτων διασπασμενων σε ομαδες των 10-15 ατομων.Παλληκαρια!!!!!

Απο τις αρχες του Ιουνη το Π.Γ. του ΚΚΕ εχει εγκρινει την δημοσιευση στο "Ριζοσπαστη" της αποφασης της 11ης Ολομελειας που αποκυρησσει τον Αρη!
Με την καθοδηγηση του νεκροθαφτη του Λαϊκου κινηματος Ζαχαριαδη και την συμπραξη των υπολοιπων στελεχων του κομματος ο Αρης χαρακτηριζεται "τυχοδιωκτης" και "υποπτος"....περιπου χαφιες!!
Και ποιοι τον χαρακτηριζουν ετσι?
Ατομα που δεν ερριξαν ουτε μια σφαιρα εναντιον του κατακτητη.
Ατομα αναξια να ειναι ακομα και μια ψειρα στα αρ**α του Αρη!!
Η αποκυρηξη του προδιαγραφει και το τελος του.
Αυτοκτονει στη χαραδρα της Μεσουντας το ηλιοβασιλεμμα της 15ης Ιουνιου
Οι διωκτες του...παλληκαρια της φακης δεν τολμουν να πλησιασουν παρα μονο το επομενο πρωι και αφου επικρατει νεκρικη σιωπη.
Η "Ελευθερη Ελλαδα" οργανο του ΕΑΜ,παραβαινοντας την κομματικη γραμμη γραφει:"Ο δωσιλογισμος (με τις ευχες του Υπ.Εσωτ.Τσατσου συμπληρωνω εγω..) κρεμασε το κεφαλι ενος Αγωνιστη" και συμπληρωνει μερες αργοτερα:"Το θλιβερο τελος του Αρη σταθηκε ενα συμβολο αυτου του αγωνα γιατι ο ρολος του σταθηκε εξαιρετικος και αναμφισβητητος.Μεσα σε αυτη την σκληρη και ανελεητη παλη για την Ελλαδα ο Αρης υψωθηκε και λατρευτηκε.Εγινε θρυλος του μαχομενου Ελληνισμου!!!

Τιμη και αιωνια δοξα!!!
Αρκετα στοιχεια για τον ΑΡΗ θα βρειτε κι εδω:

http://www.evrytan.gr/ENCYKLOPAIDIA0/prosopa2/Belouxiotis.htm

Φίλε Αιγαίε. Ξέρεις πόσο σε συμπαθώ, νομίζω. Κάθε νόμισμα όμως έχει δύο όψεις. Το παλικάρι που λες πέρασε και απ' το Μελιγαλά και ξέρεις τι έκανε εκεί. Το αναφέρω γιατί είμαι Μεσσήνιος στην καταγωγή.

# 59 στις 21/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Φίλε Αιγαίε. Ξέρεις πόσο σε συμπαθώ, νομίζω. Κάθε νόμισμα όμως έχει δύο όψεις. Το παλικάρι που λες πέρασε και απ' το Μελιγαλά και ξέρεις τι έκανε εκεί. Το αναφέρω γιατί είμαι Μεσσήνιος στην καταγωγή.

Φιλτατε Ηλια...και χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης.....
αν σου πω οτι η "Πηγαδα του Μελιγαλα" ειναι τοσο υπαρκτη οσο και ο Αγιος Βασιλης,θα με πιστεψεις?
Κι ομως φιλε....ετσι ειναι.
Και ειναι γνωστο επισης οτι τις ημερες της υποτιθεμενης σφαγης ο Αρης ΔΕΝ ηταν στην Πελοπονησσο και δεν συμμετειχε στις επιχειρησεις εκκαθαρισης των συνεργατων των φασιστων και των κατσαπλιαδων.(Δεν αρνουμαι οτι πραγματι εγιναν τετοιες επιχειρησεις και εκτελεστηκαν ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΑΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ αρκετοι δοσιλογοι και δυναστες του αντιστεκομενου Ελληνικου λαου)
Και η σχετικη βιβλιογραφια καθως και μαρτυριες της εποχης το αποδεικνυουν.
Οπως αποδεικνειουν οτι ο Αρης χτυπησεκαι διαλυσε ταγματα γερμανοτσολιαδων και ταγματασφαλιτων που λυμαινονταν την Πελοπονησσο.
Σκοτεινα και δυσκολα χρονια.
Και δεν αρνουμαι τις εκατερωθεν ακροτητες αλλα τα περι "σφαγης με κονσερβοκουτια" και αλλα τετοια αιμοσταγη ακομα και οι δημιουργοι τους τα αποκυρηξαν αργοτερα.

# 60 στις 21/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Φίλε μου αιγαίε...

...όταν ενας συγγενής σου είναι αυτόπτης, δεν ψάχνεις τις πηγές. Έτσι δεν είναι? Υπόσχομαι όμως να το κοιτάξω καλύτερα γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες. Αναφέρεται ως ένα μελανό σημείο στο 'βιογραφικό' του Άρη. Δε ζήσαμε εμείς όμως τότε και λογικό είναι να ψαχνόμαστε τώρα.

Λα'ι'κά δικαστήρια. Διάβασα πριν χρόνια το βιβλίο του Γκατζογιάννη, " Ελένη" και πήρα μια ιδέα. Το θέμα είναι μεγάλο και δεν έχω τόσο εξειδικευμένες γνώσεις. Θα ξαναμιλήσουμε όμως.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.