Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

"εγκεφαλικη" επικοινωνια

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 21/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by riddle_
Το παν σε μια σχεση ειναι να υπαρχει επικοινωνια...

Αυτο προυποθετει υποχωρησεις και απο τις δυο πλευρες και οχι να επικρατει η γνωμη του αλλου....καλο το μπλα-μπλα,αλλα σε θεματα ουσιας..

Σε αντιθετη περιπτωση,μονο ο ερωτισμος δεν μπορει να κρατησει μια σχεση...

Vicky234

# 22 στις 21/1/2008
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 257
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Konstantinos_peraia
Θεματοθέτρια αυτές οι γενικεύσεις όπου 'εκθειάζουμε' λίγο τον εαυτό μας θεωρώντας οτι δεν υπάρχει κάτι που να μας αξίζει ποτέ δε μου άρεσαν....

Συμβουλή μου:
Αφού ξέρεις τι θέλεις κάνε πιο σωστές επιλογές..ψάξτο αλλού..
Επίσης σκέφτηκες ποτέ οτι ίσως και εσύ δεν τους γεμίζεις με το δικό σου μυαλό?

Μη ρίχνουμε πάντα το βάρος στους άλλους ας αναλογιστούμε τι πρέπει να κάνουμε και εμείς..

Κωσταντινε δεν εκθειαζω τον εαυτο μου...προσπαθω να καταλαβω τι μου ταιριαζει...και κατα ποσον μπορει κανεις να "μη νοιαζεται" για καποια προβληματα επικοινωνιας.Το συγκεκριμενο ατομο πχ μου λεει πως δεν εχουν σημασια οι διαφορες αποψεων-ισως γιατι ως αντρας καλυπτεται αλλιως.
Δε μ'ενδιαφερει αν ειμαι εγω σοφοτερη η οχι.Την ισορροπια ψαχνω-οπως ολοι μας.
Προφανως για να κρατησει κατι πρεπει να υπαρχει επικοινωνια.Απλα μου ετυχε να πω "τι καλο παιδι, ποσο τον εμπιστευομαι, ποσο με θελει τον θελω μα ποσο δεν ταιριαζουμε σε τπτ".

somebody961

# 23 στις 22/1/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Bilancia, συμφωνώ και επαυξάνω!
Οσο "κούκλα" και μοντέλα και να ναι η άλλη, αν δεν ταιριάζει ο τρόπος σκέψης, το πως βλέπω τον κόσμο γύρω, το "μαζί" όπως το εννοώ, θα είναι για μένα μια ξένη.
Και με ξένες, άγνωστες, ερωτικά δεν πάω.. , δεν πάει.

Το πιο αφροδισιακό επάνω μας δεν είναι τα σεχουαλικά μας όργανα.
Είναι το μυαλό μας..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

PAPAROUNARA08

# 24 στις 21/1/2008
author
Γυναίκα / 40 / Σε διάσταση
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 14
ειρηνη ημιν!!!
welcome to paradise!

markalos

# 25 στις 23/1/2008
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος
Ν. Ζακύνθου / Ζάκυνθος
Απαντήσεις: 33
....ψαχνοντας στο παλιοντουλαπο μου βρηκα ενα τευχος απο το βιβλιο της ζωης μου
ανοιγοντας στο τευχος που εγραφε για την εποικοινωνια ειχα σημειωσει κατι ισως το πιο σημαντικο να μαθω να ακουω.
Πες με ρομαντικο πες με οπισθοδρομικο απόταν αρχισα να ακουω ενιωσα καλυτερα τι σημαινει συντροφικοτα,τι σημαινει

Γυναικα τι σημαινει να παιζεις με τις λεξεις να διαμορφωνεις τη συνειδησου μεσα απο τη συνειδηση τη δικη μου και τη δικη της.
Αν αρκεστουμε σε λιγοτερα θελω και να θεωρουμε οτδηποτε γινετε στον κοσμο φταιει ο συντροφος μας τοτε θα ειμαστε ετοιμοι για κατι πιο βαθυ πιο απλο πιο δικαιο και το μυαλο η σκεψη οι αισθησεις θα αφηπνισουν το μεγαλειο της απλοτητας
της υπομονης της θελησης του ερωτα της αγαπης και της υπαρξης μας

INSAME

# 26 στις 24/1/2008
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 77

Πολυ καλο το θεμα σου

Το μονο που εχω που να πω είναι το εξής : ( κλεμμένο μεν από βίβλιο που διάβασα πρόσφατα )
Στη ζωη δεν εχει σημασία ποιος μας αρέσει και πόσο, αλλά με ποιον συναντιόμαστε και τι σημαίνει για μας αυτή η εσωτερική συνάντηση, η ΧΗΜΕΙΑ, το "ΚΛΙΚ" που λένε.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο .Συμφωνώ απόλυτα με καλύπτει ΄πλήρως.
Χαμογελα και λεγε ευχαριστω για αυτα που εχεις ..Οσα εχεις ... !

gortzio45

# 27 στις 25/1/2008
author
Ανδρας / 64 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 249

Παράθεση:
Originally posted by Vicky234
Θα ηθελα τις αποψεις πανω στο θεμα...βρισκω τοσο δυσκολο να επικοινωνησω με καποιον να με "γεμισει" με τη συζητηση, το μυαλο...
Απο την αλλη ειναι τοσο ευκολο κι απλο να ταιριαζεις ερωτικα...
Εσεις τι λετε?
Θα μπορουσε κανεις να ειναι με καποιον που απλα ταιριαζει ερωτικα?
Εγω το βρισκω αδυνατο...

Δεν έχεις παρά να συνεχίσεις το ψάξιμο (καμιά φορά Χρειάζεται ολόκληρη ζωή)
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που θα ήθελες να κάνουν σε σένα. Τα γούστα τους μπορεί να είναι διαφορετικά.

cerise

# 28 στις 26/1/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Η εμφάνιση και το κλικ προηγούνται όλων των υπολοίπων

Η επικοινωνία, η χημεία ,που προσωπικά δεν πιστεύω αυτό τον όρο,μπορεί ναυπάρξει και να αναβαθμιστεί αφού έχει γίνει το κλικ. Είναι δηλαδή θέμα έμπνευσης που πηγάζει από την πρώτη συνάντηση δυο ανθρώπων. Η έμπνευση λύνει και τη γλώσσα της επικοινωνίας που πιάνεις τον εαυτό σου να βγάζει πράγματα και να εκφράζεται με τέτοια ευκολία που κι ο ίδιος εντυπωσιάζεσαι.

Ολοι οι άνθρωποι έχουν κάτι να πουν αρκεί να εμπνέονται απο το άτομο που έχουν απέναντί τους. Είναι η αυρα που λέμε κι αυτό δεν έχει σχέση άμεση με τις σπουδές ή με τους τόννους βιβλία που έχουμε διαβάσει. Η παιδεία παίζει σημαντικό ρόλο βέβαια γιατί διευκολύνει τη διαίσθηση ώστε άμεσα να δει καν
είς ποιον έχει απέναντί του και να λάβει τα μέτρα του Αλλά αν δεν γίνει το κλικ αν όχι άμεσα αλλά σε εύλογο χρονικό διάστημα τότε κατά τη δική μου άποψη δεν δημιουργείται η έμπνευση που διέπει τα πάντα στη σχέση Δηλαδή ούτε το ερωτικό ούτε το επικοινωνιακό κομμάτι.

Συνήθως οι άνθρωποι που γνωρίζουμε και δεν μας κάνουν κλικ έχουν μέσα τους μπερδεμένα συναισθήματα τα οποία νομίζουν πως θα ξεμπλέξουν κάνοντας μια σχέση . Επενδύουν στο άλλον άτομο έτσι ώστε να του φορτώνουν την μπερδεμένη κατάσταση των συναισθημάτων τους μπας και γιατρευτούν. Ομως αψηφουν ότι βγάζουν αρνητισμό και δεν μπορουν να εμπνεύσουν ίσως ..Ετσι καταλήγουν συχνά πυκνά είτε άνδρες είτε γυναίκες στο να χαρακτηρίζουν κάποιον φλατ και μη επικοινωνιακό . Το ερωτικό κομμάτι έχει άλλη δυναμική γιατί προέρχεται κι από ορμονικές ζημώσεις και παίζουν άλλα πιο φυσιολογικά συναισθήματα γι αυτό δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα και συνήθως τσουλάει καλά. Η επικοινωνία όμως είναι η ικανότητα του καθενός μας να εμπνεύσει τον άλλον έτσι ώστε ν ανοίξει τα φύλλα της ψυχής του. Να βγει το πάθος που όλοι λίγο πολύ έχουμε άσχετα με την παιδεία και τη κουλτούρα μας.

# 29 στις 26/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Συμφωνώ με την cerise ότι πρώτα το κλικ είναι, και μετά η επικοινωνία, η οποία και πάλι δεν εξαρτάται από τις εγκεφαλικές γνώσεις.

Για μένα πάλι τα πράγματα είναι ακόμα πιο απλά. Είμαι διαθέσιμος, είσαι διαθέσιμη, έχεις μια αποδεκτή εμφάνιση για τα γούστα μου, 99% θα οδηγηθούμε σε επισύναψη σχέσης.

Όταν κάποιος είναι διαθέσιμος, μπορεί να επικοινωνήσει με τους περισσότερους ανθρώπους του κύκλου του και να επισυνάψει ερωτική σχέση μαζί τους. Μήπως στις σχέσεις καθόμαστε να αναλύσουμε το κυπριακό?Ή μήπως στις σχέσεις μας συμφωνούμε στα πάντα?

kostas331975

# 30 στις 26/1/2008
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 66
Yπαρχουν και εξυπνοι ανθρωποι που μπορουν να σε γεμισουν στο μυαλο αρκει να τους το βγαλεις συζητοντας μαζι τους πραγμα που θελει χρονο και οχι γρηγορες κρισεις!Δεν θα σου μιλησει καποιος απευθειας με ολα οσα εσυ θες για να νοιωσεις πιο γεματη στον εγκεφαλικο τομεα της οποιας γνωριμιας αν δεν του το περασεις!Κυκλοφορει αρκετη βλακεια εξω και μας κανει να καμουφλαριζομαστε καποιους!
Επιμονη και υπομονη θελει και σωστο χειρισμο και προπαντων οχι γρηγορους ενθουσιασμους!
Ελπιζω να σε καλυψα καπως!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε