Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κοιμηθηκε ο Χριστοδουλος

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

krhthkaros

# 1 στις 28/1/2008
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Ηρακλείου / Γούβες
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 253
'Aρεσαν+: 0%

Κοιμηθηκε ο Χριστοδουλος

δεν ξερω τι συναισθηματα εχω σημερα λυπη ή χαρα ή χαρμολυπη..

Εφυγε ενας αντρας που τολμουσε να κανει κριτικη και την ελεγε δυνατα
χωρις νς φοβαται κανεναν .
Χαρηκα που απαλαχτηκε απο τον βασσανιστηκο πονο
της αρρωστιας του
Χαρμολυπη ειπε ενας παπας ,δεν την ξερω τη λεξη .
Νιωθω την αδυναμια μας μπροστα στο θανατο και αναρωτιεμαι χιλιαδες πραγματα αλλα πανω απο ολα το ΓΙΑΤΙ ????
Καλο ταξιδι Αρχιεπισκοπε που ανοιξες την αγκαλια σου και καρατησες τα νιατα αυτης της χωρας...

SarahKay

# 2 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 73 / Παντρεμένη
Ελλάδα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 388
Μία απο τα ίδια νιώθω κι εγώ.........

Πολύ στεναχωρήθηκα

# 3 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εγώ ένα έχω να πω:
Είτε είσαι πλούσιος είτε φτωχός,
Είτε θρήσκος είτε δεν πολυπιστεύεις,
Οι αρρώστιες οι ίδιες είναι, όπως και ο (σοβαρός)τρόπος αντιμετώπισης όπως ακόμη και η θετική ή αρνητική κατάληξη.

Τα συλληπητήρια μου γιατί έφυγε από την ζωή (κατ'εμε δεν κοιμήθηκε) ένας ακόμη άνθρωπος από την 'κακιά αρρώστια' που μαστίζει τη σημερινή μας κοινωνία.

litsaki_s

# 4 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041
.. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη για την κοίμηση του

δεν έχω λόγια να πώ .. το μόνο που θα ήθελα αν ήμουνα στην Αθήνα ..

είναι να πήγαινα στην σωρό του ..

.. Καλό ταξίδι και ο Θεός ας Αναπαύσει την ψυχή του ..

Ms-mandy

# 5 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Δάφνη
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 955
κι ομως μερικοι ανθρωποι δεν πεθαινουν πνευματικα...
με λενε mandy και ποτε δεν τραγουδαω...

# 6 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ολοι νιωθουμε θλιψη σημερα με το χαμο του αρχιεπισκοπου, ενος ηγετη που αν μη τι αλλο αγωνιστηκε για να φερει την εκκλησια πιο κοντα στους νεους και στην κοινωνια.

MsNanouk

# 7 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 5.851

Κοιμηθηκε ο Χριστοδουλος

Είτε συμφωνούσαμε είτε διαφωνούσαμε με το τρόπο άσκησης της θρησκευτικής εξουσίας που είχε ... ήταν ο Ηγέτης της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας μας και αυτό τον κάνει σεβαστό έτσι και αλλιώς πέρα ... από το ανθρώπινο κομμάτι ... που πάντα είναι ... λυπηρό και θλιβερό ...

Ας αναπαύσει ο Θεός την ψυχή του ...

# 8 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μέσα στους χιλιάδες που πεθαίνουν καθημερινά

πέθανε ακόμα ένας άνθρωπος. Έτυχε νάναι γνωστός στο πέρασμά του απ τη γη. Δεν κοιμήθηκε, αλλά πέθανε. Ότι και νάταν, η λύπη γιά το συμβάν αυτό, είναι η ίδια, όσο και γιά τα παιδιά του τρίτου κόσμου, που καθημερινά, πεθαίνουν κατά χιλιάδες, από την απληστία του κόσμου, να γεύεται τ' αγαθά, αδιαφορώντας για ότι συμβαίνει σ' αυτές τις ζωούλες. Η λύπη είναι η ίδια, είτε γιά ηγέτες είτε γιά απλούς και ανώνυμους ανθρώπους. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει. ΖΩΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ

Dardana

# 9 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Στεναχωρεθηκα και γω.
οπως για καθε ανθρωπο που χανεται με τετοιο τροπο.
αλλά πιο πολυ στεναχωριεμαι για τον καθε ανθρωπο της 'διπλανης πορτας', που πεθαινει απο την ιδια ή αλλη αρρωστια, χωρις να εχει τυχει αναλογης φροντιδας και σημασιας, ή αναλογων "ευκαιριων".
σαφως και ολοι μας ειμαστε ισοι μπροστα στο θανατο...
δυστυχως δεν ειμαστε ολοι ισοι μπροστα στη ζωη - δηλαδη δε μας φερονται ετσι ολονων, ουτε τυχαινουμε ολοι της ιδιας επισταμενης φροντιδας - για τους ευνοητους λογους.

ο Θεος ας αναπαυει την ψυχη του.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

somebody961

# 10 στις 28/1/2008
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Τι ειρωνία.. Πρώτος τίτλος στα θέματα εδώ "Εκοιμήθη ο Χριστόδουλος".
Και από κάτω, το επόμενο θέμα: "Πρωινό ξύπνημα"...

Μερικά πράγματα δεν είναι τυχαία.. Ισως, ο άνθρωπος που δίδαξε σε τόσο κόσμο πως υπάρχει και κάτι πέρα από την υλική υπόσταση μας, τελικά να λέει σε μας εδώ πως δεν εκοιμήθηκε το πρωί, αλλά είχε ένα "πρωινό ξύπνημα" σε μια άλλη διάσταση, στην ψυχική..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

Ran_Tan_Plan

# 11 στις 28/1/2008
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Εκοιμηθη?Δλδ δεν πεθανε οπως ολοι οι κοινοι θνητοι?
Τι παραπανω ειχε απο ολους εμας?
Αποδειχτηκε οτι ηταν ακριβως σαν κι εμας!
Ειπα να στεναχωρηθω...αλλα δεν μου βγηκε.
Δεν μου βγηκε οταν μου ηρθαν στο μυαλο οι υπερφιαλες δηλωσεις του και οι κινητοποιησεις πιστων (βλεπε οπαδων) για το θεμα των ταυτοτητων.
Δεν μου βγηκε οταν σκεφτηκα τις πολιτικες του φιλοδοξιες που δεν εκρυβε.Αντιθετα προεβαλλε σε καθε ευκαιρια τη φιλοδοξια του να διαδραματισει ενα ρολο σαν του εθναρχη Μακαριου χωρις ομως οι συνθηκες αλλα και ουτε η αποδοχη να ειναι οι ιδια.
Δεν μου βγηκε οταν θυμηθηκα την ειρωνικη και περιπαικτικη του δηλωση οτι δεν ειχε επιγνωση οτι η Ελλαδα στεναζε κατω απο την χουντικη δικτατορια γιατι "εγω εκεινη την εποχη διαβαζα" λες και αυτο τον νομιμοποιουσε στο να μην ακουει και να μη βλεπει την καταλυση της δημοκρατιας και τις διωξεις τους βασανισμους δημοκρατικων Ελληνων.
Θυμηθηκα ακομα την φιεστα που οργανωσε για καθαρα οικονομικους λογους φερνοντας το "αξιο εστι" στην Αθηνα με τον κοσμο να τσαλαπατιεται για να προσκυνησει και να καταθεσει τον οβολο του (μιλαμε για εκατομυρια ευρω εισπραξη) και την οικονομικη συνεισφορα της εκκλησιας σε καταστασεις αναγκης.Ψιχουλα!!
Γνωμονας του προκαθημενου της ηταν η συσωρευση πλουτου και μεσω της διαχειρησης του με επενδυσεις και χρηματιστηριο ο οικονομικος ελεγχος της χωρας.Ειναι γνωστο οτι η εκλησιαστικη περιουσια ειναι αμυθητη.
Και οι παροχες για φιλανθρωπια προς το "ποιμνιον" αναιμικες εως ανυπαρκτες.
Με τη στηριξη του επισης και με την καλυψη που τους παρειχε αποθρασυνθηκαν οι δεσποταδες που καταληστεψαν τον οβολο του θρησκου εως θρησκοληπτου κοσμακη κανοντας μπαζες εκατομυριων ευρω "για τα γεραματα τους " οπως δηλωναν (βλεπε Αττικης).
Θυμαμαι ακομη την αναμειξη του στα αισχρα και θλιβερα για τους πιστους της εκκλησιας γεγονοτα του πατριαρχειου Ιεροσολυμων.
Ακομα και τελευταια στιγμη που εφευγε για Αμερικη παραμονες εκλογων και μην ξεροντας αν θα γυρισει επαιξε πολιτικο παιχνιδι κανοντας εκεινη την δηλωση στηριξη ουσιαστικα στον σημερινο πρωθυπουργο καλωντας τους πιστους εμμεσα αλλα καθαρα να ψηφισουν το κομα που κυβερναει σημερα.

Δεν μπορω να πω λοιπον οτι στεναχωρηθηκα με τον θανατο αυτου του επικινδυνα φιλοδοξου ανθρωπου που ειχε αναγαγει την μηχανορραφια στους κολπους της εκκλησιας σε επιστημη παιζοντας με θεσεις και "αρεστους" και "μη αρεστους" κληρικους και ερχομενος σε κοντρα ακομα και με τον οικουμενικο πατριαρχη για την εξουσια και τη δυναμη.
Οχι τελικα δεν στεναχωρηθηκα.
Μαλλον για να ειμαι πιο δικαιος και ειλικρινης στεναχωρηθηκα λιγοτερο απο οτι με γεμισε θλιψη η θεα 8 πνιγμενων λαθρομεταναστων πριν λιγες μερες που αλλοι ειχαν σφηνωθει στα βραχια και αλλοι επεπλεαν στην θαλασσα κατω απο τον φαρο μου.
Και ηταν το ιδιο ανθρωποι με τον Χριστοδουλο μονο που για τον θανατο τους δεν θα γινει τριημερη αργια και κηδεια με τιμες πρωθυπουργου.
Δυστυχως.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

mboumbi

# 12 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Η ζωή είναι υπέροχη!

# 13 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
.............

# 14 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Mε δεδομενο τον απολυτο σεβασμο στην ανθρωπινη υπαρξη, δεν μπορω παρα να συμφωνησω με τον Ran..... +1

Μυρτώ

# 15 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Οπως και να έχει το πράγμα ... ο θάνατος ενός ανθρώπου δεν παύει να είναι ένα θλιβερό γεγονός.

Γι αυτό λέμε : " Συγχωρέθηκε" ...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Dardana

# 16 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by litsaki_s
.. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη για την κοίμηση του

δεν έχω λόγια να πώ .. το μόνο που θα ήθελα αν ήμουνα στην Αθήνα ..

είναι να πήγαινα στην σωρό του ..

.. Καλό ταξίδι και ο Θεός ας Αναπαύσει την ψυχή του ..

....Λιτσάκι ...άλαξε και τη διάθεση στο προφίλ σου....όχι εκεί χαρούμενη ..κι εδώ θλιμένη...
(καλα΄εγώ γιατί δεν νοιώθω τίποτα??? μήπως μετράει το ότι έχω μαζεψει τις περισότερες υπογραφές???μήπως μετρά το ότι για να μπω σε νοσοκομείο..έπρεπε να παρακαλέσω και κυρίως να λαδώσω αρκετούς??? μήπως μετράω το ότι κανένας δεν νοιάστηκε για μένα???( πέρα από την οικογενειά μου...) το ότι για να πάω στο εξωτερικό....δεν μου χορηγήθηκε το πρωθυπουργικό αεροπλάνο??? αλλά πλήρωσα με τις όλες στερίσεις μου??? μήπως μετράω το ότι κανένας γιατρός δεν ήρθε σπίτι μου να με δει'???
Ναι...τα έλεγε σταράτα...λές η ισοβιότητα της θέσης δεν μέτραγε??? ναι σίγουρα την κέρδισε άξια..δεν λέω... Ίσως να μην μέτρησαν αυτά...μπορεί απλά να είμαι πολύ κακός....(να είσαι σίγουρη ότι δεν χάρηκα....απλά δεν λυπήθηκα...έτσι είναι η ζωή..... Καλό ταξίδι και ο Θεός ας Αναπαύσει την ψυχή του

# 17 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Μαζί σου....

Barracuda

# 18 στις 28/1/2008
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Δεν έχω αντίλογο σε όσα αναφέρει ο Ραν για τον εκλιπόντα
Περίπου συμφωνώ με τα περισσότερα , όσον αφορά τις ιδέες και τις πράξεις.

Αλλά όταν είναι ήδη παρελθόν κάποιος
δεν μπορώ με αυτό τον τρόπο να εκφράσω την νεκρολογία του.

Διαφωνώ , εναντιώνομαι , τον πολεμάω αν θες , αλλά όσο ζει.
Όσο μπορεί να απαντήσει και να εξηγήσει αν και εφόσον θέλει.
Όσο μπορεί να καταλάβει , να συμφωνησει ή να διαφωνήσει

Με το φυσικό του τέλος πλέον ,δεν έχω λόγους για κάτι τετοιο,
άλλωστε δεν πολεμούσα την ύπαρξη , αλλά τις ιδέες και πράξεις.

Δεν μπαίνω λοιπόν στη θέση του κριτή,
γιατί απλά δεν μπορώ να έχω αντίλογο.

Τον αφήνω στον ιστορικό του μέλλοντος
και λυπάμαι για την απώλεια μιας ανθρώπινης ύπαρξης.
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

riddle_

# 19 στις 28/1/2008
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Μάνδρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.706

Παράθεση:
..........

Δεν μπορω να πω λοιπον οτι στεναχωρηθηκα με τον θανατο αυτου του επικινδυνα φιλοδοξου ανθρωπου που ειχε αναγαγει την μηχανορραφια στους κολπους της εκκλησιας σε επιστημη παιζοντας με θεσεις και "αρεστους" και "μη αρεστους" κληρικους και ερχομενος σε κοντρα ακομα και με τον οικουμενικο πατριαρχη για την εξουσια και τη δυναμη.
Οχι τελικα δεν στεναχωρηθηκα.

Δεν μου βγαινει, οταν ειπε φευγοντας για την Αμερικη...''Γιατι σε μενα Θεε μου και οχι σε καποιον αλλον??'', θεωρωντας εαυτον κατι το ανωτερο,απο κοινος θνητος και την επομενη αναιρεσε με την προτροπη των συνακολουθων του...

Δεν μου βγαινει,οταν εκλεγμενα ατομα απο τον λαο η την συγκλητο, στην προκειμενη περιπτωση,θεωρουνται ανωτεροι απο απλοι ανθρωποι, στηριζομενοι στα αξιωματα,που ικανοποιουν τις προσωπικες τους φιλοδοξιες...

Δεν μου βγαινει ...γενικα!!!

observer1

# 20 στις 28/1/2008
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742

Αιωνία αυτού η μνήμη

Είτε "εκοιμήθη" είτε "πέθανε" μια είναι η ουσία: Δεν θα είναι πια ανάμεσά μας...
Δεν θα ξεσηκώνει με τον τολμηρό (και ολίγον τι δημαγωγικό) λόγο του πιστούς ή λιγότερο πιστούς...
Δεν θα προκαλεί αντίδράσεις από τους άθεους, αγνωστικιστές, αλλόθρησκους κλπ.
Κυρίως όμως (κι αυτό ο χρόνος θα δείξει αν είναι καλό ή κακό) δεν θα είναι εκεί ως ισορροπιστής ανάμεσα σε ακραίες τάσεις....
Για το αν ήταν καλός ή κακός ως απλός άνθρωπος δεν μας πέφτει και πολύ λόγος, άλλωστε ο αναμάρτητος πρώτος ρον λίθο βαλετο. Δεν ήταν ούτε ο πρώτος , ούτε ο τελευταίος φοιτητής εκείνης της περιόδου που αδιαφορούσε για το τι γινόταν γύρω του. Ισως και να μην μπορούσε να διανοηθεί τότε πως κάποια μέρα θα ήταν επικεφαλής ενός από τους ισχυρότερους θεσμούς αυτής της χώρας.
Μπορούμε να τον κρίνοιυμε όπως έχουμε δικαίωμα ως πνευματικό ηγέτη.
Προσωπικά δεν είμαι θρησκόληπτος. Ζήτημα είναι αν πατάω σε εκκλησία 2-3 φορές τον χρόνο. Αρνούμαι όμως την ετικέτα του άθεου όπως και αρνούμαι να πω το τετριμένο: "Πιστεύω με τον δικό μου τρόπο".
Λέω απλά: "ψιλοπιστεύω και κρατάω καμμιά πισινή γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται" , πέραν αυτού από μακρυά κι αγαπημένοι
Λέω λοιπόν για τον Χριστόδουλο πως σε γενικές γραμμές έκανε θετικό έργο αν και θα μπορούσε πολλά περισσότερα.
Στα θετικά του προσμετρώ πως είχε τον τσαμπουκά να τα βάλει με τον πολιτικό κόσμο και τα ΜΜΕ χρησιμοποιόντας τα ίδια όπλα με αυτούς δηλ. κάνοντας κάθε εμφάνισή του tv show και κοσμικό event..
Θετικό ήταν και το ότι άφησε κατα μέρος τον ξύλινο ιερατικό λόγο και μίλησε στον κόσμο απλά και κατανοητά. Θα θυμάστε φαντάζομαι το "κι εγώ σας πάω" ή το "ελάτε όπως είστε" ή τα ανέκδοτα του.
Επίσης θετικό ήταν και το ότι αντί να προσπαθήσει να φέρει τον κόσμο κοντά στην εκκλησία έκανε το αντίθετο, προσπάθησε (χωρίς μεγάλη επιτυχία) να φέρει την εκκλησία κοντά στον κόσμο.

Τα αρνητικά του δεν νομίζω πως είναι αυτές οι μέρες που θα πρέπει να του τα καταλογίσουμε, έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας.

Τώρα δεν μένει να περιμένουμε με αγωνία να δούμε ποιά τάση θα επικρατήσει στην ΔΙΣ και ποιός θα είναι ο νέος Ιεράρχης. Διότι μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για τον παλαιότερο και ίσως ισχυρότερο θεσμό ενώ ταυτόχρονα και σίγουρα μιλάμε για τον οικονομικά πολυπλοκότερο και ευημερέστερο οργανισμό σε αυτή τη χώρα.
Αρα μας αφορά όλους είτε το θέλουμε είτε όχι...

Αιωνία του η μνήμη...
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε